Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+48
zoran ptice pjevice
branimirf
komiza
crv
DAMIAN
ERVINO
brabus
9a2y
zoranV
refa95
krnjolac
topaz
CASPER
vansal
Carduel
antonio
ikayke
DOMO
twins
Zvrcko
Sina BL
ssarava1
prco999
Belobradi
baltic
riberi
alann
ticar
Boban NA
Dean
seadriver
krele
lord189
kreso
Senior
japirko1
DjordjeVet
Merlo
malinois
bocka
Dax BG
franeperuzovic
PESTI
saso78
xyz
Miljenko
zvrcko sen
MARIN
52 posters

    ŠKOLA PJEVA

    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois uto 2 lip - 22:50

    Postovanje
    Tema pjev uvijek zanimljiva
    Gospodine Miljenko kanarinci pjeva(svi priznati) nisu nastali SELEKCIJOM MUTACIJE PJEVA nego upravo nametanjem pjeva .Kroz generacije (dosta dugo) pjev se selektivno mjenjao i standardizirao.Kada takav proces prode TOLIKE godine onda se te osobine pocnu nasljedivati uz naravno selekciju.
    Ako vec pricate o mutacijskim osobinama ,ONE SE NASLJEDIVAJU po jasnim pravilima.Nekoliko puta sam komentirao vase postove upravo iz nerazumjevanja .Sta vi dozivljavate pod prirodni pjev grdelina ???? Na osnovu cega ste uspjeli standardizirat pjev bas kao prirodni???Pokusavam shvatiti ali stvarno ne uspjevam!!!!
    Istu temu sam kao sto ste vidjeli komentirao u bastardima .Dugo se bavim pjevom ptica(nebitno kanarin ili grdelin) i shvacam problematiku iako mozda ne znam sta je dobar grdelin(loseg nema).
    PRIRODNI PJEV?
    MUTACIJA PJEVA?
    AMERIKAN SINGER ,zasto nije neki pjevac ?meni se dopada .nije priznat ali ko ga uzgaja zna sta mu je dobro a sta ne.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 2 lip - 22:51

    Dax evo opet mene.Možda sam pomalo dosadan,ali ovo me stvarno interesira.Jer opet mi nisi bio baš konkretan.Koliko sam razumio samo je jedan imao dziju ,kakvu tražimo ,a ostali su imali kraće.Od toga su 2 nastavljala nakon dzije,sa trrr.Dva su ubacila i neko pletivo ,koje nije na kazeti ,niti ga očak ima.Na kazeti je kažeš dvostruko i trostruko pletivo;a i očak je pjevao isto dvostruko i trostruko ,ali skroz nešto drugo nego je na kazeti.Pa mi onda nije jasno kako nisi siguran jesu li pokupili od očaka ili od kazete,ili je bila neka kombinacija jednog i drugog.Ako možeš molim te da mi proanaliziraš što je svaki od ta 4 pjevao.Npr..2 pletiva od očaka+jedno pletivo koje je donio genetski(nije na kazeti nema ga ni očak)+kratka dzija,bez nastavka.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Merlo uto 2 lip - 23:00

    Momci vi sta vise pisete ja manje razumin!!!!Sta pisma grdelina triba da sadrzava batudu ,zijadu ,versanje , javljanje i kojim redosljedom?
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN uto 2 lip - 23:26

    Pozzz Merlo! Kad grdelin nije u formi piva ispod glasa tj.verša,Kad je uformi javlja se i tuče batude.A batuda se sastoji od pletiva i dzije.I to je to .!
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko uto 2 lip - 23:35

    malinois je napisao/la:Postovanje
    Tema pjev uvijek zanimljiva
    Gospodine Miljenko kanarinci pjeva(svi priznati) nisu nastali SELEKCIJOM MUTACIJE PJEVA nego upravo nametanjem pjeva .Kroz generacije (dosta dugo) pjev se selektivno mjenjao i standardizirao.Kada takav proces prode TOLIKE godine onda se te osobine pocnu nasljedivati uz naravno selekciju.
    Ako vec pricate o mutacijskim osobinama ,ONE SE NASLJEDIVAJU po jasnim pravilima.Nekoliko puta sam komentirao vase postove upravo iz nerazumjevanja .Sta vi dozivljavate pod prirodni pjev grdelina ???? Na osnovu cega ste uspjeli standardizirat pjev bas kao prirodni???Pokusavam shvatiti ali stvarno ne uspjevam!!!!
    Istu temu sam kao sto ste vidjeli komentirao u bastardima .Dugo se bavim pjevom ptica(nebitno kanarin ili grdelin) i shvacam problematiku iako mozda ne znam sta je dobar grdelin(loseg nema).
    PRIRODNI PJEV?
    MUTACIJA PJEVA?
    AMERIKAN SINGER ,zasto nije neki pjevac ?meni se dopada .nije priznat ali ko ga uzgaja zna sta mu je dobro a sta ne.

