Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+14
Dino
Drago_Nin
krstokljun
many
Fago
PESTI
zvrcko sen
Branimir
lord189
xyz
steva318
bocka
Zvrcko
ticar
18 posters

    UZGOJ KOSA

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many sub 17 lis - 11:31

    Eto kosa i drozdova cikelja sam imao puno istina je,ali mislim da nije potrebno uzimati jaja jer u prvim danima života pa do7 dana su tako krhki da nema smisla čarobirati sa podmetanjima jer neče dati ništa pošteno van.Mladi moraju imati taj početni ciklus ishrane koji je svojstven vrsti.Drozd cikelj (turdus philomelos)je predivna ptica i toliko lijepo i jako pjeva da je po mom mišljenju prvi,koji može stati uz bok slavuju,dapače zna pjevati do kasne večeri pa i podsječa na slavuje.malen je pa i manje zagađuje jede sve ako se tako nauči,ali moj savjet iz iskustva niti drozda niti kosa ne držite u krletkama,oni su samo za volijere i čim je veča tim je bolje.to su jako pokretljive živahne ptice ali i dosta imaju živu probavu pa tako u krletci ma koliko čistili zagade si perje i potrgaju od skakutanja i oko krletke uvijek ima za čistiti.

    Jako lijepi drozdovi su imelaši(turdus viscavorus)zapravo največi su i liče na cikelja točkasti trbuh i maslinastokrem leđa,pjev snažan ali nije tako raznolik kao cikelje.ako se drže kao mladi skupa lako se ukrštaju,ja sam držao mužjaka cikelja i ženku kosa i uparili su mi se,ženka je izgradila gnijezdo,ali sama ležala na jajima.Pošto imaju različitu ishranu drozd puževe,kos gliste gledajuči najmiliju hranu,mladi bi trebali jesti nekakvu mješanicu toga.

    Mekokljuncima obično spremam goluždravima mljevena jetrica i srca po mogučnosti janječa a kad su veči samo srca i tek onda prelazim na specijalnu mješavinu koja se satoji od dehidrirane hrane na koju se se ptica nauči kad se sa prelaska iz mesne na dehidriranu hranu ,koja če dapače biti i primarna, prelazi omekšavajuči je vodom ,te postupno smanjujuči postotak vode u hrani tako da se ptica ravna po okusu i to je to.Onda poslije mesna, hrana postaje sekundarna a dehidrirana primarna te je takav režim ishrane prihvatljiv za mnoge mekokljune ptice.Za ptice koje su mekokljunci bitno je dodavanje hrane animalnog porijekla i voča,odnosi se na drozdove i grmuše pogotovo.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by bocka sub 17 lis - 23:33

    MALO BI HTEO KOMENTIRATI OKO ISHRANE SVE VIDOVE DROZDOVA, DOK SU MALI DROZDOVI JEDU RAZNOVRSNE HRANE POGOTOVO KAD SE RADI O RUČNOM HRANENJU.
    OVA VRSTA PTICE BUKVALNO JEDU SVE ŠTO GORE NAVEDENO ODNOSNO BUKVALNO JEDU SVE KAO I KOKOŠI.
    KADA ODRASTU NAJLAKŠE JE IH HRANITI SA ZRNASTU HRANU ZA MAČKE I PSE MOŽE SE SPREMATI MLJEVENA ILI OTOPLJENA U VODI PA ISTA DA BUDE U MEKO STANJE.
    PROTEINI SU NEOPHODNI ALI UMERENO ONOLIKO KOLIKO DA SU PRISUTNI.
    SVE OSTALO ŠTA JE NAVEDENO U TEKSTU JE TAČNO ALI JA NEVOLIM IH ČUVATI JEDINO ZBOG OBOLNOG IZMETA I VELIKI PROSTOR KOJI JE NJIMA POTREBAN.
    EVO NEKOLIKO FOTOGRAFIJA i klipova O DROZDU KOJI JE POMENUT SA STRANE MANY-ja.

