Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+67
Jack Sparrow
krepat ma ne molat
zelandur
skopski maestro
Mozaik
many
gramofon
sanchez33
colic
Starac_Mostarac
brunomarko
evmolp
dva grdelina
echeberija
Sina BL
matija
BOSKO
pavao
bizar
veso09
zijada
batke
brabus
Antonio-Kovac
toni69
Ranko Labovic
dr.nenad86
zoranV
ERVINO
Dule
damir64
MARIN
malinois
carduelismo
mutacija
Carduel
komiza
refa95
PESTI
kreso
Merlo
zoran ptice pjevice
krnjolac
crv
Miljenko
Zac16
Dax BG
deny
vansal
sestoperac
armin71
zvrcko sen
kemo89
žalacST
steva318
Zvrcko
bocka
lord189
Fago
ikayke
saso78
seadriver
milos0205
xyz
ticar
DjordjeVet
Dean
71 posters

    priprema grdelina za parenje

    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar sri 2 vel - 10:15

    [quote="bizar"]

    -Ja do sada o ovoj temi nisam pisao, ali ako vi "raspalite" imate moju podršku, pratit ću Vas koliko mogu, s guštom, ću pratit PRAVU ekipu.
    -Bit će mi zadovoljstvo da se pridružim(Petsi, ZoranV,Crv, EumoX,......Many...).Neka se vidi raskoš.
    Pozzzzzzz


    Ajmo malo za zagrijavanje, (meni nije problem, vezano za ovu temu staviti 20.-ak tekstova)... ovo je o kanarincima ali se mnoge stvari mogu primjeniti i za grdeline.
    PRIPREMA I UVJETI ZA RAZMNOŽAVANJE KANARINACA
    -Zimski period je veoma važan. Ako su ptice čuvane zimi u hladnim prostorijama ( od 4-8 stupnjeva), moraju biti adekvatno hranjene, zrnasta hrana uz povremeno dodavanje suncokreta,jaja, proklijalog sjemena,jabuka i mrkve. Minerali i pjesak i sipina kost su obvezni dodatak hrani.
    Ptice moraju biti utegnute, potpuno zdrave, a nikako narogušene-napuhane,da imamo utisak da im je hladno.
    Zbog toga povremeno uhvatimo po koju pticu i provjerimo njeno zdravstveno stanje. Stomak ptice provjeriti, treba da je crven(boje mljevenog mesa)***OVO se ne odnosi na grdeline*** ali nije strašno i ako kanarinac ima malo sala.
    pravilno uhranjena ptica može imati i malo sala bočno od trtice.
    Mužjeke i ženke koji nisu napunili deset mjeseci ne pripremati za razmnožavanje.
    Za parenje se prvo pripremaju mužjaci,najmanje tri tjedna prije ženki i to ovako:
    - prvi dan rendano jaje
    -drugi dan rendano jaje
    - treći dan jabuka
    -četvrti dan rendano jaje sa keksom(plazma,petit...)

    -peti dan proklijalo sjeme (niger,uljana repica...)
    -šesti dan rendano jaje sa plavim makom
    -sedmi dan izrendana mrkva
    -Kad su mužjaci spremni- intenzivnije pjevaju....ženke ubacujemo same u kavez sa gnijezdom ili u kavez sa mužjacima u zavisnisti od načina parenja- na skok ili u paru. Od tada nastavljamo da ih hranimo, kao i mužjake- jačom hranom.
    Izuzetno važna stvar na koju trebamo obratiti pažnju je sama prostorija u kojoj se nalaze ptice. temperatura, svjetlo i vlažnost zraka također su relativne stvari.
    Temperatura treba da je ujednačena, sa dozvoljenim varijacijama od nekoliko stupnjeva. VJERUJTE ptica će se pariti i na 8.stupnjeva i ženka će normalno ležati na jajima, ali svaki veliki pad temperature će joj smetati, kao i jajima na kojima leži.
    SVJETLOST u prostoriji je važna , najbolje je da uzgajivačnica ima dnevno svjetlo, sa normalnom dužinom dana . U takvim prostorijama najbolje je početi sa parenjem u veljači ili očujku, kada se polako povećava dnevna svjetlost.
    Oni koji pokušavaju da razmnožavaju , svoje ptice još u zimskom periodu treba još u zimskom periodu da ih navikavaju na 13 - 14 sati umjetne svjetlosti, što se postiže paljenjem sijalica sat prije sumraka.
    Najbolje je da uzgajivačnica osvjetljena oko 14 sati dnevno (do 21.sat).
    Vlažnost zraka treba da je 70%.Ako prostoriju grijemo, treba obratiti pažnju na vlažnost (jer suh zrak ispod 45%) može da prouzrokuje mitarenje...
    ptice koje se mitare, nikako se ne smiju pariti, jednostavno nisu u mogućnosti da oplode ženku, jer koriste energiju za promjenu perja.Bilo je slučajeva da ptice uginu.
    Vjerujte, neplodnih ženki nema.Možda jedna na 1000.
    Kada početi s parenjem kanarinaca: parenje kanarinaca pjesme počinje već u 12.mjesecu, a parenje kanarinaca boje (uz produženje svjetlosti) u 2.-3. mjesecu- ili ŠTO KASNIJE bolje, reklo bi se prirodnije.
    ------------------------ UFFF crka sam, znači ovo je za kanarince, ovo je za početnike, ovo je abeceda ili osnov osnova.
    - Netko je rekao da je ovaj forum najjači na području EX yu, pa ćemo to i dokazati-opravdati.
    Pozzzzz, ima još 19.ovakvih tekstova, a ovaj je napisao A.Jovanović, AviFauna br.6, 2001.godine.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by crv sri 2 vel - 12:58


