Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+3
many
bocka
crvendac
7 posters

    poklanjam crvendaca

    avatar
    crvendac


    Broj postova : 5
    Registration date : 13.07.2012

    poklanjam crvendaca Empty poklanjam crvendaca

    Postaj by crvendac pet 13 srp - 17:17

    Ovog proljeca u 5 mjesecu sam nasla malog crvendaca koji je ispao iz gnijezda. Tada je imao nekih 10 dana. Kod mene je vec vise od dva mjeseca. Rucno sam ga odhranila i jako pitom i drag, nimalo se ne boji. Koliko sam uspjela saznati radi se o muzijaku. Vec sada po malo krasno cvrkuce i pomalo poprima svoje boje.

    Kod mene po kuci uglavnom slobodno leti, sam ulazi i izlazi iz kaveza po volji. Jako voli ljudsko drustvo i leti po kuci za mnom, pogotovo kada je gladan, naravno. Rado jede iz ruke. Kada mu ne pase da ga dirate ili osjeca da ste mu uzurpirali teritirij, mali se zna i naljutiti Very Happy. Malac je predrag i uzitak ga je gledati navecer kako tamani sve nocne leptirice i bubice koje uđu u kuću. Vrlo je zabavna vesela i inteligentna pticica. Ma presladak je i predrag.

    Zivim u Zg i poklanjam ga ISKLJICIVO u dobre ruke, tj. nekome tko bi se uistinu brinuo o njemu i kod koga bi mogao slobodno letiti. Sigurna sam da bi se lako mogao nauciti da izlazi van i sam vam se vraca. Bilo bi super da ga uzme netko tko zivi blizu sume i ima dvoriste a da nema puno macaka okolo.

    Ne usudim ga se pustiti u prirodu jer se bojim da se ne bi snasao i da bi prve prilike uletio u neciju kucu ili bi ga macka ili kobac pojeli, jer se nicega ne boji.

    Ako nitko nema uvjete da ga prihvati za stalno molila bih ako ima netko tko bih ga pricuvao barem kroz 8 mjesec kada ja necu biti u Zg.





    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka pet 13 srp - 22:35

    crvendac, sve ovo šta ste naveli verujem da je tačno.
    Prava je šteta da otuđite ovu preljepu pticu koja se karakteristiše sa njenom pjesmom i intelegencijiom.
    Međutim tu ima jedan problem, crvendaš vas prepoznaje i rado dolazi u ruke ukučanima no jako teško če se pripitomiti u tuđeg vlasnika jer je on več odrastao kod vas u kući gde sve mu je poznato i on je stvorio percepciju za svoju teritoriju.
    Svaka promena mjesta kod crvendača stvoriče određene pometnje njegove teritorije i u tom slučaju ne če se isto ponašati kao u ovom momentu.
    Crvendač zna biti problematičan u periodu parenja odnosno u drugom mjesecu kada bude on postao polno zreo odnosno na poziv ili odgovor ženke on če napustiti vaš dom.
    Bilo je i takvih slučajeva kada je znao crvendač donjeti svoju mladu u ukučane odnosno napraviti gnjezdo u svoje dvorište naravno ako imate dvorište.
    Ova ptica naj radije odgajaju je englezi tako da oni crvendače hrane tokom cjele godine a oni toliko se pripitome da skoro svi jedu iz ruke, za ovo možete se uvjeriti na you tube gde ima postavljeno puno klipova.
    Da skratim priču, moj savjet je sledeči:
    Crvendača gledajte da ga sačuvate za sebe.
    Dok ste na odmoru pticu nek hrani neki prijatelj ali u vašoj kući, a ako to nije izvodljivo onda ponesite i pticu na odmor svama stime što nečete je pustati van kletke.
    Treča varijanta stoji i to da pticu date na čuvanje ali pod uslovom da je taj odgajivač ne pusta iz kletke.
    Na kraju jako mi je drago ako sam sa ovim nešto pomogao jer moja slabost su slavuji a crvendač je jedina ptica istog roda slavuja.
    Pozdrav Bocka.

    PS: Slobodno postavljajte pitanja ako VAs nešto više interesuje u vezi crvendača
    avatar
    crvendac


    Broj postova : 5
    Registration date : 13.07.2012

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by crvendac sub 14 srp - 21:12

    Hvala vam na odgovoru i savjetu bocka.

    Meni nije nikako u cilju da ga se rijesim, nego mi je u cilju da napravim ono sto je najbolje za njega. Ako bi mu kod nekoga bilo bolje nego sto mu je kod mene, rado bih ga tamo dala.

    Kada sam ga tek nasla, jos sam radila, ali je on isao svaki dan na posao sa mnom oko tjedan dana jer sam ga morala hraniti svako maloa sam jos nije znao jesti. Vec mjesec i pol ne radim i doma sam uglavnom.

    Ja sam ovog malca inace uspjela vrhunski razmaziti obzirom da sam bila doma cijelo vrijeme s njim i posvecivala sam mu puno paznje. Kada ne znam gdje je samo mu fucnem i on se odazove ili doleti do mene (ko mali psic je).
    Ocekujem da bih skoro skoro mogla poceti raditi pa me nece biti doma dobar dio dana, kao ni mog dragog. A moguce je da nas nece biti doma i danima zbog posla. I zao mi ga da je po cio dan sam zatvoren u krletci. Jer je sada 90 % vremena van krletke i ja uredno cistim po kuci za njim i radimo drustvo jedno drugom.

