Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+47
mali maša
waterslager bitola
pezo
korkut
Carduel
Vasko-MK
vlado
nedeljkovg
sestoperac
mutacija
riberi
sgobin
MIROSLAV 79
grujo
budisic
Merlo
Sina BL
Dax BG
IvoR
dr.nenad86
carduelismo
waterslager
pippo
sasaznas
evmolp
bocka
faganel
twins
saso78
PESTI
ikayke
Dalibor
seadriver
kreso
klokkende
Miljenko
Boban NA
vlada nish
MARIN
Branimir
ticar
Lazar
Fago
zvrcko sen
Dean
xyz
malinois
51 posters

    malino kanarinci

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN uto 12 svi - 19:10

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by MARIN uto 12 svi - 19:54

    Poznati talijanski sudac G. Mafioli komentira ture pjesme malinoa , a na kraju je kompletna pjesma..


    Klokende
    Klokende.mp3

    Bollende
    Bollende.mp3

    Rollende
    Rollende.mp3

    Knor
    Knor.mp3

    Staaltonen
    Staaltonen.mp3

    Flaute
    Flaute.mp3

    Bellen
    Bellen.mp3

    Belrol
    Belrol.mp3

    Fluitenrol
    Fluitenrol.mp3

    Tjokken
    Tjokken.mp3

    Tjokkenrol
    Tjokkenrol.mp3

    Kompletna pjesma:
    Kompletna pjesma.mp3
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA uto 12 svi - 22:09

    Neki moji stavovi u vezi peva malinoa i pojedinih tura, ali bez da navodim ture sa samoglasnicima i suglasnicima, kako je to pravilno i sta je najjpozeljnije , neka to dopune ako misle da je potrebno sudije za ovu rasu, ja mislim da jeste a ima ih i to odlicnih……



    Krecem sa klokotom(necu pisati flamanske nazive tura, mada je to pozeljno), koji je najvrednija tura, za mene je vrhunski ako ga ptica peva sto sporije, sto dublje, naravno sto vodenije, sa jasnim razmakom izmedju svakog sloga i sa vise puta ponivljenim slogom pri pevu(mislim da ne valja kad klok udare 1,2,3 puta pa druga tura). Jos nesto najvise volim kad malino krene sa knorom, punim slova “r” pa sledi klokot, ali to je moj ukus.




    Brbot za mene izuzetno lepa tura, mora biti pljuskav, naravno brzeg tempa od klokota, dubok . Uzuzetno dobar brbot bolje zvuci od slabunjavog klokota. Ja ne trece mesto stavljam flautu iako nju pevaju mnoge rase kanarinaca pesme, ali ako je ona sa primesom “vode”, odnosno slova “l” u sredinti ture, onda je izuzetno lepa i takve upravo cesto izvode malinoi(flui, blui i sl). Po mom ukusu su veoma, veoma spore flaute sa visestrukim ponavljanjem sloga, a cenim kad I ptica ima vise lepih flauta. Inace ponekad vrhunske ptice pored dobrih imaju i po neku ostriju flautu, koja mozda para uho, ako nije preostra to nas ne treba brinuti jer se ocenjuje najbolja, ako preferiramo ka takmicenju.




    Na cetvro mesto ja stavljam zubor, ali ako je pun vode, ako ima previse “suvog” kotrljanja lici na donekle obicnu rol turu kanarinaca i onda mi se to ne svidja. Za razliku od predhodnih tura zubor mora biti mnogo brzi, spor zubor je nepozeljan, ali opet ponavljam sa mnogo zvukova vode. Iako tako ne ide po vrednosti bodova sledeca tura koja mi se jako dopada je cokot , preferiram ka onom sporom cokotu, laganom i ponovljenom vise puta. Tjokkenrol ili kruzni cokot koji potpada pod istu turu i dobija se jedno poentiranje za to, meni nesto posebno nije znacajan, mada vecina takmicarskih, dobrih ptica ima oba.



    Mnoge ce ovo iznenaditi ali po meni sledeca tura su zvona, ali ne ona “klasicna” koja se mogu cuti samo u drugom tonu i dubini i kod kanarinaca boje, vec zvona sa varijacijama koja su duboka i sporija. Laici poneka zvona na nacin kako ih izvode malinoi to ne prepoznaju i ne svrstavaju u zvona, iako ona to jesu, mnogi cak misle da se radi o nekakvoj turi cak i sa vodom, to su zvona koja se zavrsavaju samoglasnicima. Mozda je ovo i tako jer sam proizveo jednu pticu koja je imala bas takva zvona, izuzetna cesto ih je pevala, svako ko ih je cuo bio je odusevljen tom turom, a inace i moje maticne ptice imale su vrhunska zvona kako za uho tako i po ocenama, mada su imale i ona koja ja uslovno nazivam “obicnim”.


