Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


4 posters

    nova rasa?

    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 13:48

    U januaru 2013 u Belgiji na svetskoj izlozbi Ceska republika predstavice novu rasu cubastog smedjeg lizarda .. olomuck..   nova rasa? Page00011

    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 13:49

      nova rasa? Page0001aa

    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 13:51

      nova rasa? Page00013

    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 13:52

      nova rasa? Page00012b

    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Border ned 30 pro - 21:56

    GLOSTER021,GLOSTER021
    znam da si na intertnetu i znam da pratiš forume
    neznam znaš li da postoje zlatni i srebreni lizardi
    plavi lizard je postojao davno i bio priznat,sada se jedva izborio da se ponovo ocjenjuje,godinama ne
    svi ostali pokušaji bojenja lizarda su propali
    crveni ,karotirani lizardi nikad nisu priznati i nikad neće ni biti

    pokušava se priznati lizard sa kapom,godinama-zove se vectis
    sve je isto kao "obični"lizard samo što ima kapu
    ovo što ti govoriš nije "obični" lizard
    fotografije su takve da mi ne znamo o čemu se radi
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 22:02

    pozdrav za bordera.....fotografije i informacije mi je prosledio prijatelj sa stranog foruma,inace i ja sam nabavio 2 zlatna i 1 srebrnog lizarda a treba da mi stigne i plavi...
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Boban NA ned 30 pro - 22:09

