Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+68
Branislav1
Tomislav
MIKI
lepi
zako
krepat ma ne molat
saly
relja
veseljko
zijada
Simona
shoei.dm
zelandur
DUbirds
blizanci
matija
skopski maestro
works
Vrbanja
sturcla
patrik
Mozaik
trava
ikayke
budisic
seadriver
kemo89
crv
Harzer
markozd
danijelvr
zoranV
MARIN
dragutin rajnović
Sasha
vixan
čajka
Dule
krstokljun
Carduel
grujo
refa95
Siskin
mutacija
evmolp
komiza
kreso
Vasko-MK
Merlo
dr.nenad86
pippo
Border
vlado
sgobin
Renato.M
PESTI
faganel
ticar
zvrcko sen
dzemal_sa
franeperuzovic
sestoperac
Santa
Dean
bocka
opalnaissus
Miljenko
malinois
72 posters

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    avatar
    Gost
    Gost


    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Gost pon 1 oľu - 16:52

    Vidim da se izaslo iz teme pa da se vratimo. Problem sa suvim vazduhom se lako rijesava postavljanjem do pola napunjene case vode ispod gnijezda. Casa treba da je lagana jer, ako zenka proba da udje u nju, bolje da je prevrne nego da se utopi.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by malinois pon 1 oľu - 19:26

    malinois je napisao/la:
    malinois je napisao/la:Pozdrav forumasi

    Priblizava se reproduktivna sezona kanarinaca (nekima je vec pocela) pa sam odlucio napisat neka osobna iskustva.
    Sezona izlozbi prosla ,rijesili smo se viskova ptica,nabavili nove i treba krenuti u novi ciklus .Bitno je da se nesto desava.
    Pokusat cu u kratkim crtama napisat na koji nacin pristupam reprodukciji.
    Muzjaci

    Povadeni su iz volijere u kaveze ,lagano produzavam dan i naravno hranim ih kvalitetnije.Posto nisam pristalica pretjeranog koristenja raznih medikamenata ,odradim osnovne stvari .Ocistim ptice od (potencijalnih ili prisutnih) parazita,vanjskih,respiratornih ,crijevnih i parazita nogu.Ne koristim preparate koji nisu nuzni ,znaci tretmane prevencije ne priznajem..
    Muzjake stavljam u kaveze (svaki u svoj) i pregradim ih pregradama da se ne gledaju.Jednom tjedno u trajanju od 10 minuta uklonim pregrade i dozvolim muzjacima da se ZESTAJU jedni na druge.Taj cin izmedu ostalog smatram djelom pripreme.
    Hrana za taj period i nacin balansiranja je jako bitan.Ima prica koje su sklone gojaznosti i prave nam velike probleme u pripremi.Muzjake hranim mjesavinom versele laga uzgojna sa dodatkom skajole (svijetlo sjeme)50%..Svaki drugi dan dobiju jajcanu hranu CeDe sa dodatkom klijavog sjemena.Na raspolaganju imaju minerale i aktivni ugljen u neogranicenim kolicinama .Vitamini koje koristim ferti vit dajem svaki dan ,pola propisane doze.Jabuka 1 tjedno.
    Produzavanje dana radim pomocu tajmera na nacin da od prirodnog rezima do zeljene duzine dana (14 sati) prode 45 dana.

    Zenke

    Zenke su vani u volijeru .Kad sam njih poceo pripremati? Od dana kad su se izlegle.
    Uspjesne reproduktivne sezone bez kvalitetnih i dobro pripremljenih zenki NEMA.Najveca greska uzgaivaca je upravo u tome sto se zenki sjete kad treba pocet reprodukciju.Moje zenke su cijelu godinu u volijeri (vanjska) ,kupaju se ,kvalitetno hrane ,na cistom su zraku i sto je po meni jako bitno ,ne cuju muzjake.
    Zenke hranim ovisno o godisnjem dobu.Ljeti dok traje mitarenje, dajem kvalitetniju sjemensku hranu ,voce povrce u izobilju ,minerale ,rijetko jajcanu hranu.Od trenutka zavrsetka mitarenja mjenjam i nacin ishrane ,postepeno.Sa jace hrane prelazim na „posniju“.U tom periodu koji jos traje dajem od sjemenske hrane samo skajolu(svjetlo sjeme),jednom tjedno jajcanu hranu CeDe .voce i povrce svaki drugi dan ,minerali i aktivni ugljen moraju bit prisutni.Kupanje svaki dan.
    Sto se tice ciscenja od raznih parazita proces isti kao i muzjaci.

