Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+3
Miljenko
xyz
PESTI
7 posters

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by PESTI pet 18 ruj - 10:54

    Vidim da se spominje veoma često OČAK , loviti ga ili ne loviti .
    Očaci su muški grdelini od 3 mjeseca kad počnu sa udvaranjem ženkama i več polovinom trečeg sam vidjao prva gnjezda kod nas u dalmaciji .
    Grdelini koji koji najranije počinju sa gnježdjenjem su u pravilu lanjski očaci ili njihovi lanjski mladi koji su sad u dobi godina dana pa su ušli u spolnu zrelost.Mladje ptice kasnije počinju biti očaci pa ih imamo i u 9 mjesecu .(prije tjedan dana sam vidio tri mlada koji su tek izletjeli iz gnjezda)
    Mužijaku je boja maske najbliža boji krvi tj boje postaju maksimalno intezivne , bjele točkice na vrhovima letnih pera se smanje ili potpuno nestanu , noge i kljun su postali prozirni (bjeli)pa vidimo krvne žilice , .........
    Tad počinje demonstracija pjeva , tuča izmedju mužijaka tj ,,osvajanje teritorija, i ženki koje biraju kojeg če mužijaka.
    Mužijak očak pjeva sve dok on ne počne hraniti mlade (prvi tjedan samo ženka hrani ).
    Kako je pjesma razlog zašto se on lovi ovo vrijeme se koristi za ulov pojedinih mužijaka koji dominiraju sa dzijama ili dobrim turama .Razlog zašto se lovi je malo drugačiji , netko lovi u području odakle su mladi pa traži IZVORNU PJESMU koju več ima u svojoj polici i na ovakav način utvrdjuje pjev koji ima a poneku godinu se može pronači i očak sa mnogo bogatijom pjesmom.
    Drugi love samo da love i takvi neznaju sačuvati teren gdje se može mnogo godina dolaziti slušati i ciljano uloviti onog koji je kvalitetniji od ostalih .Očiste područje od grdelina mužijaka i tu se neče više desetlječe čuti grdelin .
    Da ne ispadne da bilo koga branim veoma dobro razumijem problem .
    Volio bih čuti i ostala mišljenja
    Cool ajmo batudaši , raspravimo zašto DA ili zašto NE loviti u to vrijeme .
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by xyz pet 18 ruj - 11:34

    Pesti sve si točno napisao, i svaka čast na znanju.

    Pjesma mi jest vrlo važna, ali ne toliko da sam ikad kršio svoje pravilo.

    Nikad prije nisam uzimao ovadšnje stare tiće, nego samo sivoglavog mladca.

    Ko dira dobrog očaka radi pjesme, napravija je -15 grdelina u prirodi te godine (puta 5 godina (prosječan život) = 75 takvih mladaca ukupno) & presjekao njegovu genetsku crtu.

    Na taj su način splićani sredili svoj fond po gradu, pa sad lete škartovi, koje niko i ne dira, i ljudi se smiju dok ih slušaju, jedino djecu zanimaju ti tići.

    Zanimljivo je da se grdelin spasio na način da pjeva groznu pjesmu (samo se to može čuti po stablima u gradu).

    To je jedan primjer kako se vrsta spašava negativnom selekcijom (loša pjesma preživljava).

    Jedino ako se dobrog oćaka razmnožava u ćibi, jedino to ima opravdanje.

    Al njih više ovdje nema, zahvaljujući našim starima, pa sam miran Wink
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost pet 18 ruj - 20:08

    drazenxp je napisao/la:Pesti sve si točno napisao, i svaka čast na znanju.

    Pjesma mi jest vrlo važna, ali ne toliko da sam ikad kršio svoje pravilo.

    Nikad prije nisam uzimao ovadšnje stare tiće, nego samo sivoglavog mladca.

    Ko dira dobrog očaka radi pjesme, napravija je -15 grdelina u prirodi te godine (puta 5 godina (prosječan život) = 75 takvih mladaca ukupno) & presjekao njegovu genetsku crtu.

