Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+36
saso78
bivanzg
Carduel
damir64
zadranin
zvrcko sen
riberi
klapa-sinj
Pardillo
Miljenko
euzebio
kreso
Dax BG
Said_the_great
baltic
vlado
zoke007
crv
malinois
pavao
PESTI
DOMO
tomi.st
pippa
brabus
Sina BL
ikayke
Zoran
bizar
MARIN
komiza
zijada
xyz
krnjolac
zoranV
lord189
40 posters

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio uto 26 tra - 18:08

    Evo da barem djelomično udovoljim pozivima grdelinaša. Iako nema slike reći ću što je napravljeno. Dio verša je skinut radi dužine snimka, kao i neka od pjevanja koja su šporka jer i toga ima. Grdelin trenutno verša ali kada dođe do batude i zijade istu ponavlja od pet do sedam osam-puta. Batuda i zijada nisu dirane, ta sam pjevanja ostavio kakva jesu bez dodavanja ili ponavljanja. Grdelin ponekad nastavi iza zijade ali uglavnom ostaje.Polako se pušta, staviti ću ga ponovno u ljeto kada dođe u punu formu. Ako niste zadovoljni, postaviti ću boljega, a što drugo.

    https://www.youtube.com/watch?v=MaViEIJ0qFU
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 53
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by baltic uto 26 tra - 19:33

    Pozz.profesore Wink
    Prvo da kazem da mi je drago da je neko smogao hrabrosti da stavi pjev svog grdelina.
    Moje misljenje je da je tic zelen i mislim da ce mu sama batuda biti ljepsa kad bude pjevao punim glasom.
    Ako je tic sto kad dize glas i ziju dize ja sam zadovoljan .
    Ne mogu reci da zija nema prolaz posto i sam imam slicne zije ali mislim puno ce to ljepse biti za cut kad pojaca glas.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by zvrcko sen sri 27 tra - 2:08

    Ptica koja ima potencijal....

    kad se potpuno pusti moć će se reć realno......
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio sri 27 tra - 8:14

    Hvala na komentarima ali ja bi predložio nešto drugo: opišite pjesmu koju čujete. Volio bi da se uključi što veći broj forumaša sa opisom onog što čuju i kako čuju. Pogotovo bi volio da se u opis pjesme uključe i oni stariji ptičari ljubitelji grdelina. Naravno da su kometari mladih itekako poželjni.
    Ako to napravimo omogućiti ćemo stjecanje znanja onim mladim ptičarima početnicima, jer naučiti mogu samo na ovakav način. Ako prešutimo i ne komentiramo koja je svrha ovog foruma? Namjerno sam stavio i dio verša jer i njega treba komentirati. Izvolite forumaški prijatelji.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by malinois sri 27 tra - 16:12

    euzebio je napisao/la:Hvala na komentarima ali ja bi predložio nešto drugo: opišite pjesmu koju čujete. Volio bi da se uključi što veći broj forumaša sa opisom onog što čuju i kako čuju. Pogotovo bi volio da se u opis pjesme uključe i oni stariji ptičari ljubitelji grdelina. Naravno da su kometari mladih itekako poželjni.
    Ako to napravimo omogućiti ćemo stjecanje znanja onim mladim ptičarima početnicima, jer naučiti mogu samo na ovakav način. Ako prešutimo i ne komentiramo koja je svrha ovog foruma? Namjerno sam stavio i dio verša jer i njega treba komentirati. Izvolite forumaški prijatelji.

    pozdrav euzebio

    Nisam neki veliki strucnjak za pjev grdelina al se ne smatram gluvasom ,pokusat cu dat neki svoj laicki komentar

    Ptica je u debeloj versi i piva ispod glasa .Ne moze se reci da nema potencijala i da nece uci u batude ALI posto je grdelin u pitanju to nikad nemozemo sa sigurnoscu znati .

    Slusajuci ovu pticu (snimku ) cinjenica je da je prisutna i sporkica i pitanje je koliko ce se dizanjem grdelina ona zadrzati ili svesti na minimum .Dzija je po meni nategnuta ,nema neki kolombar i nekako je zbijena bez obzira na duzinu .

