Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+32
adem_ks
Mozaik
krepat ma ne molat
trevor
dragutin rajnović
topaz
Rasko
kekic123
Carduel
komiza
MARIN
vansal
dzemal_sa
damir64
malinois
Renato.M
zoranV
Siskin
zoran ptice pjevice
seadriver
saso78
Miljenko
ticar
Lazar
Dean
Dule
PESTI
sestoperac
xyz
lord189
zvrcko sen
bocka
36 posters

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 8 tra - 0:39

    Zorane, ova plastična posuda je vrlo interesantna zbog poklopca na kome vidim da ima sitnu mrežicu koja služi za zaštitu.
    U ovom momentu možda to je dovoljno ali kada bude kolonije krenula kako treba onda ta posuda biče ti mala.
    Imam ja bolji predlog kako da odgajaš crve ali ako si ovako počeo onda teraj kako misliš.
    Moram da ti napomenem da u jednoj koloniji moraš imatei 1000 do 1500 buba i oko 2000 crva kako bi mogo da startuješ u odgoju i da paralelno koristiš crve.
    Ukoliko imaš namere da koristiš ove crve onda nemoj da računaš na stvaranje kolonija.
    Ovako kako si nabavio samo crve onda trebačeti oko četiri meseca da postigneš gore navedene cifre bez da ih upotrebljavaš odnosno oni moraju preči još tri faze a to je da postanu pupe, pa nakon toga bube da bi se parile i sneli jaja od kojih treba da izađu crvi.
    Rano si počeo razmišljati o višku crva jer prvo trebaš naučiti pravilan odgoj crva jer desiče ti se jedan mali kiks i sve če otiči u propast.
    Neka se javi Šestoperac i nek ti potvrdi ovo šta ti kažem, on je sa uspehom počeo i stvorio dovoljno crve ali negde je pogrešio i izgubio je čitavu koloniju nakon godinu dana odgoja.
    Oni koju održavaju kontakt samnom i ako redovno pitaju onda nema šanse da dođe do kiksa.
    Zato ostavljam tebi da sam odlučiš.
    Pozdrav Bocka
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV čet 8 tra - 0:57

    Rekao sam vam ,bit će mi drago sa vama kontaktirati,i pitati za savjete.

    A ona kuti ja je WC za mačke,a mrežu sam posebno kupio i sutra je moram zalijepiti i to je to,a šta se tiče uzgoja ,mene zanima za osobne potrebe i ne planiram se puno širiti,tek da imam dovoljno za sebe.

    Opet se ja vraćam na crve,ako ih budem želio zamrzavati,kako se to radi?

    P.S. ne planiram ove dirati ,već ih pustiti da idu sve u Bube
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice čet 8 tra - 21:24

    Bocka mislim da se ova kolonija kod mene pravo dobro razvija! Ima i buba i puno crva, a ja se nadam za mjesec dana da ce nastupiti invazija iz mog korita!!! bounce Very Happy cheers
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka čet 8 tra - 21:38

    Zorane, inkubacija jaja treje oko 30 dana a pun razvoj crva oko 45 dana i to sve ovisi o temperaturi i procenat vlage.
    U svakoj fazi uslovi su različiti.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by sestoperac čet 8 tra - 23:12

    Taman sam naucio stiglice da ih jedu i prestao ih fatati klijestima - kad ode sve u q...

    U pocetku sam kupovao u marketima psenicne mekinje za ljudsku ishranu i sve je bilo OK. Pred novu godinu uzmem od komsije 3-4 kila mekinja koje je tek kupio jer drzi neku stoku, stavio crvima da jedu. Poslije nekoliko dana da pogledam sta se desilo kad ono svi pocrkali i bube sa njima. Sta je konkretno bilo nemam pojma.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice pet 9 tra - 0:11

    Ko ce znati, mozda je do mekinja. Ja sam uzeo mekinje od kolege sto ima pekaru.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV pet 9 tra - 0:13

    od kud pekarima mekinje,i ja sam dobar sa jednim pekarom,znači da ga u jutro pitam mekinje,
    reći ću mu da mi trebaju da hranim crve Twisted Evil Very Happy
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka pet 9 tra - 0:47

    Mekinje ili pšenične trice imate u svakom mlinu ili tamo gde se prodaje stočna hrana.
    Cena je vrlo jeftina i kod nas iznosi jedan kilogram je oko 0,20 eur.
    Največa investicija je potrošnja toplotne energije i to preko zimi, sada preko ljeti nemate velikih troškova.
    Zato najbolje je da onaj koj nema izvor toplotne energije da forsira preko ljeti a da crve koristi preko zime.
    Crve na +12 stepeni su aktivni da se održe u životu maksimum 18 meseci.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by PESTI pet 9 tra - 9:34

    Pozz obojici uzgajivača crva. Laughing Bocka , ti si mi sa onim videom i pisanjem o načinu držanja mnogo pomogao u njihovom držanju.Ranijih godina su mi mnogo lošije stvarali pomladak , tj onako računski svaka buba je imala mali broj jaja .Veoma teško ih je bilo umnožiti da ih mogu koliko-toliko koristiti i da ostavim dio za razmnožavanje.

