Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+60
Jack Sparrow
zlajozd
emirgrdelin
kovac rupa
Mutacije Danilo
picolet
sgobin
waterslager bitola
Vrbanja
echeberija
patrik
pero
Vasko-MK
hercegovac
zoranV
Renato.M
crv
faganel
mutacija
ivanu
vlado
Boban NA
PESTI
ERVINO
Dule
seadriver
MARIN
komiza
many
Carduel
Dax BG
zoran ptice pjevice
krnjolac
carduelismo
mipticar
kekic123
opalnaissus
dr.nenad86
topaz
krepat ma ne molat
klokkende
sestoperac
kreso
Miljenko
malinois
bocka
xyz
instantbrain
ikayke
riberi
Fago
steva318
zvrcko sen
žalacST
Branimir
lord189
vladan bg
saso78
Dean
ticar
64 posters

    paraziti kod ptica

    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by zoran ptice pjevice pon 18 lis - 16:11

    Izmedju otalog i pcelar sam. Evo upravo meljem propolis koji cu davati pticama Very Happy
    Ptice ne tretiram direktno sa ovim preparatom, vec okolinu tj. kao to sam vec rekao nanesem ga okolo parilice. Kako je parilica pravouganog oblika i stoji zakacena na zid, predjem sa cetkicom po zidu i napravim bukvalno tampon zonu preko koje ona ne moze preci. Takodjer mozes i staviti koju kap u gnjezdo ispod filca ali nema potrebe ako si uradio ovo prvo. Varolik je preparat koji se stavlja direktno u kosnicu u odredjenoj kolicini i nije takav opasan za insekta ali jeste za us. Naravno da sam se savjetovao prvo sa veterinarom koji mi je dao zeleno svijetlo!
    Ovo primjenjujem drugu godinu i nemam problema. Slazem se sa tobom da je to hemija. Pa i frontlajn i svi ostali preparati su hemija tako da ti to dodje na isto.
    Ptice su zive i zdrave a dali ce biti nekih posledica ne vjerujem, jer bi se vec pojavile. Dvije godine nije mali period...
    Nadam se da sam ti sad malo bolje pojasnio ovu problematiku. Zivio cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by crv pon 18 lis - 16:29


    Ne zamjeri Zorane ali skeptik sam bio i kad se svojevremeno počeo spominjati Frontline za pse Very Happy
    Detalji , način primjene doziranje...Sve je bitno. Dok se nismo ,,uštosili'' stradala je i pokoja ptica...Sad je to uobičajeno sredstvo.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by zoran ptice pjevice pon 18 lis - 17:30

    Naravno da je doza bitna. Ali ako ga toliko odgajivaca primjenjuje i nemaju problema onda moras priznati da je to prava stvar.
    Jos ces ti cuti dosta novih momenata od mene sto se tice uzgoja ptica jer sam ovom hobiju pristupio ozbiljno i temeljito, mozda i previse ali rezultati su iza mene. Za mene kad je neko uspjesan odgajivac svaki neargumentovan komentar je suvisan. Volim podijeliti savjet, kao to se dalo vidjeti iz mojih postova. Mislim da su svima bili od neke koristi. Niko se nije rodio naucen pa ni ja, tu smo da pomognemo jedni drugima.
    P.S. Sta si odlucio za ptice, za onog kolegu?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by crv pon 18 lis - 17:45

    zoran ptice pjevice je napisao/la:Naravno da je doza bitna. Ali ako ga toliko odgajivaca primjenjuje i nemaju problema onda moras priznati da je to prava stvar.
    Jos ces ti cuti dosta novih momenata od mene sto se tice uzgoja ptica jer sam ovom hobiju pristupio ozbiljno i temeljito, mozda i previse ali rezultati su iza mene. Za mene kad je neko uspjesan odgajivac svaki neargumentovan komentar je suvisan. Volim podijeliti savjet, kao to se dalo vidjeti iz mojih postova. Mislim da su svima bili od neke koristi. Niko se nije rodio naucen pa ni ja, tu smo da pomognemo jedni drugima.
    P.S. Sta si odlucio za ptice, za onog kolegu?

    PP slijedi.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by sestoperac uto 4 sij - 2:49

    gloster je napisao/la:Proba prosla ptice zive nikakvih kontraindikacija.Napravio sam rastvor 0,470 ml vode i u nju dodao 1cc ivermektina 1%,Ptice pile rastvor 24h.Sve su zive i zdrave.

    Gloster,

    jesi li vise ponavljao ovaj tretman ??? Kakovi su rezultati ?

