Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+31
vlado
trevor
crv
krstokljun
many
zlatna vuga
Branimir
alann
franeperuzovic
MilanNish
malinois
Boban NA
krnjolac
saso78
PESTI
zvrcko sen
xyz
Merlo
sestoperac
Pinjac
ticar
lord189
Rasko
steva318
Zvrcko
seadriver
vladan bg
DjordjeVet
Fago
milos0205
bocka
35 posters

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many sub 17 pro - 17:12

    bok,zanima me Bocka kad si primjetio da se odrasli slavuji ne daju držati u krleci,ja sam to kao klinac čitao u knjizi Brehm,probao sam jednom dvaput i nikad više,postalo mi je jasno da ta ptica nikad nije ulovljena odrasla za krletku,nemaš ništa od takve ptice,ne vidiš slavuja u elementu,nego pticu koja je uvijek plaha i nastoji pobiječi,pljuga,za moj pojam mekokljunci se uzgajaju kao mladi i nikako drugačije,a dapče to sam stostruko potvrdio,čini mi se da ovaj slavuj sa bijelim perjem ni ne moram gledati pati od nedostatka vitamina prijeko potrebnih za pigment tj cjelovita ishrana daje cjelovitu pticu,moji kosevi koje sam hranio bezmesnom hranom imali su iste boje,klsika i to sam viđao,samo to nije boja to je alarm na probleme u ishrani,ali ok ako hočete bijelo perje kod mekokljunca,znate što trebate,hranite ga jednolično bez mesne hrane,što je zapravo najpotpunija hrana,i biti će bjeloperji,samo takvo perje je i krhkije,ustvari nije bitno perje nego zdravlje ptice,pozdrav Bocki majstoru
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka sub 17 pro - 21:05

    Many,
    Zašto ja tvrdim da je bolje odgajati mlade slavuje.
    Od iskustva sam primetio da kada dođe period migracije sam (stari)slavuj oseti to vreme i on preko noči kreče na put ka topliim krajevima.
    Slavuj od jedanput počinje se lupati u žice i prosto se sav razbije, polomi krila, glavu i odmah doživljava sters.
    Ovo sam doživio sa slavujem koji je bio star kod mene tri godine, ovo nije formula jer dosada mnogo puta sam reko da je svaki slavuj slučaj za sebe, ima i takvih koji nikada se ne izlupaju.
    Postoji jedan način da se putem svetla slavuju ne dozvoli da se lupa po žicama, međutim ima i takve koje se i preko dana znaju pobiti se i svestan je šta radi.
    Mladi slavuji koji nisu doživeli migraciju odnosno nema ko da ih povuče na taj dugi put, kod te slavuje izgubi se taj instik selidbe.
    Što se tiče pojave bjelog perja i ja mislim da je to albinizam ali uvjek postoi jedno ali.
    Ta ženka je bila ručno othranjena i svesno sam je ostavio celu godinu u volieru kako bi uverio ostale ptičare da slavuj migrira zbog hrane a ne zbog temperature.
    E sada dali se pojavio albinizam nisam siguran, hranio sam kao i ostale slavuje van volieru i dosada nije se pojavila takva promena peradi.
    Neznam dali je to pero postalo takvo zbog niskih temperatura ili možda se pojavila neka nasledna mutacija ?????
    Kako i da je ta ženka prezimjela je odlično i srečan sam bio što sam je pustio spremnu za parenje.
    Dugo godina kopam po internetu i raspitujem se dali netko zna da postoji odgajivač slavuja u da ih razmnožava u zatočenjištvo ?
    Ima ljude koji kažu da su izvele takve slavuje ali nitko nema filmovani dokaz.
    Many, nemožemo upoređivati slavuja i kosa, svi mekokljunci nisu isti, skoro sve vrste drozdova razlišito se ponašaju.