    Bizar , bravo i hvala na uloženome trudu.
    A i determinacija mutacije(Ervino ,Dean ,Eumox) , zašto ne? I to je dio pripreme - saznati što pripremamo Very Happy
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar sri 2 vel - 14:17

    Ovo je tema: Priprema grdelina za parenje,..pa ja nastavljam obećano....Poštovani ZoraneV, molim prijatelju dobro pročitaj ovaj tekst(samo za tebe),Hahahaaaa
    RAZMAŽENOST OSTAVITI PO STRANI, AUTOR D.Ninković Perth, Australija

    Živeći u Australiji primjetio sam da veliki broj uzgajivača, a posebno ljubitelja ptica razmazi svoje ljubimce. kao uzgajivači i ljubitelji mi imamo moralnu i zakonsku obvezu da se brinemo najbolje što možemo o svojim ljubimcima. prevelika količina svega nije dobra pa tako i prevelika količina "ljubavi", a posebno hrane može izazvati kontraefekat.
    Proljeće obično obično znači buđenje prirode i obilje svega, u našem slučaju cvijeća, trave, insekata ( za ptice ništa drugo nego odličan izvor proteina)- stvari koje su neophodne za parenje ptica.Reproduktivni organi australskih ptica su stimulirani sezonskom pojavom svega u smislu hrane.
    Poremećaji u smislu kašnjenja ili ne dolaska kiša mogu utjecati katastrofalno na ciklus razmnožavanja. Kako da sad ovo prevedemo u naš svakodnevni život uzgajivača ptica???
    Vrlo jednostavno. Moramo našu slabost da ljubimce razmazimo ostaviti po strani. Na primjer, ako cijele godine hranite ptice samo "dobrom" hranom za ptice to će značiti konstantno vrijeme izobilja. Znači hranu kao inicijator parenja možete zaboraviti!!!.......
    Trideset dana prije početka parenja ja počinjem sa postepenim "razmazivanjem" i dodajem hranu bogatiju proteinima, ... a najveća je greška mjenjati hranu u toku sezone leženja mladih.... 26/04/2001.godine AviFauna

