Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+6
many
refa95
bocka
Branimir
vladan bg
DjordjeVet
10 posters

    podloga u kavezu/volijeri

    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by DjordjeVet sub 29 stu - 13:25

    pretpostavljam da svako od nas ima neku svoju semu sta koristi za podlogu na dnu kaveza...
    da li je to piljevina/pijesak/papir/nesto sasvim deseto?
    koliko cesto cistite svoje kaveze?

    pored toga da se izmet ne lijepi za dno kaveza, jedna od vaznih stvari u vezi s podlogom jeste da na neki nacin upija ili eliminise neprijatne mirise (pored rasipanja, mislim da je ovo jedna od glavnih razloga svadje sa nasim ljepsim polovinama)...
    sta po vama najbolje otklanja neprijatne mirise?
    kako rijesiti problem ponovnog koristenja iste podloge (mislim na kupovne podloge, koje nisu bas ni jeftine, narocito ako imate vise ptica)?
    prije par dana sam kupio neki Prestige (Verselle Laga) pijesak za dno, pakovanje od 2 kg...navodno da sprecava sirenje neprijatnih mirisa....danas sam ga stavio na dno, pa cu bas da vidim kako to radi...zasad ima neki miris slican mirisu mora...

    dosada sam koristio papir i mijenjao ga svaki dan...kad je vrijeme suvo, nema vecih problema sto se skupljanja izmeta i (donekle) neprijatnih mirisa tice...cim je vrijeme kisno i vlazno, izmet se lijepi i pocinje da emituje miris...valjda ce ovaj pijesak biti bolji... Question
    avatar
    vladan bg


    Broj postova : 48
    Registration date : 21.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by vladan bg sub 29 stu - 14:25

    Ja koristim obican pesak, menjam jednom nedeljno. Kada se ptice kupaju i mokre pesak , tada pocinje da se oseca, ali ipak mislim da nema boljeg resenja.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Branimir sub 29 stu - 22:49

    Mislim da bi piljevina bila bolji izbor ima veču moč upijanja od pijeska, ali ipak treba mjenjati nakon nekog vremena kao i sve ostalo.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by bocka ned 30 stu - 1:51

    OD ISKUSTVA MOGU DA KAZEM DA PESAK NIJE DOBAR POGOTOVO AKO PREDHODNO NIJE OPRAN SA VODOM.
    U TOPLE DANE KADA SE PTICE KUPAJU DOLAZI DO KLJIJANJE RAZNO RAZNIH BAKTERIJA I VELIKI SMRAD.
    KAO POSLEDICA PTICE OBOLEVAJU U NOGE I VEOMA JE TESKO DA SE SPASE JER PRVO IZGUBE PRSTE NA JEDNU NOGU A KASNIJE ISTO SE DESAVA I NA DRUGU NOGU.
    NAJBOLE KOD MENE POKAZALA SE BOROVA PILJEVINA OD REZANE GRADJE.
    U VOLIJERU STAVIM OKO DVA SANTIMETRA PILJEVINE I MENJAM JE PO POTREBI.
    U BOROVOJ PILJEVINI IMA DOSTA SMOLE I TU NISTA NE MOZE DA SE ZADRZI.
    HIGIJENA JE PREDUSLOV ZA ODGOJ ZDRAVIH I CISTIH PTICA.
    POZDRAV
    avatar
    vladan bg


