Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+42
pippo
čajka
Miljenko
sestoperac
Renato.M
zoran ptice pjevice
pavao
crv
Sina BL
dr.nenad86
krstokljun
brabus
carduelismo
komiza
toni69
zoranV
DOMO
riberi
kreso
Carduel
baltic
MARIN
krepat ma ne molat
Dax BG
Dule
alann
krnjolac
malinois
seadriver
krele
lord189
Branimir
bocka
Dean
Fago
ticar
ikayke
kemo89
xyz
saso78
zvrcko sen
PESTI
46 posters

    NEŠTO DOMAĆE

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean pon 23 oľu - 22:46

    zato jer ahatni eumo JOŠ UVIJEK ne postoji kod grdelina SmileSmile

    znaci ovo je ko da mi kazes da Pesti ima doma izabela opal grdelina ;-)

    šalim se ali pravi eumo se pojavio tek 2005 (napoli) (Atanasio/di Totta) i još uvijek ga niko nije napravio u ahatnoj seriji pa sumnjam da ga bas Pesti ima...pogotovo zbog toga sto su cijene euma otprilike koilko i kvalitetan polovni auto Smile

    ovo sta Pesti (vjerojatno) ima doma je tkzv. Eumo spolno vezani ili ti ga mascerato...

    jako je sličan agati nosiocu lutina...jedino što u ovom slučaju imamo i ženke mascerato, nasljedjuje se spolno vezano i dijeli alelu sa ahatom, oči kod ovih ptica su u gnijezdu par dana crvene...ledja boje pijeska za nijansu do dvije svijetlijeg od ahata a za razliku od ahata nosioca lutina ide za niansu prema smedjemu ...

    pokusati cu iskopati slike...
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI pon 23 oľu - 23:19

    Dean je napisao/la:zato jer ahatni eumo JOŠ UVIJEK ne postoji kod grdelina SmileSmile

    grdelini su otišli u toliko mutacija .pa kad se to isplete sa serijama ,plus što mogu biti mnogostruki nosioci....a gdje su još dominantna nasljedjivanja..........postoje vjeruj mi više nedefiniranih mutacija nego nama poznatih.
    kod kanarinaca je to tako lijepo definirano,da je to i naukom potvrdjeno...
    htio sam zapravo reči-ostavi kanarince da se pare svak sa svakim ,i tako par sezona ,dobio bi već tad mužijake sa zbunjujučim potomstvom . takva je genetika kod nje nije sve baš potpuno jasno!!! lol!

    ovih dana ču ga slikati iz više pozicija ,i biti če mi drago da sa znalcima o tome raspravim
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean pon 23 oľu - 23:31

    a slušaj neka bude kako hoćeš, ali ja mislim da sam dovoljno jasno objasnio zašto sam 100% siguran da nemas ahat euma Smile

    ali evo jos jedan pokusaj

    2005 pojavio se prvi eumo
    pošto je recesivna mutacija 2006 dobijamo samo nosioce
    2007 od tih nosioca (koih baš i nema 100) dobijemo mozda nekoliko euma

    a 2008 je jedan od tih euma je vec u Zadru i to u u ahatnoj mutaciji i pesti s njim pari polu majorku iz zahebancije SmileSmile e jebemu miša maloga jasnije nemože SmileSmile
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Fago pon 23 oľu - 23:33

    Skidam kapu Deane... nisam upoznat toliko s trenutnim stanjem mutacija kod staglina Very Happy
    Ovo što kaže PESTI ima svoju težinu.
    Tko zna tko što i kako pari i prodaje... (neke) mutacije nisu još stabilizirane i uvijek može biti neočekivanih rezultata kod majora....
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI pon 23 oľu - 23:59

    DEANE ispravak netočnog navoda .kupio sam ga 2007 kod,,,,, marios stieglitze.de ,,,,,,svi ste vidjeli njegov uzgoj,bez rasprave o čovjeku on ima sve i svašta i medju prvima u svijetu EUMA ,razgovarao sam sa njim i ciljano kupovao mutaciju koja je u fenotipu prekrasan eumo.
    prilikom kupovine nisam bio sa neznalicom , već sa vrhunskim stručnjakom koji takodjer ima mnogo mutacija grdelina... i nisam ga pario samo sa polumajorkom iz zaheb...več i sa OBIČNOM šporkunkom iz mog uzgoja. ako se pitate ZAŠTO , reći mogu pokušajte kupiti nekoliko mutacija u grdelina, sve če biti tada jasno.. lol! lol! Laughing Laughing
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 0:28

    da pojednostavimo ovo :

    Dali tvoj EUMO ima crvene oči ?
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 0:30