    Svaka promjena, neznatno mala, bilo da se dogodila u prirodi ili krletki je mutacija. nekada su potrebne generacije da bi se "mutacija na mutaciju" pojavila nama u vidljivom stanju. Roler, malino, timbrado,...ne moze se ptici nametnuti pjev ako nema mutacije da taj namet prihvati. Je, njemci su usutkivali rolere da tiho pjevaju, ili Belgijanci su nozicam odrezali melinou gen za slusanje visokih tonova,..itd, itd. Ne govorimo mi ovdje o jednom enzimu ili proteinu, njegov nedostatak ili nepravilnu funkciju.....pjev je kombinacija stotinu ako ne i vise razlicitih funkcija...pjev je osnovno sredtso kod ptica za preoduzenje vrste i priroda se pobrinula da bude kompleksan i raznolik.

    Prirodni pjev grdelina je sve ono sto se nadje u prirodi! Tocka! JA NEMAM standardni pjev grdelina. Tocka. Prihvacam bilo koji standard kojeg vecina prihvaca. Tocka. Da li ce mi biti cilj takav grdelin! NE ZNAM!

    Malinoe, Ptica NE MOZE, NEMA SANSE, da reproducira ton/notu/turu/pjev ako taj isti ton/notu/turu/pjev nije cula, memorirala, procesirala...u bilo kojem stupnju svoga razvoja. Ptica moze cvrljukati (oglasavati se) nesto bez veze, i onda cuti samog sebe pa mazda ispraviti i promjeniti, naravno koliko joj to organi pjeva dozvoljavaju i koliko ima potrebe za tim. Tako je is NAMETANJEM pjeva! Mi mozemo nametati jedan pjev. Tocka. Ili vise pod-pjevova (interakcija), a sto ce ptica odabrati ....to je slucaj s A.S. Nema nekog specificnog pjeva da se namece, nema nekog treninga...slobodan izbor. Po mom ukusu A.S. fali specificnost i izrazajnost.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko uto 2 lip - 23:43

    malinois je napisao/la:Postovanje
    Tema pjev uvijek zanimljiva
    Gospodine Miljenko kanarinci pjeva(svi priznati) nisu nastali SELEKCIJOM MUTACIJE PJEVA nego upravo nametanjem pjeva .Kroz generacije (dosta dugo) pjev se selektivno mjenjao i standardizirao.Kada takav proces prode TOLIKE godine onda se te osobine pocnu nasljedivati uz naravno selekciju.
    Ako vec pricate o mutacijskim osobinama ,ONE SE NASLJEDIVAJU po jasnim pravilima.Nekoliko puta sam komentirao vase postove upravo iz nerazumjevanja .Sta vi dozivljavate pod prirodni pjev grdelina ???? Na osnovu cega ste uspjeli standardizirat pjev bas kao prirodni???Pokusavam shvatiti ali stvarno ne uspjevam!!!!
    Istu temu sam kao sto ste vidjeli komentirao u bastardima .Dugo se bavim pjevom ptica(nebitno kanarin ili grdelin) i shvacam problematiku iako mozda ne znam sta je dobar grdelin(loseg nema).
    PRIRODNI PJEV?
    MUTACIJA PJEVA?
    AMERIKAN SINGER ,zasto nije neki pjevac ?meni se dopada .nije priznat ali ko ga uzgaja zna sta mu je dobro a sta ne.

