Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+33
zijada
krstokljun
lepi
Renato.M
jope
brabus
crv
krepat ma ne molat
Miljenko
Dule
many
kekic123
zvrcko sen
krnjolac
franeperuzovic
PESTI
Dalibor
saso78
Rasko
lord189
kreso
sestoperac
bocka
ikayke
žalacST
Dean
Fago
Zvrcko
Lazar
DjordjeVet
steva318
ticar
xyz
37 posters

    Konopljar - općenito

    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat sub 26 vel - 20:20

    Evo danas došao s posla i gnijezdo samo šta nije gotovo.Pratio sam malo predvečer bilo je blizu da vidim skok ali ništa.Nadam se da će bit ok u sljedeća 2-3 dana.Jedno pitanje,kako se ponaša faganel kad kanarinka leži na jajima,postoji li problem sa razbijanjem jaja kao kod gardelina i pustiti ga ili ga izvadit van.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat sub 26 vel - 20:21

    Šta se tiče ovog problema gore,ja dajem samo suhu hranu i mak , za dva,tri dana bude sve ok.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat sub 26 vel - 20:41

    Ma da vas pita''cenit'' je to onaj prvi zvuk koji pušta faganel prije početka pjesme? Embarassed
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by komiza sub 26 vel - 22:21

    Ja mislin da na "cenit" oni nisu mislili ko turu pjeva faganela nego to hoće reć nešto ko žestoko. Recimo kad dite puno plaće,kad pocrveni od plača,kaže se da je zacenio. Kad faganeli cene znači kad faganeli ludo pivaju ! Mislin da je tako,ako nije recite ! Pozdrav... Rolling Eyes
    Pardillo
    Pardillo


    Broj postova : 49
    Age : 47
    Location : Dalmazia
    Registration date : 12.02.2011

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by Pardillo sub 26 vel - 23:01


    Bog !!!


    Morske pržine ima u gritu ,ima unutra i aktivnog ugljena (sam san nadoda ,gline i malo-malo soli),sa strane ima onaj mineralni kamen i sipinu kost !!!Znači najbolje da mu dajem čistu vodu - izbacim zelenjavu- i samo repicu sa nigerom i konopljom !!!!! To sa morskom soli -da stavim u šešulu pola ili cilu ??? a ovo sa konopljom i niger. će ići jer ih imam u refuži ,ali za repicu ću morati probirati iz mišance !!!!!!!Znači mišanca nikako i još za spirulinu - da izbacim i nju ????

    Hvala !!!! Pozdrav

    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by xyz sub 26 vel - 23:45

    Kao prvo, jako mi je drago da se okupljaju pomalo ljubitelji faganela i njegove pjesme.

    Prvo da odgovorim Molat;

    Ako su tice u toplom, moglo bi već bit nešto. Ako su vani, naravno još je pre hladno.
    Faganeli su iznimno dobri očevi (većina) i uredno hrane ženku u gnjezdu, i jako pjevaju dok ona leži.

    Imao sam prija par godina slučaj da je faganel potjerao kanarinku i prokljucao sva jaja, ali mislim da sam sam kriv, jer sam ga "prežestio" sa puno nigera.

    Cenit je vjerovatno mislio na jačinu, raznovrsnost i dugotrajnost pisme.
    Faganel pravi kad propiva to ori sve od njegove pisme, i to skoro po cili dan, do kasnog 8. miseca.

    Pardillo da ti ukratko objasnim moje kako funkcioniraju faganeli u doba parenja, apsolutno ništa više od ovoga:

    - mišancija: svaki dan oko 2 čajne žličice nove hrane
    - sastav : repica 40%, niger 10 %, konoplja 10 %, škajola 20 %, lj. zob 10 %, ošebad 10 %
    - obična svježa voda svaki dan
    - morski pjesak sa plaže, osušen

    Ništa više ni pod razno, to je to, zdrave tice i puno pisme.

    Pusti prosijavanje hrane, najmanje na 3 mista u ST imaš kupit odvojene komponente (svako sjeme posebno) i doma samo na vagu i to je to..






    Zadnja promjena: drazenxp; ned 27 vel - 12:55; ukupno mijenjano 1 put.
    zijada
    zijada


    Broj postova : 354
    Age : 50
    Location : Split
    Registration date : 07.08.2010

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by zijada ned 27 vel - 0:12

    Pardillo je napisao/la:
    Bog !!!