    Dean je napisao/la:da pojednostavimo ovo :

    Dali tvoj EUMO ima crvene oči ?
    da ima crvene oći čak po meni malo crvenije nego inače ,zašto pitaš??? bounce
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 1:01

    onda imas pravog EUMA (recesivna mutacija) i ako si pareči njega sa crnom ženkom u gnjezdu dobio muske sve normale nosioce kako čega i sve ženke ili ahat ili lutino onda je tvoj eumo u ahatnoj seriji i nosi lutino, mada stvarno ne vidim kako je moguce da si samo dvije godine nakon što se pojavila ta mutacija u jednom jedinom uzgajalištu u Nappoliju, Ti uspio dobiti tu istu mutaciju u ahatnoj seriji... jednostavno matematički nije moguće...

    i da je dobio 2 euma 2005 i pario ih da bi 2006 dobio 10 mladih euma i 2007 ubaci ahata i 2008 jos uvijek nemoze dobiti muškog ahat euma, jer ahat x crni =ženke ahat a muški nosioci ahata, a crni x ahat = sve zenke crne svi muski nosioci...

    nadam se da shvačaš zašto sam skeptičan u pogledu tog euma...ali ako je sve što sam gore naveo točno 100% (nadam se da si siguram u mutacije koje si dobio od tog para), onda stvarno neznam šta bi rekao, čudni su putevi gospodnji Smile
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 1:10

    Dean je napisao/la:onda imas pravog EUMA (recesivna mutacija) i ako si pareči njega sa crnom ženkom u gnjezdu dobio muske sve normale nosioce kako čega i sve ženke ili ahat ili lutino onda je tvoj eumo u ahatnoj seriji i nosi lutino, mada stvarno ne vidim kako je moguce da si samo dvije godine nakon što se pojavila ta mutacija u jednom jedinom uzgajalištu u Nappoliju, Ti uspio dobiti tu istu mutaciju u ahatnoj seriji... jednostavno matematički nije moguće...

    i da je dobio 2 euma 2005 i pario ih da bi 2006 dobio 10 mladih euma i 2007 ubaci ahata i 2008 jos uvijek nemoze dobiti muškog ahat euma, jer ahat x crni =ženke ahat a muški nosioci ahata, a crni x ahat = sve zenke crne svi muski nosioci...

    nadam se da shvačaš zašto sam skeptičan u pogledu tog euma...ali ako je sve što sam gore naveo točno 100% (nadam se da si siguram u mutacije koje si dobio od tog para), onda stvarno neznam šta bi rekao, čudni su putevi gospodnji Smile

    tako je deane zato sam i rekao na samom početku da mi ahati nikako nisu bili jasni . ali u rijeci sam sreo kolegu i kroz razgovor shvatili da smo dobili identične potomke. uzeli smo dva brata koji davaju to što davaju. nego, sad sam počeo novu pripremu , nažalost nemam majorke, ali imam svoju faunu koju stvaram dugo godina ,sve lipe i zdrave ptice cilj mi je za sad samo pribaciti mutaciju na svoje mlade makar če biti POLUMAJORI lol!
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 11:33

    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 12:26

    https://2img.net/r/ihimizer/img21/7061/p1010768b.jpg a na ovoj fenotip, kljun mu je cjelu godinu totalno bjel,a crna boja na glavi,repu i krilima razrijedjena,čemu nisam ranije davao neku važnost,jer sam mislio da je ,,svijetliji,, zato što je nosioc satinet....sad neka stručnjaci u fenotipu mutacija majora kažu svoje stručno mišljenje koje bih rado uvažio.....ledja su kapuchino boje......
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 15:03

    stvarno me muci taj tvoj eumo Very Happy Very Happy i taj rebus oko mladih

    po boji ledja ja bi rekao da je eumo maskerato - ali onda nebi trebao (nadam se da ovdje ne griješim)imati crveno oko...znači ovo je "pravi" eumo...

    ako moze par pitanja da pokusam rjesiti taj rebus:
    imaš slike od njegovih mladih kad su bili vec obuceni...?
    dali si ženku kupio kod istog uzgajivaca ?
    ko u Rijeci ima brata od tog tvog muzjaka ? i šta je on točno dobio u gnjezdu

    evo sad sam bio na talijanskom forumu i iščitavao mailove od Giovannia Di Tote (on je zajedno sa kolegom napravio prvi mutaciju eumo) i uspijeli su doci samo do nosioca lutina...

    čitam knjigu "le mutazioni del cardellino" - Massimo Natale, koja je izašla 2006, tamo kaze kako se još uvijek čeka da se pojavi prvi eumo u ahatnoj seriji...