    Pozdrav prijatelju

    PS. Mani jel si prešo u sokolare ?
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor sub 17 pro - 21:55

    Zahvaljujem na ponudi. Vec imam jednu povecu koloniju brasnara, poceo sam sa oko 200 crva tek, ali posto ih dajem samo kanarincima uspeli su da se namnoze dovoljno proslog leta.
    Voleo bih da jednog dana cuvam jednog slavuja za sebe, nigde ne zurim i imam strpljenja. Pre svega, takav neki poduhvat koce danasnji zakoni, pa i kad bih bio rad da se prihvatim odgoja mnogo bih rizikovao.
    Slazem se da su rucno othranjene ptice zakon i to ne samo kod mekokljunaca.
    Ovaj klip sa pustanjem zenke u prirodu sam vec gledao ranije, odgledao sam jos pokoji video na tvom you tube kanalu i mogu reci da se retko vidja tako nesto. Volijera je prva liga.

    PS: po novoj nomenklaturi slavuj ne spada u porodicu Turdidae. Slavuji pripadaju u porodicu Muscicapella, podfamilija Saxicolinae.

    Veliki pozdrav
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many ned 18 pro - 14:23

    i slavuj i kos su mekokljunci insektivori i po tome ih klasificiram,da li ste uočili možda kako cikelj,slavuj i crvendač imaju zajedničke stvari,od ishrane do ponašanja,svi troje jedu gliste,svi su promišljeni u ponašanju,ne gledajmo sad tko je koji rod jer se sad osvrčem genralno na pticu.

    Otkriti ču ti tajnu usješnog uzgoja Bocka,cijenim te kao uzgajivača jer si veliki zaljubljenik u ptice i pomoči ču ti savjetom ako imaš pitanje,ali vidim da ti ide ok,tajna uzgoja je da ne klasificiraš ptice po rodovima unutar obitelji več da uzgajaš srcem i patiš pojedinosti vezano za mekokljunce opčenito ne za vrstu,to ti je ključ,slavuj je ecimo sličan nekoj drugoj vrsti,ponudi mu hranu koja je slična nekoj ptici koja nije slavij ali je slična,vidjeti češ da če ti slavuj početi jesti svašta što je od vitalne važnosti za njegovo zdravlje,a to možeš primjeniti i na ostale aspekte ponašanja i držanja.Inače slavuj je specifikum tako da ima svoje okvire uzgoja
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor ned 18 pro - 14:45

    Evo nasao sam jos jednu kartu koja pokazuje areal rasprostranjenosti Luscinia Luscinia , tj evropski deo koji naseljava sto je nama bitno.
    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Thrushnightingale



    U pravu si Many, ja sam samo naveo tu primedbu cisto zato sto je to tako sa naucnog aspekta. Cenim tvoje znanje i replike iznesene na ovoj temi, moze stosta da se nauci iz tvog iskustva. Steta sto nema vise ljudi kao ti i Bocka.

    Pozdrav
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka ned 18 pro - 20:43

    Zdravo trevor,
    Od ove mape vidim da sam imao pogrešnu prestavu da i Engleska pripada u toj hladnijoj zoni gde prestoji Luscinia luscinia odnosno kako mi kažemo veliki slavuj.
    Od ove mape došao sam do dva zaključaka:
    # Svi slavuji koji prestoje što severnije oni ustvari puno manje vremena imaju za reprodukciju jer po onome šta su otkrili naučnici njemu je veoma dugačak migracioni put.
    # Ova mapa potvrđuje tvrdnje u Vasičevoj knjizi da veliki slavij naseljava jedan deo severo istočne Srbije pa po nekoj logici da ptice odabiru najkrači put za migriranje, proizlazi da prelet im je preko Makedonije i negde krajem Avgusta meseca su kod nas.
    U zavisnosti od vremenske prilike manji slavuj Luscinia megarhinchos zna da dođe oko 20 og Marta, pjeva do 20-tog Jula a migrira krajem Septembra meseca.

