Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+51
topaz
Mozaik
danijelvr
komiza
emar
Edi
Dule
matija
zoranV
novaksin
SlavcoMk
olanik
turbozd
čajka
dennis-kanarinci
patrik
kemo89
sgobin
refa95
opalnaissus
ERVINO
Renato.M
pippo
krstokljun
evmolp
dzemal_sa
MARIN
crv
trnar
srdjan nis
armin71
seadriver
malinois
krepat ma ne molat
franeperuzovic
dr.nenad86
kreso
g0g0 1
ikayke
Fago
bocka
zvrcko sen
sgrguro3
Branimir
cevap
sestoperac
Merlo
saso78
Dean
ticar
Lazar
55 posters

    mozaik kanarinci

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 22:55

    na koi site mislis sestoperac ???
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by zvrcko sen pet 20 vel - 23:04

    cevap je napisao/la:Ovo je perfektna zenka,...... za 93 boda (94 u nekim zemljama)

    mozaik kanarinci - Page 3 Ib_p003_0_10




    93,,,,,,94 boda puno brate punooo i da je od king


    ja uvjek kažem da je slike jako nezahvalno komentirati .....

    ovdje se nevidi mozaičnost na krilima ,trtici itd ,,, a i foto šop čuda čini
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 23:13

    ali se vidi crta iza oka i intenzivnost ramena...imaš ovu istu ženku na siteu na koi sam stavio link sa više strana pa pogledaj...cek idem ja po slike Smile
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac pet 20 vel - 23:13

    Dean je napisao/la:na koi site mislis sestoperac ???

    http://www.ilmosaicista.it/
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ikayke pet 20 vel - 23:14

    Fago je napisao/la:
    Dean je napisao/la:he he ja i Fago smo skoro istu rečenicu složili (ali je on postao par sekundi ranije )...zato sam je namjerno ostavio Smile

    Fago samo ako je to pobjednička kolekcija...onda je vlasnik Santi Atilio Smile made in Italy SmileSmile

    a nisam siguran da su to talijanske ptice na videu...

    a i mislim da nije ni kolekcija u pitanju... ipak slika ide horizontalno... a kolekcije se slazu od A-D vertikalno afro
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap pet 20 vel - 23:17

    saso78 je napisao/la:Cevap ja bi dao i 100 bodova,stvarno je odlicna...
    Vas komentar je onakav kakav sam ocekivao,kod nas ovi odgjaci mozaika dodje do neki dobar mozaik nabave ga iz njemacke ,Italije i otkud znam i onda ga pare sa svakvakve zenke i zele kvalitet,e ne ide to tako...i cudim se pomalo kakve greske prave sa ishranom mozaika,mozda je to zbog toga sto slusaju samo jednog coveka,za njih taj je bog,a koliko bogovi ima na internetu samo ne znaju to...Vide samo divne primerke kao slike po internetom,ali nikako se ne trude za pravilan uzgoj mozaike,jao sto me to mene nervira...Nece da prime nikakvu novost i teraju po svome...Jadni...

    Pa tako se to i radi. Kupis par dobrih i onda ih paris na svoje. E sad dolazi drugi problem. Covjek se vremenom veze za svoje ptice i onda kad dobije mlade iz ovakvog parenja, zadrzava ih sve ili skoro sve za daljnji uzgoj. Tu treba biti jako rigorozan po pitanju kvaliteta, i ptice sa najmanjom greskom prodati a ostaviti one perfektne, ili u svakom slucaju one koji bi eventualno mogli dati najbolje mlade. A i tu ima trikova. Ako imas dobrog muzjaka sa velikom maskom, ne smijes ga pariti na zenku koja ima mnogo farbe na glavi i ramenima, vec na onu koja nema skoro nimalo boje. Ako imas dobrog krupnog muzjaka sa malom maskom, paris ga uvijek na zenku sa mnogo farbe na glavi. Ovakve zenke su nula kao izlozbene ptice, ali daju dobre mlade muzjake iz ovakvog parenja.
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap pet 20 vel - 23:20

    zvrcko sen je napisao/la:
    cevap je napisao/la:Ovo je perfektna zenka,...... za 93 boda (94 u nekim zemljama)

    mozaik kanarinci - Page 3 Ib_p003_0_10




    93,,,,,,94 boda puno brate punooo i da je od king


    ja uvjek kažem da je slike jako nezahvalno komentirati .....