    Dal ce ptica nastavljat iza dzije to ce se znat kad se digne i krene sa batudama ali..........vrime ce pokazat

    Nezahvalno je komentirat grdelina koji nije usao u formu jer se svaki komentar svodi na nagadanja .
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by komiza sri 27 tra - 17:58

    Nisan neki stručnjak,ali ne smatram se ni gluvašom. Tić još piva ispod glasa,ali ja i ne čujem neku šporkicu ili negativnu turu u verši. Par puta učini krr ili trr,ali ništa čudno za veršu,mislim.Zijada ima dužine tj.nije ni najduža,ali nije ni mala. Ovako na snimku je teško i čut boju zijade,nju je najteže snimit. Znam po svojima,hoću reč da uživo imaju lipšu boju nego na snimci.
    Ajde ljudi,bacite koji komentar ! Shocked
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by zvrcko sen sri 27 tra - 19:07

    ma jednostavno odgovorite ono što Vas se pita ...

    to šta će bit šta će se dogodit to je stvar pretpostavke...iz iskustva 98% ptica iz verše skrenu... to znamo ali to nas se ne pita,,,,

    točno je što kaže malinois , ali isto je točno što kaže komiža...

    znači jedini odgovor treba bit usko vezan za ono što se trenutno čuje,,,
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio čet 28 tra - 16:51

    Je li ovo sve što se tiče komentara majstora pjesme grdelina? Nekako ih puno više batuda okolo nego ovdje. Volio bi ipak još neke ocjene, jer sam siguran da još ima ljudi na ovom forumu koji imaju što reći.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by damir64 čet 28 tra - 21:45

    Pozdrav grdelašima!
    Kod nas u Slavoniji se ne može govoriti o nekakvoj tradiciji pjeva u onom smislu kao što je to vezano za Split. Da se pjesma štigljića sluša i da se te ptice drže toga ima. Malo čitav ove komentare vezane za pjesmu štigljića pa sva silna prepucavanja oko pjesme kakva bi trbla biti šta valja šta ne valja itd.Imati tradiciju je jedno a iz te tradicije složiti nešta čega se mogu svi držati i po čemu ravnati je drugo. Svi pokušaji pojedinca da dokaže nekim trdoglavcima da nisu u pravu su po meni uzaludno trošenje vremena. Ono šta bi bilo vrijedno truda i pažnje je postaviti standard za pjesmu kakva bi pjesma trebala biti u teoriji kao i kod svih ptica pjeva a kakva je moguća u praksi.
    Ako se krene od bilo koje ptice koja se takmiči u pjevu dok se nije postavila skala sa pjesmom i počelo sa ocjenjivanjem ptica i selektivnim radom nije se ni moglo početi govoriti o nekim vrijednostima pjeva. Sva ta silna prepucavanja po kafičima u Splitu ne vode dalje od priče gospođi sa pijace. Volio bih kad bi se našla dvoje troje ljudi koji su u stanju nešta konkretno učiniti sa standardizacijom pjesme štigljića bez obzira na one koji samo stoje sa strane i ruju i kopaju a nikakve koristi od njihovog rada. Takve treba ignorirati. Na ovakav način je teško davati bilo kakove komentare i sudjelovati u nekakvoj raspravi jer dok nema pravila svako igra po svojim praviloma a takva igra nema svrhe.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Carduel pet 29 tra - 0:17

    Pozdrav Euzebio,

    evo slušam ovaj snimak i neke sitnice mi zapinju za uho pa da krenem:

    - verša je sastavljena uglavnom u kombinaciji pirlita, pletiva i javljanja i jako ugodna za čuti (samo na par mjesta se čuje krčanje). Ptica ima više različitih kategorija svega nabrojanog a prave ptice to moraju i imati.
    - Ptica ima zvonkav glas. Osobno mi se sviđa. Pod utjecajem testasterona ima da bude i ljepši.
    - Pletiva su zastupljena u raznim kombinacijama (unjulo, duplo). Nekad mi se malo i pogubi u redosljedu ispjevavanja pa me osobno malo dirne.
    - Dziju izvodi različito kroz ovaj snimak a na nekim mjestima kao da je "dirana" ili ptica ima toliku silinu da poremeti membranu mikrofona. Very Happy Kolombar je prisutan, završetak prekratak.

