Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+4
Renato.M
ivan ri
ERVINO
Mozaik
8 posters

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Mozaik čet 13 sij - 2:35

    Pozdrav ekipa!

    Inače se ne bavim bijelom bojom, ali vodimo raspravu trenutno oko ove teme.
    Nikad do sad nisam išao za tim, ali me zanima koliko se lako ili teško na crnom, ahatom, smeđem ili izabelnom
    tipu ptice prepozna dominantno "žutilo" na letnom peru? Pretpostavljam da se na ovim razrjeđenijim tipovima to lakše skuži.
    Pitam jer mi je kolega sastavio parove, ali nismo sigurni što je dominantno.
    Parovi su crni tip bijeli mužjak x ahat bijela ženka i ahat bijeli mužjak x bijela izabela. (bit će nositelja Smile)
    Dakle pošto se perjavost kod ovih ptica teško primjeti postoji li koja druga metoda?
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ERVINO pet 14 sij - 18:08

    Mozaik je napisao/la:Pozdrav ekipa!

    Inače se ne bavim bijelom bojom, ali vodimo raspravu trenutno oko ove teme.
    Nikad do sad nisam išao za tim, ali me zanima koliko se lako ili teško na crnom, ahatom, smeđem ili izabelnom
    tipu ptice prepozna dominantno "žutilo" na letnom peru? Pretpostavljam da se na ovim razrjeđenijim tipovima to lakše skuži.
    Pitam jer mi je kolega sastavio parove, ali nismo sigurni što je dominantno.
    Parovi su crni tip bijeli mužjak x ahat bijela ženka i ahat bijeli mužjak x bijela izabela. (bit će nositelja Smile)
    Dakle pošto se perjavost kod ovih ptica teško primjeti postoji li koja druga metoda?

    Dominantno bijeli kanarinci prepoznaju se po žutoj(ili crvenoj,avorio) boji koja se proteže na letnim perima,često kod melaninskih ptica je ta boja slabo vidljiva zbog maximalne prisutnosti melanina koji "potiskuje" lipokromsku boju uz sam rub pera (ili se radi o lipokrom pastelnoj boji koja se slabo vidi)... Bitno je kod bijelih melanina znati prepoznati intenzitet perja ...jedan od načina je počupati pero(na prsima) i po strukturi odrediti intezitet,,,drugi način "prepoznavanja" = intenzivne crne ptice imaju melaninski crtež uži a neintenzivne ptice imaju širi melaninski crtež,,,,e sada preporučljivo sparivanje dominantno bijelih melanina je dom. bijelo x žuto i pri tome paziti na osnovno pravilo da je jedna ptica intenzivna a druga neintenzivna...ako su sparene dvije dom. bijele ptice biti će "problema" zbog mogućeg letalnog faktora''!!!pozdrav
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Mozaik pet 14 sij - 19:40

    Aha! Znam da i vi sudci imate probleme kod prepoznavanja inteziteta dok se ptica ne uzme u ruku,
    zato kod bijelih i ne postoji kategorija intenzivno/neintenzivno.
    Sad me zanima na koji način po strukturi tog pera odredit perjavost? Široko pero - intenzivno, usko - neintenzivno?
    Hvala na zanimljivom odgovoru!
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ERVINO pet 14 sij - 20:18

    SUPROTNO Very Happy Puno je važnije da uzgajivač zna dali je ptica dominantna ili recesivna jer je nasljeđivanje različito a ako sudac i pogreši pogrešan je samo COM ključ koji nije bitan za konačnu ocjenu...postoji još jedan način prepoznavanja...pitanje za majstore Question
    ivan ri
    ivan ri


    Broj postova : 50
    Age : 44
    Location : Rijeka
    Registration date : 08.12.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ivan ri pet 14 sij - 23:57