    Kako pristupam reprodukciji?

    Zenke povadim iz volijere i svaku stavim u svoj kavez u prostoriji u kojoj su muzjaci.Obavezno svim zenkama odrezem nokte pa i onim kojima su kratki.Ovo mi je bitno uraditi da zenke nebi ostrim noktima razbile jaja.
    Prvih par dana zenke ce u kasno popodnevnim satima spavati ili drijemati .To je sasvim normalno jer im je dan trajao do 16 h a kad ih unesem do 21h.
    Onog trenutka kad sam ih unio u prostoriju pocinjem ih hraniti drugacije.U jednu hranilicu dobiju uzgojnu mjesavinu a u drugu skajolu.Jajcanu hranu dobiju svaki dan i to onoliko koliko je dovoljno za taj dan.Minerali moraju bit u kavezu.Zenke koje su bile vani ,nisu slusale muzjake ,hranjene na ovaj nacin krecu sa pravljenjem gnjezda za 10 dana .

    Toliko od mene za sad.Mozda sam pomogao mladim uzgaivacima nekim od mojih iskustava .Volio bih cut (procitat) i iskustva drugih pticara .


    Pozdrav

    U predhodnom postu napisao sam postupak pripreme ptica za reprodukciju .Sada bih podjelio neka iskustva vezano za tok iste.
    Posto su zenke unesene u prostoriju gdje ih vec cekaju muzjaci koji su spremni ,dobile su adekvatnu hranu prilagodile se duzini dana i AKCIJA krce.

    Kavezi koje koristim za boravak zenki i odhranu mladih su relativno mali.36X24X24 tako mi diktira prostor .Prinuden sam koristiti vanjska gnjezda i mogu reci da mi to dosta olaksava .Kavez ima 3 vrata .Na prednjoj strani su vrata koja koristim za djelovanje unutar kaveza .Bocna vrata su za gnjezda .Kad ubacim zenke u kavez“ objesim „gnjezdo .Prvih dana ne pokazivaju interes .Potrebno je desetak dana da udu u nagon .

    Svako jutro u posebne hranilice zenkama dajem jajcanu hranu CeDe pomjesanu sa klijavim sjemenom .Za klijanje koristim mikro suncokret i ne dajem E vitamin u drugim oblicima.Potrebe za tim vitaminom ptica zadovoljava klijavim sjemenom .Ponudim materijal za izradu gnjegda .U pocetku zenka lagano cupka materijal i razbaciva ga po kavezu .Neke to rade iz dosade a pojedine osjecaju lagano nagon.Muzjake ubacivam kad vidim da je krenula izrada gnjezda .

    Posto ptice parim na „skok“ a ne formiram parove potrebno je uloziti puno vise energije i rada nego kad se formiraju parovi .Zenke pripremim dosta dobro tako da sve krenu u isto vrijeme .To je na neki nacin dobro jer svi mladi dodu u istovremeno ali to je i veliki „posao „.Broj muzjaka je upola manji od broja zenki (bar kod mene).Kako pustam jednog muzjaka na dvije zenke ?:
    1.dan pustim u vecernjim satima muzjaka kod zenke (sat prije gasenja svjetla)
    2.dan u jutarnjim staima vratim muzjaka u njegov kavez.U vecernjim satima pustim ga kod druge zenke
    3.dan vadim muzjaka u svoj kavez .U vecernjim satima pustim ga prvoj zenki .

    Taj postupak ponavljam dok zenke ne snesu 3. jaje .Muzjak je svaki dan pario i jednu i drugu zenku a po cijeli dan je bio u svom kavezu ,pjevao i skupljao snagu za vecernje i rano jutarnje uzitke Smile .Ovakav postupak mi se pokazao idealnim ,broj oplodenih jaja je veliki a muzjaci mi sacuvaju pjesmu ( to mi je jako bitno).
    Nakon izrade gnjezda i parenja zenke krecu sa nosenjem jaja .Prvo jaje zamjenim plasticnim i sljedece dane vadim jaja dok ne snese cetvrto.Muzjake prestanem pustati kad zenka snese trece jaje .Ako je muzjak pario sigurno ce sva biti oplodena .Zenku nalezem u jutarnjim satima neposredno nakon nosenja cetvrtog jajeta.

