Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+23
Mozaik
patrik
Amel-Blatusa
Sina BL
markozd
vlado
komiza
turbozd
Merlo
krstokljun
malinois
Dule
ERVINO
ticar
seadriver
crv
Renato.M
mutacija
Siskin
opalnaissus
dzemal_sa
Dean
refa95
27 posters

    ahatni opali i ahatni topazi

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 pon 28 vel - 17:14

    Ove ptice mi se najvise svidaju po fenotipu nekako su mi najljepse,steta sto nisu izlozbene
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dule pon 28 vel - 18:04

    refa95 je napisao/la:Ove ptice mi se najvise svidaju po fenotipu nekako su mi najljepse,steta sto nisu izlozbene
    Refa,od ova dva svjetlija, s tamnijim melaninom je mužjak a sa svijetlijim ženka.Pozdrav.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean pon 28 vel - 20:46

    ERVINO je napisao/la:

    To sam i ja mislio ..isto je i kod parenja topaz x feo...smatam da su te ptice nosioci obe te mutacije Question i zato su atipični (intermedijalni)...pozdrav

    ne nosioci, nego pokazuju u fenotipu obadvije mutacije.

    Refa, ako hočeš malo se zezati, prijavi ih kao opale i ne govori nikome ništa dok ne prodje sudjenje Laughing Laughing
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO pon 28 vel - 21:19

    Dean je napisao/la:

    ne nosioci, nego pokazuju u fenotipu obadvije mutacije.

    Refa, ako hočeš malo se zezati, prijavi ih kao opale i ne govori nikome ništa dok ne prodje sudjenje Laughing Laughing


    Pošto im je otac opal sigurno su svi nosioci opala a neki i nosioci onixa(po majci) koji u kombinaciji sa opalom daju te intermedijalne atipične ptice...
    Deane koje bi ptice dobio da spariš brata i sestru ????te ptice nose obe mutacije pa ispada da bi parenjem sa opalima dobio 50 % opala i 50 % opet intermedijalno a sparivanjem sa onixom dobivamo 50% onixa i 50 % intermedijalno a da spariš brata i sestru dobivaš 25 % opala 25% onixa i 50 % intermedijalno ????To svakako nije preporučljivo parenje jer se i kod dobivenih opala gubi sivo plava boja koja prelazi u crno (opale nero-nero)a kod onixa se melanin nedovoljno rasprši jer mu opalni faktor to ne dozvoli (opal koncentrira melanin u sredinu pera )...interesantna su ta parenja i dobivene ptice ali to nisu baš izložbeni primjerci....pozdrav
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M pon 28 vel - 22:05

    He-he genetičari!!! Refa, dobro su napisali ali tekstovi su i mene malo zbunili. Nisam siguran da su svi shvatili koje su ptice tu nosioci a koje su intermedialne?? One tamnije ptice su nosioci opala a možda i onixa, a one dvije svijetlije (kako Dule kažu muško i žensko)su intermedijalne ptice. Poslušaj Deana i ako budu u dobroj formi prijavi te ptice za Opale. 99% proči če za opale. Pozdrav.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO pon 28 vel - 22:58

    Ma kakvi genetičari Question Refa prijavi ,prijavi za opale !!!! (onda zovi Deana da ih ocjeni pa ćeš ubrzo vidjeti ???)...meni se od svih ptica najviše sviđa neintenzivac (ptica između rasvjetljenih) dobar melanin i još bolji oblik, glava..ali vrh kljuna ??? .....pozdrav
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by patrik uto 1 oľu - 1:19

    meni taj ahat liči na onix
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by turbozd uto 1 oľu - 2:10

    Ima i avorio ptica!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean uto 1 oľu - 9:07

    krivo sam quotao, vidi sljedeči post :-))


    Zadnja promjena: Dean; uto 1 oľu - 9:12; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean uto 1 oľu - 9:12

    ERVINO je napisao/la:


    Pošto im je otac opal sigurno su svi nosioci opala a neki i nosioci onixa(po majci) koji u kombinaciji sa opalom daju te intermedijalne atipične ptice...


    ne baš :-)) recimo za pojednostaviti ovako, pošto su i opal i onix na istoj aleli i jednako su dominantni,otac je opal znači SVI imaju gen za opal, a oni koji su od majke dobili gen za onix koi je jednako dominantan kao i opal su nešto izmedju.

    recimo da je ta ženka nosila opal, oni mladi koji bi iz te kombinacije izašli opali su u ovoj kombinaciji izašli intermedijalni (opal i onix).