    Ja ga cesto ostavim i van kaveza da haraci po kuci i kada nas nema doma ali ne na cio dan nego na 2-3 sata najvise i strah me ga je ostavljati samog van kaveza po cio dan jer se bojim da si sto ne napravi, makar se on po kuci savrseno snalazi.

    Bocika, bio je on sa mnom i na moru tjedan dana. I tamo sam ga pustala vani (jednostavno mi ga je zao stalno u drzati krletci, dovoljno je da me pogleda i kaze piju ili tiktik i ja vec otvaram krletku Laughing ). U tih 5 dana mi je zbriso 2x.

    Prvi put kada je vec debelo noc pala. Bio je malo na drvetu pored apartmana a zatim uletio u apartman iznad Smile

    Nakon toga mi je zbriso u po bijela dana. E to je bilo stvarno krvavo. Vani 37 a ja se ganjam s njim po šikarama i šumicama i „nagovaram“ ga da se vrati. Od sile ptica po sikarama i sumcama tocno sam raspoznavala njegovo glasanje, a i javljao mi se kada sam mu fuckala, pa mi je malo dolazio pa opet odletio i tako neka 3 sata (lovio je vani neke leptirice i bubice, pile malo) a onda je jednostavno uletio u kavez kada sam mu ga primakela u tamo nekoj sikari (o.k. u kavezu je bio zivahni leptiric).
    Put na more ga se nije bas dojmio pa mi je znao za vrijeme puta divljati po kavezu (malac ima dosta veliki kavez), tako da sam se malo i prepala za njega, ali cim smo dosli doma i cim sam ga pustila vani (a to je bilo iza ponoci) malac se zaletio na zid loviti leptirice, pa sam zanala da je o.k. Mozda sam mu trebala nabaviti onaj mali „transportni“ kavezic. Tako da mi je sada u 8 mj malo frka ponovo ga furati sa sobom na more.
    Inace, na moru mi ga je bilo puno teze „nagovoriti“ ga da se vrati u kavez pa sam ga i puno manje puštala vani, pogotovo nakon sto mi je zbrisao. Doma ga uvijek mogu unijeti u kavez u roku od nekih 5 min.
    To ide u prilog vasoj teoriji, bocka, da je bio malo zbunjen promjenom teritorija pa se malo divljije ponasao.

    Ali zanimljivo je da je i dole savrseno prepoznavao svoj kavez, ma gdje ga ja stavila, samo mu je trebalo malo duze vremena da nađe kako uci u njega.

    Many zna o kakvoj se ptici radi, jer je on taj koji je detektirao vrstu i spol. Maloprije sam se i cula s njim u vezi malog.

    I jos jedno pitanje: Sto ste mislili tocno pod time da crvendac zna biti malo problematican u vrijeme parenja? Problematican na koji nacin?
    I da li mislite da se crvendac vise veze za teritorij ili osobu?

    Ako sam duze vremena u drugoj prostoriji u koju ga ne pustim on mi uredno tiktika pred vratima dok se ne pojavim. Ili ako malo legnem on se vrti oko mene, skace po meni i kljucka me Smile .
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka sub 14 srp - 22:20

    Koliko vidim Vi možete tokom vremena napisati jedan mali romančič za crvendača study
    Sa odgovorom počeo bi ovako: crvendač u ovaj period više je vezan za Vas a instikt o teritorii dolazi nakon 45 do 60 dana starosti.
    U ovom periodu ako je mužjak onda trebalo bi da počne cvrkutati i po tome odmah znate da je mužjak.
    Sve do prvog mitarenja teško je prepoznati pol a nakon toga kod mužjaka pojaviče se jedno žuto pero na oba dva ramena.
    Niste mi odgovorili gde živite, mislim u nekoj zgradi ili u privatnu kuću, ali sve jedno, ja bi kletku iz sobe polako pomerio prema terasi ili nekog prozora.
    Kako če on da se privikava kletci tako vi prebacujte kletku vani ali stime da je vratnica kletke uvjek otvorena a hrana takođe uvjek prisutna unutar kletke.
    Crvendača najbolje če te ga privlačiti pomoču brašnarskih crva tako da uvjek izgovarajte iste reči ili neki zvižduk prije dodele crva.
    Nemojte nikad da ostavljate crve u kletci da se sam služi !
    Ako treba crvendač ostati sam u stanu onda najbolje otvorite prozor ili vratu od sobe kako bi mogo da izlazi i da se vrača natrag u kletci.
    Ima tu puno kombinacija kako treba postupiti sa pticom, no to vi najbolje če te doči do tog zaključka jer najbolje prepoznajete karakter ptice.
    U periodu parenja svaka ptica oslanja se svojim prirodnim instiktima pa zato postoji mogučnost crvendač da se upari u prirodu a kada proradi taj roditeljski instikt onda i ptica menja svoju do tadašnju narav.
    Ako ste u kontakt s Many-jem onda nek se on više angažuje jer je bliže k Vama a i odličan je poznavaoc mekokljunaca.
    Da sam ja na Vašem mesto tu pticu zadržao bi po svaku cenu Very Happy
    Na posljenu rečenicu ukrtko bi odgovorio ovako: ako crvendač voli da vas kljucka kada legnete onda budite sigurni da je MUŠKARAC ! affraid

    Pozdrav Bocka
    avatar
    crvendac


    Broj postova : 5
    Registration date : 13.07.2012

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by crvendac sub 14 srp - 22:59

    Hahaha, nasmija me ovo zadnje.