    Jos nesto Malinois, sto je prvo: Jaje ili kokos? Od kuda je doslo nametanje pjeva ako ne iz SLUCAJNE pocetne mutacije??????
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois uto 2 lip - 23:47

    Slucajna pocetna mutacija????Mutacija je nesto sto je nasljedno jasno taman i ako je i slucajno.Da je to mutacija nebi toliki niz godina se mucili sa standardizacijom.Miljenko mozemo pricato o modifikaciji i aberacija a to mutacija NIJE jel ne moze biti
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by DjordjeVet uto 2 lip - 23:58

    Miljenko je napisao/la:

    Jos nesto Malinois, sto je prvo: Jaje ili kokos? Od kuda je doslo nametanje pjeva ako ne iz SLUCAJNE pocetne mutacije??????


    nije uopste u pitanju bila mutacija kao osnova pjeva, vec se radi o tome da su oni koji su stvarali rasu pjevaca birali ptice koje su bile prijemcive za odredjenu vrstu pjesme, tj. lako su je primale....sto jeste nasledna osobina...
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI sri 3 lip - 0:19

    Lijepi i zvonki tonovi koje ptice u prirodi pjevaju oduvjek su inspinirale ljubitelje ptica.
    tako se dogadjalo i sa grdelinom , i onaj nametnuti pjev o kojem se govori nije ništa neprirodno več ono najbolje iz prirode .
    Igrom slučaja ja imam jednog starog grdelina koji je uhvačen prije nekih 18-19 godina i pjeva onaj pjev o kojem pričamo u ovoj temi ...znači PRIRODNI jer ga je priroda naučila...
    Taj grdelin je dugo godina služio kao pjevač i kao učitelj mladih i danas kod mene pjeva malo , ali respektno...Mnoge je mlade grdeline učio pjesmi i samo rijetki su uspjeli SKINUTI njegovu pjesmu-BATUDU...čak su mlade lovili u području gdje je uhvačen da nebi možda naišli na genetski materijal koji može takav pjev reproducirati i tako se teško dolazilo do njegova pjeva .
    To je jednostavno vrhunska ptica čiji pjev veoma mali broj grdelina može KVALITETNO naučiti a to je ono u grdelina što bar ja tražim , jer svi ostali koji su bili njegovi učenici a nisu uspjeli dotaknuti nivo učitelja odmah su otpali i ušli u kategoriju DOVIDJENJA .
    Da se razumijemo do kraja ...oni JESU PJEVAČI I LIPE PTICE , ali nisu ŠAMPIONI KAO UČITELJ.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by malinois sri 3 lip - 0:39

    DjordjeVet je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:

    Jos nesto Malinois, sto je prvo: Jaje ili kokos? Od kuda je doslo nametanje pjeva ako ne iz SLUCAJNE pocetne mutacije??????


    nije uopste u pitanju bila mutacija kao osnova pjeva, vec se radi o tome da su oni koji su stvarali rasu pjevaca birali ptice koje su bile prijemcive za odredjenu vrstu pjesme, tj. lako su je primale....sto jeste nasledna osobina...
    pozzz djordje
    Istina je da se inteligencija nasljediva .Posto si veterinar po struci onda znas da se po mendelovim zakonima(treci ) osobine nasljeduju neovisno.Mozda ovo nekom ko cita djeluje glupo ali nije ,upravo je u tome sustina.Bavimo se problemom koji je delikatan .
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko sri 3 lip - 0:43

    DjordjeVet je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:

    Jos nesto Malinois, sto je prvo: Jaje ili kokos? Od kuda je doslo nametanje pjeva ako ne iz SLUCAJNE pocetne mutacije??????


    nije uopste u pitanju bila mutacija kao osnova pjeva, vec se radi o tome da su oni koji su stvarali rasu pjevaca birali ptice koje su bile prijemcive za odredjenu vrstu pjesme, tj. lako su je primale....sto jeste nasledna osobina...

    Mutacija nije bila osnova pjeva ali je dovela do promjene osnove pjeva. Ptica koja prihvaca odredjenu vrstu pjesme, u odnosu na pticu koja ne prihvaca, RAZLIKUJE SE. Ako mi ne vidimo tu razliku genetska analiza ce je vidjeti. Koja ptica je ovdje genetski alternirana je druga prica.