    Sada sam zadovoljan , od malog broja buba imam veliki broj crva ali tu se dogodilo još nešto .
    Pregledavajuči moju kutiju sa crvima vidio sam sve stadije , pa vidim više od polovine več pretvorene u lutke a jednim djelom u bube.Ostatak su crvi i ima ih prilično.

    Što se tiče hrane , napunio sam kutiju do trečine koncetratom od purica ,pokrio ih jutom i stavio pamuka koji su razvukli u jedan fini sloj i nisam dirao od 12 mjeseca (zaboravio na njih ).Sada su me ugodno iznenadili svojom brojnošču pa sam dobio i želju za daljni uzgoj.
    Iskreno i vaše teme su me usmjerile prema njima .
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by sestoperac pet 9 tra - 17:41

    PESTI je napisao/la:Sada su me ugodno iznenadili svojom brojnošču pa sam dobio i želju za daljni uzgoj.

    kako je krenulo sa odgojem crva, sve masovnije, ubrzo mozemo ocekivati i prve mutacije affraid
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV pet 9 tra - 17:42

    Ja već imam jednog izabel i jednog lutino mutaciju,a sad ne znam sa čim da ih parim??? Very Happy Very Happy
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV pet 9 tra - 20:46

    ma ,sve je u redu šta se tiče ovih crva,ali gdje da kupim mekinje???

    Usput ,želio bi da nam se i Dule uključi na ovu temu,pa da još malo raspravljamo svi skupa o crvima,a i da mu se zahvalim na crvima i savjetima .
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice pet 9 tra - 21:27

    zoranV je napisao/la:od kud pekarima mekinje,i ja sam dobar sa jednim pekarom,znači da ga u jutro pitam mekinje,
    reći ću mu da mi trebaju da hranim crve Twisted Evil Very Happy
    Ovaj pravi lepinje za ćevape pa koristi mekinje!
    Renato.M
    Renato.M


    Broj postova : 1494
    Age : 64
    Location : Pula
    Registration date : 14.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Renato.M pet 9 tra - 21:32

    zoranV je napisao/la:ma ,sve je u redu šta se tiče ovih crva,ali gdje da kupim mekinje???

    Usput ,želio bi da nam se i Dule uključi na ovu temu,pa da još malo raspravljamo svi skupa o crvima,a i da mu se zahvalim na crvima i savjetima .
    Zorane mekinje ili Istarski( šemula) prodaje se u agrariji ili sijemenarni ,služi i za prehranu za kokoške , svinje...... Pozdrav.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV pet 9 tra - 21:40

    hvala,Renato,idem sutra odmah u sjemenarnu Wink
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sub 10 tra - 0:56

    Raduje me da se tema ponovo akteuelizirala a samim time shvatiče puno ptičara da je brašnarski crv jedan vid energetske hrane.
    Ja preko crva mogu svašta raditi i neču nikada sakrivati ono što valja da i drugima to prenesem.
    Puno godina truda imam uloženo u mlinske crve jer odavno sam shvatio da su oni veoma korisni kao dopunska ishrana.
    Evo vam primera: Ako želite karotenirati ptice onda crve hranite sa karotenom a kad ga oni unesu u sebe i prerade onda ptica nema bojaznosti od hemikalija a samim time i jetra neče im stradati.
    Isto ovo možete raditi i sa ljekovima a pogotovo sa vitaminima.
    Jednostavno rečeno sve što želite dati pticama to možete uraditi preko crva bez ikakvih gubitaka.
    Mnogo je važno da znate da ovo se radi isklučivo sa odraslim crvima oni koji su postigli veličinu oko 28 mm.
    Primetio sam da kvalitet peradi pa i same boje su vrlo lepe i postiže se neka lepa pastelna boja, imaš osečaj kao da je perje punomasno i veoma zdravo.

    Pešti, nisi mi napomenuo dali stavljaš jabuke u tvojoj kolonii ili nešto drugo jer crvima a pogotovo bubama je jako potrebna ta vočna hrana koja može biti raznovrsna.
    Ja isključivo dajem jabuke jer to je voče koje sadrži puno korisne stvari.
    Jako je dobro kada u korito imate sve razvojne faze odnosno buba, pupe i crve ali shvatite da pticama morate davati isključivo stare crve a ako imate više pupa onda dajte i nju jer pupa je najkorisnija.
    Ja pupe dajem mladim javrijama ili nakon desetog dana kada i majka hrani.
    Kada sam se več zalaufao onda da vam kažem i to: Mekokljuncima vodim računa koliko ču im crva dati jer ako ih ostaviš oni su hlapljivi i onda pojedu preko mere pa ukratko i uginu.
    Dok kod ptice fauna evrope i kanarije oni jedu koliko imaju potrebu i nikada nemate problema oko udeblenja ili nešto drugo.
    Za danas dovoljno,
    Pozdrav Bocka
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoranV sub 10 tra - 1:01

    Bocka,još jednom,svaka čast na tvojim tekstovima ,tko želi naučiti-MOŽE Very Happy
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice sub 10 tra - 11:58

    Bocka je sampion cheers
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by malinois sub 10 tra - 13:00