    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar čet 3 vel - 12:32

    SVIJETLOST I NJEN UTJECAJ NA UZGOJ SOBNIH PTICA
    -Svjetlost ima višestruki utjecaj i važnost za život i razmnožavanje ptica. Može se slobodno reći da na mnoge fiziološke procese ima direktni utjecaj podstičući hormonalne aktivnosti žljezda.
    Način djelovanja: organizam ptica prima svjetlosne nadražaje preko nervnih ćelija receptora, čiji skup osigurava osnovnu funkciju složenog čulnog organa kako je oko.
    Oko kao čulni organ je sastavljen od većeg broja fotoreceptora i preko nervnog sistema senzitivnog živca ostvaruje komunikaciju sa centralnim nervnim sistemom mozgom. Svjetlo djeluje preko oka na hipofizu, malu žljezdu koja svojim hormonima utječe na aktivnosti ostalih žljezda.Najinteresantniji je za nas utjecaj na spolne žljezde, odnosno na seksualnu aktivnost naših ptica.
    Moramo znati da neodgovarajuće trajanje i intenzitet svjetla mogu negativno utjecati na život, reprodukciju,zdravlje i njihovo ponašanje.
    Govorićemo prvo o dužini trajanja svjetla.Dužina trajanja ima uzročno-posljedični utjecaj na ptice.kratko trajanje svjetla koje imamo u zimskom periodu utiče tako da nema seksualne aktivnosti ptica. da ne bi netko zaključio da samo svjetlost utiče na seksualnu aktivnost, napominjem da ima i drugih utjecaja, a jedan od OSNOVNIH, kakva je svjetlost, je i raspolaganje kvalitetnom hranom koja ima veliki utjecaj. U prirodi kada se sretnu u optimalnom odnosu ta dva faktora, spolno zrele i zdrave ptice kreću u reprodukciju-razmnožavanje. Znači u sobnim uvjetima, gdje držimo naše ptice, ta saznanja koristimo tako što prvo odaberemo zdrave, spolno zrele, znači najmanje 10-12 mjeseci stare ptice, damo im prostor, potrebnu temperaturu (16-20 C ), postepeno povećavamo dužinu svjetla od 15-16 sati u toku 24.sata.tako su ispunjeni te uvjete. Greška u ispunjenju tih uvjeta nastaje kada ptice donesemo u prostor u kojem svjetlost na startu traje 15-16 sati; kada je svjetlost preslaba, ispod 20 lukas, ili prejaka, preko 100 luksa.
    Slabo svjetlo negativno utječe na ptice, jer su manje aktivne, slabije se hrane, slabije komuniciraju međusobno (mužjaci manje pjevaju). Jako svjetlo čini ih nervoznim, nesigurnim u prostoru u kome borave, ubrzava im metabolizam pa i hormonalnu aktivnost žljezda. Posebno loše utiče snažno osvjetljeno mjesto na kojem smo postavili gnijezdo. ptica ne voli jako osvjetljeno gnjezdo što nam je poznato, posebno izraženo kod divljih ptica koje gnjezdo savijaju na zaklonjenom mjestu.
    Ako ptice uđu u reproduktivne aktivnosti sa neadekvatnim svjetlom, posljedice će se prenijeti i na odgoj mladih. Nedovoljno svjetlo u trajanju ne daje ženkama dovoljno vremena za hranjenje, slabo svjetlo usporava aktivnosti ženke, pa predugo leži i rijeđe hrani. Jako svjetlo je pak čini nervoznom , manje leži, slabije grije jaja, a kasnije ptice, ubrzava joj se metabolizam i skraćuje spolni ciklus između dva gnježđenja. Rezultat je da kreće sa pripremama za drugo parenje, manje pažnje posvećuje hranjenju i grijanju mladih i počinje najčešće da instinktivno pravi gnjezdo od perja svojih mladih. Čupkanje perja, pa kasnije i kanibalizam manifestiran kljucanjem tkiva mladih, najteža je posljedica neadekvatnog osvjetljenja dopunskim svjetlom.
    ********** Pitanje za mlade-početnike forumaše: Jeli ovo pisanje dobro? Koliko smijem podataka-detalja staviti? Smijem li sve nabrajati, jeli dobro preširoko pisati, bojim se da vas ne zbunim?????Namjerno sam preskočio lukse, mikroklimu... malo teže činioce za početnike??Ovo što pišem su osnovni zahtijevi koji se moraju ispoštovati, što da radim??? Pozzzzzzz
    matija
    matija


    Broj postova : 345
    Age : 56
    Location : pazin
    Registration date : 19.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by matija čet 3 vel - 15:05

    Bizar samo smjelo naprijed...Very Happy Evo ja osobno radim copy-paste ovih i sličnih tekstova pa ih spremam na jedno mjesto da ih mogu lako pronać i pročitat kad će mi zatrebat
    Sina BL
    Sina BL


    Broj postova : 202
    Age : 45
    Location : Dablin-Banja Luka
    Registration date : 31.10.2008

