Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
bocka
sgobin
bembo
crv
koce
ERVINO
CUBA
Merlo
zvrcko sen
ticar
ikayke
turbozd
dva grdelina
BOSKO
malinois
Dean
20 posters

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Poll

    Dali ste zadovoljni suđenjem?

    [ 3 ]
    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_left19%Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_right [19%] 
    [ 6 ]
    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_left38%Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_right [38%] 
    [ 2 ]
    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_left13%Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_right [13%] 
    [ 5 ]
    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_left30%Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Bar_right [30%] 

    Ukupno glasova: 16
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Dean ned 14 stu - 22:02

    turbozd je napisao/la:Evo vratio sam se iz Sinja sa još jedne izložbe za mene već treće ove godine.Organizatori su sve dobro odradili i još im jednom čestitam samo je bila šteta što nije bilo više tica jer je prostor to dozvoljavao.Moram napomenuti kako sam jako razočaran suđenjem većine sudaca na ovom prvenstvu jer su napravili pravi masakar od ove izložbe na što sam upozorio organizatore,a kasnije sam saznao da nisam jedini.Jednostavno sam odlučio skupljati ocijenske listiće i uspoređivati ih od izložbe do izložbe i na kraju ih proslijedit na uvid ZOSH-u.A tu ideju sam raširio na više uzgaivača i gle čuda neki su imali kod sebe ocijenske liste sa prošle izložbe (prije 15-ak dana).Čovik razočaran,pun gnjeva,nevjerice da njegova kolekcija na ovoj izložbi ima 3-4 boda po ptici manje nego na prethodnoj izložbi.Jedan izlagač mi je pokazao ocjenu svoje ptice od 91 bod u Splitu,a na ovoj izložbi u Sinju ista ptica je dobila 86 bodva.Po meni je ta tica u Splitu bila u vrhunskoj formi,a nakon 8 dana je ta ista tica je van kategorije.Što reći na ovo? Najbolje ništa jer su riječi suvišne!!!

    hm hm sudio sam izložbu u Sinju pa se na neki način osječam i malo prozvan ovdje,

    medalja uvijek ima dvije strane ali tih od 91-86 bodova... neko je fulao ili sudac u Splitu ili u sudac Sinju.

    Kažeš razočaran si sudjenjem u Sinju...a nije ti palo na pamet da je bilo loše sudjenje u Splitu ?? ne aludiram na ništa, jednostavno se to nameće kao jedna od opcija...

    i u ZOSHu još tražimo formulu kako čemo rješavati te pritužbe...po meni je MOŽDA rješenje tu istu pticu poslati u Zadar, (tamo če biti većina sudaca) i dostaviti sve te prethodne liste + usporediti sa ovom iz Zadra i vidjeti ko je, dali je,ako je, gdje je pogriješio. Tu se nemože reći da je ptica bila u boljoj ili lošijoj formi na jednoj ili drugoj izložbi...radi se o 5 bodova razlike...

    Ja znam da je uzgajivaču uvijek draža veča ocjena, međutim ona ne mora uvijek nužno biti i ispravna...

    eto mali osvrt...

    Wink
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by malinois ned 14 stu - 22:09

    Dean je napisao/la:
    turbozd je napisao/la:Evo vratio sam se iz Sinja sa još jedne izložbe za mene već treće ove godine.Organizatori su sve dobro odradili i još im jednom čestitam samo je bila šteta što nije bilo više tica jer je prostor to dozvoljavao.Moram napomenuti kako sam jako razočaran suđenjem većine sudaca na ovom prvenstvu jer su napravili pravi masakar od ove izložbe na što sam upozorio organizatore,a kasnije sam saznao da nisam jedini.Jednostavno sam odlučio skupljati ocijenske listiće i uspoređivati ih od izložbe do izložbe i na kraju ih proslijedit na uvid ZOSH-u.A tu ideju sam raširio na više uzgaivača i gle čuda neki su imali kod sebe ocijenske liste sa prošle izložbe (prije 15-ak dana).Čovik razočaran,pun gnjeva,nevjerice da njegova kolekcija na ovoj izložbi ima 3-4 boda po ptici manje nego na prethodnoj izložbi.Jedan izlagač mi je pokazao ocjenu svoje ptice od 91 bod u Splitu,a na ovoj izložbi u Sinju ista ptica je dobila 86 bodva.Po meni je ta tica u Splitu bila u vrhunskoj formi,a nakon 8 dana je ta ista tica je van kategorije.Što reći na ovo? Najbolje ništa jer su riječi suvišne!!!

    hm hm sudio sam izložbu u Sinju pa se na neki način osječam i malo prozvan ovdje,

    medalja uvijek ima dvije strane ali tih od 91-86 bodova... neko je fulao ili sudac u Splitu ili u sudac Sinju.