    Sada stavljam metalni zvuk koji i visoko ocenjen meni nekad nije bas idealan, ali to je licno moj ukus. Ja sam u visegodisnjem gajenju malinoa samo jednu svoju belu pticu smatrao vrhunskom u izvodjenju metalnog zvuka, a ona ga je naucila sa kasete koju sam dodatno samo jedne sezone pustao uz ucitelje mladima, inace sa pesmom nekog belgijskog prvaka iz osamdesetih godina. Pored njega pevala je jos tri metalna zvuka i svu bili dobri. Nijedna druga ptica to nije pevala, ali napominjem da je ova ptica dobijena iz nekih kombinacija dok su sve ostale mlade ptice bile ciste linije koju sam dugo cuvao i koje su pevale metalne zvuke kao i ocevi, dedovi, solidno ocenjivani(tada sa 5, znaci 15 po novom na izlozbama u Evropi) ali meni ne posebno lepi. Opet napominjem da pravi takmicari ne trebaju tako rezonovati, to je samo stvar mog ukusa. Ostale “manje” vazne ture u ovom prvom delu necu komentarisati, ali napominjem da su itekako vazne za takmicarske ptice jer dobre ocene kod malinoa nema ako izostane ma i jedna pozeljna tura, tu nema zavaravanja, pa maker vrhunski otpevala najvrednije ture.



    Sada vidim da na forumu ima vise ljudi koji su vrhunski poznavaoci, odgajivaci, malinoa, a vidim ima i ljudi koji si poceli sa ovim prekrasnim pevacima, pa sam zato izneo neke svoje stavove koje sam sebi urezao kao dugogodisnji, ali vec vise godina bivsi, odgajivac malinoa.


    Zadnja promjena: Boban NA; uto 12 svi - 23:43; ukupno mijenjano 1 put.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Miljenko uto 12 svi - 22:17

    Marin je iznio 11 tura, ocjenivacka lista ima 12 tura, a negdje sam citao (ovo mozda i nije tocno) da malinoa ima 16 tura. Sto je tocno?
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA uto 12 svi - 22:31

    Tu ocenski listu koju je izneo Marin je potpuno tacna, u njoj su obuhvacene zadnje, relativno skorasnje promene u nacinu ocenjivanja kanarinaca poesme malinoa. U ocenskoj listi postoji tura zavijanje, koje je danas jako retka kod malinoa, po bukvalnom prevodu neki je nazivaju"zamrznutom" turom . Jedino ona nije pojasnjena fonetski i tura smejanje dakle pojasnjeno je 10 ne 11 tura tjokken i tjokkenrol su u ocenskoj listi tretirane kao jedna ne dve ture to niste uocili, i to je to, a ne znam gde ste procitali da malino ima 16 tura . 12 je pravi broj dakle sa dest fonetski pojasnjenih te zavijanjem i smejanjem- tako je dato u ocenskoj, vazecoj listi.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois uto 12 svi - 22:42

    OHOOO ,radilo se danas Very Happy .Zahvaljivam na ulozenom trudu Marine (hvala i pomagacima Very Happy ).Bobane ljepo je kad neki uzgaivac(sadasnji ili bivsi ) napise svoje stavove i komentar pjesme malino kanarinaca.HVALA.
    Miljenko,tjoken i tjokenrol su dvije ture koje idu u istu ocjensku stavku.Vuten i šokel su ture koje se izuzetno rijetko pojavljivaju i nema kvalitetnih tonskih zapisa istih.Malino ima 12 tura.


