Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+24
Dax BG
many
lord189
dzemal_sa
skopski maestro
gramofon
krepat ma ne molat
Fago
bizar
DjordjeVet
echeberija
vansal
koce
PESTI
seadriver
ikayke
ticar
BOSKO
Carduel
crv
ERVINO
bocka
zoran ptice pjevice
zoranV
28 posters

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by koce ned 26 pro - 23:29

    Uh,koja pogođena tema,lipo za citat,cak me pomalo i vata straj,nekako sve mislim da bi uzgoj trebao biti jednostavniji,ispripadali ste me.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by crv pon 27 pro - 4:09

    BOŠKO je napisao/la:Ženka,kod koje postoji vjerovatnost da napusti gnjezdo,napravit će to,iz samo njoj,poznatih razloga.Najčešće su to naše greške,ali nije pravilo.
    Slažem se,potpuno,da su čudljive i nepredvidive,ali zašto sam te pitao,što time dobivaš.
    Od čudljivih,nepredvidivih roditelja,dobivaš i takve mlade.Ogromna je razlika mladih,dobivenih od potpuno smirenog para,i onih,dobivenih od nervoznih.
    Ovo je,ipak,uzgoj,i tu su stalna kontrola,nadzor,i rigorozna selekcija,neophodni.

    Olako smo ušli u ,,općenito opisivanje'' uzgoja . Tabela ima svoga autora i svaka mu čast , kad pročitaš pomisliš da ako se pridržavaš naputaka i preparata - uspjeh je zagarantiran Suspect Malo morgen Exclamation
    Vratimo se (uz napomenu da je akcent na cc Card. i cc Balc.) ženkama.Ipak na njima je barem 90 % ,,odgovornosti'' za uspjeh.
    Kod smještaja i lociranja prostora za parenje i gnježđenje , svakako da je potreban miran i tih ambijent.Ali to je jako relativan termin. Ptica koja je u potpunom miru i tišini , rekao bih i pretjeranom i neprirodnom , zna mnogo burnije reagirati i biti podložnija stresu od ženki oko kojih je konstantan nekakav umjeren i prihvatljiv ,,muving''.
    Osobito burno reagiraju ženke kojima je gnijezdo tako locirano da nemaju pregled događanja u bližoj pa i široj okolini.
    Ptice na gnijezdu ponajprije vjeruju oku.Zatim su osjetljive na vibracije a tek onda na zvuk.
    Konstantni zvukovi i buka nimalo neće omesti ženku u ležanju.Ukoliko dođe do nekakvih vibracija i drmanja ili ljuljanja , razlog će provjeriti vidom , pregledom situacije.Na osnovu onoga što vidi ptica će procijeniti kolika je opasnost i dali uopće postoji.
    Ženka češljugara je najmirnija kada sve u okolini vidi a uvjerena je da nju nitko ne vidi.Ptice svakako treba nviknuti na naše prisustvo koje opet mora biti svedeno na prihvatljivu mjeru bez bespotrebnih ,,čačkanja''.
    Pesti je najslikovitije opisao postupak pregleda gnijezda ili prstenovanja mladih : ,,Daš ženki da se kupa , i onda možeš radit šta te volja.Ona je tada zaokupljena time i tebe i ne primječuje.''
    Dakle , nije nasilno podigao ženku sa gnijezda , njegovo prisustvo ptica neče povezati sa stresnom situacijom i ostvaruje se kontakt , nekakav oblik povjerenja.Čovjek sve kretnje izvodi ujednačenim , mirnim pokretima , odmjereno i ne zadržava se bez potrebe dulje...
    Osnova svega je ipak promatranje i poznavanje svake jedinke, sve njene hirove , prohtjeve i navike , jednom riječju potrebe.Ne postoje dvije iste ptice niti univerzalni pristup.Na nama je da budemo na usluzi , da se oboružamo strpljenjem , kvalitetnim informacijama i savjetima odnosno uputstvima a ni prisustvo Fortune nije zanemarivo u ovom našem ,,poslanju'' sunny
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost pon 27 pro - 13:05

    PESTI je napisao/la:Samo onaj koji je uzgajao ,,divlju krv,, zna kakve su to ptice u uzgoju .
    Mladi dižu glave visoko i drže kljunove širom otvorenima veoma dugo.Složio bi se sa Zoranom da treba takvu krv povremeno ,,ubacivati,,u maticu.
    Nije sve negativno kod takvog parenja ,moje je mišljenje.