    Kažeš razočaran si sudjenjem u Sinju...a nije ti palo na pamet da je bilo loše sudjenje u Splitu ?? ne aludiram na ništa, jednostavno se to nameće kao jedna od opcija...

    i u ZOSHu još tražimo formulu kako čemo rješavati te pritužbe...po meni je MOŽDA rješenje tu istu pticu poslati u Zadar, (tamo če biti većina sudaca) i dostaviti sve te prethodne liste + usporediti sa ovom iz Zadra i vidjeti ko je, dali je,ako je, gdje je pogriješio. Tu se nemože reći da je ptica bila u boljoj ili lošijoj formi na jednoj ili drugoj izložbi...radi se o 5 bodova razlike...

    Ja znam da je uzgajivaču uvijek draža veča ocjena, međutim ona ne mora uvijek nužno biti i ispravna...

    eto mali osvrt...

    Wink

    Very Happy Very Happy Na ptice utjece morski zrak affraid

    Na Drzavnom prvenstvu ce biti prilike za analizu ocjene (trenutnog stanja ) i rjesavanje eventuslnih " nezadovoljstava "
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by BOSKO ned 14 stu - 23:39

    dva grdelina
    dva grdelina


    Broj postova : 118
    Location : split
    Registration date : 23.01.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by dva grdelina ned 14 stu - 23:56

    mutacijo moja,jel to pehar od zimovke?????? Sad
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by turbozd pon 15 stu - 3:06

    Dean je napisao/la:
    turbozd je napisao/la:Evo vratio sam se iz Sinja sa još jedne izložbe za mene već treće ove godine.Organizatori su sve dobro odradili i još im jednom čestitam samo je bila šteta što nije bilo više tica jer je prostor to dozvoljavao.Moram napomenuti kako sam jako razočaran suđenjem većine sudaca na ovom prvenstvu jer su napravili pravi masakar od ove izložbe na što sam upozorio organizatore,a kasnije sam saznao da nisam jedini.Jednostavno sam odlučio skupljati ocijenske listiće i uspoređivati ih od izložbe do izložbe i na kraju ih proslijedit na uvid ZOSH-u.A tu ideju sam raširio na više uzgaivača i gle čuda neki su imali kod sebe ocijenske liste sa prošle izložbe (prije 15-ak dana).Čovik razočaran,pun gnjeva,nevjerice da njegova kolekcija na ovoj izložbi ima 3-4 boda po ptici manje nego na prethodnoj izložbi.Jedan izlagač mi je pokazao ocjenu svoje ptice od 91 bod u Splitu,a na ovoj izložbi u Sinju ista ptica je dobila 86 bodva.Po meni je ta tica u Splitu bila u vrhunskoj formi,a nakon 8 dana je ta ista tica je van kategorije.Što reći na ovo? Najbolje ništa jer su riječi suvišne!!!

    hm hm sudio sam izložbu u Sinju pa se na neki način osječam i malo prozvan ovdje,

    medalja uvijek ima dvije strane ali tih od 91-86 bodova... neko je fulao ili sudac u Splitu ili u sudac Sinju.

    Kažeš razočaran si sudjenjem u Sinju...a nije ti palo na pamet da je bilo loše sudjenje u Splitu ?? ne aludiram na ništa, jednostavno se to nameće kao jedna od opcija...

    i u ZOSHu još tražimo formulu kako čemo rješavati te pritužbe...po meni je MOŽDA rješenje tu istu pticu poslati u Zadar, (tamo če biti većina sudaca) i dostaviti sve te prethodne liste + usporediti sa ovom iz Zadra i vidjeti ko je, dali je,ako je, gdje je pogriješio. Tu se nemože reći da je ptica bila u boljoj ili lošijoj formi na jednoj ili drugoj izložbi...radi se o 5 bodova razlike...