    Samo malo! Very Happy Komentiram pticu a ne spadam ni u jednu tradiciju! Very Happy affraid

    Euzebio, želim ti puno lijepih batuda i uživanja s ovom pticom. Puno pozdrava. Very Happy
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio pet 29 tra - 14:23

    Damire potaknuli ste me da kažem razloge zbog kojih sam stavio jednog od svojih grdelina. U mnogočemu se slažem sa onim što ste napisali u postu. Tih rasprava o batudama i zijadama bilo je toliko da su se ljudi stvarno zasitili pustih priča. Koliko se puta na ovom forumu oponašala batuda vizli vizli vicijuu. Brojila su se pusta slova prave zijade koju su gotovo svi sa ovog foruma ili imali ili čuli. A sve to vrijeme moglo se čuti jedino par grdelina (Baltinog , Peletovog) koji su imali vrijednost o kojoj se pričalo. I te su ptice doživjele kritiku i proglašene su pticama loše zijade. Istovremeno nitko tko se kritički odnosio prema tim pticama nije se udostojio reći što to ne valja. Ostali dio pjesme grdelina kao da ne postoji. Ni slova nije napisano. Verš ptice nitko ne stavlja. Zašto? Pa tek u veršu će te shvatiti i vrstu i pripadnost pjesme.
    Prateći ovaj forum napisao sam par malo većih postova o grdelinima. Smatram moralnim, da ako već pišem o pticama i sam stavim nešto od onog što imam u kući. Opet ću ponoviti, malo sam prilagodio pjesmu, ima tu i nekih pjevanja koja spadaju u šporka pjevanja.
    Ali, od ptičara tražim da napišu što je to što oni čuju. Ako ne valja napišite što je to što ne valja.
    Dobivamo svi puno od toga. Usporediti ćemo ono što smo napisali, izvući određene zaključke. A ono što je najvažnije imamo zvučnu podlogu za komentar. Možemo čuti svaki glas ptice i o njemu napisati komentar.

    Ali izgleda da tu i jeste problem. Izgleda da dio ljudi sa ovog foruma i ne zna komentirati a da ne kaže ono «to ništa ne valja». Kada se ti mudraci i pametnjakovići izbace iz ozbiljne rasprave(izbacuju oni sami sebe, ali utjehe radi mogu nekima reći da ima jedan forum gdje se ljude blati i proziva, pogotovo ako su oni tamo»iz nekog sela iza brda» kao da je divljač u pitanju, ) ostalo bi jedno konzistentno mišljenje većine koje je u stvari ono što tražimo: okvir za procjenu kako bi trebao izgledati jedan solidan grdelin. Kada se jednom dogovorimo da određena vrsta zijade ne prolazi ili da prolazi, možemo se kasnije u raspravi te vrste pozvati na ono što je većina ustvrdila kao pravilo. A to je onda veliki korak prema uništenju onih kafićkih priča kojih je kako kažete pun Split.

    Pisana pravila napamet su glupost. Sva brojanja taktova i opisivanja pjesme su također glupost. Jedini način da se nekako dogovorimo što kvalitet jeste a što nije, je da slušamo određene vrste i način pjevanja grdelina. Postaviti na Internet treba i ono ružno i loše pa kazati evo to je ono što nije dobro. Kada se to napravi stvoriti će se ono što zovemo tradicija pjesme sa jednog prostora. Ne morate prihvatiti ovu inicijativu. Možete se samo oglušiti i reći «a šta će to meni ja ionako sve znam o pjesmi grdelina ali to neću drugom reći». Ili ono «ajde profa ne pričaj pizdarije ionako svi znamo kako grdelin treba pjevati». Znamo, znamo.

    Zvrcko je dobro napisao: komentiraj ono što čuješ. Ne započinji komentar sa onim kako je grdelin zelen. Pa naravno da je zelen. Stavio sam mu kalendar ispred ćibe i kazao: vodi računa o datumima, ne dolazi u formu prije sedmog mjeseca. Gospodo, pa još je travanj. Da sam kazao kako grdelin ne silazi sa batude i zijade proglasili bi me opravdano lažljivcem. Ili sam pticu držao iznad radijatora cijelu zimu pa mi došao na batudu i zijadu. A onda bi se mitario u lipnju što je također majstorsko djelo.