    UZGOJ KOSA - Page 2 Song20Thrush20091

    UZGOJ KOSA - Page 2 Songthrush_m1

    UZGOJ KOSA - Page 2 Turdus-philomelos-25541

    UZGOJ KOSA - Page 2 Turdus-philomelos-108601



    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many ned 18 lis - 11:30

    ist moj samo ono na klaviru nije drozd,ha,ha,inače imam recept da se nadovežem dobro ti kažeš hrana za psa briketi ili slična dehidrirana hrana je osnovica ishrane,jer zadovoljava sve što ptici treba u ishrani,kalcj,proteini a ja im kupim i konzervom pasje hrane ali isperem u vodi da se malo skine konzervans,inače iznutrice sun največa poslastica izrezane u rezance.Ako hočete kompletnu hranu koja može stajati za drozdove a tu smatram i crvendača,jer je on isto ponašanjem sličan drozdovima,predlažem sljedeči mix,50%mrvljena dehidrirana hrana,briketi za psa,20%grozđice20%muesli žitarice10%keks drobljeni.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by bocka ned 18 lis - 13:52

    MANY, MENI SVE TO DOJADILO OD ČIĐČENJE GOVANA, JA NE BI TI PREPORUČIO DA KORISTIŠ KONZERVIRANO MESO ZA PSE, NEVERUJEM TIM KONZERVANSAMA JER PTIČJI I PASJI METABOLIZAM VEOMA SE RAZLIKUJU.
    ZATO NAJBOLJE JE KUPIT JEDNO GOVEĐE SRCE, SKUHATI GA DOBRO I STAVITI GA U ZAMRZIVAČ RASKOMADANO NA MALE PARČIČE.
    PREMA POTREBI UZIMAJ TE PARČADI OD SRCA , ODMRZNI IH I ONDA MEŠAJ SA OSTALOM HRANOM.
    IPAK ZA MENE NEMA BOLJE ZAMENE OD BRAŠNARA, OD TIH RAZLOGA USAVRŠIO SAM ODGOJ BRAŠNARA I SADA TO MI JE JEDNA OD OSNOVNE HRANE ZA SVE VRSTE PTICE KOJE IMAM.
    NEČETE MI VEROVATI DA SADA NAJMANJE CRVE DAJEM MEKOKLJUNCIMA , DOK ŠUMSKE PTICE I KANARIJE PROSTO TAMANE SVE CRVE KOJE IM DAM I TU VIDIM VELIKU RAZLIKU OD PTICE KOJI JEDU I PTICE KOJI NE JEDU TE BRAŠNARE.
    NAJBOLJI EFEKAT JE KADA MLADIM PTICAMA DAJETE TE PROTEINE KOJI VEOMA DOBRO UTIČU NA NJIHOV RAZVOJ.
    POZDRAV BOCKA
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many ned 18 lis - 14:43

    Istina ali naveo sam davanje konzerve ako baš nema ništa drugo to sad kažem,janječe srce je najbolje tu spora nema,brašnari su zakon i ja sam ih uzgajao crvendač mi je iz ruke jeo koliko ih vole ali brzo se pojedu a sporo se legu jer dok od sitnog crvića naraste dovoljno velik prođe vremena ,tako da mixam sa drugom hranom.Kosevima i drugim mekokljunim pticama sam davao i žemlju tj kruh par dana odstajao natopljen sa mlijekom u koje sam rastopio šečer,toim je bilo dobro energetski,šečer im je vrlo potreban u organizmu.Da puno ima čiščenja a i vrlo su ponekad divlji bez razloga tako da mi nisu baš ptice kojima bih dao prednost držanja

    .Crvendač je prekrasna ptica kako u prirodi tako i u volijeri ili krletci,nastojim da stvorim vlastiti uzgoj,otvoriti ču temu o crvendačima da vidim koliko ljudi drži odnosno voli crvendače i kakva su iskustva,možemo naučiti ili predati znanja,zar ne?
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by krstokljun čet 17 lip - 20:20