    Preporučujem vam Many i trevor da uzmete i odgajate bar po jednog slavuja i osetičete puno toga šta nije napisano po knjigama.
    U odgoju slavuja treba biti strpljiv a kad slavuj propjeva kao da te drogira i nemožeš se odvojiti od njega.

    Dosta pisanjem nema kraja. Very Happy

    Pozdrav Bocka
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor ned 18 pro - 21:22

    Eto, vidi se ovde da naseljava jug skandinavije i onda dalje istocno. Nisam upoznat kad sele veliki slavuji, ni odavde ni iz Afrike tako da ne znam koliko vremena imaju na raspolaganju za razmnozavanje niti koliko legla. Po cemu zakljucujes da naseljava bilo koji deo srbije ili bivse SFRJ?
    Kod nas slavuj dolazi pocetkom aprila, nekad nesto ranije, a ove godine su iz mojih krajeva nestali dosta rano negde sredinom septembra.
    Ako bude srece, bice jednom i kod mene slavuja Very Happy

    Pozdrav
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many ned 18 pro - 22:52

    bocka i trevor idemo osnovati grupu slavujara ili blog da uredimo svaki iznese po neko zapaža nje o slavujima,usput moj bocka sve nudiš kolonijama crva mene nikad,nisi fer Very Happy mogao bi mi poslati poštom pa da i marku dobijem iz makedonije,htio sam se osvrnuti na velikog slavija da ima kratki rep i to klinast,bocka ja sam slavije othranjivao prije 25 godina još i nalazio gnijezda,sad nisam doma puno,idem za poslom
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka ned 18 pro - 23:55

    trevor je napisao/la:Eto, vidi se ovde da naseljava jug skandinavije i onda dalje istocno. Nisam upoznat kad sele veliki slavuji, ni odavde ni iz Afrike tako da ne znam koliko vremena imaju na raspolaganju za razmnozavanje niti koliko legla. Po cemu zakljucujes da naseljava bilo koji deo srbije ili bivse SFRJ?Kod nas slavuj dolazi pocetkom aprila, nekad nesto ranije, a ove godine su iz mojih krajeva nestali dosta rano negde sredinom septembra.
    Ako bude srece, bice jednom i kod mene slavuja Very Happy

    Pozdrav




    trevor gde vidi[ da sam napisao ono šta sam podvuko sa plavom bojom ?
    Ova godina je veoma ne uobičajena, vidiš li koje temperature imamo, prekjuče u Makedonii 17 stepena, verovatno ptice selice predosečaju klimu pa tako i polaze ka jugu.

    Many, tebi sam odavno obečao koloniju ali obezbedi prevoz (kad je beg cicija bio) Very Happy
    Pošta ne prihvata žive pošiljke i tu ima hrpa papira i zajebancija.

    Pozdrav Bocka
    skopski slavejar
    skopski slavejar


    Broj postova : 17
    Age : 61
    Location : skopje
    Registration date : 12.12.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by skopski slavejar pon 19 pro - 1:09

    bravo be kralu na slavujarite mislam na divite
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor pon 19 pro - 6:14

    Bocka ocigledno je doslo do nesporazuma oko toga, ja sam razumeo da si napisao da ih ima na teritoriji SFRJ, sto kaze i Vasic. Ti si ocigledno mislio reci da se mogu videti kod nas u preletu.

