Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


5 posters

    "Zracna kesa"

    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty "Zracna kesa"

    Postaj by trevor ned 4 pro - 22:13

    Imam jednog kanarinca koji u poslednje vreme ima izrazenu dzombu na gusi, negde na predelu izmedju podbradka i prsa. Kad stoji na stapicu ne mogu da ga prepoznam, ima nekako cak izoblicen stav zbog toga. Na nekom forumu sam jednom citao nesto o toj tzv. zracnoj kesici, mislim da je bas Ticar pisao o tome, ili DjordjeVet, ali ne mogu da se setim gde. Ako moze ovo bilo ko pojasniti malo, o cemu se radi, bio bih zahvalan.

    Pozdrav
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by ticar pon 5 pro - 5:13

    trevor je napisao/la:Imam jednog kanarinca koji u poslednje vreme ima izrazenu dzombu na gusi, negde na predelu izmedju podbradka i prsa. Kad stoji na stapicu ne mogu da ga prepoznam, ima nekako cak izoblicen stav zbog toga. Na nekom forumu sam jednom citao nesto o toj tzv. zracnoj kesici, mislim da je bas Ticar pisao o tome, ili DjordjeVet, ali ne mogu da se setim gde. Ako moze ovo bilo ko pojasniti malo, o cemu se radi, bio bih zahvalan.

    Pozdrav

    kod moga se napuhala zraćna kesica ali je bilo vidljivo iza glave.uzmi u ruku i puhni pa vidi što mu je to.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor pon 5 pro - 6:04

    Je l znas mozda iz kog razloga to nastaje? Mislim da sam bas na ovom forumu citao neku temu gde se govorilo da je to cesto kod divljih ptica. Nisam kanarinca hvatao u ruke vec jedno 10ak dana, a "sumnjiv" je vec oko 2 nedelje. Ponasanje mu se promenilo, jako je alav na hranu ali ne mrsavi i ljusti semenku i uspeva da je pojede. Izmet je redovan, crno-belo. Povremeno trese krilima iz cista mira, a kad je na hranilici podrhtavaju mu prakticno stalno, te je nekako agresivan, hoce da kljuca. Napominjem da su paraziti iskljuceni, meni ovo vise deluje kao neki nervni poremecaj, + to sto mu se naduvalo na vratu. Imam negde klip pa cu stavit kasnije
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by ticar pon 5 pro - 14:51

    kod divljih ptica se to desi od straha jer se nagutaju zraka,ali meni se čini da je tvoj napuhan od toga šo te se ne boji nego te oće napada,iz tog razloga znaju micati krilima,brani hranu.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor uto 6 pro - 5:44

    Evo ti klip pa vidi, treperi krilima kao kolibri a jede kao krmak. Prestao je da peva. U ruci kad ga drzim ne napipam nista neobicno, a kad stoji na stapicu kao da gledam pomeranskog gusana a ne slavujara. Izgubicu zivce zbog te ptice

    https://www.youtube.com/watch?v=OJljQFE-4V4&feature=g-upl
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by ticar uto 6 pro - 17:03

    trevor je napisao/la:Evo ti klip pa vidi, treperi krilima kao kolibri a jede kao krmak. Prestao je da peva. U ruci kad ga drzim ne napipam nista neobicno, a kad stoji na stapicu kao da gledam pomeranskog gusana a ne slavujara. Izgubicu zivce zbog te ptice

    https://www.youtube.com/watch?v=OJljQFE-4V4&feature=g-upl

    meni se čini da ovoj ptici nije ništa.napada prst jer je izgleda pre pitom.pogledaj jedino dali mu je kost na prsima oštra,tj jel mršav.ali po snimci se čini da mu nije ništa.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor uto 6 pro - 20:42

    Nije, pratim to pipam prsa i ptica je u dobroj kondiciji. Prvih dana sam se uplasio da je kokcidija ali ocigledno nije nista opasno u toj meri jer ptica je takva vec par nedelja. Sutra cu ga stavit u vecu letilicu sama pa cemo videti da li odrzava ravnotezu kako treba
    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    "Zracna kesa" Empty Subcutaneous emphysema- podkozna emfizema