    U ornitologiji Mutacija je vidljiva nasljedna osobina/promjena. U genetici, mutacija je mutacija. Priroda corigira ove mutacije, bas da ne bi doslo do nsljedjivanja. Karikirano receno, umijesao se pticar i selekcijom dozvolio da se mutacije nagomilaju.
    japirko1
    japirko1


    Broj postova : 193
    Age : 43
    Location : Solin
    Registration date : 09.01.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by japirko1 sri 3 lip - 0:54

    Sa većinom sta pišete se slažema pogotovo s tim da je genetika jako bitna,a i ja mislim da svi mi slično radimo šta se tice škole pjeva naših grdelina,ali vjerujte mi da je tu najpresudnija stavka koja se zove IMATI SREĆE..........jer tanka je linija od odličnog batudaša bez grešaka i odličnog batudaša s greškom ili greškama.....
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Dax BG sri 3 lip - 13:09

    Iskreno, nisam ni sam uspio preslusati te ptice do kraja. Bombardovanje je pocelo 24.03. te godine i ostavio sam tog sto je bio najbolji i ocaka. Otisao sam za BL sa porodicom i dole mi je mladi pobjegao zeni dok ga je hranila, a ocaka na jesen ubio kobac u lovu. Mislim da su oni pokupili kasetu jer je ocak znao vrtiti pletivo i po 5 puta, samo sto nije svaki puta ubacivao ziju.
    Oni mladi nisu bili njegovi, vec sa drugih terena, a njega sam dobio od drugara.
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN sri 3 lip - 20:25

    Dax BG je napisao/la:Iskreno, nisam ni sam uspio preslusati te ptice do kraja. Bombardovanje je pocelo 24.03. te godine i ostavio sam tog sto je bio najbolji i ocaka. Otisao sam za BL sa porodicom i dole mi je mladi pobjegao zeni dok ga je hranila, a ocaka na jesen ubio kobac u lovu. Mislim da su oni pokupili kasetu jer je ocak znao vrtiti pletivo i po 5 puta, samo sto nije svaki puta ubacivao ziju.
    Oni mladi nisu bili njegovi, vec sa drugih terena, a njega sam dobio od drugara.

    Dax hvala na odgovorima!Ova problematika učenja,odnosno načina učenja pjeva je nešto što me strašno zanima.I sam sam pokušavao na bezbroj različitih načina,kao i ostali tičari ove škole i tradicije.Nije baš da svi samo slijepo slijede neka pravila,koja je postavio neko prije više od 100 godina.Međutim ispostavilo se da nijedan od tih načina nije nadmašio ovaj stari i prokušani recept.A to je živa ptica u policu zajedno sa mladima.Radi toga mi se učinilo pomalo nevjerovatnim ,da si na način kako si opisao izvukao 4 gotovo bez greške.Kad si malo pojasnio ispostavilo se da i nisu baš bez greške.Odnosno ,koliko sam razumio izašao je samo jedan takav.Ispravi me ako griješim.Mislim da si radeći na tradicionalan način mogao postići i bolji rezultat,normalno pod uvjetom da je taj očak bio stvarno tako kvalitetan.Ja osobno tako kvalitetnu nikad nebi dao iz kuće (niti da mi neko za njega stavi ključe od mercedesa na stol).To što nije svaki put završavao sa dzijom i nije neka greška ,osim ako u tom slučaju umjesto dzije nije stavljao strilu.Raditi sa takvim grdelinom na tradicionalan način značilo bi:
    1.tića tempirati u punu formu prije nego mu pridružimo mlade
    2.držati ga u sredini iste police zajedno sa mladima
    3.pravilno ga širiti da bi nam što duže trajao
    na ovo bi nadodao još i neka moja osobna iskustva i pravila
    4.nositi učitelja i mlade u prirodu pomogučnosti tamo gdje će proletiti poneki grdelin.To radimo tako da mlade držimo poredane jedan do drugoga(ne širimo ih),a učitelja stavimo na neko povišeno mjesto ,neka ga slušaju.
    5.mlade tiće ne širimo ni u kom slučaju i ne mijenjamo im mjesto u polici
    6.kad počmu razgovjetnije i jače veršat ,pratimo njihovu veršu koliko god nam to vrijeme dozvoljava
    7.one u čijoj verši prepoznajemo učiteljeve ture primičemo učitelju ,a one lošije mičemo prema kraju police,dok neki u potpunosti ne otpadnu.Na taj način u školi ostaju samo oni talentirani.
    8.sa širenjem započinjemo tek kad su potpuno zreli,jer po mom mišljenju širenje nezrelih tića donosi više štete nego koristi.
    9.ovo je veoma VAŽNO-obavezno snimiti učitelja i snimku puštati njemu i mladima,ali tek kad učitelj ide u modu.
    Mislim da je u tom periodu puštanje snimke sa nekim drugim pivanjem kontraproduktivno!
    avatar
    Senior


