Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+11
krnjolac
Dean
plafonko
vansal
Dax BG
Said_the_great
MARIN
xyz
ticar
lord189
zvrcko sen
15 posters

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Dalibor čet 2 srp - 17:30

    Neznam da te majore mozda okrenete da malo dodju na ljetovanje i do Australije. Kod mene imaju dzabe smjestaj i hranu a ako ce ostat malo duze mogu im i kakve gardelinke nabacit. Jedino ne znam dal bi im se svidjele jer su ovdje gardelini jako mali i prljavih boja Very Happy

    Izvinite me malo za ovu salu ali ja sam ubijedjen da ti primjerci ne slize bas puno do nasih krajeva tako da mi sve ovo jako jako smijesno zvuci.

    Opet kazem da me izvinete da se ko ne bi uvrijedio i veliki pozdrav Smile
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Miljenko čet 2 srp - 20:54

    Dalibore, da li lovis divlje grdeline u Austeraliji?

    RE: major od Krnjolca? Za mojara trbao bi imati vise bjelogo na glavi/vratu, izmedju crnog i smedjeg, po mon nahodjenju. Rekao bih, nije major.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by krnjolac čet 2 srp - 20:57

    hvala eumox na ovom iscrpnom opisu.prema ostalim normalima koje imam nije puno veči,ali mu je držanje toliko ravno i izduženo da se odma ističe među ostalima,i vrat drži dosta izduženo tako da izgleda za glavu veči,ali kad bi ih išli mjeriti mislim da bi bili otprilike iste dužine tako da sumnjam da je major,ali opet,glas mu je sigurno za 30% jači od ostalih.i da,samo tako je u formi i žao mi je da ga nisam imao sa kim spariti.ali dogodine.....?
    avatar
    Gost
    Gost


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Gost pet 3 srp - 9:18

    krnjolac, prefektno bi bilo da nabavis i zenku sumnjaka i da ih onda uparis. Ja kada sam
    pokrenuo ovu temu u potrazi za nekim ko ih ima, pronasao sam u medjuvremenu da korisnik "antonio" pita kakva je razlika izmedju normalnog stiglica kojeg nalazimo u vecini na nasim ternima i onima "koje je on vidio u sumi,jer su krupniji i glasnije pjevaju".
    Na te sumnjake sam mislio,i bice da je to slucaj kod tvog stiglica, kao sto sam rekao ljudi su
    iz Banjaluke isli u pravcu Jajca Livna Jezera Crnog Vrha itd. i donosili stvarno krupne primjerke. Podrucja vece nedmorske visine,dok nam je poznato kakve podvrste nalazimo
    udomacene u primorskim krajevima europe, tj. manje forme > c.parva c. tschusii.

    Miljenko, ja sam u Srijedu napisao da mislim da se radi o c.balcanica sumnjaku jer on je veci i glasniji od nominatne forme c.carduelis. Ni majora uvjek nemozes gledati po cistim sjevernim bjelinama , tipicnim, jer sta bi ti rekao za zutog majora koji je ulovljen u divljini,i od kojeg je nastala zuta mutacija, ispalo bih nije major jer je sav zut ...


    . Krnjolac, evo nadjoh neki stari post na google,neka knjiga gostiju, pogledaj samo Komentar broj 7,od korisnika
    "litra" , to bi bilo slicno onom sto sam gore neveo. Jedino sto covjek pise 12 spiljera,sto nepostoji,nemoze svako pero imat po spiljer ...mozda je izbrojao 12 pera u repu Smile

    http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=3251


    Zadnja promjena: EUMOx; pet 3 srp - 9:28; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    Gost
    Gost


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Gost pet 3 srp - 9:27

    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by zvrcko sen sub 4 srp - 2:16

    Eumixe

    iz Banjaluke isli u pravcu Jajca Livna Jezera Crnog Vrha itd. i donosili stvarno krupne primjerke. Podrucja vece nedmorske visine,dok nam je poznato kakve podvrste nalazimo
    udomacene u primorskim krajevima europe, tj. manje forme > c.parva c. tschusii.


    prošao sam ovo uzduž i poprijeko i toga nema ,,,,,,,
    marin ti je isto rekao

    e sad neznam što oćeš dokazati ,,,,,

    Za velikih zima hvatani su veći primjerci ali to je daleko od majora ijako je što ja znam uhvačen i jedan major .........to govorimo cca zadnjh 25 god... ljeti toga nema ovako ispada mi budaletine koje neznamo veličinu a ni uočit pticu ,, a zimi je to toliko rijetko da je zanemarljivo.