    Pretpostavljam da si spricem odvojio 1cc ivermektina, je li to 1 ml ?
    topaz
    topaz


    Broj postova : 504
    Age : 50
    Location : Zenica BiH
    Registration date : 09.06.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by topaz uto 4 sij - 19:30

    samo sam jednom dao pticama prosle godine,i nisam vise ponavljao...imao sam dvije ptice koje sam tretirao i nisam vidio neko dugotrajno poboljsanje...prestale su skripati neko vrijeme i onda opet isto..... te ptice nisam ni ubacivao medu svoje....to su bile tek kupljene ptice i obe su skripale do besvjesti......moja greska je sto ih nisam odmah poslusao kada sam ih kupovao...to mi je skola za ubuduce...pozdrav
    avatar
    hercegovac


    Broj postova : 6
    Registration date : 14.10.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by hercegovac pon 17 sij - 15:53

    Imam kanarinca koji nije pjevao godinu dana, a prije toga je bio veliki pjevač.

    Od prošlog proljeća su počeli problemi.

    Uvijek se češao i bio je često nakostriješen, i svrbilo ga je po glavi.

    Kupovao sam razne preparate u poljoprivrednim ljekarnama ali nije bilo velikih rezultata.

    Izgubio sam nadu da će propjevati.

    Međutim nedavno je propjevao i sada iz dana u dan sve više pjeva...cijeli stan odjekuje od pjesme...skoro da se vratio na stare ture pjevanja, još mu malo fali da usavrši pjev.

    Šta je to moglo biti u ovih godinu dana...jesu li to bile grinje ili???
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK pet 25 oľu - 16:42

    Prijatelji imao bih jedno pitanje za sve vas koji koristite ivermektin kao sredstvo protiv ekto i endo parazita kod ptica. Naime isti se moze naci kao uljani ili alkoholni rastvor, pa zelio bih da mi kazete vasa iskustva koji od ovih dva rastvora koristite. Po meni je bolji uljani, jer manje iritira kozu ptice ali ipak da procitam misljenja iskusnijih odgajivaca i nasih veterinara.
    Puno pozdrava iz Makedonije
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by malinois sub 26 oľu - 10:55

    hercegovac je napisao/la:Imam kanarinca koji nije pjevao godinu dana, a prije toga je bio veliki pjevač.

    Od prošlog proljeća su počeli problemi.

    Uvijek se češao i bio je često nakostriješen, i svrbilo ga je po glavi.

    Kupovao sam razne preparate u poljoprivrednim ljekarnama ali nije bilo velikih rezultata.

    Izgubio sam nadu da će propjevati.

    Međutim nedavno je propjevao i sada iz dana u dan sve više pjeva...cijeli stan odjekuje od pjesme...skoro da se vratio na stare ture pjevanja, još mu malo fali da usavrši pjev.

    Šta je to moglo biti u ovih godinu dana...jesu li to bile grinje ili???

    pozdrav

    Mogle su biti izmedu ostalog i grinje
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by malinois sub 26 oľu - 10:56

    Vasko-MK je napisao/la:Prijatelji imao bih jedno pitanje za sve vas koji koristite ivermektin kao sredstvo protiv ekto i endo parazita kod ptica. Naime isti se moze naci kao uljani ili alkoholni rastvor, pa zelio bih da mi kazete vasa iskustva koji od ovih dva rastvora koristite. Po meni je bolji uljani, jer manje iritira kozu ptice ali ipak da procitam misljenja iskusnijih odgajivaca i nasih veterinara.
    Puno pozdrava iz Makedonije

    Koristim uljanu otopinu a sa alkoholnom se nisam do sada sreo
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Pozdrav iz Makedonije

    Postaj by Vasko-MK pon 28 oľu - 20:10

    malinois je napisao/la:

    Koristim uljanu otopinu a sa alkoholnom se nisam do sada sreo

    Prijatelju hvala ti na savijetu.
    Ovde kod nas a i u moju dosadasnju praksu povezanu veterinom, sreo sam obe otopine, osobno smatram da je
    uljana bolja i bezbednija ali ipajk mi znaci savijet iskusnijeg odgajivaca ili nekog sto puno vise zna od mene.
    Puno pozdrava
    avatar
    pero


    Broj postova : 10
    Registration date : 08.02.2011

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by pero pet 10 lip - 20:47

    Pozdrav forumašima. Javljam se prvi put i želim da podjelim neka svoja iskustva.Radio sam sa ivermektinom, panmektinom i frontlajnom. Sa prva dva treba biti vrlo oprezan i držati se propisane doze (Malinois je dao dobru shemu u kombinaciji sa vitaminima i antibiotikom, tilogalom ili tilozinom).
    Kad je u pitanju frontlajn vidim da su svi vrlo oprezni.U uputstvu piše da se može tretirati i kuju i štenad. Dajem isključivo sprej jer je blaži od ampule. Ne smije doći u oko ili probavni trakt. Ne sprejam po ptici već za vrat na zračne vrećice kapnem sa svake strane na kožu po 2 kapi (napravljen je tako da se upija u kožu, a pero je mrtvo tkivo). Što se tiče mladih, do prstenovanja, kapnem nekoliko kapi na dno gnijezda. Na prstenovane i starije, ako treba, po kap. Tretirajući na ovaj način do sada nisam imao nikakvih problema.
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by mipticar sub 11 lip - 22:43