    Ervino može te li malo pomoči oko tog pitanja za majstore ha ha.Ja sam ove godine uzeo dva para bijelih a iskreno nemam pojma o njima,ovo gore šta je mozaik na početku teme napisao o ovim parovima to je opisao moje ptice.Ptice sam uzeo iz fore jer su mi bile lijepe,ali nakon ovih Vaših objašnjenja više mi nije svejedno,ne bi volio da mi sezona počme a da mi mladi ugibaju zbog moje gluposti.Nikada nisam imao bijele i stvarno o njima nemam pojma.Hvala Exclamation Question
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Renato.M sub 15 sij - 0:05

    To pitanje za majstore??? Pustiti čemo da netko drugi odgovori.
    Meni smeta to uparivanje crna ptica X ahat ??? zašto ??? Mogu donekle shvatiti ahat X izabela sa time da se ide dalje samo na izabele ali crno X ahat je totalno fulana konbinacija kojom totalno pokvariš melanin-crtež. Za tu ahaticu daj istog tog ahata kojeg češ pariti sa izabelom. ( ako nisu oboje recesivci ili oboje ful intenzivci)
    Pozdrav Mozaik.
    ivan ri
    ivan ri


    Broj postova : 50
    Age : 44
    Location : Rijeka
    Registration date : 08.12.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ivan ri sub 15 sij - 0:28

    koliko pitanj a ni jedan odgovor.pitaš me zašto.da znam ne bi postavili pitanj ha hae.mozaik ti je pisao o mojim pticama .ja kod tih bijelih ne kužim perjavost
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Dule sub 15 sij - 0:34

    Jedan od načina raspoznavanja recesivnih od dom.bijelih ptica vrši se pregledom ždrijela ptice.Rec.ptice imajuplavkasto roza ždrijelo dok dom.bijeli imaju više naračasto crvenu boju ždrijela.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ERVINO sub 15 sij - 1:11

    ivan ri je napisao/la:koliko pitanj a ni jedan odgovor.pitaš me zašto.da znam ne bi postavili pitanj ha hae.mozaik ti je pisao o mojim pticama .ja kod tih bijelih ne kužim perjavost

    Pozdrav,nemoj se sad toliko brinuti vjerovatno su ti ptice recesivne (žuto obojani rubovi letnih pera su ipak dobro vidljivi naročito kod ahata i izabele),perjavost češ lakše odrediti po širini melaninskog crteža...ako je koja ptica dominantno bijela dobivati češ u leglu i žute melaninske ptice(bez obzira na spol) pa češ već naknadno utvrditi koja je dom. bijela ...Dule ti je pomogao pogledaj ždrijelo ili boju kože (ili boju sala ako je ptica predebela)...dom. bijeli imaju žutu a recesivno bijeli bijelo-plavo-lila boju ...a što se tiće parenja crno x ahat puno se pisalo po forumu i ima različitih mišljenja ...takvo sparivanje je korisno kad želimo prenijeti neku mutaciju sa crne na ahatnu seriju (topaz,onix...)ali kod klasičnih melanina po meni nije poželjna....ahat x izabela je ok ali samo za daljni rad za izabelnu seriju.Sparivanje dvije recesivne ptice nije greška( možeš dobiti "bogato" operjanu pticu u slučaju da su obe ptice neintenzivne)već poželjno sparivanje ali sparivanje dvije dominantne ptice je greška i nepoželjna kombinacija (nadam se da nisi "pogodio"tu kombinaciju)...
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Mozaik sub 15 sij - 3:54

    ERVINO je napisao/la:SUPROTNO Very Happy Puno je važnije da uzgajivač zna dali je ptica dominantna ili recesivna jer je nasljeđivanje različito a ako sudac i pogreši pogrešan je samo COM ključ koji nije bitan za konačnu ocjenu...postoji još jedan način prepoznavanja...pitanje za majstore Question

    Drago mi je da su se majstori aktivirali!
    Ima smisla da je kod neintenzivnih ptica pero "šire", jer su u pravilu krupniji od intenzivaca.

    Inače ovo crno x ahat se izvodi u nedostatku adekvatnijih parova Very Happy , a ivan ne može pariti trenutno ahate u normalu
    jer su mu brat i sestra. Slažem se i ja da to nisu izložbeni mladi, ali dogodine... uvijek dogodine..
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by zvrcko sen sub 15 sij - 5:43

    Mozaik je napisao/la:

    Drago mi je da su se majstori aktivirali!
    Ima smisla da je kod neintenzivnih ptica pero "šire", jer su u pravilu krupniji od intenzivaca.