    Broj postova : 48
    Registration date : 21.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by vladan bg ned 30 stu - 2:28

    bocka je napisao/la:OD ISKUSTVA MOGU DA KAZEM DA PESAK NIJE DOBAR POGOTOVO AKO PREDHODNO NIJE OPRAN SA VODOM.
    U TOPLE DANE KADA SE PTICE KUPAJU DOLAZI DO KLJIJANJE RAZNO RAZNIH BAKTERIJA I VELIKI SMRAD.
    KAO POSLEDICA PTICE OBOLEVAJU U NOGE I VEOMA JE TESKO DA SE SPASE JER PRVO IZGUBE PRSTE NA JEDNU NOGU A KASNIJE ISTO SE DESAVA I NA DRUGU NOGU.
    NAJBOLE KOD MENE POKAZALA SE BOROVA PILJEVINA OD REZANE GRADJE.
    U VOLIJERU STAVIM OKO DVA SANTIMETRA PILJEVINE I MENJAM JE PO POTREBI.
    U BOROVOJ PILJEVINI IMA DOSTA SMOLE I TU NISTA NE MOZE DA SE ZADRZI.
    HIGIJENA JE PREDUSLOV ZA ODGOJ ZDRAVIH I CISTIH PTICA.
    POZDRAV

    Nisam probao sa piljevinom, ali mislim da iste bakterije koje se javljaju na pesku, javljaju se i na piljevini. Osim toga, kanarinci kljucaju pesak , sto im pomaze pri varenju. Evo kod mene su u volijeri i pored peska poceli da jedu zid Laughing
    avatar
    Gost
    Gost


    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Gost ned 30 stu - 13:07

    Jedino ispravno rješenje je rešetka na podu,bilo krletke ili voljere,a za kljucanje postoji 100 vrsta grita.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by bocka ned 30 stu - 16:56

    NISAM SLUCAJNO NAVEO BOROVA PILJEVINA.BOR SADRZI PUNO SMOLE I JE LJUTO DRVO PO UKUSU, TU NEDOLAZI NISTA, POGOTOVO OSE KOJE MENI SU NANELI VELIKU STETU KOD MLADE IZVEDENE JAVRIJE.
    NA RESETKU IPAK OSTAJE DEO IZMETA I MIRIS JE PRISUTAN KAD SE PTICE KUPAJU.
    JEDINO RESENJE KE STAVLJATI KVARCIRAN PJESAK A KADA ZA KUPANJE DA BUDE SVANJNSKE STRANE.
    PESAK NA PODNJACI JE VELIKI RIZIK ZA SVE PTICE KOJI GA KLJUKAJU.
    ZATO JA KORISTIM POSEBNE HRANILICE SA DODATKOM SPECIJALNE MESAVINE OD PESKA KOJE SE DAJU I ZA OSTALE PTICE.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by DjordjeVet ned 30 stu - 18:32

    zaboravih reci da imam resetku iznad ladice, tako da ptice ne mogu doci u dodir sa bilo cime sto stavim dole u ladicu..
    Da, na resetki se zadrzi nesto izmeta,ali je ipak bolje nego kad je nema...
    mineralne materije im ionako dajem mimo ladice, u posebnu hranilicu, tako da mi je u ladici bitan samo higijenski i mirisni momenat...
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by bocka pon 1 pro - 22:28

    PILJEVINU KORISTIM ISKLJUCIVO U VOLIJERU, U KAFEZIMA JE NEMOGUCE JER SVA CE BITI IZBACENA VANI ZBOG NISKOG PRELETA, ISTO SE DESAVA I U VOLIJERU KAD PTICE SLECU, MEDJUTIM JA STAVLJAM NAOKOLO NAJLON KOJ NEDOPUSTA DA PILJEVINA ODE VANI.
    U OVO DOBA PODIGO SAM NAJLON NA OKO 30 SM. ZBOG SNEGA, ODNOSNO DA KOLIKO-TOLIKO ZASTITIM HRANILICE.
    MORAM NA SLICI DA VAM POKAZEM ALI PREKO LETI KAKO SEME KLIJA U PILJEVINU I U PODNJACI IMATE ZIVU TRAVU (ZELENIS), MISLIM DA JE TO ONO SVETLO SEME.
    PTICE DOBRO PRIHATAJU BOROVU PILJEVINU A STO JE NAJBITNIJE , NOGE SU IM KRISTALNO CISTE I ZDARVE. POGLEDAJTE VOLIJERU : podloga u kavezu/volijeri Dsc03152lb9.th
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by refa95 sri 28 lis - 19:52

    ja sa ocem odem na mjesto gdje se prodaje gradevinski materijal i tamo ponesem dvije kante po 25 litara i covjek mi na crno napuni 2 kante za 1 km i to meni mojim pticama moze biti ihihihi jer ja svoje ptice cistim svaki treci dan a i nemam ih puno samo oko dvadeset dvjetri ptice
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by many čet 29 lis - 14:43