    Prvo moramo razdvojiti parazite i nametnike .
    Paraziti se mogu nalaziti u crijevnom traktu , plučima i u krvi a kad govorimo o nametnicima oni se nalaze na vanjskim djelovima tijela ptice i ima ih više vrsta .
    Frontlain combo koristimo isključivo za vanjske nametnike na perju i koži ( uši , tekuti , grinje )no moramo biti vrlo oprezni u doziranju. Spominjemo nekakve dvije kapi ??
    Puno i puno previše a za posljedice nisam provjeravao jer takve doze nisam nikada davao.
    Pravilna doza je jedna ( 1 ) kap i to ne bilo iz koje kapaljke.
    Frontlajn combo djeluje preko vanjskih kapilara i tokom tri dana preplavi cijelo tjelo ptice i sigurno je štiti od vanjskih nametnika barem 2 mjeseca nakon kapanja.
    Osobno svakako preporučujem žive predatore , jer nema kapanja a ptica je sigurna cijele
    godine .Ne samo ptica več i prostor u kojem se nalazi.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by sestoperac sub 11 lip - 23:13

    Miljenko,

    Pero je naglasio da koristi sprej, blazi je Comba i ja tvrdim da 2 kapi ne mogu da stete ptici.

    Ja koristim sprej vec nekoliko godina i nisam do sada imao ni jednu negativnu posledicu po pticu. Nekad sam i pretjerao u dozi...
    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by mipticar ned 12 lip - 22:39

    Što se tiče Frontlaine spreja koji je namjenjen za vanjsku upotrebu tj vanjske djelove tjela pokrivene dlakom ili kod nas ptičara perjem i ne dolazi u doticaj sa kožom , tako da preko kapilara ne ulazi u krvotok .To je slaba varijanta zaštite (brzo ishlapi ) no onaj tko koristi taj način nebi ga sputavao u tome .
    patrik
    patrik


    Broj postova : 408
    Age : 43
    Location : vodnjan
    Registration date : 09.04.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by patrik ned 12 lip - 22:49

    ja stavljam 2 kapi frontline komba (ampule)iza glave u februaru a drugi put ih tretiram prije izložbi sa biokillom a s time baš ih okupam
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by malinois ned 12 lip - 23:06

    Pozdrav

    Ako netko zivi na racun drugog svakako je parazit bio on valjski ili unutarnji !!!

    Nisam se do sada sreo sa parazitom u krvotoku pa bih molio
    Miljenka da pojasni . hvala

    Godinama koristim frontline u spreju i prskam ga na kozu a ne na perje .To radim iz prakticnih razloga jer mi ubrza postupak .Ovo tretiranje je blaza varijanta od tretmana sa COMBO i do sada nemam problema .
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by ticar ned 12 lip - 23:31

    mipticar je napisao/la:Što se tiče Frontlaine spreja koji je namjenjen za vanjsku upotrebu tj vanjske djelove tjela pokrivene dlakom ili kod nas ptičara perjem i ne dolazi u doticaj sa kožom , tako da preko kapilara ne ulazi u krvotok .To je slaba varijanta zaštite (brzo ishlapi ) no onaj tko koristi taj način nebi ga sputavao u tome .

    ja koristim frontline sprej i špricam ravno na kožu tj na šupljinu između krila i vrata kod voljice.i to dobro posprejam i nikad nije niti jedna uginula.
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by echeberija čet 30 lip - 22:06

    Molim savet kako resiti pipe u gnezdu stiglica, imam 2 mlada starosti 6 dana i znam da ima vasi. Tretirao sam sve ptice Frontline combom, ali nisam smeo da hvatam zenku. Pada mi na pamet da stavim ogrlicu protiv vasi za pse ispod gnezda, cak i ivermektin prasak u samo gnezdo. Plasim se da otrov lose utice na mlade. Gnezdo nije u korpi, vec je omotano izmedju grana bora.
    Hvala
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by Vasko-MK čet 30 lip - 22:14

    echeberija je napisao/la:Molim savet kako resiti pipe u gnezdu stiglica, imam 2 mlada starosti 6 dana i znam da ima vasi. Tretirao sam sve ptice Frontline combom, ali nisam smeo da hvatam zenku. Pada mi na pamet da stavim ogrlicu protiv vasi za pse ispod gnezda, cak i ivermektin prasak u samo gnezdo. Plasim se da otrov lose utice na mlade. Gnezdo nije u korpi, vec je omotano izmedju grana bora.
    Hvala

