Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+15
krnjolac
Dax BG
crv
many
Fago
ERVINO
baltic
xyz
DAMIAN
kreso
zoranV
mutacija
PESTI
zvrcko sen
Miljenko
19 posters

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by crv pon 18 sij - 1:36

    A evolucija pisme? Znate da je Fringilla coelebs ,zeba rodonačelnica zebovki ,bila najčešći objekt istraživanja ptica pjevica zbog same činjenice da joj se pijev razlikuje teritorijalno svakih par km. plus sposobnost da odvergla svoju ,,turu,, dvadesetak puta u minuti. E zašto to spominjem? Znanstvenici su otpuhali prašinu sa pedesetak godina starih magnetofonskih vrpci koje su bile označene područjem snimanja i usporedili sa trenutnim stanjem .Bili su prilično iznenađeni promjenama. Razlike su bile očite ,pjesma je ponekad ,,putovala,, i to smijer istok zapad. Negdje se gubila a negdje je nastajala nova. Dakle kao organizam, evoluira. Objašnjavaju tako da mladi mužjaci napuštaju rodni teritorij ,skiću i gdje ih zatekne spolna zrelost i napon snage potiskuju i zamjenjuju stare ,,islužene,, dominante. Po tom principu djeluje većina zebovki pa i češljugar .Na taj način dolazi do preklapanja areala pa samim tim i miješanja podvrsta a dokazano je u ekstremnim slučajevima i srodnih vrsta. Bilo bi zanimljivo kada bi imali starije (što starije) snimke batuda grdelina i usporediti ih sa ovim današnjim miksevima.Pokojni Runjić Zdenko je reka: ,,Ma sve je ošlo u tercu m. ,, !
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by xyz pon 18 sij - 9:14

    Dobro, ljudi su utjecali na selekciju pjesme grdelina u prirodi, pobrinili su se da u prirodi ostane loša pjesma, i još uvjek se vodi o tome računa, nažalost..

    u normalnim okolnostima, ženke su te koje rade na evoluciji.. čitao sam neka zapažanja znanstvenika, da od svih "ponuđenih" grdelina, one biraju one sa najljepšom pjesmom, i šta više crvenijom krunom.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many pon 18 sij - 15:28

    Istina je kod zebrastih zebica je presudna da je kljun jače crven,bilo je u nekoj dokumentarnoj seriji,Zebin pijev ima različite završetke i to je spomenuo več i Alfred Brehm a ja sam sa 15 godina bedak pokušavao napisati"disertaciju"o utjecaju okoline tj kraja u kojem živina na pjev i boju domačeg vrapca,ustvrdio sam da se razlikuju,tj dokazao sam to ali nisam napisao.Zanima me XP da li ti je ovo na avataru pravi ili umjetni češljugar,gledam ga i gledam nekako mi je plosnat pa ne znam!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by ticar pon 18 sij - 19:58

    many je napisao/la:Istina je kod zebrastih zebica je presudna da je kljun jače crven,bilo je u nekoj dokumentarnoj seriji,Zebin pijev ima različite završetke i to je spomenuo več i Alfred Brehm a ja sam sa 15 godina bedak pokušavao napisati"disertaciju"o utjecaju okoline tj kraja u kojem živina na pjev i boju domačeg vrapca,ustvrdio sam da se razlikuju,tj dokazao sam to ali nisam napisao.Zanima me XP da li ti je ovo na avataru pravi ili umjetni češljugar,gledam ga i gledam nekako mi je plosnat pa ne znam!

    je to je njegov grdelin,drži ga ja mislim za krila pa je u fotoshopu brisao ruku.zato izgleda tako.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by xyz pon 18 sij - 20:15

    Pravi je, 100%

    Evo ovdje možeš povećat sliku, pa ćeš vidjet gdje je ruka brisana.

    https://s289.photobucket.com/albums/ll216/drazenxp/?action=view&current=Korak2.jpg
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by crv pon 18 sij - 21:43

    Many jeli to na tvom avataru prava bradica ili je radio flomaster? Very Happy
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by xyz pon 18 sij - 22:17