    Danas sam na ogradi od dvorista vidio 3 mlada kosa, kako je bilo rano ujutro, nisam u pocetku vidio o kojim se pticama radi, sve dok zenka nije dosla kod njih. Very Happy
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many uto 26 lis - 18:57

    kosevi su dosta žive probave pa moraju puno jesti a po zimi čak i kukuruz!
    Drago_Nin
    Drago_Nin


    Broj postova : 96
    Age : 30
    Location : Grad Nin
    Registration date : 25.01.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by Drago_Nin pet 27 svi - 16:11

    Može li ko reći kako se razlikuju MLADI muško-žensko?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many pon 5 ruj - 16:08

    evo ukratko,moji kosevi su imali čupavije perje mužjaci oko kloake(tj analnog otvora,anusa)kao goli tako,kao veči od 9 dana mužjaci kad im ideš sa prstom bježe na dno gnijezda,ad su vani onda po glasanju,više se glasaju nego ženke,kad uđu u prvo perje onda po bočnom perju na prsima koje je jedobojno zj tamno ali ne još onako crno,to u kasnijem mitarenju,pozdrav!
    avatar
    Dino


    Broj postova : 19
    Registration date : 24.12.2012

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by Dino uto 25 pro - 15:56

    kosevi su meni omiljene ptice zaista planiram da napravim veliku volijeru i da pocnem da ih uzgajam onu su najlaksi sto se ishrane tice zimi kad je padao snijeg kod nas u Crnu Goru jeli su cak i pasulj ispred moje kuce sto sam ostavio bio za psa kod mene su se cak mladi izlegnjivali na terasi su pravili gnijezdo zaista sjajna ptica
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by bocka sri 27 vel - 15:02

    UZGOJ KOSA - Page 2 Kos_1

    Danas 27 feb 2013 g. za prvi put u ovoj godini negde oko 05,30 sati probudila me ljepa pesna crnog kosa.

    Ova ptica pripada u grupu drozdova i karakteristično vezano za nje je to što ova ptica pevačica prva najavljuje dolazak proleča.

    U zavisnosti od vremena veoma brzo počeče da pjeva i crveni Dačo ali on u početku pjeva na prvo prolečno sunce a kada se bude temperatura povečala preko noči onda i on počinje sa pjesmom prije zore i nakon sumraka.

    Prije nego li racveta fauna eto ti dolazi king svih pevača SLAVUJ.

    Pjesmom slavuja počinje budjenje cele flore i faune cheers

    Dotle uživajte u ljepu pjesmu crnoga kosa.

    Pozdrav Bocka




    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by Tome sub 9 oľu - 19:51

    Poklanjam muskoga kosa,bio sam ga nasao prije odprilike godinu dana jos kad je bio mlad i jedva sam ga odhranio,a poklanjam ga jer se sada posvecujem kanarincima
    vjeko
    vjeko


    Broj postova : 12
    Location : Sinj
    Registration date : 09.04.2012

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by vjeko sri 30 tra - 23:07

    Pozdrav...interesira me dali netko zna za neku web stranicu nekog uzgajivaca kosa.Primjetio sam da ih je jako malo u uzgoju a zelio bih sljedecu sezonu imati ih u uzgoju.Namjeravam u reggio emilii kupiti par kosova pa bi volio sakuptit koliko toliko znanja iz uzgoja o njima,,
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by crv čet 1 svi - 12:32

