Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+9
Dax BG
xyz
ticar
Fago
malinois
zvrcko sen
Dule
PESTI
Dalibor
13 posters

    Struktura Perja

    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Struktura Perja Empty Struktura Perja

    Postaj by Dalibor uto 14 tra - 17:18

    Imam pitanje za sve vas.
    Interesuje me da li neko zna kakva je struktura perja ili kategorija kod Gardelina i dal uopste ima nacin za odredjivanje katergorije kod ne samo ovih ptica vec bukvalno svih nedomestifikovanih vrsta?
    Jednom sam cuo od jednog svog kolege sudije da su svi muzijaci intenzivni a sve zenke neintenzivne. To je vjerovatno izveden zakljucak zbog jarko obojenog perja muzijaka za razliku od zenki.
    Takodje sam drugom prilikom cuo da ima i intenzivnih zenki kod Gardelina i da se taj intenzitet prepoznaje po zutoj maloj klici pera koja raste na zglobu lakta sa unutrasnje strane krila kod pojedinih primjeraka. Ako je to tako sta ce se desiti ukoliko muzijaka bastardiramo sa intenzivnom zenkom ili obratno i dali ce se to odraziti letalnim faktorom?
    Isto tako sam ucestvovao u raspravama koje su govorile da se intenzitet kod Gardelina muzijaka izrazava zlatnim percima iza glave sto bi znacili da je u stvari svaki Krnjolac intezivac.
    Eto otvaram ovu novu temu za raspravu u nadi da bi mozda mogli da dodjemo do nekog saznanja o kategoriji bar kod Gardelina.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by PESTI uto 14 tra - 20:41

    Vezano za ovu raspravu ...parenjem pojedinih primjeraka grdelina sa intezivnim kanarinkama imao sam u gnjezdu deformirane baštarde ,mada je bilo i krasnih primjeraka---dešavao se LETALNI FAKTOR-------grdelin je u ovom slučaju INTEZIVAN...istu pticu (GRDELINA),pario bih sa mozaičnim i neintezivnim kanarinkama ....sve OK ....nije mi dao vrag mira ja opet godinu kasnije parim istog sa novom intezivnom ženkom ...još gore dobio sam prvog bez očiju da dalje ne nabrajam više ne koristim u baštardiranju intezivne kanarinke ...zaključak :TAJ PRIMJERAK GRDELINA JE BIO INTEZIVAN....pregledom istog nisam mogao primjetiti bilo što posebno po pitanju intezivno-neintezivno sunny
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Dule uto 14 tra - 20:59

    Ja pretpostavljam da se može prepoznati dali je gardelin intenzivan ili neintenzivan po dužini
    perja,kao kod kanarinaca. Iz mog iskustva,primijetio sam da su gardelini s,kraćim perjem tamnije obojeni,to jest imaju i tamnije maske.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by zvrcko sen uto 14 tra - 22:30

    puno pitanja

    pa ajmo po redu

    Takodje sam drugom prilikom cuo da ima i intenzivnih zenki kod Gardelina i da se taj intenzitet prepoznaje po zutoj maloj klici pera koja raste na zglobu lakta sa unutrasnje strane krila kod pojedinih primjeraka
    istina da je to intezivna ptica i da se po tome vidi razlika između mužjakai ženke... mužjaci to imaju ženke ne ,,,,,što opet govori na teoriji da su mužjaci intezivni ,a ženke neintezivne...


    Znači u svim knjigama divlje ptice mužjaci su intezivni ženke neintezivne....
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by malinois uto 14 tra - 22:54

    zvrcko sen je napisao/la:puno pitanja

    pa ajmo po redu

    Takodje sam drugom prilikom cuo da ima i intenzivnih zenki kod Gardelina i da se taj intenzitet prepoznaje po zutoj maloj klici pera koja raste na zglobu lakta sa unutrasnje strane krila kod pojedinih primjeraka
    istina da je to intezivna ptica i da se po tome vidi razlika između mužjakai ženke... mužjaci to imaju ženke ne ,,,,,što opet govori na teoriji da su mužjaci intezivni ,a ženke neintezivne...