    Morske pržine ima u gritu ,ima unutra i aktivnog ugljena (sam san nadoda ,gline i malo-malo soli),sa strane ima onaj mineralni kamen i sipinu kost !!!Znači najbolje da mu dajem čistu vodu - izbacim zelenjavu- i samo repicu sa nigerom i konopljom !!!!! To sa morskom soli -da stavim u šešulu pola ili cilu ??? a ovo sa konopljom i niger. će ići jer ih imam u refuži ,ali za repicu ću morati probirati iz mišance !!!!!!!Znači mišanca nikako i još za spirulinu - da izbacim i nju ????

    Hvala !!!! Pozdrav


    Sol možeš stavit punu malu šešulu kada bi moga sam napravit hranu za faganela da je to kod mene stavio bi 60%repice,10% nigera,20%konoplje i 10% muhara izbacija bi zob skroz.Obrati pozornos kada daš hranu dali prvo jede zob onda to nije dobro zato ga i otvara i ima proljev.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by xyz ned 27 vel - 0:31

    Da, ja zob dajem tićima koji nemaju problema sa probavom. Za toga tvoga tića zob ne.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat ned 27 vel - 0:52

    Ovaj par mi je u kući,temp 15-16 i faganel već 10 dana pjeva.Ne cijeli dan ali dosta.Nadam se da je spreman za parenje jer ženka radi gnijezdo šta znači da je ona spremna.Ako slučajno ne bude u ovoj tiradi za drugu će bit spreman 100 %.Ako bude baštarda ko bude zainteresiran za ženke poklanjam ih ako neko ima prstenove pa može sa njima na izložbu ako budu ok.Pozdrav
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by crv ned 27 vel - 4:55

    Pardillo je napisao/la:
    Bog !!!


    Morske pržine ima u gritu ,ima unutra i aktivnog ugljena (sam san nadoda ,gline i malo-malo soli),sa strane ima onaj mineralni kamen i sipinu kost !!!Znači najbolje da mu dajem čistu vodu - izbacim zelenjavu- i samo repicu sa nigerom i konopljom !!!!! To sa morskom soli -da stavim u šešulu pola ili cilu ??? a ovo sa konopljom i niger. će ići jer ih imam u refuži ,ali za repicu ću morati probirati iz mišance !!!!!!!Znači mišanca nikako i još za spirulinu - da izbacim i nju ????

    Hvala !!!! Pozdrav


    Pardillo , mislim da si na dobrome tragu. Faganel je često , gotovo stalno na tlu ,blizu tla se gnijezdi i mislim da je na tlu i rješenje njegova metabolizma , taj balans tvari koje ga otvaraju ili zatvaraju.
    Sol nije samo morska ili kamena. Izraziti kukcojedi imaju manju potrebu za solju jer je dobivaju iz hitina kukaca.Grdelin u periodu hranjenja mladih , po nekim autorima , potamani lisnih ušiju svakodnevno koliko je četvrtina njegove tjelesne težine.
    Meni je , priznajem samome ,ža šta ne znam više o faganelu , a volio bih. Kolko i koju vrstu hrane životinjskog porijekla koristi naš ,,tajanstveni'' lipotan. Zapravo , punu lipotu još uvik pokazuje samo u divljini. Valjda zato što ne znamo šta mu triba ponudit...
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by lord189 ned 27 vel - 12:14

    zijada je napisao/la:

    Sol možeš stavit punu malu šešulu kada bi moga sam napravit hranu za faganela da je to kod mene stavio bi 60%repice,10% nigera,20%konoplje i 10% muhara izbacija bi zob skroz.Obrati pozornos kada daš hranu dali prvo jede zob onda to nije dobro zato ga i otvara i ima proljev.

    zijada malo si se prišalta razina konoplje u fanganelovoj spizi mora bit 0% velik udio mora bit repice malo nigera a ostalo je mišancija
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by xyz ned 27 vel - 13:04

    Može lorde zimi po zijadinom, 20%, pogotovo ako su vani. Inače liti triba smanjit jer budu debeli. Al opet to varira od tića do tića, neki ostanu mršavi i sa više konoplje.