    Prijatelju moj niko sretniji nebi bio kad bi to bila istina....,.,. ali nije...

    te ptice se ne gnjezde u našim predjelima...niti obitavaju one su samu u preletu i to rijetko...

    nažalost kad razgovaraš sa nekim ljudima ovda su vidjeli grdeline veličine kosa ali kad ti ih donesu onda svatiš da su to malo krupniji bilači.... uvjeravali su me prije par godina da u xxxx love majore i obećali mi par ipo ..kad su mi ih ljudi poslati u voljeri sa mojim pticama to su sasma normalne veličine tice ....a po pričanju je ispadalo da šalju malo manje koseve...

    netreba sve uzimati zdravo za gotovo...ljudi vole uveličavat bez zle namjere ...

    ujedno mješaš kruške i jabuke

    1 - CARDUELIS CARDUELIS CARDUELIS (LINE, 1758.) - češljugar

    Veličina: dug 13 - 14 cm, krilo mužjaka 74,5 - 87,5 mm; krilo ženke 73 - 84,5 mm, rep 47 - 51 mm, kljun 12,5 - 13,5 mm. - zapadna i centralna Europa (Pirineji, sjever Španjolske, istok i sjever Italije, sjever Balkana - BiH, Mađarska i Rumunjska, Crno more, sjever do juga Skandinavije do oko 64N i jugozapad Finske istočno do Urala).
    Predstavnik je ove vrste i sve različitosti kod drugih podvrsta računaju se u odnosu na ovu pticu. Ova ptica poznata je kod naših ptičara kao "bilać" i u naše krajeve stiže u jesen, pa dijelom putuje dalje, a dijelom ostaje u ovim krajevima gdje se zadržava sa domaćim grdelinima, da bi u proljeće opet otišli na sjever. Posebno je ne treba opisivati jer se uglavnom svi opisi grdelina odnose baš na C.C.C.-a Možda ipak da se naglasi kako je njegova dužina u pravilu 13 - 13,5 cm.

    2 - C.C. BALCANICA (Sachtleben, 1919.) - balkanski češljugar

    Među ptičarima poznat kao "šporkulj" poradi toga što su mu bijela polja "šporkana" smećkastom ili sivkastom nahukom. Inače, boje su ovog grdelina tamnije i manje blistave (čiste) nego u primjeraka koji nam u vrijeme "želande" dolaze sa sjevera.
    Ovo su grdelini koji se gnijezde na našem području i unatoč tome što su izgledom manje atraktivni od "bilaća" koji nam dolaze sa sjevera, omiljeniji su kod splitskih ptičara, jer su, sudeći po našem iskustvu, žešći, špiritaniji, jačeg glasa, pa možda i kvalitetnijeg pijeva od onih što dolaze u jesen. Možda karakter i mentalitet ove južnije podvrste više odgovara našim ptičarima. Njegova dužina u pravilu 12 - 13 cm.



    ukoliko je balkanika nemože bit bilać,,ujedno c.c.balkanika nije veći od c.c.c

    ukoliko ptica izgledom sliči c.balkanici ili šporkuljua veličinom je veća od nominalne vrste C.C.Carduelisa onda je to nešto drugo .....šta .
    e o tome možemo raspravljati!!!!
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Dax BG sub 4 srp - 9:41

    Vec sam napisao ranije jer sam i sam banjalucanin po mestu postanka i odrastanju. Pero me je "ubolo" jos sa 6 godina i nikad se nisam oporavio od toga.

    1) najkrupniji primerci hvatani u BL i okolini od 100 km su hvatani oko Draksenica i Bos. Gradiske.
    2) mislim na ptice lovljene pre "zelande".
    3) iste ptice su mix nominalisa i balcanice jer su imali belje partije nego druge ulovljene juznije od BL.
    4) koliko sam kompetentan pricati o tome ne znam, ali sam stigao i do Zlosela, Malovana, Livna, Mostara, Bihaca, Petrovca... Jos pre rata.
    5) za "zelande" mogle su se najkrupnije ptice uloviti oko Motika i Sargovca gde su najvise kote za prelet sa severne strane BL.
    Pozdrav
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Dalibor sub 4 srp - 15:39

    Miljenko je napisao/la:Dalibore, da li lovis divlje grdeline u Austeraliji?

