Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+49
bocka
echeberija
patrik
DREZGA
veseljko
emirgrdelin
Milos Stalac
shoei.dm
Vasko-MK
trnar
BOSKO
Vrbanja
kreso
MARIN
krstokljun
Ranko Labovic
čajka
komiza
crv
markozd
Renato.M
ERVINO
aleksandar
sgobin
krepat ma ne molat
dzemal_sa
sestoperac
Dule
refa95
Miljenko
pippo
franeperuzovic
dr.nenad86
Dalibor
klokkende
PESTI
Merlo
ikayke
cevap
malinois
zvrcko sen
seadriver
andiok
Branimir
Fago
xyz
ticar
saso78
Dean
53 posters

    genetika pitanja

    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by malinois ned 13 ruj - 0:23

    pozdrav Pippo,sve zenke su satinet a svi muzjaci bastardi su nosioci satineta.
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by pippo ned 13 ruj - 0:25

    cao....
    I da slažem proizlaze iz veze naličju hibridni ženke vrlo zanimljivo, ali nije u dobroj formi.
    Da biste dobili oblik hibrida s intenzivnim boja mora odgovarati kanarinka češljugar u crne ili zelene ili čak ahat mozaik očito faktor.
    Ženski saten, a ne slanje tipično razrjeđivanje (to samo da bi samo parenje mužjak kanarinac satena s zlatnik) generira hibridi s maskom od boja lagano opterećen i ne uvijek velikodušni u veličini. Ako vidite, vjerovat!
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by zvrcko sen ned 13 ruj - 0:27

    dr.nenad86 je napisao/la:Iz te kombinacije ces dobiti zenke satine a muzijake normale nosioce satinea, a sada koliko bastardi mogu da budu nosioci............. Evil or Very Mad POZDRAV cheers

    nasljeđinanje kod ptica je isto
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by pippo ned 13 ruj - 0:30

    da tako je
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by zvrcko sen ned 13 ruj - 0:33

    pippo je napisao/la:cao....
    I da slažem proizlaze iz veze naličju hibridni ženke vrlo zanimljivo, ali nije u dobroj formi.
    Da biste dobili oblik hibrida s intenzivnim boja mora odgovarati kanarinka češljugar u crne ili zelene ili čak ahat mozaik očito faktor.
    Ženski saten, a ne slanje tipično razrjeđivanje (to samo da bi samo parenje mužjak kanarinac satena s zlatnik) generira hibridi s maskom od boja lagano opterećen i ne uvijek velikodušni u veličini. Ako vidite, vjerovat!

    Pippo cao

    tekst sam pročitao više puta ali ne razumjem.....dali nam oćeš skrenuti pažnju na serije kod divlje ptice i satineta (ahat , crna , izabela, smeđa)
    pippo
    pippo


    Broj postova : 362
    Registration date : 01.09.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by pippo ned 13 ruj - 0:40

    da razumijem, samo musco satinet puta zenska cesliugar dobies zenske satinet
    musko ceslijugar puta zenka satinet , dobies svako musko nosi satinet
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by dr.nenad86 ned 13 ruj - 2:43

    zvrcko sen je napisao/la:
    dr.nenad86 je napisao/la:Iz te kombinacije ces dobiti zenke satine a muzijake normale nosioce satinea, a sada koliko bastardi mogu da budu nosioci............. Evil or Very Mad POZDRAV cheers

    nasljeđinanje kod ptica je isto

    Da to odprilike i znam ali ja sam mislio na to posto je mali procenat bastarda plodan samim tim i ne moze biti nosioc ako je neplodan jer ne moze oploditi zenku i ne moze preneti tu osobinu..........

    Pozdrav zvrcko sen i hvala na skretanje paznje, jer sam ovo shvatio kao dobronamerni savet visegodisnjeg sudije.........