    Čista sol po mom mišljenju je pre jaka za tičji organizam.

    Davno sam spominjao to, kad sam bio u vojski otac mi se brinio za tiće, svi su dobijali morski pjesak a faganeli čisu sol.

    Došavši nakon par mjeseci, vidim da su faganeli ružnih (isparnih) boja, jako mršavi i malo/ništa pjevaju.

    Vraćanjem na morski pjesak rješio sam problem, jer on ima (i te kako) soli u sebi, a nema previše.

    Za boju u krletci siguran sam igra provitamin A (ne vitamin A), beta karoten kojeg je lako nać u umjetnoj formi, a za "jarkija" prsa igra i rubixantin, karoten iz porodice ruža (šipak, drinak) i zanimljivo je da po selima kad faganel radi modu taman zrije drinak koji je jarko ljubičaste boje, a i vidio sam da sljeću na njega i jedu plodove. Boje idu uz držanje vani, izlaganje umjereno suncu, i da ima uljane hrane u sjemenu, koja "prenosi" boju u perje.

    E, šta se tiče žive hrane, davno je Fago to preveo u onom članku, a i dosta po internetu piše, da faganeli uzimaju vrlo malo ili ništa žive hrane, te na sjemenu potpuno uspješno othranjuju mlade.

    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat ned 27 vel - 13:19

    Ovaj moj sa slike jede mješanu od gardelina u kojoj ima konoplje pa nije debeo.Takvu hranu jede već 2 god s tim da po zimi još i pojačam konoplju za 15-20 %.Sad tj. od prije mjesec dana ne pojačavam konoplju nego samo niger cca 10%.Baš ga sad slušam pjeva stravaaaaaaa.Počeo je pjevat tek nakon godinu i po dana,prošle godine sam ga isto pripremao i nije glasa pustio.Sad će u 5.mj navaršit 2. godinu.
    Pardillo
    Pardillo


    Broj postova : 49
    Age : 47
    Location : Dalmazia
    Registration date : 12.02.2011

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by Pardillo ned 27 vel - 15:48



    Bog !!!!

    Posluša san savjete i jutros san mu da hranu ( repice 70%,nigera 10,konoplje10 i mišance 10%) malo soli u šešulu , običnu vodu i da budem iskren nema neke velike promjene (a i ne more biti u jedan dan )!!! Mislin se da mu kupim malo maka pa svaki 2-3 dana po malo !!!!

    Sve druge tice su ka bomba" samo ovaj pardillo" me sekira ,ali nadam se da ću uz vašu pomoć i to rješiti !!!!!


    Pozdrav !!!!!!
    zijada
    zijada


    Broj postova : 354
    Age : 50
    Location : Split
    Registration date : 07.08.2010

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by zijada ned 27 vel - 16:35

    lord189 je napisao/la:

    zijada malo si se prišalta razina konoplje u fanganelovoj spizi mora bit 0% velik udio mora bit repice malo nigera a ostalo je mišancija

    Zlato kada sam ja drža faganele ti još nisi povirija na ovaj svjet zato molim da slušaš starije od sebe.Nemoj mislit da sve znaš neke stvari se uče kroz cijeli život.Ja sam uvjek slušao šta stariji tičari govore i upija znanje i neke stvari koje su mi se dešavale pticama primjenjivao.Vjeruj mi da si još uvjek u fazama učenja,a isto tako ni ja neznam neke stvari pa učim od ZoranaV i g.Bizara nije me sram priznat zato nismo tu da pocjenjujemo nego da pomognemo jedni drugima.Pozdrav od Zijade... sunny
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by lord189 ned 27 vel - 19:22

    zijada je napisao/la:

    Zlato kada sam ja drža faganele ti još nisi povirija na ovaj svjet zato molim da slušaš starije od sebe.Nemoj mislit da sve znaš neke stvari se uče kroz cijeli život.Ja sam uvjek slušao šta stariji tičari govore i upija znanje i neke stvari koje su mi se dešavale pticama primjenjivao.Vjeruj mi da si još uvjek u fazama učenja,a isto tako ni ja neznam neke stvari pa učim od ZoranaV i g.Bizara nije me sram priznat zato nismo tu da pocjenjujemo nego da pomognemo jedni drugima.Pozdrav od Zijade... sunny

    nema veze moj ZIJARDA nemoj ni ti bit toliko uvjeren study study study study study study
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat ned 27 vel - 20:58