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Sina BL čet 3 vel - 18:38

    bizar je napisao/la: SVIJETLOST I NJEN UTJECAJ NA UZGOJ SOBNIH PTICA
    -Svjetlost ima višestruki utjecaj i važnost za život i razmnožavanje ptica. Može se slobodno reći da na mnoge fiziološke procese ima direktni utjecaj podstičući hormonalne aktivnosti žljezda.
    Način djelovanja: organizam ptica prima svjetlosne nadražaje preko nervnih ćelija receptora, čiji skup osigurava osnovnu funkciju složenog čulnog organa kako je oko.
    Oko kao čulni organ je sastavljen od većeg broja fotoreceptora i preko nervnog sistema senzitivnog živca ostvaruje komunikaciju sa centralnim nervnim sistemom mozgom. Svjetlo djeluje preko oka na hipofizu, malu žljezdu koja svojim hormonima utječe na aktivnosti ostalih žljezda.Najinteresantniji je za nas utjecaj na spolne žljezde, odnosno na seksualnu aktivnost naših ptica.
    Moramo znati da neodgovarajuće trajanje i intenzitet svjetla mogu negativno utjecati na život, reprodukciju,zdravlje i njihovo ponašanje.
    Govorićemo prvo o dužini trajanja svjetla.Dužina trajanja ima uzročno-posljedični utjecaj na ptice.kratko trajanje svjetla koje imamo u zimskom periodu utiče tako da nema seksualne aktivnosti ptica. da ne bi netko zaključio da samo svjetlost utiče na seksualnu aktivnost, napominjem da ima i drugih utjecaja, a jedan od OSNOVNIH, kakva je svjetlost, je i raspolaganje kvalitetnom hranom koja ima veliki utjecaj. U prirodi kada se sretnu u optimalnom odnosu ta dva faktora, spolno zrele i zdrave ptice kreću u reprodukciju-razmnožavanje. Znači u sobnim uvjetima, gdje držimo naše ptice, ta saznanja koristimo tako što prvo odaberemo zdrave, spolno zrele, znači najmanje 10-12 mjeseci stare ptice, damo im prostor, potrebnu temperaturu (16-20 C ), postepeno povećavamo dužinu svjetla od 15-16 sati u toku 24.sata.tako su ispunjeni te uvjete. Greška u ispunjenju tih uvjeta nastaje kada ptice donesemo u prostor u kojem svjetlost na startu traje 15-16 sati; kada je svjetlost preslaba, ispod 20 lukas, ili prejaka, preko 100 luksa.
    Slabo svjetlo negativno utječe na ptice, jer su manje aktivne, slabije se hrane, slabije komuniciraju međusobno (mužjaci manje pjevaju). Jako svjetlo čini ih nervoznim, nesigurnim u prostoru u kome borave, ubrzava im metabolizam pa i hormonalnu aktivnost žljezda. Posebno loše utiče snažno osvjetljeno mjesto na kojem smo postavili gnijezdo. ptica ne voli jako osvjetljeno gnjezdo što nam je poznato, posebno izraženo kod divljih ptica koje gnjezdo savijaju na zaklonjenom mjestu.
    Ako ptice uđu u reproduktivne aktivnosti sa neadekvatnim svjetlom, posljedice će se prenijeti i na odgoj mladih. Nedovoljno svjetlo u trajanju ne daje ženkama dovoljno vremena za hranjenje, slabo svjetlo usporava aktivnosti ženke, pa predugo leži i rijeđe hrani. Jako svjetlo je pak čini nervoznom , manje leži, slabije grije jaja, a kasnije ptice, ubrzava joj se metabolizam i skraćuje spolni ciklus između dva gnježđenja. Rezultat je da kreće sa pripremama za drugo parenje, manje pažnje posvećuje hranjenju i grijanju mladih i počinje najčešće da instinktivno pravi gnjezdo od perja svojih mladih. Čupkanje perja, pa kasnije i kanibalizam manifestiran kljucanjem tkiva mladih, najteža je posljedica neadekvatnog osvjetljenja dopunskim svjetlom.
    ********** Pitanje za mlade-početnike forumaše: Jeli ovo pisanje dobro? Koliko smijem podataka-detalja staviti? Smijem li sve nabrajati, jeli dobro preširoko pisati, bojim se da vas ne zbunim?????Namjerno sam preskočio lukse, mikroklimu... malo teže činioce za početnike??Ovo što pišem su osnovni zahtijevi koji se moraju ispoštovati, što da radim??? Pozzzzzzz


    Dobro je ovo pisanje, mislim da nije prekomplikovano i predetaljno za mlade (pocetnike). Podrska!

