Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+27
phaeo92
markozd
kima
saly
pippo
Merlo
komiza
DREZGA
krepat ma ne molat
Siskin
Renato.M
ERVINO
krstokljun
sgobin
Dule
bocka
refa95
Fago
seadriver
PESTI
malinois
franeperuzovic
Branimir
ikayke
ticar
Dean
Lazar
31 posters

    satine kanarinci

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by bocka sub 1 kol - 12:43

    PRVO DA ODGOVORIM TIČARU, KOLIKO VIDIM TI DOBRO BARATAŠ I KOMP. TEHNIKOM, SLIKE SU ZUMIRANE SA 7 MEGA PIKSELA NA DNEVNOJ SVETLOSTI I TEŠKO JE IZVUČI ORIGINALNU BOJU NA 3 mm VOLUMENSKE POVRŠINE.
    ZNAŠ DA PUNO PUTA BLIC DOBIJA REFLEKSNU CRVENU BOJU KOD LJUDE A TO JE NEMOGUČE KOD PTIŠJIH PTICA.
    AKO UMEŠ TIČAR DAJ TVOJE SLIKE DA VIDIMO ODNOSNO OČEŠ LI USPETI DA DOBIJEŠ PRAVU BOJU OCIJU.
    PAŽLIVO SAM GLEDAO DEANOVE SATINETE I KOD NJIH OČI NEMAJU TU CRVENU BOJU, ZNAČI TREBA POSEBNE PROFESIONALNE USLOVE KAKO BI DOŠLO DO KVALITETNE FOTOGRAFIJE.
    SEADRIVER, JA SAM ISKJUČIVO ČUVAO KANARIJE KOJE GLASNO PEVAJU A TO SU BILI BAKARCE KOJE SAM IH KORISTIO ZA BASTRIRANJE.
    OVE SEZONE PRVI PUT SAM KUPIO PAR SATINETA I SLAVUJARA I ODMAH SAM PRIMETIO DA SU TE KANARIJE MNOGO MIRNE, ZNAM DA IMA UTICAJ I GDE I KAKO SU PTICE BILI ODGAJENI.
    KOD MENE ZAKON JE DA SVE PTICE PREZIME VANI PA MOGUČE JE DA U TOM PERIODU DOBIJAJU ONAJ PRIRODNI INSTIKT, IDUČE SEZONE VIDEČU KAKO ČE SE PONAŠATI.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by refa95 sub 1 kol - 13:25

    moze li mi neko reci kako se krece cijena za satine i izabela kanarince u eurima
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Dean sub 1 kol - 13:43

    refa95 je napisao/la:moze li mi neko reci kako se krece cijena za satine i izabela kanarince u eurima

    cijena ovisi o kvaliteti - imaš od 10 pa do 100 eura Very Happy
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by refa95 sub 1 kol - 13:51

    pa hvala ti puno deane na ovom odgovoru i zanima me jos nesto dali ti poznajes naseg bosanskog sudca za kanarince boje LJUC SENAD
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by refa95 sub 1 kol - 13:51

    ODNOSNO DALI ITKO POZNAJE NASEG SUDCA LJUCU SENADA
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Dean sub 1 kol - 15:42

    Ja ga ne poznajem, mozda neko od starije ekipe...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Dean sub 1 kol - 15:47

    što se tiće crvenih očiju na slikama (satineti) i ja sam primjetio da mi sa ovim aparatom kojim sad slikam ispadaju crne oči a sa starim canonom vidjelo se da su crvene...pogledaj na mom blogu članak satineti...ona dva žuta su moja, ja sam slikao vide se crvene oči isti uvijeti ko i ove zadnje šta sam slikao...trebalo bi malo prouciti, dali su mi postavke na aparatu - drukčiji kut svjetla ili je jednostavno stariji aparat bio kvalitetniji... Very Happy
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ticar sub 1 kol - 20:31