    Zivim u kuci u neposrednoj blizini sume ali smo u podkrovlju i nemamo terase a popodne je sunce na strani gdje je suma i pici direktno u prozor. Ja bih bila jos najsretnija da ga mogu pustiti i nauciti da se zna vratiti kada to zazeli.

    On inace vec duze vremena pjevusi po malo a sada sve vise i vise. Ako mu se ne sviđa da mu prilazite uredno vas "napadne" tako da se naglo zaleti prema vama i agresivno vas kljucne, tako da me je jedne prilike jako kljucno u oko i tada jako pazim kako mu prilazim (tako da vjerujem da je muzijak). A kada nema nista protiv da mu priđete onda blago treperi krilima ko pas kada maše repom. Puno sam citala o crvendacima u zadnje vrijeme i znam da su teritorijalno nastorjeni i agresivni. Ovaj moj malaca je zivi dokaz tome. (evo ga upravo mi stoji na nozi, pjevusi i usput gleda po zidovima nije li koji leptiric uletio). Ah da, nedavno mi je detektiro i klopa jer je dosao do mene i poceo ga kljuckati i navlaciti, pametnica moja mala.

    Inace ga dosta hranim brasnarima ali su mu uvijek na raspolaganju u kavezu. Uz brasnare obozava jesti skakavce koje mu lovim. Najvise ga veseli kada mu ih donesem zive, onda ih on lovi po kuci, prvo im poskida nogice, onda ih par puta provuce kroz kljun i pojede. Također sam mu kupila i omni-vit vitamine i njihove vitamine s dodatkom aminokiselina za mitarenje, te mu dajem i ljusku tvrdo kuhanog jajeta i pileca srca, voce, povrce po malo,...
    I da...mali se jako voli suncatati i kupati. Ma kada malo bolje razmislim za sada mu je kod mene ko u najboljem welness centru, hahahaha, samo se bojim da to nece moci i ostati tako.

    Planiram mu sada nekada nabaviti neku hranu za mekokljunce na bazi insekata pa mu to davati da stalno ima na raspolaganju a onda brasnare mozda ovako kako vi predlazete.





    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka ned 15 srp - 12:11

    Tema postaje zanimljiva i moram priznati da sam oduševljen sa koliko ljubavi prema toj ptici postupate, Svaka Vam čast.
    Ovom prilikom pokušaču Vam sugerirati kako da hranite i postupate sa crvenog "Dača".
    Prije puno godina t.j. ne sečam se kad je to bilo (jer ako ste primetili ja sam najstarii ptičar po uzrastu) imao sam jednog Dača koga sam uhvatio u kasnu jesen ali bio je mlad u te sezone izveden.
    Nakon godinu dana slučajno je izašo iz kletke i na moju radost isti dan vratio se natrag u mom dvorištu.
    Postavio sam njegovu kletku i odmah je ušo po hrani.
    Nakon tog slučaja uvjek je bila kletka otvorena u prostrii a on je ulazio i izlazio po njegovoj volji ali stvarao probleme ostalim pticama i uvjek je sletio na neku kletku i nastajala je tuča između njega i ostale ptice.
    Tada sam njega sklonio u prostorii kod moje pokojne bake i odličnu su se slagali, uvjek kad je baka stavila za stolom da nešto jede on je odmah dolazio za sto.
    Baka je znala u jedan mali tanjirič da mu spremi neke mrvice ali najviše je voleo zeleniš ili bilo koje voče.
    Jednog dana baka je zaboravila skloniti posudu u kojoj je bilo jestivog ulja a Dača misleči da je unutra voda, skočio i ostao unutra sav u ulju.
    Nismo mogli da ga spasimo i prežalimo.
    Da se vratim na temu, nemojte se maltretirati oko hrane, najbolje je da kupite gotovu hranu za mekokljunce i sa malom pripremom svakog dana izgubičete po pet minuta.
    Što se tiče brašnarskih crva, nemojte previše da mu dajete jer od pre velike upotrebe dolazi do jednu očnu bolest od kojeg ptice umiru.
    Dnevna kura treba biti dve kafene žlice gotove hrane i maksimum pet do šest crva dnevno, voče i povrče nije štetno koliko može da pojede.
    Ja nisam pristalica za hemiju odnosno za sintetičke vitamine.
    Pripazite crvendaču nemojte davati voče i povrče koje sadrči gvožđe, to sam saznao od literaturu.
    Od iskustva znam da mekokljunce jako vole slatko voče samo pripazite i nemojte davati borovnicu ili bilo koje ofarbano voče, jer če preko izmeta napraviti lom po stanu.
    Crvendač i slavuj nemogu živjeti bez kupanje, zato uvjek se doseljuju oko vodenih površina u prirodi.
    Najbolje je da kupite jednu kupalicu i prikačite je na vratnici kletke, on če se okupati bez da vam prosipa vodu po stanu a najbolja je navika da to radi na isto mjesto.
    U suprutno može Vam se desiti istu nesreču koja se i meni desila .
    Ja mislim za danas da je dovoljno napisano ali i dalje stojim Vam na raspoloženju sa mojim iskustvom i savetima.