    Ja znam da je uzgajivaču uvijek draža veča ocjena, međutim ona ne mora uvijek nužno biti i ispravna...

    eto mali osvrt...

    Wink
    Neznam zašto se osjećaš iti malo prozvan ako si ispravan sudac i ako si u standardu kriterija kao i tvoji kolege sudci.Ali pošteno reci dali je moguće da ocjena dva sudca bude pet bodova razlike na bilo kojoj izložbi jer ste ipak plaćeni za svoj posao, a taksa je svima ista,zar bi tribala postojati razlika bolji i lošiji sudac,zar nebi tribalo biti svejedno ko sudi." U ZOSH-u se traži formula kako rješavati pritužbe" pa imate formulu iz Pule (seminar)prigovor mog društva na suđenje u Osjeku.Sudac izlagač je zaštitio kolegu i rekao da da su sve tice bile u kategoriji što nije istina jer je taj propust vidilo na desetine izlagača i posjetitelja.Vrana vrani oči ne vadi kaže ona stara.I još nešto, zašto sumnjati u kolegu sudio on u Splitu,Sinju ili sutra u Zadru.Usput Deane tih famoznih pet bodova razlike nije tvoga sudačkog pera djelo.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Dean pon 15 stu - 9:14



    Neznam zašto se osjećaš iti malo prozvan ako si ispravan sudac i ako si u standardu kriterija kao i tvoji kolege sudci.

    a slušaj bio sam na mjestu zločina, pa je red da se i javim :-)

    Ali pošteno reci dali je moguće da ocjena dva sudca bude pet bodova razlike na bilo kojoj izložbi jer ste ipak plaćeni za svoj posao, a taksa je svima ista,zar bi tribala postojati razlika bolji i lošiji sudac,zar nebi tribalo biti svejedno ko sudi."

    ocjena od 5 bodova razlike nije moguča, neko je opasno pogriješio.

    U ZOSH-u se traži formula kako rješavati pritužbe" pa imate formulu iz Pule (seminar)prigovor mog društva na suđenje u Osjeku.Sudac izlagač je zaštitio kolegu i rekao da da su sve tice bile u kategoriji što nije istina jer je taj propust vidilo na desetine izlagača i posjetitelja.Vrana vrani oči ne vadi kaže ona stara.I još nešto, zašto sumnjati u kolegu sudio on u Splitu,Sinju ili sutra u Zadru.

    nemogu komentirati jer nisam vidio te ptice :-), ja ne sumnjam u kolegu - ali i sam kažeš da je neko pogriješio...to je evidentno


    Usput Deane tih famoznih pet bodova razlike nije tvoga sudačkog pera djelo.

    da sam ja pticu koja realno zaslužuje 91 bod ocijenio sa 86... isti čas se ostavljam suđenja i počinjem se baviti uzgojem kaktusa cheers cheers

    naravno, ako me neko ubijedi da sam pogriješio Very Happy

    malo se šalim...ali za pritužbu sam stvarno ozbiljan, u Zadar poslati i pticu i imati pri ruci ove stare ocjenske liste, i vjerujem da če se problem riješiti.
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by turbozd pon 15 stu - 15:13

    Kolekcija koja je uništena u Sinju bodovnim minimumom je izgleda gora od one koja je pobjedila a imala je jednu ticu sa očitom flekom na kljunu.Usput da kažem ovo ne komentiram svoje tice jer bi oni koji ovo čitaju mogli misliti da sam subjektivan i ljubomoran na nekog od kolega uzgaivača. Bože sačuvaj.Sa ovom "mizernom"greškom upoznat je i organizator izložbe tako da nebi opet ispalo zašto se nije reklo na vrime.A reklo se njemu jer nije se imalo reći kome drugom.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by ikayke pon 15 stu - 17:37

