Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+17
damirlilika
dragutin rajnović
damir64
srdjan nis
Maghellano
GLOSTER 021
dva grdelina
mutacija
krnjolac
Dalibor
zvrcko sen
ticar
franeperuzovic
saso78
Miljenko
Petar
PESTI
21 posters

    Meksička rujnica

    Maghellano
    Maghellano


    Broj postova : 48
    Age : 36
    Location : Svedska/Banja Luka
    Registration date : 13.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Maghellano čet 18 stu - 15:20

    Imam volju jednom u budućnosti nabaviti sebi par ovi ptica. Pitam se samo kako se ponašaju u kavezu?
    srdjan nis
    srdjan nis


    Broj postova : 98
    Age : 49
    Location : niš
    Registration date : 06.05.2009

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by srdjan nis čet 18 stu - 15:39

    Ja imam jedan par,veoma su interesantne,u kavezu se ponašaju isto kao i kanarinci.Nemam nikakav problem .Možda su malo plašljivije inače su ok.
    Maghellano
    Maghellano


    Broj postova : 48
    Age : 36
    Location : Svedska/Banja Luka
    Registration date : 13.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Maghellano čet 18 stu - 16:06

    Ma dobro, nisam ja kao moj stric pa zabijam glavu u kavez kada gledam ptice. Inače jeli iko imao uspjeha kada se tice parenja ?
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 sub 19 oľu - 19:43

    Meksička rujnica - Page 2 Pb300158

    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by damir64 sub 19 oľu - 21:53

    Prošle godine sam radio sa jednim parom u vanjskoj volijeri dimenzije 2x1.6x0.6 m. Od hrane su koristili isto što i kanarinci jedino što sam im za vrijeme pšarenja pojačao hranu sa klijavim sjemenom (crna repica) jaja pomješana sa CD mekom hranom za šumske ptice i naravno crvi brašnari koje obožavaju. Uspjeh nije bio nešto veliki ali jedno su leglo uspjeli othraniti mada je bilo samo dva ptića u leglu. Za vrijeme kad se ptice pripremaju za parenje mužjak pjeva po čitave dane i pjesma mu malo ponekad vuće na nešto između crvendaća i slavuja ali onako samo malo da ne pomislite da je to blzu bih pjesmi. Žanka je dugo lutala po volijeri t tražila mjesto gdje će saviti gnijezdo i u par navrata ga je slagal i rušila da bi na kraju prihvatila gnijezdo od kanarinaca i u njemu položila jaja. Inaće je mužjak bar moj bio dosta agresivan na ženku i znao ju je dosta naganjivati po volijeri pa je i ostala bez perja po glavi vjerojatno od velike želje za parenjem. kad je žanka položila jaja tada je i jurnjava nestala i zajedno su podizali mlade. Od dva mlada koja su se izlegla ostao je jedan koji se legao dan kasnije od prvoga i u staru je bio sitniji što nije uspio nikako nadoknaditi tako da nije niti uspio ostati živ.
    Inače su to dosta plahe ptice i namam iskustva kako bi se ponašale u parilicama za kanarince jer ih tamo nisam pokušao pariti. da bi se dobila lijepa boja mužjaka po prsima potrebno ih je bojati za vrijeme mitarenja. Ja svojeg mužjaka nisam bojao tako da i nema lijepa crvenkasta prsa i glavu. Inaće sam ja te ptice uzeo više kao dadilje za jednog dana ako bih počeo uzgajati naše domaće zimovke jer sam pročitao da su dobri roditelji.Ove zime smo u Austriji našli mutaciju mužjaka po 20 evrića dok je bilo standarda sa cijenom od 25 evrića malo ne logićno ali istinito.
    Evo ako će to nekome pomoći u daljnjem uzgoju sve što još nekog zanima stojim na usluzi
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Miljenko sub 19 oľu - 22:43

    istina je da su M. rujnice dosta plasljive i da se tesko prihvacaju male kaveze. Ja sam svoj par (2009, muzjaka sam pustio dok sam zenku ostavio za krizanje s grdelinom) uspio smiriti u kavezu velicine 0.6 x 0.4 x 0.4 m, i imao sam jedno leglo...cetiri mlada...sve odhranjeno...podijeljeno prijateljima.