    Ja stavljam 50-50 pijesak sitan pa do veličine krupne soli kao grit uz to umješam glinu i ilovaču takva mješavina je ok za probavu i mineralnu dopunu u ishrani,za pilovinu jesam i nisam, zašto nisam jer ako se prolije voda ili imaš mekokljunce sa živom probavom upljesnivi se ili se zavuku nametnici poput tekuta a iako se kupaju pa očiste glavicu u sitnu piljevinu ako je sitna upadne im u oko,kod pijeska ma kako da se namoči on se i osuši dapače ako ptica leti ne razbacuje ga toliko po volijeri nego kad god sleti preokrene ga pa se bolje suši a struktura pijeska se tako neprekidno miješa i mijenja,eto tako je moje mišljenje!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by bocka pet 30 lis - 2:53

    MANY,
    JA TE CENIM KAO PTIČARA ALI IPAK POSLUŠAJME, JA SAM NAJEBO JEDNE GODINE I ZBOG TOG PESKA IZGUBIO SAM SVE PTICE U VOLIERU.
    PESAK I PTIČJI IZMET SU LEGLO BAKCILA PREKO LJETI KADA SE PJESAK UMOCI PA PROSMRDI NA KOKOŠARNIK.
    BOROVA PILJEVINA JE STRAČNA STVAR, U BORU IMA SMOLE A TU NE ŽIVI NIŠTA, IZMET I VODA UPIJA TA PILJEVINA ALI ODMAH SE SUŠI I TU SI U PREDNOSTI.
    POVREMENO PROMEŠAŠ PILEVINU A KAD DOĐE MOMENAT LEKO JE PROMENIŠ.
    JA PILJEVINU BACAM U DVORIŠTE I TO SLUŽI KAO ĐUBRIVO.
    KADA STAVLJAM ČISTU PILJEVINU PTICE RADO JE JEDU I EVO NEKOLIKO GODINA JA NEMAM NIKAKVIH PROBLEMA.
    JEDINO ŠTO TREBA NA DONJI DEO PODNJAČE DA STAVIŠ NEKI NAJLON KAKO PILJEVINA NE ISPADALA VANI PRILIKOM SLETANJA I ODLETANJA PTICA.
    OVO TI GOVORIM IZ ISKUSTVA, PROBAJ I VIDJEČEŠ DA SAM U PRAVU.
    POZDRAV MANY
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 48
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by franeperuzovic pet 30 lis - 15:00

    kod mene nema ni najmanjeg neugodnog miris. nema misisa uopće.

    pitate se kako je to moguce. evo otkrit cu vam tajnu.

    jednostavno kod mene je prisutan alergijski rinitis pa mi je sluznica nosa natečena tako da ne

    osječam mirise. bounce
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Siskin ned 1 stu - 13:45