    Pohvalila ga je moja žena, da liči na Grašu Cool
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by Dean pon 18 sij - 23:24

    drazenxp je napisao/la:Pohvalila ga je moja žena, da liči na Grašu Cool

    ti stvarno misliš da je to pohvala Question Question Very Happy
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by xyz uto 19 sij - 0:32

    Po njenom mišljenju, jest cheers
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many uto 19 sij - 11:23

    a daj čovječe ,trebaš me sad vidjeti na toj fotki sam imao 33 inače imam spiralastu kosu do ramena i bradu kao Sandokan ha,ha,mislio sam da si rekao da je tvojas žena pohvalila češljugara,ovo na fotki uf neko prolazno razdoblje.Ma ne ljuti se morao sam pitatio jer je češljugar lijep i neobičan pa me zanimalo,pitao bih crva može li nacrtati i druge stvari kao ovog češljugara iz avatara.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by krnjolac uto 19 sij - 17:05

    na fotki si imao 33,a koliko vidim sad imaš 34??pa nisi se valjda toliko uspio promijenit u godinu dana? affraid
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by xyz uto 19 sij - 21:09

    Hehe, briga moju ženu za grdeline.. ovoga na slici sam (teškom mukom) uspio dobiti u svoje vlasništvo, jer je od jednog mog prijatelja.

    To je carduelis carduelis, a ne domaća balcanica.

    I Krnjolčev grdelin na avataru je prekrasan. Vidim da se navikao na prsten za obilježavanje Wink
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by crv sri 20 sij - 1:26

    Many, trgovao sam sa ikayke pa sam mu se zahvalio sa ahatom sa njegovog avatara.Ako te nešto zanima možeš dobit preko mog prijatelja u Bjelovaru.Dosta tićara u d Dalmaciji ima poneki moj uradak jer su ih na jednoj izložbi dijelili kao nagrade . Tada sam morao za svaku kategoriju nacrtati po jednu , normalno sa motivom kategorije plus talijanskim sucima po jednog grdelina. Sada radim onog tvog dugokljunog veeeliki format na platnu. Ako nemaš što protiv...Ma super portret.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by Miljenko sri 20 sij - 3:23

    crv je napisao/la:Many, trgovao sam sa ikayke pa sam mu se zahvalio sa ahatom sa njegovog avatara.Ako te nešto zanima možeš dobit preko mog prijatelja u Bjelovaru.Dosta tićara u d Dalmaciji ima poneki moj uradak jer su ih na jednoj izložbi dijelili kao nagrade . Tada sam morao za svaku kategoriju nacrtati po jednu , normalno sa motivom kategorije plus talijanskim sucima po jednog grdelina. Sada radim onog tvog dugokljunog veeeliki format na platnu. Ako nemaš što protiv...Ma super portret.

    Stavit ću i ja na forumu neku ptičurinu, ako češ i meni napraviti portret?

    PS; Tony, iz San Pedra je veliki ljubiter slikarstva (sam je slikar), ali se još nije ogledao s pticama!
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by crv sri 20 sij - 12:25

    Miljenko viruj mi mnogi su se ,,akademci,, okušali sa pticama pa odustali.Čoviče teško je fotografirat a kamoli crtat.Ko ne pozna tiće ne zna ni sa fotografije skinit motiv.Meni jedan tićar nije tija uzet sliku jer tiću kojega san nacrta nije pobilija kljun.Kaže : ,,Triba bit u žestini.,, Moj pokojni otac je reka da ću najbolje nacrtat maslinu ako je sam ,,ušestin,,.Tako je i bilo...
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by krnjolac sri 20 sij - 13:24

    drazenxp je napisao/la:Hehe, briga moju ženu za grdeline.. ovoga na slici sam (teškom mukom) uspio dobiti u svoje vlasništvo, jer je od jednog mog prijatelja.

    To je carduelis carduelis, a ne domaća balcanica.