    ovdje se nevidi mozaičnost na krilima ,trtici itd ,,, a i foto šop čuda čini

    Da, mozda je mogla imati malkice vise iza ociju i malkice vise na prsima, ali vjeruj mi zenka sa ovakvim ramenima, mora imati dobro izrazenu boju na trtici, nema druge. Vjeruj mi na rijec kad ti kazem da sam vidjao losije zenke koje su dobijale 93 boda, a svake godine posjecujem ili Belgiju ili Holandiju ili Njemacku.
    Da mi je negdje naci ovakve zenke uzeo bih iste sekunde najmanje 10 komada i to bez razmishljanja!!!
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap pet 20 vel - 23:21

    Dean je napisao/la:ali se vidi crta iza oka i intenzivnost ramena...imaš ovu istu ženku na siteu na koi sam stavio link sa više strana pa pogledaj...cek idem ja po slike Smile

    Ma nemas sta ici tamo, sve sam pregledao i onda sam ovu postao, zenka je perfektna Very Happy
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by sestoperac pet 20 vel - 23:32

    kolika je greska kod muzijaka, ono sitno perje koje nije crveno, a nalazi se oko kljuna pri samom korijenu ?
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by ikayke pet 20 vel - 23:40

    cevap je napisao/la:
    Da mi je negdje naci ovakve zenke uzeo bih iste sekunde najmanje 10 komada i to bez razmishljanja!!!

    Ove godine ulazimo u halu u Reggio Emiliji...ispred nas Francuz sa 2 transportera ..a unutra valjda 50 zenki... roba boli glava.... stane on ispred panoa za prodaju i pocne stavljati u gajbe jednu po jednu... uzeo kolega iz drustva 4 ovakve vrhunske zenke.... hehe ulovili smo francuza nespremnog i dao po 25€... za pol sata je prodavao komad po 50€.
    Izabrali od 50 komada 4 valjda najbolje.... to se zove bit u pravo vrijeme na pravom mjestu.
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap pet 20 vel - 23:44

    sestoperac je napisao/la:kolika je greska kod muzijaka, ono sitno perje koje nije crveno, a nalazi se oko kljuna pri samom korijenu ?

    Nije velika greska, ali ako imas 2 muzjaka sa po 93 boda onaj koji nema tih bijelh brkova ce dobiti zlato, a taj s tim brkovima srebro, tako.... i to igra ulogu. Ako je taj muzjak sa brkovima jedini sa 93 boda na izlozbi, dobit ce zlato.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 23:49

    huh dok sam stavio djecu spat ispisali ste 10 postova ...

    redom sestoperac slika na naslovnici ovog sitea je stara 5-6 godina selekcija je otišla naprijed u tih 5-6 godina

    ika imas pravo toga sam se i ja sjetio ali sam vec postao Smile

    cek cek fali mi tu par postova...di je zadnji post od ike...

    cevap...ne radi se tako Smile

    nego se kupi jednog muzjaka i 2-3 zenke i onda se radi isa njima tek kada napraviš odredjenu količinu mladih onda pokusas ubaciti u svoje jato...koje (iako je koim slučajem jednako kvalitetno kao i ovo šta si nabavio nemora biti kompatibilno) a ako je puno lošije nema smisla Smile

    a i ovo sa mozaicima ti je krivo...ženke mozaika za mušku liniju su ženke sa velikim maskama intenzivnim ramenima i bijelim prsima http://www.ilmosaicista.it/riproduttori_adulti_mosaico_linea_maschile.html ovo su ženke za mušku liniju

    skoro pa su isti takvi mužjaci za žensku liniju razbijene i male maske ali uvijek intenzivna ramena i koliko je moguće trtica http://www.ilmosaicista.it/riproduttori_mosaico_linea_femminile_1_serie.html

    za ovo sa slikama imas pravo Smile
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 23:51

    cevap je napisao/la:
    sestoperac je napisao/la:kolika je greska kod muzijaka, ono sitno perje koje nije crveno, a nalazi se oko kljuna pri samom korijenu ?