    Znači u svim knjigama divlje ptice mužjaci su intezivni ženke neintezivne....
    znaci li to da kad se pari muski grdelin ,kanarinka uvik treba bit ne intezivna .I da li se u tim kombinacijama javlja letalni faktor uginuca?
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by zvrcko sen uto 14 tra - 22:57

    Malinois imaš odgovor na tvoje pitanje dva posta gore .....Pesti je o tom baš govorio.


    ijako mislim da ti to nije promaklo Very Happy
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by malinois uto 14 tra - 23:00

    a nije promaklo al iskreno nisam nikad razmisljo u tom pravcu.zenimljivo
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Fago uto 14 tra - 23:01

    A zašto je intenzivnost/neintenzivnost kod kanarinaca nevezana za spol?
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by zvrcko sen uto 14 tra - 23:07

    isto ko i kod papiga
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by zvrcko sen uto 14 tra - 23:31

    - DIMORFIZAM

    Kod češljugara ne postoji spolni dimorfizam, odnosno spolovi su slični i vrlo je mala vizuelna razlika između mužjaka i ženke. Neki ptičari se i ne slažu s ovom tvrdnjom, ali ovo ostaje kao znanstvena konstatacija, dakle činjenica. Istina je da postoje manje ili veće razlike u izgledu mužjaka i ženke, i to u više detalja, pa je relativno lako razlikovati mužjake i ženke češljugara sa istog područja, a pogotovo iz istog gnjezda. Ali obzirom na veliki broj podvrsta i tipova češljugara, gotovo je nemoguće, u velikom broju slučajeva, razlikom u boji i šari, tvrditi što je mužjak a što ženka.
    I u literaturi, kod različitih autora, nailazi se na različite tvrdnje:
    "Mužjaci su redovito robusniji, tijelo i glava su im tanji, kljun duži, i što je najznačajnije ramena su u mužjaka metalno crna, dok u ženke imaju sivkasti nahuk.",
    ili "Mužjak na glavi ima jasno crnilo, dok ono kod ženke ima sivkasti nahuk. Ipak se svi slažu da jedini sigurni znak razlikovanja spolova u češljugara je doseg crvene maske: u ženki crvenilo seže do polovice očiju, dok kod mužjaka ono prelazi čitavo oko",


    "Mužjaka i ženku vrlo je teško razlikovati, jer im je boja perja gotovo jednaka. Najsigurnije se mogu razlikovati, ako češljugaru - bio on mlad ili star - puhnemo u smeđe perje na prsima; ako je ono žućkasto obrubljeno, imademo pred sobom mužjaka, a inače imademo ženku." (Gjurašin)

    Iako ovo na prvi pogled izgleda jednostavno, ipak se nađe primjeraka kod kojih se i pravi poznavatelji nađu u nedoumici da točno odrede spol odraslog, a osobito mladog neizmitarenog primjerka.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by ticar sri 15 tra - 3:55

    zvrcko sen je napisao/la:- DIMORFIZAM

    Kod češljugara ne postoji spolni dimorfizam, odnosno spolovi su slični i vrlo je mala vizuelna razlika između mužjaka i ženke. Neki ptičari se i ne slažu s ovom tvrdnjom, ali ovo ostaje kao znanstvena konstatacija, dakle činjenica. Istina je da postoje manje ili veće razlike u izgledu mužjaka i ženke, i to u više detalja, pa je relativno lako razlikovati mužjake i ženke češljugara sa istog područja, a pogotovo iz istog gnjezda. Ali obzirom na veliki broj podvrsta i tipova češljugara, gotovo je nemoguće, u velikom broju slučajeva, razlikom u boji i šari, tvrditi što je mužjak a što ženka.
    I u literaturi, kod različitih autora, nailazi se na različite tvrdnje:
    "Mužjaci su redovito robusniji, tijelo i glava su im tanji, kljun duži, i što je najznačajnije ramena su u mužjaka metalno crna, dok u ženke imaju sivkasti nahuk.",
    ili "Mužjak na glavi ima jasno crnilo, dok ono kod ženke ima sivkasti nahuk. Ipak se svi slažu da jedini sigurni znak razlikovanja spolova u češljugara je doseg crvene maske: u ženki crvenilo seže do polovice očiju, dok kod mužjaka ono prelazi čitavo oko",