    POZDRAV cheers cheers cheers
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by zvrcko sen ned 13 ruj - 4:25

    a da ti još malo proširim vidike Wink
    satine x serinus serinus bastardi plodni min 95% to je malo ??????????



    neplodne bastarde mogu bit nosioci ,,,

    istina je da neplodnoj ptici nemožemo parenjem dokazati da je nosioc ali isto tako i da nije. znači svaka genetska križaljak se radi na principu velikih brojki, po njoj je neplodna bastarda nosioc ,,,,,,,,,to možemo dokazati jer postoji dimorfizam između normala i normala nosioca.
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by dr.nenad86 ned 13 ruj - 5:02

    Ok zvrcko sen , hvala i na tome...... Za serinus serinus znam da je visok procenat plodnih bastarda jer se radi o istoj vrsti a on je pitao za carduelis carduelis gde je mali procenat plodnih bastarda i zbog toga sam tako i napisao ne znam koliko mogu biti nosioci misleci samo na to, nista drugo......... A za ovo jos jednom hvala, sto ne bude jasno pitacu na forumu jer se ovaj forum prepoznaje po strucnosti i korektnosti a u to ime zvrcko sen pozivam vas kod mene na srnetinu kada budete bili gostovali u Nisu........... Cool POZDRAV cheers
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dean ned 13 ruj - 11:09

    pippo je napisao/la:cao....
    I da slažem proizlaze iz veze naličju hibridni ženke vrlo zanimljivo, ali nije u dobroj formi.
    Da biste dobili oblik hibrida s intenzivnim boja mora odgovarati kanarinka češljugar u crne ili zelene ili čak ahat mozaik očito faktor.
    Ženski saten, a ne slanje tipično razrjeđivanje (to samo da bi samo parenje mužjak kanarinac satena s zlatnik) generira hibridi s maskom od boja lagano opterećen i ne uvijek velikodušni u veličini. Ako vidite, vjerovat!

    ne razumijem ništa :-), napiši nam pippo na talijanskom...
    avatar
    Gost
    Gost


    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Gost uto 1 pro - 10:03

    kada bi pario opal crvenog mozaika x cesljugara kakve bi bastarde dobio
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Miljenko sri 2 pro - 0:57

    harexxx je napisao/la:kada bi pario opal crvenog mozaika x cesljugara kakve bi bastarde dobio

    Neplodne!
    Twisted Evil

    Harex, kako su boje kod grdelina "nedomionantnog" tipa, puno puta je tesko predvidjeti koje boje je za ocekovati kod bastardi.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by refa95 ned 20 pro - 22:26

    Kad smo vec kod genetike.Zanima me kako bi mogao od zutog ahata da dobijem njegovu ticad nosioce satineta ili izabela mislim sa cim da ga parim 1 godine a sa cim 2 godine
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dean pon 21 pro - 12:13

    refa95 je napisao/la:Kad smo vec kod genetike.Zanima me kako bi mogao od zutog ahata da dobijem njegovu ticad nosioce satineta ili izabela mislim sa cim da ga parim 1 godine a sa cim 2 godine

    pariš ga sa ženkom satinetkom i svi muški mladi su ti nosioci satineta...
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by refa95 pon 21 pro - 15:12

    hvala deane a jeli zenka mora biti zuta
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dule pon 21 pro - 15:51

    Refa može biti i bijela,ali kod bijelih imaš dvije mogućnosti ,zavisi dali ćeš žutog mužjaka ahata pariti sa recesivnom bijelom satinetkom ili dominantnom.u prvom slučaju pokvarit ćeš žutu lipkromsku boju kod žutih ptica.zato je najbolji izbor žuta .ako pariš sa dominantnom možeš dalje ići i na žute ina bijele satinete.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by refa95 pon 21 pro - 15:54

    hvala duleznaci tako mogu sve kombinacije znaci ahat da parim sa nekom drugom vrstom dobivam nosioce muske
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dule pon 21 pro - 16:10

    Samo nemoj pariti crveno i žuto ilicrveno i bijelo.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dule pon 21 pro - 16:19

    Druge godine muške ahate nosioce satineta pariš ponovo sa satine ženkama pa ćeš dobiti u leglu i muških iženskih satineta i nešto ahata.
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by refa95 pon 21 pro - 17:22

    aha to je kao sa TOPAZIMA prvo dobivas sve nosioce pa tek iduce godine vracas na TOPAZE
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dean pon 21 pro - 18:23

    pa i nije baš kao sa topazima Very Happy topazi su recesivna mutacija a satinet spolno vezana...

    kod topaza su svi nosioci, a kod satineta su samo muški nosioci.