    Nasao sam juce ovu opsirnu studiju o slavujima, u pdf je i na engleskom jeziku, mada je radjena u Turskoj kao doktorat. Ko ima strpljenja i zanima ga, evo linka. Ima gomila zanimljivih podataka, malo je pozamasno za citanje.

    http://etd.lib.metu.edu.tr/upload/12606981/index.pdf

    Pozdrav od mene
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many pon 19 pro - 12:41

    na području srbije ima velikih slavuja(luscinia luscinia)i to u šumadiji su viđeni,međutim veliki slavuj sam po sebi nije bio cijenjen za držanje u krletci jer ima pjesmu koja se sastoji od manje strofa i kitica koje jesu ječe zvukom od malog slavuja,ali siromašni repertoar modulacijaP.S bocka pa zar mora tko znati da je u pošiljci nešto živo,crv ne ispušta zvukove,kaže s tko te pita samo šalji,evo ideja stavi na vlak ako nečeš poštom,amo reci ja pričekam na kolodvoru,ma nije bitno sad crv tamo crv amo,pozdrav majstori ajde ima nas nekoliko nije ni to loše
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka pon 19 pro - 15:23

    Many,
    Svaka pošiljka pakuje se u pošti, ljudi detaljno pregladaju sve šta je spakovano i nakon toga odrede vrednost paketa odnosno poštarinu.
    Okako su slali antraks i sve one druge pi.....je zakonom je to regulisano.
    Nije problem paket da se šalje vlakom, samo nema ko da nosi paket u tome je problem, pronađi odnosno obezbedi prevoz ali moram saznati ranije kako bi imao vremena za pripremu.

    Pozz.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor pon 19 pro - 16:14

    Many odakle su ti podaci? Voleo bih da saznam nesto vise o tome.

    Kod nas je isto zabranjeno slati bilo sta zivo preko poste, ali kad zapakujes kuci paket, ne moze ga rasturati u posti. Samo navedes sta je u pitanju da bi upisali na otpremnicu. Naravno, ne bih rekao da su crvi.. kazes recimo gumene bombone Very Happy Sad ozbiljno, ja bih crve stavio u neku fabricku plasticnu kutiju od necega, mislim da ne bi pravili problem. Nadam se da cete uspeti nekako da izvedete to.
    Druga opcija je da zapatis crve iz nekog mlina ili pekarskog skladista brasna, nema sanse da ih nema. Tako sam i ja, prevrnuo sam par vreca starih mekinja u mlinu i eto crva.

    Pozdravljam vas
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many pon 19 pro - 19:42

    i to je istina tako bi išlo pa nije to gruzija da ti rastepe paket da vidi sadržaj,trevor ima u knjizi fauna evrope ti podaci,nači ču ti još o tome,kakve peletnice to su gnijezdarice,ovo što ti imaš su sigurno strani podaci,nemaju pojma stranci čega ima kod nas samo nagađaju,tako su rekli da se labudovi i guske ne gnijezde kod nas,a tu kilometar od mene vode mlade labudovi,a guske su u kopačkom ritu imaih puno,
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka pon 19 pro - 21:26

    trevor, Sa onim linkom otvorio si mi veliki posao, koliko vidim svi koji rade na ovoj temi slavuja pa i ovaj doktorat svi daju podatke od lokalnog karaktera.
    Vreme i nauka su promenjlivi pa stime i podatke moramo prihvatiti onako kako su momentalni, Many je pravu kad je naveo svog primera a takvih ima puno.
    Ono šta sam naveo u vezi paketa to je tako kod nas, čak što više kad šalješ preporučenu poštu moraš onaj plik da uručiš službeniku da ga on zaljepi.
    Kod nas poštu je preduzela neka Kanadska firma i radi po svetskim normativima.
    Ma mi ne j... o tu j....nu Evropu affraid
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor uto 20 pro - 5:12

    Many predstavljalo bi mi zadovoljstvo procitati tako nesto, pogotovo ako je tacno. Ako uhvatis vremena stavi taj tekst ovamo da vidimo i mi o cemu se radi. Nisam tu knjigu imao u rukama tako da ne tvrdim nista sem onoga sto znam, sto sam do sad naucio, a kako Bocka rece nauka i saznanja idu u korak sa vremenom pa tako moramo i mi, na svim poljima.
    Evo ako odgajim dovoljnu kolicinu crva do leta, poslacu mu ja, ovde kod nas je jos uvek divlji zapad:D

    Bocka jako je tesko naci neke generalnije ili sveobuhvatne podatke [sem onih osnovnih], a nekih tako temeljnijih istrazivanja u nasim krajevima nije bilo ili pak nisu publikovana javno. Ali moze se mnogo toga saznati iz inostranih studija, recimo sto sam citao onu o pesmi slavuja koju su uradili nemacki strucnjaci itd, stvari koje vaze svuda.