    Muzjak je znatno agresivnija ptica,...ali je isto tako dobar u odhrani mladih. Ova zenka je prihvatila grdelina za krizanje (2010), krizanci izgledaju izvrsno (pravi primjerci za izlozbe), ali su (na zalost) ocajni pjevaci. Zapravo, muzjak m. r. pjeva bolje od muzjaka krizanca.

    Ptice su snazne/robusne...prehrana je jednostavna (mladi trebaju "zive proteine"), jedino sto im boje (ako se ne koriste umjetne boje) "mlake' i neizrazajne. Zanimljive ptice...ali malo zainteresiranih. Jos nisam nasao primjer da su bilo koji krizanci plodni.
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 ned 20 oľu - 11:27

    zahvaljujem Miljenku i Damiru na postovima o meksickim rujnicama,imam 1 par i nameravam ga leci u parilici za kanarince. cheers Meksička rujnica - Page 2 Pb300159

    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by dragutin rajnović ned 20 oľu - 14:36

    iz svog iskustva mogu ti reči da u parilicama za kanarince koje imam 80×40×40 nisam imo veliki uspjeha jer mužjaci su dosta agresivni a ženke su plahe i čim im se približiš odmah iskaču iz gnijezda jednostavno ptice se ne osječaju sigurno u manjem prostoru dok je u manjim volijerama posve druga priča
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 ned 20 oľu - 14:40

    dragutin rajnović je napisao/la:iz svog iskustva mogu ti reči da u parilicama za kanarince koje imam 80×40×40 nisam imo veliki uspjeha jer mužjaci su dosta agresivni a ženke su plahe i čim im se približiš odmah iskaču iz gnijezda jednostavno ptice se ne osječaju sigurno u manjem prostoru dok je u manjim volijerama posve druga priča
    probacu da ih parim u parilicama za kanarince velicine 60x40x30 sa spoljnim gnezdom.da ptice su veoma plasljive pogotovo zenka.muzijak je raspevan i hrani zenku samo jos malo da postane napolju toplije i videcemo.hvala na savetima cheers
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 sub 18 lip - 14:27

    uspeo sam da izvedem 3 mlade meksicke zimovke evo danas su izasli iz gnezda Meksička rujnica - Page 2 Pb010335

    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by damir64 sub 18 lip - 21:51

    Pozdrav Gloster021!
    Drago mi je da Ste uspjeli u svojoj ideji u parenju meksičkih zimovki što je još jedan dokaz da ne postoje pravila u uzgoju ptica. Što kod jednog ne ide ne znači da kod drugog ne bude išlo.Meksičke zimovke jesu plahe ptice po svom prirodnom instinktu i vjerujem da će trebati puno generacija izleći da te ptice postanu pitomije. Možda za uzgoj treba birati one parove koje nisu toliko plahe ima tu puno mjesta za rad ali tko će se tome posvetiti je pitanje. U svakom slučaju Vam želim puno uspjeha u daljnjem uzgoju.
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 ned 19 lip - 12:16

    damir64 je napisao/la:Pozdrav Gloster021!
    Drago mi je da Ste uspjeli u svojoj ideji u parenju meksičkih zimovki što je još jedan dokaz da ne postoje pravila u uzgoju ptica. Što kod jednog ne ide ne znači da kod drugog ne bude išlo.Meksičke zimovke jesu plahe ptice po svom prirodnom instinktu i vjerujem da će trebati puno generacija izleći da te ptice postanu pitomije. Možda za uzgoj treba birati one parove koje nisu toliko plahe ima tu puno mjesta za rad ali tko će se tome posvetiti je pitanje. U svakom slučaju Vam želim puno uspjeha u daljnjem uzgoju.
    hvala damir64 uspeo sam odgajati u za njih relativno malom kavezu.ptice su jako plasljive muzijak manje ali se lepo ponasaju kao par.moram napomenuti da sam spoljno gnezdo dobro kamuflirao vestackim cvecem.u pravljenju gnezda vise je ucestvovao muzijak a zenka je kako je pocela da nosi jaja postala sve pitomija a sad se ne boji ni kad ih hranim.podjednako dobro hrane i zenka i muzijak .sad je na redu druga tura pa videcemo.inace muzijak je sa holandskim prstenom i nosioc je smedje mutacije .nameravam da nabavim i feos mutaciju meksickih zimovki.
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 pet 24 lip - 17:37

