Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+23
Mozaik
patrik
Amel-Blatusa
Sina BL
markozd
vlado
komiza
turbozd
Merlo
krstokljun
malinois
Dule
ERVINO
ticar
seadriver
crv
Renato.M
mutacija
Siskin
opalnaissus
dzemal_sa
Dean
refa95
27 posters

    ahatni opali i ahatni topazi

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 sub 6 oľu - 23:23

    Molio bih nekoga da mi ukratko opise lipohrom pastel opale koje su im glavne karakteristike i koje su im mane i prednosti i na sta najvise treba obratiti paznju???????
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 sub 6 oľu - 23:33

    ?
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M ned 7 oľu - 0:49

    refa95 je napisao/la:Molio bih nekoga da mi ukratko opise lipohrom pastel opale koje su im glavne karakteristike i koje su im mane i prednosti i na sta najvise treba obratiti paznju???????
    E moj refa95 kad kažeš lipokrom pastel opal nisi ništa reko. Koje serije opal? Koje boje opal? Koje kategorije opal?
    Lipokrom pastel je klasa lipokrom žute ili crvene boje .Kod crvenih se manifestira kao roza boja, a kod žutih varira od limun žute do maslinaste ovisi o tamnosti melanina.
    Lipokrom pastel = slonova kost =avorijo
    Poz...
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by opalnaissus ned 7 oľu - 0:52

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Opalcrnilippstelzutipar.th
    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Opalcrnilippastelzutial.th

    Refa, otprilike ovako ti to izgleda.Ovo su opali crne serije lipokrom pastel.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 ned 7 oľu - 10:06

    ahat serija-zuta i bijela boja
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M ned 7 oľu - 13:46

    refa95 je napisao/la:ahat serija-zuta i bijela boja

    Refa95 kao šta sam već rekao kod bijelih toga nema, ustvari genetski gledano ima i kod bijelih ali naše oko to ne vidi, zamisli svijetlije ili tamnije bijelo?????
    Žuti avorio ahat opali su prekrasne ptice u svim kategorijama, malo su osijetljivi u periju ali ne kao i crni.
    Nešto više o tome mogao bi ti napisati ERVINO on ih je uzgajao!!!!!!
    POzdrav.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M ned 7 oľu - 13:52

    opalnaissus je napisao/la:ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Opalcrnilippstelzutipar.th
    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Opalcrnilippastelzutial.th

    Refa, otprilike ovako ti to izgleda.Ovo su opali crne serije lipokrom pastel.

    Lipokrom boja je slična ovim crnima,samo malo svijetlija. Zamisli ih sa ahat crtežom.
    ERVINO napiši nešto o njima !
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO ned 7 oľu - 14:20

    Ima na netu puno o opal mutaciji možda da mu samo prenesem moja iskustva vezana za selekciju kod uzgoja tj kombinacije koje treba izbjegavati kod parenja:

    a) parenje opal x opal
    b) parenje dvije intenzivne ptice bez obzira dali su nosioci ili opali
    c) parenje opala koji pokazuje neuredno perje sa pticom koja nije savršena u perju....

    ......što se tiče ubacivanja lipokrom pastelne boje ona ima zadatak "popraviti" perje a i melanin je ljepše ispoljen na lipokrom pastelnoj podlozi.........
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 čet 1 tra - 22:28

    recesivno bijela ahatka mi lezi na 3 jajeta pario sam je sa zitim opalom nosiocem lipohrom pastele nadam se da su jaja puna sutra cu gledati
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 sri 21 tra - 21:50

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 100420102063.th

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 100420102065.th

    neki od mojih ahata opala i topaza

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 100420102047.th

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 100420102074.th
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 sub 4 ruj - 22:13

    malo smo stali na ovoj temi ajde sad malo da je pokrenemo evo jedno pitanje.Da li se smiju pariti bijelo x zuto neintenzivno jer sam cuo od nekog da se bijelom kanarincu uvjek mora dati intenzivni ziti kanarinac sad da li je ta tvrdnja tacna ili ne jer hocu da znam prilikom parenja svojih ptica ovo se odnosi na opale u ahatu
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 sub 4 ruj - 22:29

    zna li itko odg.na ovo moje pitanje
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ticar ned 5 ruj - 2:16

    refa95 je napisao/la:malo smo stali na ovoj temi ajde sad malo da je pokrenemo evo jedno pitanje.Da li se smiju pariti bijelo x zuto neintenzivno jer sam cuo od nekog da se bijelom kanarincu uvjek mora dati intenzivni ziti kanarinac sad da li je ta tvrdnja tacna ili ne jer hocu da znam prilikom parenja svojih ptica ovo se odnosi na opale u ahatu

    zavisi jel taj bijeli recesivni ili dominantni.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by crv ned 5 ruj - 2:53

    refa95 je napisao/la:malo smo stali na ovoj temi ajde sad malo da je pokrenemo evo jedno pitanje.Da li se smiju pariti bijelo x zuto neintenzivno jer sam cuo od nekog da se bijelom kanarincu uvjek mora dati intenzivni ziti kanarinac sad da li je ta tvrdnja tacna ili ne jer hocu da znam prilikom parenja svojih ptica ovo se odnosi na opale u ahatu

    Refa , intenz. , neint. , mozaik spadaju u kategorije.Kod spajanja parova vjerovatno si već skužio šta dobiješ iz koje kombinacije .RenatoM je to fino objasnio u ,,pitanje za majstore''.
    I u tvom slučaju pravilo bi bilo isto , da je jedna ptica int. a druga neint. Problem nastaje kod određivanja kategorije bijele ptice jer se na njoj ne vidi ,,inje''. Postoji mogučnost da je i bijela ptica intenzivna,Kad bi znao njeno porijeklo (kad bi joj jedan roditelj bio imtenzivna ptica ) ,smanjio bi problem za 25%.
    Kako god, tvrdnja teoretski nije točna jer i bijela ptica može biti intenzivna.