    RE: major od Krnjolca? Za mojara trbao bi imati vise bjelogo na glavi/vratu, izmedju crnog i smedjeg, po mon nahodjenju. Rekao bih, nije major.



    Pozdrav Miljenko

    Ne lovim jer ih nema bas u Sidneju i stacionirani su dolje juznije odnosno u drzavi Viktoriji. Ali rado bi posao caki dolje samo da malo provedem vremena u lovu i prisetim se divnih trenutaka koje sam imao kao mladji dok sam lovio. Valjda ce i to doci nared.

    lol!
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by krnjolac sub 4 srp - 17:28

    grdelini su dolje došli sa ljudima,tj. nisu autohtona vrsta,pa po toj logici nebi trebalo ni bit zabranjeno loviti ih tamo?kakav je zakon dolje u vezi toga?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Miljenko ned 5 srp - 0:24

    Dalibor je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:Dalibore, da li lovis divlje grdeline u Austeraliji?

    RE: major od Krnjolca? Za mojara trbao bi imati vise bjelogo na glavi/vratu, izmedju crnog i smedjeg, po mon nahodjenju. Rekao bih, nije major.



    Pozdrav Miljenko

    Ne lovim jer ih nema bas u Sidneju i stacionirani su dolje juznije odnosno u drzavi Viktoriji. Ali rado bi posao caki dolje samo da malo provedem vremena u lovu i prisetim se divnih trenutaka koje sam imao kao mladji dok sam lovio. Valjda ce i to doci nared.

    lol!

    Dalibore, pripremi ti recame i mrizice i eto mene doli! Very Happy

    Inace, moj susjed iz Komize, Petar-"madona" dobar i dugogodnsnji pticar...ima odlicne recame, bio je dole dvije godine (mislim 1987/88) i bavio se lovom. Problem su bile kraste na nogama (mites or pox, ne znam), tako da ptice nisu prezivljavale zimu-skuricu. Sto ces, ne mogu Englezi a da ga ne "useru".
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Miljenko ned 5 srp - 0:27

    EUMOx je napisao/la:

    Miljenko, ja sam u Srijedu napisao da mislim da se radi o c.balcanica sumnjaku jer on je veci i glasniji od nominatne forme c.carduelis. Ni majora uvjek nemozes gledati po cistim sjevernim bjelinama , tipicnim, jer sta bi ti rekao za zutog majora koji je ulovljen u divljini,i od kojeg je nastala zuta mutacija, ispalo bih nije major jer je sav zut ...


    http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=3251[/url]

    Brate moj u tudjini, pa to ti je onda "Pukovnik", ne Major! Twisted Evil

    PS:ima jednu zutu striku vise!
    Dalibor
    Dalibor


    Broj postova : 115
    Age : 50
    Location : Melbourne
    Registration date : 10.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Dalibor ned 5 srp - 16:12

    krnjolac je napisao/la:grdelini su dolje došli sa ljudima,tj. nisu autohtona vrsta,pa po toj logici nebi trebalo ni bit zabranjeno loviti ih tamo?kakav je zakon dolje u vezi toga?


    Ma nema problema za bilo koje vrste koje nisu autohtone. Mozes ih loviti, izvoziti ista te goc volja raditi sa njima.Ne podlezu povlasticama kao ni mi svi ostali sto nismo Englezi

    Laughing
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by kreso ned 5 srp - 23:09

    blago vama Very Happy
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by krnjolac uto 14 srp - 1:15

    http://ul.to/zgxbeu

    moj bilač.nije savršen,ali je moj...i neumoran je...

    ..a šta kažete na ovakvo držanje....?ko general....






    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 P6290139.th

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 P6290144.th

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 P6290145.th
    avatar
    Gost
    Gost


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Gost sri 12 kol - 10:15

    Pozdrav svima, evo vratio sam se prosle subote sa odmora,pored svega bio sam par dana u Zaostrogu i ostalu sedmicu u Baskoj Vodi. U Zaostrogu kod mola pored samog kioska odmah sam primjetio gnjezdo stiglica na palmi ...