    Pozdravljam
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many uto 20 pro - 18:55

    ok stavim,ako hočeš pjesmu slavuja ja ti mogu jako puno nabaviti daj mi na p.m.mail pa ti pošaljem pjesmu od obih slavuja da usporediš
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many sri 21 pro - 18:47

    106006592
    Luscinia luscinia
    Status_ne_offStatus_dd_offStatus_lc_onStatus_nt_offStatus_vu_offStatus_en_offStatus_cr_offStatus_ew_offStatus_ex_off

    Summary
    Classification Schemes
    Images & External Links
    Bibliography
    Full Account

    Taxonomy
    Assessment Information
    Geographic Range
    Population
    Habitat and Ecology

    View Printer Friendly

    Taxonomy [top]
    Kingdom Phylum Class Order Family
    ANIMALIA CHORDATA AVES PASSERIFORMES MUSCICAPIDAE

    Scientific Name: Luscinia luscinia
    Species Authority: (Linnaeus, 1758)
    Common Name/s:
    English – Thrush Nightingale, Thrush-Nightingale
    French – Rossignol progné
    Assessment Information [top]
    Red List Category & Criteria: Least Concern ver 3.1
    Year Assessed: 2009
    Assessor/s: BirdLife International
    Reviewer/s: Bird, J., Butchart, S.
    Justification:
    This species has an extremely large range, and hence does not approach the thresholds for Vulnerable under the range size criterion (Extent of Occurrence <20,000 km2 combined with a declining or fluctuating range size, habitat extent/quality, or population size and a small number of locations or severe fragmentation). The population trend appears to be increasing, and hence the species does not approach the thresholds for Vulnerable under the population trend criterion (>30% decline over ten years or three generations). The population size is extremely large, and hence does not approach the thresholds for Vulnerable under the population size criterion (<10,000 mature individuals with a continuing decline estimated to be >10% in ten years or three generations, or with a specified population structure). For these reasons the species is evaluated as Least Concern.
    History:
    2008 – Least Concern
    2004 – Least Concern
    Geographic Range [top]
    Countries:
    Native:
    Austria; Azerbaijan; Bahrain; Belarus; Botswana; Bulgaria; Congo, The Democratic Republic of the; Cyprus; Czech Republic; Denmark; Egypt; Eritrea; Estonia; Ethiopia; Finland; Germany; Greece; Hungary; Iran, Islamic Republic of; Iraq; Israel; Italy; Jordan; Kazakhstan; Kenya; Kuwait; Latvia; Lebanon; Lithuania; Malawi; Moldova; Montenegro; Mozambique; Namibia; Netherlands; Norway; Palestinian Territory, Occupied; Poland; Qatar; Romania; Russian Federation; Russian Federation; Saudi Arabia; Serbia; Slovakia; Somalia; South Africa; Sudan; Sweden; Syrian Arab Republic; Tanzania, United Republic of; Turkey; Turkmenistan; Uganda; Ukraine; United Arab Emirates; Uzbekistan; Yemen; Zambia; Zimbabwe
    Vagrant:
    Afghanistan; Belgium; France; Ireland; Kyrgyzstan; Libyan Arab Jamahiriya; Malta; Nigeria; Oman; Spain; Switzerland; United Kingdom
    Range Map: Click here to open the map viewer and explore range.
    Population [top]
    Population: In Europe, the breeding population is estimated to number 3700000-6900000 breeding pairs, equating to 11100000-20700000 individuals (BirdLife International 2004). Europe forms 50-74% of the global range, so a very preliminary estimate of the global population size is 15000000-41400000 individuals, although further validation of this estimate is needed.
    Habitat and Ecology [top]
    Systems: Terrestrial; Freshwater
    Citation: BirdLife International 2009. Luscinia luscinia. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 21 December 2011.
    Disclaimer: To make use of this information, please check the .
    Feedback: If you see any errors or have any questions or suggestions on what is shown on this page, please fill in the feedback form so that we can correct or extend the information provided
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka sri 21 pro - 19:16