    Opet veselja sa sudjenjem i kriterijima, koji se i ove godine pokazuje niju niti malo izjednacili... znaci svatko gura po svome... vec godinama ista pjesma.... samo neznam do kada.... i u Rijeci je bilo necu reci prituzbi nego komentara na sudjenje... valjda ce se jednom i to posloziti... nadam se!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by ticar pon 15 stu - 18:37

    ikayke je napisao/la:Opet veselja sa sudjenjem i kriterijima, koji se i ove godine pokazuje niju niti malo izjednacili... znaci svatko gura po svome... vec godinama ista pjesma.... samo neznam do kada.... i u Rijeci je bilo necu reci prituzbi nego komentara na sudjenje... valjda ce se jednom i to posloziti... nadam se!

    nebi bilo čudno da su to sudila 2 sudca nego je sudio isti sudac pa napravio toliku razliku u bodovima.
    koliko sam ima čuti to se desilo i sa kanarincima stasa.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by zvrcko sen pon 15 stu - 20:55

    Svima na znanje zašto sve nešto u rukavicam....

    Valjda sudci imaju ime i prezime ..


    ako sam ja zabrljao volio bi da mi se reče. ukaže na pogreške... iz osobnog primjera ukoliko sam zamjetio "veću" grešku naveo sam je u ocjenskoj listi pod napomenom....
    Ne da pravdam dotične. Stas je dosta poseban, gdje stres ima veliki uticaj na ocjenu, te je vrlo moguća razlika od 5 bodova.(izrazito kod kovrđavih kanarinaca)Mora se uzeti u obzir i trenutno stanje ptice , uvjeti suđenja.....itd itd

    U splitu je isto tako gsp. Bašić imao pritužbi jer je ptica dis... . Odveo me do ptice ...i ono zašto!!!! Lipo mu kažem piše ti sve u ocjenskoj. teško je i nam sitit se zašto si pojedini exponat kaznio. Sreća ptica je imala mel fleku iznad oka. pokažem mu grešku , a njegov komentar je bio " a neš ti greške".


    ja i moje kolege potpišemo se na ocjensku listu, što znači da smo uvjereni da ta ptica u našim očima toliko vrijedi. uzgajivač šalje pticu na takmičenje i u njgovim očima je ona najbolja. Problem je kad ostali uzgajivači vide i smatraju da je ptica zakinuta,
    ne za bodove već za nagradu.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Merlo pon 15 stu - 23:39

    Dok god jedan sudac bude smio ili mara sudit kanarince boje i kanarince stasa dogadjat ce se nemilosrdne greske!!!
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by CUBA uto 16 stu - 13:59

    ticar je napisao/la:
    ikayke je napisao/la:Opet veselja sa sudjenjem i kriterijima, koji se i ove godine pokazuje niju niti malo izjednacili... znaci svatko gura po svome... vec godinama ista pjesma.... samo neznam do kada.... i u Rijeci je bilo necu reci prituzbi nego komentara na sudjenje... valjda ce se jednom i to posloziti... nadam se!

    nebi bilo čudno da su to sudila 2 sudca nego je sudio isti sudac pa napravio toliku razliku u bodovima.
    koliko sam ima čuti to se desilo i sa kanarincima stasa.



    Pozdrav svim Sinjanima i ptičarima u Sinju, čestitke na uspješno odrađenom prvenstvu, nadam se da će u buduće biti otvoreno za sve ptice a ne samo određene vrste kao ovo .


    Problem ocjenjivanja ptica i kriterija nije od jučer, nije samo kod nas to je problem i u jednoj Italiji pa i ostalim zemljama mnogo naprednijim od nas u ovom hobiju.

    O ovim problemima sam pisao na ovom forumu i ne bi htio ponovo otvarat neke teme.

    Moramo znati da svi koji ocjenjuju ptice nisu isti, da uvjeti za ocjenjivanje ptica nisu isti i da ptica u kontekstu ostalih ptica u klasi ima određena odstupanja, kod kompliciranijih ptica ( ptice koje su zahtjevnije i imaju više stavki ) odstupanja su veća dok kod nekih jednostavnijih ptica su manja.


    U nekim klasama ovog našeg hobija pojedini uzgajivači nastupaju na nekim na nekim takmičenjima isključivo zbog sudca koji ocjenjuje na tom takmičenju, ta im ocjena znači u daljnjem uzgoju, a ime sudca im je naznačeno u prijavnici za izložbu.