    Divlju krv moze ubaciti svako,pa i ja, ali sam uvjeren u ono sto kazem da divlja krv nedonosi nista dobro nego te kao bumerang vraca na pocetak domestifikacije carduelisa i sa tim nosi sve one probleme. Covjek koji je podigao zutu-mutaciju, kaze da je to uradio tada jer se moralo,ali vise mu nikada nije divlja krv usla u jato. Ja ako bi nekome htio namjerno da poremetim uzgoj predlozio bi mu da ubaci divlju krv,eto onako, ali ono sto nezelim sebi nezelim ni drugima,a PESTI i Zoran_BL samo neka ubaciju. Sigurno ce te insipirisati i kanarindzije,pa ce i oni ponovo ubacivati sirinus-canaria da poboljsaju jato,mozda ce te ih ubjediti,bar to sa "otvaranjem kljunova" mozda upali. Cool
    vansal
    vansal


    Broj postova : 120
    Age : 47
    Location : MOSTAR
    Registration date : 04.08.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by vansal pon 27 pro - 14:24

    bocka je napisao/la:Temu koju ste postavili smatram da je odlična, koliko če biti iskrenih prenošenja znanja i iskustva neznam, međutim pretpostavljam da i nema tako dobrih odgajivača štiglica na ovom forumu koji nemaju gubitke odgojenih štiglica.
    Sezona 2010: 0 gubitaka
    2009: 1 izgubljena ptica
    Problem najveći je što bi svi htjeli odmah prve godine puno ptića i bez gubitaka.
    Znate kako s e kaže svak bi se j.................
    Moj savjet okanite se hemije, biti će gubitaka ali godinama će se smanjivati, pravite pametnu selekciju ptica i još jedan možda i najvažniji faktor higijena.
    Znači: AMBIJENT-PREHRANA-GENETSKE OSOBINE
    Svi proizvođači prave kojekakve tabele jer moraju prodavati svoje proizvode.
    Pozdrav
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV pon 27 pro - 15:03

    Niti ja nemam ništa protiv kemičara (onih koji poštuju tabele i drže ptice na lijekovima i kojekakvim kemijama ) ,ali ja sam više za prirodno,a evo zašto:ako ja držim ptice na kemiji i odlučim se prodati ili pokloniti neku pticu ,osobi koja nema pojma o držanju ptica,osim hrana,grit i voda,pa ponekad koji list zeleni ili komad jabuke,šta se dešava sa tom pticom? Ili ugiba ,nakon određenog vremena ili od nje nemaš niti potomaka,a niti kakve koristi.Za mene je najveća nagrada kad me nazovu ljudi ili na forumu napišu kako su im moje ptice odlične,odlični pjevači,legu se kako treba i da sa njima nemaju nikakvih problema.Koliko sam ja kupio ptica od nepoznatih uzgajivača,pa sam ih se morao riješiti,jer im je uvijek nešto falilo.Zato ponavljam,nabavio sam crve brašnare,stalno sam u prirodi sa vrećom od smeća i makazama za vrt,a ptice su mi u volijerama 1m X 1m X 2m,prozračno im je ,nitko im ne smeta,ali fali još jedna mala kvakica da to bude to.Jedini mi je problem što još nisam riješio pod (što Ikya kaže ,da su u dodiru sa izmeto) ,a to ću riješiti ovo proljeće a i pojačati ću prirodnu hranu,pa ćemo vidjeti.Izleglo mi se 16 mladih grdelina,a ostalo mi ih je 5 komada,znači uspio sam spasiti 30%,pa ćemo vidjeti dalje. Very Happy
    vansal
    vansal


    Broj postova : 120
    Age : 47
    Location : MOSTAR
    Registration date : 04.08.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by vansal pon 27 pro - 15:11

    Pozdrav Zorane
    Kod mene je pod sa neretvanjskom pržinom i problema nema uz redovito čišćenje.
    Pripazi na prehranu tokom linjanja.
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by echeberija pon 27 pro - 15:36

