Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+73
kresina
Vrbanja
zijada
Tome
skopski maestro
stari
IGOR 72
Darko
damirlilika
evmolp
trnar
BOSKO
Mozaik
Boban NA
visokoletač
zoke007
baki302000
veso09
Dadoni
vasa_vr
Renato.M
vlado
krstokljun
opalnaissus
refa95
ERVINO
MARIN
komiza
many
danijelvr
brabus
zoranV
Siskin
crv
Carduel
Drago_Nin
korkut
waterslager bitola
mutacija
krnjolac
antonio
Dule
dr.nenad86
franeperuzovic
alann
armin71
Miljenko
malinois
krepat ma ne molat
dragec
PESTI
sestoperac
plafonko
Merlo
cevap
Said_the_great
vansal
zvrcko sen
steva318
bocka
Rasko
lord189
richie
Fago
seadriver
kreso
ikayke
Dean
saso78
DjordjeVet
ticar
Branimir
xyz
77 posters

    Cešljugar x kanarinka

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by ERVINO sri 29 pro - 23:29

    Nasljeđivanje "šara" bastarda u kombinaciji češljugar x lipokrom kanarinka je potpuno nepredvidivo... važnu ulogu bi moglo imati saznanje od koje melaninske serije je nastala lipokrom kanarinka ...to je malo opširnije gradivo te zahtjeva puno pisanja.... santa
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by sestoperac sri 29 pro - 23:50

    Ja sam ubijedjen da stiglic presudjuje, sto ne znaci da 100 % zavisi od njega.
    Zadnjih 5 godina izvodim bastarde SVE sa mozaicnim lipohromkama koje parim sa ista dva stiglica i jos nisam dobio sarenog bastarda. Ove godine jedan je bio malo prosaran ali to je daleko od onoga o cemu sada pricamo.

    Kod oba roditelja treba da se ''poklope'' ti faktori, zato i ako je stiglic taj koji daje sarce to se ne moze postici sa melaninskim zenkama.

    Alane ako je ko izveo kod nas sarene to je Veljko Kustudic. Pitaj ga sto on misli pa nam napisi. Kod njega je parilo dosta stiglica ali samo jedan daje sarce.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by zoranV čet 30 pro - 1:14

    sestoperac je napisao/la:Ja sam ubijedjen da stiglic presudjuje, sto ne znaci da 100 % zavisi od njega.
    Zadnjih 5 godina izvodim bastarde SVE sa mozaicnim lipohromkama koje parim sa ista dva stiglica i jos nisam dobio sarenog bastarda. Ove godine jedan je bio malo prosaran ali to je daleko od onoga o cemu sada pricamo.

    Kod oba roditelja treba da se ''poklope'' ti faktori, zato i ako je stiglic taj koji daje sarce to se ne moze postici sa melaninskim zenkama.

    Alane ako je ko izveo kod nas sarene to je Veljko Kustudic. Pitaj ga sto on misli pa nam napisi. Kod njega je parilo dosta stiglica ali samo jedan daje sarce.

    Gorane,bio sam kod njega u Podgorici ,a i on misli isto što i ja -grdelin je bitan.A kako tražiti grdelina,gledaj da ima bijele nokte,ili bar jedan bijeli nokat
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by sestoperac čet 30 pro - 2:02

    Tacno tako, zajedno smo bili, ali sjeti se tog stiglica, nema apsolutno nista u fenotipu sto bi naslucivalo da ce dati sarce. Ali ja malo bolje znam situaciju, pa cu vam reci da brat iz gnijezda tog stiglica imao je bijelu tacku ispod kljuna, neki pokusaj bjelobradog.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 2:29

    Gorane nije samo Veljko izvodio sarene bastarde ako ce mo realno da pricamo pogledaj i kod Djoka Perkovica a ja sam gledao i kod Boba bastarda sarenih a bilo je i kod Zeljka Markovica dosta prosaranih ptica tako da Veljkov stiglic nije isao po odgajivaca da sara ptice.
    Pusti mu koju zenku ahata pa ces mi pokazati te sarene ptice kao od lipohrom mozaika.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 2:33

    A sto se tice Bastarda i ja ih izvodim Gorane kao sto znas i jedino sa cistom kredom sare su mi izlazili preko lipohrom mozaika a sve drugo su sare sa probijanjem crvenila.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 3:04

    sestoperac je napisao/la:Ja sam ubijedjen da stiglic presudjuje, sto ne znaci da 100 % zavisi od njega.
    Zadnjih 5 godina izvodim bastarde SVE sa mozaicnim lipohromkama koje parim sa ista dva stiglica i jos nisam dobio sarenog bastarda. Ove godine jedan je bio malo prosaran ali to je daleko od onoga o cemu sada pricamo.

