Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+14
Fago
Miljenko
Zac16
bocka
sestoperac
ticar
Merlo
ikayke
franeperuzovic
Branimir
zvrcko sen
seadriver
PESTI
Dean
18 posters

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Dean uto 30 lip - 13:24

    zbog pomanjkanja životnog prostora razmišljam da srušim volijere ( 3 kom) i da na njihovo mjesto stavim 8 kaveza od 120 cm (dobio bi i još mjesta za kanarince....

    no nije to bitno nego zanimaju me čisto vaša iskustva, mišljenja o prednostima i nedostacima jednog i drugog načina uzgoja...
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost uto 30 lip - 13:51

    Pošto s majorima,koje ti držiš nemam nikakvo iskustvo,ne mogu ti puno ni pomoći.Međutim,s malim staglinima su mi iskustva slijedeća.Ženka koja je lani odlično radila,ove godine je;kod prijatelja, u kavezu 100x50x50,napravila gnjezdo,a sva jaja snjela sa štapa na pod,i to dvije ture.Moja lanjska mlada mi je prvu turu,u kavezu,snjela na pod,a slijedeću,u volijeri,odradila vrhunski.Pošto imam dovoljno mjesta,više ne mislim niti pokušavati sa kavezima.Nije mi bitno koliko su roditelji nemirni,ako mladi po odvajanju idu u kaveze,u kojima se vrlo brzo smire.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Dean uto 30 lip - 14:11

    hm ja sa malima imam pozitivna iskustva ...nakon što mi je ženka lani prvu turu snesla u gnijezdo ali nije htjela ležati...drugu je uredno odležala i othranila mlade, ove godine evo prvu turu othranila 4 kom i sada leži na drugoj turi...kavezi su 120 x 40 x 40

    ma volijere su vjerojatno sigurnije u tom pogledu, ali puno je bolja kontrola sa pticama u kavezu ... lako kontroliram izmet, lakše odvajam muškoga, rešetke na podu, i tako ima i to svojih prednosti, ali mene čisto zbog prostora mami takav oblik uzgoja...vidit ču razmislit ču još ima vremena do druge sezone...
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by PESTI uto 30 lip - 16:20

    Ja imam kaveze 65x40x35 koji imaju mogučnost pregrade i kontrola je više nego dobra .Dugo več u tako malom prostoru uzgajam grdeline , ove godine imam i sa majorima uspjeha .
    Dimenzije 100x50x40 su više nego dobre za uzgoj i mislim da nije toliko prostor važan koliko čudljivost ženke grdelina.
    Prije nekoliko godina jedan par grdelina mi je u letači koja je u selu uradio gnjezdo i normalno othranio mlade pa ne mogu nikakve zaključke donijeti na osnovu uspjeha samo jednog para,ali o uzgoju u malim kavezima mogu mnogo toga dobrog i lošeg reči.

    Parenje i nošenje jaja u gnjezdo su u malim kavezima kod grdelina veoma lagana faza,problemi počinju ležanjem na jajima ili prilikom izlaženja mladih.
    Meni je to vrlo poznati trenutak pa imam jednu kantu od smeča samo za ostavljena jaja ili ostavljene mlade Sad Sad Sad Sad

    Siguran sam da su parilice raštrkane po cjeloj kuči bilo mnogo više uspjeha jer grdelini imaju svoje vrijeme kad ih baš nitko ne smije nepotrebno uznemiravati ...idem provjeriti mlade u kavezu pored gdje ženka leži ova odmah napušta gnjezdo što je nepotrebno ili mjenjam vodu pticama pored ženke koja hrani ova prestaje sa hranjenjem ..itd..itd..
    Želim reči da grdeline nije lako uzgojiti u jednom sklopu parilica jer je svaki par u drugačijem stadiju več bi bilo poželjno da imamo nekoliko kaveza na ražličitim mjestima .
    Ima grdelinki koje su (i to ovisi od sezone u sezonu)fantastične u uzgoju i ništa im ne smeta , a takve i učine rezultat ....dobijemo kvalitetne mlade.

    Podbacivati jaja pod druge ptice vrti se svima nama u glavi..(da ne ispadne da nismo uzgojili baš nijednoh grdelina).Probleme koji se pojavljuju kod takve vrste uzgoja sam najžešče uočio kod učenja pjeva i nešto u daljnjem uzgoju sa takvim pticama....za baštardiranje su savršeni ali to nije uzgoj grdelina več nešto drugo.