    KANARINAC IZ OLOMUCA ILI OLOMUČKI KANARINAC


    PRVA ČEŠKA RASA KANARINACA



    Krajem prošle godine na najvećoj izložbi ptica koja se održava u centralnoj i istočnoj Evropi Exota 2011.(Egzota 2011.) u češkom gradu Olomucu (Olomoucu) priznata je je prva češka rasa kanarinaca. Zanimljivo je da oni nisu samo prva rasa kanarinaca stvorena u Češkoj, već i u čitavoj centralnoj i istočnoj Evropi, ako ne računamo ruske pevače, kanarince sa nametnutom pesmom koji su daleko od svetskog priznavanja. Tvorac rase je Lubomir Vesely-Ljubomir Veseli iz starog češkog grada u Moravskoj oblasti Olomuca, po kome je novu rasu kanarinaca i nazvao. On preko tridesetak godina odgaja kanarince crteža lizarde, a zadnjih godina odgaja i vektis kanarince, koji su ustvari neki tip lizarda sa ćubom i još uvak su rasa u razvoju pod patronatom Holandije. Pre izvesnog vremena on se okušao u inoviranju ubacivanjem melanina smeđe serije na lizard kanarince i pokušaju dobijanja smeđih lizard kanarinaca. To je i prezentovao jednim člankom u poznatom italijanskom časpisu o pticama „Alcedu“. Međutim takva “inovacija“ je naišla na veoma oštru reakciju stručnjaka za poziturne kanarince, posebno lizarde, koji su to nazvali običnim meleženjem lizarda sa smeđim kanarincima boje i skrnavljenjem prastare rase kakvi su lizardi. Takve reakcije su i po meni bile sasvim opravdane jer lizardi su isključivo kanrinci u crnoj melaninskoj seriji. Veseli je zato odlučio da tu neuspelu inovaciju preinači u nešto novo, što možda ima više orginalnosti, a ta nova rasa kanarinaca bude nekad priznata po C.O.M.-u, mada je i to pod velikim znakom pitanja. Deataljan, prvi opis olomučkih kanarinaca dat je u češkom časopisu „Nova egzota“ iz novembra meseca 2011. godine. Kanarinci iz Olomuca su tipični poziturni kanarinci koji pripadaju podgrupi kanrinaca crteža, kao i lizardi i vektisi.
    Olomučki kanrinci dobiveni su kombinovanjem, tih uslovno rečeno nepravilno inoviranih smeđih lizarda i vektisa. U nekoj meri verovatno su ubačeni kanarinci boje ili nemački ćubasti kanarinci smeđe serije. Postavlja se onda pitanje šta je orginalno i šta se kao takvo prezentuje za olomučke kanarince, kada su oni po svom izgledu bliski lizardima i vektisima, ali u toj kod njih neprihvatljivoj smeđoj boji melanina. Pa upravo se traži da melanin sme biti samo smeđe serije, a lipohrom koji se kombinuje sa njim može bti bilo koji, odnosno crveni, žuti ili beli. Kanarinci iz Olomuca mogu biti intenzivni, neintenzivni, a mogu biti i mozaični, mada faktor mozaičnosti nije obavezan(što govori da su pri njihovom stvaranju korišćeni nemački ćubasti ili kanarinci boje smeđe serije sa mozaik faktorom, mada se to nigde ne navodi). Kao orginalnost rase smatra se njihova ćuba koja je različita od ćuba kod ostalih rasa poziturnih kanarinaca koji je imaju, a gotovo kod svih njih ona ima centralnu tačku. Kod olomučkih kanarinaca ćuba je sa razdeljkom jer je nekom vrstom rascepa podeljena na dva simetrična dela, a linija podele polazi odmah iza kljuna. Takva ćuba je recimo drastična mana za nemačke ćubaste kanarince. Ćuba bez razdeljka smatra se pak velikom manom ako su u pitanju olomučki kanarinci. Neoperjani delovi ćube, odnosno ćelavost, smatra se manom kod kanarinaca iz Olomuca, kao što važi i za sve ostale ćubaste kanrince. Kod bezćubih ptica se sme javiti lipohromna oblast u predelu glave različitih oblika, kao kod lizarda, ali se teži da je nemaju i prednost u selekciji se daje takvim pticama. Kod ptica sa ćubom lipohromne mrlje na ćubi su nepoželjne, a pogotovu lipohromna polja ispod ćube oko očiju. Melaninski crtež kanarinaca iz Olomuca donekle nalikuje specifičnom krljuštastom crtežu lizarda, mada nije potpuno krljuštast. To je i normalno jer su olomučki kanarinci nastali mešanjem ptica sa krljuštastim crtežom, lizarda i kanarinaca boje čiji je crtež satkan od strija, crta, a kada se oni mešaju dobija se nešto između jer nijedan crtež ne dominira nad drugim već je nasleće intermedijarno i novodobiveni crtež je sredina oba pomenuta crteža. To će biti problem za priznavanje nove rase jer je teško postići neki ustaljeni, istovetan „srednji“ crtež između ljuskastog i onog od crta kakav je u kanarinaca boje. Kao orginalnost rase se navodi što se već na ćubi ili glavi ako je potpuno, poželjna, melaninska, pa crtežu na leđima i donekle grudima javlja neka vrsta belog oivičenja na kraju pera. Upravo te specifične bele crte ma kraju pera, koje čine da izgleda da je ptica prekrivena nekom vrstom plesni, sa ćubom na „razdeljak“ se smatraju glavnim inovativnim odlikama nove rase čeških poziturnih kanarinaca. Oblik i veličina tela kanarinaca iz Olomuca je bliža lizard kanarincima nego kanarincima boje.
    Po rečima Ljubomira Veselog on već devet godina radi na razvoju prve rase kanarinaca koji potiču iz Češke, a pokučaće da ih prezentuje na naredna tri svetska prvenstva ne bi li bili i svetski priznati od strane C.O.M.-a.




    NEBOJŠA ANTANASIJEVIĆ


    Ovo sam pripremio i objavio o ovoj rasi kanarinaca pre koji mesec


      nova rasa? Olcinnamonolmouckikanar



      nova rasa? Olervenolmoucki



      nova rasa? Olfawnolmoucki



      nova rasa? Olomouckkanr1











    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 22:13

    pozdrav bobane i hvala na informacijama....gasa ns
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Border ned 30 pro - 22:31

    veoma cijenim Bobana
    cijenim i GLOSTER 021
    svaka veza ove ptice sa lizardom može joj samo štetiti
    treba tražiti druge puteve
    na forumu treba plasirati samo prave i provjerene informacije
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Boban NA ned 30 pro - 22:38