    Kod oba roditelja treba da se ''poklope'' ti faktori, zato i ako je stiglic taj koji daje sarce to se ne moze postici sa melaninskim zenkama.

    Alane ako je ko izveo kod nas sarene to je Veljko Kustudic. Pitaj ga sto on misli pa nam napisi. Kod njega je parilo dosta stiglica ali samo jedan daje sarce.
    Da nije Veljkov stiglic pario zimovku pa je ovaj izasao saren
    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Stiglicxzimovka4.th



    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by sestoperac čet 30 pro - 19:44

    Alane,ti mene u opste ne kapiras. Ja kazem ( to je moje misljenje ) da sareni ne moze izaci sa melaninskom kanarinkom, vec samo sa lipohromkom, a da je stiglic balkanika. Isto tako ne mora da znaci da od lipohromke mora ispasti sareni.
    Tvrdim da ce Veljkov stiglic i sa drugom kanarinkom ( lipohrom mozaik ) dati sarenog bastarda, a da ce moj stiglic sa Veljkovom kanarinkom od koje je izvodio sarene dati klasicare.
    Brzo ce proljece pa mozemo napravit eksperiment Very Happy
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by sestoperac čet 30 pro - 19:52

    alann je napisao/la:Gorane nije samo Veljko izvodio sarene bastarde ako ce mo realno da pricamo pogledaj i kod Djoka Perkovica a ja sam gledao i kod Boba bastarda sarenih a bilo je i kod Zeljka Markovica dosta prosaranih ptica tako da Veljkov stiglic nije isao po odgajivaca da sara ptice.
    Pusti mu koju zenku ahata pa ces mi pokazati te sarene ptice kao od lipohrom mozaika.

    Ne kazem ja da je Veljko jedini izvodio sarene, ali ja nisam nidje vidio bez kod njega da jedan stiglic daje toliko sarenih, odnosno bijelih-po meni svaki ima 90% bijeline. Sareni za mene nije onaj sto po nedje ima bijelog. Posebno kod tog para, covjek bi se smio kladit da ce opet ako budu zivi i zdravi opet bit isti bastardi.
    KO radi sa vise stiglica ( ne kao ja sto parim ista dva komada ) i sa kanarinkama lipohrom mozaik mora ''ubosti'' sarenog.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by sestoperac čet 30 pro - 20:03

    alann je napisao/la:
    Da nije Veljkov stiglic pario zimovku pa je ovaj izasao saren
    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Stiglicxzimovka4.th




    Very Happy ova slika govori da su se u Podgorici izvodile vrhunske ptice i da je bilo pticara koji su bili poznati u staroj Jugoslaviji. Mozes radi ostalih postavit i sliku bastada krstokljun x zimovka - bilo je toga kod Boba Djikanovica Very Happy Na zalost ovo pisem u proslom vremenu, a na srecu ima jos ''starih'' majstora koji su voljni nama mladjim dati po neki savjet.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 21:46

    Gorane izgleda da ni ti mene ne kapiras isto kao i sto ti kazes imas svoje misljenje sva ova prica oko sarenih bastarda nije niko cvrsto utemeljio tako da sa sigurnoscu govorimo da je stiglic bitan a ne zenka , ne mozemo da govorimo isto koliko je i stiglic bitan toliko je i zenka bitna.Ovdje nije poteklo pitanje kolko ce biti sareni bastardi hoce li biti 50-70-80-90 % pitanje je bilo sa kojom zenkom ce dobiti sarene bastarde sa melaninima nece sigurno a hoce li ih u opste i sa lipohrom dobiti to je stvar genetike.
    Sto se tice Veljka ptaj ga da li je pusto kojeg drugoga stiglica da pari tu istu zenku, koliko ja znam nije a evo sad cu upravo da provjerim.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by zoranV čet 30 pro - 22:11

    visokoletač je napisao/la:Koju kanarinku dati grdelcu da bi baštardi na sebi imali što više bijelog.

    Alane,ovdje je Visokoletač postavio takvo pitanje ,tako da se činilo da je on u uvjerenju da glavnu ulogu igra kanarinka u dobivanju bijelih bastarda,ali i ja i dalje ostajem pri svom,GLAVNU ULOGU IGRA GRDELIN.Ja imam 5 grdelina koji pare ,ali samo jedan daje šarene bastarde,iako kanarinke mjenjam.Istina je i to što vi govorite da su im najprikladnije lipokrom crveni mozaik kanarinke.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 22:37

    Pozdrav Zorane ne kazem ja da glavnu ulogu igra samo kanarinka moj odgovor je da podjednaku ulogu imaju obadva roditelja.A sto se tice sara zavisi i od zenke i od muzijaka.Koliko ce sareno biti to niko sa sigurnoscu ne moze dsa tvrdi.
    alann
    alann