    Ovu godinu sam od dadilja koristio mexičke rujnice (upravo mi hrane tri sretnika koje nisam u kantu bacio),kao hranitelji su savršeni a što če biti dogodine od grdelina koje su one othranile to ču znati iduču sezonu ..

    Zaključak :

    U uzgoju u malim parilicama sa mogučnosti pregradjivanja imamo prilično napuštenih plodnih jaja i malenih grdelina , što me je navelo da se okušam sa pojedinim vrstama(BAŠTARDE)dogodine...ali čisto sumnjam u takav pokus .

    GRDELIN MORA HRANITI GRDELINA ........to trebamo uvjek imati u glavi na koji god način se odlučili u uzgoju....
    queen
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Dean uto 30 lip - 16:30

    i meni se mota ideja da zadnju turu majora podmetnem pod nešto pa makar i pod kokoš lol! vidit ču imam kanarinku isti dan nasadjenu i imam malu grdelinku nasadjenu 2 dana ranije...mozda da dam majorki male grdeline za probu i kad se izlegu njeni mladi da zamjenim, ako hrani, a ako ne hrani, onda male grdeline pod kanarinku a majore pod malu kanarinku....ili da odem zapaliti jednu svijeću u crkvu i pustim sve kako je pa šta im bog da Very Happy

    da mi ta majorka nije othranila prvu turu podmetnuo bi bez problema a ovako sve se mislim (nadam) kako joj je druga tura bila izuzetak a ne pravilo ....
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by seadriver uto 30 lip - 23:44

    Evo da dam i ja nekoliko svojih promisljanja. Smatram kako je odlicna i super stvar kad se ima prostora pa se da pticama sirina tj. veliki izbor gnijezda smjestenih na svakoj strani volijere pa isto tako i mogucnost izbora partnera za parenje. Divlja ptica sigurno takav smjestaj prije prihvaca, lakse krece sa parenjem i osjeca se sigurnijom. Bosko je pisao nesto o tome kako je dao prijatelju pticu koja je odlicno radila u volijeri a zatim u krletki (parilici) uredno jaja bacala na pod. Ja sam ove godine imao slican slucaj, imam malu grdelinku koja je lani fenomenalno radila u volijeri a ove godine u krletki krenula sa nosenjem u 5 mjesecu i sve bacala na pod. Promatrajuci njezino ponasanje te kombinirajuci tipom i vrstom gnijezda dosao sam do istog zakljucka, ptica nije imala dovoljan period adaptacije, previse uznemiravanja, raznih šumova, klapanja u neposrednoj blizini gnijezda dovodi do toga da se osjeca nesigurnom za podizanjem mladih te zato nosi van gnijezda. Ovo govorim zato sta se najveci broj parilica nalazi u stanovima gdje zna biti dosta nemirno sta izaziva plahu pticu poput grdelina na brzo odustajanje. Dobro kamuflirajuci gnijezdo, ono za koje sam primjetio da joj vise pase (vanjsko) i ostavsi sam u stanu posljednjih 10 dana doslo je do bitnih promjena, grdelinka je ozbiljno krenula prema tome da se raskvoca, snjela je 4 puna jaja u gnijezdo, koje sam bio prisiljen podbaciti pod kanarinku jer nije htjela lezati (izlegla se 3), medjutim tjedan dana nakon toga snjela je novu turu od 4 jaja, raskvocala se do kraja i zalegla na njih vec cetvrti dan. Sto ce dalje biti vidicemo. Znaci kao sta su mnogi tu vec napisali, uspjeh je teze ostvariv, slazem se sa onima koji kazu da je jedini pravi put uzgoj grdelina othranjenih pod grdelinkom ali treba biti uporan. Za moj pojam puno je veca vrijednost grdelin izlezen u krletci, podignut od pravih roditelja jer je svaka tako izlezena ptica jedan veliki korak naprijed prema domestificiranju iste.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by zvrcko sen sri 1 srp - 2:49

    pa sad voljera vanka je jedno voljera u zatvorenom je drugo i po meni nema nikakvu prednost pred kavezima dimenzije 120 x40x40
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Branimir sri 1 srp - 11:00

