Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
crv
ERVINO
Renato.M
sgobin
opalnaissus
Merlo
Branimir
Fago
Dalibor
ticar
PESTI
seadriver
Dean
kreso
ikayke
CUBA
zvrcko sen
klokkende
dr.nenad86
malinois
24 posters

    ocjenjivac i ocjena

    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO sri 17 vel - 0:12

    Neznam kod bastarda se nebi baš kladio = uvijek izgubim ???????
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by crv sri 17 vel - 1:11

    Ja sam dobio ali lekciju od pravih meštara.Ervino , Dean, Renato m. ,Fago , hvala.Smijem li izabrati sljedeću temu? Npr neobojenost ili drugačija obojenost letnih pera kod lip. crvenih kanarinaca odnosno razlika u ocijenjivanju takvih ptica.Primjetio sam da nemaju svi suci isti pristup ovoj problematici. Ovu temu sam naveo zbog slučaja sa otvorenog u Splitu.Sudac je vjrojatno bio u dilemi oko nagrađivanja pa je uredo obojenoj ptici sa svijetlim letnim perima dao 89 bodova uz primjedbu:,,LJETNA PERA DVOBOJNA,,. Da ljetna a ne letna. I zašto dvobojna?Bila su samo drugačije boje od ostalih djelova ptice?


    Zadnja promjena: crv; čet 18 vel - 0:15; ukupno mijenjano 1 put.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ticar sri 17 vel - 5:42

    crv je napisao/la:Ja sam dobio ali lekciju od pravih meštara.Ervino , Dean, Renato m. ,Fago , hvala.Smijem li izabrati sljedeću temu? Npr neobojenost ili drugačija obojenost letnih pera kod lip. crvenih kanarinaca odnosno razlika u ocijenjivanju takvih ptica.Primjetio sam da nemaju svi suci isti pristup ovoj problematici.

    istina neki suci kažu to je za negativan bod a neki kažu to je sve normalno kod lip.crvenih moz.
    ja mislim da je to krivi pristup ocjenjivanju,valjda postoji standard po kojem se ocjenjuje a ne koji sudac što voli.

    primjer lip,bijeli recesivni,neki sudci daju odlične ocjene večim kanarincima a neki manjim,jer ovaj voli veče a ovaj manje.ja mislim da to nije u redu,sudi po standardu i finito.zna se koliki kanarinac mora bit.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Dean sri 17 vel - 9:35

    crv je napisao/la:Pridružujem se pozdravu uz molbu da se češće uključi.Kladim se da bi on prepoznao kojem bastardu je majka kanarinka a kojoj grdelinka a i fino je objasnio da za to što sudac prepozna, kriv je uzgajivačev odabir.Očito je da sam slučajno više puta za redom naišao na iznimne situacije. Slažem se intermedijalnost se ispoljava sa 50% udjela isto kao što kod češljugara službeno ne postoji spolni dimorfizam.

    tako je prepoznaće kojemu je majka grdelinka, ali ne po veličini nego po obliku koji če ti bastardi povuci na majku grdelinku Very Happy
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO sri 17 vel - 10:48

    ticar je napisao/la:
    crv je napisao/la:Ja sam dobio ali lekciju od pravih meštara.Ervino , Dean, Renato m. ,Fago , hvala.Smijem li izabrati sljedeću temu? Npr neobojenost ili drugačija obojenost letnih pera kod lip. crvenih kanarinaca odnosno razlika u ocijenjivanju takvih ptica.Primjetio sam da nemaju svi suci isti pristup ovoj problematici.

    istina neki suci kažu to je za negativan bod a neki kažu to je sve normalno kod lip.crvenih moz.
    ja mislim da je to krivi pristup ocjenjivanju,valjda postoji standard po kojem se ocjenjuje a ne koji sudac što voli.

    primjer lip,bijeli recesivni,neki sudci daju odlične ocjene večim kanarincima a neki manjim,jer ovaj voli veče a ovaj manje.ja mislim da to nije u redu,sudi po standardu i finito.zna se koliki kanarinac mora bit.