    A da li ste razmisljali o zimskom uzgoju stiglica? Zimi nema bolesti zbog hladnog vremena, samim tim je i verovatnoca da se ptice razbole manja .Evo ja sam iz Leskovca i znam coveka koji vec ima zenku na gnezdu iako je napolju sneg. A cuo sam da neki drugi odgajivaci praktikuju. Naravno samo mali broj ptica proradi zimi iako imaju uslove , a ostatak se pari na prolece.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by PESTI pon 27 pro - 16:56

    EUMOx je napisao/la:
    PESTI je napisao/la:Samo onaj koji je uzgajao ,,divlju krv,, zna kakve su to ptice u uzgoju .
    Mladi dižu glave visoko i drže kljunove širom otvorenima veoma dugo.Složio bi se sa Zoranom da treba takvu krv povremeno ,,ubacivati,,u maticu.
    Nije sve negativno kod takvog parenja ,moje je mišljenje.

    Divlju krv moze ubaciti svako,pa i ja, ali sam uvjeren u ono sto kazem da divlja krv nedonosi nista dobro nego te kao bumerang vraca na pocetak domestifikacije carduelisa i sa tim nosi sve one probleme. Covjek koji je podigao zutu-mutaciju, kaze da je to uradio tada jer se moralo,ali vise mu nikada nije divlja krv usla u jato. Ja ako bi nekome htio namjerno da poremetim uzgoj predlozio bi mu da ubaci divlju krv,eto onako, ali ono sto nezelim sebi nezelim ni drugima,a PESTI i Zoran_BL samo neka ubaciju. Sigurno ce te insipirisati i kanarindzije,pa ce i oni ponovo ubacivati sirinus-canaria da poboljsaju jato,mozda ce te ih ubjediti,bar to sa "otvaranjem kljunova" mozda upali. Cool


    Postoji razlog zašto ,,ubaciti,,divlju krv u jato ,a vjerovatno i postoji zašto ,,ne ubaciti,,.(ništa nije idealno)
    Pričaš o čovjeku i njegovim dogadjajima prije 30 godina, ma daj ,jeli stvarno vjeruješ da to vrjedi za naše vrijeme .Koliko se toga promjenilo u uzgoju grdelina , načinu ishrane , kemiji koja se koristi u posljednjih 30 godina.,....
    Very Happy

    Šverceri ne vole ,,divlju krv,, ili grdelina u normalu jer su JEFTINIJI od mutacija (moje mišljenje i glavni razlog).Svaki normalan uzgajivač će koristiti grdelina u normalu za poboljšanje odredjenih mutacija a krv se ne može ,,pripitomiti ,,ako kojim slučajem taj isti grdelin u normalu potječe iz prirode i koristi se godinama veoma uspješno u uzgoju.

    Makli smo se iz teme , Zorana zanima zašto gubi mlade ptice ,pusti tablice ,po njima ne rade ni oni koji ih pišu.
    Volio bi čuti tvoja iskustva ,uzgajaš mutacije ,nismo o tome govorili kad je bilo vrijeme (kroz sezonu),ali možemo sad.

    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice pon 27 pro - 17:20

    Eumox ocito si slabo informisan koliko godisnje udje u Belgiju i Holandiju importovanih ili divljih majora sa kojima se radi i isti ti dolaze do tebe u Njemacku, Italiju...koje kupujemo svi mi.
    Pitaj kojeg god hoces odgajivaca majora, mutacija bi li uzeo divlju krv, nece te ni jedan odbiti!!! U to budi siguran!
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost pon 27 pro - 18:25

    PESTI je napisao/la:
    EUMOx je napisao/la:
    PESTI je napisao/la:Samo onaj koji je uzgajao ,,divlju krv,, zna kakve su to ptice u uzgoju .
    Mladi dižu glave visoko i drže kljunove širom otvorenima veoma dugo.Složio bi se sa Zoranom da treba takvu krv povremeno ,,ubacivati,,u maticu.
    Nije sve negativno kod takvog parenja ,moje je mišljenje.