    Mogu ti samo reći iz svog osobnog iskustva da mi je bolji uzgoj u kavezima nego u volijeri što se tiće uzgoja kanarinaca, dobije se više prostora a i može se uzeti više parova, jer se u volijeri može staviti samo manji broj zbog sukoba.sad izračunaj koliko ti zauzima ta volijera a koliko bi ti zauzele krletke!na kraju se sve svodi na brojeve! Very Happy
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by seadriver sri 1 srp - 22:02

    Mislio sam na razliku zatvorene volijere dimenzija otprilike visine 2m, sirine 2m, duzine 3m, 6 kvadrata u odnosu na kaveze 60*35*35
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost sri 1 srp - 22:23

    Branimire,nitko nije spominjao kanarince,a radi se o letilicama 80x150x200.Razlika je jedino,što su Deanove u zatvorenome,a moje vani.Dimenzije su nam tu negdje.Zvrcko sen,nema razlike,ali na kojoj su visini ti kavezi.Ako su svi na visini od 2 metra,sigurno nema razlike,ali ako ih Dean složi,od poda do plafona,pitat ću ga dogodine što su mu radile one dvije najdonje ženke.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by PESTI sri 1 srp - 23:19

    Hoče boško ....meni je najdonja od poda podignuta za 40 cm i normalno prave gnjezdo i još normalnije ostave jaja ....ha Laughing ...evo baš tu moram sutra nasaditi da leži po drugi put pa ti javim ..inače doli držim mexičke rujnice a njima svejedno.
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost čet 2 srp - 10:15

    Dean je napisao/la:zbog pomanjkanja životnog prostora razmišljam da srušim volijere ( 3 kom) i da na njihovo mjesto stavim 8 kaveza od 120 cm (dobio bi i još mjesta za kanarince....

    no nije to bitno nego zanimaju me čisto vaša iskustva, mišljenja o prednostima i nedostacima jednog i drugog načina uzgoja...

    120x40x40 , netreba bolje, optimalno i za let i za parenje. Neces pogrjesiti
    i neces imati problem. U sezoni mirovanja mozes drzati 5-6 zenski u tom jednom od 120,bez da im je malo prostora. Sto se parenja tice,jedan par u gore navedenim dimenzijama, radit ce odlicno,nemas brige.

    Moj ti je savjet,kada zenka treba da nosi jaja > stavi na dno kaveza materijal koji ce sprjeciti da jaje pukne ako ga snese na setaljki. Imas za to raznih stvari, npr. ono sto se inace stavlja ispod akvariuma da dihtuje bolje , materijal slican onom podmetacu za plazu...pa mozes ga cak i uduplati,najbolje zelene boje.

    Evo jednog primjera voliere vs. parilice :
    zovem u aprilu ove god. jednog njemackog uzgajivaca,poznanika, i kroz svu pricu kaze mi da mu je jedna zenka majora snjela 11 jaja i to sve na pod,a volijera mu je 5mx5m , medjutim sestra od te iste zenke je ove godine kod mene uradila istu stvar samo radilo se o 5 jaja,bila je u visokoj volijeri gdje nema sanse za podmetanje bilo cega da bi se jaja spasila. Da dodam jos,mada nije tema, ovakve zenke se izbacuju iz selkcije jedino ako nisu extra bitne za reprodkciju.

    PS. Deane, nista od onog tvog prevoda, ja vas iz Istre non stop hvalim a ono
    za prevod sve danas-cu sutra-cu Smile
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost čet 2 srp - 10:26

    BOŠKO je napisao/la:Branimire,nitko nije spominjao kanarince,a radi se o letilicama 80x150x200.Razlika je jedino,što su Deanove u zatvorenome,a moje vani.Dimenzije su nam tu negdje.Zvrcko sen,nema razlike,ali na kojoj su visini ti kavezi.Ako su svi na visini od 2 metra,sigurno nema razlike,ali ako ih Dean složi,od poda do plafona,pitat ću ga dogodine što su mu radile one dvije najdonje ženke.

    Bosko , pitaj mene odmah, zenke isto rade kao i one gore, kad im stvoris
    ambient i napravis sto prirodnije. Zenka stiglica nije zenka goluba pismonose da zna na kojoj visini i geografskoj duzini se nalazi. Ona gleda oko sebe i ako vidi dovoljno zelenila i ako ima anonimitet i dovoljno prostora za let,to je to.

