Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


4 posters

    melanizirani česšjugar

    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    melanizirani česšjugar Empty melanizirani česšjugar

    Postaj by opalnaissus sub 3 lis - 0:21

    Melaninski češljugar
    Jednostavno aberacija ili mutacija ? !
    Odgajivač ptica Luidji Korbeta, ekspert u odgoju evropskih zeba iz Kastenovo Brianka ( Italia),mesta dobro poznatog po odgajivačma hibrida, 1999god.imao je sreće da dobije melaninske češljugare.Mladi su dobijeni od domestifikovanog para češljugara koji su se prvi put parili.Oba roditelja su izvedena u volijeri i imaju FOI alkice i nisu bila niukakvom srodstvu.Mužijak je bio dvogodišnjak a ženka jednogodišnjakinja I to joj je bila prva sezona parenja.Ovakvi slični primerci izvedeni su jos pre 20- tak godina.( 1987 god.), ali se nije znalo a i ne zna se da li je u pitanju aberacija ili mutacija, već se zaključivalo na osnovu fenotipa ( izgleda) ptice.Ali da pojasnim aberacija predstavlja odstupanje od vrste,nestajanje progena da izvrši svoju funkciju u potpunosti, dok kod mutacije je mutirao gen u genotipu jedne ptice i moze da se prenese na dalje potomstvo.Oba roditelja češljugara bili su u dobrom zdravstvenom stanju I nepokazuju nikakvu vidljivu anomaliju.Ustvari , oba roditelja za vreme cele sezone parenja i mitarenja nisu pokazivali ni jedan neuobicajeni znak niti u perju,ponašanju metabolizmu ili fizickom drzanju.Ovaj par je dobijao istu semenski hranu kao i drugi parovi zelentarki, običnih zeba, cajzli, i dr.Par je imao dva legla : jedan početkom maja 1999.god. a drugi krajem juna ( krajem 6.meseca).U prvom leglu sva četiri jaja su bila neoplodjena. U drugom leglu, od četiri položena jaja izašla su tri ptića tamne boje kože sa crnim paperjem.Mladi su bili dobro čuvani i negovani od oba roditelja na već dobro poznat nacin i imali su regularan razvitak.Svi delovi tela razvijali su se na harmoničan način ali , na zalost jedan ptić je izbacen iz gnezda nakon prstenovanja.Melanizam koji je bio primećen pri ispiljenju je definitivno potvrdjen nedelju dana kasnije,kada su prva pera crne boje počela da rastu.Sledeće mitarenje je naglasilo intezitet crnog pigmenta koji je prisutan u većem delu perja, narocito kod mužijaka.Mužijak je uglavnom crn, glava i grudi su potpuno crni, krila crna sa karakteristicnim žutim pojasom, ledja tamnobraon,dok crna glava ima samo male tragove crvenog.Ženka je uglavnom manje crna od njenog brata.Glava je potpuno crna,grudi su tamne boje, krila su crna sa žutim pojasom, a tragovi crvene boje mogu se zabeležiti ispod oka i sa dve strane iznad brade.Zaključak je da ove ptice:- imaju prisutan melanizam još od rodjenja, tamnu kožu i tamno paperje, -nemaju problema u rastu,-nemaju psihičkih problema ( imaju uravnotezeno ponašanje),-nisu imali problema sa mitarenjem, i ono interesantno da su potomci izrazito krupniji od oba roditelja.Medjutim,postavlja se pitanje da li je abnormalni melanizam sa genetskom modifikacioom prenosiva na potomstvo ili je normalni melanizam jednostavo aberacija u perju koja nije nasledna na potomstvo?!Obe pretpostavke dokazuju da istraživanje postaje interesantno i uzbudljivo.Raniji slučajevi upućuju na aberaciju koja nije nasledno vezana za endokrine problem ili problem sa metabolizmom.Naučna istrazivanja ornitologa su dosla do jos nesigurnog žakljucka da aberacija nije nasledno vezana za osobine rad žlezda sa unutrašnjim lučenjem kao i sa probavnim problemima( nepravilana ishrana,prevelika doza semena konoplje,suncokreta, brašnenih crva I dr.)S druge strane u casopisu “ The ornitologique :”belgijanac Marcel Riele,navodi da svaki melanizam nije istovremeno i aberacija i da neke mogu biti i mutacija.Kao nasledne aberacije,Prof.Mauris Pomarade povezuje princip melanizma sa endokrinim sistemom, tacnije sa lošom funkcionalnošću hipofize, žlezde koja proizvodi hormone koji učestvuju u melaninskom procesu.Profesor naglašava da melanizam može da se izgubi za vreme sledećeg mitarenja, kad normalno sve profunkcioniše, ali da zato može biti potrebno i više od jednog mitarenja.Takodje navodi da je video češljugare i guld amadine sa delimičnim melanizmom, gde su boje glave zamenjene crnim melaninom, a ostalo perje je posve normalno.Melnizam kod ovih ptica lociran je na glavi, jer je mutacijom došlo do prosširenja melanina i nestanka crvene maske.Boja glave zavisi od dominantnog faktora koji inhibira deponovanje melanina.Mnogi hibridi dobijeni od češljugara nasledjuju masku, pa je skolono misliti da se nasledjuje dominantno,uz ostale faktore i prirodu karotinoida.Dominantnost nije apsolutna nego povezana i zavisi od okolnosti.Oba ova slučaja nas vode na kontradiktornosti gde su moguci slučajevi aberacije i mutacije.Za ovaj melaninski par češljugara misli se da je u najgorem slučaju u pitanju melaninska aberacija zbog nekih nenormalnosti endokrilnih zlezda.U najboljem slučaju hipoteza je da se radi o genetskoj mutaciji.Medjutim , vec sledeće godine isti par je izveo samo dva mlada koja su bila normalna.Ovo dakle ostaje sve za razmisljanje.
    Prevod teksta, pripremu i obradu odradio sam sa mojim prijateljem Ognenom Polenkom iz Skoplja( sada se bavi sokolarenjem).Tekst je uzet sa web site:www.ilcardellino.it i objavljen u “ Avifauni” sveska br.4

