Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+32
adem_ks
Mozaik
krepat ma ne molat
trevor
dragutin rajnović
topaz
Rasko
kekic123
Carduel
komiza
MARIN
vansal
dzemal_sa
damir64
malinois
Renato.M
zoranV
Siskin
zoran ptice pjevice
seadriver
saso78
Miljenko
ticar
Lazar
Dean
Dule
PESTI
sestoperac
xyz
lord189
zvrcko sen
bocka
36 posters

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV uto 7 ruj - 20:01

    a


    Zadnja promjena: zoranV; pon 20 ruj - 12:40; ukupno mijenjano 1 put.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice uto 7 ruj - 20:21


    Odlicno Zoki! Bar ja tako mislim, mada ce Bocka dati neki novi savjet. Salim se Bocka! Very Happy
    Bocka je kralj crva!!! Evo i ja sam upravo danas napravio jos dvije nove kolonije, sve je vrvilo od crva, buba i pupa. I danas sam im prvi put dao zive crve da jedu, ne da mi se vise da ih polovim. Ptice su u prvi mah bile zbunjene ali kad su navalile...
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Dule uto 7 ruj - 20:55

    Zoki.za one crve što kažeš da su bijeli to su ti istti crvi samo kad se ogule kao zmije onda izgledaju tako jerim jekoža jako tanka i oni su najbolji za davanje pticama jer ih mogu pojesti cijele .
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV uto 7 ruj - 20:56

    Super,sutra su im na jelovniku bijeli crvi cheers
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka uto 7 ruj - 23:26

    Moram odmah na početku da se javim,
    Drago mi je da svi oni koji su bili u kontakt samnom dobili su dobre kolonija.
    Zoki nisi nam pokazao i neznam jesi li celog materijala prebacio u novo korito ?
    Dule je u pravo kada napominje da su to crvi koje su promenili staru kožu ili ja ih zovem gole crve, te crve rado ih pojedu ptice jer nemaju kožu i mnogo su mekši.
    Vidim Zorane da imaš dosta pupa, sve što smatraš da ti je višak pupa to odmah daj da ih pojedu.
    Ja uvjek naštimam da najviše pupa imam kada imam mlade javrije za hranjenje.
    Dalje, Zoki neznam koliko si jabuka stavio u korito, od onoga što mogu proceniti u to korito mora imati najmanje pet jabuka.

    Zoki (BL) moračeš mi i ti prikazati da vidim preko kamere kakvo ti je novo stanje, jer podela mora biti ramnomerna u odnosu crva, bube i pupe a ponajviše jaja.
    Moram pohvaliti mojeg najmlađg učenika Milana koji je toliko napredovao da momentalno nezna šta da rsdi sa crvama.
    Žao mi je onima kojim sam poslao kolonije a nejavljaju mi se, bojim se da če crve da izgube kad se najmanje nadaju.
    Pozdrav svima i očekujem pitanja na koja rado odgovaram.

    Pozdrav Bocka
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV uto 7 ruj - 23:30

    Bocka jedan dobar dio materijala sam prebacio u novo korito .Stavio sam 3 jabuke.Ovi u prodavnici se čude ,koliko jabuka jedem ,a nikako kile dolje Very Happy cheers
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by dzemal_sa sri 8 ruj - 0:39

    RECI IM: pa nemoze odjednom... terba malo vremena hehehehe
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 8 ruj - 11:15

    ZoranV, jabuke kupuj one najeftinije ali samo da nisu skapane.
    Najbolje su one najmanje jer crvi ih brzo pojedu pa nema šanse da muflosaju.

    Đemale ti si trebao odavno dobiti crve, znaš da sam Kekiću poslao jednu koloniju i on se stobom dogovorio da prepolovite koloniju kada dođe vreme.
    Međutim sa Kekićom nisam se čuo par meseci, nejavlja se i ne pita za crve.
    Bojim se da ih nije izgubio a ti to bolje znaš jer ste prijatelji.
    Moja skajp adresa uvjek je otvorena prema svima i nikad se ne krijem.

    Pozdrav Bocka
    dzemal_sa
    dzemal_sa


    Broj postova : 204
    Age : 45
    Location : Sarajevo, Bosna i Hercegovina
    Registration date : 17.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by dzemal_sa sri 8 ruj - 11:21

    Culi smo se... ima ih ali nisu jos u tolikom broju da ih prepolovimo... ali eto sad mi nije ni zurba, ma bice Kekic to dobro pazi, samo INFO radi izlegao je stiglica neznam koliko ali znam da su mu 4 ili 5 bjelogrlih uginuli veliki su bili odvojio ih i tako bili neko vrijeme ali... Sad eto nije se dalo.