    Čitam intervju i reportažu u Alcedu od 2008 godine, o posjeti kod Danielea Caponea koi važi kao najjači njemački uzgajivač - kod njega ima eumo pastelo - (ali koliko sam skuzio na brzinu radi se o eumo maskerato pastelo)... nema riječi o eumo ahatu...
    ako te zanimaju slike i ako u zadarskom društvu još dobivate Alcedo radi se o Alcedo Maggio Giugno 2008 a na naslovnici Gennaio - Febbraio imaš sliku eumo mascherato nosioc lutina pa pogledaj boju ledja...

    kako bilo i po slici a i po zdravoj logici još uvijek tvrdim da tvoj eumo nije u ahatnoj seriji SmileSmile e sad po tome, neki od podataka u našoj formuli ne valja...

    koliko je sigurno da su ti mladi koje si dobio bili ahati ??? to mi se čini kao najvjerojatnija pogreška u jednadžbi jer sve ostalo je moguće, ali nije moguće da (osim ako je otac stvarno ahat eumo/lutino, dobiješ u istom gnjezdu i ahate i lutine i normale nisi rekao dali je bilo euma u tom gnjezdu...ili je ženka možda bila ahatna ?? jer ako je ženka bila ahatna onda je isto moguće, jer su lutino i ahat allelici (nalaze se na istoj alleli a kako je ahat dominantan nad lutinom onda se desi da izadje koi ahat...

    ajde daj pomozi da to rješim jer neču moć spavat Smile

    i ako bude mladih ove godine (smanjenih) bilježim se sa štovanjem bilo za trampu bilo za kupovinu Smile
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by ticar uto 24 oľu - 16:10

    ja mislim po priči da je njegova ženka bila normal,i to domaća,

    dobio je 4 tića u gnijezdu,2 izabel oka jedan crvenooki i jedan normal,

    crvenooki je bio eumo ovi izabel oka su bili ahatni,znači imao je u gnijezdu 3 ženke i jednog muškog.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 16:35

    ticar je napisao/la:ja mislim po priči da je njegova ženka bila normal,i to domaća,

    dobio je 4 tića u gnijezdu,2 izabel oka jedan crvenooki i jedan normal,

    crvenooki je bio eumo ovi izabel oka su bili ahatni,znači imao je u gnijezdu 3 ženke i jednog muškog.

    da se ne lovim baš na svaku baketinu SmileSmile čekam Pestija Smile
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by ticar uto 24 oľu - 16:41

    koliko ja znam on nema mutiranih majora.ŽENKI
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 18:59

    https://2img.net/r/ihimizer/img140/589/p1010794.jpg ponovo sam slikao ovog ,,bjelka,, Boja ledja je smedja maksimalno razvodnjena dakle KAPUCHINO. Ispod lipokrom boje ,( srednji dio pera) je zlatna boja i to kroz čitavo tjelo,a na prsima se najbolje vidi.Crno perje na repu i krilima je nekako razrijedjeno,što sam ja cjelo vrijeme cjenio jer je to po meni najbolji znak na fenotipu ptice da,,,, nešto nosi,,,oči nisu onoliko crvene kao što je na prethodnoj slici,več mu je oko najbliže izabeli .U hladu se boja oka ne primjeti , ali na suncu DA.
    Kljun je kroz cjelu godinu bjel nema ni najmanje melaninskog traga.Brkovi i rame kao kod dobre ženke.nisu potpuno crni.
    Nokti prozirni, nazovimo ih bjeli.
    ovo je opis moje ptice , a uz sliku koja je u prilogu vjerovatno možeš odrediti mutaciju.

    Slike mladih nemam ,osim onih kad su izlazili iz jaja.Mladi su mi svi uginuli u dobi od 10-12 dana,ali u to vrijeme su opernatili dovoljno da se vidi vidljiva razlika medju njima.

    Ženka -je iz mog uzgoja.dakle obična.

    Nije u Rijeci kolega koji ima brata od ovog mog pastuha, več on živi u Banjaluci ,moja generacija i rodjeni zadranin--bivši košarkaš. mnogi kolege ptičari ga poznaju-grdelinaši.