    Broj postova : 20
    Age : 70
    Location : Split
    Registration date : 23.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Senior čet 4 lip - 8:57

    Gospodo temu ste postavili na zavidnoj razini. Svaka čast. Rado čitam Miljenkova razmišljanja iako mislim da ponekad dolazi do zaključaka koji su, kada se radi o grdelinima, samo "nagađanje" jer koristi znanje iz veoma dugog uzgoja kanarinaca. Možda će budućnost pokazati da je možda bio u pravu, ali za sada to je neizvjesno. Ono što me kod njega oduševljava je ljubav i strast za grdelinima. Miljenko samo naprijed. Udri po tipkovnici. Inače ja se slažem s pestijem. A drago mi je čuti da ima vrhunskoga pjevača. Pesti, jesi li ga pokušavao pariti s grdelinkom, ili je već previše star?
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI čet 4 lip - 14:20

    POZZZ. Senior...Tema je i meni veoma atraktivna , da je tako nazovem..Zapravo obožavam pročitati bilo što vezano za grdelina ,vjerujem da je tako i u večine na ovom forumu.
    Več sam spominjao tog starog grdelina kojeg sam dobio od jednog kolege prije nekoliko godina .Danas ptica zaista sjajno izgleda ,boje su mu tamne a kruna na glavi žarko crvena iako je veoma star.Povremeno pjeva i to kad je njega volja ,a zanimljivo je da ga ostali grdelini uopče ne zanimaju niti pjeva kad i oni niti ako koji prolječe...
    pario sam ga 2007 dva puta sa jednom ženkom i nažalost sva jaja neoplodjena.2008 samo jedno parenje , ali tad ženka nije ni jaja snijela .
    Ovu godinu ču ponovo pokušati ,ali tek polovinom 6 mjeseca jer ga ne forsiram kao mladje grdeline da udje u žestinu več pustim da vrijeme učini svoje..
    Batuda mu je debela BARITONSKA , veoma prepoznatljiva medju ostalima , ali nije više one kvalitete kakva je nekad bila,mnogo loših učenika koji su prolazili kroz njegovo vrijeme ostavili su i na njegovoj pjesmi trag jer i on je svašta slušao dok bi bio u mitarenju....
    To je moje mišljenje zašto sad piva kako piva...
    Preko zime držim ga u kuči jer sigurno onako star nebi mogao studen preživiti.....
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Dax BG čet 4 lip - 15:35

    Ne bih se rasplakivao po forumu ali me je snaslo 300 dzirlo K....A PALACA bas tada. Bombardovanje, od dva para na punim jajima sam dobio nulu, jos dva pred pronesenje stali, pjevaci do kojih sam dosao teskom mukom idu sa mnom u seobu jer mi se ne ostavljaju. Onda besparica, promena sredine itd. ccc... Sta reci nego cuveno jebi ga, a kao da sve to nije bilo dovoljno-posle gubitka ocaka dosao je razvod. Sta reci???
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Dax BG čet 4 lip - 15:39

    Jos nesto Marine, da sam znao kakav je pjev kod ocaka ne bih ja koristio kasete i gluposti. To je bila moja zelja tada doci do ucitelja uz pomoc stapa i kanapa, pa za dogodine akobogda... Kasnije, kada je poceo punim plucima vec je bilo kasno...
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN čet 4 lip - 15:56

    Dax BG je napisao/la:Jos nesto Marine, da sam znao kakav je pjev kod ocaka ne bih ja koristio kasete i gluposti. To je bila moja zelja tada doci do ucitelja uz pomoc stapa i kanapa, pa za dogodine akobogda... Kasnije, kada je poceo punim plucima vec je bilo kasno...