    Prijatelju, pokusaj NEO - PITROID prasak direktno u gnjezdo. Mladima nista ne smeta, posto on nije otrovan za toplokrvne zivotinje, jedino PAZI da ne udje pticama u OCI. Najbolje bi bilo da ocistis gnjezdo i dok je prazno dobro ga naprskas NEO -PITROIDOM a posle toga vratis mlade. Samim lezanjem u gnjezdo kako mladi tako i zenka " uvaljace " se u prasak. Ovo bi moglo da ti posluzi kao privremena i kratkotrajna zastita, ali nadam se dovoljna dok mladi odrastu. Ako primenis ovaj metod, pisi dali si dobio pozitivan rezultat.
    Naravno tu su iskusniji odgajivaci, pa ce sigurno biti i njihovih savjeta. Puno pozdrava...
    Vrbanja
    Vrbanja


    Broj postova : 378
    Age : 60
    Location : svedska
    Registration date : 07.03.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by Vrbanja čet 30 lip - 23:16

    Vasko-MK je napisao/la:

    Prijatelju, pokusaj NEO - PITROID prasak direktno u gnjezdo. Mladima nista ne smeta, posto on nije otrovan za toplokrvne zivotinje, jedino PAZI da ne udje pticama u OCI. Najbolje bi bilo da ocistis gnjezdo i dok je prazno dobro ga naprskas NEO -PITROIDOM a posle toga vratis mlade. Samim lezanjem u gnjezdo kako mladi tako i zenka " uvaljace " se u prasak. Ovo bi moglo da ti posluzi kao privremena i kratkotrajna zastita, ali nadam se dovoljna dok mladi odrastu. Ako primenis ovaj metod, pisi dali si dobio pozitivan rezultat.
    Naravno tu su iskusniji odgajivaci, pa ce sigurno biti i njihovih savjeta. Puno pozdrava...


    Upotpunosti es slazem sa Vasko-MK to ti je privremeno rjesenje da spasis ticad
    preporucio bi ti jos samo da uzmes mekanu cetkicu za farbanje ili malo veci kist za slikanje
    umoci u NEO-PITROID i predji po ticadima po ledjima preporucio bi ti da to uradis navece prije spavanja na jedan do dva sata jer napasnici su aktivni po noci u dodiru sa prahom neumiru odmah ali odlaskom nazad u svoje skroviste nose prah
    na sebi tako da truje i ostalu gamad .
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by echeberija pet 1 srp - 0:44

    A ivermektin u prahu, jel on otrovan za toplokrvne zivotinje?
    waterslager bitola
    waterslager bitola


    Broj postova : 145
    Age : 58
    Location : Bitola-Makedonija
    Registration date : 13.01.2010

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by waterslager bitola ned 3 srp - 23:10

    Pre 14 dana smo kod mog prijatelja tretirali ptice FYPRIST-om,ampula za pse,proizvopdjac KRKA,jedna kap iza glave na vratu,i...rezultat fantastican!Za tri dana ni traga od tekuti,a bilo ih je toliko da se najezis...
    Posto sam se licno uvjerio u efikasnost,preporucujem ga svima koji imaju problema sa tekutima.Ampula za psa iznad 40 kg.kod nas kosta 6,5 eura i dovoljna je za tretiranje oko 100 ptica.
    Sadrzi FIPRONIL kao i frontline...
    Svaki treci dan provjeravamo ne bi li nasli nekog napasnika,ali njima ni traga...
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by kreso ned 6 svi - 20:05

    EVO JEDAN PRIMJER JEDNOG ANTIPARAZITNOG SREDSTVA ,NAIME JA SAN UZEA FRONTLAJN A OVO SAN SLUCAJNO NASA U APOTECI KUCNOJ DI MOJA MATER DRZI LIJEKOVE I STVARI ZA PASE ,AKO NEKO ZNA I RAZUMI TALIJANSKI NEK KAZE PROIZVOD JE MARKE BAYER ,EVO SLIKA paraziti kod ptica - Page 11 Img0802ld

    paraziti kod ptica - Page 11 Img0803l

    paraziti kod ptica - Page 11 Img0804op

    avatar
    mipticar


    Broj postova : 844
    Location : ZAGREB
    Registration date : 01.05.2009

    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by mipticar ned 6 svi - 22:46

    Potpuno isti preparat kao i Frontline , samo neznam trenutno koja je razlika u cijeni ?
    Frontlain Combo ima dvostruko djelovanje , tj. nakon što uništi žive tekute , produženim djelovanjem uništava i jajašca , koja su potencijalni , budući živi tekuti pa su tako onemogučeni u razvoju.
    Opet bi preporučio DUTCHY"S . Što je sasvim prirodno a svakako bez ikakve zamjene za efikasnost.

    Sponsored content


    paraziti kod ptica - Page 11 Empty Re: paraziti kod ptica

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 17:49.