    Divlju krv moze ubaciti svako,pa i ja, ali sam uvjeren u ono sto kazem da divlja krv nedonosi nista dobro nego te kao bumerang vraca na pocetak domestifikacije carduelisa i sa tim nosi sve one probleme. Covjek koji je podigao zutu-mutaciju, kaze da je to uradio tada jer se moralo,ali vise mu nikada nije divlja krv usla u jato. Ja ako bi nekome htio namjerno da poremetim uzgoj predlozio bi mu da ubaci divlju krv,eto onako, ali ono sto nezelim sebi nezelim ni drugima,a PESTI i Zoran_BL samo neka ubaciju. Sigurno ce te insipirisati i kanarindzije,pa ce i oni ponovo ubacivati sirinus-canaria da poboljsaju jato,mozda ce te ih ubjediti,bar to sa "otvaranjem kljunova" mozda upali. Cool


    Postoji razlog zašto ,,ubaciti,,divlju krv u jato ,a vjerovatno i postoji zašto ,,ne ubaciti,,.(ništa nije idealno)
    Pričaš o čovjeku i njegovim dogadjajima prije 30 godina, ma daj ,jeli stvarno vjeruješ da to vrjedi za naše vrijeme .Koliko se toga promjenilo u uzgoju grdelina , načinu ishrane , kemiji koja se koristi u posljednjih 30 godina.,....
    Very Happy

    Šverceri ne vole ,,divlju krv,, ili grdelina u normalu jer su JEFTINIJI od mutacija (moje mišljenje i glavni razlog).Svaki normalan uzgajivač će koristiti grdelina u normalu za poboljšanje odredjenih mutacija a krv se ne može ,,pripitomiti ,,ako kojim slučajem taj isti grdelin u normalu potječe iz prirode i koristi se godinama veoma uspješno u uzgoju.

    Makli smo se iz teme , Zorana zanima zašto gubi mlade ptice ,pusti tablice ,po njima ne rade ni oni koji ih pišu.
    Volio bi čuti tvoja iskustva ,uzgajaš mutacije ,nismo o tome govorili kad je bilo vrijeme (kroz sezonu),ali možemo sad.


    Bez grdelina u normalu nema ni kvalitetne mutacije,stvar je u tome da je taj u normali kapitalac zdrav i prav samo nikako iz divljine,ovo govorim za sebe.Npr. ja planiram u 2 para mutacija ubaciti ponovo normale,zbog zdravlja i velicine,nizbogcega drugog. Sto se tice divlje krvi ja sam rekao svoje i za mene manje-vise tema po tompitanju zavrsena,neka svako uzgaja po svom i drzi se svoga a razmjeniti misljenja nije problem

    zoran ptice pjevice je napisao/la:Eumox ocito si slabo informisan koliko godisnje udje u Belgiju i Holandiju importovanih ili divljih majora sa kojima se radi i isti ti dolaze do tebe u Njemacku, Italiju...koje kupujemo svi mi.
    Pitaj kojeg god hoces odgajivaca majora, mutacija bi li uzeo divlju krv, nece te ni jedan odbiti!!! U to budi siguran!

    ja sam informisan dobro,vidim da ti nisi. Neki Belgijanski uzgajivaci (po meni mafija) krijumcare preko Poljske,Njemacka granicna policija ih redovno skida i to se objavljuje i zna se,medjutim oni to nerade sto vole divlju krv nego sto kupuju na-veliko i tako uvaljuju Talijanskim svercerima muda-pod-bubrege (divljak je mudo,a oni kazu Talijanskom-sverceru da je bubreg(lezeni) time sto nabacuju uzareno prstenje),znaci prave biznis i nista drugo,a ti valjda znas proces vodjenja knjiga u Njemackoj i koje posljedice bi bile ako bi neko radio nesto mimo zakona, ustvari nevjerujem da bi bilo ko tako nesto i pozelio bez obzira na zakon,nema logike,jedino da se pojavi nesto extra e onda bi to sigurno zakon nekome i odobrio u tom slucaju. Ja nemam sta da pitam hoce li neko odbiti divlju krv,ja odgovor na to znam u svom okrugu ljudi,to je luda-misija,avantura koja te vraca unazad i nista vise,ali svako ima svoje.
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice pon 27 pro - 19:04