    Bocka hvala u svakom slucaju
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Siskin sri 8 ruj - 17:28

    Ako Milan ne zna šta će sa crvima a ima neku vezu za Mostar ili negdje ovamo rado ću primiti jednu koloniju Very Happy Very Happy

    Da se i u tome okušam
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 8 ruj - 18:18

    Embarassed Evil or Very Mad Embarassed Evil or Very Mad
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by damir64 uto 5 lis - 21:16

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Picture058p.th

    Uploaded with ImageShack.us
    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Picture057k.th

    Uploaded with ImageShack.us
    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Picture059j.th
    [URL=http://img824.imageshack.us/
    Evo malo mojih crvića iz tvornice uzgoja. Nije kao kod Bocke ali eto uspjelo je nekako. Ljetos sam nabavio kilu crva iz Austrije i nakon toga je lagano krenilo. Dimenzije ornarića su slijedeće: visina-970 mm, dužina-720 mm,širina-340mm a dimenzije posude su 290x200x110 mm i za sada se je pokazalo dobrim dali će tako ostati budemo vidjeli. Volio bih čuti komentar od Bocke pozdrav.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 6 lis - 12:11

    Zdravo Damire,
    Rado ču te posavetovati i usmeriti kako dalje da radiš sa crvima.
    Da si se obratio meni prije nego si kupio crve dobio bi jednostavna i korisna objašnjenja.
    Nije mi jasno šta prestavljaju one kutije na srednoj slici i zašto ih koristiš, od ostale slike vidim da si previše uložio novca i sam iskomplicirao rad sa crvima.

    Moj savet :
    Uzmi jedno plastično korito sa dužinom od jednog metra i sav materijal baci u to korito, preko materijala stavi dupli jutani prekrivač iznad celog materijala (leglo).
    Pošto pretpostavljam da znaš kako da hraniš crve tu netrabam ti objašnjavati, samo moraš to korito da ga smestiš gde če ti temperatura biti što viša a idealna je 27 stepeni ceziusovi.

    Predosti ovakvog odgoja:
    Kada u korito smestiš sve crve, bube, pupe i jaja onda veoma brže če ti napredovati kolonija, od onoga što vidim kao materijal ti češ za tri meseca imati crva da neznaš šta češ sa njima a to mogu da ti potvrde oni ptičari koji su ispoštovali moj savet.
    Mnogo je lakše raditi sa jedno veliko korito nego li sa više malih korita, prostor smanjičeš a po najviše rad sa crvima.
    Stare i upotrebljive crve skupljačeš između ona dva jutana prekrivača, molimte pogledaj moje slike i onaj klip pa biče ti i puno jasnije.
    Nemoj da te buni moj način rada, taj način je jako težak jer ja odgajam crve po fazama i proizvodim velike količine crva.
    Ovo šta tebi objašnjavam to je dovoljno i previše za lične potrebe jer randoman kod crva dostiže do 500% a to se objašnjava tako da jedna buba u svom životu može da snese maksimum do 500 jaja, izbroj bube(ženke)i pomnoži sa 350(prosek) i dobičeš broj crva a kada sve ovo staviš u progresii onda nečeš znati pročitati brojeve.
    Ako nešto nije ti jasno ili želiš bolja objašnjenja onda možeš mi se obratiti i na moju skajp adresu.

    Pozdrav Bocka
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice sri 27 lis - 21:36

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 HPIM1722

    Invazija crva!!! Toliko sam ih namnozio da ne znam kud sa njima! Nadam se da ce moj ucitelj Bocka biti zadovoljan! king
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by PESTI sri 27 lis - 21:43

    Zorane , triba bi ih prebrojiti..haha.
    Svaki dan jednu punu šaku medju grdeline i biti če ko rakete. cheers
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 27 lis - 23:50

    Zorane nisam sumnjao u tebi, važno je da si uspio i sad je vreme da udvojiš koloniju kako ne bi crvi izašli iz korita.
    Pešti je upravo kad ti kaže da svaki dan daješ crve pticama.
    Kod mene u volieru ja bacam svaki dan po dve šake crva na oko 80 ptica i to pojedu u tren oka.
    Dobro bi bilo da se pohvale i ostali koji su dobili koloniju, normalno ako su uspeli u odgoju.