    ERVINO je napisao/la:Deane koje bi ptice dobio da spariš brata i sestru ????

    ma daj još nisam kavu popio Very Happy , to čemo popodne

    ali evo na brzinu, bez da razmislim, ako biš pario brata i sestru (ove intermedijalne) pošto su i brat i sestra i opal i onix dobio biš sve mlade opet intermedijalne Very Happy Very Happy Very Happy


    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO uto 1 oľu - 10:59

    Popi još jednu kavu ... study study study

    PS
    opal/onix x opal/onix = 25 % opal 25 % onix 50 % intermedijalno opal/onix

    Te intermedijalne ptice imaju gen za opal i onix .......moramo tražiti još jedno mišljenje...genetičari javite se Very Happy
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 uto 1 oľu - 11:00

    Ajde i mene bas interesuje sad ova tema ajde ljudi javljajte se!!!
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by malinois uto 1 oľu - 11:27

    Nisam strucnjak za boju al Refa u buduce nemoj sastavljati takve parove jer od toga nema nista .
    Kod intermedijalnih parenja jasne su zakonitosti nasljedivanja (napisao ti je ERVINO) al za filtriranje nezeljene osobine jedne mutacije na ptici druge mutacije traje dugo i potrebno je malo vece iskustvo .

    Sve je to lako kontrolirati matematicki .Zakonitosti nasljedivanja su jasna al za kvalitet buducih sampiona potrebno je puno vise od toga Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO uto 1 oľu - 12:49

    Ja bi te ptice rađe nazvao atipičnim tj primjercima koji u fenotipu ispoljavaju obe mutacije ....Da skratimo priču već sam napisao da su te ptice interesantne ali da je mali postotak izložbenih primjeraka jer se preklapanje mutacija teško "očisti" ...Poznati Talijanski uzgajivač opala Alex Montanaro pokušava sparivanjem opala i onixa ishoditi priznanje nove mutacije nazivajuči te ptice opale nero nero....ima još toga puno...zato se u potpunosti slažem sa Malinosom.....pozdrav


    Zadnja promjena: ERVINO; uto 1 oľu - 15:46; ukupno mijenjano 1 put.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 uto 1 oľu - 15:00

    I meni su ove ptice pre zanimljive...cekacemo kad se izmitare
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Renato.M uto 1 oľu - 20:12

    Kad je več Ervino spomenuo otac i sin Alex i Mauro Montanaro več 5-6 godina rade na crnoj seriji opala (bijeli-žuti),baš ubacivanjem onixa. Na početku su zavidni njihovi konkurenti pričali o nekakvoj novoj vrsti ali več 3-4 godine su njihove ptice na svijetskom vrhu crnih opala. Mislim da su i ove godine svijetski prvaci sa bijelim-crnim opalima (ardezije). Zato Refa ti ubacuj onixa na ahat opala pa kozna, možda za par godina evo nam novog svijetskog.........Pozdrav
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 uto 1 oľu - 20:13

    Hocu renato...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean uto 1 oľu - 20:54

    ERVINO je napisao/la:Popi još jednu kavu ... study study study

    PS
    opal/onix x opal/onix = 25 % opal 25 % onix 50 % intermedijalno opal/onix

    Te intermedijalne ptice imaju gen za opal i onix .......moramo tražiti još jedno mišljenje...genetičari javite se Very Happy

    ti govoriš cijelo vrijeme da je to opal nosioc onixa, a ja govorim da je to i opal i onix podjednako - ...(mada si u kasnijem postu napisao i ti da su te ptice po fenotipu i onix i opal...

    druga i najbitnija stvar je da opal ne može nositi onix - zato jer su to jednako dominantni geni koi se nalaze na ISTOJ aleli...i samim time dolazi do ispoljavanja obadvije mutacije u fenotipu i dobivanja ptice koja u fenotipu podjednako prikazuje obadvije mutacije...


    A ovo za MOntanara su samo pretpostavke (istina i meni njegovi opali bacaju malo na onixe, ali to niko nigdje nije potvrdio)

    Ako treba napisati ču šemu sa slovima, a ako platiš kavu sutra ti donesem i literature pa onda malo


    study study study study lol!
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by turbozd uto 1 oľu - 20:55

    Refa radi što oćeš ali ograničeno nemoj puno raditi nosioca možda će ti dogodine biti žao.Mutacija x mutacija???
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean uto 1 oľu - 21:05

    pokušati ču pojasniti preko grdelina...