    Pozzzz cheers
    avatar
    Gost
    Gost


    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Gost čet 3 vel - 21:23

    Zoke ima djelimicno pravo,otisli smo malo daleko ali na svu srecu "ne daleko od grdelina",ipak Zoke cim dobijes moderatora baniraj me ko zeca,a ti Drazene onda skini ban Cool

    Ovo sto je Bizar opisivao sa svjetlom je dobro,mada bi za one koji pocinju moglo ici i razumnije tj. preciznije kako se uobste radi sa svjetlom,koje lampe - jer svako svjetlo nije adekvatno - Bizar je vec pomenuo kako ptice reaguju na svjetlo preko fotoreceptora. Pravi nacin koristenja svjetla pomaze ranijem ulasku u formu,medjutim nosi i odredjene opasnosti ako se neradi dobro,te opasnosti manifestuju se prvenstveno u "vansezonsko bacanje perja(moda)" gdje ptica cijelu sezonu parenja provede u mijenjanju perja i naravno nepokazuje interes za bilo kakvu reprodukciju. Kako to sprijeciti? Samo unapred odredjenom tabelom i neproduzavati vise od 2-3min dnevno. Da jos napomenem jer nevidim nigdje da je objasnjeno:
    Izlazak sunca - ide unazad, zalazak u napred, primjer: danas nam je svjetlost pocela da se pali u 6:00 i dan traje do npr. 18:00, vec sutra stavljamo svitanje na 5:57 a zalazak pocinje u 18:03. Danas postoje i Timeri koji su ekstra napravljeni sa tabelama,vidio sam dosta takvih koje nude talijanske firme,nazalost njemacke jos ne,ja koristim automatski koji dosta toga radi sam,samo nema tabelu,i duzinu dana moram ubacivati svaki put posebno. Vazno je i da su lampe sa UV zracima,i ptice to putem fotoreceptora jako dobro osjete,pored toga poboljsava im se produkcija D vitamina usljed UV zracenja...Trajanje izlaska i zalaska traje u prosjeku 30min,znaci mora da bude postepeno,sto slicnije prirodnom svitanju i sumraku. Dosta firmi radi UV lampe kao npr. Birdlamp,Osram,Philips itd. , bez takvih lampi sa UV zracima,uobste nepreporucujem rad sa FE,kanarinci i sl. to moze i nema problema, pario sam kanarince kao djete,prije nekih 20 i jos vise godina...pod obicnim sijalicama produzavao dan,sve je islo.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by crv pet 4 vel - 0:25

    Eumox ,imam pitanje za tebe.
    Na snimci tvoga ptičarnika se vidi da su rasvjetna tijela iznad stalaže i ne baš puno odmaknuta , negdje ,ako se ne varam , na sredini plafona.
    E sad , ne znam imaš li ptica i na zidu nasuprot prikazane stalaže?
    Zašto ovo pitam ? Zato što mislim da ptice u nižim etažama imaju manje svijetla .Ako bi se rasvjetna tijela postavila na suprotni zid , bili svijetlost bila ravnomjernije iskorištena?
    Pomažu li ogledala u rasvjeti?Gubi li se efekat UV zraka?
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Dule pet 4 vel - 0:41

    crv je napisao/la:Eumox ,imam pitanje za tebe.
    Na snimci tvoga ptičarnika se vidi da su rasvjetna tijela iznad stalaže i ne baš puno odmaknuta , negdje ,ako se ne varam , na sredini plafona.
    E sad , ne znam imaš li ptica i na zidu nasuprot prikazane stalaže?
    Zašto ovo pitam ? Zato što mislim da ptice u nižim etažama imaju manje svijetla .Ako bi se rasvjetna tijela postavila na suprotni zid , bili svijetlost bila ravnomjernije iskorištena?
    Pomažu li ogledala u rasvjeti?Gubi li se efekat UV zr]aka?

    Zato sam ja u mom ptičaniku neonku postavio okmito na bočni zid.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by ticar pet 4 vel - 5:02



    a ja vodoravno i okomito na bočni zid
    Very Happy
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty evo jos slika

    Postaj by bizar pet 4 vel - 10:54

    avatar
    Gost
    Gost


    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Gost pet 4 vel - 12:01

    crv je napisao/la:Eumox ,imam pitanje za tebe.
    Na snimci tvoga ptičarnika se vidi da su rasvjetna tijela iznad stalaže i ne baš puno odmaknuta , negdje ,ako se ne varam , na sredini plafona.
    E sad , ne znam imaš li ptica i na zidu nasuprot prikazane stalaže?
    Zašto ovo pitam ? Zato što mislim da ptice u nižim etažama imaju manje svijetla .Ako bi se rasvjetna tijela postavila na suprotni zid , bili svijetlost bila ravnomjernije iskorištena?
    Pomažu li ogledala u rasvjeti?Gubi li se efekat UV zraka?