    Inače ovo crno x ahat se izvodi u nedostatku adekvatnijih parova Very Happy , a ivan ne može pariti trenutno ahate u normalu
    jer su mu brat i sestra. Slažem se i ja da to nisu izložbeni mladi, ali dogodine... uvijek dogodine..

    Kod inteziteta imamo (Žute ,crvene)
    A intezivne ptice
    B neintezivne ptice
    Ab intezvne ptice s strukturom pera neintezivne

    pojašnjenje nabrzaka
    A intezivne ptice boja intezivna masna cijelo pero komplet pigmentirano. pero usko
    B neintezivna ptica koja pera neintezivna ,pero široko
    Ab takmičarska ptica pero široko ko u neintezivne ptice intezivna masna boja po rubovima pera.

    intezitet kod bijelih ptica
    Postoji i može se utvrditi

    Mozaici famozna po comu oznaka C
    postoji intezitet i utvrđiva se po intezitetu boje na trtici

    Znači kod lipokromskih , melaninskih ali i mozaičnih ptica kod nabavke i formiranja parova vrlo je bitno utvrditi intezitet ptica .....
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by crv sub 15 sij - 13:59



    Zvrcko , ti k'o odlikaš iz zadnje klupe kojega je nastavnik probudio Very Happy

    Dominantno - recesivno kod bijelih u melaninu Exclamation
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Mozaik sub 15 sij - 16:00

    Hvala Zvrcko, jasno je to sve sad.
    Također znam i za tu intenzivnu i neintenzivnu kategoriju kod mozaika,
    ali neznam kako ju odrediti.
    Pošto standard kaže da sve karakteristične zone mozaika pokrivene lipokromskom
    bojom MORAJU biti intenzivne, svaki neintezitet se smatra greškom. Tako da nisam još naletio
    na mozaika sa injastom trticom. E sad, vjerojatno sam nešto u cijeloj toj priči previdio.
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by dr.nenad86 sub 15 sij - 17:23

    ERVINO je napisao/la:SUPROTNO Very Happy Puno je važnije da uzgajivač zna dali je ptica dominantna ili recesivna jer je nasljeđivanje različito a ako sudac i pogreši pogrešan je samo COM ključ koji nije bitan za konačnu ocjenu...postoji još jedan način prepoznavanja...pitanje za majstore Question



    Prepoznavanje dominantnih od recesivnih melanina, drugi nacin bi mozda bio po trbuhu ( stomaku) recesvini kanarinac ima plavkasto-ljubicast trbuh a dominantni ima zuckast trbuh...
    Tako su mene ucili, ako ne mogu prepoznati pticu drugacije onda po ovom drugom kriterijumu .



    Pozdrav cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by crv sub 15 sij - 17:34

    dr.nenad86 je napisao/la:



    Prepoznavanje dominantnih od recesivnih melanina, drugi nacin bi mozda bio po trbuhu ( stomaku) recesvini kanarinac ima plavkasto-ljubicast trbuh a dominantni ima zuckast trbuh...
    Tako su mene ucili, ako ne mogu prepoznati pticu drugacije onda po ovom drugom kriterijumu .



    Pozdrav cheers

    Dule je opisao prilično pouzdan način . Slično se kod spolno razvijenih ptica može primjetiti na početku suznice kloake. Ljubičasta nijansa dok je kod dominantne ptice ružičasto-crvena.
    ivan ri
    ivan ri


    Broj postova : 50
    Age : 44
    Location : Rijeka
    Registration date : 08.12.2010

    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by ivan ri sub 15 sij - 18:17

    ekipa,stvarno hvala svima koji su se uključili u raspravu.Pomogli ste mi puno sa savjetima jer sada znam koje smjernice pratiti.Hvala majstori cheers

    Sponsored content


    Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca Empty Re: Dominantnost/recesivnost kod melaninskih kanarinaca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 1:40.