    Zadnja promjena: malinois; uto 12 svi - 22:51; ukupno mijenjano 1 put.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois uto 12 svi - 22:43

    Very Happy komentar u isto vrijeme Very Happy
    Bobane ako nije problem koristi Flamanske nazive posto je forum medunarodnog tipa.
    zavijanje - vuten
    smijanje -šokel
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA uto 12 svi - 22:56

    (necu pisati flamanske nazive tura, mada je to pozeljno),

    To je i moj stav i ja smatram pravilnim pisanjem tura malinoa na flamanskom, mada sam zbog duzine posta upotrebio prevode na moj maternji jezik. U daljim komentarima pisacu flamanske nazive tura.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois uto 12 svi - 23:05

    U biti je svejedno ali da bi se lakse pratio komentar bolje Flamanski naziv.Ovih dana cu koliko mi vrijeme dozvoli iskomentirat svaku turu posebno,tj vrijednovanje tura.Zanimljivo iz tvog komentara je:volis kad iza knora pjeva klokot.Pa naravno,to je najbolja predtura za klokot,u knoru ptica zrak udise i puna su joj pluca za vrhunsko ispjevavanje klokota.
    nadam se da ce se i klokkende ukljuciti u raspravu Very Happy
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA uto 12 svi - 23:09

    Ja sam to hteo i izazvati, odnosno pravilan komentar tura, moj je cisto licni.
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA pet 15 svi - 12:48

    Nekoliko pitanja za sudije, a nadam se kada ih oni iskomentarisu, da ce se i ostali clanovi foruma zainteresovani za malinoe ukljuciti
    1. Koliko cesto na takmicenjim na svim prostorima srecete ptice koje imaju nosno pevanje, da li vi i ostale sudije to sankcionisu negativnim poenima ili vecina sudija to tretira kao neidealno otpevanu flautu, a ima prostora za negativnim poenima zbog peva iz nosa.
    2. Koliko cesto na takmicenjima malinoi pevaju po neku ostriju flautu, a da li se i to oceni ako je sa otvorenim kljunom sa negativnim poenima, ili najcesce predje preko toga i ocene se dobre flaute koje gotovo svi malinoi imaju po vise razlicitih. Po meni ova je cesta pojava, nekad ta flauta na takmicenju ne zvucu drasticno ostro jer su takmicarski muzjaci uglavnom mladi, jos potpuno neusiljeni, zatim suzbijeni mrakom pri treningu koji usporava lucenje pojedinih hormona kao sto je testosteron, samim tim malo je usporeno potpuno sazrevanje muzjaka, u treningu se hrane semenjem koje nije masno te to takodje suzbija usilnost. Nakon ovoga , odnosno kada ptice otvorimo nakon takmicenja takve flaute postaju znatno ostrija. Da li sudije takvu flautu samo oznace nekim znakom, bez davanja negativnih poena, ja sam recimo pre dosta godina imao takav slucaj sa svojim pticama.
    3. Koje su ostale negatovnosti na koje nailazite pri ocenjivanju i koliko su one ceste?
    klokkende
    klokkende


    Broj postova : 54
    Age : 52
    Location : Uzice, Serbia
    Registration date : 25.10.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by klokkende pet 15 svi - 16:06

    Ja licno sve kaznjavam, i do sada sam imao priliku u svojoj karijeri da upisem negativne poene u sve postojece rubrike na listi, ukljucujuci i TJAP. Najcesce ipak je u pitanju aspiracija i RIET, a zatim slede visoke ostre ture, zatim TJIP/TJEP pa SNETTER i nosno pevanje. TJAP sam jednom imao priliku da cujem kod malinoa i to u Sarajevu.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois pet 15 svi - 18:13

    u pocetku svoje sudijske karijere sam kaznjavao SVE,medutim sad neke sitne stvari toleriram.Ocjenjujuci ptice dosta van Hrvatske srecem se sa sucima koji imaju dosta vece iskustvo od mene i analizirajuci njihove ocjene vidio sam da nista ne treba idealizirati pa tako ni pjev malinoa.Kaznjavam aspiriranje,riet(mada vidim da ga jednostavno belgijanci toleriraju),nosno pjevanje ALI visoke ostre ture kaznim ocjenom samo ako su bas ostre i ptica ih forsira.primjetio sam da se pjesma malino kanarinaca polagano mjenja,ptice su malo ostrije i glasnije u odnosu na ptice od prije.Slusao sam ove godine nagradenu kolekciju na svjetskom prvenstvu i to ju ptice kvalitetne ali sa visokim flautama.
    Godisnje ocjenim izmedu 1000 i 1500 ptica,nagradene ptice 80 posto imaju visoke ture
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Boban NA pet 15 svi - 19:38