    Tako je odmaknuto da svi imaju dosta svjetla. Pokusavao sam ja vise verzija,medjutim ova gdje se stavlja na plafon mi je bila najbolja,prije sam imao lampu tamo gdje je sada termometar/higrometar, nije to bilo to. Reflektori(sto kazes ogledala) pojacavaju svjetlo,neznam sada jeli duplo kao sto fabrika tvrdi,ali razlika se dobro vidi. Kada prostoriju posmatras iz vana,gledas u prozor gdje gore lampe,tek tada vidis koji je "dan" unutra,ptice to preuzimaju "okom". Sigurno da se efekat UV zraka na 2m gubi vise nego na 1m, ali ga imaju dosta dobro. Pored toga,i najmanji dolazak sunca u prostoriju dolazi bas na te koji imaju "nesto manje" UV dotoka,od ovih gore,pa se onda siri svuda.
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar pet 4 vel - 15:30



    *** Znači ovo gore je na talijanskom jeziku, ako nitko ne prevede ja ću, ovo je usko specijalizirano samo za grdeline, na primjer kad se izlegu mladi grdelini, svaki sat što im se daje jesti, znači vremenska podjela na sate.....
    Pozzzzzz
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by lord189 pet 4 vel - 16:10

    Sina BL je napisao/la:


    Dobro je ovo pisanje, mislim da nije prekomplikovano i predetaljno za mlade (pocetnike). Podrska!

    Pozzzz cheers

    ako pročitaš dva puta nije komplicirano možda bi bilo čak i bolje više detalja jer u tim detaljima i je šema
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar sub 5 vel - 10:05

    https://2img.net/r/ihimizer/img703/5206/scan0004m.jpg
    [quote="bizar"]


    E sad je kompletno, ovo je dobro po redu složeno, sad je složeno kako treba..... Pozzz
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar sub 5 vel - 10:27

    DuškoMatošić, knjiga KANARINCI ( izdvajam najbitnije):
    Čimbenici za početak razmnožavanja- U nekim djelovima svijeta 14.veljače-februara (Dan sv.Valentina) tradicionalno se označava kao početak sezone uzgoja kanarinaca. U sjevernoj Italiji 19/trećeg mjeseca-Dan sv.Josipa je odabran kao taj dan. međutim, ti su dani samo formalno izabrani datumi. najbolje vrijeme za početak uzgoja je kada su ptice spremne.
    Da bi ptica osjetila nagon i počela s razmnožavanjem potrebno je ispuniti tri čimbenika. Dužina dnevne svjetlosti, Drugi čimbenik je temperatura, a treći hranidba. kanarinci koji se hrane samo sjemenjem neće postati dobri rasplodni primjerci. Sva tru čimbenika u prirodi se postižu dolaskom proljeća.No u udomaćenim uvjetima uzgajatelj to može postići kada zaželi.
    U mjesecima koji prethode uzgojnoj sezoni dobro je obogatiti uobičajenu prehranu s hranom bogatom vitaminima E i B12. Uzgojna jajčana mješanca će mnogo pomoći. No, jednom kada se ptice nauče na određenu mješancu ne treba je mijenjati tijekom uzgojne sezone. Ako se promijeni hrana dok su mladi u gnijezdu, može se dogoditi da se mladi prestanu hraniti.
    Početnici koji kupuju kanarince kod pouzdanih uzgajatelja prije uzgojne sezone obično prve godine uzgoje mnogo mladih. Ali isto tako, najčešće, ne uspiju iste rezultate postići slijedeće godine. Taj se neuspjeh može pripisati nedostatku njege i uglavnom nedovoljnoj prehrani prethodne godine.
    Lošu uzgojnu sezonu uglavnom stvara sam uzgajatelj.....
    Zeza me kompjuter, nastavljam s "praktičnim savjetima za početnike"... Pozzz
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by zoranV ned 6 vel - 12:20