    Pozdrav Bocka
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka ned 15 srp - 12:48

    Ovaj Dača uspeo je sam otvoriti vratnicu i otišo je u potrazi po svoju ljubav Very Happy

    poklanjam crvendaca CRVENDAC_DSC03197poklanjam crvendaca CRVENDAC_DSC03236poklanjam crvendaca CRVENDAC_DSC03278

    avatar
    crvendac


    Broj postova : 5
    Registration date : 13.07.2012

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by crvendac pon 16 srp - 17:07

    Prekrasan crvendac bock i cini mi se ovako na slici i dosta velik. Ovaj moj malac jos ne izgleda tako (bas je u fazi mitarenja). Stavit cu ja vec neke njegove slikice pa da ga vidite. Ima oko 16 g (vagala sam ga neki dan na digitalnoj kuhinjskoj vagi, hihihi).

    A prica kakao Vam je zavrsio taj crvendac koji je pod zadnje boravio kod Vase bake je ono cega se bojim. Jako pazim po kuci na njega ali jednostavno je nemoguce sve predvidjeti i svjesna sam da postoji mogucnost da se tako nesto desi.
    Nedavno mi je bila prijateljica u posjeti i odusevila se mojom pticicom ali mi je ispricala kako su stradale njene dvije papige koje su također puno vremena provodile van krletke: prva se utopila u WC školjci a na drugu je jednostavno nagazila (dakle grozno). Inace od kako je malac tu pazim da mi je WC školjka zatvorena. I pazim i na 100 drugih gluposti ali covjek uvijek moze nesto predvidjeti i toga sam svjesna.
    Many me je bio savjetovao da ga uopce ne pustam iz krletke ali ja to jednostavn ne mogu. Rekao mi je da pazim jer su crvendaci jako znatizeljni i svugdje se zalace i da zato po kuci mogu lako stradati. Iako malac ima relativno veliki kavez samo za sebe (D54, Š27, V37) on u njemu ne moze letiti a mislim da svaka ptica MORA imati mogucnost da leti ako je to ikakao moguce.

    Kada sam mu isla kupovati krletku Many je je isao sa mnom i kupila sam i tu plasticnu posudicu za kupanje koja se stavi na vrata krletke. I on ju cesto koristi za kupanje ali ja njemu cesto stavim i veliku staklenu posudu van krletke jer mi se cini nekako da mu je ta plasticna posudica premala. A to sto posprica oko sebe dok se kupa, pa sto nek posprica, nes ti problema.

    Svakako cu mu kupiti tu gotovu hranu na bazi insekata i vec sam ju trazila ali ovdje u Zg ju je malo tesko naci. Na rijetkim mjestima je drze a i tamo gdje ju drze najcesce je nema. Na par mjesta su mi rekli da ju vise ne uvoze jer je bilo nekih problema oko uvoza. Prije 2 tjedna sam bas sjela na tel i zvala i zvala u vezi te hrane. I nađem prodavaonicu gdje kazu da ju imaju i jucer odem tamo i kazu mi - zao mi je, nestalo, aaaAAAA. Ali navodno ju trebaju dobiti polovinom ovog tjedna pa se nadam da cu se napokon docepati te hrane. Samo se nadam da ce je malac htjeti jesti, jer sam negdje citala da ju neke ptice jednostavno nisu prihvatile.
    A Vi kazet oko 5-6 brasnara dnevno, hahaha, ovaj moji ih je tamanio barem 10 x toliko na dnevnoj bazi. I mislim da mu se ta redukcija crvica bas i nece svidjeti. Ali poslusat cu Vas savjet i cim ovaj tjedan nabavim tu hranu, pocinjemo s redukcijom crvica.

    Vidim da su na ovom forumu uglavnom ljudi koji se bave uzgojem ptica i to ozbiljno, pa mozda ovolika moja filozofija oko jedne pticice djeluje smijesno. Inace sam osoba koje se prema zivim bicima jako odgovorno odnosi. Kada sam ovu pticicu pokupila pored ceste pokraj sume bilo mi je postalo jako bitno da preživi i da mu bude cim bolje jer mu inace nisam ucinila nikakvu uslugu, nego samo stetu. Meni inace na pamet ne bi palo da si za doma nabavljam neku pticu ili bilo koju zivotinju trenutacno i to ne zato sto ih ne zelim i ne volim, negu upravo suprotno - mislim da se svakoj životinji treba posvetiti ako si je vec odabrao imati, a ako joj se ne mozes posvetiti, nemoj ju niti imati. Ali eto, ovaj mali mi se nekako desio i sada je tu, pa gledam kako da napravim ono sto je za njega najbolje.