    I Krnjolčev grdelin na avataru je prekrasan. Vidim da se navikao na prsten za obilježavanje Wink

    ha,ha,je dražene,to mi je jedan od najlipših koje sam ikad ima.ima savršene boje i aristokratsko držanje.još da oće parit ove godine....
    a dobar je i kao pivač,iako bi po marinu vjerovatno osta bez glave,he,he! Very Happy
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many sri 20 sij - 17:50

    He e sad ču 35 a dosta sam se promjenio a kad makneš dlake i zavežem kosu eto me,kao divljak izgledam inaće,a crv postavim ti još koju fotku ako te zanima glava volim kad su mi fotke umjetničke tako da se vidi svako perce


    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 P11413548856677Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 P11814048903526
    avatar
    Gost
    Gost


    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by Gost sri 20 sij - 19:18

    Many, drugi put slikaj "samo oko" da se vide trepavice, nemoj se slucajno zeznut da uslikas cijelu pticu van ruke,u volijeri ili letilici itd... Cool
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many čet 21 sij - 0:37

    ja tebe ne razumijem ti tako i sa curama,odmah daj sve da vidim,budi strpljiv ono što se čeka je slađe Cool
    zlaja11
    zlaja11


    Broj postova : 18
    Age : 52
    Registration date : 26.03.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by zlaja11 čet 21 sij - 1:16

    many je napisao/la:He e sad ču 35 a dosta sam se promjenio a kad makneš dlake i zavežem kosu eto me,kao divljak izgledam inaće,a crv postavim ti još koju fotku ako te zanima glava volim kad su mi fotke umjetničke tako da se vidi svako perce


    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 P11413548856677Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 P11814048903526

    Neznam jeli ova desna ptica ista ko i ova lijeva mada lice,doduse ovoj na desnoj strani izgleda kljun manji.Ljevi je mrak po mom ukusu glava(zmijska) kljun,oci mora biti dobar,takve ptice u 90% slucajeva pjevaju ko lude.Sad sta pjeva to je drugo pitanje al sigurno dobar
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many čet 21 sij - 12:11

    to nisu isti,ovaj donji je lud,sve tuče pa mora biti sam papren je imao sam stotine češljugara ali ovako nekakvog temperamentnog baš ne,zovem ga ljutko.Onaj gornji je major tj neko zovu bilač jer je došao do ovdje i pušten je,interesantna primjedba,zmijska glava to misliš na ovog donjeg.Fotkati ču ga cijeloga ali ne mogu sad jer ih držim u grijanom prostoru a danje svijetlo mi je vani u letarci tako da neču riskirati zbog fotke da mi se prehladi,usput ovaj ljutko je šestoperac i to je plus ljepoti,da li i pjevu prosudi sam!Sam jedva čekam da ih fotkam kako jedu lete rade gnijezdo,mlade itd samo sad ništa!
    avatar
    Gost
    Gost


    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by Gost čet 21 sij - 13:13

    Many, ja mislio da Dalmosi zovu "bilac" c.c. tj. nominatnu vrstu, jer je dosta svjetliji od balcanice. Neznam da majora zovu bilac. scratch
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many čet 21 sij - 13:45

    a nisi me kužio pa nije bilač major,bilač ,šljivar ili šumak zovu krupnijeg češljugara koji liči na majora ali je malo manji,taj navodno dođe knama za jakih zima ali ja sam stvarno vidio majora ove zima bez zezanja!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by ticar čet 21 sij - 17:49

    many je napisao/la:a nisi me kužio pa nije bilač major,bilač ,šljivar ili šumak zovu krupnijeg češljugara koji liči na majora ali je malo manji,taj navodno dođe knama za jakih zima ali ja sam stvarno vidio majora ove zima bez zezanja!

    vidio je i meni kolega majore ove godine,kaže da među jatom bilača je bilo 2-3 totalno ogromna grdelina koji su bili za glavu veći od bilaća.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by many čet 21 sij - 20:54

    E da si vidio ja u vočnjaku snijeg vani a ja iz vica pustim malo mp3 da vidim čega ima,kad dođe taj češljugar sam ali da vidiš let kao strnadica dugačak i vitak tj vidiš rep i krila su osjetno veči,zamisli kako je u sibiru sad za ne živjet a sa bajkalskog jezera dođu sjeverne zebe do nas,drozdovi čak iz azije i skandinavije pa onda i češljugar dođe i to vjerujem jer odlični su letači a i lete sa ostalim pticama!


    Zadnja promjena: many; pet 22 sij - 15:28; ukupno mijenjano 1 put.

    Sponsored content


    Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom? - Page 4 Empty Re: Evolucija, kako je grdelin postao grdelinom?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 11:56.