    Ideja da se u prijavnici za izložbu upišu i imena sudaca koji će ocjenjivati na toj izložbi sam dosta dugo razmatrao sa jednim od predsjednika društva Marjan dok sam vodio to društvo, nismo je uspjeli realizirati iz nekih drugi razloga, možda je sazrjelo vrijeme da to realiziraju mlađi, boli i perspektivniji ptičari koji vode društva u Hrvatskoj.

    Što se tiče sudaca, na svim izložbama osim na državnom svima su slobodne ruke da pozovu sudce za koje smatraju da će im bolje ocijenit ptice, ne moraju bit iz Hrvatske.

    U našem okruženju ima dosta veliki broj sudaca za sve klase, izbor je na samom organizatoru.


    Idejom o upisivanju imena sudaca na prijavnicu nisam ima namjeru nikoga omalovažit, u koliko sam vam ovom idejom pomogao da u budućnosti izbjegnete ovakve rasprave bit će mi drago.


    Pozdrav svima.


    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by ERVINO uto 16 stu - 16:04

    CUBA je napisao/la:Moramo znati da svi koji ocjenjuju ptice nisu isti, da uvjeti za ocjenjivanjeptica nisu isti i da ptica u kontekstu ostalih ptica u klasi imaodređena odstupanja, kod kompliciranijih ptica ( ptice koje suzahtjevnije i imaju više stavki ) odstupanja su veća dok kod nekihjednostavnijih ptica su manja.
    U nekim klasama ovog našeghobija pojedini uzgajivači nastupaju na nekim na nekim takmičenjima isključivo zbog sudca koji ocjenjuje na tom takmičenju, ta im ocjenaznači u daljnjem uzgoju, a ime sudca im je naznačeno u prijavnici za izložbu.


    Slažem se sa ovime ali me brine što ispada da uzgajivači (koji biraju suce za takmičenje)uzgajaju ptice radi sudaca a ne radi sebe.??Kad čovjek ima problema npr.sa zdravljem ili slično dobro je ipak čuti i drugog doktora a ne vjerovati samo jednom ....pogotovu u našem hobiju gdje je kod ocjenjvanja moguća greška, previd i slićno (ptica od stresa odbaci perje...)..kao i u sportu greške su moguće i događaju se.......pozdrav

    PS Dean je u jednom postu spomenuo kako gosp. Acorsi sprema dvije kolekcije sa malo "različitim" crtežom za Svjetsko prvenstvo jer nezna koji će se crtež više dojmiti sucu ??? što znači upravo to što i ja i CUBA uvijek govorimo standardi su isti ali svi ljudi (suci) nemogu biti baš isti....
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Dean uto 16 stu - 18:17

    ERVINO je napisao/la:


    Slažem se sa ovime ali me brine što ispada da uzgajivači (koji biraju suce za takmičenje)uzgajaju ptice radi sudaca a ne radi sebe.??


    uzgajivači se moraju (ukoliko žele biti konkurentni na takmičenjima) prilagođavati standardu, a suci su ti koji moraju znati standard, ako neko želi uzgajati ptice samo radi sebe (nema takmičarskih ambicija) to je onda nešto drugo, mi ovdje raspravljamo o takmičarskim pticama.A ovo sa imenima sudaca na prijavnici meni uopće ne izgleda kao loša ideja, ako ništa drugo ne vidim zašto bi to nekome trebalo smetati, pa meni prvome, iako su mi to sve kolege i dobri prijatelji, nije svejedno ko če mi ocjeniti ptice.

    Što se tiće male razlike u kriterijima, tu ne vidim neki veliki problem, ako ptica dobije u Splitu 90 a u Zadru 89 ili obrnuto to je svakako u redu, standard je jedan ali ima puuuuno nijansi koje u datom momentu (između ostaloga i afinitet suca) određuje ocjenu, problem je po meni u 5 bodova razlike, to nemože biti razlika u kriterijima nego jednostavno pogreška...pa šta je teško reči da je neko pogriješio...pa ljudi smo i svi griješimo.