    Evo još koja slika,danas sam ih Konopljar - općenito - Page 10 Ptice2057.th

    stavio malo na sunce.Odmah je počeo pjevat a bili su na pola metra od mene.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat ned 27 vel - 21:04

    Zaista lijepa ptica,dajte malo koju sliku vaših.Konopljar - općenito - Page 10 Ptice2049.th

    Konopljar - općenito - Page 10 Ptice2049.th

    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat ned 27 vel - 21:24

    Konopljar - općenito - Page 10 Ptice2050.th

    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by xyz ned 27 vel - 21:55

    Molat stvarno je lijepa, i čini mi se vrhunski mirna tica!

    Pardillo, polako nastavi sa tom hranom bez ikakvih dodataka u vodu, i bit će sve OK.
    Pardillo
    Pardillo


    Broj postova : 49
    Age : 47
    Location : Dalmazia
    Registration date : 12.02.2011

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by Pardillo ned 27 vel - 22:48


    Bog !!!!

    Dajem mu samo repicu sa malo konoplje i mišance(stvarno malo) pa ćemo viditi za dan dva ,stavija san mu i soli !!!!Stvarno ti je miran a bome i lip faganel !!Moji su predivlji za slikanje u krupnom planu" ,ali ne kaskaju po lipoti ništa za standardom !!!!


    Hvala svima za savjete !!! Pozdrav
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by ERVINO ned 27 vel - 23:27

    Evo jedan moj (stari) bastard iz te kombinacije

    Konopljar - općenito - Page 10 Bastardo.th



    Inače fanganel nije zahtjevan po pitanju ishrane ...suprotno od Vaših tvrdnji ja sam ga hranio sa običnom mješavinom za kanarince T-3 od Manitobe koja sadrži 80 % škajole...grit,sipina kost i jabučni ocat u vodu ...pred parenje priprema ista kao za faunu ili kanarince ...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by crv ned 27 vel - 23:46

    ERVINO je napisao/la:Evo jedan moj (stari) bastard iz te kombinacije

    Konopljar - općenito - Page 10 Bastardo.th



    Inače fanganel nije zahtjevan po pitanju ishrane ...suprotno od Vaših tvrdnji ja sam ga hranio sa običnom mješavinom za kanarince T-3 od Manitobe koja sadrži 80 % škajole...grit,sipina kost i jabučni ocat u vodu ...pred parenje priprema ista kao za faunu ili kanarince ...

    Njegova sklonost proljevu je izgleda više izražena u početku - zbog stresa , a i po prirodi je plaha ptica.,, Prolife'' pomaže kod novo,,nabavljenih'' faganela. Predoziranje je nemoguće a od proljeva može dehidrirati i uginuti.
    Kada ,,trefi'' po prirodi miran faganel , onda je to milina cheers A za one druge - strpljenja.On se ne da lomiti.
    U slučaju krize , svaki put mi je pomogla ,,Blatner'' mišanca.A inače - obična za kanarince.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by xyz pon 28 vel - 0:10

    Prekrasan baštard gosp. Ervino! Da, faganel može i na škajoli uz manje ulja.

    U biti dolazimo do jednog paradoksa: uz uredne uvjete i redovnu a skromnu ishranu, faganel je prilično laka i jednostavna ptica za držanje.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by krepat ma ne molat pon 28 vel - 0:12

    ERVINO je napisao/la:Evo jedan moj (stari) bastard iz te kombinacije

    Konopljar - općenito - Page 10 Bastardo.th



    Inače fanganel nije zahtjevan po pitanju ishrane ...suprotno od Vaših tvrdnji ja sam ga hranio sa običnom mješavinom za kanarince T-3 od Manitobe koja sadrži 80 % škajole...grit,sipina kost i jabučni ocat u vodu ...pred parenje priprema ista kao za faunu ili kanarince ...

    Ervino ovaj na slici je baštard?Ako je u kojoj kombinaciji?

    Sponsored content


    Konopljar - općenito - Page 10 Empty Re: Konopljar - općenito

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 20:02.