    Carduel, hvala na dobrim željama, to je dosada najopširniji prikaz onog što se čuje na snimku.
    Pozdrav svima.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by malinois pet 29 tra - 15:44

    pozdrav svim grdelinasima i zelim vam ugodno sirenje ptica cheers

    Ovo je prvi put bio da iskomentiran nekog grdelina na forumu .Inace sam sudac za kanarince pjeva i moj komentar kao sto sam se i ogradio je bio" LAICKI " i ne treba ga uzeti za ozbiljno ALI za razliku od vecine dao sam kakav takav .

    Euzebio ,pises ljepe komentare na forumu i ja ih citam sa zadovoljstvom pa te molim da ti iskomentiras svog grdelina na nacin kako ga ti cujes .

    HVALA
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio pet 29 tra - 17:13

    Hoću.
    Ali dati ću priliku još nekoliko dana ostalima. Komentirati ću sve što se čuje na snimku, budite bez brige. Naravno, imate pravo ne slagati se sa mnom. A nakon toga ću postaviti na isti način još jednog grdelina.

    p.s. kupio sam mikrofon od 30 kuna za laptop. šteta ga ne iskoristiti.
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 60
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by damir64 pet 29 tra - 21:42

    Evo ja ću iskomentirati pjesmu koju je Euzebio stavio onako kao je ja doživljavam. Meni nije bitno koliko ima ija zija i ostalih slova spominjanih u pjesmi. Ptca mi lijepo pjeva za uho fino za slušati a da ima nekih tonova koji su uhu manje dragi ima ali bože moj dragi. Dok nisam na forumu pročitao komentar od Marina i Zvrcka sem-a gdje su poslije tonskog snimka pjesme komentirali da nešta valja ili ne valja nisam ni znao da su to loše ili dobre ture koje štigljić pjeva. Poslije toga sam kad god prilika dopusti u prirodi poslušao kako pjevaju štigljiči i uvijek se čuje fr tr ili tome već slično pa sam se i zapitao ima li zaista štigljića koji pjeva bez tih kao vi kažete šporkica.Stoga očekujem konkretni komentar od Euzebija pa da nešta novoga naučim jer učenju nema kraja.
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio pet 29 tra - 22:46

    Ima Damire. Trenutno u kući imam grdelina koji nema nijednu ozbiljniju šporkicu, ništa od onog što se najčešće spominje kao greška. Ali tome grdelinu ne valja zijada. Što u tradiciji pjeva na ovom prostoru Dalmacije znači da grdelin ne valja. Grozno ali istinito.
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio ned 1 svi - 17:52

    Budući nema komentara, evo da ja ispunim ono što sam obeaćao a to je analiza pjesme grdelina kojeg sam stavio na forum. Neću kritizirati bilo koga ali očekivao sam ipak komentar još nekih ljudi sa ovoga foruma. Hvala onima koji su komentirali.