    Nije velika greska, ali ako imas 2 muzjaka sa po 93 boda onaj koji nema tih bijelh brkova ce dobiti zlato, a taj s tim brkovima srebro, tako.... i to igra ulogu. Ako je taj muzjak sa brkovima jedini sa 93 boda na izlozbi, dobit ce zlato.

    sve stoji, bilo bi bolje da ih nema ali ako je sve ostalo TOP onda ces mu to malo progledati ;-) naravno ako nema boljega...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 23:53

    ikayke je napisao/la:
    cevap je napisao/la:
    Da mi je negdje naci ovakve zenke uzeo bih iste sekunde najmanje 10 komada i to bez razmishljanja!!!

    Ove godine ulazimo u halu u Reggio Emiliji...ispred nas Francuz sa 2 transportera ..a unutra valjda 50 zenki... roba boli glava.... stane on ispred panoa za prodaju i pocne stavljati u gajbe jednu po jednu... uzeo kolega iz drustva 4 ovakve vrhunske zenke.... hehe ulovili smo francuza nespremnog i dao po 25€... za pol sata je prodavao komad po 50€.
    Izabrali od 50 komada 4 valjda najbolje.... to se zove bit u pravo vrijeme na pravom mjestu.

    a niste uzeli i kojeg muzjaka Smile osnovno kod kupovine je kupiti od ISTOG uzgajivaca i muzjaka i zenku (ako se moze i 2-3 zenke)
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap pet 20 vel - 23:57

    Dean je napisao/la:huh dok sam stavio djecu spat ispisali ste 10 postova ...

    redom sestoperac slika na naslovnici ovog sitea je stara 5-6 godina selekcija je otišla naprijed u tih 5-6 godina

    ika imas pravo toga sam se i ja sjetio ali sam vec postao Smile

    cek cek fali mi tu par postova...di je zadnji post od ike...

    cevap...ne radi se tako Smile

    nego se kupi jednog muzjaka i 2-3 zenke i onda se radi isa njima tek kada napraviš odredjenu količinu mladih onda pokusas ubaciti u svoje jato...koje (iako je koim slučajem jednako kvalitetno kao i ovo šta si nabavio nemora biti kompatibilno) a ako je puno lošije nema smisla Smile

    a i ovo sa mozaicima ti je krivo...ženke mozaika za mušku liniju su ženke sa velikim maskama intenzivnim ramenima i bijelim prsima http://www.ilmosaicista.it/riproduttori_adulti_mosaico_linea_maschile.html ovo su ženke za mušku liniju

    skoro pa su isti takvi mužjaci za žensku liniju razbijene i male maske ali uvijek intenzivna ramena i koliko je moguće trtica http://www.ilmosaicista.it/riproduttori_mosaico_linea_femminile_1_serie.html


    za ovo sa slikama imas pravo Smile

    E sad haj' i ti na popravni, flasu ostavi u ormaric i fati se dzozluka Very Happy
    Ponavljash ono sto sam ja vec napisao: da se zenke velike maske koriste u parenju sa muzjacima male maske i obratno :-)

    Ljudi, vi ste ovdje svi p'jani Laughing
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean pet 20 vel - 23:59

    cevap je napisao/la: Ako imas dobrog muzjaka sa velikom maskom, ne smijes ga pariti na zenku koja ima mnogo farbe na glavi i ramenima, vec na onu koja nema skoro nimalo boje. Ako imas dobrog krupnog muzjaka sa malom maskom, paris ga uvijek na zenku sa mnogo farbe na glavi. Ovakve zenke su nula kao izlozbene ptice, ali daju dobre mlade muzjake iz ovakvog parenja.

    hm ja citam po drugi put ali ovdje još uvijek piše suprotno od onog šta sam ja napisao...
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 0:00

    Da, zenke sa velikom maskom su nula kao izlozbene ptice, to tvrdim i tu ce uvijek biti diskvalifikovane, samo se za uzgoj koriste,... ako si na to mislio....
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 0:02

    I kad kazem sa velikom maskom, mislim na masku koje je mnogo velika, shiri se dosta iza oka i skoro uvijek ima "naochale". Parenjem ovakvih muzjaka na zenke bez imalo boje na glavi, daje mlade muzjake sa nesto boljom maskom, i to se treba raditi nekoliko godina, dok se maska totalno ne popravi!!!
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 0:09