    Spari bijelu pticu sa žutom neint. Vjerojatno je i bijela neint, ali u uzgoj ubaci s vremenom intenzivnu pticu.Ako kojim slučajem od te kombinacije dobiješ intenzivnog potomka , znači da ti je bijela ptica intenzivna.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 ned 5 ruj - 9:56

    hvala crv
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 ned 5 ruj - 9:57

    ticar je napisao/la:
    refa95 je napisao/la:malo smo stali na ovoj temi ajde sad malo da je pokrenemo evo jedno pitanje.Da li se smiju pariti bijelo x zuto neintenzivno jer sam cuo od nekog da se bijelom kanarincu uvjek mora dati intenzivni ziti kanarinac sad da li je ta tvrdnja tacna ili ne jer hocu da znam prilikom parenja svojih ptica ovo se odnosi na opale u ahatu

    zavisi jel taj bijeli recesivni ili dominantni.

    to je nebitno ticar jer imam i dom.i rec. ptica
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dule ned 5 ruj - 18:06

    I bijeli kanarinac može biti intezivan ,injasti i mozaik,samo treba pticu prepoznati po dužini perja.I onda odrediti kakvu žutu pticu dati u par.KOd melaničnih kanarimaca to je lakše odrediti po količini i debljini crteža.Neintenzivne i naročito mozaik ptice bogatije su s crtežom i crtž je deblji nego kod intenzivnih ptica.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 pon 6 ruj - 11:35

    sta vi mislite o parenju dvaju razlicitih nosioca
    naprimjer ako parim nosioca topaza sa nosiocem opala da li je to dozvoljeno
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 pon 6 ruj - 19:32

    ajmo pticari i sudije da cujem ovo
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by malinois pon 6 ruj - 20:33

    refa95 je napisao/la:sta vi mislite o parenju dvaju razlicitih nosioca
    naprimjer ako parim nosioca topaza sa nosiocem opala da li je to dozvoljeno

    Ako su normali u istoj seriji nosioci ove dvije mutacije onda ces dobiti sve normale nosioce i jedne i druge recesivne mutacije .

    Nepozeljna su to parenja
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M pon 6 ruj - 20:41

    refa95 je napisao/la:sta vi mislite o parenju dvaju razlicitih nosioca
    naprimjer ako parim nosioca topaza sa nosiocem opala da li je to dozvoljeno

    E moj Refa pa sve je dozvoljeno, ali rezultati toga parenja??? Recimo da si pario ta dva nosioca ali da su oba ahata,iste boje i recimo oboje mozaik. Dobit češ sve ahate normale ali jako bogate feo melaninom nosioci dvaju faktora, drugim riječima dobiti češ ptice koje ne valjaju za izložbu a o daljnjem radu (parenju) bi trebalo podugo pisati. Talijani su prije desetak godina eksperimentirali parenje Topaz X Opal da bi potamnili crtež topaza, rezultat je bio tamniji crtež koji se tada težio kod topaza ali su sve ostalo zeznuli. Zaključili su da su sve te topaze zeznuli i da to parenje ne daje dobre rezultate.
    Ako ne vijeruješ probaj , ja sam u mom dugogodišnjem uzgajivačkom stažu isprobavao i eksperimentirao i neke stvari koje sam znao da ne valjaju ali........POZDRAV.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO pon 6 ruj - 21:30

    Sve je Refa dozvoljeno...iz te kombinacije dobivaš i normale i nosioce jedne ili dvije mutacije. Največi problem kod ove kombinacije parenja je taj što nečeš moči prepoznati šta koja ptica nosi jer če po fenotipu biti svi normali.Ako baš moraš to pariti onda uzmi barem jednu pticu u mutaciji da barem znaš da če svi biti nosioci te mutacije...pozdrav

    Renato ovo za opal x topaz nisam nigdje pročitao,ali sigurno sve pokušavaju ,oni kao i drugi pokušavaju kombinirati dvije mutacije da bi nešto popravili ,koliko ja znam uspjeli su skinutu feo melanin ahatima pomoču feos kanarinaca i sada kombiniraju opala i onixa i iz toga izlače tz opale nero nero i traže se to prizna kao nova mutacija...
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 pon 6 ruj - 22:01

    hvala vam ljudi mislim da cu ipak pokusat jedan par upariti pa da vidm kakvu ce mi ticad bacat za daljnji uzgoj
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by malinois pon 6 ruj - 22:20

    refa95 je napisao/la:hvala vam ljudi mislim da cu ipak pokusat jedan par upariti pa da vidm kakvu ce mi ticad bacat za daljnji uzgoj

    jedan par ? Upari nekoliko .Vidis da smo ti svi savjetovali da ces dobiti extra ptice . Very Happy Very Happy
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by krstokljun pon 6 ruj - 22:59

    Moj prijatelj Safet, prilikom ciscenja kaveza pred sezonu, na tren je ubacio muskog ahat topaza kod zenke ahat opal, dok je cistio ptice su se malo zabavile, rezultat 3 jajeta, jedno plodno. Tic je ispao muski i mnogo je tamniji od topaza. Samo da potvrdim Renatovu tezu. Very Happy

    Sponsored content


    ahatni opali i ahatni topazi - Page 3 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 19:08.