Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
crv
veseljko
seadriver
olanik
Branimir
Miljenko
faganel
MARIN
komiza
refa95
xyz
DjordjeVet
Fago
trnar
sestoperac
lord189
Zvrcko
bocka
ticar
steva318
24 posters

    Iz hladnog u toplo?

    refa95
    refa95


    Broj postova : 1274
    Age : 28
    Location : BiH
    Registration date : 12.04.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by refa95 sri 25 stu - 22:17

    ja kd sam kupovao zenke od jednog covjeka one su bile u potpunoj hladnoj prostoriji ja sam ih prenjeo kod sebe u toplu prostoriju oko 23 stepena zenke su se za 3 dana pocele pariti a i svjetlo je bilo produzeno do 9 h a kod tog covjeka je ja mislim bilo do pola sest
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by trnar pon 7 pro - 20:27

    Sta mislite kolika temperaturna amplituda izmedju dnevne i nocne temperature je u granicama normalnog-podnoshljivog za ptice a da ne krenu mitariti se?

    Dali uopce moze velika razlika izmedzu dnevne i nocne temperature dovesti do mitarenja ili nedaj boze oboljenja ptica-prehlade i sl.?

    Ovo pitam jer na balkonu imam veliku temperaturnu amplitudu,jos nisam poceo da grejem i da ih spremam.
    Sada mozda je razlika od dnevne do nocne i 10 stepeni.

    Radijator cu staviti oko 20.12.meseca -pa tada cu podici nocnu temperaturu,i tako malo stabilizovati amplitude.

    Kad ih spremam i parim moram drzati nocnu temperaturu oko18 stepeni jer danju dodje oko 20-22 zavisno kakvo je vrijeme napolju jer balkon je na jugozapadnoj strani,staklom je zastakljen,ali iako ima i suncani tendu i venecijanke ipak imam velike temperaturne razlike???
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza uto 8 pro - 1:41

    Sve ptice su mi vanka u zasebnim čibama,vanka su bili i cilo lito. Sad me zanima koliko hladno mogu podniti kanarinci ( 2 boje i 1 timbrado ). Tu su mi i grdelini ali oni, znam da mogu podnit. Neko mi je danas reka da ću ih triba unit u kuću sad kad zazimi,a pošto ovi vikend zove osjetan pad fibre, da budem spreman. Nadam se brzom odgovoru,pozdrav svima !
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by MARIN uto 8 pro - 1:44

    Ne tribaju u kuću ,samo da ih ne tuče vitar.

    Pa nije u Komiži tako zima.
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by trnar uto 8 pro - 12:00

    trnar je napisao/la:Sta mislite kolika temperaturna amplituda izmedju dnevne i nocne temperature je u granicama normalnog-podnoshljivog za ptice a da ne krenu mitariti se?

    Dali uopce moze velika razlika izmedzu dnevne i nocne temperature dovesti do mitarenja ili nedaj boze oboljenja ptica-prehlade i sl.?

    Ovo pitam jer na balkonu imam veliku temperaturnu amplitudu,jos nisam poceo da grejem i da ih spremam.
    Sada mozda je razlika od dnevne do nocne i 10 stepeni.

    Radijator cu staviti oko 20.12.meseca -pa tada cu podici nocnu temperaturu,i tako malo stabilizovati amplitude.

    Kad ih spremam i parim moram drzati nocnu temperaturu oko18 stepeni jer danju dodje oko 20-22 zavisno kakvo je vrijeme napolju jer balkon je na jugozapadnoj strani,staklom je zastakljen,ali iako ima i suncani tendu i venecijanke ipak imam velike temperaturne razlike???
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza uto 8 pro - 12:58

    Znači i kanarinci bez straja mogu podnit niske fibre,nisan bio sigur ali vidin da drugi drže kanarince isto vanka. Znači mogu vanka priko cile godine,do sad san ih uvik drža u kući pa ne znan a ne bi tija da in se šta dogodi !
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by faganel uto 8 pro - 22:25