    Svako ima svoje misljenje. Ajde kad budes dolazio u Banja Luku ponesi koju pticu da mjenjamo krv, svakako ja svake godine ubacim nesto novo.Ja volim i pitomu krv. Wink
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost pon 27 pro - 20:12

    zoran ptice pjevice je napisao/la:Svako ima svoje misljenje. Ajde kad budes dolazio u Banja Luku ponesi koju pticu da mjenjamo krv, svakako ja svake godine ubacim nesto novo.Ja volim i pitomu krv. Wink

    Moje tice su lose kvalitete,talasika, krv trebas osvjeziti sa nekim boljim, a pored toga ja se nebavim avanturama ubacivanjem necega gdje nisam siguran u porjeklo. Cool
    zoran ptice pjevice
    zoran ptice pjevice


    Broj postova : 662
    Age : 53
    Location : Banja Luka
    Registration date : 14.09.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoran ptice pjevice pon 27 pro - 20:48

    Ides previse u krajnost,pretjerujes. Otvori temu o ovom tvom razmisljanju. Totalno smo se udaljili od postavljene teme.
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by seadriver pon 27 pro - 20:58

    Naravno da ce nas ovaj put pisanja skrenuti sa teme to se odma znalo Smile no nema veze. Evo da i ja dam svoje misljenje o ubacivanju "divlje krvi". Prvo sto je to uopce divlja krv, nikako ne zagovaram ubacivanje divlje ptice u uzgoj osim ako je to nuzno, medjutim svakako dobro dodje ponekad majora vratiti na balcanicu, ali to nije divlja krv. Vec generacijama cak i mi ovdje uzgajamo grdeline koji su dosta godina lezeni u cibi, tako da je upitno koliko tu mozemo govoriti o nekakvoj divljoj krvi, ali siguran sam da je mjesanje krvi medju mutacijama jako dobro za jacanje imuniteta ptice.
    avatar
    Gost
    Gost


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Gost pon 27 pro - 21:01

    Zorane vi ste svojom filozofijom odmakli od teme, moj prvi post je bio > da bi se moglo doci do pravilnog tretiranja,mora se znati dali se radi o pticama koje su generacijama udomacene ili o prvoj generaciji divljaka ...

    na to ste vi poceli pricu kako je to jedno te isto, a ja jos gori od vas pa raspravljam sa vama o tome...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by crv pon 27 pro - 21:27

    Koliki je zapravo mortalitet u uzgoju cc. Card i Balc. ?

    Za sada se jedino Vansal pokušao izraziti u brojkama . Jedan uginuli mladac ali od koliko. Razumljivo mi je da je teško izraziti se konkretno u postocima jer nemamo količinskog uzorka a i postoji čuvena tičarska uzrečica : ,,Ne sičan se kad mi je tić krepa.'' Suspect
    U mome slučaju (ubile su me brojke affraid) obzirom na sve okolnosti i varijante , smrtnost je između dvadeset i dvadesetpet posto.Dakle skoro četvrtina.
    Tu sam računao i izbačene iz gnijezda i one koji su uginuli u ranoj mladosti. Statistika me ipak ,,ubila '' u periodu od siječnja do parenja , uključujući i početak parenja.
    Eto , pokušajmo malo konkretnije i iskrenije i bez samoreklama i sujete.
    Sjetite se Državnog prvenstva i broja izloženih ptica ...Ipak je ovo u našim okvirima pionirski posao.
    Možda su sva sredstva dopuštena ali domestikacija Balcanice ili Carduelisa preko majora ili polumajora mi ne zvuči baš primamljivo.Zapravo i da ali kao neka druga kategorija ptica.
    Tema je i pokrenuta (pretpostavljam) u svrhu uzgoja pjevača i mislim da bi trebalo raditi baš sa našim podvrstama.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by DjordjeVet pon 27 pro - 22:26