    vjeko je napisao/la:Pozdrav...interesira me dali netko zna za neku web stranicu nekog uzgajivaca kosa.Primjetio sam da ih je jako malo u uzgoju a zelio bih sljedecu sezonu imati ih u uzgoju.Namjeravam u reggio emilii kupiti par kosova pa bi volio sakuptit koliko toliko znanja iz uzgoja o njima,,
     Svojevremeno su zadrani Klaudio Kurta i Dražen Travica dobili ženku kosa svijetlosmeđe boje i crvenih očiju.Njena fotografija je bila objavljena na cijeloj stranici ,,Batude''.Mislim  da je imala kriv kljun. Kako je bila jako mlada hranili su je ručno.Imao sam čast dati joj pincetom jednu kalifornijsku glistu iz Travinoga vrta. Tu pticu su kada je odrasla, u fantasičnim uvjetima ( vrt sa čepresima je Kurta ,,obukao'' u mrežu i stvorio ooogromnu volijeru) uspjeli spariti sa normalnim crnim mužjakom. Iz te kombinacije je izašla i sivkasta varijanta.Ostalo je legenda... Very Happy
      Poznajem i jednog vremešnog gospodina u mjestu Kali na otoku Ugljanu , koji uzgaja kosove već godinama.Nadimak mu je Kinda . Počeo je sa jednim mladuncem koji je ispao iz gnijezda.Mene je pitao čime ga osim glista može hraniti. Predložio sam mu ono što sam vidio kod Trave - suhu hranu za mačke omekšanu u vodi. Jedu i bobičaste plodove .Čak i plodove lovora.
     On pari kosove u kavezu dimenzija jednog dvokrilnog ormara . Ono što uzgoji sa guštom pušta na slobodu. Mladi se neko vrijeme zadržavaju u vrtu u blizini roditelja , dok ih  priroda ne pozove...
     Inače kos (Turdus merula) spada u porodicu drozdova. Danas postoji u ponudi specijalizirana hrana za ove ptice.
    Takmičenje i ocjenjivane njihove pjesme sam imao priliku vidjeti u malome gradiću Sachille kod Pordennonea u Italiji.Tamo se tradicionalno već stolječima održava prodajni sajam ptica. Termin je vikend iza Velike Gospe.Tu se može nabaviti legalni uzgoj i dobiti dobre savjete iz prve ruke.
    vjeko
    vjeko


    Broj postova : 12
    Location : Sinj
    Registration date : 09.04.2012

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by vjeko čet 1 svi - 15:21

    Hvala Crv na ovim info...osobno ne poznam Drazana Travicu ali moj dobar poznanik je jako dobar prijatelj s njim pa cemo se vjerojatno kontaktirati,,hvala pozz,,
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by many pet 9 svi - 18:01

    crv je napisao/la:
     Svojevremeno su zadrani Klaudio Kurta i Dražen Travica dobili ženku kosa svijetlosmeđe boje i crvenih očiju.Njena fotografija je bila objavljena na cijeloj stranici ,,Batude''.Mislim  da je imala kriv kljun. Kako je bila jako mlada hranili su je ručno.Imao sam čast dati joj pincetom jednu kalifornijsku glistu iz Travinoga vrta. Tu pticu su kada je odrasla, u fantasičnim uvjetima ( vrt sa čepresima je Kurta ,,obukao'' u mrežu i stvorio ooogromnu volijeru) uspjeli spariti sa normalnim crnim mužjakom. Iz te kombinacije je izašla i sivkasta varijanta.Ostalo je legenda... Very Happy
      Poznajem i jednog vremešnog gospodina u mjestu Kali na otoku Ugljanu , koji uzgaja kosove već godinama.Nadimak mu je Kinda . Počeo je sa jednim mladuncem koji je ispao iz gnijezda.Mene je pitao čime ga osim glista može hraniti. Predložio sam mu ono što sam vidio kod Trave - suhu hranu za mačke omekšanu u vodi. Jedu i bobičaste plodove .Čak i plodove lovora.
     On pari kosove u kavezu dimenzija jednog dvokrilnog ormara . Ono što uzgoji sa guštom pušta na slobodu. Mladi se neko vrijeme zadržavaju u vrtu u blizini roditelja , dok ih  priroda ne pozove...
     Inače kos (Turdus merula) spada u porodicu drozdova. Danas postoji u ponudi specijalizirana hrana za ove ptice.
    Takmičenje i ocjenjivane njihove pjesme sam imao priliku vidjeti u malome gradiću Sachille kod Pordennonea u Italiji.Tamo se tradicionalno već stolječima održava prodajni sajam ptica. Termin je vikend iza Velike Gospe.Tu se može nabaviti legalni uzgoj i dobiti dobre savjete iz prve ruke.