    Ovo ako prodje kao rasa, u sta i ja sumnjam, a sto se i vidi iz teksta, nece imati veze sa lizardom, mada je ocigledno da su oni osnova za nesto ovako. Medjutim svedoci smo da se zadnjih godina kod poziturnih rasa kanarinaca dosta inovira, uz podosta neorginalnosti, a neke rase se i priznaju bez da mozda ima potpunog opravdanja za tim. Informacije su tacne i jasno pise o cemu se radi.
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Border ned 30 pro - 22:48

    svi ovi članci vrve od riječi lizard
    ponavljam ako se bude spominjao lizard od ovoga nema ništa
    može biti neka deseta vrsta-neznam koja
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 ned 30 pro - 22:54

    slazem se sa tobom ove ptice imaju jako malo od dobrog lizarda....  nova rasa? 109wk

    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Border ned 30 pro - 23:09

      nova rasa? Lizardjac4


    ovo je pravi gospodin lizard
    možda me iskušavaš-prvi lijevo ima nešto što nema na ovim prostorima
    drugo su mane
    nastavi tekst
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by crv pon 31 pro - 2:46

    Border je napisao/la:  nova rasa? Lizardjac4


    ovo je pravi gospodin lizard
    možda me iskušavaš-prvi lijevo ima nešto što nema na ovim prostorima
    drugo su mane
    nastavi tekst

    Ovo je LIZARD , bravo Border,a ono je DRAZIL Twisted Evil

    Sa onim ,, mišung '' sistemima gube se originalna svojstva jedinstvenih ptica u svijetu kanarinaca.

    Samo čekam kada će plasirati ,,GOLOKOŽOG KOVRČAVOG'' affraid ili umjesto ,,POLUMJESECA'' - ,,POMRČINU'' Basketball
    GLOSTER 021
    GLOSTER 021


    Broj postova : 204
    Location : NOVI SAD
    Registration date : 12.11.2010

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by GLOSTER 021 pon 31 pro - 14:12

    Border je napisao/la:  nova rasa? Lizardjac4


    ovo je pravi gospodin lizard
    možda me iskušavaš-prvi lijevo ima nešto što nema na ovim prostorima
    drugo su mane
    nastavi tekst
    ovaj je odlican
    avatar
    Boban NA


    Broj postova : 324
    Age : 63
    Location : Srbija -Vranje
    Registration date : 19.04.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Boban NA pon 31 pro - 16:49

    Ovde se mesaju stvari.Obavestenje o necijem pokusaju za novu rasu je svakako korisno za svakog ko ozbiljno prati desavanja u svetu poziturnih kanarinaca.Uporedjenje onih ptica sa lizardima, pa za to nema potrebe, oni moraju u necemu biti razliciti od njih da bi bili rasa. E sad da li tu ima orginalnosti, inovativnosti i opravdanja da oni zaista budu rasa jednog dana to naravno mozemo dovoditi u pitanje. Sada se ubacivanjem kape kod niza kanarinaca polozaja, te nekom manjom ili vecom duzinom pokusa dobiti nova rasa. Koliko je sve to opravdano i ja kazem da je veliki znak pitanja, ali svako ima pravo da pokusa i nesto ostvari. Meni se licno cini da su sve labaviji kriterijumi za priznavanje novijih rasa, pa i tu mozemo traziti zasto se sve vise vrse raznorazna ukrstanja u pokusaju stvaranja novih rasa. Ali ipak neka ukrstanja urode plodom, pa sledi duga selekcija i mozda eto nove orginalne rase. Pa mnostvo rasa je stvoreno ukrstanjima i selekcijom, retko koja je direktna mutacija iz necega, lizardi su mozda jedinstveni i po tome. Zato pracenje novina nije na odmet, kao ni kriticko misljenje o svemu tome ako ima opravdanja, a u ovom slucaju i ja mislim da ima, mada ima i neorginalnijih pokusaja od prezentovanog.
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Border uto 1 sij - 18:11

    Englezi su vrlo ljubomorni,posesivni i konzervativni
    oni što su napravili ,čuvaju i tu nema diskusije
    svaka promjena dočeka se na nož
    druge rase ,koje nisu izmislili,njih ne interesuje-možete raditi šta hoćete

    ja cijenim Češke uzgajivače koji eksperimentišu i pokušavaju proizvesti novu rasu-ALI
    Engleski lobi je vrlo jak-najjači na svijetu u stasu-preskočiti tu stepenicu je nemoguće ako nisi među njima i nisi napravio koncenzus

    Sponsored content


      nova rasa? Empty Re: nova rasa?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 20:07.