    citam sve ovo, pa bih i ja rekao koju rijec...kako smanjiti mortalitet lezenih grdelina?
    za pocetak, postavlja se pitanje cilja do kojeg zelimo stici...
    da li je to mladi grdelin koga su othranili njegovi roditelji/kanarinci/nije bitno ko ga je othranio?
    dalje, do kada ga racunamo u mlade? da li dok se ne obuce i dobije boju ili skroz do proljeca kad udje u reprodukciju?
    da li treba ici na to da smanjimo mortalitet, na racun toga da dobijemo ptice zavisne od hemije bilo koje vrste ili ici na manji broj mladih, ali vise-manje prirodno selekcionisanih, koji kasnije lako ulaze u reprodukciju, nemaju potrebe za dadiljama, hemijom ili drugim pomagalima?
    sta biste vi odabrali? dva bez hemije ili deset sa hemijom?
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by DjordjeVet pon 27 pro - 22:33

    u vezi sa ubacivanjem 'divlje' krvi....ko vam kaze da to napolju ne rade? rade oni, ali ne pricaju...
    sta dobijete kad ubacite krv sa strane u zapat ptica u mutaciji? u prvoj generaciji dobijete ptice van mutacije (ukoliko se ne radi o dominanatnoj mutaciji), koje na izlozbi ne prolaze jer su npr. sitnije ili po nekom drugom kriterijumu ne zadovoljavaju standard...Ali, kad od njih sledece godine ili u drugoj-trecoj generaciji dobite potomke, oni su otporniji, lakse se pare, itd...a nema razlike izmedju njih i ptica gajenih niz generacija u mutaciji...i niko vas ne pita na izlozbi sta je bilo tri ili pet generacija unazad..
    kao sto sam ranije pisao, uz mutaciju boje je redovno povucena jos hrpa gena koja limitira mogucnost ptice za prilagodjavanje okolini i time je cini osjetljivijom i pipavijom za uzgoj...kad se tu doda jos i cest uzgoj u srodstvu, da bi se ucvrstila neka mutacija, geneticka razlicitost, koja je osnova opstanka vrste je jos vise suzena i dobijamo to sto dobijamo...
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV pon 27 pro - 22:59

    crv je napisao/la: Koliki je zapravo mortalitet u uzgoju cc. Card i Balc. ?

    Za sada se jedino Vansal pokušao izraziti u brojkama . Jedan uginuli mladac ali od koliko. Razumljivo mi je da je teško izraziti se konkretno u postocima jer nemamo količinskog uzorka a i postoji čuvena tičarska uzrečica : ,,Ne sičan se kad mi je tić krepa.'' Suspect
    U mome slučaju (ubile su me brojke affraid) obzirom na sve okolnosti i varijante , smrtnost je između dvadeset i dvadesetpet posto.Dakle skoro četvrtina.
    Tu sam računao i izbačene iz gnijezda i one koji su uginuli u ranoj mladosti. Statistika me ipak ,,ubila '' u periodu od siječnja do parenja , uključujući i početak parenja.
    Eto , pokušajmo malo konkretnije i iskrenije i bez samoreklama i sujete.
    Sjetite se Državnog prvenstva i broja izloženih ptica ...Ipak je ovo u našim okvirima pionirski posao.
    Možda su sva sredstva dopuštena ali domestikacija Balcanice ili Carduelisa preko majora ili polumajora mi ne zvuči baš primamljivo.Zapravo i da ali kao neka druga kategorija ptica.
    Tema je i pokrenuta (pretpostavljam) u svrhu uzgoja pjevača i mislim da bi trebalo raditi baš sa našim podvrstama.
    DjordjeVet
    DjordjeVet


    Broj postova : 448
    Age : 43
    Location : Banjaluka
    Registration date : 11.06.2008

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by DjordjeVet pon 27 pro - 23:01

    Da se ne bih ponavljao, ovdje su dva moja komentara na uzgoj i zdravlje nasih ljubimaca uopsteno, pa se sve to moze primijeniti i u ovoj temi...

    https://ptice-birds.forumhr.com/t1098p15-vakcinacija-protiv-newcastleske-bolesti-kuga#49545
    https://ptice-birds.forumhr.com/t1105-dobronamjerni-komentar#50059

    da rezimiram, ako je pticama suvo, cisto, imaju dobru hranu, cistu vodu i zasticene su od atmosferskih uticaja, rijesili ste najveci dio problema i bez hemije....kakva-takva prirodna selekcija ipak mora da postoji...jaaaaako je bitno da dno kaveza/volijere bude nedostupno mladim pticama i da se REDOVNO cisti (ako ikako moze svaki dan)...

