Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+8
krnjolac
Dean
kreso
Rasko
zvrcko sen
Fago
xyz
sestoperac
12 posters

    Grasak, iskustva

    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Grasak, iskustva

    Postaj by sestoperac ned 1 oľu - 1:14

    negdje je bilo sporadicne price o davanju graska pri odhrani mladih.

    Ja naprimjer imam Ledo smrznuti grasak. Kako ga pripremiti i dati ptici ? Kad se daje i u kojim kolicinama ?
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by xyz pon 2 oľu - 10:22

    Čini mi se da je Dean negdje dosta pisao o tome..
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by Fago pon 2 oľu - 12:52

    Pozdrav 6p!
    E taj ledov grašak je ok. Stavi ga pod mlaz tople vode 5-10 min, posuši ga i umješaj u mekanu hranu. I to je to. Daj u početku pomalo, a ja dajem od oka, negdje 3-4 bobice po ptici dnevno je dovoljno.
    Eto to je to,
    pozdrav,
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by zvrcko sen pon 2 oľu - 13:59

    nisam nikad davao i neznam koje ptica koristi ima,, dajte malo opširnije fago , deane


    ja ga sebi dajem dinstan sa janjetinom i ni na kraj pameti mi nije bilo to dijeliti sa pticama....
    Rasko
    Rasko


    Broj postova : 220
    Age : 49
    Location : Backa Palanka
    Registration date : 13.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by Rasko pon 2 oľu - 19:37

    Dali te bobice graska stavljas cele ili ih izgnjecis?
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by kreso uto 3 oľu - 0:42

    je seniore i ja ga tako konzumiran a ticima nisan cuja da ko daje dosad
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by sestoperac uto 3 oľu - 2:03

    ja licno ga konzumiram samo kad moram Very Happy

    pretpostavljam da se viljuskom izgnjeci ili se izrenda ?
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by Dean uto 3 oľu - 9:25

    na pocetku se malo izgnijeci sa viljuskom da se ptice nauče nakon 2-3 davanja više netreba jer ga ptice same otvaraju...energetsku vrijednost stavim popodne...
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by sestoperac čet 5 oľu - 22:11

    Dean je napisao/la:energetsku vrijednost stavim popodne...

    Very Happy bounce bounce bounce lol!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by Dean čet 5 oľu - 23:23

    zaboravih Very Happy

    neznam di mi je sad oan tabel akoju sma imao ali evo moze i ovo - ovo se odnosi na ljude ali...

    Grašak spada u mahunarke, povrće s najbogatijim hranjivim tvarima, a u 100 g sadrži 81 kcal / 339 kJ. Bogat je izvor ugljikohidrata (14,46 %) i vlakana oblika galaktana, glukuronske kiseline, fruktoze, glukoze i drugih spojeva. Visok sadržaj proteina (5,42 %) ima zahvaljujući kvržicama u korijenu u kojima se nalaze bakterije (Bacterium radicicola) koje vežu dušik iz zraka i pretvaraju ga u vrijedne aminokiseline, a potom u proteine. Uz proteine i ugljikohidrate, valja spomenuti masti i lecitin, tvari važne za živčani sustav.

    Za vrijeme klijanja graška razvijaju se vitamini C i E, koji je odličan izvor vitamina C (50% preporučenog dnevnog unosa), ali ga u osušenim plodovima ima u tragovima. Antisterilitetni vitamin E dolazi u maloj količini, ali je postojan tijekom kuhanja. Vitamina A ima u tragovima. Grašak je i odličan izvor tiamina-B1 u suhim plodovima, a dobar izvor riboflavina-B2 i niacina-B3, koji sudjeluju u metabolizmu ugljikohidrata, proteina i masti.

    Važno je grašak uključiti u prehranu ako često osjećate umor jer njegovi nutrijenti održavaju energiju unutar stanica organizma.