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka pon 16 srp - 21:57

    Sada malo praktične savjete:
    Pretpostavljam da crvendač ima svoja određena mjesta gde on voli sljeteti unutar sobe,da bi ste sebi skratili brige oko čiščenja postavite neke saksije i u zemlju zabijte neku suhu grančicu a ispod saksije postavite hartiju na kome bi padao izmet od ptice. Ovo samo kao primer nek vam posluži a Vi sami možete doči i do nekog drugog rešenja.
    Izbegavajte odnosno ne ostavljate bilo šta bi ptici bilo opasno po zdravlje. Zato odredite jedno mjesto gde če te ostavljati nekog zeleniša i stime pobudičete da se kod njega pojavi uslovni refleks odnosno da zna da je to mjesto ima hrane i tu češče dasvrača.
    Što se tiče vode, uvjek treba pojilica i kupalica da budu u kletku, ne dopustajte da prilazi prema pečnicu ili lavabou.
    Vežite neku malu špagicu na bilo kojoj stajalici kako bi se on igrao snjime.
    Nemojte donositi bilo koje ptice u sobi jer biče "krvi do kolena" bom
    Skratite crve onako kako sam Vam preporučio no ako dođe do neke situacije da ptica doživi neki stres ili vidite da je nervozna onda slobodno dajte brasnare iz ruke onoliko koliko bi mogla pojest.
    Obavezno preko noči nek sveti neka mala žarulja (ja praktikujem žarulja od relne) kako bi ptica imala pregled unutar i van kletke.
    Što se tiče foruma ima puno koji prate ovu temu i verujem da im je interesantna, no čudime kako Many još nije uzeo učešče a možda je i bolje kada u živo može Vam pomoči.

    Pozdrav Bocka
    avatar
    crvendac


    Broj postova : 5
    Registration date : 13.07.2012

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by crvendac pon 16 srp - 23:35

    Hvala Vam na korisnim savjetima Bocka. Many-ja ocekujem ovaj tjedan da ce doci. Bio je on vec par puta kod nas i dao korisnih savjeta. Covjek se uistinu kuzi u ptice i jako ima osjecaja za njih.

    Ptic ima mjesta gdje se voli vise zadrzavati ali ima ga po svuda. Bome se ima sto cistiti za njim, a sada sve vise i perja na sve strane, hahahaha. Obozava stajati na TV-u i nikako da mu dokazem da tamo ne stoji.

    Zelenis voli: zelenu salatu, blitvu, radic, spinat. Many mi je bio rekao da obozavaju lubenice i neki dan kupih prvu lubenicu ove godine i bome se malcu jako svidjela.

    Danas smo ostali bez brasnara a nije ih bilo niti za kupiti pa smo mu sada uzeli neke crve iz ribickog ducana kojima nije ni priblizno odusevljena kao sa brasnarima.

    A evo vam i jedna slikica maleckog jucer neposredno nakon kupanja:

    poklanjam crvendaca K9ukk
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many uto 17 srp - 9:43

    uzeo bih ja učešće bocka ali eto izgleda nisam prikladan za držanje crvendača jer se smatra da bih ga stavio u krletku zauvijek,što mi i nije namjera,mislim da sam do sad dosta proučio tog crvendača ma koliko malo da sam bio prisutan kad je trebalo i kad je bio malen i dosta sam ga shvatio i ponašanje ima patinu,u odnosu na uvijete i uzrast dapače,kod nas se ljudi slabo bave mekokljuncima tako da se sva teorija ishrane ptica temelji na kruhu i vodi,sreća je da sam uopče bio tu kad je trebalo dati nešto ptici za hranu da dam savjet,jer neki savjeti su bili i da mu se da sjemenke i slične besmislice,eto maleni je u mitarenju baš kako sam zadnji puta predvidio,lijepo je napredovao i normalno sad je već veliki dečko!
    avatar
    Ive Labin


    Broj postova : 124
    Age : 42
    Location : Labin
    Registration date : 01.04.2012

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by Ive Labin pon 15 lis - 17:32

    pozz ljudi.evo imam jedno pitanje , dali netko drzi i uzgaja crvendace kod nas?i dali je to uopce moguce?
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by trevor sub 20 lis - 5:09

    Ive Labin je napisao/la:pozz ljudi.evo imam jedno pitanje , dali netko drzi i uzgaja crvendace kod nas?i dali je to uopce moguce?

    Drzi se, ali da se odgaja male su sanse. Moguce je, da se razumemo, ali mislim da to trenutno retko ko radi na ovim prostorima.

