zoran ptice pjevice je napisao/la:
Ja bi bio najsretniji kad nebi morao davati ni esb ni jedan drugi preparat, jer ovo su toliko osjetljive ptice, vjerovatno i sam znas to. Vakcinu sam dao, ptice su dobro nakon nekoliko dana, sto znaci da se vakcina primila.Ne slazem se sa tobom da poredis vakcinu i lijek. Jedno je spreciti drugo lijeciti.Tacno je i to da davanjem tih ljekova smanjujemo mogucnost zaraze. I fauna moze fasovati bolest kao i perad jer su oboje pernate zivotinje!I dalje mislim da je ovo dobra stvar za ubuduce. Vakcinisu se ljudi, zivotinje.. pa sad ipada po tvojoj prici da je i to nepotrebno!!? Imamo mi struku samo nece da se jave!!Zamolio bi Djordja vet da on nesto kaze. Covjek je dr veterinar.
MiPticaru sam vec odgovorio u prethodnom postu, pa se ne bih ponavljao...
ovaj post ce biti uopsten, o samoj preventivi, a osvrnucu se i na New Castle i vakcinaciju.
naravno, i kanarinci i fauna evrope moze da oboli od atipicne (ali i klasicne kuge, nama svima poznatije kao pticiji grip) i to nije uopste sporno...
s obzirom da smo mi nase ptice ipak izvukli iz njihovog prirodnog okruzenja, i da im ne mozemo dati uslove koje imaju u prirodi, preventiva je svakako neophodna, u nekom obliku. Osjetljivosti ptica, posebno mutacija FE doprinosi cinjenica da su cesto gajene u srodstvu da bi se fiksirala neka mutacija, da se koriste dadilje, da se ptice rucno hrane, sto su sve faktori kojima remetimo prirodnu selekciju, koja favorizuje samo one najjace i najbolje.
Dakle, preventiva je neophodna... sad, sta bi bila preventiva kada su nasi ljubimci u pitanju?
prije svega, cista i kvalitetna hrana, uvijek svjeza voda za pice i kupanje, dobra lokacija kaveza i volijera (sto se tice strana svijeta, po meni je najbolji istok, mada nam to nije svima dostupno), bez vlage, promaje, kise i drugih atmosferskih nepogoda i UVIJEK maksimalna higijena (sto znaci, ciscenje ukoliko se radi o kavezima, svaki dan, a volijere isto tako sto cesce, makar jednom nedeljno)... dno kaveza treba da bude odvojeno resetkama koje se ciste i peru sto cesce, kako bi se smanjio kontakt ptica sa izmetom.
tek onda nastupa preventiva medikamentima, izmedju ostalog i vakcinama...
ESB ili drugi kokcidiostatik je u poslejdnje vrijeme postao standard i treba ga davati povremeno (u jednom od svojih ranijih postova sam pisao o ucestalosti potrebe davanja i koji su to faktori koji uticu na cesce ili rjedje davanje, potrazite)...
Vakcine su preparati koji sadrze mrtvog ili zivog oslabljenog uzrocnika bolesti, tako da sa njima mi ustvari "mini" zarazavamo pticu, kako bi ona stekla imunitet i u kontaktu sa uzrocnikom bila otporna. Kada su u pitanju virusi, to i ima nekog smisla, jer su oni po svojoj gradji slicni (tu mislim da sojeve virusa atipicne kuge koje sam pomenuo u odgovoru MiPticaru, a ne na slicnost izmedju virusa npr. new castle bolesti i boginja), pa imunitet stecen na jedan soj stiti pticu i od drugog soja.
U slucaju pomenute vakcine za New Castle i davanja FE, smatram da nije od viska dati je, pri cemu bih je dao na potpuno drugi nacin. po jedna kap u oko i kljun je mjera za zivinu, ali za pticu je to prevelika doza i moze nastati problem, mada se radi o slabo virulentnom soju virusa. Ja bih je dao na drugi nacin, putem aerosola. Ona vakcina se rastvori prema uputstvu proizvodjaca (tamo detaljno pise kako), a zatim da prskalicom koja stvara vodenu paru, te na taj nacin ulazi prirodnim putem i ptica stice imunitet poslije izvjesnog vremena.
Sto se tice Salmonele (ili sto bi jedan moj kolega sa fakulteta rekao SalAmonele), s obzirom na postojanje citavog niza antigeno razlicitih sojeva ove bakterije, tu vakcinacija nema nekog velikog smisla, jer imunitet koji se njome stice nije unakrsan i ako se ptica ne sretne sa BAS tom salomonelom iz vakcine, kao da niste nista ni radili...nju ce rijesiti samo gore pomenuta opsta preventiva!