    U periodu dok zenke leze na jajima hranim ih drugacije nego za vrijeme pripreme .U jednu hranilicu dobiju uzgojnu mjesavinu ,u drugu skajolu(svijetlo sjeme) ,sipina kost ,minerali i aktivni ugljen su na raspolaganju .Za pice cista voda .
    Primjetio sam jednu dosta zanimljivu stvar a to je da zenke neposredno nakon zaljeganja na jaja radije posjecivaju hranilicu sa skajolom nego onu sa uzgojnom hranom.Priroda to sama regulira .Zenka dok lezi ne trosi neku veliku energiju ,treba bit mirna .Mislim da je velika greska (siguran sam) da se za vrijeme lezanja na jajima zenka hrani iskljucivo uzgojnom ,jakom hranom .U takvim slucajevima nije rijetka pojava da napusti jaja .Umjesto da lezi mirna mi je usiljavamo hranom da krene u novi ciklus.

    13. dana nakon sta smo nalegli zenku (nekad i duze ) dolaze prvi mladi .Obicno pocnu izlaziti u jutarnjim satima ,nekad i kasnije ,sve ovisi kako je zenka lezala.Taj dan zenki treba dati potpuni mir ,jedino u vecernjim satima treba izvrsit kontrolu gnjezda i eventualno reagirat po potrebi.Dogodi se po nekad da ljuska od izlezenog mladog nalegne na jaje koje jos nije izlezeno i oteza ili onemoguci daljnje izlazenje iz jaja .

    Kako hranim zenke u periodu odhrane mladih?

    Prvi dan nakon izljeganja mladih, zenkama ne dajem jajcanu hranu .Sljedeci dan krecem sa potpunom ishranom .U jutarnjim satima dobiju CeDe navlazen vodom(malo) u koji stavim klijavo sjeme .Promjenim mjesavinu sjemena i skajolu u hranilicama i naravno svako jutro cista voda bez obzira sto je pojilica jos puna .Popodne iz hranilica izbacim nepojedenu jajcanu hranu (obicno je i ne bude ) i dam novo napravljenu.Greska je u hranilice dodavati jajcanu hranu na onu sto je jos prisutna.Treba naci neku mjeru i izbalansirati kolicinu date jajcane hrane tako da se bacanje i rasipanje svede na minimum.Neposredne prije gasenja svijetla iz svih kaveza vadim hranilice sa jajcano hrano i po malo dodam sjemena u druge hranilice namjenjene za to tako da zenke u ranojutarnjim satima imaju sa cim hraniti mlade .

    Mlade prstenujem obicno 6. dan a i to ovisi o tome kako ih je majka hranila.Najbolje je sacekati da mladi pocnu vrsiti nuzdu po rubovima gnjezda jer su tada manje sanse da zenka skine prsten ili izbaci mladog van gnjezda .U tom periodu u ishranu uvrstim jabuku .Zenka je do tada jela izmet mladih i prilicno je zagadila svoj organizam time a jabuka ce joj sigurno dobro doci.Kolicinu klijavog sjemena u jajcanoj hrani smanjivam i do 10.dana starosti mladih ,izbacivam .Imao sam problema da zenke od pretjerane kolicine E vitamina ranije od normalnog krenu u 2.turu .U jajcanu hranu pocinjem dodavati Calci-lux.

    Osamnaesti dan nakon izljeganja pocinjem promatrat zenkino ponasanje i kontroliram njeno stanje da bih odredio idealan trenutak pustanja muzjaka za drugu turu.Puno je bolje kad zenka krene kasnije sa nagonom .Mlade odvojim od majke nikad prije 22-23 dana a zadovoljan samkad se to desi dosta kasnije .Ovaj postupak ovisi upravo o tome dal je zenka krenula u novu turu .Uzgajivacima koji formiraju parove ovo nije problem jer muzjaci prihvate dohranu mladih a parenjem na skok samo ce 50% muzjaka hraniti mlade .

    Ishrana i uzgoj mladih ptica neposredno nakod odvajanja od majki je najkriticniji i najvazniji period. O takvim iskustvima cu napisat po nesto drugom prilikom .

    Nadam se da ce mladi uzgaivaci mozda i pronaci nesto zanimljivo iz ovog teksta .
    Zelim vam uspjesnu reproduktivnu sezonu.