    Kolege, pomozite sa nekom slikom melaniziranog češljugara !
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    melanizirani česšjugar Empty Re: melanizirani česšjugar

    Postaj by ticar sub 3 lis - 4:22

    melanizirani česšjugar Puntuablesevilla022
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    melanizirani česšjugar Empty Re: melanizirani česšjugar

    Postaj by Miljenko sub 3 lis - 9:14

    Ja imam jedno pitanje za Zadrane.
    Prijatelj u San Pedru (Deni Govorcin, rodom iz Zadra) nacuo je da je netko u Zadarskom podrucju vidio jato melaniskih (crnih) grdelina i uspio uhvatiti par komada. Da lie je ovo patka, ili tu ima neke istine????
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    melanizirani česšjugar Empty Re: melanizirani česšjugar

    Postaj by PESTI ned 4 lis - 9:57

    Opalnaissus bravo za ovaj zanimljivi tekst o grdelinu , to sam čitao 2000 u ,,AVIFAUNA, a u Dubrovniku na izložbi ptica mi je netko poklonio nekoliko primjeraka ,,avifaune,,i ovim putem zahvaljujem.

    Miljenko , u Zadru je malo i onih običnih a pogotovo crnih.
    Koliko sam ja upoznat uvjek bi netko imao grdelina sa prilično crnim na prsima ili po trtici ali to nije ni blizu crnom .Davno sam koristio jednog takvog za baštardiranje ali ništa se nije na baštarde odrazilo , sa grdelinkom nisam probao.Tičar ima nešto slično onom što sam spomenuo pa neka tog tiča slika ako ga još ima.

    Sponsored content


    melanizirani česšjugar Empty Re: melanizirani česšjugar

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 2:08.