Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+20
many
Carduel
Miljenko
malinois
krnjolac
Dalibor
krele
Dule
Dax BG
ticar
lord189
steva318
Dean
Merlo
kreso
Fago
saso78
bocka
xyz
zvrcko sen
24 posters

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by krnjolac pet 22 sij - 13:44

    zna li neko za koji link di bi se mogle vidit i slike svih ovih podvrsta grdelina?
    krnjolac
    krnjolac


    Broj postova : 791
    Age : 52
    Location : BRAČ
    Registration date : 16.03.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by krnjolac pet 22 sij - 14:34

    http://www.fortunecity.com/petparade/labrador/247/photoalbum/goldfinches/index.htm

    eto ja našao nešto zanimljivih slićica...


    sjećam se da sam u mladosti znao imati malešne tamne grdeline kojima je kruna bila puno tamnija,gotovo boja trule višnje,ali ta boja nije bila čiste i kontinuirane boje kao recimo na mom avataru,nego više nekakve mrežaste, istočkane strukture,kao da je istočkana ravnomjerno crnim točkicama.neznam jel to bila obična balcanica,ili neka druga podvrsta,ali znam da sam je dosta često susretao na splitskom području.zna li neko o čemu pričam?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many pet 22 sij - 15:24

    vidiš dobro da si to spomenuo ja sam jednom imao jednog maske boje trule višnje a točkica nije imao po krilima,što kažeš interesantno!
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Dax BG pet 22 sij - 18:48

    Znam o cemu pricas ali nisam se susretao sa njima odavno. Jedan stari pticar iz BL mi je rekao da je to "kamenjar"???
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv ned 24 sij - 1:26

    Dax BG je napisao/la:Sto se tice krnjolca ima li neko sem Pestija i mene licno na forumu da je pokusao izleci krnjolce ili je cuo da je neko barem uspeo? Nije bitno gde u svetu samo da se cuje scratch
    Ima , u Makarskoj ,pazi ovo : pet mladih u gnijezdu ,otac krnjolac C,Carduelis, mater C.Balcanica . Od njih pet jedna ženkica normal i četiri muška - svi krnjolci.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Dax BG ned 24 sij - 2:52

    Odlicno! Jos samo da kaze neko kako ide nasledstvo krnjole(venca iza vrata) i sve je gotovo. Zavrsen posao cheers
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many ned 24 sij - 11:15

    ako je mužjak stariji njegovi geni prevladaju
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by zvrcko sen ned 24 sij - 11:31

    many je napisao/la:ako je mužjak stariji njegovi geni prevladaju

    clown Rolling Eyes Embarassed drunken drunken drunken drunken
    Darvinova teorija pada u vodu. Many daj molim te uozbilji se.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv ned 24 sij - 11:44

    Darvinova ili Vinova? Ako Vinova padne u vodu , dobiješ Bevandovu teoriju.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many ned 24 sij - 12:05

    e malo onda znate, bavio sam se genetikom golubova i uvijek su mi stariji mužjaci ostavljali više značajki u leglu od ženki koje su bile mlađe,dapače igra ulogu i jačina samih gena,normalno!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many ned 24 sij - 12:07

    Puno se novijih istraživanja pokazalo drukčijim od starih Darwinovih Brehmovih ili nekih od pionira shvačanja evolucije i prirode.
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Dax BG ned 24 sij - 16:25

    OK decki, daj malo ozbiljnije da pridjemo ovome. Nisam se bavio genetikom toliko dobukoumno kao neke kolege, ali cjeneci pozitivne zakone nasledjivanja ispada sledece:
    -ako parimo (zamislimo to tako) od onih krnjolaca iz Makarske oca sa kcerkom, trebali bismo dobiti jedinku stabilnu u toj podvrsti ili ne? Question
    Santa
    Santa


    Broj postova : 63
    Age : 43
    Location : Beograd
    Registration date : 05.11.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Santa ned 24 sij - 16:34

    Dax BG je napisao/la:OK decki, daj malo ozbiljnije da pridjemo ovome. Nisam se bavio genetikom toliko dobukoumno kao neke kolege, ali cjeneci pozitivne zakone nasledjivanja ispada sledece:
    -ako parimo (zamislimo to tako) od onih krnjolaca iz Makarske oca sa kcerkom, trebali bismo dobiti jedinku stabilnu u toj podvrsti ili ne? Question
    Ja ne razumem pitanje a uz to sam evolucioni biolog i radim na stiglicima, tj radicu genetku otprilike za dve godine...
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many ned 24 sij - 17:00

    povratno parenje stvara jedinke koje nose gene roditelja,naprimjer ako hočemo pticu koja će biti kao tata parimo tatu sa kćeri ,ako hoćemo da lići na mamu,mamu sa sinom,povratno parenje barem je tako sa većinom ptica ako nije.......
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv ned 24 sij - 17:21