    Pozz
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many sub 20 lis - 14:50

    počeo sam pisati trevore o tome ali sam odustao jer mi se nije dalo objašnjavati,zapravo to je uz kosa i drozda najjednostavnija ptica za uzgoj,ako imamo prave parove,kad bude kod mene javim
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by trevor sub 20 lis - 16:07

    Slazem se many, ima ljudi u inostranstvu koji odgajaju crvendace uspesno. Takodje i crvenorepke i grmuse i to dosta masovno, ono sto zelim reci je da je sve to kod nas slabo zastupljeno, a upravo je dosta lako. Pogotovo sam se prijatno iznenadio citajuci i gledajuci slike odgoja crvenorepki!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka sub 20 lis - 16:16

    Many, molimte prestanite pisati da je lako izvesti bilo kakve ptice a pogotovo mekokljunce.
    Pametni ljudi kažu "hartija trpi sve".
    Bilo je puno postova na ostalim forumima pa i ovdje od tipa ja sam pario crno i bjelo pa dobio k...c, Evil or Very Mad lako se to radi ali ako se ovo uradi i puno "bla-bla" priče.
    Na forumu ima i takvih koji prepisuju tudje znanje sa interneta i dele mudrosti da su oni tvorci tog znanja, postavljaju razne slike kao neki dokaz a pri tome mi ostali ne znamo šta je foto šop.
    Ima i takvih koji garantuju da če upariti slavuje i pokazati neki dokaz, ali nažalost to su samo foliranti.
    Za mene jedini dokaz je SNIMAK ! da se vidi i čuje ono šta je na snimku.
    Na ovom forumu i na srču sviju nama postavljen je snimak za pticu picolet čovek koj odgaja ptice sa drugog kontinenta a živi kod nas, na tog klipa nije postavljeno nitu jedno pitanje jer ljudi neznaju kako i šta sve treba da se izvede takva ptica koja veoma je cenjena i dobro plačena u svetu.
    Malo sam izašo od teme ali ovo sam naveo zbog toga što ja cjenim rezultate a ne bla-bla pričenje.
    Ne sečam se kad sam isto pisao i zahtevao da svako pokaže koje ptice odgaja i onda da skinemo kapu tom odgajivaču.
    Many nemoj mi zameriti na ovaj post,on nije namenjen samo tebi nego svim ostalima koji kažu to ja mogu, to je lako, imao sam ja to i na krju nigde dokazanog rezultata.
    Mislim da če se dosta ptičara složiti sa moji stavom o tome da svako ko mnogo zna da "popuje" treba i da pokaže svoje ptice i da vidimo njegov rezultat tog znanja i umeče u pisanje i mudrovanje.
    Pozdrav Bocka
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many ned 21 lis - 15:27

    bocka je napisao/la:Many, molimte prestanite pisati da je lako izvesti bilo kakve ptice a pogotovo mekokljunce.
    Pametni ljudi kažu "hartija trpi sve".
    Bilo je puno postova na ostalim forumima pa i ovdje od tipa ja sam pario crno i bjelo pa dobio k...c, Evil or Very Mad lako se to radi ali ako se ovo uradi i puno "bla-bla" priče.
    Na forumu ima i takvih koji prepisuju tudje znanje sa interneta i dele mudrosti da su oni tvorci tog znanja, postavljaju razne slike kao neki dokaz a pri tome mi ostali ne znamo šta je foto šop.
    Ima i takvih koji garantuju da če upariti slavuje i pokazati neki dokaz, ali nažalost to su samo foliranti.
    Za mene jedini dokaz je SNIMAK ! da se vidi i čuje ono šta je na snimku.
    Na ovom forumu i na srču sviju nama postavljen je snimak za pticu picolet čovek koj odgaja ptice sa drugog kontinenta a živi kod nas, na tog klipa nije postavljeno nitu jedno pitanje jer ljudi neznaju kako i šta sve treba da se izvede takva ptica koja veoma je cenjena i dobro plačena u svetu.
    Malo sam izašo od teme ali ovo sam naveo zbog toga što ja cjenim rezultate a ne bla-bla pričenje.
    Ne sečam se kad sam isto pisao i zahtevao da svako pokaže koje ptice odgaja i onda da skinemo kapu tom odgajivaču.
    Many nemoj mi zameriti na ovaj post,on nije namenjen samo tebi nego svim ostalima koji kažu to ja mogu, to je lako, imao sam ja to i na krju nigde dokazanog rezultata.
    Mislim da če se dosta ptičara složiti sa moji stavom o tome da svako ko mnogo zna da "popuje" treba i da pokaže svoje ptice i da vidimo njegov rezultat tog znanja i umeče u pisanje i mudrovanje.
    Pozdrav Bocka

    prvo poštovanje Bocka,drugo nemoj biti bezobrazan jer ja prema tebi nikad nisam bio.Imaš svoje znanje i koristi ga kako bilo.Svoje neuspjehe nemoj uopčavati te širiti famu da je nešto neizvedivo,SVE je izvedivo.Puno puta sam ti u razgovorima preko skypea htio to dokazati ali uzaludno.Imaš metode i stajališta koja su malo zastarjela.Bocka bavim se pticama 27 godina što nije malo,reci koliko poznaješ stvarno mekokljunce,da li uistinu znaš o njima toliko koliko djeliš savjete o teškočama uzgoja.U ovih tri četiri godine na forumu nikada nisam pastirao bilo kakav savjet jer moje iskustvo je stvarno i ne trebam ničije savjete.Da pario sam mekolkljunce Bocka ja jesam,da li si ti,dapače i ukrštao sam mekokljunce da li si ti?Samo te ne razumijem zašto MENE?ti prozivaš da ja pastiram mislim da me znaš tko sam,veliš video te zanima.Hm pa moj savjet je da i slika dovoljno govori ako je čovjek dovoljno pametan da prihvati da netko može ono što on tvrdi da ne može,ima izreka¨niksd nisi prestar da učiš od majstora"ja se toga držim i inovativan sam,za tebe ne znam,ali crvendać je ptica koju nije stvarno teško držati ni uzgojiti.Kada sam imao uzgoj mekokljunaca tada ni digitalnih fotoaparata nije bilo.ubudče ne optužuj nego ispeci pa reci,imaš dovoljno godina da posjeduješ takvu mudrost.