    Na taj su način splićani sredili svoj fond po gradu, pa sad lete škartovi, koje niko i ne dira, i ljudi se smiju dok ih slušaju, jedino djecu zanimaju ti tići.

    Zanimljivo je da se grdelin spasio na način da pjeva groznu pjesmu (samo se to može čuti po stablima u gradu).

    To je jedan primjer kako se vrsta spašava negativnom selekcijom (loša pjesma preživljava).

    Jedino ako se dobrog oćaka razmnožava u ćibi, jedino to ima opravdanje.

    Al njih više ovdje nema, zahvaljujući našim starima, pa sam miran Wink
    Sa Pestijem se u potpunosti slažem,a li sam se javija da nešto kažem Draženu.
    To što kažeš da zbog dobrog oćaka,ne bi prekršija svoje pravilo,e svaka ti čast.
    Ja sam isti tako jako principijelan,ali tu sve pada uvodu .Ne znam jesi li kad u životu čuja dobrog oćaka(ali stvarno dobrog),i ako si na to osta hladnokrvan, e svaka ti dala.Ja sam tu jako slab,ja bi u tim stvarima i ženu mjenj'o.
    I tako idemo jednom ja i moj prika,digli se u dvi ure,i ajmo,Dosta daleko.samo slušat oćake.Oćaci pivaju -ništa idemo dalje na drugo misto, ist pivaju -ništa idemo dalje,došli na treće misto nešto malo bolje ,taman kad ćemo poć ća,meni se u daljini učini dobra zija,ja mu govorim ,a on men je vraga.A ja znam da se tu ne mogu privarit.Fagot u ruke i put njega ,sve se bolje čuje,i kad smo ga čuli,sokole moj ,usrali smo se u gaće(skoro doslovno).Pogledali smo se u nevjerici,i slušali.Evo sad san se naježija kad se sitin toga.I na to ostat hladnokrvan,e svaka mu čast ko može.
    Evo ovo: slivi slivi skivi cikli cikli ciklici visli visli viindziiijuu. I tako po ure.E sokole moj,ja bi i gaće ostavija.Ja sam kilometre radija samo da iden poslušat,i ako se naiđe na tako nešto - akcija.
    Sa svim drugim se slažem,u pravu si i više nego šta misliš.Ne samo Splićani, Sinjani su još gori egzekutori.Ja znam neka mista di je bilo dobrih tića i di je kročila sinjska noga,tu trava više nije nikla.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by xyz sub 19 ruj - 1:22

    Vjerovatno bi se svako od nas pomamija za takvim pivačem! cheers

    Ali iša bi obavezno u uzgoj, da se ta zlatna nit nastavi..
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Miljenko sub 19 ruj - 8:32

    Pesti,

    Svaki "zdravo-razumni" istinski pticar bi trebao reci NE! Ne loviti ocake ni mlade dok se gnjezde. Za mlade barem prva tri mjeseca.

    Zasto? Jer ocaci su oni koji ce prenijeti pjesmu na mlade ( uzaludna prava pjevacka zica kad se nema od koga nauciti). Zasto ne mlade? Ipak mislim da priroda ima bolje uvjete za odgojit mladok ptica nego sto mu mozemo mi ponuditi.

    PS: Lako je meni trumbekat kad nikada nisam bio u prilici da lovim ni mlade ni ocake. Sto bih danas napravio da mogu? Nemam pojma!
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by lord189 sub 19 ruj - 12:41

    miljenko mladi se baš i lovu šta ranije da bi se izbjeglo slušanje očakove pijesme jer kao što znamo da u prirodi i gdje se god grdelin hvata da nema više koji ne plete u strilama i umisto zije zacjacja to je danas opće poznato i da se to izbjegne mladi se hvataju i ako ima išta u njihovoj genetici to će proraditi i uz učenje na živog učitelja tribali bi izać makar neki minimalni rezultati s kojima bi mogli biti zadovoljni jer nećete vi pravu pticu dobit u 2,3 pa čak i 4 godine triba tu muke i truda neki su cili život držali tice pa i danas nemaju ništa
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Miljenko sub 19 ruj - 21:52

    Svi mi to znamo.