    Komiža,
    ja držim u zastakljenom balkonu.Ali kada preko noći očekujem temperaturu ispod 5 C (ne -5) rastvaram kuhinjska vrata i priključujem ih na temperaturu i podižem na 10-12 C.
    Pozzzzz.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza uto 8 pro - 23:09

    Faganel,jeli misliš to za kanarince ili... Dobro,znaći koja je granica donja za kanarince. U Komiži teško da smrzne ali kad je žestoka zima bude i leda po navučenim brodima ispod mi kuće ujutro u hladu. To nije često ali ne bi tija da mi kanarinci cici-krep. A mogla bi bit dobra zima ove godina,bilo je dosta lugarini,a stari kažu da kad ih ima biće šljiva ! Biće san malo dosadan sa ovon temon,ali frka mi je za tiće. Nisan nika drža kanarince zimi vanka. Imajte pacijence.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by Miljenko sri 9 pro - 6:23

    Komiža, nimoš stroha, kanarinci ti mogu i ispod nule. Bitno je da nisu na propuhu i da im ne dažji naglovu. Buta plasticne ploce sa bonde, tako da ih ne bije vitar, a doj im i malo jacju spizu (za energiju). Ako ih mistiš toplo-hlodno, mogu ti pocet minjat perje.

    Kako je pasalo mutonje? Govoris bilo je lugarini. A gardelini? Maltež govori da ih je bilo na kraju.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza sri 9 pro - 11:56

    Ne mistin ih toplo.hlolno,stalno su vonka tako da ih niću poremetit. Jedino ca vrime cudnu,juceri jugo a danas ovo furtuna bure. A motonje je pasalo nako,u pocetku slabije posli boje. Jo son moto u stupišče i viđo son dosta lugarini,na jata,a Bepo K. mi govori da u Pohumje manje. Bi son par puti kol njega i čapo je ne loše gardelini,sve skupa govori okolo 200. U Stupišče se posli isto ćapovalo,manje ali je bilo. Posli svi svetih se baš nojveće čapalo i nisu krepovali. Popri se uvik govorilo da posli svi svetih ca se ujme teško da ostane,sad ostaju. Ne znon je se u Splitu isto to govorilo. Znači ni stroha za kanerine,neče njima škodit.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza sri 9 pro - 12:09

    Energičnijo spiza,je to veče kanape i nigera ?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by Miljenko čet 10 pro - 0:53

    komiža je napisao/la:Energičnijo spiza,je to veče kanape i nigera ?

    Malo vece kanape i koju zarno suncokreta, za kanarine ni potriba puno nigera. Mozda im (kanarinima i gardelinima) istu spizu dojes, tako da darzi % nigera kuda i do sad.

    Pozdravi Bepota, Barkosa, i ostole.

    Bice komin lavoro non-stop?
    faganel
    faganel


    Broj postova : 177
    Location : SPLIT
    Registration date : 06.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by faganel čet 10 pro - 15:13

    Komiža,
    pojasni mi malo što ti znači "vanka"? Na otvorenom balkonu,u dvoru ili ? I koja ti je solucija ako nisu vanka?
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by xyz čet 10 pro - 15:26

    Ma budi bez brige, dovoljno je da nisu na udaru vjetra i kiše, i da ih dobro hraniš.

    Meni su kanarinci prošlu zimu kljucali led na -2 C dok im ne bi ulio novu vodu, pa im ništa nije bilo.

    Al ne smiš ih sad tek iznosit vani.

    Moraju biti u kontinuitetu vani, od 9.-10. miseca.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by komiza čet 10 pro - 18:53

    AAA komin je dobro lavuro,kal gul son trefi bilo je svita. Ili Barkoš,Pere grezi,Mikulica,uvik svita. Barkoš je uvik glodan. Faganel-vanka su mi u dvoru u rosvajnu kredencu. Od naprid je otvorene ali priko noći ili kad puše zatvorin (za sad prozirnin najlonon,moran napravit vrata od plastike ). Dražen- je,je vanka su od 5. miseca još. Jedino ovi Timbrado nije bija vanka od tad. Njega san dobia prije jedno dva miseca i od kad je u mene stalno je vanka. Kad san ga dobio već se bio obuka skroz. Možda se on nije obuka za prezimit vanka iako nije sta u grijanoj prostoriji, šta mislite ? Da mi ga je jedan čovik šta radi na jedan trajekt (škovaceru ) i ima na brodu priko 50 tići,nema šta nema.
    Branimir
    Branimir