    1. godina

    ahat x satinet =100% muški ahat/satinet
    =100& ženke ahat

    ahat x topaz = 100% ahat/topaz

    2. godina kod recesivnih mutacija:

    ahat/topaz x ahat = 50% ahat/topaz
    50% ahat

    ahat/topaz x ahat/topaz = 25%ahat
    25% topaz
    50% ahat/topaz

    ahat/topaz x topaz = 50% topaz
    50% ahat
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by sestoperac uto 22 pro - 20:22

    Dean je na svom blogu napiao:
    ''U selekciji i uzgoju satineta koriste se povremeno i ahati – gdje opet ima više kombinacija medjutim najčešće korištena je satinet x ahat gdje dobivamo odmah ženke satinetke...koje dalje koristimo u uzgoju, isto tako možemo iskoristiti i mužjake koi su ahat/izabele i satineta....ali da ne ulazimo sad u detalje, zadržimo se na ovome. Nadam se da sam vam barem malo uspio približiti ovu vrstu kanarinaca.''

    zanimaju me bas ti neki detalji u vezi poboljsanja satineta parenjem sa ahatima. kako bi sve to islo ako bi se ahat upario sa satinetkom? kakvu semu napraviti sledece sezone, koju pticu ostaviti za dalji uzgoj...? Najbolje cu sve to znati kad bih npr.sam probao i sam se uvjerio, ali reko' bolje da mi ''geneticari'' daju po koji savjet da ne gubim vrijeme.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dean čet 24 pro - 11:21

    sestoperac@ to vise nema veze sa genetikom nego više sa dobrim okom uzgajivaća.

    Ahati se koriste u uzgoju satineta radi poboljšanja crteža...e sad...trebaš znati mane i prednosto tvojeg jata satineta, i šta želiš popraviti. Kod satineta je najčešće problematičan bočni crtež i crtež glave, i onda se koristi ahat koi naravno mora imati te dvjie karakteristike odlične kako bi prenio ta svojstva na potomke. Dali je to baš najispravnie parenje ? Ja mislim da baš i nije, Ja osobno bi radije napravio čim bolje izabele (preko ahata ako treba) i onda te izabele koristio u uzgoju satineta. Ali pričamo o ovoj kombinaciji...satinetx ahat.

    Sljedeče godine ideja je da si pustiš mlade ženke satinetke koje pokazuju dobre karakteristike naročito one koje smo htjeli prenijeti u jato satineta preko te ahatne ženke, i te ženke onda koristimo u daljnjem uzgoju opet kombinirajući ih sa mužjacima određenih karakteristika.

    E sad tu ima opet puno varijanti i kombinacija tako da je to teško ovako na brzinu objasniti, pogotovo što to nisu egzaktna pravila nego je ipak "može ovako a može i onako" tu se traži feeling uzgajivaća da procijeni mane i prednosti određene ptice, i na osnovu toga spoji parove. Zato je teško uzgajati nešto ako ne poznaješ standarde vrste koju držiš. I zato se ja ježim kad čujem da pojedinci slažu parove na osnovu ocjene na izložbi i slične kombinacije. Slaganje parova je delikatan posao od kojeg ovisi finalni rezultat u uzgoju i tome treba pristupiti maksimalno ozbiljno.

    E da i nije rečeno da češ ubacivanjem ahata popraviti to što ti se ne svidja kod satineta...dapače može se desiti upravo suprotno :-),

    Ako imaš takve planove i ako ti nije tlaka pokušaj malo opvdje na forumu opisati te dvije ptice koje si mislio spariti pa čemo diskutirati malo...

    znači izdvoji joj glavne mane i prednosti u pogledu crteža, veličine, oblika, perja i ako znaš uzgojne osobine...kako mužjaku tako i ženki, pokušati čemo malo elaborirati princip slaganja parova.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by sestoperac pet 25 pro - 1:09