    Medjutim, mladi i ocaci su se i prije hvatali, kad je bilo dobrih ptica. Te je i dovelo do sadasnje situacije. Prakticiranje iste filozofije nece promjeniti stvari na bolje, nego samo na gore (u prirodi). Treba nesto i pretirpiti, odreci se, da bi eventualno doslo do poboljsanja.

    Nasa je filozofija; Ako moj susjed hvata sto ne bi i ja? Zasto da ostanem kratkih rukava?
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by PESTI ned 20 ruj - 12:12

    Razlozi zbog kojih se lovi očak je u prvom redu njegov poseban pjev koji ga vidljivo odvaja od ostalih očaka.Velika večina ima mnogo loših elemenata u pjevu i takvi nisu zanimljivi kao pjevači i ako se u to vrijeme takvi poštede lova grdelin če se i dalje razmnožavati na odredjenom području.
    ,,Poznata,,područja su doslovno OČIŠČENA od grdelina jer uvjek ima budaletina koje ne štede ni one koje nisu ni čuli i tu ,,trava više ne raste,,.
    Nedostatak pjeva u policama je siguran pravac lošeg postupka sa grdelinima koji su nekako bili posebni ali ranijih godina priroda je bila neiscrpan izvor pjevača pa se moglo relativno lako nabaviti novog pjevača (pogotovo očak kojeg čujemo što pjeva).
    Rijetkima je uspjelo odredjen pjev godinama održati učenjem mladih grdelina i takvim ljudima priznajem znanje i uloženi trud , ostalima kojima ovaj posao ne ide neka se okanu čorava posla i za takve NIJE GRDELIN.
    Povezao sam malo nekoliko tema jer je to neizbježno kad pričamo o grdelinu .
    Pjev mnogi kriju kao zmija noge a to je jedan od glavnih pravaca gdje u večini slučajeva takvi izgube i ono malo pjesme što su imali .
    Hvatanjem očaka sa izuzetnim pjevom če samo trenutno mnogi KRATKOROČNO popraviti sliku medju pticama , a daljnji postupak je upitan pogotovo kod onih kojima učenje ne ide od ruke a da ne spominjem zdravlje ptica.
    Upravo je pjev največi razlog zbog čega sam sve snage okrenuo na uzgoj naših malenih grdelina koji nekako vrijede kao pjevači ili su zanimljivi po drugim karakteristikama(mutacije).
    Okrenuo bih postupak sa očakom u reprodukciju i garantirano prije došao do odredjenog uspjeha nego ,,starim,,načinom.
    Želio sam reči da nitko od nas nije za sve niti može kvalitetno sve odraditi sam .Potrebna je otvorena suradnja (koliko je to moguče) jer ljudi moji REZULTATE TREBA POKAZATI da bi opravdali bilo koji postupak ....LOV OČAKA...u ovom slučaju.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Dax BG ned 20 ruj - 19:21

    B(zd)ravo svima. Ovo je pitanje trebalo odavno pokrenuti... Znam neke koji su na forumu a i dalje love preko cele godine iz "gusta".
    Ne znam, jednostavno nisam bio takav nikad. Slusao sam ocaka kod babe i deda na selu 2 godine zaredom i kupio mu mlade kao iz supermarketa, nisam tada znao ni podici pticu u pravu formu ni dovesti ga do vrhunca. Znali su drugi, stariji, iskusniji i prepredeniji. Prepoznali pravi kvalitet i istancano uho navelo dete da se menja za bastarda (kojemu je bastard tada bio tramvaj zvani zelja), diglo pticu u formu i zvalo celu BL tada da slusa iste ptice. Onda iskusno ispitivalo dete odakle je ptica itd. Od iduce godine se moglo u selu cuti pa narednih 5 godina samo verdun i gdjegod koji faganel-GRDALINE SU ISTREBILI!
    Isao sam pre 2 godine sa zenom da posetim babu (vec je jako stara) i prosao sam ceo teren sam potpuno. Posle 25 godina ima pokoji grdelin ali pesme nigde!!!!
    Mislim da treba vezati lancem onoga ko digne ocaka i hvata uparene parove na to isto mesto da peva odatle, dok ne propeva kao onaj koga je ulovio i omeo u reprodukciji. Evil or Very Mad
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by MARIN ned 20 ruj - 20:56