    Broj postova : 1968
    Age : 42
    Location : Sveti Juraj (Senj)
    Registration date : 12.06.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by Branimir čet 10 pro - 19:07

    Evo imao sam isto iskustvo kao i Dražen i nikakvih problema, oni se lako naviknu na malo hladnije uvijete, ali je važno da se ne prenašaju kada se naviknu na jednu okolinu u druge uvijete!
    trnar
    trnar


    Broj postova : 102
    Age : 53
    Location : Bitola,MACEDONIA
    Registration date : 16.09.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by trnar čet 10 pro - 19:59

    Sta mislite kolika temperaturna amplituda izmedju dnevne i nocne temperature je u granicama normalnog-podnoshljivog za ptice a da ne krenu mitariti se?

    Dali uopce moze velika razlika izmedzu dnevne i nocne temperature dovesti do mitarenja ili nedaj boze oboljenja ptica-prehlade i sl.?

    Ovo pitam jer na balkonu imam veliku temperaturnu amplitudu,jos nisam poceo da grejem i da ih spremam.
    Sada mozda je razlika od dnevne do nocne i 10 stepeni.

    Radijator cu staviti oko 20.12.meseca -pa tada cu podici nocnu temperaturu,i tako malo stabilizovati amplitude.

    Kad ih spremam i parim moram drzati nocnu temperaturu oko18 stepeni jer danju dodje oko 20-22 zavisno kakvo je vrijeme napolju jer balkon je na jugozapadnoj strani,staklom je zastakljen,ali iako ima i suncani tendu i venecijanke ipak imam velike temperaturne razlike???
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by ticar čet 10 pro - 21:07

    trnar je napisao/la:Sta mislite kolika temperaturna amplituda izmedju dnevne i nocne temperature je u granicama normalnog-podnoshljivog za ptice a da ne krenu mitariti se?

    Dali uopce moze velika razlika izmedzu dnevne i nocne temperature dovesti do mitarenja ili nedaj boze oboljenja ptica-prehlade i sl.?

    Ovo pitam jer na balkonu imam veliku temperaturnu amplitudu,jos nisam poceo da grejem i da ih spremam.
    Sada mozda je razlika od dnevne do nocne i 10 stepeni.

    Radijator cu staviti oko 20.12.meseca -pa tada cu podici nocnu temperaturu,i tako malo stabilizovati amplitude.

    Kad ih spremam i parim moram drzati nocnu temperaturu oko18 stepeni jer danju dodje oko 20-22 zavisno kakvo je vrijeme napolju jer balkon je na jugozapadnoj strani,staklom je zastakljen,ali iako ima i suncani tendu i venecijanke ipak imam velike temperaturne razlike???

    ma sve je to normalno samo da ne prijeđe 20 pa padne na 10,
    avatar
    Gost
    Gost


    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by Gost pet 11 pro - 0:10

    bocka je napisao/la:DJORDJE,
    AKO VEČ POŠTUJEŠ MOJE GODINE I ISKUSTVO ZAŠTO MI IMPUTIRAŠ I SPOMINJEŠ MITARENJE U PROLEČE.
    TVOJU TEZU JESEN - ZIMA MORAO SAM DA ZAMENIM SA PROLET - LETO, JER DRUGO DOBA NEMA.
    A GDE SAM JA TO NAPISAO U MOM TEKSTU MITARENJE U PROLEČE ???
    MNOGO STVARI I DAN DANAS UČIM OD MLADE LJUDE, POGOTOVO KAD SE RADI O SAVREMENOM PTIČARENJU.
    OVOM PRILIKOM NAUČIO SAM I TO KOLIKO PUTA SE PTICE MITARE. confused
    AKO VI MISLITE DA PTICU IZ HLADNO STAVITE U TOPLO, TO I URADITE PA POSLE KAZITEMI DALI SE PTICA POČELA MITARITI.
    OVOM PRILIKOM DA KAŽEM I TO DA U ZATVORENU PROSTORIJU GDE JE TOPLO I IMA VISOKI PROCENAT VLAGE PTICE UVEK ČE SE MITARITI.
    ISKUSTVO SE STIČE A ZNANJE SE UČI.