    Vjerovatno zavisi o kakvoj zenki se radi,losa zenka tj. plasljiva i nervozna,stavi je na drvo od 20m, nece pomoci, bez obzira na to sto je izlezena u zarobljenistvu.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Branimir čet 2 srp - 13:11

    BOŠKO je napisao/la:Branimire,nitko nije spominjao kanarince,a radi se o letilicama 80x150x200.Razlika je jedino,što su Deanove u zatvorenome,a moje vani.Dimenzije su nam tu negdje.Zvrcko sen,nema razlike,ali na kojoj su visini ti kavezi.Ako su svi na visini od 2 metra,sigurno nema razlike,ali ako ih Dean složi,od poda do plafona,pitat ću ga dogodine što su mu radile one dvije najdonje ženke.

    Dean je na početku napisao da bi dobio mjesta za kanarince, samo toliko!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Dean čet 2 srp - 14:10

    ma bilo bi više mjesta za sve ...vjerojatno ču to morati napraviti ako se budem mislio širiti (povečati broj parova)...e sad se postavlja pitanje br. 2 dali napraviti kaveze tipa kakve koriste englezi belgijanci njemci....tkzv baterije ili kakve koriste talijani pojedinačne pocinčane (mislim da je ovo drugo bolja (i naravno skuplja varijanta)) trebao bi viditi koliko bi mi došao materijal da cijelu prostoriju (sva 4 zida) napunim sa boxevima (gornji redovi za parenje a donji za mlade mada ako dobro rješim pitanje svijetla ne bi trebalo biti problema ni sa ovim dole kavezima (barem ne više nego u gornjim Very Happy) ...i koliko bi uopce dobio kaveza...sa tim potezom...vidit čemo vjerojatno za sljedeču sezonu neče još trebati poduzimati takve akcije...
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Branimir čet 2 srp - 14:39

    Deana izmjeri prostoriju, i stavi na papir pa češ vidjeti, a mislim da su bolje ove talijanske pocinčane, i lakše za održavati, isplatit če se one kroz vrijeme, a i meni osobno je ljepše vidjeti boksove! Very Happy Sretno sa planiranjem!
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 47
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by franeperuzovic čet 2 srp - 15:36

    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by ikayke čet 2 srp - 15:43

    Ima u Rijeci Smile
    Imas ih od 90 i 120 cm
    Evo ti telefon pa se raspitaj ako te zanima... cak mislim da i transport do splita nebi bio nikakav problem... Renato 099/2164948
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 47
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by franeperuzovic čet 2 srp - 15:44

    hvala
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost čet 2 srp - 15:45

    Deane,preporucujem talijanske zicane 120cm, ovi Njemacki boxovi su na oko ljepsi,ali su skuplji i malo tezi za smjestanje,dok zicane kacis gdje hoces. Ovi bijeli boxovi, plastika-zica napred,vise su za dnevne sobe,izlozbe itd.. bas za oko, ali prakticniji su zicani,bar za mene.

    Ovo sto Frane gore pokazuje , znam tu fimu , to su talijanske parilice od domus-molinari, ove god cim se vratim sa odmora uzimam jos 5-6 komada. Domus molinari imaju dosta verzija,ali za majore nebih isao ispod 120cm,dok ovi mali stiglici mogu i u 90x40
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by ikayke čet 2 srp - 15:47

    Tako je ovo su gajbe od Domus molinaria i pokazale su se jako dobre!!
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost čet 2 srp - 15:48

    ikayke je napisao/la:Ima u Rijeci Smile
    Imas ih od 90 i 120 cm
    Evo ti telefon pa se raspitaj ako te zanima... cak mislim da i transport do splita nebi bio nikakav problem... Renato 099/2164948

    Ikayke, koliko su ovi od 120cm u HR ? (nemoj samo u kunama,daj EUR)
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by ikayke čet 2 srp - 15:52

    mislim da su 120cm oko 80€
    a 90 oko 65 €

    Ali nisam siguran tako da me ne drzite za rijec... dao sam vam broj na koji mozete dobiti sve informacije koje vas zanimaju
    avatar
    Gost
    Gost


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Gost čet 2 srp - 15:53

    Hvala za info. Cijene su iste kao i ovdje.

    I da dodam, vrijede te love sigurno.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by ikayke čet 2 srp - 15:55

    EUMOx je napisao/la:Hvala za info. Cijene su iste kao i ovdje.

    I da dodam, vrijede te love sigurno.

    Slazem se u potpunosti cheers

    Sponsored content


    uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama Empty Re: uzgoj u kavezima vs uzgoj u volijerama

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 11:20.