    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by zvrcko sen uto 16 stu - 18:43

    Za bit dobar sudac treba bit
    1. čovik
    2. poznavati materiju
    3. imati oko
    4. bit psiholog koji će znat usmjeravat uzgoj

    bilo koju kalkulaciju treba isključiti... rezultat kalkulacija rezultira fjaskom.
    Da pojasnim ili je kalkulirao organizator, ili je kalkulirao sudac rezultat je vidljiv.

    Ujedno teorija sa praksom nema veze. Znači može sudac bit jak u znanju (teoriji) ali ako on to nezna prepoznati đaba mu znanje.

    Svaki sudac je individua i svaki sudac pretendira nešto. Tako je u svijetu tako je i kod nas. Ukoliko je to konstanta to je ok. Ukoliko to varira to je LOŠ sudac.



    P.S.Uvjek su jaki uzgajivači imali i spremali više tipova ptica, ovisno koji če ih sudac dopasti. Šta se sad neki čude. Da se mene pita sve žene bi bile plavuše, sisa jedno max 3 do 4,,,,, ,ali stvarnost je drugačija , bolna Laughing geek
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by ticar uto 16 stu - 18:55

    zvrcko sen je napisao/la:Za bit dobar sudac treba bit
    1. čovik
    2. poznavati materiju
    3. imati oko
    4. bit psiholog koji će znat usmjeravat uzgoj

    bilo koju kalkulaciju treba isključiti... rezultat kalkulacija rezultira fjaskom.
    Da pojasnim ili je kalkulirao organizator, ili je kalkulirao sudac rezultat je vidljiv.

    Ujedno teorija sa praksom nema veze. Znači može sudac bit jak u znanju (teoriji) ali ako on to nezna prepoznati đaba mu znanje.

    Svaki sudac je individua i svaki sudac pretendira nešto. Tako je u svijetu tako je i kod nas. Ukoliko je to konstanta to je ok. Ukoliko to varira to je LOŠ sudac.



    P.S.Uvjek su jaki uzgajivači imali i spremali više tipova ptica, ovisno koji če ih sudac dopasti. Šta se sad neki čude. Da se mene pita sve žene bi bile plavuše, sisa jedno max 3 do 4,,,,, ,ali stvarnost je drugačija , bolna Laughing geek


    a što kad isti sudac u 10 dana razlike da istoj ptici na dva različita mista jednom 91 a drugi put 86 bodova.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by zvrcko sen uto 16 stu - 19:25

    ticar je napisao/la:
    zvrcko sen je napisao/la:Za bit dobar sudac treba bit
    1. čovik
    2. poznavati materiju
    3. imati oko
    4. bit psiholog koji će znat usmjeravat uzgoj

    bilo koju kalkulaciju treba isključiti... rezultat kalkulacija rezultira fjaskom.
    Da pojasnim ili je kalkulirao organizator, ili je kalkulirao sudac rezultat je vidljiv.

    Ujedno teorija sa praksom nema veze. Znači može sudac bit jak u znanju (teoriji) ali ako on to nezna prepoznati đaba mu znanje.

    Svaki sudac je individua i svaki sudac pretendira nešto. Tako je u svijetu tako je i kod nas. Ukoliko je to konstanta to je ok. Ukoliko to varira to je LOŠ sudac.


    P.S.Uvjek su jaki uzgajivači imali i spremali više tipova ptica, ovisno koji če ih sudac dopasti. Šta se sad neki čude. Da se mene pita sve žene bi bile plavuše, sisa jedno max 3 do 4,,,,, ,ali stvarnost je drugačija , bolna Laughing geek


    a što kad isti sudac u 10 dana razlike da istoj ptici na dva različita mista jednom 91 a drugi put 86 bodova.

    Tičar odgovor ti je dat.

    ijako može bit opravdano 91 a kasnije 86,, veći je problem 86 ,a na idućoj 91. S time da veličina mora bit konstanta.
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by koce uto 16 stu - 22:30

    Ne želim biti zloban,nisam ni upucen u ovu materiju,ali kad je bila rijec o nekakvom pokušaju stvaranja prijedloga za standard pijeva grdelina,bilo je napada sa svih strana. Sad vidim, da i kad je sve regulirano normama,kad se sve zna,i kad postoje školovani suci,opet ima problema,jer je covjek samo covjek,pa bio on grdelinaš,kanarinaš ili nešto trece.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by crv uto 16 stu - 23:33

    koce je napisao/la:Ne želim biti zloban,nisam ni upucen u ovu materiju,ali kad je bila rijec o nekakvom pokušaju stvaranja prijedloga za standard pijeva grdelina,bilo je napada sa svih strana. Sad vidim, da i kad je sve regulirano normama,kad se sve zna,i kad postoje školovani suci,opet ima problema,jer je covjek samo covjek,pa bio on grdelinaš,kanarinaš ili nešto trece.