    Evo to bi bili moji odgovori ,nadam se da čemo zaista rasvijetliti ovaj slučaj.. lol!
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 19:01

    ubilo me ovo tipkanje flower queen geek No
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 19:29

    https://2img.net/r/ihimizer/img18/4002/p1010812m.jpg ovo je slika samo da se vidi razlika u očima, opet mu je malo crvenije na slici , ali se boja na svijetlu vidi...u svakom slučaju crveno postoji........
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by ticar uto 24 oľu - 19:34

    PESTI je napisao/la:https://2img.net/r/ihimizer/img18/4002/p1010812m.jpg ovo je slika samo da se vidi razlika u očima, opet mu je malo crvenije na slici , ali se boja na svijetlu vidi...u svakom slučaju crveno postoji........

    di je to negdi izvan gajbe.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI uto 24 oľu - 19:37

    ticar je napisao/la:
    PESTI je napisao/la:https://2img.net/r/ihimizer/img18/4002/p1010812m.jpg ovo je slika samo da se vidi razlika u očima, opet mu je malo crvenije na slici , ali se boja na svijetlu vidi...u svakom slučaju crveno postoji........

    di je to negdi izvan gajbe.

    u primaćoj na stoliću ,kad sam bio kod tebe zaboravio sam ti pokazati ovo plastično lišče, u peveca grana 17 kuna Sleep
    jako su mi majori pitomi ne boje se ni kad ih diraš..

    http://www.cardellino.altervista.org/foto2009.html

    Ovdje je zaista razlika u tisno. ovi talijani imaju melanina u kljunu i to u srid žestine i boja oka .. ostalo nisam ni ja pametan.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 23:09

    Smile tvoj ima malo bijeliji kljun jer je nosioc lutina...oko kazes u hladu se ne vidi da je crveno...ti si ono svoje slikao sa blicom...

    i kazes vidio si razliku izmedju ahata i euma kad su imali 10 dana...i ahat ima u gnijezdu crvene oči jelte, ma da popizdis i ja si razbijam glavu dva dana oko ovoga, zena ce mi dati otkaz...cijeli dan samo kopam po knjigama, casopisima i netu scratch study Mad grrrr

    imas eumo mascherato 10000%, (kao što sam uostalom i spomenuo prije jedno 20 postova Smile,spolno vezana mutacija, mladi imaju u gnijezdu crvene oči par dana kasnije im potamne, iako se po lijepom suncu vidi da je oko tamno crveno - ne kao kod satineta - tamnije...mutacija se nalazi na istoj aleli kao i lutino i kao i agata...

    ti si u gnijezdu imao: 1 normala, nosioca euma ili lutina, 2 euma (ženke)i jednu ženku lutino

    kraj priče Smile
    nadam se da si zadovoljan SmileSmile
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Fago uto 24 oľu - 23:12

    cheers cheers cheers
    A sad riješi moju kombinaciju iz teme genetika pitanja... Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean uto 24 oľu - 23:15

    ma skenirat cu ti kako smo se dogovorili ima i slika i shema pa ce ti bit jasnije iskenirat cu ti cjeli dio o genetici, nije bas lako objasniti crossingover pogotovo preko tipkovnice Smile
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by PESTI sri 25 oľu - 11:20

    Dean je napisao/la:Smile tvoj ima malo bijeliji kljun jer je nosioc lutina...oko kazes u hladu se ne vidi da je crveno...ti si ono svoje slikao sa blicom...

    i kazes vidio si razliku izmedju ahata i euma kad su imali 10 dana...i ahat ima u gnijezdu crvene oči jelte, ma da popizdis i ja si razbijam glavu dva dana oko ovoga, zena ce mi dati otkaz...cijeli dan samo kopam po knjigama, casopisima i netu scratch study Mad grrrr

    imas eumo mascherato 10000%, (kao što sam uostalom i spomenuo prije jedno 20 postova Smile,spolno vezana mutacija, mladi imaju u gnijezdu crvene oči par dana kasnije im potamne, iako se po lijepom suncu vidi da je oko tamno crveno - ne kao kod satineta - tamnije...mutacija se nalazi na istoj aleli kao i lutino i kao i agata...

    ti si u gnijezdu imao: 1 normala, nosioca euma ili lutina, 2 euma (ženke)i jednu ženku lutino

    kraj priče Smile
    nadam se da si zadovoljan SmileSmile

    veoma sam zadovoljan tvojim odgovorom,jer sam i ja jučer surlfao i tražio odgovore, i nikakvo logično rješenje nisam našao ...Čak mi je pukla OPTIMA veza i na kraju sam ostao bez interneta,,,ženu neču ni spominjati,,,,,
    jedva čekam da počnu prvi mladi da to potvrdimo......VELIKO HVALA na zadivljujučem odgovoru cheers
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Dean sri 25 oľu - 15:55

    cheers bilo mi je zadovoljstvo cheers

    Sponsored content


    NEŠTO DOMAĆE - Page 2 Empty Re: NEŠTO DOMAĆE

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 28 oľu - 14:52.