    Bravo Bocka cheers

    Ljepo je kad na forumu ima ovoliko korisnih informacija .Ko zeli nesto nauciti na forumu moze naci sve .
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by damir64 sub 10 tra - 21:29

    Pozdrav forumašima!
    Pročitao sam vaše napise o uzgoju crva brašnara i saznao mnogo toga korisnog. Imam i sam nešto malo crvi što smo uspjeli nedavno prošvercati iz Austrije i nakon ovih napisa pokušati ću i sam sa njihovim uzgojem.Za sada ih držim u plastičnoj kanti od 5 litara u kojoj se nalazi otprilike oko 200 crvi.Kanta ima svoj poklopac koji dibro brtvi a na poklopcu je izbušeno 6 rupa promjera 10 mm.Kao hranu sam im stavio zobene pahuljice jer sam vidio na televiziji jednom prilikom da ih sa tom hranom hrane.Još sam dodao starog kruha kojeg sam navlažio sa vodom da postane potpuno mekan. Zatim sam stavio i jabuke i danas sam naribao nešto mrkve.Sve to tako zajedno mi stoji pokraj kalijeve ili zidane tablane peći gdje je dosta toplo koliko točno ne znam. Jedino što me još zanima je količina odnosno postotak vlage koji moraju imati crvi a mislim da taj podatak nije objavljen ili ga nisam zapazio.Volio bih čuti komentar na moje uvjete da li je to zadovoljavajuće ili moram nešto mijenjati. Unaprijed hvala na svakom odgovoru i naka nam se ptice legu i pjevaju a i mi sa njima ako treba.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka ned 11 tra - 1:45

    Damire, baci taj kapak jer če ti crve skapati od vlage, 200 crva je jako malo i ne verujem da češ imati uspeha sa toliko mali broj crva.
    Vidim da od pre velike želje da uspeš u odgoju ti upravo radiš ono što u ovom periodu ne treba.
    Crvima daj da jedu pšenične mekinje jer su najeftini a za te crve dovoljno je polovina od jabuke, temperatura uvjek treba biti od 25 do 30 stepena cel.
    Ventilacija 100% a vlaga nikako.
    Vlaga i ostale parametre potrebni su u drugim stadiuma.
    Pozdrav Bocka
    damir64
    damir64


    Broj postova : 395
    Age : 59
    Location : Virovitica Hrvatska
    Registration date : 18.02.2010

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by damir64 ned 11 tra - 9:54

    Hvala Vam gosp Bocka na informaciji i krećem u osiguravanje drugih uvijeta. Što se tiče količine crva za sada nemam velikih ambicija u količini bitno je samo savladati tehniku razmnožavanja a nakon toga dolazi i potrebna količina.Zamima ma još samo to jesu li makinje isto što i posije da bih bio siguran.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by bocka sri 12 svi - 22:01

    Pesti,treba mi opširnije opisati kako i gde odjajaš brašnare ali pretpostavljam da odgajaš crve u korito i da su pupe tamo sa ostalim bubama i crvima.
    Ako u jednu koloniju imaš oko 250 pupa onda to je prosečan broj koj uvek treba da se povečava a nikako smanjiva.
    Dobra kolonija je kada imate preko 1000 buba i kada ciklus uvjek je zatvoren po fazama.
    Pupe u zavisnosti od vlage i temperature prelaze u bube pa nakon toga trebate dobiti jaja i od njih izlaze crvi.
    U optimalne uslove od crva do crva treba vam oko 90 dana.
    Pesti, moraš mi opisati uslove i kako odgajaš crve pa na osnovu toga da ti odgovorim.
    Pozdrav Bocka
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by PESTI sri 12 svi - 22:15

    bocka je napisao/la:Pesti,treba mi opširnije opisati kako i gde odjajaš brašnare ali pretpostavljam da odgajaš crve u korito i da su pupe tamo sa ostalim bubama i crvima.
    Ako u jednu koloniju imaš oko 250 pupa onda to je prosečan broj koj uvek treba da se povečava a nikako smanjiva.
    Dobra kolonija je kada imate preko 1000 buba i kada ciklus uvjek je zatvoren po fazama.
    Pupe u zavisnosti od vlage i temperature prelaze u bube pa nakon toga trebate dobiti jaja i od njih izlaze crvi.
    U optimalne uslove od crva do crva treba vam oko 90 dana.
    Pesti, moraš mi opisati uslove i kako odgajaš crve pa na osnovu toga da ti odgovorim.
    Pozdrav Bocka

    Bocka , uraditi ču nekoliko fotografija od moje kolonije .
    Tvoji savjeti od ranije su mi prilično pomogli i ovoliko broj me je i iznenadio.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by zoran ptice pjevice sri 12 svi - 22:38

    Bocka moja kolonija je sad puna crva,pupa, buba. Jos svaki dan dajem pticama da jedu 20-30 komada. Ćoškovi od korita vrve od crva.Išta sad ti predlažeš da radim?

    Sponsored content


    ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS ) - Page 4 Empty Re: ODGOJ BRAŠNARSKIH CRVA ( MEAL WORMS )

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 16:06.