    bizar je napisao/la:DuškoMatošić, knjiga KANARINCI ( izdvajam najbitnije):
    Čimbenici za početak razmnožavanja- U nekim djelovima svijeta 14.veljače-februara (Dan sv.Valentina) tradicionalno se označava kao početak sezone uzgoja kanarinaca. U sjevernoj Italiji 19/trećeg mjeseca-Dan sv.Josipa je odabran kao taj dan. međutim, ti su dani samo formalno izabrani datumi. najbolje vrijeme za početak uzgoja je kada su ptice spremne.
    Da bi ptica osjetila nagon i počela s razmnožavanjem potrebno je ispuniti tri čimbenika. Dužina dnevne svjetlosti, Drugi čimbenik je temperatura, a treći hranidba. kanarinci koji se hrane samo sjemenjem neće postati dobri rasplodni primjerci. Sva tru čimbenika u prirodi se postižu dolaskom proljeća.No u udomaćenim uvjetima uzgajatelj to može postići kada zaželi.
    U mjesecima koji prethode uzgojnoj sezoni dobro je obogatiti uobičajenu prehranu s hranom bogatom vitaminima E i B12. Uzgojna jajčana mješanca će mnogo pomoći. No, jednom kada se ptice nauče na određenu mješancu ne treba je mijenjati tijekom uzgojne sezone. Ako se promijeni hrana dok su mladi u gnijezdu, može se dogoditi da se mladi prestanu hraniti.
    Početnici koji kupuju kanarince kod pouzdanih uzgajatelja prije uzgojne sezone obično prve godine uzgoje mnogo mladih. Ali isto tako, najčešće, ne uspiju iste rezultate postići slijedeće godine. Taj se neuspjeh može pripisati nedostatku njege i uglavnom nedovoljnoj prehrani prethodne godine.
    Lošu uzgojnu sezonu uglavnom stvara sam uzgajatelj.....
    Zeza me kompjuter, nastavljam s "praktičnim savjetima za početnike"... Pozzz


    Dragi moj Bizare,ipak se ti vraćaš na moje riječi,PTICE ,AKO ŽELIŠ USPJEH,MORAŠ MAZITI I PAZITI Very Happy Very Happy cheers cheers
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar ned 6 vel - 14:18

    zoranV je napisao/la:


    Dragi moj Bizare,ipak se ti vraćaš na moje riječi,PTICE ,AKO ŽELIŠ USPJEH,MORAŠ MAZITI I PAZITI Very Happy Very Happy cheers cheers

    Poštovani, ZoraneV, jedna od prvih lekcija ,koje sam zapisao od Malinoisa je SUROVO.
    Znači prijatelju nema emocija.........znam da ćeš ti shvatit.
    -Zorane , drag si mi, ali ja sljedim upute od Malinoisa i samo surovo( molim ovaj izraz ima širok pojam, bojim se da neki "dežurni" ne shvati krivo).
    -Sada je 12:10 sati, upravo su otišli od mene Marin & Malinois, hvala im na posjeti.
    - Danas mi je sretan dan, donio mi Malinois AviFaunu,...neke bojeve što su mi nedostajali.
    -Poruka za Krstokljuna: Ptica ti je na putu, otišla je od mene.
    Pozzzzzzzz
    kreso
    kreso


    Broj postova : 1804
    Age : 45
    Location : Treviso(IT)
    Registration date : 24.11.2008

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by kreso ned 6 vel - 16:45

    Bizar jesi ih odvea u Kalaharija na turu da vide di je strasni kafic Very Happy
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar ned 6 vel - 19:07

    kreso je napisao/la:Bizar jesi ih odvea u Kalaharija na turu da vide di je strasni kafic Very Happy

    Krešo poštovani, napisao sam da je bilo 12-ak sati, a u Kalaharija "psihijatrijski tretmani" počinju oko 17.oo sati, također sam već pisao da Kalahari NE radi nedjeljom, a gospodu Marina i Malinoisa previše cijenim da bi ih odveo na tako neozbiljno mjesto. Hahahaaaaa . Dosta zezanja ajmo malo ozbiljno.

