Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+4
Dalibor
ticar
xyz
Dean
8 posters

    mijenjanje perja

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mijenjanje perja Empty mijenjanje perja

    Postaj by Dean sub 11 srp - 10:47

    eto polako je počeo možda i najdelikatniji period u životu ptica...zanima me kakav tretman vam imaju ptice u ovom periodu...
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by xyz sub 11 srp - 12:34

    Grdelinima koji su vani još nije vrijeme za to, nego krajem 8. mjeseca, al ko drži kanarince i druge tiće u kućnom uzgoju, vjerovatno već bacaju perje..
    Malo izmjenjena sjemenska hrana, ukinut niger, smanjena repica, pojačan lan i konoplja, također pojačano svjetlo sjeme.

    Jajčana hrana svaki utorak i petak i to je to.. Cool
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by ticar sub 11 srp - 14:52

    ja sam ukinuo uzgojnu hranu,sad je na redu standard hrana,pojačano zelenilo i KUPANJE SVAKI DAN.
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Dalibor sub 11 srp - 14:58

    Slazem se al ne smijemo zaboraviti da je gradivna materija perja protein sto znaci da sva hrana koja se daje u tom periodu treba da je bogata ovim jedinjenjem. Jedino tako cemo odrzati pticu u dobrom psiho-fizickom stanju spremnu za zimu i sledecu odgojnu sezonu
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by MARIN sub 11 srp - 18:53

    Dio šestog i sedmi mjesec najgori su mi mjeseci u godini,što se ptica tiče.Ništa se zanimljivo ne događa.U tom periodu mi predstavljaju samo teret.Sve se svede samo na hranjenje i čišćenje.Osim toga dio stana u kojem držim ptice nije klimatiziran,pa mi se i radi toga tamo previše ne boravi.Ali ipak potrebno im je omogučiti sve,jer je ovo za ptice veoma delikatan period.Sipine kosti i minerale moraju stalno imati na raspolaganju.Treba im često mijenjati vodu i svakodnevno omogučiti kupanje.Tu tičari često griješe pa ovu posudu s vodom u kojoj se kupaju ostave duže vrijeme.Voda se brzo zaprlja, pa je treba ukloniti kako je nebi pile.U ovom periodu dajem im dosta voća i povrća.Povremeno dajem pastoncino i vitamine u vodu.Što se tiče sjemenske mješavine ne mudrujem previše.Onu koju sam do ovog perioda davao dajem i dalje ,samo je razrjeđujem sa jednakom količinom škajole(svijetlo sjeme).Od početka 6.og mjeseca od kad sam završio sa parenjem prelazim na prirodni režim dana i noći.Nema više tajmera ni produživanja dana.Osmi mjesec namjerno nisam spominjao ,jer sam tada na otoku,u vikendici i širim grdeline,a prijatelj mi tada hrani ptice.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Dean sub 11 srp - 19:05

    svi slično rade...osim što ja dajem svaki dan pastoncin ( u ovom periodu sam prešao na kupovni - morbido) malo dodam više lana u mješavinu (T3) perilu dajem u zasebne posude, kupatilo puštam oko sat dva na dan...voče i povrće skoro svakodnevno, klijavo sjeme svakih par dana minerali i sipina kost stalno na meniu...još sam cijeli 7 mjesec na 15 sati svjetla (samo sam isključio onaj dio neonki koje su direktno iznad volijera, od prvog osmog idem smanjivati dužinu dana...bio bi i prije ali još nisam baš gotov sa leženjem, tako da oni koji leže diktiraju raspored :- meni je ovo ok razdoblje, ipak malo odmora od sezone leženja...taman da se operu i dezinficiraju sve parilice i pripreme za prihvat mladih koje ču spremati za izložbe...planiraju se nabave...mjerkaju mladi...ocjenjuju roditelji i tako nije baš da se svodi na hranjenje i čišćenje Very Happy Very Happy
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by MARIN sub 11 srp - 19:28

    Ja mojima ne smijem svakodnevno davati pastoncino,jer se radi o pticama pjesme ,pa bi mi se mogli previše užestit .Kad se užeste slabo slušaju učitelje i kvare pjesmu.O tome moram stalno voditi računa.Usput ih malo i poslušam nebi li možda uočio nešto što ne valja. Takvog moram odmah odvojit da mi ne kvari druge.Ali pravo vrijeme slijedi tek nakon ljeta.Možeš ti svoje mjerkat,ali definitivan sud dat ćeš tek kad se u potpunosti obuku.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by ikayke sub 11 srp - 19:40

    Ocigledna je razlika koja se javlja izmedju tretmana pjesme i boje... kako imam boju isto tako svaki dan pastoncino sa karotenom, i obicnu T3 u minimalnim kolicinama... grit i ostalo konstantno... svaki dan krastavac ili zelenje ili jabuka... kod vecine je slicno

    Sto se svijetla tice jos imam bastardice u gnijezdu pa mi je svjetlo ostalo na 14 sati... ali kad izlete ide polako na normalni dnevni rezim.... koji je u biti slicnog trajanja... Smile
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by MARIN sub 11 srp - 20:15

    Večina naših uzgajivača nema baš idealne uvjete za uzgoj.Prvenstveno mislim na nedostatak prostora.Tako da se kod večine radi o samo jednom prostoru u kojem se sve odigrava.I parenje i mitarenje i priprema i sve ostalo.To je daleko od idealnog ,ali što ćemo tako je kako je.Jer sigurno je da da pticama koje hrane mlade treba duži dan ,a onima koji se mitare kraći.
    Imao sam prilike obići i neke vodeće talijanske uzgajivače boje.U ovom periodu godine,kad im se ptice mitare drže ih u volijerama ,ali gotovo pa u škurici.Kad uđeš u prostor sa pticama mračno je.Treba upaliti svjetlo da bi nešto mogao vidjeti.Kažu da im se tako ptice ne čupaju i da se lakše mitare.Malo više svjetla vide tek kad ih stave u pojedinačne kaveze i počmu pripremati za izložbe.I oni davaju dosta voća i povrća i pastoncino stalno.Ali na ovaj način,jer pastoncino u kombinaciji sa dugim danom žesta tiće.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Branimir sub 11 srp - 23:43

    Tako nešto sam čuo od starijih uzgajivača koji su prije za vrijeme mitarenja ptice pokrivali kutijama nalik onima od cipela taman da pokriju krletku i ostavljali samo rupe da imaju zraka i vidjele bi svjetlo kada bi ih hranili i to pojačanom hranom sa konopljom! I bili su zadovoljni jer su se ptice uvijek u potpunosti izmitarile bez ikakvih stresova što je pogotovo važno za ovaj period da se to obavi uz što manje uznemiravanje ptica!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Dean ned 12 srp - 9:18

    i meni su isto ptice u u sjeni...od 4 neonke koje imam ja pustim samo jednu da gori i još joj stavim onaj njen poklopac da je malo zasjeni...ptice su mirnije, ne čupaju se i brže završe mijenjanje perja...ja sam u podrumu pa takoreci da i nemam prirodnog svjetla...a oni koi imaju stave na prozore one zelene tende....da zamrače prostoriju...
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Branimir ned 12 srp - 20:58

    Heh nisu stari ljudi bili blesavi, najvažnije ih je pustiti na miru da to obave što bezbolnije sa što manje uznemiravanja!
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by kreso čet 16 srp - 23:52

    kako san razumija u ovon periodu se daje karotin da li se to odnosi i na ptice starije dobi tipa tri cetri godine ili samo mlade ovogodisnje

    Sponsored content


    mijenjanje perja Empty Re: mijenjanje perja

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 23:12.