    Kad sam spominjao slučaj iz Makarske, naglasio sam da se radi o dvije različite podvrste. Ranije smo spominjali postojanje ženki krnjolki , dakle to nije obilježje spolnog dimorfizma. Iz navedenog primjera možemo zaključiti da se radi o dominantnom svojstvu koje se ne ispoljava intermedijalno kao npr. veličina C.C.Majora gdje pareći ,,veliku,, i ,,malu ,, pticu dobijemo srednju.Ne razrijeđuje se. Ja još nisam naišao na par krnjolaca pa mi i dalje neki detalji nisu jasni. Npr. : pstoji li mogućnost da parenjem krnjolca i krnjolke dolazi do letalnog faktora?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many ned 24 sij - 17:27

    to ti je isto kao što ne smiješ pariti dva glostera jer mladi znaju uginuti od dvostrukog gena one čupavosti tj prečupavi budu te ih dupli faktor ubije tako dupli faktor koji imaju gene ili nijansu karnjolaca sparteni daju totalnog karnjolca,nije bitno da su oboje totalni karnjolci,može i u tragovima dovoljno bi im to bilo za pune mlade karnjolce!
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by PESTI ned 24 sij - 18:22

    Ja sam imao prošlu godinu mlade od krnjolac x kči i nijedan mužijak mi nije imao krnjolu (niti ženka).
    Nebih se složio da je krnjola dominantno svojstvo ,bar ne u mom slučaju.
    Složio sam takav par jer sam bio nekao uvjeren da bih mogao dobiti kojeg ljepog krnjolca na oca , ali tek sad mi ništa više nije jasno kad spominjete par krnjolaca iz makarske.

    Jedan moj stariji primjer prije dvije ili tri godine kad sam dobio krnjolca mužijaka sa dva -tri crvena perca na jednoj strani od roditelja koji u fenotipu uopče nisu bili krnjolci.

    Grdelin na videu ,,sve od reda,, je sin od krnjolca a opet niti on nema krnjolu .

    Mislim da je ,,krnjolac,, veoma povezan sa podvrstama grdelina jer moje ženke su večinom balcanica.(tamne -prljave ptice)
    Iako ima krnjolaca u podvrsti balcanica u ostalim podvrstama koje su svjetlije to je mnogo češći slučaj .
    Ovu godinu ponavljam prošlogodišnju kombinaciju (krnjolac-kči) da potvrdim neuspjeh.
    Laughing Laughing
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by komiza ned 24 sij - 20:28

    Interesiraju me grdelini koji se love po otocima. Po ovome šta čitam po forumu otočki grdelini nisu balkanci nego ovi šta dolaze sa sjevera i preko otoka lete prema Italiji pa dalje. Svi imaju ono malo biloga iza crnoga na glavi,nisu baš škuri i šporki,bude koji,ali u manjini. Imao san jednoga friškoga prije dva miseca,bio ja škur i šporak sa debelom crnom crtom na glavi bez onog bilog iza crnog,ako me razumite. Ali nije bio baš sitan. Stalno je ima proliv,nikako mu ga izlićit i ćin su poćeli prvi znaci da će kapotat,mola san ga. Znaći po Visu nema balkanaca,šta misle strućnjaci bolji od mene po tom pitanju. MORE KURBA,MORE KANAJA MOLA OD KRAJA,MOLA OD KRAJA Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv pon 25 sij - 11:47

    [quote="komiža"]Interesiraju me grdelini koji se love po otocima. Po ovome šta čitam po forumu otočki grdelini nisu balkanci nego ovi šta dolaze sa sjevera i preko otoka lete prema Italiji pa dalje. Svi imaju ono malo biloga iza crnoga na glavi,nisu baš škuri i šporki,bude koji,ali u manjini. Imao san jednoga friškoga prije dva miseca,bio ja škur i šporak sa debelom crnom crtom na glavi bez onog bilog iza crnog,ako me razumite. Ali nije bio baš sitan. Stalno je ima proliv,nikako mu ga izlićit i ćin su poćeli prvi znaci da će kapotat,mola san ga. Znaći po Visu nema balkanaca,šta misle strućnjaci bolji od mene po tom pitanju. MORE KURBA,MORE KANAJA MOLA OD KRAJA,MOLA OD KRAJA Very Happy[/quot e] Komiza , zanima me gnijezde li se grdelini igdi u tvojoj okolici ,normalno ne sad nego kad in je stađun?
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv pon 25 sij - 12:00

