Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


4 posters

    Šta posle mitarenja

    srdjan nis
    srdjan nis


    Broj postova : 98
    Age : 49
    Location : niš
    Registration date : 06.05.2009

    Šta posle mitarenja Empty Šta posle mitarenja

    Postaj by srdjan nis čet 8 lis - 12:49

    Kako i čime tretirati ptice posle mitarenja a pred sezonu parenja.Trenutno su mi ptice u volijeri i mužijaci i ženke zajedno. Mislim na matično jato. Question
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Šta posle mitarenja Empty Re: Šta posle mitarenja

    Postaj by malinois čet 8 lis - 20:36

    Pozdrav Srdjane

    Malo mi je neobicno da si ovaj upit stavio u temu bolesti???

    Nezahvalno je komentirati trenutno stanje ptica jel ne znamo sta si do sad davao pticama ?U kakvoj se volijeri nalaze? Itd itd.

    Pokusat cu napisat moja iskustva .Probao sam sve varijante ali ova mi se pokazala najbolja.

    Prvo samo mitarenje.Svake godine kad ptice zavrse reprodukciju ,svim starim pticama odrezem po centimetar repa.To radim iz prakticnog razloga da bih sada bio siguran da su sve promjenile perje.Po nekad se desi da ptica iz nekog razloga ne promjeni perje a to je vec problem.Takva ptica je te godine neplodna i ne koristim je u reprodukciji.

    U temi bolesti,paraziti sam vec pisao o ciscenju ptica detaljnije..Znaci ocistim ptice od svih parazita ,vanjskih,crijevnih,respiratornih i parazita nogu.

    U ovo doba godine odvojim muzjake od zenki.Zenke ostavim vani a muzjake odvojim u drugu volijeru ili smjestim u kaveze unutar prostorije.To mi se pokazalo odlicnim jel kasnije lakse poparim zenke.One ostaju vani i ne cuju muzjake .Na prirodnom su rezimu.

    Ako su sve zenke promjenile perje postepeno prelazim na skajolu 100%.Dajem im dosta jabuka ,krastavca,mandarina…. Jednom tjedno dajem suhu jajcanu hranu da jedu koliko mogu taj dan.Bitno je davati jajcanu hranu koju cemo koristiti za vrijeme reprodukcije.U isto vrijeme muzjacima dajem malo bolju hranu ( 80% skajola ,20 % uzgojna mjesavina) i naravno voce i povrce u izobilju.Muzjacima dajem jajcanu hranu malo cesce ali po manje.Kolicinu jajcane hrane koju dajem ako su svaki u svom kavezu odreduje njihova uhranjenost(debljim muzjacima dajem rijede i manje ).

    Mjesec dana prije pocetka reprodukcije muzjacima pocnem produzavat dan i pojacavat hranu.Na kraju tog perioda ( obicno 1.2.) tajmeri pale svjetlo od 6,30h do 21 h.Zenke unosim iz vanjske volijere direktno u prostoriju gdje su muzjaci.Prva dva dana u popodnevnim satima drijemaju ALI vec sedmi dan nose pun kljun materijala za gnjezdo.

    Ovo sve vrijedi za kanarince.Ostale ptice drzim ili sam drzao u grugacijim rezimima .

    Ovo je moj nacin pripreme kanarinaca,volio bih da jos netko napise svoja iskustva
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Šta posle mitarenja Empty Re: Šta posle mitarenja

    Postaj by Dean pet 9 lis - 8:49

    Nakon promjene perja, dolazi period mirovanja, ja držim mužjake u pojedinačnim kavezima a ženke zajedno u volijeri, ishrana najjednostavnija moguća, ne zove se dzaba ovaj period vrijeme "zime i gladi" znaci sama skajola i jednom sedmicno paston tamo negdje do iza nove godine, onda pocinju lagane pripreme :-), ja nemam uvijete za odvojiti muzjake od zenki pa su mi svi u istoj prostoriji. Nisam koristio nikakve tretmane za čišćenje od parazita (osim frontlinea) ali ove godine ču i to napraviti. Ja sa sezonom parenja počinjem malo kasnije nego malinois, negdje oko 1.3 otprilike. sada u periodu mirovanja svijetlost je smanjena na 8 sati dnevno,i gore mi samo dvije neonke da bi u sezoni parenja bila ukupno 15 sati, i četiri neonke. Iako ovaj period izgleda naoko nebitan, upravo od njega ovisi uspiješnost sljedeće uzgojne sezone, i zato i njega treba odraditi kvalitetno.
    srdjan nis
    srdjan nis


    Broj postova : 98
    Age : 49
    Location : niš
    Registration date : 06.05.2009

    Šta posle mitarenja Empty Re: Šta posle mitarenja

    Postaj by srdjan nis pet 9 lis - 15:06

    Hvala ACO.perfektan savet.
    Zaboravio sam da napišem da sam pticana u periodu mitarenja davao mutavit i krastavice a jednom nedeljno Omnivit.
    Pod pojmom šta posle, sam mislio na čišćenje ptica od parazita koje si naveo.
    U temi bolesti,paraziti sam pronašao šta dajete pticama ALI ti preparati su odlični sa jedne strane dok sa druge vrlo opasni za pticu ako daje neiskusni odgaivač.Koliko ja znam kod pojedinih preparata i veličina kapi koja se daje a i tehnika davanja može biti smrtonosna za pticu.
    Tu onda nastaje VELIKI problem šta AKO pogrešim.
    Postoji li nešto manje opasno a približno efikasno.
    VELIKI POZDRAV
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Šta posle mitarenja Empty Re: Šta posle mitarenja

    Postaj by refa95 čet 22 tra - 22:44

    malinois je napisao/la:Pozdrav Srdjane


    Ako su sve zenke promjenile perje postepeno prelazim na skajolu 100%.Ovo sve vrijedi za kanarince.Ostale ptice drzim ili sam drzao u grugacijim rezimima .

    jeli zdravo pticama davati samo svijetlo sjeme

    Sponsored content


    Šta posle mitarenja Empty Re: Šta posle mitarenja

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: uto 7 svi - 15:24.