    Ishrana mladih ptica

    Najkriticniji period mladom kanarincu je upravo trenutak odvajanja od majke .Kanarinka je za vrijeme odhrane jela kvalitetnu i raznovrsnu hranu i sa istom hranila pomladak .Na jelovniku je bilo dosta toga ,uzgojna mjesavina sjemena ,skajola ,jajcana hrana ,jabuka ,minerali ,aktivni ugljen itd .itd..Mlade ptice kad odvojimo jedu samo jajcanu hranu .Potrebno je na neki nacin isforsirati da jedu sjemensku hranu sto ranije .Ja osobno to radim na ovaj nacin:Mjesavinu sjemena u elektricnom mlinu za kavu „izrazbijam“ tako da nije u potpunosti mljevena nego da su zrna samo otvorena .Dovoljno je nekoliko puta po 3-4 sekunde ukljuciti mlin i ucinak je dobar.U jajcanu hranu staviti minerale ,aktivni ugljen i kalcij .Aktivni ugljen u tom periodu je po meni jako bitan i smanjiva mogucnost razboljevanja i proljeva.Jabuku dajem u ovisnosti o stolici (izmetu).Ako je crn i cvrst dam jabuku (ne previse ) ako nije onda je uskratim. Vitamine jednom tjedno i to pola propisane doze .
    Desetak dana je potrebno mladim pticama da pocnu otvarati sjeme i normalno ga jesti.Po meni bi trebalo pojacat postitak brasnastih sjemena (skajola) a smanjit uljana sjemena (repisa,konoplja…).

    Smjestaj :

    Idealno je mlade ptice neposredno nakon odvajanja stavit u malo veci kavez u kome se nalaze resetke koje onemoguce silazak na pod.Takvi kavezi ili male volijere su idealne dok mladi ne pocnu jesti mjesavinu sjemena normalno.Te resetke onemoguce silazak na pod i konzumiranje jajcane hrane koju su ptice rasule taj dan a jos gore neki od predhodnih dana.Dobro je ako u tom kavezu ili volijeri ima malo starijih ptića tako da tek odvojeni vide od njih gdje je hrana i voda .Nije rijetka pojava da stariji (ranije odvojeni) ptići hrane one mlade koji jos tuzno zovu majku. X.
    Kad mlade ptice pocnu normalno jesti mjesavinu sjemena ,mogu se pustiti u velike volijere .

    Ishrana u volijerama a ovisno o vrsti ptica u svakom slucaju sto raznovrsnija .Svakodnevno kupanje .Higijena na visokoj razini .

    Kvalitet mladih ptica sem pocetnog priplodnog jata ovisi i o nama i to u velikom postotku..

    Sve sto sam do sada napisao temelji se na osobnim iskustvima .Nista nije nepoznanica ali jednostavno nije lose ponovit i pomoci mladim uzgaivacima dodu do zeljenog cila a to su mlade ptice.

    Pozdravljam sve ,zelim vam uspjesnu sezonu lezenja i nadam se da cemo se druzit na izlozbama i van njih .
    Siskin
    Siskin


    Broj postova : 437
    Location : BiH - HNK
    Registration date : 29.10.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Siskin pon 1 oľu - 20:10

    Hvala ti puno na ovim tekstovima, meni kao početniku puno si pomogao.

    Samo, interesuje me šta je ''skajola''?
    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by refa95 pon 1 oľu - 20:12

    to ti je svijetlo sjeme ili "skajola"to nisam ni ja znao pa mi je ja mislim dean objasnio
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Renato.M pon 1 oľu - 20:20

    Škajola=svijetlo sijeme= sijajac ( osnovna hrana za kanarince )
    Malinois je sve odlično napisao, ja kad odvojim mlade onda im dajem kuhanu škajolu pomiješanu sa suhim paštončinom da bi mladima olakšao taj prijelaz na običnu miješavinu. Poz...
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK pon 1 oľu - 21:48

    Puno pozdrava malinoisu. Odlican tekst oko ishrane i smestaj mladih ptica. Super za nas pocetnike da ima gde da ucimo.
    grujo
    grujo


    Broj postova : 244
    Age : 44
    Location : Srbija,Kraljevo
    Registration date : 30.12.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by grujo uto 2 oľu - 10:42

    Bravo Malinois,sta reci posle ovog teksta cheers cheers cheers
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Carduel uto 2 oľu - 13:28

    Svaka čast na tekstu Malinois!

    Samo veliki nesebično dijele svoje znanje nama početnicima u uzgoju kanarinaca i općenito. Ima još svjetskih šampiona samo rijetki žele pomoći a ti si šampion na dva polja: kao čovjek i kao ptičar i pravo je bogatstvo što te imamo na forumu.

    Što je Bocka jednom napisao: Dobri ljudi se prepoznaju po dobrim djelima!