    Šteta je kosa zatvarati ima ih dosta i vani pa svatko može uživati u prirodi ove ptice. Uzgoj po mome poznavajuči ovu pticu, nema puno smisla. Sa druge strane Talijani svašta zatvaraju, čak i svilorepu kugaru....
    strici
    strici


    Broj postova : 35
    Registration date : 11.03.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by strici sub 27 lip - 21:12

    Ja sam pak mislio da kad neko ovdje piše, ili daje savjete o hranjenju mladih kosića, da to pišu iskusni članovi, mislim u hranjenju kosova. Nažalost ima ovdje dosta lupetanja i krivih savjeta. To što su savjeti krivi, manje više, ali da je to štetno, a može biti i pogubno za male kosiće i da se tako radi je loše, neodgovorno, nehotično i bezdušno, to je nešto puno ozbiljnije.
    Zato bi svima savjetovao da se dobro informiraju, a pogotovo prije nego ovdje daju savjete koje pak svaki s malo u čuturi može provjeriti i pravilno postupiti.
    Tako stvarno sam razočaran da na forumu o pticama neko može tako nešto pisati. Danas se pored sredstava komunikacija jednostavno ne smije biti neinformiran.
    strici
    strici


    Broj postova : 35
    Registration date : 11.03.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by strici ned 28 lip - 13:58

    ticar je napisao/la:evo uzet ću od kolege jednog kosa kojeg je on othranio,ali da mu smeta pjesma rano ujutro pa će ga dati.

    inače taj kos ima bijeli početak repa,sad jel  to mutacija ili nedostatak nečeg u hrani čemo vidjeti

    Ja sam ne malo onako na svoju stranu. Tako je moje mišljenje da onaj kome ptičji pjev, odnosno glasanje smeta, odnosno nije po volji, taj nema što tražiti ovdje gdje je tema o pticama. Ili se varam, jer vidim da poneki diskusijama mogu prouzročiti sumnje. Ako je tako, žalosno je da takvi sudjeluju u forumu za ptice.
    Meni konkretno nije uvijek po volji gugutanje grlice, u samu zoru. Neki pucaju zato i zračnim puškama na njih. Koliko god da to bude monotona gugnjava, to su uopćeno i naše grlice. Ja ih slušam i zamišljam da one tako komuniciraju međusobno, a tko je meni kriv da nisam naučio njihov govor.
    Šalu na stranu. Ne mora se sve što nije nekome po vlastitoj volji odbacivati, netolerirati. Znam sto posto da i ja mnogima nisam po volji, pa me toleriraju, ili čak i ignoriraju. A sjetimo se nedavne prošlosti, gdje netoleriranje vodi.
    strici
    strici


    Broj postova : 35
    Registration date : 11.03.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by strici ned 28 lip - 15:02

    Da grlice. Nekima smetaju. A ja se pitam gdje gledaju:

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377780zc

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377781by

    Naša grlica, prvo mama, pa na drugoj slici tatek.
    strici
    strici


    Broj postova : 35
    Registration date : 11.03.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by strici ned 28 lip - 15:05

    Evo i njihove djece. Još malo pa će ih poćeti tjerati od sebe. Da bi se osamostalili. Kad bi se to bar radilo i kod naših ljudi:

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377854uv

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377855lx
    strici
    strici


    Broj postova : 35
    Registration date : 11.03.2010

    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by strici ned 28 lip - 15:12

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377914ij

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377915fs

    UZGOJ KOSA - Page 2 22377966ad

    Pa da se ne podvuku pod kožu Very Happy

    Sponsored content


    UZGOJ KOSA - Page 2 Empty Re: UZGOJ KOSA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 16:08.