    Da li je šteta loviti očake je pitanje kojem nije potrebno davati odgovor.To se podrazumijeva.Radi se ogromna šteta.Nema ničeg goreg od toga.Ali ipak.....
    Kad bi pitali sve one koji su se "zakačili"za pjev što bi napravili da čuju pravoga odgovor se zna.Isto kao da pitamo one koji se bave mutacijama što bi napravili da im na balkon ili vrt sleti albino grdelin ,bi li ga pokušali uloviti.Svatko ko kaže da nebi LAŽE.Namjerno sam naveo za primjer albina jer je mogućnost za tako nešto jako mala ,gotovo nikakva.Otprilike kao i čuti pravoga.Kad bi se svi ponašali ovako budućnost grdelina,makar što se tičara tiće,bi bila sigurna.Jer svi oni ostali bi bili sigurni ,niko ih nebi dirao.Međutim ima dosta neodgovornih (dica i neznalice)pa metu sve odreda.Tu je problem.

    LOV OČAKA,POGOTOVO SREDA ,BEZ SLUŠANJA I STROGO CILJANOG LOVA JE KRIMINAL!!!!!
    Treba tiće sačuvati za slijedeće generacije,ne smijemo biti sebični!
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by ticar pon 21 ruj - 5:24

    ja sam za da se ulovi očak sa odličnom pismom ali na kraj parenja,

    isto bi postavio pitanje bili taj očak uopće tako pjevao u gajbi i bili uopće preživio hvatanje usred sezone parenja. Question
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Miljenko pon 21 ruj - 8:59

    ticar je napisao/la:ja sam za da se ulovi očak sa odličnom pismom ali na kraj parenja,

    isto bi postavio pitanje bili taj očak uopće tako pjevao u gajbi i bili uopće preživio hvatanje usred sezone parenja. Question

    Dobro pitanje. Ja sam izgubio dva muska, kad su oni bili jos u snazi a zenke prerano pocele da minjaju perje. Napravili su sami gnjezdo, neko vrime zvali zenku, a onda u kapot i za dva-tri dana...pod cimpris!
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost pon 21 ruj - 20:45

    LOV OČAKA,BEZ OBZIRA NA POBUDE,I NJEGOVE KVALITETE JE KRIMINAL!!!!!!!!!!!
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by MARIN pon 21 ruj - 21:21

    BOŠKO je napisao/la:LOV OČAKA,BEZ OBZIRA NA POBUDE,I NJEGOVE KVALITETE JE KRIMINAL!!!!!!!!!!!

    Jeli to važi i za onog albino očaka?
    Ako je tako svaka čast!
    Mislim da bi tome malo tko odolio.
    Ili je svetac ili mu nije dovoljno stalo.
    Ja priznajem nisam svetac,a stvarima do kojih mi nije stvarno stalo se ne bavim.
    Pokušao bi ga uloviti kako znam i umijem.
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost sub 26 ruj - 21:55

    ticar je napisao/la:ja sam za da se ulovi očak sa odličnom pismom ali na kraj parenja,

    isto bi postavio pitanje bili taj očak uopće tako pjevao u gajbi i bili uopće preživio hvatanje usred sezone parenja. Question

    "ja sam za da se ulovi očak sa odličnom pismom ali na kraj parenja"
    Uvatit ga na kraju parenja?
    Majko moja,još samo kaži kako tot izvest?Čut ga 1.5. ,uvatit ga u osmom kad ne piva.Možda se javi :ja sam onaj šta je onda piva one "prvomajske" batude???