    DOBAR IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 10% dnevnih potreba RDA
    ODLIČAN IZVOR - pojam se odnosi na one namirnice koje sadrže vitamine, minerale, proteine i vlakna u količini od najmanje 20% dnevnih potreba RDA.
    RDA - Recommended Dietary Allowances (preporučene dnevne količine)
    Ljekovitost

    Grašak je pronađen u starogrčkim grobovima 6000 godina prije Krista, a u južnoj Rusiji u 5000 godina starim arheološkim slojevima.

    Grašak obiluje vitaminima, mineralima, odličan je izvor vlakana i hranjivih tvari koje mogu pomoći u očuvanju zdravlja.

    Održava zdravlje kostiju i srčano-krvožilnog sustava jer je izvrstan izvor vitamina K (24 % preporučenog dnevnog unosa), koji aktivira osteokalcin koji pomaže ugradnji kalcija u kostima i održava normalno grušanje krvi. Dobar je izvor folne kiseline i vitamina B6. Ovi nutrijenti sprečavaju nakupljanje homocisteina koji narušava vezanje kolagena u kostima, što može uzrokovati osteoporozu, a pridonosi i aterosklerozi.

    Grašak također osigurava nutrijente koji pomažu u prevenciji od raka, primjerice, vitamin C, koji je učinkovit i kao antioksidans. Vitamin C štiti DNA od oštećenja, pomaže organizmu u borbi s onečišćenjem i toksičnim tvarima iz okoline, pojačava imunološke funkcije i inhibira kancerogene tvari u tijelu (npr. nitrozamine). Betakaroten, provitamin vitamina A, kojeg ima u grašku, također pomaže u prevenciji raznih vrstama raka i srčanih bolesti.

    Grašak je dobar je izvor željeza (10 % preporučenog dnevnog unosa), koje je potrebno za izgradnju stanica u krvi, a čiji nedostatak izaziva anemiju, umor te oslabljeni imunološki sustav.
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by krnjolac uto 28 tra - 16:32

    ja probao svojima dati grašak,i ni da ga primirišu...možda sam ga morao malo isjeckati..?
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by malinois uto 28 tra - 17:07

    Dosta smo se salili glede graska na svim mogucim mjestima ovog foruma.Sad cemo se uozbiljit.
    Malo pojasni kako se odrazava na probavu ptica?Kad pocnes davat pticama?Kad se mladi izlegu dajes od prvog dana?Dajes ga mladim u volijeri?
    Znam da si pisao o tome ali ako nije problem spakiraj sve ovdje .Ljude interesira.Ja sam dobio dosta privatnih poruka zasto sam protiv graska i ne mogu ljudima objasnit da nisam protiv nego da sam lin za to i da mi je zanimljivo s tobom se zahebavat na taj racun.
    lol!
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by seadriver uto 28 tra - 18:51

    Ja ga dajem, ne znam koliko je to potrebno ili ne, ali u svakom slucaju ne moze im nastetiti. navikli su se vec na njega i uzimaju ga ko ludi.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by ticar sri 29 tra - 5:21

    seadriver je napisao/la:Ja ga dajem, ne znam koliko je to potrebno ili ne, ali u svakom slucaju ne moze im nastetiti. navikli su se vec na njega i uzimaju ga ko ludi.

    neće ni moji grdelini da jedu grašak ali oće cilu granu punu biljnih uši. Wink
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by sestoperac pet 26 oľu - 23:37

    Uvjerio sam se da je odlicna stvar prilikom othrane mladih, sad me zanima koliki je njegov uticaj na boju ptica ?
    ahatko
    ahatko


    Broj postova : 45
    Age : 41
    Location : Dubrovnik
    Registration date : 04.11.2010

    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by ahatko ned 26 pro - 15:08

    Ako već koristite grašak mam jedno pitanje? Da li s graškom koristite ove granule C-15, C-19 ili sam ja samo to nešto krivo uhvatio da se koristi s graškom, odnosno ako koristite kakav je učinak tih granula?

    Sponsored content


    Grasak, iskustva Empty Re: Grasak, iskustva

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: ned 28 tra - 7:12.