    bocka je napisao/la:PRVO DA ODGOVORIM TIČARU, KOLIKO VIDIM TI DOBRO BARATAŠ I KOMP. TEHNIKOM, SLIKE SU ZUMIRANE SA 7 MEGA PIKSELA NA DNEVNOJ SVETLOSTI I TEŠKO JE IZVUČI ORIGINALNU BOJU NA 3 mm VOLUMENSKE POVRŠINE.
    ZNAŠ DA PUNO PUTA BLIC DOBIJA REFLEKSNU CRVENU BOJU KOD LJUDE A TO JE NEMOGUČE KOD PTIŠJIH PTICA.
    AKO UMEŠ TIČAR DAJ TVOJE SLIKE DA VIDIMO ODNOSNO OČEŠ LI USPETI DA DOBIJEŠ PRAVU BOJU OCIJU.
    PAŽLIVO SAM GLEDAO DEANOVE SATINETE I KOD NJIH OČI NEMAJU TU CRVENU BOJU, ZNAČI TREBA POSEBNE PROFESIONALNE USLOVE KAKO BI DOŠLO DO KVALITETNE FOTOGRAFIJE.
    SEADRIVER, JA SAM ISKJUČIVO ČUVAO KANARIJE KOJE GLASNO PEVAJU A TO SU BILI BAKARCE KOJE SAM IH KORISTIO ZA BASTRIRANJE.
    OVE SEZONE PRVI PUT SAM KUPIO PAR SATINETA I SLAVUJARA I ODMAH SAM PRIMETIO DA SU TE KANARIJE MNOGO MIRNE, ZNAM DA IMA UTICAJ I GDE I KAKO SU PTICE BILI ODGAJENI.
    KOD MENE ZAKON JE DA SVE PTICE PREZIME VANI PA MOGUČE JE DA U TOM PERIODU DOBIJAJU ONAJ PRIRODNI INSTIKT, IDUČE SEZONE VIDEČU KAKO ČE SE PONAŠATI.


    evo bocka slike sa crvenim očima.

    satine kanarinci - Page 3 040nwt
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by bocka sub 1 kol - 21:44

    TIČAR OVA SLIKA JE URAĐENA U SENCI BEZ DOVOLJNO SVETLOSTI I OPALIO JE BLIC, ZATO SI DOBIO I ODSAJ BOJE OČIJU.
    I U PRETHODNOM POSTU NAPOMENUA SAM DA SLIKE POD BLICOM IMAJU DRUGI EFEKAT, PA ISPROVOCIRAN DA TI DOKAŽEM DA JE TO TAKO EVO SADA U SUMRAKU SLIKAO SAM SATINETA ISTI ONAJ NA PRETHODNE SLIKE.
    satine kanarinci - Page 3 DSC04438-1501860satine kanarinci - Page 3 DSC04440-1501862
    EVO I NJEGOVOG OCA KOJ JE ZAŠO U DUBOKO MITARENJE
    satine kanarinci - Page 3 DSC04442-1501864

    AKO PVEČAŠ SLIKU DOBRO SE VIDI DA OČI SU IM RUBINOVE BOJE.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by refa95 sub 1 kol - 22:02

    cini se da sam ja digo veliku frku oko tih satine kanarinaca e ljudi ne svadajte se zbog obicne ptice jer ipak je prijateljstvo i dobro raspolozenje najvaznije i sta ima veze ako blic radr-neradi jel ima crvene oci ili nema ljudi nesvadajte se
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ticar sub 1 kol - 22:58

    refa95 je napisao/la:cini se da sam ja digo veliku frku oko tih satine kanarinaca e ljudi ne svadajte se zbog obicne ptice jer ipak je prijateljstvo i dobro raspolozenje najvaznije i sta ima veze ako blic radr-neradi jel ima crvene oci ili nema ljudi nesvadajte se

    niko se ne svađa refa,
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by bocka sub 1 kol - 23:52

    SLAŽEMSE SA TIČAROM DA OVDE NEMA NIKAKVE SVAĐE.
    EVO OTVORENO PRIZNAJEM DA JE TIČAR BOLJI PTIČAR OD MENE I DA PUNO VIŠE ZNA O SAVREMENOM PTIČARENJU IAKO NIKADA SE NISMO VIDJELI.
    NA MOJOJ STRANI JE ISKUSTVO JER SAM PUNO STARIJI OD TIČARA A ODUVEK SAM VIŠE VOLEO ŠUMSKE PTICE A POGOTOVO MEKOKLJUNCE.
    MOJA PTICA JE SLAVUJ I NA OVOJ TEMI NAJVIŠE VOLIM RAZMENIVATI MIŠLENJA.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by refa95 sri 13 sij - 20:44

