Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+17
krstokljun
PESTI
koce
xyz
zijada
bocka
zoranV
Dean
sgobin
turbozd
dr.nenad86
ERVINO
crv
SlavcoMk
sestoperac
ikayke
malinois
21 posters

    Utjecaj sunca na kanarince boje

    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by turbozd pet 10 ruj - 23:34

    Crv je pita za lampe, pa imaš ih ode kod nas cijena oko 60-70 kuna komad.Bit će štandova na PH ode kod nas pa ćeš naći i lampe .
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 23:40

    OK predpostavimo da se tu radi o pticama formiranim u prirodi(bez uvrede , hipotetski ).Zanima me i zbog toga sam pitao ZoranaV , koliko je bitno izlaganje češljugara suncu tijekom rasta i razvoja (do kraja prvoga mitarenja) ?
    Sjetimo se samo bijelih nogu , očnih ringli (krugova oko očiju) koji su svijetliji nego kod divljih primjeraka.Nisu rijetki ni poremečaji u tijeku mitarenja , prerastanje kljuna i noktiju kod relativno mladih ptica...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 23:50

    turbozd je napisao/la:Crv je pita za lampe, pa imaš ih ode kod nas cijena oko 60-70 kuna komad.Bit će štandova na PH ode kod nas pa ćeš naći i lampe .

    E moj turbozd , kod vas ima svega Very Happy Do Splita se može još ponešto nać .Ali južnije...je onako kako se rimuje plus višestruko skuplje affraid
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by xyz pet 10 ruj - 23:53

    To su bili tići i po 4-5 godina starosti, svaku modu bi učinili perfektno.

    Kao šta kaže Turbo, hladna prostorija, tamna, posuda s vodom da vlaži zrak, puno konoplje, lana, kostrića i morskog pjeska, i eto tića ka sa slike za 20 dana..

    kasnije malo na djetu, i eto ga.

    "Naočale" ne bi na taj način dobijali.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv sub 11 ruj - 0:33

    drazenxp je napisao/la:To su bili tići i po 4-5 godina starosti, svaku modu bi učinili perfektno.

    Kao šta kaže Turbo, hladna prostorija, tamna, posuda s vodom da vlaži zrak, puno konoplje, lana, kostrića i morskog pjeska, i eto tića ka sa slike za 20 dana..

    kasnije malo na djetu, i eto ga.

    "Naočale" ne bi na taj način dobijali.

    Očito da je došlo do ,,kupe - špade'' konverzacije Very Happy

    Ja sam podrazumijevao uzgoj.Svaki obiljniji uzgajivač faune zna kolika je razlika u ,,vanjskom'' i ,,interijernom'' uzgoju. Mislim da dnevno svijetlo ima veliki učinak u pravilnom razvoju mladunaca i uzgoju opčenito sunny
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by PESTI sub 11 ruj - 9:39

    Nisam imao veliki broj kanarinaca nikada u kući ,ali tu je bilo lipokromskih i melaninskih ptica .Sve ptice sam uvjek držao u vanjskim uvjetima (čitavu godinu)i mogu iz mog vidjenja reči da su melaninske ptice bile kvalitetnije od lipokrom.
    Način držanja ,briga oko ptica ,izbor odgovarajučeg karotina kod crvenih i na kraju sunčanje tj.izlaganje suncu koje sigurno ima učinak na sve to.
    Smatram da sunčanje treba biti u odredjenoj mjeri i da je rezultat pozitivan.
    Za primjer bi usporedio grdeline iz škurice kojima je u zrelosti jako izražena lipokrom boja ali perje je suho i nema onu svilenkastu mekoću i sjaj kao u grdelina koji živi u vanjskim uvjetima , jede zelenilo ,kupa se i naravno sunča.
    Ptice u mračnijim uvjetima manje koriste i nadrepnu žljezdu gdje grickajući vade masnoču i nanose na perje .One koje su izložene sunčevoj svjetlosti to češče rade pa je i to od odredjenog učinka na konačni izgled ptice.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sestoperac ned 12 ruj - 15:59

    Prosle godine kanarinci su mi bili u sobi u relativno skucenom prostoru. Da se ne bi cupali, taktika mi je bila da ih smirim tako sto cu zamraciti prostoriju. Rezultat jako los, neke ptice su brzo izmitarile, neke nisu ni zavrsile vec su sa ''pilecim'' perjem docekale proljece i naravno nisu radile.
    Faunu drzim u jednom suterenu tu nije bilo nikakvih problema, kanarinke sa kojim sam bastardirao tu su mitarile i bile su ko staklo.
    Tema malo skrece na kvalitet mitarenja i kad je to u pitanju mozda vise od sunca i svjetlosti uticaj ima cist vazduh prozracna prostorija i vlaga.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ERVINO čet 16 ruj - 22:30




    Pozdrav,Malinos dobro je to pitanje za "majstore". Mnogi bi "forumaši" to mogli znati i objasniti ostalima.