    Ptice nije lako izvesti samo ako se ne spremiš za uzgoj,sve ostalo su varijacije.Imam na othrani čuope i mislim da nisu nimalo jednostavne jer nisu ni za držanje kamo li za držanje preko zime što moram učiniti.Trebalo mi je puno znanja da im izbalansiram ishranu,jer se zbog neletenja lako udebljaju.I ne ljuti se poštujem te kao ptičara jako i cijenim te od početka našeg druženja,ali nemoj da zbog snimaka mene zoveš fejkom,trebao bi mi vjerovati na riječ.

    Trevor tj Ivan kad dođe do zida pita na p.m. mene za pokoji savjet i rado mu ga prenesem i podjelim sa njime sve.Znaš zašto,jer čovjek voli učiti i uči ispravno jer ne griješi uz savjetsamo zato da dokaže sebi da može bolje sam iako ne zna ili nije siguran.I ja sam takav i u uzgoju mekokljunaca sam entuzijast,samo kada sam ja uzgajao prve mekokljunce nisam imao koga pitati,ni interneta nije bilo.Sam sam učio po principu pogotka i promašaja,ali i osluškivao sam ptice što mi je pomoglo da ne promašim puno puta i shvatim,da mekokljunci nisu teški ako smo razumni,ali jako ako ih pokušamo utrpati u krivi kalup.Vjerujem da ljudi poput Ivana mogu unaprijediti uzgoj mekokljunaca na ovim prostorima.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by bocka ned 21 lis - 17:56

    Zdravo Many,
    Moram konstatirati da si previše tragično shvatio moj post pa kao posledica tome malo ti je vokabular otišo u aut.
    Zato ja neču tebe krivo shvatiti jer do sada imali smo puno razgovora na skajpu pa mogli smo shvatiti tko je i šta je, razmenili smo puno mišljenja i mislim da smo se u 95% složili.
    Međutim kao da nisi shvatio poentu mog izlaganja pa moraču ti je ponoviti jer upravo si istu grešku po mom mišljenju ponovio i navodiš, citiram: " Da pario sam mekolkljunce Bocka ja jesam,da li si ti,dapače i ukrštao sam mekokljunce da li si ti?Samo te ne razumijem zašto MENE " i šta sada mogu reči ? ono šta sam pisao o drugima sada ti isto radiš.
    Many pošto si meni pomogo kako trebam se služiti sa video klipovima molimte pokaži da vidimo gde odgajaš i ukrštavaš te mekokljunce pa makar i neku sliku od tvojih uparenih mekokljunaca.
    Dali ti meni vjeruješ da sam ja ukrstio jagne odnosno ovcu i vuka ali u tom periodu nije bilo ni foto aparata pa zato i nemam snimke.
    Pun mi je ..... mozak od takvih priča, ja nikada neču uzeti učešče u nekoj diskusii ako nemam neki dokaz o tome šta pišem pa makar bila i fotografija kao dokaz.
    Moje neuspehe oduvjek i dan danas priznajem i ne stidim se tome jer najviše naučim od mojih grešaka, međutim ne stidim se i pitatati odnosno tražiti pomoč od ptičara ma koji bio, to mogu potvrditi i neki članovi od ovog foruma.
    Many pominješ crvendača, ajde molimte daj izvedi te crvendače za iduču godinu i zovime kod tebe da ih kupim a cenu odrei sam, nemoj molimte da tvrdiš kao neki drugi ptičari da možeš izvesti i slavuje.
    Na kraju želim ti reči to odnosno napominjem neznam po koji put da je Bocka najviše naučio pomoču interneta, moje staro znanje i iskustvo su prošlost.
    Ako shvataš da ja djelim savete onda si u zabludi, prenošenje znanja i iskustva je plemenita stvar.
    Puno puta sam se zareko da prestanem postirati kao što su neki to uradili ali neda mi đavo mira kada vidim kako ljudi vole pisati i kititi se a da pri tome ne vidi se nikakav rezultat.
    Many, nije toliko bitno šta se piše bitno je ljudi kad pročitaju sve te teorije oni pomisle da je to tako a kad se udare sa stvarnošču onda dolazi do razočarenja i odustajanje od svog cilja.
    Moram da završim ovo pisanje i da ti priznam da stvarno ne posedujem dovoljno mudrosti jer po definicii NAJVEČA MUDROST JE ČUTANJE
    Od ovog posta na dalje trudiču se biti mudrii.