    "Mužjaka i ženku vrlo je teško razlikovati, jer im je boja perja gotovo jednaka. Najsigurnije se mogu razlikovati, ako češljugaru - bio on mlad ili star - puhnemo u smeđe perje na prsima; ako je ono žućkasto obrubljeno, imademo pred sobom mužjaka, a inače imademo ženku." (Gjurašin)

    Iako ovo na prvi pogled izgleda jednostavno, ipak se nađe primjeraka kod kojih se i pravi poznavatelji nađu u nedoumici da točno odrede spol odraslog, a osobito mladog neizmitarenog primjerka.

    istina sen,znao sam imati u ruci ženku sa izrazito lipom maskom i žutilom ispod krila i na prsima,pa kad bolje pogledam ženka ajmo reći inje neintezivnosti ima na glavi leđima,prsima pa čak na maski,pa se može reći da je neintezivna,dok mužijak ima tamnije i izraženije boje.bez prekida u nijansi iste.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by xyz sri 15 tra - 7:47

    Bogme sam ja onda viđao i intenzivne češljugarke.

    I to jesenske želandurke, bilaće.

    Boje isto kao i muški, izgleda čisti muški.

    Jedino bi je izdali sivi brčići i kraća kruna.

    Onda Pesti ako mi uopće uspiju baštarde, čekaju me razna čuda.. Shocked Shocked

    Kanarinka mi je intenzivna da ne može više, boje ovog foruma.

    A grdelin blješti od boja... scratch


    Zadnja promjena: drazenxp; sri 15 tra - 8:32; ukupno mijenjano 1 put.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by PESTI sri 15 tra - 9:22

    drazenxp je napisao/la:Bogme sam ja onda viđao i intenzivne češljugarke.

    I to jesenske želandurke, bilaće.

    Boje isto kao i muški, izgleda čisti muški.

    Jedino bi je izdali sivi brčići i kraća kruna.

    Onda Pesti ako mi uopće uspiju baštarde, čekaju me razna čuda.. Shocked Shocked

    Kanarinka mi je intenzivna da ne može više, boje ovog foruma.

    A grdelin blješti od boja... scratch

    Nemora značiti...ranije sam imao normalne baštarde sa intezivnom ali drugi grdelin....MUŽIJACI MOGU BITI I INTEZIVNI I NEINTEZIVNI .....kako ih prepoznati prije parenja nema za sad saznanja,,,, ali pregledom grdelina ja na ledjima na čokoladnoj boji vidim na pojedinim primjercima malo INJA kao u lošeg intezivnog kanarinca ...pregledaj ptice i uočiti češ...
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by xyz sri 15 tra - 9:27

    Znam o čemu govoriš, imam tu sliku pred očima.

    Ne trebam onda gledat svoje grdeline, svi su moji "masnih", dubokih i jarkih boja.

    Ti šta kažeš ajmo reć injasti, nikad nisam ih ostavlja.

    Ali teško je o ovome pričati, to su detalji koje može primjetiti oko koje je vidilo puno, puno grdelina.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by PESTI sri 15 tra - 9:44

    Upravo suprotno.....znam da imaš ljepog bilača ,,baš mu zbog toga dobro pogledaj ledja zna biti nekoliko perca jedva primjetno ,,injastih,,
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by xyz sri 15 tra - 9:55

    Sad on pita kanarinku, uvatit ću ga u ruku kad odleži ona turu, leži na 4 jaja.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Struktura Perja Empty Intenzitet

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 16:08

    Kao sto Zvrcko Senior ranije napisa, intezitet kod stiglica je vidljiv po klici (zutoj) koja se nalazi ne iznutra vec sa spoljne strane krila. Nalazi se na ramenom pregibu (kod stiglica kada stoji na stajalici i ako je miran moze se vidjeti golim okom i ukoliko nije prebacio paperje preko krila). Najcesce se vidja kod krnjolaca (moja licna opaska). By the way, da li ste postovana gospodo primetili da krnjolci imaju duza pletiva i zijade u odnosu na normalne stiglice?
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Struktura Perja Empty Intenzivac

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 16:10

    Inace se imenjak raspravljao sa mnom... bounce Basketball cheers
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 30
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by lord189 pet 17 tra - 16:11