    Pozdrav svima odgovor vezan za lipokrom crvene mozaik kanarince dao sam u temi karotiniranje,dakle ne kažnjavaju se "žuta" mladenačka krila ali prednost imaju bijela krila....a molim Vas iskreno kojoj bi ptici Vi dali prednost.Gosp. crv ne djelimo mi nikome lekcije već pokušavamo pomoči uzgajivačima jer u sezoni izložbi je pomoč kasna a toliko malo vremena imamo na izložbama da sa svakim popričamo.Želja mi je i cilj omasovljenje našeg hobija i pomažem svima koji žele pomoč i želim na izložbama puno kvalitetnih ptica.....Vezano za ocjenjivanja lipokrom bijelih kanarinaca u stavci veličina i oblik ne gleda se baš strkno veličina jer je ona povezana sa intenzitetom perja.Bogato operjane ptice izgledaju veče jer im je perje dugačko i široko dok intenzivnije izgledaju manje, skladnije i nisu zbog toga kažnjene.Standardi su isti kao i npr. pravila igre u nogometu ali nebi svaki sudac svirao penal kao Colina.......
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by crv čet 18 vel - 0:17

    crv je napisao/la:Ja sam dobio ali lekciju od pravih meštara.Ervino , Dean, Renato m. ,Fago , hvala.Smijem li izabrati sljedeću temu? Npr neobojenost ili drugačija obojenost letnih pera kod lip. crvenih kanarinaca odnosno razlika u ocijenjivanju takvih ptica.Primjetio sam da nemaju svi suci isti pristup ovoj problematici. Ovu temu sam naveo zbog slučaja sa otvorenog u Splitu.Sudac je vjrojatno bio u dilemi oko nagrađivanja pa je uredo obojenoj ptici sa svijetlim letnim perima dao 89 bodova uz primjedbu:,,LJETNA PERA DVOBOJNA,,. Da ljetna a ne letna. I zašto dvobojna?Bila su samo drugačije boje od ostalih djelova ptice?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Dean čet 18 vel - 0:47

    što se tiće letnih pera kod mozaik crvenih lipokrom kanarinaca...postoje 3 mogućnosti...1. potpuno "kreda" bijela, 2. više varijanti žuto/narančaste...ili pak najgore, ofarbana letna pera. Što se tiće stava sudaca prema tome...vjerujte mi SVI suci znaju šta je i kako najbolje, medjutim ponekad treba "znati" izvagati prednosti i nedostatke pojedine ptice, recimo ukoliko ima žuta letna pera u krilima a vrhunsku duboku masku intenzivna velika jasno odvojena ramena i i ntenzivnu dobro vidljivu trticu te trokut na prsima...ma ko će mu zamjerit žuta letna krila...svi znamo da bi trebao imati bijela, ali nemože se čim se vide žuta letna pera skinuti bod u kategoriji bez obzira na ostale vrijednosti koje ptica ima...

    sad sam ponovo pročitao mail od crva...crve dali govorimo o lipokrom crvenima ili mozaik lipokrom crvenima...jer sam mozaike ja ocijenio...i ako sam to napisao kao napomenu, to je onda moralo biti jako jako vidljivo, ili je možda ptica bila dvobojna u onim zonama koje se inače farbaju...nemam običaj bodovno kažnjavati ptice sa "obojanim" letnim perima. Iz Splita se sječam samo prvonagrađene ptice (kod mozaika) i o njoj bi se dalo raspravljati, ali neznam dali pričamo o istome...
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ticar čet 18 vel - 5:54

    Dean je napisao/la:
    crv je napisao/la:Pridružujem se pozdravu uz molbu da se češće uključi.Kladim se da bi on prepoznao kojem bastardu je majka kanarinka a kojoj grdelinka a i fino je objasnio da za to što sudac prepozna, kriv je uzgajivačev odabir.Očito je da sam slučajno više puta za redom naišao na iznimne situacije. Slažem se intermedijalnost se ispoljava sa 50% udjela isto kao što kod češljugara službeno ne postoji spolni dimorfizam.

    tako je prepoznaće kojemu je majka grdelinka, ali ne po veličini nego po obliku koji če ti bastardi povuci na majku grdelinku Very Happy

    meni su jedne godine od lip.žute izlazili baštardi manji nego grdelin samo su imali žute i zelene maske. ocjenjivac i ocjena - Page 7 Icon_scratch
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO čet 18 vel - 11:10

    ticar poštovanje, pokušaj nam objasniti kako si dobio zelenu masku????
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ticar čet 18 vel - 15:53

    ERVINO je napisao/la:ticar poštovanje, pokušaj nam objasniti kako si dobio zelenu masku????

    onda kad je to bilo za karotin nisam ni znao,sad jel to posljedica što ih nisam karotinirao ili nešto drugo stvarno neznam.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO čet 18 vel - 18:03