    Uzgoj satenskih kanarinaca treba bazirati na smedoj i izabelnoj seriji.Postoje tri kombinacije parenja satinet kanarinaca:
    SATENSKI X SATENSKI- kod ove kombinacije dobivaju se sve satenske ptice.Nije preporucljivo da se ovo parenje ucestalo ponavlja,jer nakon duzeg ponavljanja ovih sparivanja dolazi do slabljenja melaninskog crteza.Potrebno je ubacivati nosioce da bi se melaninski crtez odrzao u granicama standarda.
    NOSILAC SATENSKOG X SATENSKI-Dobijemo 50% satenskih ptica i 50% normalnih kod kojih su svi muzijaci nosioci satenskog,dok su zenke normalne.Ovo je kombinacija iz koje se dobiju najkvalitnije satenske ptice.
    NOSILAC SATENSKOG X NORMALNI-Iz ove kombinacije se dobije 25 % satenskih(to su iskljucivo zenke)te 75% normalnih od kojih je polovina muzijaka nosilac satenskog,a polovina normalnih sto se moze provjeriti u daljnjem uzgoju;zenke su normalne.


    NAKON DUGO VREMENA SAM SE VRATIO NA FORUM JER MI NIJE RADIO RACUNAR!!!!!!!
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 48
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by franeperuzovic pet 9 tra - 13:25

    E ovu je skuca nosioc satineta! Very Happy


    satine kanarinci - Page 3 Satinetkalezi.th
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 48
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by franeperuzovic sri 14 tra - 10:25

    Molim odgovor stručnjaka:

    Izlegla su mi se 4 mlada kanarinca, ženka žuta mozaik melaninska, mužjak zeleni nosioc satineta.

    Tići su stari jedan dan i uočavam veliku razliku među njima. Naime dva su svijetle boje, cili su nekako ružičasti,

    i kljun i koža, dok su druga dva tamne boje.

    U čemu je stvar? Jesu li dva u nekoj mutaciji i jeli se to može vidit odma prvi dan.

    Evo ženka je ova na slici

    https://ptice-birds.forumhr.com/bolesti-problemi-f18/bolest-ili-paraziti-t965.htm?sid=206957e21e4b80df4829a925faf77b1b

    Ima li ona neku mutaciju, koja je ona točno vrsta?

    Evo uočio sam razliku i između ova dva svijetla kanarinca - jedan ima kapke tamne, a drugi je cili blid.
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by sgobin sri 14 tra - 15:34

    Pozdrav Frane,
    Pretpostavljam da su ti i mužjak i ženka u ahatnoj seriji (gledavši onu fotografiju), a lako moguče da si dobio ženke satinetke(te dvije svijetle ptice možeš vidit po boji očiju) a preostala dva ahati a neki od njih može bit i nosioc satineta.

    sparivši normal melaninskog mužjaka nosioca satineta x normal melanin ženka dobiješ
    25% satine ženki
    25% normal melanin ženki
    25% normal melanin mužjaka nosioca satineta
    25% normal melanin mužjaka

    U svakom slučaju satineti u ahatnoj i crnoj seriji nisu natjecateljske tice jer satenski faktor djeluje na sve melaninske oznake pa dobiješ tice bez crteža.

    Pozzz...
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by krstokljun čet 15 tra - 23:52

    Samo sam u nekoliko navrata imao priliku vidjeti, bijele satine kanarince.
    Vidim da ih i na izlozbama u regionu malo ima, ako je suditi po ocjenama i nisu nekog kvaliteta.
    Moze li neko od poznavalaca dati koji komentar i dali postoji neko ko se bavi ozbiljno sa ovom pticom u okruzenju.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ERVINO pet 16 tra - 16:55