    O kojem od pokušaja govoriš? U onom pravom konkretnom koji i danas čini osnovu ,,nagovještaja'' standarda , sudjelovali su educirani ljudi i suci .Poznavatelji materije . Između ostalih i suci za čije se riječi hvataš i koji se upravo obračaju forumu.
    E baš educiranost čini razliku , jer kako se i vidi , vodi se jedna konstruktivna rasprava bez tenzija .Samo poznavanje materije uklanja nesporazume.Pravila su poznata , dozvoljena sloboda interpretacije sucima...A na greške se reagiralo - što je dobro jer to pokazuje da komunikacija između takmičara i sudaca postoji.
    Usporedba je bez osnove i ne možeš biti zloban sve i da želiš. study
    avatar
    Gost
    Gost


    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Gost uto 16 stu - 23:54

    crv je napisao/la:
    koce je napisao/la:Ne želim biti zloban,nisam ni upucen u ovu materiju,ali kad je bila rijec o nekakvom pokušaju stvaranja prijedloga za standard pijeva grdelina,bilo je napada sa svih strana. Sad vidim, da i kad je sve regulirano normama,kad se sve zna,i kad postoje školovani suci,opet ima problema,jer je covjek samo covjek,pa bio on grdelinaš,kanarinaš ili nešto trece.

    O kojem od pokušaja govoriš? U onom pravom konkretnom koji i danas čini osnovu ,,nagovještaja'' standarda , sudjelovali su educirani ljudi i suci .Poznavatelji materije . Između ostalih i suci za čije se riječi hvataš i koji se upravo obračaju forumu.
    E baš educiranost čini razliku , jer kako se i vidi , vodi se jedna konstruktivna rasprava bez tenzija .Samo poznavanje materije uklanja nesporazume.Pravila su poznata , dozvoljena sloboda interpretacije sucima...A na greške se reagiralo - što je dobro jer to pokazuje da komunikacija između takmičara i sudaca postoji.
    Usporedba je bez osnove i ne možeš biti zloban sve i da želiš. study



    ajde ljudi šta ste zapeli pa desi se pogreška a možda je i sudac drukčije vidija ticu možda mu je bila loša rasvjeta ....
    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by koce sri 17 stu - 0:41

    crv je napisao/la:
    koce je napisao/la:Ne želim biti zloban,nisam ni upucen u ovu materiju,ali kad je bila rijec o nekakvom pokušaju stvaranja prijedloga za standard pijeva grdelina,bilo je napada sa svih strana. Sad vidim, da i kad je sve regulirano normama,kad se sve zna,i kad postoje školovani suci,opet ima problema,jer je covjek samo covjek,pa bio on grdelinaš,kanarinaš ili nešto trece.

    O kojem od pokušaja govoriš? U onom pravom konkretnom koji i danas čini osnovu ,,nagovještaja'' standarda , sudjelovali su educirani ljudi i suci .Poznavatelji materije . Između ostalih i suci za čije se riječi hvataš i koji se upravo obračaju forumu.
    E baš educiranost čini razliku , jer kako se i vidi , vodi se jedna konstruktivna rasprava bez tenzija .Samo poznavanje materije uklanja nesporazume.Pravila su poznata , dozvoljena sloboda interpretacije sucima...A na greške se reagiralo - što je dobro jer to pokazuje da komunikacija između takmičara i sudaca postoji.
    Usporedba je bez osnove i ne možeš biti zloban sve i da želiš. study

    Sloboda interpretacije sucima ? ok,to i kažem čovik je samo čovik,bez tenzija,samo naprid,svatko svome.
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by turbozd sri 17 stu - 2:34

    Ideja o postavljanju imena sudaca na prijavnicu je za mene odlična.