    Na ovo drugo ne pitanje "no coment". Samo ih ti donesi meni pa ćeš vidit oće li preživit i pivat.


    P.S.
    Vidi se da nisi najiskusniji po pitanju ovih stvari,pa zato ,ako u nešto nisi siguran nemoj niti komentirati
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost ned 27 ruj - 0:57

    Drazene ni nas dicu ne zanimaju svakakvi tici....

    Mlade vatas u 9 misec kad ocak ne piva,da ne pokupi svo sranje ovog svita,to u novije vrime sad,a prije je bilo lipih ocaka,sad rijetko di,jedino po sinju,di koji
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by ticar ned 27 ruj - 5:26

    ti ih nemoj slušat 1.5 nego 1.7 pa možda i odradi 2 legla.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Miljenko ned 27 ruj - 8:19

    [quote="angel
    Na ovo drugo ne pitanje "no coment". Samo ih ti donesi meni pa ćeš vidit oće li preživit i pivat.[/quote]

    Angel,

    Ovo ti je iz 500%-nog iskustva. Na otocima, grdelini uhvaceni u 3/4 misecu (migracija prema sjeveru) su jako tesko ostajali zivi; 1:20-...1:50. Ugibali su od stresa, u dva-tri dana.

    Ne znak kako je s onima koji su uhvaceni kasnije, 5-7 misec.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by PESTI ned 27 ruj - 10:37

    markoxp je napisao/la:Drazene ni nas dicu ne zanimaju svakakvi tici....

    Mlade vatas u 9 misec kad ocak ne piva,da ne pokupi svo sranje ovog svita,to u novije vrime sad,a prije je bilo lipih ocaka,sad rijetko di,jedino po sinju,di koji

    Bravo Markoxp ........vidim da odlično razumiješ ,,što j--e naše koke a nije pjetao,,.Siguran sam da češ dogodine podiči nivo sa školovanjem mladih jer nije lako čuti očaka koji kvalitetnije pjeva od onog što imaš u kuči .
    Slušao sam ovu godinu neke očake dobre kategorije ali to nije ono što ledi krv a o tome bar ja govorim.Onog pravog sam slušao par puta u životu i kada to usporedim sa mutacijama u prirodi više sam vidio mutacija nego slušao pravih pjevača.
    Toliko je danas teško imati priliku čuti u živo vrhunskog tiča da je to postalo znanstvena fantastika .

    Onaj tko lovi očaka , nemože stati samo na očaku več očisti i sve mlade na tom području u nadi da če tu biti poneki potomak ili rodjak sklon specifičnom pjevu.
    Poslije toga ptice ovise u čije su ruke došle , jer u VEČINI SLUČAJEVA nakon nekoliko godina nema više traga ni očaku ni mladima .NEMA NIJEDNOG NAUČENOG ...To je teže od teškog kriminala kao što je Boško govorio.

    Sa druge strane danas imamo grdelina u mnogo mutacija i sve jedan ljepši od drugog.U čitavom životu u prirodi nisam vidio nekoliko primjeraka a kod pojedinih uzgajivača danas postoji na desetke prekrasnih ptica i što je još bolje daljnjom selekcijom če biti još zanimljivijih i ljepših.
    Ništa od toga nebi postojalo da grdelin nije hvatan u prirodi a poslije toga UZGAJAN.
    Rezultati uzgoja su danas na visokoj razini a to se vidi jer je več relativno lako nabaviti mutiranog grdelina .
    Ovo nikako nemožemo nazvati kriminalom več nečim dobrim iako je grdelin hvatan bilo kao očak ili mladi što je rekao Marin.

    Ovo gore napisano je STVARNOST u korist UZGAJIVAČA jer grdelin očak NEMA BUDUČNOST ako bude samo pjevač.
    Pjevač je kratka vjeka i ako nema svoj pomladak koji če učiti SVOM pjevu biti če još rijedji.