    Što se tiče te piljevine od rezane građe - u mom slučaju jelovine. interesuje me da li trebaju biti što sitniji komadići ili to nije vaćno jer ovdje ima jedan privatnik koji radi namještaj od jelovine i drugih vrsta drveta pa bih mogao u njega uzimati. i koliko često mijenjati tu podlogu za grdelina i kanarinca?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by many ned 1 stu - 14:06

    dao si mi malo da promislim,i probati ću vjeruj mi a kakva piljevina je to od dasaka ili iz pilane?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Dean ned 1 stu - 17:20

    piljevina je OK, je je sad koristim, kad zafali uzmem dvije daske, poblanjam i nema zime, jedino mi malo smeta što kad stavim hranilice nisko - (da bi mi ptice letile gore dole) onda mi malo pometu tu piljevinu i ostane gola podloga...zato sad mislim preči na rešetke i ispod papir...što se tiće pijeska...ja sam godinama koristio morski, koji je OK ali kad je južina onda on pokupi vlagu i odmah zasmrdi, mada zbog ovoga koliko znam niko nije imao problema,(90% Pulskih uzgajivača koristi i oduvijek je koristilo morski pijesak kao podlogu za kaveze) svejedno meni to smeta, i stalno tražim bolja rješenja, vidio sam i onaj piojesak koi se koristi baš za podlogu u kavezima (navodno ubija i kokcidiozu) ali mi je isto nekako traljav...vidit ćemo sad upravo ovih dana gledam dobiti Vidojevica na telefon, da vidim kako velike komade mi moze on napraviti za podnu resetku.
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Siskin ned 1 stu - 20:01

    U mom slučaju piljevina je iz stolarske radionice, znači najviše jelovine ali ima i drugih vrsta.. nisam ni ja još probao - čekam i ja kakav komentar od ljudi koji su već to probali...

    EDIT - ovo mi je bio odgovor za many (2 posta prije)
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Siskin pon 2 stu - 19:10

    Danas sam u INTEREX vidio ovu podlogu za životinje, također piljevina pa me interesuje vaše mišljenje, valja li za štigliće i kanarinca.. piljevina ima miris limuna kako sam mogao skontati - nisam se puno zadržavao tako da nisam detaljno čitao..

    podloga u kavezu/volijeri Qnwn1kuvtev1je5b2sl6
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Dean pon 2 stu - 19:38

    piljevina ko piljevina :-), samo ako misliš to stavljat u kaveze nevalja onda, letit če ti na sve strane, a kupovat piljevinu za volijeru mi nekako ne izgleda bas kao super ideja, nadji nekog stolara u blizini i biče mu drago da ga svako toliko oslobodiš vreče do dvije piljevine
    avatar
    Gost
    Gost


    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Gost pon 2 stu - 21:08

    Sve su te piljevine s mirisom diskutabilne i bolje ih je izbjegavati. Kao što je Dean predložio, do stolara s par velikih vreća za smeće, pa da vidiš. U svakom slučaju, mislim da je bolje uzimati blanjevinu, a ne klasičnu piljevinu, jer manje leti naokolo, a djeluje mi i higijenskije. Doma držim zamorčiće, pa dobro znam sve te muke oko stelje. Smile
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by sestoperac pon 2 stu - 21:28

    Vi mislite da stolari daju piljevinu za dzabe Question Very Happy
    avatar
    Gost
    Gost


    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Gost pon 2 stu - 22:01

    Pa eto, ja zatrepćem okicama i dobijem džabe... Smile Šalim se, prijateljičin muž je stolar, pa me on opskrbljuje piljevinom.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by many sub 7 stu - 11:35

    a što če mu piljevina osim ako sam nema nešto,hvala na odgovoru jer sam si mislio ima sitna i krupna sam sam stolarske struke,mislio sam i na piljevinu od motorketo su kao listići!
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Branimir sub 7 stu - 21:48

    Prije je u pilani koja je blizu moje kuće bilo piljevine koliko hočeš pa su je vozili na deponij, a u zadnje vrijeme dolazi talijan svaki tjedan sa šleperom i sve pokupi, napravi u Italiji brikete ili panel ploče i onda to Hrvatska uvozi( vidio u Pevecu, firma koja dolazi po piljevinu je izvoznik, a pevec uvozi)!

    Sponsored content


    podloga u kavezu/volijeri Empty Re: podloga u kavezu/volijeri

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 2 svi - 9:44.