    Mutacija satine briše eu-melanin crni i feo-melanin smeđi tako da ptici ostaje samo eu-melenin smeđi na sredini pera.Karakterističan crtež je sastavljen od tankih finih crta tamno bež boje na svjetloj podlozi (jer nema feo-melanina).Crtež mora biti vidljiv na glavi i bokovima.Oči su crvene boje a noge nokti i kljun boje mesa...najčešće greške crtež grub širok nedovoljno vidljiv,nedostatak bočnog crteža i crteža glave,prisutnost feo-melanina.....
    Dosta se uzgajivača bavi uzgojem bijelih i žutih satineta.Kvaliteta bijelih satineta malo stagnira (žuti su puno kvalitetniji) vjerovatno zbog učestalog parenja neintenzivno x neintenzivno jer je uzgajivačima "teško" prepoznati intenzitet bijelog pera.Najbolje ptice dobivaju se kombinacijom parenja mužjak izabela nosioc satineta x satine ženka .....pozdrav
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by krstokljun pet 16 tra - 18:09

    Ja imam satine crveni mozaik, bas dobre ptice. Medjutim primijetio sam da nema za vidjeti dobrih bijelih, a po meni je izuzetno atraktivna ptica.
    U svakom slucaju hvala na odgovoru.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ERVINO pet 16 tra - 18:24

    Dugo sam uzgajao satine crveni mozaik (trebao sam ženke za baštardiranje) i imao sam solidne ptice sa jasnom bijelom podlogom(bez feo-melanina) ali su bile malo lošije u kategoriji...bijeli su atraktivni ako su bez feo-melanina tj.kombinacija finog crteža bež boje na čistoj bijeloj podlozi... pozdrav
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Renato.M pet 16 tra - 19:06

    ERVINO je napisao/la:Mutacija satine briše eu-melanin crni i feo-melanin smeđi tako da ptici ostaje samo eu-melenin smeđi na sredini pera.Karakterističan crtež je sastavljen od tankih finih crta tamno bež boje na svjetloj podlozi (jer nema feo-melanina).Crtež mora biti vidljiv na glavi i bokovima.Oči su crvene boje a noge nokti i kljun boje mesa...najčešće greške crtež grub širok nedovoljno vidljiv,nedostatak bočnog crteža i crteža glave,prisutnost feo-melanina.....
    Dosta se uzgajivača bavi uzgojem bijelih i žutih satineta.Kvaliteta bijelih satineta malo stagnira (žuti su puno kvalitetniji) vjerovatno zbog učestalog parenja neintenzivno x neintenzivno jer je uzgajivačima "teško" prepoznati intenzitet bijelog pera.Najbolje ptice dobivaju se kombinacijom parenja mužjak izabela nosioc satineta x satine ženka .....pozdrav
    Ervino sve si krasno napisao ali smeta mi ono( crtež je sastavljen od tankih finih crta),idealni satine ima isprekidane crte a kod mozaika te crte i nisu tako tanke. To je samo moje mišljenje,ako sam pogriješio ispravi me.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ERVINO pet 16 tra - 19:15

    Opis se odnosio na bijele satinete naravno da kategorija mozaik zbog strukture perja i odsutnosti lipokroma u perju ispoljava nešto širi crtež.Isto je razlika dali je satine dobiven preko smeđih ili izabelnih ptica.....pozdrav
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Renato.M pet 16 tra - 19:45

    ERVINO je napisao/la:Opis se odnosio na bijele satinete naravno da kategorija mozaik zbog strukture perja i odsutnosti lipokroma u perju ispoljava nešto širi crtež.Isto je razlika dali je satine dobiven preko smeđih ili izabelnih ptica.....pozdrav
    Ito mi je sasvim jasno,ali nesmijemo tražiti samo uske crtice kod bijelog satineta ,jer znamo da po strukturi pera i bijeli satinet može biti i A ,B i C.Jasno mi je da smeđi satinet ima duge crte po leđima,ali znamo da težimo izabeli.Koji KOM ključ pišeš za satinete ? Izabela ili smeđi? POZ...
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ERVINO pet 16 tra - 19:50

    Ne piše se samo: 6 (oznaka za mutaciju)- boju -kategoriju(bijelma se ne piše kategorija)
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by ERVINO pet 16 tra - 19:51

    Kod bijelih se kategorija ne upisuje (niti ne postoji ocjenska stavka) mada znamo da intenzivne ptice imaju uski crtež a neintenzivne širi (po tome ih većina uzgajivača i prepoznaje) a dali postoje i bijeli mozaici ??? nemam pojma ja ih ne prepoznajem u ptici !

    Sponsored content


    satine kanarinci - Page 3 Empty Re: satine kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: uto 7 svi - 15:22.