    Pesti ,da ponovim nije se radilo o paru krnolaca, samo je mužjak bio krnjolac.Ništa ne tvrdim , samo razmatram mogućnost. Ja sam imao mužjaka kanarinca dominantno bijelog od kojega sam tek u trećoj godini dobio bijelu pticu.Pario sam ga sa više ptica. Malo sam razmišlja i o onome šta je zvrcko pisa da skoro kod svih bastarda grdelina postoji izražena ta zona na potiljku. Znači dolazi do izražaja kada se spare dvije različite vrste. Možda su krnjolci posljedica sparivanja podvrsta iz područja gdje se preklapaju ?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many pon 25 sij - 16:10

    karnjola je genetska anomalija vjerojatno uzrokovana viškom karotena u tijelu eto moja pretpostavka!
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by komiza pon 25 sij - 20:12

    Crve,grdelini se ne gnjizde na Visu. Verduni da,ali grdelini ne. A zašto,ne znam iako je klima idealna. Možda nema paše za njih ovde ili ima previše letečih grabežljivaca. Na Svecu( sveti Andrija ),Jabuki i u Komiškoj vali se gnjezdi Eleonorin sokol. Svaku godinu doleti sa Madagaskara na ova 3 otoka i nigdi više. Baš u vrime želande kad ptice preleću oni su najžešći,obični sokol također jer imaju mlade. To nije razlog šta se grdelin tu ne gnjezdi,ali eto nek se zna. Inače taj sokol je čudo lipa tica. Na Braču se grdelini gnjizde ovde ne ! Bilo bi mi drago da ih ima,ali eto !
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by many pon 25 sij - 20:42

    reci latinski "obični sokol" ne razumijem koji je to sokol jer pod običan ne postoji vrsta,kao obična zeba recimo!


    Zadnja promjena: many; uto 26 sij - 14:09; ukupno mijenjano 1 put.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Miljenko pon 25 sij - 23:02

    [quote="crv"]
    komiža je napisao/la:Interesiraju me grdelini koji se love po otocima. Po ovome šta čitam po forumu otočki grdelini nisu balkanci nego ovi šta dolaze sa sjevera i preko otoka lete prema Italiji pa dalje. Svi imaju ono malo biloga iza crnoga na glavi,nisu baš škuri i šporki,bude koji,ali u manjini. Imao san jednoga friškoga prije dva miseca,bio ja škur i šporak sa debelom crnom crtom na glavi bez onog bilog iza crnog,ako me razumite. Ali nije bio baš sitan. Stalno je ima proliv,nikako mu ga izlićit i ćin su poćeli prvi znaci da će kapotat,mola san ga. Znaći po Visu nema balkanaca,šta misle strućnjaci bolji od mene po tom pitanju. MORE KURBA,MORE KANAJA MOLA OD KRAJA,MOLA OD KRAJA Very Happy[/quot e] Komiza , zanima me gnijezde li se grdelini igdi u tvojoj okolici ,normalno ne sad nego kad in je stađun?

    Komiza,
    Balcanica je izmisana sa sjevernim tokom selidbe u juznije krajeve. Pocetkom desetog (posli prvih mrazova i prvih bura) prvi u preletu su balcanica a kasnije je vise sjevernih. Nije svaki balcanica skuri i sporki (sivo i sporko na strani iza crvenog-posli oka, a na vratu nema izrazito bijelog kao sjeverac ili sibirac).

    Na Visu su vrlo rijetki slucajevi gnjezdjenja grdelina. Kas sam imao 11 godina, u sedmi misec , "pod-rogoce" (povar skule) sam sa zamlje uhvatio mladog grdelina (ispao iz gnjezda, nije mogao letjeti). Igrom slucaja to mi je bio jedan od boljih grdelina, po pjevu.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by crv uto 26 sij - 12:44

    E moj Miljenko, u Jameriku ga ima a na Visu nema. Na proliće ću poslat po priateju koji par neka ih mola na Vis na Komisku buandu.

    Sponsored content


    KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA - Page 3 Empty Re: KLASIFIKACIJA ČEŠLJUGARA

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: uto 7 svi - 21:41.