Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
crv
bocka
sanchez33
zelandur
many
9 posters

    Mekokljunci tvrdokljunci

    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pon 2 sij - 20:57

    Uvijek otvoreno pitanje da li su za uzgoj bolji mekokljunci ili granivori.Ja bih se složio da su tvrdokljunci možda jednostavniji za uzgoj,ali meni ne iz više razloga koje ču vam ovdje navesti.

    Prvo tvrdokljunci kod parenja malo su mi zahtjevniji jer mjenjaju ishranu iz zrnate u specijalnu animalnu hranu.Govorim specijalnu jer svaka vrsta granivora koja jede animalnu ranu u doba parenja,ima svoju određenu tzv specijalnu.Od zimovki i njihovih pužića,larvi mrava,paučića,brašnara.Do češljugara biljnih uši,larve mrava itd,da ne duljim.

    Ishrana sto puta lakša,granivori ljušte zrno,mekokljunac ne on guta,mekokljunac se brže nahrani nego granivor.Kad se granivor razboli i stavi glavu pod krilo,good bay,ma rijetko koji uspije ozdraviti.Mekokljunac je nevjerojatan,jer hrana koju pojede tako brzo ulazi u krv,da ga uspijemo doslovce diči iz mrtvih osim toga kad im se treba dati lijek oralno,pokušajte dati granivoru,ma teorije nema,jer granivor žvače zrno i nema jednjak takav da guta komade koji idu ravno u želudac več se razgrađuju ako su veči zalogaji u voljci,pa tek onda idu u želudac,napola probavljeno.Mekokljuncu otvorim kljun i hop ode u grlo jer ionako guta hranu koja je krupna,time svaki lijek brzo putuje do želuca pa onda tako i u krv.Jača želučana kiselina i prilagodba ishrane i uvađanje altrnative u recepturu.

    E sad minus,nemaju voljku pa ne akumuliraju hranu koju jedu nego imaju živ metabolizam,stalno jedu ali se i stalno kreču.Kod mladih isto bez voljke treba više hrane i paziti kod uzgoja da ne manjka.Mladi granivori dulje mogu trpiti glad,mekokljunci puno manje.Zato mekokljunci kao odrasli znaju izdržati opasno niske emperature i veču glad,ali i izmjenu jelovnika što granivor ne može!

    Osim toga neki mekokljunci su izbirljivi u hrani pa ih je nemoguče uzgojiti.Teško se odrasli prilagođavaju na krletku koja bi trebala nerijetko biti specijalna,ponekad bez žice neko sitna plastična mreža za komarce,sa prednjicom itd.

    Što mislite što je za vas bolje,mislim teorija,vi koji nemate mekokljunce,diskutirajmo da čujem mišljenja,uzgajivači mekokljunaca recite svoje mišljenje
    zelandur
    zelandur
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 244
    Age : 43
    Location : 30.7.80 split
    Registration date : 13.03.2010

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by zelandur pon 2 sij - 22:06

    many: MANI SE PIZD Basketball Basketball ARIJA I GLUPIH TEMA
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pon 2 sij - 22:57

    zato pišem ovo je interesantna tema ako si pravi uzgajivač,sa pravim odgovorima možeš štpšta naučiti,nisam to bezveze otvorio,onaj tko se odlučiuje na uzgoj ptice na ovaj način može vidjeti prednosti i nedostatke u držanju ptica


    Zadnja promjena: many; pon 2 sij - 23:01; ukupno mijenjano 1 put.
    zelandur
    zelandur
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 244
    Age : 43
    Location : 30.7.80 split
    Registration date : 13.03.2010

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by zelandur pon 2 sij - 22:59

    ja drzim samo tuke i gusane
    sanchez33
    sanchez33


    Broj postova : 59
    Age : 43
    Location : Split
    Registration date : 25.11.2011

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by sanchez33 pon 2 sij - 23:01

    uopće nije glupa tema
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by bocka pon 2 sij - 23:17

    Ajde da pokušam dati jedan kompromisni odgovor.

    Mani sve si u pravo kad si napravio paralelu izmedju meko kljunaca i tvrdo kljunaca.
    Dobro je i to što nisi zauzeo stranu koje ptice su bolje za čuvanje nego tražiš tudja mišljenja.

    Zelendur nemaš potrebe da se nerviraš, svaka tema za nekoga je interesantna ili obrnuto.
    Kako vreme prolazi tako svaki ptičar stvara neke simpatije prema određenim pticama, koliko vidim ti si mlad i siguran sam jednog dana shvatičeš da svako ima poseban ukus i ljubav prema životinjama odnosno prema pticama.

    Ja poznajem odličnih ptičara koji pored kanarinaca i ptice faune evrope pare ptice grabljivice, drseiraju Gavrane i to mnogo blizo tebe odnosno u Hrvatskoj.
    Zato neka svako piše i čita na forumu ono šta ga interesuje.