    Ranije sam spominjao da ima i onih uspješnih koji imaju pjev školovanjem prenesen i to je super ali takvi tičari su najrjedji pa imaju vrhunske ptice samo za sebe.
    Mislim da sljedečim generacijama treba ostaviti poneko pero a ne iči unazad.
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost ned 27 ruj - 11:07

    Bravo Pesti.To je jedini ispravan put.Nije stvar samo u mutacijama.Već nas ima popriličan broj,koji uspješno uzgaja,našeg,malog staglina.Ispravnom selekcijom,i školom,može se dobiti solidan ,ako ne i izvrstan pjevać.
    Ako si ti uspio majora dovesti do batude,koju smo čuli,zamisli koje su mogućnosti s malim staglinom.
    U nekoliko postova čitam "mladac se hvata u 9 mjesecu".OK,kad ga uhvatiš,što znaš o njemu,ništa.Sve je dalje lutrija.Pitanje je očeš li i najboljim školovanjem dobiti prosječnog pjevaća.
    U uzgoju je sve jasno.Poznate su kvalitete ptica u 2-3 generacije,i mislim da su,baš po pogledu pjesme,mogučnosti puno veće.
    avatar
    Gost
    Gost


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Gost ned 27 ruj - 12:50

    moralan pticar pocinje loviti kada se ptice skupe u jato,a znamo sta to znaci. nekada davno na nas teren u banjaluci dolazili su raznorazni ljudi,lovili u 6,7 mjesecu,o tom uzasu sam vec jednom govorio,sajbali su oko lokvi gdje ptice dolaze na vodu. tu bi odredio zatvor,bez uslovne kazne,znaci odmah iza resetaka,kao u njemackoj naprimjer,1 ptica 5000eur 2 ptice 10000,nemas pare da platis kaznu? iza resetaka + dozivotna zabrana uzgoja.

    drugo,i meni je bilo interesatno kada slusam na grani starca(ocaka),ali stvar je u tome da
    njegova pjesma u prirodi i u zatvoru nije ista,i nikada nemoze ni biti. zato,sto se lova tice,proporucio bih svima da osnuju vlastita jata i da se bave uzgojem,pa onda da prave zamjene sa ostalim uzgajivacima itd. jer ubacivanje divlje krvi nije nikako dobro glede otpornosti na bolesti.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by MARIN uto 29 ruj - 0:09

    U potpunosti se slažem da je budućnost u uzgoju.Pogotovo što se pjeva tiće.Jer već sada je toliko malo kvalitete u prirodi,da za 20 godina je sigurno neće biti.Međutim poprilično sam skeptičan po pitanju pjeva ,jer tu postoji čitav niz prepreka za neke ozbiljnije pokušaje.Prva i osnovna je u tome što je malo uzgajivača i još manje onih koje pjev uopće zanima. Večini su bitne boje ili pak samo broj izleženih ptica.Pjev je jedna ogromna stepenica više i malo ko je spreman ulaziti u to.Veoma su rijetki spremni na strogu selekciju i otpis večine izleženog zbog netalentiranosti u pjesmi.Radi toga se i odlučuju za neke lakše varijante uzgoja.Osim toga večina nas nema uvjeta za neki ozbiljniji uzgoj ,jer živimo u stanovima,a za ovako nešto treba imati prostora.Ako netko i dođe do kvaljtetnog tića teško se odlučuje da ga pari,jer ga ne želi izlagati nikakvom stresu.A to je izgleda jedini put koji može imati neku budućnost.
    Čuo sam za čovjeka iz Sinja koji je prostoriju u kući pretvorio u volijeru i tu uspješno već nekoliko godina pari očaka ubranog iz prirode,a mladi navodno dobro hvataju pismu.Znači ipak je moguće,ali je malo takvih.

    Sponsored content


    OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca Empty Re: OČAK mužijak grdelina 3-9 mjeseca

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 2:06.