    A što reći na sve to što te snašlo.Stvarno mi je iskreno žao!Želim ti za ubuduće svaku sreću ,kako u privatnom životu ,tako i sa pticama!
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko čet 4 lip - 19:01

    Pesti, malo sam zbunjen ovdje. Kazes da je grdelin star 18-19 godina, i da je kod tebe nekih (recimo) 4-6 godina. Znaci ,pario si ga kad je vec bio ~14 g, star???? Jan ne bih ni ocekivao da ce biti plodan! Da li je grdelin (kod tvog prijatelja) treniran, ili mu je to bila prirodna pjesma? Nakon svih tih godina cudo je da je i ziv, a gdje jos i da pjeva!
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko čet 4 lip - 19:10

    Pozz.. Seniore,

    Duboko vjerujem da u ovoj nasoj prirodi/svijetu postoji ravnoteza. Koliko das toliko dobijes, koliko uzmes toliko ce ti se uzeti.

    Tako je i kod pjeva ptica. Prirodi je trebalo miljone godina da stvori ono sto je danas. Mi to miljenjamo. Kad pojacavamo/obogacujemo (prirodno ili nametnuto, svejedno) jednu stranu druga strana pati (osiromasuje se). To se dogodilo kanarincima i dogodit ce se bilo kojo drugoj vrsti. Moje je uvjerenje.

    Sto ako je ovaj nas famozni “grdelin sampion” zapravo gedelin “S GRESKOM”?
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by MARIN čet 4 lip - 21:25

    Miljenko je napisao/la:Pozz.. Seniore,

    Duboko vjerujem da u ovoj nasoj prirodi/svijetu postoji ravnoteza. Koliko das toliko dobijes, koliko uzmes toliko ce ti se uzeti.

    Tako je i kod pjeva ptica. Prirodi je trebalo miljone godina da stvori ono sto je danas. Mi to miljenjamo. Kad pojacavamo/obogacujemo (prirodno ili nametnuto, svejedno) jednu stranu druga strana pati (osiromasuje se). To se dogodilo kanarincima i dogodit ce se bilo kojo drugoj vrsti. Moje je uvjerenje.

    Sto ako je ovaj nas famozni “grdelin sampion” zapravo gedelin “S GRESKOM”?

    Pozzzz Miljenko!

    Daj molim te pojasni što se to dogodilo kanarincima?
    avatar
    Senior


    Broj postova : 20
    Age : 70
    Location : Split
    Registration date : 23.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Senior čet 4 lip - 21:46

    Pozdrav Miljenko,

    Oko ravnoteže se možemo složiti. No i u prirodi postoji specijalizacija (gepard npr.) No to nije tema. Mislim da naš "grdelin šampion" ne može biti "s greškom" iz sljedećih razloga:

    1. Sa stanovišta preživljavanja u prirodi jednako je sposoban kako i svaki drugi koji nije "šampion".
    2. Ako je uhvaćen u prirodi donio je iz prirode "šampionsku" pjesmu. Najčešće su to i dominantne jedinke. Takve jedinke imaju više šansi za produžetak svoje genetske poruke.
    3. Takve jedinke izrazito jakim zovom (zija) najprodornije obilježavaju svoj teritorij i najviše privlače ženke.
    4. Štetna intervencija čovjeka (u Dalmaciji) je bilo izlovljavanje baš takvih. To se sada vraća kao bumernag ptičarima. Nemamo što pokazati. Ali ponavljam, ima nade. Genetski materijal još postoji u prirodi.
    5. Ako je takav "grdelin šampion" uzgojen, onda smo samo pomogli pri ponovnom uspostavljanju narušene ravnoteže. Naime, dobili smo dominantnu jedinku.
    6. Ako takvoga ne parimo sa ženkama s kojima je u bliskom srodstvu ne može doći do zamora genetskoga materijala. I lovci puštaju u lovišta zečeve s udaljenijih područja.
    7. Da genetski materijal postoji u prirodi dokaz je npr. što ja poznajem ptičara koji je ostavljao mladce: zadnje leglo (kovada) s područja na kojem mužjaci (očaci) imaju lošu pjesmu. Uz pravilan trud od petnaest takvih mladaca jedan je bio odličan.
    8. Kanarinac za razliku od toga je sam po sebi "baštard" divlje ptice sive boje sa Kanara. Mi ne mislimo baštardirati grdelina s nekom drugom pticom pa onda od plodnih jedinki dalje stvarati "artefakt". Poput npr. pasa. Very Happy
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by PESTI čet 4 lip - 21:47

    Miljenko je napisao/la:Pesti, malo sam zbunjen ovdje. Kazes da je grdelin star 18-19 godina, i da je kod tebe nekih (recimo) 4-6 godina. Znaci ,pario si ga kad je vec bio ~14 g, star???? Jan ne bih ni ocekivao da ce biti plodan! Da li je grdelin (kod tvog prijatelja) treniran, ili mu je to bila prirodna pjesma? Nakon svih tih godina cudo je da je i ziv, a gdje jos i da pjeva!