    Krenuti ću od onog što je uvijek na udaru svih komentara grdelina u Dalmaciji, a to je zijada. Zijade koje čujete na ovom snimku sigurno nisu ni ponavlajne ni miksane jer ako pažljivo poslušate zaključiti će te da nijedna nije ista. Ipak te su zijade relativno ujednačene. Svaka od tih zija ima lagani odmak od batude, možete čuti kako ptica iza batude malo zastane pa zatim stavlja zijadu. Kod sinjana se udomaćio naziv da grdelin "namješta" što je osobito važno za pravilnu izvedbu zijade. Ukoliko grdelin ne namješta njegove su zijade vrlo često ispaljene na brzinu i vrlo često neispravne. Zijada ovog grdelina ima svoj početak, lagani kolombar i završetak zijade. Zijada nije greza, ima poželjnu boju. Ono što joj je mana je njena dužina, jer bi trebala ipak biti malo duža. Tajna dobre zijade se krije u njenom obliku i boji. Najveća mana i greška u zijadi grdelina je odsječena zijada. To je ona zijada koja nije završena, grdelin je ne spušta, ide u ravno u ono viziii. Takve su zijade najčešće i najgore. Čak i ako su meke, obojene i lišane one su neispravne ako nisu završene. Kod ovog grdelina to nije slučaj, iako relativno kratke, zijade su obojene i zamotane na kraju. Ovakvi grdelini mogu sa dizanjem forme lako i brzo prijeći u grdeline dobre pa čak i vrlo dobre zijade. Dok god grdelin vrti zijadu koja nije ona greza zijada, očekujte napradak u njegovom pjevanju. Sječena zijada ne može ići nabolje. Dakle, dok god čujete početak sredinu i kraj zijade budite zadovoljni jer je tu napredak više nego moguć. Kada je počne sijeći, gotovo je.Konačno, ova zijada po meni ima prolaz, ako bi ocjenjivali od 1 do 5, ona je negdje oko debele dvojke.
    Što se tiče batuda ovog grdelina, mogu se čuti batude sa jednim pletivom, kao i sa dva pletiva. Tko je pažljivo poslušao mogao je primijetiti dvije različite batude (na 2.20 možete čuti drugu batudu sa zijadom)Batude su sastavljene od brzih pletiva koja su karakteristika grdelina za razliku od baštardi koje pjevaju potpuno drugačije.Prilikom pjevanja ptice možete točno čuti kada sa verša dolazi na batudu i zijadu koju nakon toga ponavlja nekoliko puta.Kada odbatuda, zastane, uhvati zraka i otpjeva jedan ili dva takta (dva takta na 0.42-0.43)onog namještanja i ide na zijadu.U nekoliko navrata ptica plete i ponavlja isto pletivo sa kojeg ne ide odmah na drugo pletivo i zijadu. To je također vrlo lijepo, jer onda pletiva i batuda traju znatno duže.
    Kroz pjesmu grdelin i verša, verš je sastavljen od dosta potpjevavanja, laganih i brzih cvrkuta. Ono krrr koje se čuje na početku snimka ne smatram šporkicom, to je jedno od vrlo čestih pjevanja u veršu grdelina, iako mnogi ljubitelji grdelina znaju reći kako su sva krčanja u pjesmi ustvari greška. Zaključno, relativno solidno, sasvim pristojno, jedna dosta bogata pjesma.
    Koliko će grdelin u konačnici biti dobar ostaje vidjeti u ljeto. Sa gospodom sa onog drugog foruma ne bi previše polemizirao. Da sam imao namjeru sa nekima od njih polemizirati uključio bi se na taj forum.Sa gospodinom Yogijem se slažem u onom dijelu u kojem čovjek kaže da sve manje piše i da će pisati sve manje. Imate moju podršku.
    Kolege forumaši, ovo je moje mišljenje. Nitko nije savršen, svi griješimo. Slobodno iznesite svoje mišljenje, jedino molim sve one koji žele razgovarati o pjesmi grdelina neka to rade argumentirano. pozz

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN ned 1 svi - 18:34

    Pozzz Euzebio!
    Moram priznati nastojao sam izbjeći ovaj komentar iz nekoliko razloga.
    Kao prvo imam princip da ne ocjenjujem niti analiziram ptice u verši.Niti one koje i jesu u nekakvoj formi ali je zimski period ,pa uvijek ostaje ono ali..Kad bude..itd...
    Druga stvar koju sam primjetio,a ne sviđa mi se i niti sam želio u tome sudjelovati.je nekakav negativan rivalitet koji se razvija između Splita i Sinja.To mi je stvarno bez veze i krajnje glupo.Meni osobno jedino je bitno kakav je ko čovik ,a ne odakle je.A takvih tekstova je bilo i sa jedne i sa druge strane.
    Međutim ukoliko svejedno želiš moj komentar i inzistiraš na njemu prvo mi odgovori na jedno pitanje.
    Što čuješ u 12,20,31 ,35 42 sekundi.Ima toga još tijekom cijele snimke ali bilo bi previše da sam sve to bilježio.
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio ned 1 svi - 19:29