    Iako sam davno bio u ovome izgleda da sam mojim razmisljanjem u temi, ono sto sam oznacio problematicnim u pevu malinoa se tolerise, ne samo sada vec i ranije, a i ranije su visoko ocenjene ptice u ogromnom broju slucajeva imale vise flaute od idealnih, ali uz njih i veoma lepe. Po meni retko koja ptica peva duboko, dobro vodu, metal a da nema makar jednu povisenu flautu.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso pet 15 svi - 23:58

    evo ljudi dnas citan o malinoima neke karakteristike pa stvarno su vrsta za sebe interesantna za poludit od razmnozavanja gradje i sveg ostaloga al me nesto interesira vidin objasnjenja za ove puste ture pjevanja pa koliko traje to jedno pjevanje otprilike mislin dali on sve ture ukomponira u jednom pjevanju
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois sub 16 svi - 0:01

    pozdrav Kresu.Dobar malino spakira sve ture u jedno ispjevavanje i to ne sve ture nego na svaku turu po nekoliko varijacija.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso ned 17 svi - 22:37

    Prestige Professional Canarini Belgio 5 Kg Euro 6,80


    Miscela tradizionale per tutti i canarini.
    Particolarmente adatta per canarini da canto come Malinois, Harz, ecc...
    Componenti:


    ekipa evo da li ste upotrbljavate ovu mjesavinu za malinoe
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso ned 17 svi - 22:39

    Componenti:
    Scagliola 63% Ravizzone Rosso 19% Colza 6% Lino 5% Avena pelata 3% Canapa 2% Niger 2%


    ovo joj je sastav ako razumite talijanski Very Happy
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois ned 17 svi - 23:30

    skajola (svjetlo sjeme) 63 posto
    crvena uljana repica 19 posto
    colza (ne znam sta je)
    lan 5 posto
    avena pelata (ne znam sta je)
    itd
    ako neko zna koje su ovo komponente nek napise pa cemo komentirat
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by seadriver ned 17 svi - 23:53

    malinois je napisao/la:skajola (svjetlo sjeme) 63 posto
    crvena uljana repica 19 posto
    colza (ne znam sta je)
    lan 5 posto
    avena pelata (ne znam sta je)
    itd
    ako neko zna koje su ovo komponente nek napise pa cemo komentirat


    colza- uljana repica
    avena pelata- zob
    canapa- konoplja
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by xyz pon 18 svi - 8:42

    Hmm, bjeloga ima 66% (škajola + zob) a uljanog samo 34%

    Čuo sam da se niger ne valja davat pretjerano malinoima jer potiče piskutave tonove, ali je li puno bjele hrane a malo uljane u tom omjeru?
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois sri 20 svi - 0:41

    Kod malino kanarinaca hranu tj omjer sjemena u hrani ovisi od perioda u kom se trenutno nalaze.Sada su mladi kanarinci u volijerama skupa sa predpjevacima(uciteljima) i ne treba im jaka hrana.U ovom periodu je bitno da se ptice ishranom ne usiljavaju treba da budu mirne i slusaju ucitelje.Ako sada damo jaku hranu(uzgojnu) onda mlade ptice usiljavaju(bez obzira sta su mlade)i previse su aktivne ,glasno vjezbaju pjevanje,slabo slusaju ucitelje.
    Trenutno dajem 70 posto skajole a 30 posto uljanih sjemena,jednom tjedno malo pojacam hranu.Svaki dan dobiju jabuku,krastavac,narandzu,limun itd. (nesto od toga) ,3 puta tjedno jajcanu ali male kolicine ,odprilike da pojedu za par sati.
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by kreso sri 20 svi - 22:47

    malino koju jajcanu koristis i da li je ista i za bijele i zute malinoe
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Dalibor čet 21 svi - 17:41

    Malinois,

    Zar ih ta jajcana hrana koju davas svako dva dana ne usiljava i ne zesti po malo i kako to uspijevas da izregulises??? (kao sto kazes treba da su mirni i da slusaju)

    pozdrav
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by malinois čet 21 svi - 22:57

    Kreso bjeli malinoi su dominantni i bolje bi bilo davati bjelu hranu,ja je ne dajem ,svima dajem zutu CeDe.
    Pozdrav Dalibore.ptice mi jedu skajolu u velikom postotku i moram im po malo dati jajcane hrane,mjenjaju perje i razvijaju se.Dam je po malo ,ali dosta voca i povrca.

    Sponsored content


    malino kanarinci - Page 2 Empty Re: malino kanarinci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 4:36.