    Pozdrav Bocka
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice sri 27 lis - 23:51

    PESTI je napisao/la:Zorane , triba bi ih prebrojiti..haha.
    Svaki dan jednu punu šaku medju grdeline i biti če ko rakete. cheers
    Ma rano je jos Pesti. Oces da mi tice izlude, da se podju pariti u sred zime Laughing
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by PESTI sri 27 lis - 23:52

    zoran ptice pjevice je napisao/la:
    PESTI je napisao/la:Zorane , triba bi ih prebrojiti..haha.
    Svaki dan jednu punu šaku medju grdeline i biti če ko rakete. cheers
    Ma rano je jos Pesti. Oces da mi tice izlude, da se podju pariti u sred zime Laughing



    hahahahahaha cheers
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice sri 27 lis - 23:56

    Crvi su visoko proteinska hrana, sto ce reci da ptice mogu od njih uci u formu, a to nikako nije dobro za ovo doba godine. Bitno je da crva ima i oni cekaju pogodan momenat da se daju pticama. Ja ih nikako necu davati prije marta mjeseca.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 28 lis - 0:06

    Zorane koliko znam tvoje ptice su na otvorenom prostoru preko zime i zbog toga trebaš davati crve jer oni pored proteina sadrže i određeni procenat masti.
    Preko zime treba im malo više energije kako bi lakše podnjeli hladnoču.
    Ja u proleče smanjujem crve i kad ih podelim u parilicama onda brojim crve koje dajem.
    Ovo ti od iskustva kažem, probaj pa češ u proleče imati "TOP" ptice, pogotovo sada najbolje napređuju ptice koje su se izveli ove sezone.

    Pozdrav Bocka
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice čet 28 lis - 11:43

    Postujem tvoje miljenje Bocka ali ne bi mjenjao svoju strategiju. Drzim se one teze da ptice preko zime imaju slabiju prehranu, znaci pticama dajem slabiju hranu, uslovno receno. I kad grane proljece kad se priroda budi, a svi znamo da tad ptice imaju hrane u izobilju u prirodi, e tad i ja pojacavam prehranu.
    vansal
    vansal


    Broj postova : 120
    Age : 47
    Location : MOSTAR
    Registration date : 04.08.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by vansal čet 28 lis - 12:05

    Pozdrav svima,
    U potpunosti se slažem sa Zoranom u vezi hrane i godišnjih doba.
    Ali bih imao jednu konstataciju, zašto davati crve, odgajati iste, pripremati kada kuhano jaje ima iste (ako ne i veće) en. vrijednosti kao i crvi, samo sebi otežavati posao sa crvima.
    Pozdrav
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 28 lis - 13:08

    Vansal, tvoja konstatacija nije ispravna jer upoređuješ hrana od prirodnog porekla (crv) i prerađena hrana (jaje). u ovoj temi unazad pokušao sam smestiti jednu tabelu od koje se vide sve hranlive vrednosti brašnarskog crva po fazama i to:
    Suve, Vlažnost, Proteini, Masti, Pepeo, NFL materije.
    Uspem li prenjeti tabelu na forum onda imačete priliku za upoređenje sa ostalom hranom.

    Pozdrav Bocka
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice čet 28 lis - 13:51

    Pa crve uopte nije tesko uzgajati, dapace! Milim da je puno jednotavnije zagrabiti u koloniju i dati ih pticama u hranilicu. Bocka je u pravu kad kaze koliko su crvi hranjivi. Pa i u prirodi stiglic nadje po kojeg crva. Da se razumijemo i ja koristim jaje u prehrani stiglica a zasto im ne ponuditi i crve koje jedu sa uzitkom. Vansal obrati paznju u proljece kad krene maslacak pa ces viditi da skoro svaka glava ima u sebi malog crvica i naravno stiglic cim ga vidi pojede ga sa uzitkom.
    Treba se truditi sto vise nasim pticama davati prirodne stvari, bilo sjemenskog ili zivotinjskog porijekla i ptice ce biti puno bolje! cheers
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sri 10 stu - 21:54

    Bocka,spašavaj,u prostoriji,gdje su mi crvi,puni zidovi i plafon,nekih malih crvi,kao onih iz jabuke.Pošto su mi se bili pojavili moljci,da li može biti da su to nihovi crvi ? kako ih se riješiti?

    Sponsored content


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 5 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 13:02.