    Pozdrav
    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by dr.nenad86 uto 2 oľu - 15:37

    U tome se vidi velicina odgajivaca, kada nesebicno deli svoja iskustva i kada otkriva sve do detalja, kod njega koliko mi se cini sto se pticarstva tice nema tajni, e u tome se odgleda velicina odgajivaca i coveka, jos jednom svaka cast grande profesore i naravno da je velika stvar sto se takva velicina nalazi na forumu a jos veca je sto imamo tu cast i zadovljstvo da ga poznajemo i licno......... Jos jednom skidam kapu.......... king


    Pozdrav cheers
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by faganel uto 2 oľu - 21:20

    Kod mladih u gnjijezdu nije rijetka pojava, da pojedini primjerci slabije napreduju iz raznih razloga (kasnije izleženi,drugi ih nadjačavaju,majka lošije hrani).
    U tim slučajevima pribjegavam ručnom hranjenju. Postoji i tvornička smjesa za ručno dohranjivanje ali ja sam koristio razne mikseve. Ranije je to bio miks mlijeka u prahu, kokosova brašna, raznih keksa, pure, griza i t.td. Sada to sve riješava mendolino (dječja hrana). Dodam malo vode, dobro izmješam i ptičicama u kljun. Treba paziti, da se ne dade odviše, jer onda presita ptičica neće reagirati na majčin poziv za hranjenje.
    Kada se izjednaći sa bračom u gnjijezdu prestajem sa ručnim hranjenjem.
    To primjenjujem i kada pojedini mladi odvojen od majke još uvijek "vapi" za njezinim hranjenjem. Polako smanjujem tu dopunsku prehranu i ptica prelazi u potpunosti na samostalan život.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by malinois uto 2 oľu - 23:08

    faganel je napisao/la:Kod mladih u gnjijezdu nije rijetka pojava, da pojedini primjerci slabije napreduju iz raznih razloga (kasnije izleženi,drugi ih nadjačavaju,majka lošije hrani).
    U tim slučajevima pribjegavam ručnom hranjenju. Postoji i tvornička smjesa za ručno dohranjivanje ali ja sam koristio razne mikseve. Ranije je to bio miks mlijeka u prahu, kokosova brašna, raznih keksa, pure, griza i t.td. Sada to sve riješava mendolino (dječja hrana). Dodam malo vode, dobro izmješam i ptičicama u kljun. Treba paziti, da se ne dade odviše, jer onda presita ptičica neće reagirati na majčin poziv za hranjenje.
    Kada se izjednaći sa bračom u gnjijezdu prestajem sa ručnim hranjenjem.
    To primjenjujem i kada pojedini mladi odvojen od majke još uvijek "vapi" za njezinim hranjenjem. Polako smanjujem tu dopunsku prehranu i ptica prelazi u potpunosti na samostalan život.

    pozdrav

    Nisam nikad to pokusao raditi .Uvjek mi je to bilo nepoznanica .Koliko puta bi trebalo u toku dana prihraniti mladog? Dali samo prihranite pticu koja je zaostala u razvoju ili i ostale ?Jel se koristi neka sprica il....
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by krstokljun uto 2 oľu - 23:15

    Meni je danas prijatelj predlagao, da prihranjujem jednog tica od crnog topaza. Iako sam zaljubljen u ptice ne zelim biti njihov rob, ako se izbori sam u redu, ako ne bice drugih tica. Taj prijatelj ima pozitivna iskustva sa prihranjivanjem.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by malinois uto 2 oľu - 23:17

    Poznajem dosta uzgaivaca koji prihranjuju rucno i bas su zadovoljni rezultatima .Ja osobno nisam nikad probao a nisam siguran da bih imao strpljenja za to.Zato i pitam faganela koliko puta dnevno i kako .
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by sgobin uto 2 oľu - 23:41

    Ja sam prošle godine nekoliko tica uspio "spasiti" tom metodom prihranjivanja međutim u trenutcima kad zbog posla nisam mogao biti prisutan u uzgajivačnici takve tice bi ostale nenahranjene pa mi je isto tako i uginulo par tica.Primjetio sam da mladi tići koje sam prihranjivao po mom ulasku u prostoriju bi se odma počeli "buniti " tražeći hranu za razliku od onih koje je majka hranila.Kako je u današnje vrijeme sve manje vremena a sve više obaveza odlučio sam da tu metodu ne primjenjujem već da se oslonim na prirodnu selekciju.
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Dule sri 3 oľu - 0:23