    Deane,

    hvala ti na iscrpnom odgovoru. Odavno drzim kanarince, ali nikad nisam obracao paznju na genetiku i iskreno - slabo sam upucen. Od melaninskih ptica drzim crvene mozaike satinet i ahat i planiram da se u buduce moj odgoj zasniva na te dvije boje. Ovo sam pitanje postavio najvise zbog toga da se prvo teorijski potkujem i da se upoznam malo bolje sa genetikom. Ove godine ne planiram krizati satinete i ahate, eventualno jedno parenje cisto eksperimentalno, ali u nekoj buducnosti hocu.
    E sad, iskreno, na pticama koje imam, ne mogu uociti neke mane, daleko od toga da su savrsene, ali za moj ukus su vise nego odlicne. Pomenucu da su mi satineti od Davora Skejica, a ahati su od Branka Krstulovica, tako da slozit ces se samnom, kvalitet je odlican.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Dean pet 25 pro - 14:28

    ne sumnjam u kvalitet Skejica i Krstulovica (NESMIJEM) Very Happy , samim time što su ptice "odlične" lakše je izdvojit jednu ili dvije karakteristike koje želimo popraviti ili su toliko dobre da čemo posebno obratiti pažnju da baš tu osobinu prenesemo na podmladak. Znam da obojica imaju čiste ptice i dobar genetski materijal tako da ti je to odlična baza za početak, međutim ukoliko budeš to pario ovako "odoka" brzo češ otići u "minus" a cilj je od "odličnih" ptica dobiti vrhunsko JATO, ne povremeno tu i tamo neku dobru pticu, nego da za par godina postigneš da ti je od 50 mladih 35 takmičarskih, i da kad prodaješ ptice kupac zna šta može očekivati od tvojih ptica, e ne kao kod večine, da kupujemo (što se genetskog ključa tiće) mačka u vreči, pa makar taj mačak bio i svjetski prvak.

    Evo dati malo pomognem:

    1. kod mozaika kategorija UVIJEK može biti bolja, pogotovo kod melanina, gdje se za razliku od lipokrom mozaika, mora paziti i na melanin (koji je u stvari i bitniji nego kategorija). ovako bez da vidim ptice...veličina maske ? intenzitet i zona na ramenima ? intenzivnu trticu ne očekujem :-), sama lipokromska boja (mora biti japansko crvena)

    2. što se tiće crteža: kod satineta: bočni i po glavi, te brkovi ???

    3. kod ahata: količina feomelanina,(nesmije se vidjeti ni trunke smedjega po ledjima) tamni završetci na noktima i kljunu, crtež CRN CRN CRN, podloga čista ne baš bijela ali skroz svijetla. Ako su ahati od Krstulovica onda imaš velike šanse da su nosioci fea, obrati pažnju na mlade, uvijek puštaj nosioce njih češ prepoznati po tome što su daleko čišći od feomelanina od onih koi nisu nosioci, kad pariš nosioca x nosioca tu i tamo če uletiti nekakav rubin (ahat-feo) ali to nije bitno :-)

    4. u veličini i obliku obrati pažnju na širinu glave i ramena, mozaik ima najbolji oblik kod kanarinaca i tu se puno da napraviti..

    ovo je naravno samo primjera radi, ali sad sa mojim natuknicama stavi mužjaka i ženku svakog u svoj kavez i jedno pored drugoga, te pokušaj ih ponovo vrednovati (kao uzgojni materijal). Poanta bi bila da ono što jedan od partnera ima slabo drugi mora imati odlično, cilj je da popravimo odredjene karakteristike, naravno da je moguće da čemo pokvariti i ovog dobrog, a u 90% slučajeva dobiti čemo i jedno i drugo i treče kod mladih...e sad u sljedečoj godini biramo one mlade na koje smo prenijeli (ili barem popravili) taj dio koji kod jednog od roditelja nije bio na nivou kojeg mi želimo... i onda opet tražimo dobitnu kombinaciju Very Happy , slaganje parova je od krucijalne važnosti u uzgoju kanarinaca, đaba nekome da kupi ptice sa 100 bodova, kad če več za dvije godine uništiti potencijal kod tih ptica. Mnogi shvačaju uzgoj kanarinaca boje kao nešto super jednostavno, medjutim ukoliko se to želi raditi na jednom višem nivou onda to postaje pravi izazov i uživancija :-)

    sorry na dugačkom postu...ali kad me krenulo :-)

    Sponsored content


    genetika pitanja - Page 8 Empty Re: genetika pitanja

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pon 6 svi - 22:55.