by zvrcko sen uto 16 pro - 2:27
PODVRSTE ČEŠLJUGARA
Podvrsta o kojoj se obično piše u literaturi je ČEŠLJUGAR - CARDUELIS CARDUELIS CARDUELIS (L.,1758).
Latinski naziv svake vrste se sastoji od dva dijela, tj. prvo se navodi ime roda kojemu ptica pripada, a zatim se navodi ime vrste. U ovom slučaju, češljugar spada u rod "Carduelis", a vrsta je "Carduelis", pa je latinski naziv češljugara Carduelis carduelis.
Ime podvrste sastoji se od tri dijela: ime roda, ime vrste i ime podvrste. U slučaju običnog češljugara, nosioca vrste, sva tri imena su ista, jer je i podvrsta označena imenom Carduelis, pa ime podvrste glasi: Carduelis carduelis carduelis.
Iza imena vrste ili podvrste, često se navodi znanstvenik koji je vrstu (ili podvrstu) definirao, utvrdio ili sistematizirao (odredio joj mjesto u klasifikaciji ptica) i godina kada je to urađeno.
U ovom slučaju češljugara (vrstu i podvrstu) je sistematizirao Linnaeus (čit. Line) i to 1758. godine, pa je točan latinski naziv vrste Carduelis carduelis (L.,1758), a podvrste Carduelis carduelis carduelis (L.,1758). U pravilu se ispisuje čitavo ime znanstvenika, ali u slučaju Linnaeus-a je napravljena iznimka, jer je on zapravo prvi napravio klasifikaciju ptica, odnosno vrsta koje je utvrdio.
Samo ilustracije radi navest će se i latinski naziv za zelendura - vrduna: Carduelis chloris aurantiiventris (Cabanis); rod - Carduelis, vrsta - Chloris, podvrsta - aurantiiventris (ova podvrsta je stanarica i gnjezdilica našeg područja), a definirao je znanstvenik Cabanis (u ovom slučaju nije navedena godina). "Osnovna" podvrsta je Carduelis chloris chloris (L.,1758.).
Kada se radi o češljugaru, u literaturi se uglavnom opisuje osnovna vrsta ili se spominju još 3 - 4 podvrste češljugara, a svi oni koji poznaju ovu pticu i sami primjećuju manje ili veće razlike kod različitih primjeraka. Sigurno da je široko područje rasprostranjenosti omogućilo oblikovanje različitih podvrsta i tipova češljugara uvjetovano različitostima sredina u kojima obitavaju. Međutim, i češljugari koji pripadaju istoj podvrsti mogu se izgledom dosta razlikovati jedan od drugog. Sve je ovo uočeno od strane onih koji se bave češljugarom, pa su primjerci različitih izgleda dobili i različita imena među ptičarima: bilaći, šporkulji, zmijari, švore, šestoperci, glavari, itd, itd. Na ovaj način se među ptičarima točno zna o kakvom se češljugaru govori, ali nije razlučeno da li su ove razlike rezultat različitih podvrsta ili tipova u okviru podvrste.
I u stručnim krugovima još uvijek se vode rasprave o različitim podvrstama i varijetetima češljugara, pa se u literaturi nailazi na autore koji različite podvrste češljugara nazivaju varijetetima, ali i obratno.
Ni ovdje nije namjera upuštati se u opisivanje svijetlih i tamnih primjeraka, kao i onih "malih" i "dugačkih", a osobito nije namjera pokušaj određivanja što je podvrsta, što varijetet, što je mutacija, a što tip češljugara, već ćemo ovdje, radi uvida, nabrojiti samo one podvrste koje su opisane i koje se mogu naći u literaturi:
Sve ovo kao i tablica djelom su iz knjige koju sam sa Justom Lušićem devedesetih godina pisao