    Pozdrav Bocka
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pon 2 sij - 23:29

    bocka majstore,daj obol mojoj konstataciji,ja sam imao prvu pticu mekokljunca i to trepteljku srlijekavicu,u narodu cipica,čovjek koji nije imao mekokljunce ili tvrdokljunce ne razumije koliko je svaka ptica kompleksna,ti bocka znaš što je prednost i nedostatak obje vrste.Eto kad si več spomenuo ja sam imao ptica i ptica,sokolar am i golubar,prirodoslovac,učio sam da znam pomoči ptici da ih shvatim i ne ubijem krivim načinom držanja,zato mi je sve što se tiče uzgoja učtivo i ozbiljno
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by crv uto 3 sij - 0:51

    zelandur je napisao/la:ja drzim samo tuke i gusane


    Zelandur , skužaj , ali mislim da si pogriješio Very Happy . To šta ti držiš i to objeručke je pas . Amstaf . lol!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many uto 3 sij - 2:15

    tuka i guska su ok za blagdane tada igraju glavnu ulogu zar ne crv,kad smo kod crva,volio bi da mi kažeš svoj stručni osvrt
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by ticar uto 3 sij - 2:48

    sad bi to sve zlatna vuga znao da je na forumu
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by crv uto 3 sij - 3:08

    many je napisao/la:tuka i guska su ok za blagdane tada igraju glavnu ulogu zar ne crv,kad smo kod crva,volio bi da mi kažeš svoj stručni osvrt

    Mogu dati stručni osvrt u vezi tuke i guske za blagdane , jer u ugostiteljstvu i hoteljerstvu sam trideset godina , a i kuhanje mi je jedan od hobija. pig

    Many i Bocka , tema je vrlo zanimljiva i smatram da se tu ima o mnogočemu prije svega učiti , pa onda i diskutirati .

    Vas dvojica imate iskustva sa mekokljuncima i bilo bi super da ih podijelite sa ostalim forumašima .

    Pri tom ne očekujte neko veliko razumijevanje i interes u vidu uključivanja u diskusiju .Kod nas je ta disciplina u povojima.

    Zrnojedi su popularniji jer je lakše manipulirati njima . Nitko me ne može razuvjeriti da je pjesma maloga slavuja nešto najljepše što se može čuti na našim prostorima...

    Opet , mene jako zanima kos . Very Happy Jaaako draga ptica .

    Stoga , momci pokušajte održati ovu temu . study
    zelandur
    zelandur
    Opomena
    Opomena


    Broj postova : 244
    Age : 43
    Location : 30.7.80 split
    Registration date : 13.03.2010

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by zelandur uto 3 sij - 3:43

    tako je crve svaka cast dobro si vidio a da se nadovezem ono sto ja drzim nema niko ode kod nas u hrvackoj EUMO CRVENI MOZAIK ako znas koja je ptica pozdrav
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many uto 3 sij - 10:58

    volio bih za tuku i gusku kulinarsko ugostiteljski osvrt ali nije ni vrijeme ni mjesto šteta,pošalji na p.m recept

    usput čak i pjev kod mekokljunaca se razlikuje,i vrijeme pjeva,eto baš što se slavuja tiče,koji tvrdokljunac pjeva noću,svatko ima svoj ukus,ja obožavam granivore i razumijevam mekokljunce i shvačam tako da pristup mekokljuncima mora biti ozbiljniji,jer zaboravio sam reči znaju prije doživjeti stres od tvrdokljunca i tad je to fatalno
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by bocka uto 3 sij - 23:20

    ticar je napisao/la:sad bi to sve zlatna vuga znao da je na forumu




    Tičar,
    Vidim odmah si skužio, ako ikada imam priliku da obidjem taj deo Hrvatske onda moram prvo kod svog prijatelja.
    Dečko je šampion svetskih razmera.
    Sve zna od ptičjeg sveta, nad zemne, pod zemne životinje a u morskim vodama je prava ajkula.
    Na fejzbuki ima njegove albume i prava je šteta što nije redovan na forumima.
    Neznam kakve epitete još da mu dodelim.