    Prošlu je godinu imao 17-18 god.i uredno pario samo nije bilo jaja ,to se dogadja i kod plodnih mužijaka koji daju potomstvo...
    Imam potomke od grdelina koji je imao 15 godina ,a darovao mi je tu pticu susjed pa smo se i on i ja iznenadili kad sam dobio mlade od njega......znači mogu starije ptice kad se kvalitetno pripreme imati potomke, i vjerujem da postoji mogučnost da ovaj stariji isto napuni jaja jer ako ne pokušam NIKAD NEČU ZNATI ...
    Taj stari grdelin se naziva IZVORNI jer je iz prirode i priroda ga naučila pjesmi a ne greški .To je lav medju grdelinima a ne ovca jer beeeee pjevaju loši grdelini.....
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Miljenko čet 4 lip - 22:07

    MARIN je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:Pozz.. Seniore,

    Duboko vjerujem da u ovoj nasoj prirodi/svijetu postoji ravnoteza. Koliko das toliko dobijes, koliko uzmes toliko ce ti se uzeti.

    Tako je i kod pjeva ptica. Prirodi je trebalo miljone godina da stvori ono sto je danas. Mi to miljenjamo. Kad pojacavamo/obogacujemo (prirodno ili nametnuto, svejedno) jednu stranu druga strana pati (osiromasuje se). To se dogodilo kanarincima i dogodit ce se bilo kojo drugoj vrsti. Moje je uvjerenje.

    Sto ako je ovaj nas famozni “grdelin sampion” zapravo gedelin “S GRESKOM”?

    Pozzzz Miljenko!

    Daj molim te pojasni što se to dogodilo kanarincima?

    Sto im se dogodilo moramo gledat u odnosu na divlje. Kako jos ima divljim mozemo raditi usporedbe. Uzet cu Rolere i Malino (Timbrado i neke drug pjevacke vrste su ponovo izmjesane s divljim, u potrazi za novom pjesmom). Da bi Roler bio Roler, a Malino Malino, mora NE-IMATI nesto sto ima divlja. Inace ne bi mogao pjevati odredjenu pjesmu. Ova izgubljena nasljedna svojstva NISU PERMANENTNA, jer se mijasanjem ponovo mogu povratiti.

    Sa stanovista onog koji uzgaja Rolere/Malino nije se nista dogodilo (zapravo dogodilo se pozitivno), sa stanovista onog koji voli obogacen "divlji" pjev kanarinca, izgubilo se puno. Sad cete me ponovi pitati :Sto je to divlji pjev kanarinca? Nabavite divljeg pa proucavajte!

    Preneseno na grdelina, selekcijom (pogotovo forsirano-nametnutom) ce NEMINOVNO prije ili poslije doci do odredjenih genetskih promjena, koji ce se odraziti na njegove pjevacke mogucnosti. To su slozeni genetski zakoni (koje mi danas ne razumijemo ali kazu da PROMJENE NISU UVIJEK NEOVISNE jedne od druge, mutacije mogu biti na nivou stanica koje sudjeluju u oplodnji ali mogu biti na ostalim stanicama i tako indiretno izazvati promjene..."second hand"). zakoni koji su daleko slozeniji od (u neku ruku ) primitivnih Darvinovih zapazanja evolucije ili Mandeljevih zakona naslijedjivanja.

    Da ne kompliciram dalje (ovo su ipak razmisljanja koje pomalo prevazilaze moje strucno iskustvo, koje ni u kojem slucaju nije malo vec je poprilicno), pocetni uzgajivaci kanarinaca nisu imali pravu predodjbu sto zapravo zele postici selekcijom (barem ja tako mislim). Zeljeli su pjev koji je drugaciji od divljeg i ali koji je bio vidljiv u divljima. Evo, mi imamo predodjbu sto zelimo od grdelina. Pa, nek nam je svima sretno. cheers

    Sponsored content


    ŠKOLA PJEVA - Page 2 Empty Re: ŠKOLA PJEVA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 0:30.