    Iskustva i tvrdnje su podjeljeni a da bi shvatili zašto najprije moramo znati osnovnu razliku između pigmenta melanina i lipokroma......

    [/quote]

    Pozdrav,evo več 7 dana čekam odgovor ali ništa....nevažno za običnog uzgajivača ??

    Melanične ptice gdje se traži maximalna kocentracija melanina u perju i rožnatim djelovima poželjno je izlagati suncu (crna i smeđa serija).Sunčeve zrake nepovoljno djeluju na lipokrom crvenu boju zato nije preporučljivo izlagati crvene lipokrom ptice suncu..onda se postavlja pitanje što sa crvenim melaničnim pticama??za melanin sunce za boju ne ??? ...kod melanina lipokromska boja zauzima maximalno 30 % površine pera i nemože u tolikoj mjeri naštetiti kao kod lipokroma...

    Da smo dobili odgovor na pitanje možda bi bilo to lakše shvatiti...pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 17 ruj - 22:02

    Da budem iskren ,Ervino , tek u razgovoru sa tobom prije par dana sam shvatio formulaciju pitanja,pa mije bilo fer da se javim - kao evo ja znam Very Happy Priznajem nisam skužio pitanje(dobro sad mogu muljat šta me volja) Nitko nije odgovorio a u biti , upravo to je pitao Malinois.
    E , sad protupitanje: Malinoisa je zanimalo kako će sunce utjecat na obojenost izložbenih primjeraka , mene zanima dali je to razlog da za sunčevu svjetlost zakinemo i rasplodne primjerke.Recimo upravo u fazi mitarenja i odmora od reprodukcijske sezone.Neče valjda njihova izloženost utjecati na obojenost iduće generacije?Kakav bi im to godišnji odmor bio bez sunčanja? sunny
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ERVINO pet 17 ruj - 22:11

    Suncevu svjetlost ukinuti samo mladim izložbenim pticama....lipokrom pigment je EGZOGENI ili vanjski pigment kojega ptica putem svog metabolizma(enzimi) prima hranom i odlaže u perje....evo pola odgovora..pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv sub 18 ruj - 17:33

    ERVINO je napisao/la:Suncevu svjetlost ukinuti samo mladim izložbenim pticama....lipokrom pigment je EGZOGENI ili vanjski pigment kojega ptica putem svog metabolizma(enzimi) prima hranom i odlaže u perje....evo pola odgovora..pozdrav


    ...dok su melanini ENDOGENI pigmenti - obojene tvari koje tijelo ptice samo sintetizira iz jednostavnih neobojenih tvari stalnih sastojaka jela , kao što je aminokiselina tirozin.

    Moje mišljenje je da sunce više utječe na obojenost nogu , noktiju i kljuna a kod perja stvara veći kontrast između melanina i lipokroma , zbog blijeđenja lipokroma .Ne tvrdim ali mi se čini iz osobnog iskustva da sunce izbljeđuje i feomelanin što se dobro moglo vidjeti kod starog tipa bakaraca.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sestoperac sub 18 ruj - 17:44

    ERVINO je napisao/la:Suncevu svjetlost ukinuti samo mladim izložbenim pticama....lipokrom pigment je EGZOGENI ili vanjski pigment kojega ptica putem svog metabolizma(enzimi) prima hranom i odlaže u perje....evo pola odgovora..pozdrav

    to znaci da treba da jedu u hladovini
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ERVINO sub 18 ruj - 18:28

    ENDOGENI pigment = unutrašnji pigment koji nastaju unutar tijela ptice...kao posljedica niza složenih kemiskih procesa i na kojega ne djeluju izravno tvari primljene hranom...može se reči da ti pigmenti zavise isključivo od nasljedne osobine ptice...

    Šestoperac:

    Lipokrom crvene u debelu hladovinu Very Happy
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by krstokljun ned 19 ruj - 1:02


    Šestoperac:

    Lipokrom crvene u debelu hladovinu Very Happy


    Gorane, moras skure na ticaru staviti. Wink
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ERVINO ned 19 ruj - 12:49

    Gorane, moras skure na ticaru staviti

    Nemora neka samo skloni lipokrome u najtamniju volijeru (stavi nešto na staklo da ih ne tuče sunce direktno)...samo 2-3 mjeseca dok izmitare mladi.