    Vidim opet mi se podbacuje mjesanje kruski i jabuka itd... medjutim sretoh se u Banjaluci sa starim pticarima medju kojima je bilo i poznatih nekadasnjih pticara a koji su ganjali prvenstveno pjesmu. Ispricao sam stvari sa foruma,o krupnijim pticama i manjim pticama,i ljudi su potvrdili da sam ja u pravu jer kazu da stiglici koje su lovili na 1500m nadmorske visine ni blizu nisu isti ovima koji su lovljeni po Banjaluci. Ovi drugi su krupniji i ko je to htjeo isao je na ta mjesta kao sto sam i rekao,neki su cak pominjali i Ribnik pored Livna Glamoca i planine Vlasic.

    E sada dolazi ono > major normalan 17-18cm, zadnjih dana kontaktirao sam ovdje sa vise odgajivaca majora(njemackim i holandskim),onih koje znam a i oni su mi dali druge kontakte, svuda sam pitao o velikom majoru 17-18cm, vecina je samo rekla "to nema",dok sam od jednog covjeka dobio pricu o 3 belgijanca koji imaju tako nesto. Medjutim prica ide dalje,jer odkud njima te ptice a niko drugi nema? ...kako ih jos neko nerazmnozi.. kod jednog od njih,poznatog za to, kupuje prosle godine prijatelj od ovog sto mi to prica,i to u vrijednosti od 10000eur,posto je jedna ptica 800EUR, sta se desava? > kompletno jato crkaje ...sve do jednog...covjek nosi primjerke veterinaru,obdukcija,i veterinari se cude kako su te ptice uobste mogle da zive,svi organi napadnuti a pogotovo jetra. E onda mi kaze,da kod tih ljudi nece cak ni italijanski nakupci da kupuju,i dobro paze ako je ptica iz belgije onda citaju broj prstena nebili prepoznali da nije neki od tih odgajivaca. Znaci,po svemu sudeci ptice dobijaju HGH hormone,za rast, sto im onda nakon odredjenog vremena unisti jetru i ostale organe. E to su veliki majori po 18cm.
    avatar
    Gost
    Gost


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Gost sri 12 kol - 10:22

    Miljenko je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:

    Miljenko, ja sam u Srijedu napisao da mislim da se radi o c.balcanica sumnjaku jer on je veci i glasniji od nominatne forme c.carduelis. Ni majora uvjek nemozes gledati po cistim sjevernim bjelinama , tipicnim, jer sta bi ti rekao za zutog majora koji je ulovljen u divljini,i od kojeg je nastala zuta mutacija, ispalo bih nije major jer je sav zut ...


    http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=3251[/url]

    Brate moj u tudjini, pa to ti je onda "Pukovnik", ne Major! Twisted Evil

    PS:ima jednu zutu striku vise!

    kad saznas kako je nastala zuta mutacija, javi , i major=veliki , nema veze sa oficirskim cinovima,koliko ja znam...
    saso78
    saso78


    Broj postova : 771
    Age : 45
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.07.2008

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by saso78 sri 12 kol - 21:43

    EUMOx je napisao/la:Pozdrav svima, evo vratio sam se prosle subote sa odmora,pored svega bio sam par dana u Zaostrogu i ostalu sedmicu u Baskoj Vodi. U Zaostrogu kod mola pored samog kioska odmah sam primjetio gnjezdo stiglica na palmi ...

    Vidim opet mi se podbacuje mjesanje kruski i jabuka itd... medjutim sretoh se u Banjaluci sa starim pticarima medju kojima je bilo i poznatih nekadasnjih pticara a koji su ganjali prvenstveno pjesmu. Ispricao sam stvari sa foruma,o krupnijim pticama i manjim pticama,i ljudi su potvrdili da sam ja u pravu jer kazu da stiglici koje su lovili na 1500m nadmorske visine ni blizu nisu isti ovima koji su lovljeni po Banjaluci. Ovi drugi su krupniji i ko je to htjeo isao je na ta mjesta kao sto sam i rekao,neki su cak pominjali i Ribnik pored Livna Glamoca i planine Vlasic.