    Ok prijatelju evo moje viđenje kako je nastala zelena maska.Lopokrom kanarinci nastali su od melaninskih.....vjerovatno se radilo o lipokromu sa crnim porijeklom koji je posjedovao gene za crno i zeleno i paren je sa češljugarom koji ima gene za crveno i žuto.....kako je zelena boja prirodna i dominantna prevladala je i maska je dobila zeleno žutu boju.....to je ukratko moje viđenje možda i nije točno ako netko zna točnije neka me ispravi...
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Renato.M sub 27 vel - 19:37

    Možda sam trebao otvoriti novu temu ali pitanje koje me muči je slijedeče:
    U Evropi i svijetu su odvojili sivokrilce od pastela prije par godina i evo odmah i mi za njima da nebi zaostali!!!!!!!
    Prije koliko godina pardon desetlječa su u evropi podijelili svaku klasu pastela, opala za sebe, tu su i topazi, eumi, oniksi koji kod nas još čine miješanu salatu.
    Koliko čemo po tom pitanju još čekati ?
    Odustao sam od crnih topaza, i od ahat onixa samo zbog tog razloga.

    Neznam tko odlučuje o tome ali ako smo odvojili sivokrilce onda.................????
    Čekam pametan odgovor od konpetentnih
    ,
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO sub 27 vel - 20:05

    Do prije par godina praksa je bila da su grupe na državnom prvenstvu budu iste kao i na svjetskom to znači po COM pravilima...s obzirom da je na svjetskom prvenstvu u Piacenci došlo do velikog povečanja grupa (od 214 na 312) Upravni odbor HOS-a poslao je stručnoj komisiji Zbora sudaca zahtjev za mišljenje u vezi proširenja grupa ...stručna komisija Zbora sudaca prijedložila je HOS-u da s obzirom na broj izloženih pticau Hrvatskoj za sada nije primjereno povečavati broj natjecateljskih grupa te da se iste povečaju samo za novo priznatu mutaciju KOBALT kanarinaca i još za dvije nove mutacije kanarica stasa što je upravni odbor HOS-a i prihvatio.Organizatori izložbe ptica mogu sami formirati natjecateljske grupe.....HOS formira grupe samo za Državna prvenstva u dogovoru sa organizatorima....moramo razumijeti da bi veliko povečanje grupa opteretilo organizatore dodatnim troškovima (medalje za 100 novih grupa)........sivokrilce se moralo odvojiti i zbog promjene COM ključa kod ocjenjivanja...
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Renato.M sub 27 vel - 20:40

    ERVINO je napisao/la:Do prije par godina praksa je bila da su grupe na državnom prvenstvu budu iste kao i na svjetskom to znači po COM pravilima...s obzirom da je na svjetskom prvenstvu u Piacenci došlo do velikog povečanja grupa (od 214 na 312) Upravni odbor HOS-a poslao je stručnoj komisiji Zbora sudaca zahtjev za mišljenje u vezi proširenja grupa ...stručna komisija Zbora sudaca prijedložila je HOS-u da s obzirom na broj izloženih pticau Hrvatskoj za sada nije primjereno povečavati broj natjecateljskih grupa te da se iste povečaju samo za novo priznatu mutaciju KOBALT kanarinaca i još za dvije nove mutacije kanarica stasa što je upravni odbor HOS-a i prihvatio.Organizatori izložbe ptica mogu sami formirati natjecateljske grupe.....HOS formira grupe samo za Državna prvenstva u dogovoru sa organizatorima....moramo razumijeti da bi veliko povečanje grupa opteretilo organizatore dodatnim troškovima (medalje za 100 novih grupa)........sivokrilce se moralo odvojiti i zbog promjene COM ključa kod ocjenjivanja...

    Obijasni mi tu zadnju rečenicu ! Promjena COM ključa OK, ostaje optički faktor, ali zašto grupa za sebe?
    opalnaissus
    opalnaissus


    Broj postova : 108
    Age : 57
    Location : nis,serbia
    Registration date : 24.09.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by opalnaissus sub 27 vel - 20:54

    Renato,definitivno su sivokrilci mutacija.Sivokrilci su izasli iz melanin pastel mutacije.Verovatno ih je trebalo zbog toga odvojiti !
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Renato.M sub 27 vel - 21:01

    opalnaissus je napisao/la:Renato,definitivno su sivokrilci mutacija.Sivokrilci su izasli iz melanin pastel mutacije.Verovatno ih je trebalo zbog toga odvojiti !