    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV pon 27 pro - 23:02

    crv je napisao/la: Koliki je zapravo mortalitet u uzgoju cc. Card i Balc. ?

    Za sada se jedino Vansal pokušao izraziti u brojkama . Jedan uginuli mladac ali od koliko. Razumljivo mi je da je teško izraziti se konkretno u postocima jer nemamo količinskog uzorka a i postoji čuvena tičarska uzrečica : ,,Ne sičan se kad mi je tić krepa.'' Suspect
    U mome slučaju (ubile su me brojke affraid) obzirom na sve okolnosti i varijante , smrtnost je između dvadeset i dvadesetpet posto.Dakle skoro četvrtina.
    Tu sam računao i izbačene iz gnijezda i one koji su uginuli u ranoj mladosti. Statistika me ipak ,,ubila '' u periodu od siječnja do parenja , uključujući i početak parenja.
    Eto , pokušajmo malo konkretnije i iskrenije i bez samoreklama i sujete.
    Sjetite se Državnog prvenstva i broja izloženih ptica ...Ipak je ovo u našim okvirima pionirski posao.
    Možda su sva sredstva dopuštena ali domestikacija Balcanice ili Carduelisa preko majora ili polumajora mi ne zvuči baš primamljivo.Zapravo i da ali kao neka druga kategorija ptica.
    Tema je i pokrenuta (pretpostavljam) u svrhu uzgoja pjevača i mislim da bi trebalo raditi baš sa našim podvrstama.

    Crve,Crve,znači ne čitaš moje postove ? Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Very Happy Very Happy
    Pročitaj moj post na str.br.2 na dnu stranice (zadnji post na drugoj stranici),pa ćeš vidjeti kako sam ja to sve lijepo opisao u brojkama i postotcima Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by crv pon 27 pro - 23:32

    Very Happy Zorane , ti si inicijator teme i nisi namjerno uzet u obzir Evil or Very Mad

    Ali bi se na drugačiji način ponovo uključio Suspect ?

    Šalu na stranu...Htio sam več prvim postom na ovu temu razlučiti razliku u uzgojnom materijalu.
    Kada bi utvrdili količinski i po podvrstama čime raspolažemo , tek onda bi mogli uključiti statistiku i na osnovu podataka donositi zaključke.
    ZoranV je već u prvom kontaktu , kada ih je nabavio , zaključio da je ogromna razlika između majora i češljugara našega podneblja.
    Ne žali trud i sredstva da postigne što bolje rezultate i na kraju pokreče temu sa pitanjem bez kompleksa...
    Podržavam temu i njegovu inicijativu na svoj način Very Happy
    Evo još za razmišljanje: U razgovoru sa Boškom zapeo sam na vlastitoj konstataciji da sam na drugoj i pol Exclamation Question generaciji. Zašto? Zbunilo me baš ubacivanje ,,friške krvi'', dakle ptica koje nisu dobivene uzgojem.
    Jeli to vračanje u nazad , usporavanje postupka domestifikacije ili je mudro postupanje? .Istovremeno radim na više načina a nemam toliko iskustva da bih donosio zaključke.Vrijeme će pokazati...
    Bilo bi dobro da svi koji imaju određena iskustva to podijele sa nama study
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV pon 27 pro - 23:49