    Bocka legendo, ja se slazem sa tobom a to ti je dovoljno Cool

    Mitarenja (mutare;latinski=mjenjanje) postoji vise vrsta, puno tj. redovno mitarenje godisnje,postnuptialno,prenuptialno, postjuvenile, shok mitarenje, a kod nekih ptica i permanentno. Medjutim,naglim promjenama temperature,kao i stresom mozemo dovesti pticu do faze mitarenja, a najgore je kad se to desi u sezoni parenja,e onda je sra...

    ps. zaboravio sam navesti i naglo smanjenje dnevne svjetlosti,isto lako moze dovesti do mitarenja
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by sestoperac uto 22 pro - 19:50

    Zanima me i ako kod nas zime nisu nesto pretjerano hladne, koji je to minus koji kanarinac moze da podnese bez posledica. Podrazumjeva se da je ptica u fazi mirovanja, ishrana normalna, nema vjetra, nema promaje...
    avatar
    olanik


    Broj postova : 76
    Age : 41
    Location : Mostar
    Registration date : 15.12.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by olanik uto 22 pro - 20:57

    sestoperac je napisao/la:Zanima me i ako kod nas zime nisu nesto pretjerano hladne, koji je to minus koji kanarinac moze da podnese bez posledica. Podrazumjeva se da je ptica u fazi mirovanja, ishrana normalna, nema vjetra, nema promaje...

    Baš sam htio ovo pitati koji je minimum koji kanarinac moćže podnijeti temperature??
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by seadriver uto 22 pro - 21:02

    olanik je napisao/la:
    sestoperac je napisao/la:Zanima me i ako kod nas zime nisu nesto pretjerano hladne, koji je to minus koji kanarinac moze da podnese bez posledica. Podrazumjeva se da je ptica u fazi mirovanja, ishrana normalna, nema vjetra, nema promaje...

    Baš sam htio ovo pitati koji je minimum koji kanarinac moćže podnijeti temperature??


    koliko sam ja upoznat -5 je neka granica, vjerojatno moze i nize ali nije preporucljivo, cak je i -5 premalo, najniza temperatura prostora trebala bi se kretati negdje oko +5
    avatar
    olanik


    Broj postova : 76
    Age : 41
    Location : Mostar
    Registration date : 15.12.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by olanik uto 22 pro - 21:17

    e sad sedariverod -5 pa do +5 ima svjetlosma godina,ja mogu do +5 ispod toga već je kriza,je li -5 ili +5 ili ima neka druga granica?
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by seadriver uto 22 pro - 21:21

    olanik je napisao/la:e sad sedariverod -5 pa do +5 ima svjetlosma godina,ja mogu do +5 ispod toga već je kriza,je li -5 ili +5 ili ima neka druga granica?


    sedariverod Shocked , pitanje je bilo koju temperaturu moze izdrzat kanarinac a da ne krepa od promrzlosti. na to pitanje sam odgovorio -5 stupnjeva. Isto tako sam napisao da nije dobro, znaci po zdravlje same jedinke drzati ga u prostoru gdje temperatura ide ispod +5 stupnjeva iako to ne znaci da ce ako temperatura ode i nize zbog toga krepati
    avatar
    olanik


    Broj postova : 76
    Age : 41
    Location : Mostar
    Registration date : 15.12.2009

    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by olanik uto 22 pro - 21:33

    Dobro,
    oprosti seadriver,pobjeglo mi "od",bježe mi prijedlozi.
    Znači minimum je -5,a poželjno +5.
    Hvala na infu.

    Sponsored content


    Iz hladnog u toplo? - Page 2 Empty Re: Iz hladnog u toplo?

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sri 8 svi - 5:21.