    Ja ne volim ništa govoriti u nekakvim rukavicama valjda se to vidi iz mojih predhodnih
    postova.Ko je tija skužit o kojim je ticama rič moga je,a ko nije evo sad ću reć.
    Pogledajte katalog u Splitu i Sinju ista kolekcija lip.bilih od Zorana Bukarice i
    usporedite ocjene.Ima još primjera pogotovo iz Dubrovačkog kataloga ali otom potom
    samo čuvajte ljudi oc.liste i uspoređujte.Napomena:imajte normabel i čašu vode pri ruci.
    bembo
    bembo


    Broj postova : 138
    Age : 49
    Location : zagreb
    Registration date : 25.11.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by bembo sri 17 stu - 12:06

    ista stvar se prošle godine dogodila s nekim pticama koje su izlagane u kartkom vremenskom periodu na 2 ili 3 izložbe. U pravilu su bile bolje ocjenjene na prvoj izložbi što pripisujem trenutnoj formi i stanju ptice,ali i forsiranju od strane uzgajatelja, ali razlika od 5 bodova po meni više govori o formi sudca ili neusuglašenosti sudačkih kriterija.
    sudci bi trebali biti korektori uzgoja i svojim ocjenama dati smjernice uzgoja a ne da uzgajivače dovode u situaciju da biraju ptice za natjecanje ovisno o sucu (ili njegovim afinitetima prema određenom tipu ptice) koji ce suditi na predstojecoj izložbi.
    I na kraju i suci su ljudi i dajem im za pravo da griješe.
    Nadam se da nakon prvenstva Hrvatske nećemo pisati ovakve postove.

    srdačan pozdrav svima, pogotovo mojim zadranima.
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by sgobin sri 17 stu - 15:11

    Upravo radi ovakvih mogučih situacija potrebno je prilkom organiziranja izložbi oformiti stručnu komisiju koju bi sačinjavali predstavnici sudačkog zbora + netko iz organizacijskog odbora koja bi imala provjerit sve eventualna primjedbe i samu osnovanost istih.
    Mislim da bi se na taj način pravovremeno otklonile moguče pogreške ,na zadovoljstvo svih.
    Upravo na ovogodišnjem državnom prvenstvu planiramo na taj način provesti ovu ideju u praksi.
    Pozdrav
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by zvrcko sen sri 17 stu - 18:12

    šime a ko je to kopetentan reć nekome da je falija.... Shocked
    tko !!!!!!!
    koje su sankcije za iste.... Rolling Eyes
    koje će imati sankcije uzgajivač ukoliko on mulja!!!!!
    i ono najvažnije ocjenske liste MORAJU se dati uzgajivačima. Nije katalog dokaz Već samo ocjenska lista.
    dali su istiniti podaci broj prstena koji su navedeni....kad nije učinjena provjera prstena.

    Znači sve ovo je pandorina kutija , mislim da je potrebno da se počmu sistematski otklanjati problemi . previše je onoga ali i možda.
    ukoliko je vjerovati katalozima DU,ST,Sinj,RI neke moje kolege trebale bi se zamisliti.

    Za lipokrom bijelu pticu u kolekciji stojim iza ocjene realno 90 (upisano -91) isto tako razliku od 5 bodova mogu razumjeti i opravdati.

    idemo ovako
    sudac AB
    Lipokrom 51
    perje 13
    dužina i oblik 14
    držanje 9
    općiutisak 4
    ukupno 91

    Startna osnova

    Lipokrom 50
    perje 13
    dužina i oblik 13
    držanje 9
    općiutisak 3
    ukupno 88

    ptica na izložbi 6 dana, prljava, nije prihvatila hranu malo napuhana
    sudac XY

    Lipokrom 49 -1
    perje 13
    dužina i oblik 13
    držanje 8 -1
    općiutisak 3
    [b]ukupno 86[/b

    sudac xy ocjenio je realno pticu nije je zakinuo razlika je realnih 5 bodova i može se vrlo lako dogodit.

    ali gospodo vrlo je teško nać opravdanje da ptica od 86 za pet dana bude ocjenjena s 90 i to isti sudac.

    Sponsored content


    Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11 Empty Re: Problemi i nelogičnosti suđenja 2010/11

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 21:14.