    Postaj by picolet sri 7 pro - 0:37

    Zdravo Trevor
    problem se zove podkozna emfizema
    Razlog je mehanicka povreda zracnih vreca.Tretman je probusiti iglom mehur na spoljasnoj kozi da izadje vazduh i dati enroflaksacin

    Procitaj ove linkove mislim da ce ti pomoci


    pozz

    http://www3.sympatico.ca/davehansen/injury.html

    http://www.worldwidewounds.com/2003/august/Cousquer/Avian-Wound-Assessment.html
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor sri 7 pro - 5:39

    Linkovi su super, sve je detaljno opisano. Kao sto Ticar rece da ta zracnma kesica nastane usled prezivljenog soka i velikog straha, nisam znao da moze biti posledica povrede. Nisam takodje znao da se moze pojaviti na svim tim mestima. Mnogo vam hvala momci na pomoci, mislim da ce ova tema u buducnosti biti jos nekome od koristi. Pozdravljam vas!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by bocka sri 7 pro - 20:19

    Pikolet,

    Ne mi iskačaj pred oči, računaj te čekam preko (mušica) nišan. affraid

    Konečno sega mu e polesno na čičko Bocka Very Happy , te čekam po hitno da mi se javiš

    Pozz.
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor čet 22 pro - 17:01

    Evo da saopstim sta sam uradio sa kanarincem. Pre nedelju dana sam mu izbusio kesicu, bog zna kako mi je ruka drhtala. Na mestu busenja se narednih par dana razgrnulo perje, plasio sam se da se ne inficira, iako sam mazao svaki dan povidon jodom.. Sve u svemu, dobro je proslo, sad mu je bolje, u velikoj je letilici i vraca mu se staro ponasanje polako.

    Jos jednom da pozdravim clana pikolet, koji mi je pomogao oko ovoga, a i ticara.

    Ziveli
    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by picolet sub 24 pro - 19:05

    Drago mi je ako se dobro zavrsilo.Ako si upotrebljavao iglu za insulin ne mozes pogresiti.cak snjom mozes i ulaznu i izlaznu rupu napraviti jer samo ulazna brzo zaceli,pa se opet zna naduvati.Na linkovima pricaju o "stentu" kako bi rupa ostala otvorena.najcesce se amfizema javlja: ili tuca u prenaseljenoj volieri,ispao kafez iz eksera,jurenje ptica i udar mrezicom itd
    Na drugoj temi:
    ovaj link drugi paragraf peta recenica ponasanju u africi
    http://www.itvwild.com/search/NIGHTINGALE

    ovaj o hibridu
    http://web.natur.cuni.cz/~radkas/publications/Reifova_et_al_JOrnithol_2011.pdf

    ovaj o stapicima note: perches
    http://www.ehow.com/how_7417856_care-nightingale.html
    pozz
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by Vasko-MK sub 24 pro - 19:11

    trevor je napisao/la:Evo da saopstim sta sam uradio sa kanarincem. Pre nedelju dana sam mu izbusio kesicu, bog zna kako mi je ruka drhtala. Na mestu busenja se narednih par dana razgrnulo perje, plasio sam se da se ne inficira, iako sam mazao svaki dan povidon jodom.. Sve u svemu, dobro je proslo, sad mu je bolje, u velikoj je letilici i vraca mu se staro ponasanje polako.

    Jos jednom da pozdravim clana pikolet, koji mi je pomogao oko ovoga, a i ticara.