    Sam proces od uzimanja karotena kroz hranu ptice i put do odlaganja lipokroma u perje je složen rekao bih kemiski proces koji se dešava u metabolizmu ptice.Sunčeve zrake i anti oksidansi umanjuju apsorpciju lipokroma u organizmu te nepovoljno djeluju na boju...korištenje masnih sjemenja u prehrani (konoplja ,repica) također nepovoljno djeluju na crveni lipokrom jer sadrže tvari (lutein) koji pospješuju žuti pigment - primjer žuto obojena letna pera lip.mozaik kanarinaca kod uzgajivača koji hrane mlade jajčanom hranom...... pozdrav
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sestoperac ned 19 ruj - 12:53

    Mislio sam na to, tako da uslovi postoje Very Happy
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by pippo sri 22 ruj - 23:29

    positivan utjecaj sunca namelanine i lipokrome.

    zasto pticari preferiraju za melanine i lipokrome
    divlje ptice, ali ne one uzgojne u kuci,
    ptice koje zive u prirodi imaju suncani ritam
    umjetnog svjetla divlje ptice imaju zivlje melanine i lipokrome zato jer sunceve zrake
    salju UV zrake koje pozitivno utjecu na melanin i lipokrom.
    kada su ptice fazi mitarenje osjetljivi na sunce
    i na UV zrake.
    prema tome kucno svjetlo ne sadrzi UV zrake
    i iskrivlje boje.
    ja sam uzgaivac bjeli recessivni ja znam sigurno kada je gotova mitarenje a ko prilikom kupanja
    ptica ostavim malo na suncu svaki dan,
    lipocrom postaje izrazajniji .
    sam siguran da sunceve uzrake pomocu UV zraka
    fiksiraju vitamin D.
    DR Nenad86 pise:
    moje iskustvo u kanarinaca boje kaze da izlaganje suncu pojacava melanin i lipokrom
    ali gdje i kako???
    ja odgovoram tebi nenade, da, vitamin D
    poboljzava pigment i metabolizam te ujedno
    i melanin i lipokrom.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv čet 23 ruj - 0:01


    Pippo , molim te da nam objasniš na osnovu čega procjenjuješ kvalitet lipokroma kod recesivno bijelih lipokromskih kanarinaca? To na sebe veže i vrlo delikatno pitanje određivanja kategorije istih ptica , što je vrlo bitno za uzgoj.
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by pippo čet 23 ruj - 18:22

    kada se kupi bjeli recessivini ili dominantni, bolje da ne se kupi na saiam
    ma u kucu od pticar tako da se vidi prirodno lipokrom bjelo
    zasto pticari uzgaiva bjeli na saiam, pere i kupanja
    ptice na kimikali samponi i to iskrivlje boje.
    recesivno bjelo je mutacja od kanarinci iz kanarije otoke
    prva mutacija: zuto lipokrom, od zuto lipokrom druga mutacija je dominantan bjelo,od dominantan bjelo je dosla mutacija bjelo recessivan.

    sta je vazno za bjelo recesivno na saiam; lipokrom bjelo (ja sam pise prie
    kako moze da je extra bjelo i cisto.....),poslje oblik ( kruga glava, kratko klijun,
    krili nije krizeni i lateralni krili ravni.
    krili ravni su na granica kratka i duga pera
    da znate, vise ima kratka pera, manje ima oblik, mora da imate jedna vaga za pera i oblik
    posle sve sta sam pise, ima vaga od sudac....
    neznam a ko sam prevedi dobro oprostite.
    cao
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by pippo čet 23 ruj - 18:32

    puno godina se pari recesivno puta recesivno
    ma se pari i recesivno puta cerveno intensivno lipokrom
    to se pari u belgia tako da bjeli imajun bolije lipocrom
    (ili bjelo puta zuto to je naj normalno) ili puta melaniniko ahata ili izabela
    kada imate bjeli ko ima flake, naj bolije lipokrom bjelo dogi od ahata
    kada dogi od izabela lipokrom je malo mutno.
    pzdrav; pippo
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by pippo čet 23 ruj - 18:52

    smo bili malo vani od teme.....(Utjecaj sunca na kanarince boje)
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv čet 23 ruj - 20:36


    Ma prave informacije su uvijek dobro došle
    , a i nisu daleko od teme Very Happy
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by pippo čet 23 ruj - 20:40

    a ko ti treba jos informacije trazi.
    cao
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by kreso čet 23 ruj - 20:46

    ja san za prijevod Very Happy ,Pippo poso diventare tuo tradutore privato ,quanto mi dai per una ora di traduzione Very Happy Very Happy Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv čet 23 ruj - 20:48

    Ma bravo , a kako sunce utječe na recesivne bijele ? Mislim na onu bijelinu i čistoču ? Pomaže li sunce kod smanjenja mogučnosti stvaranja lumpsa i sličnih deformacija?

    Sponsored content


    Utjecaj sunca na kanarince boje  - Page 2 Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 12 svi - 20:12.