    E sada dolazi ono > major normalan 17-18cm, zadnjih dana kontaktirao sam ovdje sa vise odgajivaca majora(njemackim i holandskim),onih koje znam a i oni su mi dali druge kontakte, svuda sam pitao o velikom majoru 17-18cm, vecina je samo rekla "to nema",dok sam od jednog covjeka dobio pricu o 3 belgijanca koji imaju tako nesto. Medjutim prica ide dalje,jer odkud njima te ptice a niko drugi nema? ...kako ih jos neko nerazmnozi.. kod jednog od njih,poznatog za to, kupuje prosle godine prijatelj od ovog sto mi to prica,i to u vrijednosti od 10000eur,posto je jedna ptica 800EUR, sta se desava? > kompletno jato crkaje ...sve do jednog...covjek nosi primjerke veterinaru,obdukcija,i veterinari se cude kako su te ptice uobste mogle da zive,svi organi napadnuti a pogotovo jetra. E onda mi kaze,da kod tih ljudi nece cak ni italijanski nakupci da kupuju,i dobro paze ako je ptica iz belgije onda citaju broj prstena nebili prepoznali da nije neki od tih odgajivaca. Znaci,po svemu sudeci ptice dobijaju HGH hormone,za rast, sto im onda nakon odredjenog vremena unisti jetru i ostale organe. E to su veliki majori po 18cm.


    EUMOX ovo sto si obrazlozio drzi i to kako mjesto,kad mi malo rasmislio vidim da si u pravu.Preterivaju sa hemije italijani,ali belgijci cuda rade,a cak koje su pare to 800eura komad affraid
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Miljenko čet 13 kol - 4:48

    EUMOx je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:

    Miljenko, ja sam u Srijedu napisao da mislim da se radi o c.balcanica sumnjaku jer on je veci i glasniji od nominatne forme c.carduelis. Ni majora uvjek nemozes gledati po cistim sjevernim bjelinama , tipicnim, jer sta bi ti rekao za zutog majora koji je ulovljen u divljini,i od kojeg je nastala zuta mutacija, ispalo bih nije major jer je sav zut ...


    http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=3251[/url]

    Brate moj u tudjini, pa to ti je onda "Pukovnik", ne Major! Twisted Evil

    PS:ima jednu zutu striku vise!

    kad saznas kako je nastala zuta mutacija, javi , i major=veliki , nema veze sa oficirskim cinovima,koliko ja znam...

    Kako je nastala zuta mutacija?

    Prirodnim putem, jer se pojavila kod divljih ptica, ne kod uzgajivaca. Sada, koje su genetske mutacije potrebne da se pojavi zuta boja je podrucje mikro-biokemije.

    Eumox, oficirski cinovi su samo sala! Nista vise.
    avatar
    Gost
    Gost


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Gost čet 13 kol - 11:24

    Miljenko je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:

    Miljenko, ja sam u Srijedu napisao da mislim da se radi o c.balcanica sumnjaku jer on je veci i glasniji od nominatne forme c.carduelis. Ni majora uvjek nemozes gledati po cistim sjevernim bjelinama , tipicnim, jer sta bi ti rekao za zutog majora koji je ulovljen u divljini,i od kojeg je nastala zuta mutacija, ispalo bih nije major jer je sav zut ...


    http://www.cafekajak.com/Forum/forum.pl?msg=3251[/url]

    Brate moj u tudjini, pa to ti je onda "Pukovnik", ne Major! Twisted Evil

    PS:ima jednu zutu striku vise!

    kad saznas kako je nastala zuta mutacija, javi , i major=veliki , nema veze sa oficirskim cinovima,koliko ja znam...

    Kako je nastala zuta mutacija?

    Prirodnim putem, jer se pojavila kod divljih ptica, ne kod uzgajivaca. Sada, koje su genetske mutacije potrebne da se pojavi zuta boja je podrucje mikro-biokemije.

    Eumox, oficirski cinovi su samo sala! Nista vise.

    znam da su sala,ali nestoje dobro kad je ozbiljna tema Smile

    a zuti jeste uhvacen u prirodi i talijanu su ga koristili 10tak godina dok nisu dobili zutu mutaciju,i nisu sve mutacije
    nastale u prirodi,imas ih dosta koje su nastale ukrstanjima, kao sto su rubin,lutino albino itd. 1. primjer je ukrstanje bjelogrlasa do te mjere dok se nedobije cisto bijela ptica crvenih ociju,koja bas i nevidi najbolje i ima puno problema
    sa svetloscu.

    Sponsored content


    c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar - Page 3 Empty Re: c.balcanica/sumnjak - bilac - sljivar

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 15:37.