    Ahat i lutino se isto tako nalaze na istoj aleli, s time da je razlika u tome što je ahat dominantan nad lutinom, ali evo samo primjer kako iz parenja normal/lutina x ahat ženka možemo dobiti ahat mužjake...

    normal/lutino x ahat ženka =

    ženke 50 % normal
    50% lutino

    mužjaci 50% normal nosioc ahata
    50% ahat nosioc lutina

    dali je ovo jasno :-))
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO uto 1 oľu - 21:13

    Dean je napisao/la:

    ti govoriš cijelo vrijeme da je to opal nosioc onixa, a ja govorim da je to i opal i onix podjednako - ...(mada si u kasnijem postu napisao i ti da su te ptice po fenotipu i onix i opal...

    druga i najbitnija stvar je da opal ne može nositi onix - zato jer su to jednako dominantni geni koi se nalaze na ISTOJ aleli...i samim time dolazi do ispoljavanja obadvije mutacije u fenotipu i dobivanja ptice koja u fenotipu podjednako prikazuje obadvije mutacije...


    A ovo za MOntanara su samo pretpostavke (istina i meni njegovi opali bacaju malo na onixe, ali to niko nigdje nije potvrdio)

    Ako treba napisati ču šemu sa slovima, a ako platiš kavu sutra ti donesem i literature pa onda malo


    study study study study lol!


    Ok možda je to tako a gdje je nestao gen za onix dobiven od majke ??? nemože jednostavno nestati ??? ne govorim da je to opal nosioc onixa (nemože biti opal kad je samo jedna ptica opal)to je po genotipu normal nosioc opala i onixa a u fenotipu su ispoljene osobine obe mutacije...možda i griješim ali mislim da recesivni gen nemože jednostavno nestati ???

    PS ahat i lutino su spolno vezani geni i nasljeđivanje je drugačije Exclamation
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by refa95 uto 1 oľu - 21:22

    turbozd je napisao/la:Refa radi što oćeš ali ograničeno nemoj puno raditi nosioca možda će ti dogodine biti žao.Mutacija x mutacija???

    Turbozd necu raditit previse sad me ovo zivo interesuje sta ce biti na godinu...vraticu sina na mater a cerku na oca pa cemo vidit sta ce da bude a i ervino ce dobit jednu pticu pa nek on pokusa pa cemo uporediti rezultate.ovo bi mogle da budu slatke muke...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Dean uto 1 oľu - 21:28

    ERVINO je napisao/la:


    Ok možda je to tako a gdje je nestao gen za onix dobiven od majke ??? nemože jednostavno nestati ??? ne govorim da je to opal nosioc onixa (nemože biti opal kad je samo jedna ptica opal)to je po genotipu normal nosioc opala i onixa a u fenotipu su ispoljene osobine obe mutacije...možda i griješim ali mislim da recesivni gen nemože jednostavno nestati ???

    PS ahat i lutino su spolno vezani geni i nasljeđivanje je drugačije Exclamation


    a jebemu teško mi je ovako tipkajući...nije nestao gen za onix...

    ajmo pokušati ovako:

    ahat opal x ahat/onix (dalje neču pisati ahat)

    imamo ahat/opal (to su dva tamnija ptića na refinim slikama)
    i kad opal i onix ne bi bili "allelici" onda bimo imali ovo što ti govoriš ahat nosioc opala i onixa

    mežutim pošto su "allelici" i kad se oni spoje (pošto su jednako dominantni) oba dvije mutacije se ispolje u fenotipu


    recimo za primjer da je ta ženka ahat/opal sve ptice koje bi iz te kombinacije izašle kao ahat opali u ovoj kombinaciji su ni vritni mimo tj i opal i onix...

    huh scratch scratch neznam da li je ovo sad više ikome jasno :-))

    dali je jasno barem ovo kod lutina i ahata ???
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by ERVINO uto 1 oľu - 21:44

    Pojednostavnimo sparivanjem opal x onix kakve ptice dobivamo u GENOTIPU
    NORMALE nosioce OPALA i ONIXA ako nije tako imamo mutaciju ???
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by crv uto 1 oľu - 22:00


    Ma prosto ko fažol !

    Mene je mentor Fago ispravio : ,,Nije INTERMEDIJALNO , nego INTERMEDIJARNO .''

    Kao što parenjem žute i crvene ptice dobijemo narančastu koja po vašem načinu tumačenja jest i žuta i crvena - ona zapravo i nije ni žuta ni crvena No
    Tako je i u ovom slučaju dobiveno potomstvo koje nije nosioc ni opala ni onixa , a istovremeno jest kombinacije obiju mutacija , ali to izgleda još nije definirano nazivom - ili mi ne znamo.
    To je samo hipotetski , jer kako Dean navodi - opal ne može nositi onix .(Dakle ipak definicija)
    Ervino , Bare bi zapjevao ,,Gdje je nestao onix ? '' confused

    Možda je odgovor u pitanju : Kako je nastao onix? Nije niizčega.


    Sponsored content


    ahatni opali i ahatni topazi - Page 6 Empty Re: ahatni opali i ahatni topazi

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 19:49.