    Dax BG je napisao/la:Kao sto Zvrcko Senior ranije napisa, intezitet kod stiglica je vidljiv po klici (zutoj) koja se nalazi ne iznutra vec sa spoljne strane krila. Nalazi se na ramenom pregibu (kod stiglica kada stoji na stajalici i ako je miran moze se vidjeti golim okom i ukoliko nije prebacio paperje preko krila). Najcesce se vidja kod krnjolaca (moja licna opaska). By the way, da li ste postovana gospodo primetili da krnjolci imaju duza pletiva i zijade u odnosu na normalne stiglice?


    da ali neki govore da krnjolci nisu pivači s čin se ja ne slažen jedan od mojih učitelja je krnjolac i najbolji zijadur što sam ikad imao
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Dalibor pet 17 tra - 17:04

    Pozdrav Imenjace i drago mi je sto si prihvatio moj predlog da se registrujes jer je forum odlican. NIsmo se raspravljali vec si me ti naucio dosta o tim stavima sto sam ja prihvatio zdravo za gotovo jer su stvari jako logicne i poucne. Ocigledno sam malo pobrkao stvari jer sam ja u mom postu napisao da se zenka poznaje po klici ispod krila dal je intenzivna ili neintenzivna. Isto tako je odgovorio i zvrcko sen da se ta klica javlja samo kod muzijaka po cemu ze u stvari uocava intenzite sto prihvatam i o tome vise nema diskusije. Sada sam malo zbunjen i otvorilo mi se drugo pitanje a to je: dal svi muzijaci imaju tu klicu na zglobu krila ili samo intenzivni. Ukoliko je imaju svi onda su svi muzijaci samim muskim polom intenzivni a ukoliko je nemaju svi onda znaci da postoje i intenzivne i neintenzivne ptice kod muzijaka kao i kod zenki i ntenzitet nije vezan za pol.
    Hvala i pozdrav
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Struktura Perja Empty Intenzitet

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 17:36

    Javlja se i kod zenki ali u jako malom broju. One su po poravilu jacih boja i tamnije maske+imaju tu karekteristicnu klicu.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Dule pet 17 tra - 18:16

    Slažem se s Daxom,svi karnjolci imaju žutu klicu na pregibu ramena.Takođe se slažem da su jedni od najboljih pjevača.Karnjolci se pojavljuju među svim podvrstama grdelina,bilaćima škurima,špinjarolima(tsui) i majorima.Sve navedene sam posjedovao.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Struktura Perja Empty Intenzitet

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 18:39

    Imao sam priliku u dobi kada sam bio najvise "navucen" na krnjolce imati dvije zenke. Sada sam vise nego 100% siguran da su bile sestre iz istog legla jer su bile gotovo identicne. Jedna je imala "klicu" te sam je kao 11 godisnjak ostavio kao muzjaka.

    Nije bila lijepa kao ostali ali je imala "klicu" pa mi je bilo logicno da je muzjak, ali sam kasnije shvatio da moze i zenka biti intenzivna. cat
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Dalibor pet 17 tra - 18:47

    Dobro Hvala, idemo dalje - nadam se. Znaci nije bas sve crno bijelo kao sto smo mislili svi u pocetku. A tek cemo da dodjemo i do 'Krnjolaca" koliko vidim. Hvala Ime puno jos jednom na ovom divnom saznanju. Sve ima svoju tezinu i od svega se moze napraviti nauka. Samo je bitno koliko studiozno pristupiti problemu
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Struktura Perja Empty Lorde

    Postaj by Dax BG pet 17 tra - 18:53

    Ja sam mislio da u Srbiji nema dobrih tica i da ne moze bilac biti pjevac. Kupio sam na pijaci na Banjici (pored VMA) prelijepog krnjolca bilaca kom je bilo gotovo sve za vratom crveno i platio ga tada 100(citaj stotinu dinara) sto je bilo oko 3 DM! To je bilo u novembru. U maju sam ga iznio van jer nije htio pjevati u kuci i umalo nisam infarkt dobio. Pocinjao je pjesmu sa duplom zijadom i igrao se sa pletivima kao Ronaldinjo sa balunom. Dogodine mi dodje najbolji drug iz BL i raskuka se:daj, daj i ja mu poklonim. Eto, moze Djordje vet kontaktirati Zelju Macka iz naselja Sunce iznad "Sirana"-cisto da ne bude ticarska.

    Sponsored content


    Struktura Perja Empty Re: Struktura Perja

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 21:09.