    Broj postova : 90
    Age : 50
    Location : Podgorica -Montenegro
    Registration date : 15.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by alann čet 30 pro - 23:01

    sestoperac je napisao/la:Alane ako je ko izveo kod nas sarene to je Veljko Kustudic. Pitaj ga sto on misli pa nam napisi. Kod njega je parilo dosta stiglica ali samo jedan daje sarce.
    Upravo sam razgovarao sa Veljkom ove godine tu kanarinku sto mu je izvela sarene bastarde gazio je isti stiglic kao i prosle stim sto je trece leglo prosle godine pario drugi stiglic i dobili su saru kao bjelorli stiglici.
    Sa crvenom intezivnom zenkom od Salja Sarkinovica dobio je zenku Hibrida koja je bila prosarana ali bjela boja je probijala sa zutom ( bez karotina )
    Posto Veljko cita postove na ovaj forum ,,Cestitam mu odlazak u penziju "
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by Boban NA pet 31 pro - 0:23

    Nasledjivanje bilo kakvih neuobicajenih belina kod cesljugara, od grla , sarenosti pa do belih crnookih je po najnovijim objavama poligenska, zato se prakticno pouzdano ne zna sta ce u kom procentu ispasti, spremio sam materijal o tome bice objavljen gde pisem, a to se verovatno prenosi i na bastarde iz ovakvih kombinacija.
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by krstokljun pet 31 pro - 16:38

    alann je napisao/la:
    sestoperac je napisao/la:Alane ako je ko izveo kod nas sarene to je Veljko Kustudic. Pitaj ga sto on misli pa nam napisi. Kod njega je parilo dosta stiglica ali samo jedan daje sarce.
    Upravo sam razgovarao sa Veljkom ove godine tu kanarinku sto mu je izvela sarene bastarde gazio je isti stiglic kao i prosle stim sto je trece leglo prosle godine pario drugi stiglic i dobili su saru kao bjelorli stiglici.
    Sa crvenom intezivnom zenkom od Salja Sarkinovica dobio je zenku Hibrida koja je bila prosarana ali bjela boja je probijala sa zutom ( bez karotina )
    Posto Veljko cita postove na ovaj forum ,,Cestitam mu odlazak u penziju "


    Čestitam Veljku Kustudiću odlazak u penziju.
    Biće sad još više šarenih bastarda-

    Pitanje za iskusne!

    Kakvi bastardi se dobijaju od štiglića i malino kanarinke?
    Ne mislim na izgled već na pjesmu.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by ERVINO pet 31 pro - 18:17

    Poligensko ili multifaktoralno nasljeđivanje:

    Opće karakteristike poligenskih obilježja su sljedeće:

    1.Kod poligenskih obilježja kao i kod recesivnih oba roditelja moraju pridonjeti jedan ili više gena da bi se ispoljio kod potomaka.

    2.Za razliku od recesivnih obilježja, ovdje distribucija određenih gena potrebnih za određeno obilježje mora od oba roditelja biti ravnomjerno raspodjeljena.

    3.Radi brojnosti gena i složenosti poligenskog nasljeđivanja, distribuciju gena nikako nije moguće predvidjeti pomoću Mandelovog omjera, nego samo praćenjem svakog pojedinog potomka i uzgojnog para, kao i svih predaka uzastopno.

    4.Poligenskim obilježjima su zahvaćena oba spola, iako ne uvijek u podjednakom omjeru.

    5.Poligenska obilježja mogu preskočiti nekoliko generacija.


    Pošto je teško, zapravo nemoguće odrediti točan broj gena koji uzrokuju neko poligensko obilježje, način distribucije gena nekog takvog obilježja biti će prikazan na sljedećem primjeru.

    Primjer: Poligensko obilježje koje uvjetuju primjerice 3 gena (hipotetski primjer od 3 gena uzet radi lakšeg prikaza).
    Počevši sa ocem i majkom koji su u ovom slučaju npr. oboje heterozigoti (AaBbCc) za 3 odvojena, ali međusobno zavisna gena, postoji 8 mogućih kombinacija tih gena među gametama svakog roditelja koji u svakom od tih kombinacija mogu prenjeti na potomke, a rezultat je 64 potencijalnih genotipa kod potomaka.