    Pozdrav Many,
    Bocka
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many ned 21 lis - 18:14

    ako sam krivo shvatio oprosti i staviti ču klip o uzgoju ne brini,nisam rekao da mogu pariti slavuje,jer sam samo teoretizirao,međutim ne vjerujem da si spario ovcu i vuka:)
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by trevor pon 22 lis - 5:20

    Sad cu i ja da se osvrnem na ovo, posto koliko vidim, moj post je u neku ruku inicirao ovu prepirku.
    Kao prvo, nekako najvise volim da boravim, citam i pisem bas na ovom forumu a sad cu reci i zasto. Stvari o kojima pisete, o tim hvalisanjima, prepucavanjima i lagarijama su ovde svedena na najmanji nivo, pogotovo u usporedbi sa nasim [srpskim] forumima. Ne mogu a da se ne osvrnem na onu primitivnu 'iskonsku' netrpeljivos medju ovim nasim narodima bivse Yuge, te razlicitim mentalitetima. Ovde i sada cu reci da srbi prednjace u mućenju i varanju, lovackim pricama i ostalim sranjima. Sva sreca pa su ljudi od te fele podalje od ovog foruma. Uglavnom. Svim iole normalnim ljudima to bude iritantno, a kako to ko shvati sve zavisi od coveka. Mene da se narodski izrazim, zivo zabole da li je neko, nesto, negde uradio, ostvario ili nije. Ne zavidim drugima, ni njihovim uspesima. Svako ima svoj cilj u zivotu, pa tako i u ovom nasem hobiju. Ima ljudi sto se naguze kako kad vetar duva i ti su ako mene pitas najgori. Ne vidim zasto bih na forumima zastupao neciju politiku da tako kazem, zasto bih trebao biti ovca, ili pak sudija nekim stvarima koje se mene ne ticu. Neka radi ko sta hoce brate mili, neka pise sta hoce. Ako sam pametan, pazljivo cu poslusati sve i svojim rasudjivanjem, zapazanjem i logikom izvuci iz toga ono sto je korisno za mene, ili zapaziti neke stvari koje su negativne i drzati se po strani.

    Glede onoga u vezi odgoja, napisao sam sta sam citao i video na nekim stranim sajtovima, gde su stvari svetlosnim vekovima naprednije nego kod nas. Nema sta da se polemise tu, ljudi rade i ostvaruju rezultate sto se da i videti iliti opipati sto bi se reklo. Britanac kupuje i prodaje crvenorepke sa alkama, crvendace takodje. Nisam rekao da je lako izvesti bilo sta od toga i delim misljenje da svaka vrsta ima svoju specificnost. Poenta je da nisam to napisao u smislu: e, Britanac izvodi, sta je to, pi.kin dim, to moze svako. Covek je gore postavio pitanje i ja sam mu napisao sta znam, sta sam video, to je on hteo da sazna. Nikad necu reci da sam ja uradio nesto sto nisam, jer u lazi su kratke noge. A takve ljude samo zelim da pitam, sta zaboga miloga imate od toga?!

    Na kraju da zavrsim ovo u nekom pozitivnom kontekstu. Evidentna je spremnost i volja Bocke i Manuela da pomognu, podele znanje. Ja licno sam obojici jako zahvalan na svim savetima. Vidite, kako je sad medju vama nastao nesporazum, ja to posmatrajuci iz svog ugla ne razumem, jer znate se dugo i znate se dobro. Voleo bih kad bi smo svi sto vise saradjivali jer ionako je malo mucenika spremnih da zagrizu u ovu specificnu granu pticarenja. Kad ne znam - pitam. Pitam sto vise ljudi mogu i onda odlucim sta cu i kako cu, sam. Jer ko se slepa uz druge, taj nece postici nista. Uci se na tudjim greskama, a boga mi i na svojim. Moj je stav da treba biti individualan, spreman uhvatiti se u kostac sa svime, ali prethodno dobro naoruzan znanjem i voljom.
    Hvalisavce ostavimo, samo neka se hvale i lupetaju, pa sta god oni imali od toga.

    Veliki pozdrav od mene!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many uto 6 stu - 12:31

    pozdrav od Manuela,čuvaj slavuje bocka i cujemo se,usput hvala što si prekinuo sve kontakte samnom,šteta ali eto ja nisam zlopamtilo možeš se javiti kad god hočeš
    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    poklanjam crvendaca Empty Leucizam

    Postaj by picolet čet 15 stu - 12:05

    Leucizam kod ptica
    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    poklanjam crvendaca Empty Pied Crvendac

    Postaj by picolet čet 15 stu - 12:08

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by many sub 6 tra - 12:19

    fantastična ptica boja super
    avatar
    Eugen-Maks


    Broj postova : 2
    Registration date : 30.04.2013

    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by Eugen-Maks uto 30 tra - 14:29

    Rado bih postao vlasnik slavuja i crvendaća.
    Zanimaju me mužjaci zbog pjeva.
    U slučaju da netko ima za pokloniti ili prodati neka mi ostavi pp.

    Trenutno se bavim uzgojem egzota ali mi mekokljunci nisu nepoznanica.

    Hvala!

    Sponsored content


    poklanjam crvendaca Empty Re: poklanjam crvendaca

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 19 tra - 8:57.