    many je napisao/la:106006592
    Luscinia luscinia
    Status_ne_offStatus_dd_offStatus_lc_onStatus_nt_offStatus_vu_offStatus_en_offStatus_cr_offStatus_ew_offStatus_ex_off

    Summary
    Classification Schemes
    Images & External Links
    Bibliography
    Full Account

    Taxonomy
    Assessment Information
    Geographic Range
    Population
    Habitat and Ecology

    View Printer Friendly

    Taxonomy [top]
    Kingdom Phylum Class Order Family
    ANIMALIA CHORDATA AVES PASSERIFORMES MUSCICAPIDAE

    Scientific Name: Luscinia luscinia
    Species Authority: (Linnaeus, 1758)
    Common Name/s:
    English – Thrush Nightingale, Thrush-Nightingale
    French – Rossignol progné
    Assessment Information [top]
    Red List Category & Criteria: Least Concern ver 3.1
    Year Assessed: 2009
    Assessor/s: BirdLife International
    Reviewer/s: Bird, J., Butchart, S.
    Justification:
    This species has an extremely large range, and hence does not approach the thresholds for Vulnerable under the range size criterion (Extent of Occurrence <20,000 km2 combined with a declining or fluctuating range size, habitat extent/quality, or population size and a small number of locations or severe fragmentation). The population trend appears to be increasing, and hence the species does not approach the thresholds for Vulnerable under the population trend criterion (>30% decline over ten years or three generations). The population size is extremely large, and hence does not approach the thresholds for Vulnerable under the population size criterion (<10,000 mature individuals with a continuing decline estimated to be >10% in ten years or three generations, or with a specified population structure). For these reasons the species is evaluated as Least Concern.
    History:
    2008 – Least Concern
    2004 – Least Concern
    Geographic Range [top]
    Countries:
    Native:
    Austria; Azerbaijan; Bahrain; Belarus; Botswana; Bulgaria; Congo, The Democratic Republic of the; Cyprus; Czech Republic; Denmark; Egypt; Eritrea; Estonia; Ethiopia; Finland; Germany; Greece; Hungary; Iran, Islamic Republic of; Iraq; Israel; Italy; Jordan; Kazakhstan; Kenya; Kuwait; Latvia; Lebanon; Lithuania; MACEDONIA ; Malawi; Moldova; Montenegro; Mozambique; Namibia; Netherlands; Norway; Palestinian Territory, Occupied; Poland; Qatar; Romania; Russian Federation; Russian Federation; Saudi Arabia; Serbia; Slovakia; Somalia; South Africa; Sudan; Sweden; Syrian Arab Republic; Tanzania, United Republic of; Turkey; Turkmenistan; Uganda; Ukraine; United Arab Emirates; Uzbekistan; Yemen; Zambia; Zimbabwe
    Vagrant:
    Afghanistan; Belgium; France; Ireland; Kyrgyzstan; Libyan Arab Jamahiriya; Malta; Nigeria; Oman; Spain; Switzerland; United Kingdom
    Range Map: Click here to open the map viewer and explore range.
    Population [top]
    Population: In Europe, the breeding population is estimated to number 3700000-6900000 breeding pairs, equating to 11100000-20700000 individuals (BirdLife International 2004). Europe forms 50-74% of the global range, so a very preliminary estimate of the global population size is 15000000-41400000 individuals, although further validation of this estimate is needed.
    Habitat and Ecology [top]
    Systems: Terrestrial; Freshwater
    Citation: BirdLife International 2009. Luscinia luscinia. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 21 December 2011.
    Disclaimer: To make use of this information, please check the .
    Feedback: If you see any errors or have any questions or suggestions on what is shown on this page, please fill in the feedback form so that we can correct or extend the information provided
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor sri 21 pro - 22:56