    Meksička rujnica - Page 2 Pb070372

    Meksička rujnica - Page 2 Pb070377

    Meksička rujnica - Page 2 Pb070383

    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Miljenko ned 26 lip - 3:56

    Imam jedan problem s krizancima izmedju Mexicke rujnice i grdelina-majora:
    Naime, dva krizanca muzjaka su kod mene a brat i sestra su kod Tonija B. u San Pedru. Moji muzjaci su dobili neku vrst crijevne bolesti (nesto prorijedjeni izmet koji jako smrdi), dok su sve ostale ptice zdrave, a isto tako i ova dva krizanca kod Tonija.
    Ovi moji krizanci ne pokazuju nikakve simptome bolesti (poptpuno zdravo izgledaju, ovo vec traje nekoliko tjedana, pokusao sam lijeciti s travama/zelenjem i spizom, ...ne ide...).

    Kod samih M. rujnica nisam promjetio ovaku bolest (ima ih na stotine u mojoj okolini), tako da ne znam da li su ovi krizanci podlozni bolestima/parazitima koje grdelin/kanarinci nose u sebi a izgledaju zdravo??? Najradje bi ih se rijesio, alo kako sam ulozio malo truda da dodjem do ovih krizanaca zelio bi ih drzati barem dvije godine da prosudim kakav pjev mogu razviti/ostvariti.

    Da li se netko susreo sa slicnim problemima u uzgoju M. rujnica?

    Miljenko
    avatar
    damirlilika


    Broj postova : 16
    Age : 41
    Location : BIH
    Registration date : 15.11.2011

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by damirlilika čet 8 pro - 23:47

    super slike
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Mozaik sri 11 sij - 1:42

    Može li neki iskusniji uzgajivač i izlagač dati inf. jeli potrebno,
    u našem hrvatskom zakonodavnom sustavu, prijaviti ovu skupinu ptica,
    kao što je to slučaj sa FE?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by ticar sri 11 sij - 1:51

    Mozaik je napisao/la:Može li neki iskusniji uzgajivač i izlagač dati inf. jeli potrebno,
    u našem hrvatskom zakonodavnom sustavu, prijaviti ovu skupinu ptica,
    kao što je to slučaj sa FE?

    ja mislim da netreba jer ne spada u faunu europe.
    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by dragutin rajnović sri 11 sij - 10:37

    nije potrebno prijavljivat
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Mozaik sri 11 sij - 14:55

    Odlično! Hvala dečki!
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 uto 13 oľu - 14:25

    nova ptica u jatu meksicka zimovka feos mutacije zenka....Meksička rujnica - Page 2 P1190049
    Rasko
    Rasko


    Broj postova : 220
    Age : 49
    Location : Backa Palanka
    Registration date : 13.11.2008

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Rasko sri 14 oľu - 19:01

    Svaka čast Gašo, lepa ptičica, puno sreće u daljem uzgoju
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 sri 14 oľu - 22:55

    Rasko je napisao/la:Svaka čast Gašo, lepa ptičica, puno sreće u daljem uzgoju
    pozdrav za tebe komsija Rasko nadam se da cu ove sezone izlecu i feos mutaciju posto imam muzijaka nosioca feos i nosioca izabela.....
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 čet 15 oľu - 22:17

    Meksička rujnica - Page 2 P1190049d

    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by GLOSTER 021 sub 17 oľu - 10:29

    albino mutacija meksicke zimovke Meksička rujnica - Page 2 4a3aa7913ca05

    dragutin rajnović
    dragutin rajnović


    Broj postova : 327
    Age : 44
    Location : Rušani (Virovitica)
    Registration date : 02.01.2010

    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by dragutin rajnović sub 17 oľu - 18:55

    lijepa ptica

    Sponsored content


    Meksička rujnica - Page 2 Empty Re: Meksička rujnica

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 26 tra - 13:55.