    Ja takođe prakticiram dohranjivanje mladih u slučaju kasnijeg izlijeganja. Dovoljno je i dva puta dnevno i to kad dođem poslijepodne sposla(oko 4 h)i predveče nakon zadnjeg hranjenja od strane roditelja.Bitno je dohranjivati nakon hranjenjaroditelja radi toga da se nebi izgubio tempo hranjenja,a predveče ptića nahranimo do maksimuma da bi pomalo stekao prednost u napredovanju.Nakon tridana tić se poravna sostalim tićima ugnijezdu.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by ticar sri 3 oľu - 7:30

    Dule je napisao/la:Ja takođe prakticiram dohranjivanje mladih u slučaju kasnijeg izlijeganja. Dovoljno je i dva puta dnevno i to kad dođem poslijepodne sposla(oko 4 h)i predveče nakon zadnjeg hranjenja od strane roditelja.Bitno je dohranjivati nakon hranjenjaroditelja radi toga da se nebi izgubio tempo hranjenja,a predveče ptića nahranimo do maksimuma da bi pomalo stekao prednost u napredovanju.Nakon tridana tić se poravna sostalim tićima ugnijezdu.

    ja isto samo 2 puta dnevno,oko 2 popodne i prije nego im se gasi svitlo,a kad mi se neda dohranjivati onda izminim tiće po gnijezdima,one veće kod jedne kanarinke a manje kod druge. RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Icon_lol
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by faganel sri 3 oľu - 20:36

    Obično to radim 4-5 puta dvevno, ovisno koliko sudjeluje i majka. I obavezno prije gašenja rasvijete. Tada, ako su im nepopunjenje gvačice, nahranim cijelo gnjijezdo. Gvace im napunim maksimalno.
    To radim sa hranom između 2 prsta. Iz toga proizlazi, da hrana mora biti dovoljno kompaktna da stoji među prstima i dovoljno kašašta da je ptić rado prihvati.
    Za svako hranjenje radim novu smjesu.
    čajka
    čajka


    Broj postova : 412
    Age : 56
    Location : S P L I T
    Registration date : 01.05.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by čajka sri 3 oľu - 23:18

    FAGANEL - Mozes li mi malo opisati o kojim se komponentama radi koje koristis u dohrani mladih kanarinaca
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Dean čet 4 oľu - 10:21

    grrrr da znate kako se lijepo nakon 3 dana vidi dali su jaja puna, kad se sa metar visine strmopizde na pločice No No pig pig adio dva satineta No No
    Santa
    Santa


    Broj postova : 63
    Age : 43
    Location : Beograd
    Registration date : 05.11.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Santa čet 4 oľu - 10:46

    Dean je napisao/la:grrrr da znate kako se lijepo nakon 3 dana vidi dali su jaja puna, kad se sa metar visine strmopizde na pločice No No pig pig adio dva satineta No No
    Ti bar imas jaja, ove moje dve satinetke ni da se usile! Budi srecan
    vixan
    vixan


    Broj postova : 24
    Location : zagreb
    Registration date : 29.10.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by vixan čet 4 oľu - 11:33

    pozdrav. gdje nabaviti prstenje za privremeno označavanje kanarinaca. vidio sam da postoje limeni u različitim bojama.
    avatar
    Sasha
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 23
    Age : 32
    Location : Vranje Srbija
    Registration date : 17.11.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Sasha čet 4 oľu - 12:45

    ako se ne varam nisu limeni vec plasticni 2 eura 200 alkica...
    vixan
    vixan


    Broj postova : 24
    Location : zagreb
    Registration date : 29.10.2009

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by vixan čet 4 oľu - 14:03

    vidio sam limene u raznim bojama. samo se prstima stisnu oko ptičje nožice. zanima me gdje bih kupio oko 200 komada
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by ticar čet 4 oľu - 16:12

    vixan je napisao/la:vidio sam limene u raznim bojama. samo se prstima stisnu oko ptičje nožice. zanima me gdje bih kupio oko 200 komada

    poslat ču ti ja samo moram viditi koliko koštaju.
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by dragutin rajnović čet 4 oľu - 17:08

    u Zadru u Aliri dođe stupić od 20kom 5kn tih aluminiskih koje samo stisneš oko nožice ima ih u više boja

    Sponsored content


    RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva - Page 3 Empty Re: RAZMNOZAVANJE KNARINACA ,osobna iskustva

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 13:50.