    ABC, AbC, ABc, aBC, aBc, abC, abc, Abc: kombinacija gena u gametama oca i majke heterozigota u slučaju poligenskog obilježja uzrokovnih sa 3 gena.
    Ostalo: u ovom slučaju 64 mogućih genotipa, odnosno distribucije gena na potomke

    otac/majka ABC AbC ABc aBC aBc abC abc Abc
    ABC AABBCC AABbCC AABBCc AaBBCC AaBBCc AaBbCC AaBbCc AABbCc
    AbC AAbBCC AAbbCC AAbBCc AabBCC AabBCc AabbCC AabbCc AAbbCc
    ABc AABBcC AABbcC AABBcc AaBBcC AaBBcc AaBbcC AaBbcc AABbcc
    aBC aABBCC aABbCC aABBCc aaBBCC aaBBCc aaBbCC aaBbCc aABbCc
    aBc AaBBcC aABbcC aABBcc aaBBcC aaBBcc aaBbcC aaBbcc aABbcc
    abC aAbBCC aAbbCC aAbBCc aabBCC aabBCc aabbCC aabbCc aAbbCc
    abc aAbBcC aAbbcC aAbBcc aabBcC aabBcc aabbcC aabbcc aAbbcc
    Abc AAbBcC AAbbcC AAbBcc AabBcC AabBcc AabbcC Aabbcc AAbbcc


    Evo tko je slobodan za doček neka se zabavlja i pokuša "odrediti" šare na bastardu Very Happy santa SRETNO
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by krepat ma ne molat pet 31 pro - 20:58

    Ja ću ovo iskoristit za dobiti loto zgoditak,hvala Ervino rendeer
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by Mozaik pon 14 vel - 1:46

    Da malo oživimo temu!
    Zna li netko kako je ovaj frajer pripremio grdelina?
    Jeli netko imao već ovako nešto?

    https://www.youtube.com/watch?v=vb5KNkJyajE&feature=related

    https://www.youtube.com/watch?v=aL9DfgakdtM&feature=related
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by crv pon 14 vel - 3:20

    Mozaik , mislim da se radi o mužjaku koji je othranjen ručno.Ta ptica i ne zna što je .Ona ne zna ni da je ptica a kamoli da je češljugar.
    Takvoj ptici , koja ima sreće da odraste zdrava , ništa ne fali , dapače ima i viška - recimo testosterona. Dovoljne su i male količine ,,stimulansa'' u vidu vitamina E ili preparata koji se na njemu baziraju , da se mala ptičica pretvori u seksualnog manijaka.
    Very Happy
    Potrebno je ljubavi , vremena i strpljenja da se ovako nešto postigne . Ovo po meni nije samo atraktivno za vidjeti (možda je pomalo bizarno jer je neprirodno) ali ovome friku trba priznati uspjeh. Proniknuo je u psihu češljugara .
    Mada mislim da je u ovom slučaju češljugar dresirao njega Suspect

    Ma mi smo zaboravili (ili nismo nikada shvatili) koliko je češljugar pripitomljiv . Davno - prije dolaska kanarinca , plemstvo i vlastela su davali izrađivati portrete svoje djece ili supruga sa češljugarom na prstu. umjetnička djela još iz 16-17 stolječa to zorno prikazuju.Postoji i jedna od meni nepoznatoga autora koja prikazuje i Bogorodicu sa Isusom na čijem prstiću stoji češljugar.
    Još uvijek je u Španjolskoj i Portugalu živa tradicija držanja češljugara izvan kaveza , na posebnim stalcima -vezani tankim lančićem za tregere koji su vezani peko krilnih ramena i križaju se na leđima i prsima, što upučuje na pomisao da se češljugar držao prije na takav način nego u kavezima...
    BOSKO
    BOSKO


    Broj postova : 165
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 02.09.2010

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by BOSKO pon 14 vel - 12:45

    Crve,crve.
    Madonna del cardellino,autor Raffaello Sanzio
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by crv pon 14 vel - 14:16


    Podatak iz grada čiji su temelji na kulturi i umjetnosti.Nimalo slučajno cheers
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by Mozaik pon 14 vel - 15:04

    Moguće, crve! Ovako nešto slično sam vidio prvi i zadnji put
    prije više od 10 god. kod jednog starog tićara. Držao je češljugare u malim
    gajbicama i učio ih da se žeste na maramu, ptice pitome nezamislivo.
    Ujedno i najljepše češljugare koje sam u životu vidio.
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 55
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by krepat ma ne molat pon 14 vel - 15:27

    Evo ova je ručno odhranjena,imala je 6 dana kad sam je počeo odhranjivat.Dolazi na prst,na glavu ali za parenje sa kanarincima ni čut.Sa gardelinom je uspjelo.Cešljugar x kanarinka - Page 24 Img0413jh.th

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by crv uto 15 vel - 0:06

    krepat ma ne molat je napisao/la:Evo ova je ručno odhranjena,imala je 6 dana kad sam je počeo odhranjivat.Dolazi na prst,na glavu ali za parenje sa kanarincima ni čut.Sa gardelinom je uspjelo.Cešljugar x kanarinka - Page 24 Img0413jh.th


    To je to cheers

    Ma ljudi moji triba sa pticama bit.Koliko im se posvetiš , toliko dobiješ nazad...Ajde , dobro , ne uvik Suspect

    Sponsored content


    Cešljugar x kanarinka - Page 24 Empty Re: Cešljugar x kanarinka

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 14:53.