    Dobro, vidim o cemu se radi. Zanima me sad da li je neko od vas ikad video ili cuo pesmu Luscinia Luscinia u svom kraju? Voleo bih da saznam u kojim tacno delovima ih ima, za moj okrug garantujem da ih nema, bar ih ja nisam ni na koji nacin primetio za vreme mog skromnog zivotnog staza. Bocka da li si ikad imao priliku cuti Velikog uzivo na grani?

    Pozdravljam vas!
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by komiza čet 22 pro - 1:49

    Na Visu ih nema,iako mi se čini da sam ga jednom čuo u prirodi pa sam išao za njim,ali kako je to bilo odavno,nisam više ni siguran. U Vela luci na korčuli sam ih čuo i to u velikom broju. Išao sam za njima,čak sam ih snimao mobitelom i to sa 5 metara udaljenosti. Pjesma je stani-pani. Bilo bi to lipo stavit na forum,ali nisam nikad stavljao snimke pa ne znam. Inaće na toj cesti u prirodi sam primjetio da svakih 30-ak metara pjeva jedan mužjak. Usri noći pivaju i stvarno kako kaže Bocka,nema lipše stvari jednom tičaru od one da mu slavuj ima gnijezdo blizu kuće. Prelipo...
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by bocka čet 22 pro - 3:17

    trevor je napisao/la:Dobro, vidim o cemu se radi. Zanima me sad da li je neko od vas ikad video ili cuo pesmu Luscinia Luscinia u svom kraju? Voleo bih da saznam u kojim tacno delovima ih ima, za moj okrug garantujem da ih nema, bar ih ja nisam ni na koji nacin primetio za vreme mog skromnog zivotnog staza. Bocka da li si ikad imao priliku cuti Velikog uzivo na grani?

    Pozdravljam vas!




    Nema kod Bocke šta nema kad se radi o slavujima.
    Ovaj snimak napravio sam ga u Martu ove godine, a na njemu se vidi veliki slavuj četiri godine star u gornji zeleni kafez.
    Vlasnik nažalost je preminuo ovoga ljeta inače moj dobar prijatelj koj je spavao sa slavujima u istoj sobi.
    Evo pogledajte ovaj snimak koji je ostao kao uspomena.
    https://www.youtube.com/watch?v=dBpk7DAE8NE

    Pozdrav Bocka
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by many čet 22 pro - 13:18

    bocka obilježio sam srbiju jer se tvrdilo da ih tamo nema,makedonija je uobičajena po tom pitanju tako da nisam niti trebao obilježavati,zi to znaš i sam da su kod tebe odavno,tako piše i na karti,pozdrav frendovi!
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by trevor čet 22 pro - 15:33

    Sve je to u redu, nisam neverni Toma. Samo kazem da ga moje oci videle nisu a ni usi cule. Literatura kao literatura, odstupanja od realnog stanja ima svuda. Sem toga, sa godinama ptice prosiruju svoja stanista, ili menjaju, sto zbog klime sto zbog ekspanzije vrsta. Broj velikih slavuja je u stalnom porastu.

    Odlican video Bocka. Je l ovaj slavuj rucno othranjen ili hvatan?

    Komidza bilo bi lepo da stavis svoje snimke. Javi se na poruku rado bih ti pomogao oko postavljanja videa koliko mogu.

    Pozdrav


    Sponsored content


    ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA - Page 10 Empty Re: ODGOJ I NAČIN ČUVANJA MEKOKLJUNACA

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: ned 28 tra - 19:49.