    Ziveli

    Pozdrav Trevor

    Dali kad si uhvatio pticu u ruci " zracna kesa " je bila vidljiva, odnosno lako si mogao da uocis kao izbocinu ili je na tom mjestu koza bila normalna a " kesa " ili izbocina se javljala samo kad ptica miruje ?
    Ja imam pticu sa slicnim problemom, dok stoju na precku ili na hranilicu, izbocina je uocljiva i kako si ti naveo daje izobliceni stav ptice. Ptica normalno jede, stoji na precku, leti u letjelicu pa cak i pjeva.
    Medjutim mene buni sledece : Kad se priblizim blizu letjelice ili pokusam da uhvatim pticu, onda se izbocina naglo povuce kao da nije ni bila i ptica dobije normalan oblik kao da joj nije nista. Cim se maknem na bezbednu daljinu izbocina na grudi se opet pojavi.Hvatao sam pticu i nista nisam mogao da primjetim, na tom mjestu gde se javlja izbocina koza je sasvim normalna, ne primecije se nikakva deformacija ili promjena boje.
    Mislim da se radi o slicnom ako ne i istom problemu, pa svaki savjet mi je dobrodosao, tako da ocekujem da mi odgovori i moj zemljak Pikolet a i svi koji su imali ovakvog iskustva ili znaju nesto vise o subkutanoj emfizemi. Nadam se da se tvoja ptica vec oporavila potpuno.
    Puno pozdrava iz Makedonije Very Happy


    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by picolet sub 24 pro - 20:16

    Zdravo Vasko
    Mislam deka ovde pisuva za tvojot slucaj
    http://www3.sympatico.ca/davehansen/injury.html
    The air is then trapped and is pushed on the easiest course, which is along the planes between skin and muscle or between layers of muscles. After moving, the air becomes halted within the fat and connective tissues in the form of bubbles, which crackle when the region is handled. Common sites of emphysema are the groin, the 'armpits', neck, entrance to the chest and over the shoulders. This type of emphysema is harmless but can be alarming to the owner, especially when the bird blows up into a grotesque shape within a few hours.
    Na tema malino problemi so jajca procitaj ova
    http://www3.sympatico.ca/davehansen/diseggs.html
    pozz
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor sub 24 pro - 20:43

    Zdravo Vasko.
    Jeste, ptica je imala vidljivu kesicu ispod perja velicine otprilike kao mali nokat, ali nije bilo toliko izboceno koliko veliko povrsinski. Koza je bila redovna, normalna boja i uopsteno zdravo izgleda. Sad vec izgleda prilicno normalno, mada ima jos neke te tikove koje je imala za vreme naduvanosti, podrhtava krilima povremeno, a kad pridjem blize jos intenzivnije treperi krilima.

    Tvoj problem mi je poznat. Ja sam imao jednu zenku koja je tako izgledala. Kad sedi na stapicu izgleda nekako zgureno i nateceno, izobliceno, a kad je malo poteram rukom ili uhvatim u ruku a ona zalize perje bude vitka i glatka ko metak. Ne znam da li se radi o istom problemu, ovde je poenta da naduvenost nestaje u navedenim uslovima. Takva je bila jedno mesec dana, a onda se normalizovala, napominjem da se takodje hranila normalno, javljala..
    Pridruzujem se tvojoj molbi da neko ko se vise razume u ovu materiju da odgovor, jer i za mene je to nepoznanica.

    Pozdravljam
    trevor
    trevor


    Broj postova : 109
    Age : 38
    Location : Vojvodina
    Registration date : 27.09.2011

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by trevor sub 24 pro - 20:45

    Picolet kako sam ja razumeo da se zrak rasporedi to jest razidje pa ptica izgleda normalno. Kako resiti ovo, posto je kesa cas tu a cas nije?
    Pozdrav
    avatar
    picolet


    Broj postova : 31
    Age : 54
    Location : Skopje Makedonija
    Registration date : 21.11.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by picolet sub 24 pro - 21:29

    U artiklu govori da samo treba cekati da prodje vreme da se originalna povreda sanira i time povtorno punjenje kese ali i spreciti da zagadjen VLAZAN vazduh udje u rupu i pruzrokuje aspergilozu

    Once access of air is stopped, however, the gases are slowly absorbed. Part of the air can usually be removed with a hypodermic needle and syringe, but the tissues will refill if the point of entry is not closed. A purse-string suture can be used to close a small external wound, but throat wounds or air sac ruptures without skin wounds, are impossible to repair surgically. Time will slowly heal most of them, but there is always the danger that air, which carries dust and has not been filtered through the respiratory tract will result in inflammation and the formation of exudates which may block the air sacs and lead to pneumonia. Fungi, such as Aspergillus, and numerous bacteria flourish in these warm, moist and aerated wounds.