    Pozdrav Marine.
    Slažem se da je rivalitet između Splita i Sinja u jednoj ovako benignoj stvari kao što su ptice nepotreban. Ne želim sada analizirati koji su korijeni te svađe, ja osobno nisam u svađi ni sa kime a i ne želim biti.
    Odgovoriti ću na pitanje. Poslušao sam snimak i odgovor je ovakav. Na 12 sekundi grdelin završava batudu ali ne ide na zijadu nego nastavlja u verš. Već sam kazao da sam dio verša skinuo, vjerojatno sam to napravio i na tom mjestu.
    Dalje od toga u 20, 31, 35 i 42 su grdelinove batude.
    avatar
    bivanzg


    Broj postova : 13
    Age : 51
    Location : Split-Zg
    Registration date : 30.05.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by bivanzg ned 1 svi - 21:23

    MARIN je napisao/la:Pozzz Euzebio!
    Moram priznati nastojao sam izbjeći ovaj komentar iz nekoliko razloga.
    Kao prvo imam princip da ne ocjenjujem niti analiziram ptice u verši.Niti one koje i jesu u nekakvoj formi ali je zimski period ,pa uvijek ostaje ono ali..Kad bude..itd...
    Druga stvar koju sam primjetio,a ne sviđa mi se i niti sam želio u tome sudjelovati.je nekakav negativan rivalitet koji se razvija između Splita i Sinja.To mi je stvarno bez veze i krajnje glupo.Meni osobno jedino je bitno kakav je ko čovik ,a ne odakle je.A takvih tekstova je bilo i sa jedne i sa druge strane.
    Međutim ukoliko svejedno želiš moj komentar i inzistiraš na njemu prvo mi odgovori na jedno pitanje.
    Što čuješ u 12,20,31 ,35 42 sekundi.Ima toga još tijekom cijele snimke ali bilo bi previše da sam sve to bilježio.

    - rrrđav se čuje na tim mjestima,zar je to tako teško reći
    - u batudi je to katastrofalna greška

    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN ned 1 svi - 21:43

    euzebio je napisao/la:Pozdrav Marine.
    Slažem se da je rivalitet između Splita i Sinja u jednoj ovako benignoj stvari kao što su ptice nepotreban. Ne želim sada analizirati koji su korijeni te svađe, ja osobno nisam u svađi ni sa kime a i ne želim biti.
    Odgovoriti ću na pitanje. Poslušao sam snimak i odgovor je ovakav. Na 12 sekundi grdelin završava batudu ali ne ide na zijadu nego nastavlja u verš. Već sam kazao da sam dio verša skinuo, vjerojatno sam to napravio i na tom mjestu.
    Dalje od toga u 20, 31, 35 i 42 su grdelinove batude.

    Znam da su batude.
    Ali mene su baš interesirale te sekunde ,jer mi se učinilo kako čujem nešto unutar te batude.
    baltic
    baltic


    Broj postova : 779
    Age : 53
    Location : zenica
    Registration date : 22.08.2009

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by baltic ned 1 svi - 21:58

    Meni to lici na uvrcanje VINJU kao sto imaju neki PIKLIJU itd

    Sigurno nije rrđav kao sto ivan kaze a nije ni mala zija ono je najobicnije uvrcanje a ne broji se kao pletivo cheers
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio ned 1 svi - 22:18

    Naravno Balta. I to je najjače pjevanje. Grdelin otplete batudu. zastane pa onda jedan ili dva takta. i zijada. Svi pravi grdelini su pjevali na isti kalup. Vizlaši-vizli vizli vizliju-to je poput pletiva mog grdelina. pa bi činili vi zli vi zli i zijada.Skavolini svi svi bit bit skavolin , zastanu i zijada. Imotski grdelini su također zavrćali , zastali i onda tukli zijadu. Skradinski grdelini dugo pletivo raznovrsno i brzo poput ovog a onda opet jedan ili dva takta odvojeno od pletiva, zastanu i zijada. Guberske tice (u Mikule, Jenjića...) potpuno isti kalup pjevanja. Pletivo odvajanje vi zli i zijada.Svi gospodo koji su vrijedili a koje sam ja čuo imali su potpuno isti način pjevanja iako su pletiva bila potpuno različita.
    Ovom gospodinu koji spominje đav mogu samo reći da to sa đav nema veze. Inače, ja imam dva grdelina koji imaju batudu koja usebi ima đav đav. To pjevanje NIJE ŠPORKO. Upravo suprotno od toga. U sinjskoj Muši (koju je spomenuo Lav) su postojali grdelini koji su zijadu pjevali sa đav đav i smatrani su jednim od najboljih grdelina koji su se čuli.
    avatar
    euzebio