    Ma jasno je to meni sve, ali šta nije NPR i smedi pastel i crni pastel grupa za sebe, A zašto kod nas tih ptica ima tako malo, zato što su u istoj grupi...................POZDRAV.
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Renato.M sub 27 vel - 21:15

    Prije pet šest godina imao sam dobre ahat onixe, prvu godinu ocijenili su mi ih kao loši crni onixi, imao sam par godina crne topaze možete zamisliti kako prolaze pored ahata, ove godine imao sam smeđu topazicu ,sudac je pitao šta je to na stolu,
    Dok se sye ptice ne podijele kako treba te se zeznute vrste ne isplati ni uzgajati a to se vidi i na izložbama , ima ih samo par komada od nas intuzijasta pravih ljubitelja ptica.Poz.....
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO sub 27 vel - 21:55

    Renato.M je napisao/la:
    opalnaissus je napisao/la:Renato,definitivno su sivokrilci mutacija.Sivokrilci su izasli iz melanin pastel mutacije.Verovatno ih je trebalo zbog toga odvojiti !

    Ma jasno je to meni sve, ali šta nije NPR i smedi pastel i crni pastel grupa za sebe, A zašto kod nas tih ptica ima tako malo, zato što su u istoj grupi...................POZDRAV.

    Renato grupe utvrđuje stručna komisija OMJ a mi ih samo prihvačamo to što su sada reducirane neznači da če tako i ostati...slažem se da u istim grupama nalaze ptice koje nisu niti slične po fenotipu(smeđi i crni pastel,ahat i izabela pastel,crni i smeđi opali)... ali dobre i kvalitetne ptice neće ostati zakinute,možda je zakinut samo uzgajivač za koju medaljicu više ili manje...
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by krstokljun čet 6 svi - 16:12

    Pitanje za ocjenjivace:
    Zasto se na nasim izlozbama, mozaici ne ocjenjuju kao sto se to radi na dosta izlozbi vani, posebno muska a posebno zenska linija?
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ticar čet 6 svi - 16:33

    krstokljun je napisao/la:Pitanje za ocjenjivace:
    Zasto se na nasim izlozbama, mozaici ne ocjenjuju kao sto se to radi na dosta izlozbi vani, posebno muska a posebno zenska linija?

    sad če se i to uvesti,samo kad točno neznam.
    avatar
    trava


    Broj postova : 60
    Location : zadar
    Registration date : 18.04.2010

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by trava čet 6 svi - 17:18

    Zato što je organizatorima to jedan komplet medalja više.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Fago čet 6 svi - 17:19

    trava je napisao/la:Zato što je organizatorima to jedan komplet medalja više.

    A medalja ne vrijedi ni pišljiva boba... Twisted Evil
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by ERVINO čet 6 svi - 17:24

    [quote="ERVINO"]Do prije par godina praksa je bila da su grupe na državnom prvenstvu budu iste kao i na svjetskom to znači po COM pravilima...s obzirom da je na svjetskom prvenstvu u Piacenci došlo do velikog povečanja grupa (od 214 na 312) Upravni odbor HOS-a poslao je stručnoj komisiji Zbora sudaca zahtjev za mišljenje u vezi proširenja grupa ...stručna komisija Zbora sudaca prijedložila je HOS-u da s obzirom na broj izloženih pticau Hrvatskoj za sada nije primjereno povečavati broj natjecateljskih grupa te da se iste povečaju samo za novo priznatu mutaciju KOBALT kanarinaca i još za dvije nove mutacije kanarica stasa što je upravni odbor HOS-a i prihvatio.Organizatori izložbe ptica mogu sami formirati natjecateljske grupe.....HOS formira grupe samo za Državna prvenstva u dogovoru sa organizatorima....moramo razumijeti da bi veliko povečanje grupa opteretilo organizatore dodatnim troškovima (medalje za 100 novih grupa).......
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by malinois čet 6 svi - 17:27

    pozdrav

    Osobno nemam nista protiv prosirenja grupa ALI u isto vrijeme je glupo dovesti se u situaciju da svaka grupa ima po par ptica .
    krstokljun
    krstokljun


    Broj postova : 1676
    Age : 58
    Location : Cetinje, Montenegro
    Registration date : 01.11.2009

    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by krstokljun čet 6 svi - 23:06

    malinois je napisao/la:pozdrav

    Osobno nemam nista protiv prosirenja grupa ALI u isto vrijeme je glupo dovesti se u situaciju da svaka grupa ima po par ptica .

    slazem se da je vazna konkurencija, ali i uzgajivacima ostaje 50 % ptica kuci, koje iz pomenutog razloga ne mogu nositi na izlozbu.

    Sponsored content


    ocjenjivac i ocjena - Page 7 Empty Re: ocjenjivac i ocjena

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 2 svi - 1:12.