    O stentu ne moze da pricamo jer je kanarinac neuporediv velicinom prema kakaduu
    http://www.mcallister.com/avian.html

    Odgajivaci zimovki znaju kako su oni osetlivi na vlazan vazduh pa oni seriozniji uvek
    koriste odvlaznjivac-dehumidifier ako ne mogu pruziti pticama soodvetnu cirkulaciju cistoh vazduha
    http://www.walmart.com/cp/Dehumidifiers/112918
    pozz
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by Vasko-MK sub 24 pro - 23:06

    picolet je napisao/la:Zdravo Vasko
    Mislam deka ovde pisuva za tvojot slucaj
    http://www3.sympatico.ca/davehansen/injury.html
    The air is then trapped and is pushed on the easiest course, which is along the planes between skin and muscle or between layers of muscles. After moving, the air becomes halted within the fat and connective tissues in the form of bubbles, which crackle when the region is handled. Common sites of emphysema are the groin, the 'armpits', neck, entrance to the chest and over the shoulders. This type of emphysema is harmless but can be alarming to the owner, especially when the bird blows up into a grotesque shape within a few hours.
    Na tema malino problemi so jajca procitaj ova
    http://www3.sympatico.ca/davehansen/diseggs.html
    pozz

    Blagodaram za odgovorot. Kolku sto mozev da razberam kako mozna pricina za ovaa pojava se javuva i zgolemenata vlaznost na vozduhot. Moite ptici se na terasa taka sto postoi golema verojatnost toa da e pricinata a inaku se raboti za ptica koja e lekuvana od kokcidioza pred edna godina i spored mene postoi moznost da ima nekoi posledici od bolesta, odnosno parazitiranjeto na kokcidite vo digestivniot trakt( moe mislenje ). Vo sekoj slucaj ti blagodaram za pomosta so sovetite i korisnite linkovi. Pozdrav cheers
    Vasko-MK
    Vasko-MK


    Broj postova : 318
    Age : 50
    Location : Stip Makedonija
    Registration date : 22.01.2010

    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by Vasko-MK sub 24 pro - 23:08

    trevor je napisao/la:Zdravo Vasko.
    Jeste, ptica je imala vidljivu kesicu ispod perja velicine otprilike kao mali nokat, ali nije bilo toliko izboceno koliko veliko povrsinski. Koza je bila redovna, normalna boja i uopsteno zdravo izgleda. Sad vec izgleda prilicno normalno, mada ima jos neke te tikove koje je imala za vreme naduvanosti, podrhtava krilima povremeno, a kad pridjem blize jos intenzivnije treperi krilima.

    Tvoj problem mi je poznat. Ja sam imao jednu zenku koja je tako izgledala. Kad sedi na stapicu izgleda nekako zgureno i nateceno, izobliceno, a kad je malo poteram rukom ili uhvatim u ruku a ona zalize perje bude vitka i glatka ko metak. Ne znam da li se radi o istom problemu, ovde je poenta da naduvenost nestaje u navedenim uslovima. Takva je bila jedno mesec dana, a onda se normalizovala, napominjem da se takodje hranila normalno, javljala..
    Pridruzujem se tvojoj molbi da neko ko se vise razume u ovu materiju da odgovor, jer i za mene je to nepoznanica.

    Pozdravljam

    Hvala prijatelju.
    Pozdrav cheers

    Sponsored content


    "Zracna kesa" Empty Re: "Zracna kesa"

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 16:49.