    Broj postova : 141
    Registration date : 10.12.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by euzebio ned 1 svi - 22:23

    Marine, uz dužno poštovanje prema Vama, u batudi nema greške. Čisto pletivo.Nekome će se svidjeti, nekome ne.To poštivam. Ali šporko nije.Jer da jeste, ne bi ga stavio na forum.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by MARIN ned 1 svi - 22:59

    Euzebio poštovanje je obostrano,ali su mi stvari nakon tvog posljednjeg posta bitno jasnije.
    Očito je da ipak postoje nepremostive razlike u vrednovanju pjeva između Sinja i Splita.Kažeš grdelin otplete batudu pa zastane pa dva takta pa dzija.Ja to malo drukčije doživljavam.Sve što se nalazi između prvog slova prvog pletiva i zadnjeg slova dzije je batuda.Tu ima mjesta samo za pletiva i dziju.Sve ostalo je višak i predstavlja grešku.
    Nadalje spominješ sinjsku Mušu i đavđav pivanja.Znao sam da je to u Mostaru cijenjeno i da to zovu Đavka.A da se cijeni i u Sinju dosad nisam znao.To je u Splitu strogo zabranjeno i bježimo od toga ko vrag od tamjana.Takvi tići za nas ne predstavljaju nikakvu vrijednost bez obzira na sve ostalo.Ali poštujem to i ne osuđujem.Svako ima pravo izabrati što mu se sviđa a što ne.
    Kako da ti sad iskomentiram tića kad očito drugačije čujemo?
    avatar
    bivanzg


    Broj postova : 13
    Age : 51
    Location : Split-Zg
    Registration date : 30.05.2010

    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by bivanzg ned 1 svi - 23:10

    euzebio je napisao/la:Naravno Balta. I to je najjače pjevanje. Grdelin otplete batudu. zastane pa onda jedan ili dva takta. i zijada. Svi pravi grdelini su pjevali na isti kalup. Vizlaši-vizli vizli vizliju-to je poput pletiva mog grdelina. pa bi činili vi zli vi zli i zijada.Skavolini svi svi bit bit skavolin , zastanu i zijada. Imotski grdelini su također zavrćali , zastali i onda tukli zijadu. Skradinski grdelini dugo pletivo raznovrsno i brzo poput ovog a onda opet jedan ili dva takta odvojeno od pletiva, zastanu i zijada. Guberske tice (u Mikule, Jenjića...) potpuno isti kalup pjevanja. Pletivo odvajanje vi zli i zijada.Svi gospodo koji su vrijedili a koje sam ja čuo imali su potpuno isti način pjevanja iako su pletiva bila potpuno različita.
    Ovom gospodinu koji spominje đav mogu samo reći da to sa đav nema veze. Inače, ja imam dva grdelina koji imaju batudu koja usebi ima đav đav. To pjevanje NIJE ŠPORKO. Upravo suprotno od toga. U sinjskoj Muši (koju je spomenuo Lav) su postojali grdelini koji su zijadu pjevali sa đav đav i smatrani su jednim od najboljih grdelina koji su se čuli.
    - vinjiu...pikliju,ma dajte ljudi o čem vi pričate
    - jasno se čuje..rjjav(pokvarilo cijelu batudu),uglavnom, karakteristična negativna tura grdelina,koja je tim gora što se nalazi u batudi
    -ako vi to g. euzebio,smatrate za čisto pjevanje i da vam to nije šporko,nastavite uživati u tom
    -u onom dijelu gdje pričate o pripremi za zijadu,naklonu prema njoj,dobroj pripremi za zijadu: vizliiii,vigliiiii... itd,se slažem sa vama,ali u ovom vašem primjeru to nije slučaj....ovo je karakteristična negativna tura grdelina.

    Sponsored content


    Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše. - Page 10 Empty Re: Kalahari - Grdelinaški chat i rasprave. Samo ovdje, drugdje se odmah briše.

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pon 20 svi - 20:09.