    Pozz.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many sri 4 sij - 0:31

    znaš mu ime pa da vidim na fejsu šta radi,da li je to onaj sa kojim sam pričao več
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by bocka sri 4 sij - 0:50

    Many, mani se tog posla, nemoj biti toliko radoznal Evil or Very Mad
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many sri 4 sij - 11:36

    ako je tako jak za ptice zašto je takva tajna,mislim da ga posjetim da razmjenimo malo iskustva,pa nije valda misterija ako postoji,dečko je kažeš kao grizli adams,bilo bi ok da se javi malo i na forum mislim đaba znanje ako čuva za sebe,ako je u rh čudno da nisam čuo za njega,raspitati ču se kod ovih mojih južnih frendova sa mora,možda su oni čuli,ako takav postoji potražiti ču ga da ga upoznam,svaka ptica svome jatu leti takav sam sorry
    zmajcom
    zmajcom


    Broj postova : 85
    Age : 46
    Location : Metković-Vid
    Registration date : 17.12.2011

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by zmajcom čet 29 oľu - 12:49

    evo jutošnji (slučajni)ulov...samo nisam siguran štaje ženka modrokosa ili nešto drugo,al je ptica dosta mirna,malo fotkanja i pusti sam je Mekokljunci tvrdokljunci DSC_0100Mekokljunci tvrdokljunci DSC_0101Mekokljunci tvrdokljunci DSC_0102Mekokljunci tvrdokljunci DSC_0103Mekokljunci tvrdokljunci DSC_0104
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pet 30 oľu - 10:55

    Da izgleda da je ženka modrokosa stijenjara(Monticola Solitarius)na kojem terenu tj lokalitetu je ulovljena i kako,to je bitno jer modrokos ima svoje lokacije tj nema ih svagdje,baš kao brzelj samo uz stijene po tome znaš
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by ticar pet 30 oľu - 13:47

    many je napisao/la:Da izgleda da je ženka modrokosa stijenjara(Monticola Solitarius)na kojem terenu tj lokalitetu je ulovljena i kako,to je bitno jer modrokos ima svoje lokacije tj nema ih svagdje,baš kao brzelj samo uz stijene po tome znaš

    ja mislim da to nije modrokos,kod mene ima takvih ptica oko kuće,ali se drže na visinama,žice od struje i kuće,i drže se u jatu.
    zmajcom
    zmajcom


    Broj postova : 85
    Age : 46
    Location : Metković-Vid
    Registration date : 17.12.2011

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by zmajcom pon 2 tra - 22:29

    evo potvrđeno,mladi mužijak modrokosa...potvrdio vrsni poznavalac
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pet 6 tra - 10:19

    što rekoh mladi liče na ženke,ali isto kao sve mlade ptice imaju rubove pera obrubljene žutim,po kljunu mi je to odrasla jedinka ali ok ako vrsni poznavaoc kaže da je mlad ok,izgleda mi več omitarena ptičica,obratite pažnju na nožice vrlo ljuskave,starija ptica je to,ženka


    Zadnja promjena: many; pet 10 kol - 12:13; ukupno mijenjano 1 put.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pet 10 kol - 12:08

    bocka je napisao/la:



    Tičar,
    Vidim odmah si skužio, ako ikada imam priliku da obidjem taj deo Hrvatske onda moram prvo kod svog prijatelja.
    Dečko je šampion svetskih razmera.
    Sve zna od ptičjeg sveta, nad zemne, pod zemne životinje a u morskim vodama je prava ajkula.
    Na fejzbuki ima njegove albume i prava je šteta što nije redovan na forumima.
    Neznam kakve epitete još da mu dodelim.

    Pozz.

    da nije to Bear Grills Very Happy Shocked
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by trevor pet 24 kol - 16:41

    Ovde u sustini nije napisan ni jedan odgovor kako je to many zamislio, sem ono sto je on sam napisao.

    Svako ima svoje, ali pretpostavljam da ljudi koji drze i jedne i druge mogu ovde da napisu neka svoja zapazanja, bar sa prakticne strane.

    Ja bih naveo par stvari. Prednost insektivora nad zrnojedima je i ta sto su mnogo 'cistije' ptice, nema ljuski od zrnevlja po sobi, prasine i semena. Druga stvar, insektivori su daleko zahvalniji sto se tice hrane, tu postoje siroke mogucnosti od vrste do vrste.
    Sledece sto je meni licno zadovoljstvo i da se tako izrazim, magija, je to sto drzanje mekokljunaca predstavlja prosto veci izazov, nepredvidivost, pogotovo kod razmnozavanja koje je mnogo teze. Ima mnogo iznenadjenja, i losih i dobrih, na odgajivacu je u cilju njegovog zadovoljstva i dobrobiti njegovih ptica da prosirivanjem svog poznavanja ptica ucini da krajnji bilans bude u korist onih lepih iznenadjenja.

    Toliko od mene ukratko, pozdrav
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by many pon 27 kol - 18:23

    ovo je očito plod tvoje othrane ove godine zar ne,sad znaš zašto su i meni super,volim izazove eto sad othranjujem čiopu crnu(apus apus)i učim i ne vjerujem kako je nevjerojatna koliko voli toplinu,usput napiši mi svoj mail ponovo u p.m.

    Sponsored content


    Mekokljunci tvrdokljunci Empty Re: Mekokljunci tvrdokljunci

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 21:59.