    Sta je ba Dean, nikad odgovora....... k'o da roman pishes Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Dean sub 21 vel - 0:09

    ajmo ponovo ...tu se slazemo zenke (muske linije) SA (PRE)velikom maskom nisu za takmicenje. ali takve ženke se pare sa mužjacima koi takodjer imaju velike maske ...da bi se dobili vrhunski takmičarski mužjaci...kao šta su ovi na ovim filmovima...za dobiti takmičarske ženke koriste se mužjaci sa (PRE)malim maskama koi opet nisu takmičarski nego se samo koriste za dobivanje takmičarskih ženki Smile)

    mislim da mi pričamo isto ali ...Smile
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 0:13

    Da, sad smo se usaglasili, ali ima mali problem. Isto tako kao sto je mala maska greska, velika maska moze biti greska i vuce negativne bodove na izlozbama. Pogotovo sto je uz veliku masku dosta cest slucaj pojave "naochala" sto je isto tako greska. Mnogi pincetom prije izlozbe cupaju naochale. Ako sudija to skonta, sve i jedna ptica tog takmicara se diskvalifikuje, i takmicar moze dobiti zabranu par godina Very Happy
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Fago sub 21 vel - 0:19

    cevap,
    selekcija mozaika je uznapredovala proteklih 5-6 godinas do te mjere da ovo sto ti pricas nema nikakve veze sa sadasnjosti. hocu reci dean je apsolutno u pravu.
    dakle, postoji muska i zenska linija mozaika i stvari na tome staju.
    tocno se zna sto je standard za tip 1 i tip 2 mozaika i prema tome nema tu dileme.
    ako uzgajas izlozbena muzjake moras imati 'skart' zenke sa maskom, a ako uzgajas izlozbena zenke moras imati 'skart' muzjake sa rasjecenom maskom.
    bez obzira na maske bijele zone u mozaika moraju biti bijele, dakle bez iti malo lipokromske boje zute ili crvene... i to je to.
    pozdrav,
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 0:25

    Fago je napisao/la:cevap,
    selekcija mozaika je uznapredovala proteklih 5-6 godinas do te mjere da ovo sto ti pricas nema nikakve veze sa sadasnjosti. hocu reci dean je apsolutno u pravu.
    dakle, postoji muska i zenska linija mozaika i stvari na tome staju.
    tocno se zna sto je standard za tip 1 i tip 2 mozaika i prema tome nema tu dileme.
    ako uzgajas izlozbena muzjake moras imati 'skart' zenke sa maskom, a ako uzgajas izlozbena zenke moras imati 'skart' muzjake sa rasjecenom maskom.
    bez obzira na maske bijele zone u mozaika moraju biti bijele, dakle bez iti malo lipokromske boje zute ili crvene... i to je to.
    pozdrav,

    Ma joj i ti si p'jan, ja drugo nisam nikad ni tvrdio Laughing .

    Znam sta pricam, izlazem svake godine i nije mi nijedna proshla da nisam uzeo barem jednu medalju, pa makar i bakarnu. I to govori valjda nesto Very Happy Cool
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Fago sub 21 vel - 0:31

    ma nisam pijan - drogiran sam Very Happy
    pa da pricas iste stvari, ali ocito ne izrazavas to na dobar nacin Very Happy
    parovi se nikad ne uparuju sa pticama koje imaju istu gresku - ako na to mislis.
    dakle, 'naocale' ne smiju imati oba partnera... nadam se da si to htio reci Very Happy Very Happy
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by cevap sub 21 vel - 20:22

    Fago je napisao/la:ma nisam pijan - drogiran sam Very Happy
    pa da pricas iste stvari, ali ocito ne izrazavas to na dobar nacin Very Happy
    parovi se nikad ne uparuju sa pticama koje imaju istu gresku - ako na to mislis.
    dakle, 'naocale' ne smiju imati oba partnera... nadam se da si to htio reci Very Happy Very Happy


    Upravo tako Very Happy

    Zenka NIKAD nema naocale, uvijek su u pitanju muzjaci (osim u ekstremnim slucajevima kod zenki za musku liniju, ali po meni su to izopacene zenke Laughing ).

    Znaci muzjak sa naocalama bi se trebao pariti na zenku koja nema skoro nimalo boje, da bi mladi izasli bez naocala ili sa smanjenim naocalama. Sljedece godine isti postupak, i tako dok se ne ocisti.....

    Sponsored content


    mozaik kanarinci - Page 3 Empty Re: mozaik kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 15:04.