    sad sam se sjetio još nečega,ovu godinu sam pokušao pariti žutu mutaciju sa normalom ženkom,to je moja ležena od preklani.Lani mi je uredno radila i imao sam 4 mlada od nje,pa sam mislio da mi je ona najsigurnija.Kad je izlegla 4 jajeta,uredno je legla na njih i nakon dva dana ja sam došao u volijere i primjetio sam da je nevesela i malo napuhana,vidio sam da nešto nije u redu.Brzo sam izvadio jaja i podbacio pod kanarinku ,a njoj sam dao lijek.Sutra u jutro sam ju našao mrtvu na podu.Kanarinka je uredno ležala na jajima (njena 2 sam prebacio pod drugu kanarinku,a 2 sam ostavio ispod nje) i nakon desetak dana ,gle čuda,izlegli se dva baštara i 4 grdelina,ali su mi tri uginula u iduća tri dana ,a jedno je ostalo ,sreća pa sam dobio od prijatelja iz Žminja hrnu u prahu ,za mlade grdeline (ako se sjećate mog videa gdje ručno hranim baštarde i mladog ćelavog grdelina) to je bila ona ,koja je i dan danas živa i sad je u Senju .Šta želim reći ,i nakon dvije-tri godine je sve na klimavim nogama .A ovo temu sam otvorio misleći na parenje grdelina,da ih grdeluša sama izleže,da ih odhrani i da oni izdrže do iduće uzgojne sezone,bez pomoći kanarinki ili ručnog hranjenja.
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by zoranV uto 28 pro - 1:00

    Bilo bi mi drago da se u ovu temu uključi i Bizar,da nam prenese svoja iskustva,vidim tu je Very Happy Very Happy Very Happy
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 64
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by bizar uto 28 pro - 2:40

    zoranV je napisao/la:Bilo bi mi drago da se u ovu temu uključi i Bizar,da nam prenese svoja iskustva,vidim tu je Very Happy Very Happy Very Happy

    Ako se ja uključim posvađat ću se sa pola foruma.
    Već sam napisao svoje iskustvo sa travama koje ti kojekakve bereš po polju??? I imao sam burne reakcije, a ti samo beri trave i slušaj ljude koji se bave kanarincima, samo ti slušaj i piši u brojkama koji ti je mortalitet, JA TI SE NE MOGU NAČUDITI.
    Tko meni daje pravo da pišem o kanarincima stasa???? Tako ja ne bih, na tvom mjestu slušao svakog, nego samo one koji su godišnje izlegli minimum 50.grdelina i ostale E.faune, a to su Petsi, Zoran, Carduel iz Ljubuškog.......ljut sam pa se ne mogu drugih sititi.
    Kad si ti i još četvorica forumaša bili kod mene i slušali moje ptice, ja ti tvrdim da su sve žive i zdrave( već sam to napisao) te da imam najbolje pivače(već sam to napisao), da će se o mojim pticama pričati slijedećih 50 godina (kao i o Lipašima Splitskim) da su sve u topu, dobrog raspoloženja, i sve pivaju.
    Gdje ti živiš Zorane, pa zar ti misliš da ću ja dozvoliti da mi se ptica razboli(bude lošeg raspoloženja), a cilo lito se nisam okupao, više sam s njima nego s dicom svojom, skoro se s ženom rastavio.... jesi ti lud??? Koja bolest, koji problemi, toga nema niti smije bit.
    Jeli tebi jasno da se svako drugi dan ptice preslušavaju da nebi slučajno skrenule, a g.Čudina pravi pregled preventivni sistematski, hahahaaaaa.... te da je grdelin Šimundža u mjesec dana snimio već četvrti CD.
    Molim te vezano za ovu temu me ne prozivaj, već sam sve napisao, rekao bi ti g.Crvu, čitaj moje postove.
    Imam narudžbu za dogodine već od četvorice da im od šestog dana do 35.dana ručno hranim mlade njihove grdeline.
    A , molim te što ti misliš zašto???? Molim forumaše da ne zamjere, ali ja ovdije na ovoj temi stvarno nemam što reći, već sam sve rekao.
    ps
    Večeras sam s g.Kocom komentirao tvoju temu, čovjek kaže da mu deset godina nije grdelin bio bolestan.
    Ja sam prošle godine nabavio-uveo 1,5 kg (kilogram i pol) ljeka ESB 3, te dao tičarima u Kalaharija.
    Moj ti je savijet, da otiđeš u Lolića u Žrnovnicu, ili Čudine (već ste se družili) ili I.Žitnika u ZG,(te kad te oni obuče) koliko ti grdelina krepa od bolesti, ja ti toliko janjaca kupim.
    Još za kraj da ti napomenem da nitko od njih(100 %) ne bere kojekakve trave po polju.

    Sponsored content


    Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina - Page 2 Empty Re: Šta napraviti da se smanji mortalitet leženih grdelina

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 26 tra - 15:05.