    ******Našao sam jednu PRAstaruuuu knjigu, ali mislim da je i danas veoma korisna i prihvatljiva(držimo se teme),

    ---------------------OTKLANJANJE TEŠKOĆA I NEPRAVILNOSTI PRI PARENJU:-------------------------------------
    - Prilikom parenja kanarinaca mogu se javiti razne nepravilnosti i teškoće. Te nepravilnosti često su rezultat slabosti samih kanarinaca, a mogu biti i rezultat nepoznavanja samog procesa parenja.
    -Više se puta događa da ženke, osobito mlade, teško nose jaja, a naročito prvo jaje. Ponekad ,iako je normalno da ženka počinje da nosi četvrtog dana od dana parenja, ona počinje da nosi šestog, pa čak i sedmog dana. U tom slučaju ne treba se uplašiti da ona ne može da nosi, da će uginuti ili pak da je bolesna. Najbolje je biti strpljiv i pružiti joj odgovarajuću njegu, a osobito raznovrsnu hranu (dadaje se malo voća slanine, i slično)Zahvaljujući tome ženka će početi da nosi.
    -Mlađim ženkama, a i starijim ,može se desiti da drugo jaje ne snesu narednog dana, već drugog ili trećeg. No to ne mora da nas plaši, jer će ženka ipak da snese i ostala jaja. ovome je svakako razlog jednolična ishrana ili neki manji poremaćaji u organizmu ženke.
    Dešava se da ženka i pored toga što je sparena sa mužjakom ne može da nosi jaja. Takvu ženku treba osloboditi mužjaka i hraniti je još jačom hranom. Ili može da bude obrnuto, da je ženka pregojena, te je i u tom slučaju, treba odvojiti i pravilnom ishranom vratiti u normalnu kondiciju.
    Da li će se mužjak odvojiti od ženke umnogome zavisi od osobina mužjaka i ženke. Ako je ženka mirne ćudi, onda joj posle nekoliko skokova ili snesenih jaja mužjak nije potreban, jer će joj samo smetati i nepotrebnim skakanjem sebe iscrpljivati.
    Mužjaka treba ostaviti kod ženke ako je ženka ćudljiva i ne leži na jajima, ili ako ženka ne hrani mlade, pa je nužno da ih mužjak othrani. Takve ženke obično treba izbaciti iz priploda. Ako se izlegu preko 4.mladih, mužjaka treba obavezno ostaviti u kavezu.
    Naša velika radost dok je ženka ležala na četri ili više jaja odjednom se prekida ako jaja ostanu prazna i neoplođena.Ovo je stvarno teška pojava, jer smo uložili dosta truda i hrane, a što je najvažnije angažirali smo mužjaka i ženku za to vrijeme.
    Uzroci tome su različiti, ali se uglavnom svode na to smo ženku kasno ili prerano pustili kod mužjaka, da je nismo dobro hranili, da su mužjak ili ženka neplodni, da je mužjak bio suviše mlad i da nije skakao, da nije bio dobro pripremljen, ili da je ženka prestara.
    Treba voditi računa o gašenju svijetla u prostoriji, o tome da li je ženka u gnijezdu ili van njega, da se jaja ne ohlade.........ovo je tekst (detalj knjige )ing. B.Vasića iz davne 1968.godine.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Carduel pon 7 vel - 0:43

    bizar je napisao/la:

    Krešo poštovani, napisao sam da je bilo 12-ak sati, a u Kalaharija "psihijatrijski tretmani" počinju oko 17.oo sati, također sam već pisao da Kalahari NE radi nedjeljom, a gospodu Marina i Malinoisa previše cijenim da bi ih odveo na tako neozbiljno mjesto. Hahahaaaaa . Dosta zezanja ajmo malo ozbiljno.

    ******Našao sam jednu PRAstaruuuu knjigu, ali mislim da je i danas veoma korisna i prihvatljiva(držimo se teme),

    ---------------------OTKLANJANJE TEŠKOĆA I NEPRAVILNOSTI PRI PARENJU:-------------------------------------
    - Prilikom parenja kanarinaca mogu se javiti razne nepravilnosti i teškoće. Te nepravilnosti često su rezultat slabosti samih kanarinaca, a mogu biti i rezultat nepoznavanja samog procesa parenja.
    -Više se puta događa da ženke, osobito mlade, teško nose jaja, a naročito prvo jaje. Ponekad ,iako je normalno da ženka počinje da nosi četvrtog dana od dana parenja, ona počinje da nosi šestog, pa čak i sedmog dana. U tom slučaju ne treba se uplašiti da ona ne može da nosi, da će uginuti ili pak da je bolesna. Najbolje je biti strpljiv i pružiti joj odgovarajuću njegu, a osobito raznovrsnu hranu (dadaje se malo voća slanine, i slično)Zahvaljujući tome ženka će početi da nosi.
    -Mlađim ženkama, a i starijim ,može se desiti da drugo jaje ne snesu narednog dana, već drugog ili trećeg. No to ne mora da nas plaši, jer će ženka ipak da snese i ostala jaja. ovome je svakako razlog jednolična ishrana ili neki manji poremaćaji u organizmu ženke.
    Dešava se da ženka i pored toga što je sparena sa mužjakom ne može da nosi jaja. Takvu ženku treba osloboditi mužjaka i hraniti je još jačom hranom. Ili može da bude obrnuto, da je ženka pregojena, te je i u tom slučaju, treba odvojiti i pravilnom ishranom vratiti u normalnu kondiciju.
    Da li će se mužjak odvojiti od ženke umnogome zavisi od osobina mužjaka i ženke. Ako je ženka mirne ćudi, onda joj posle nekoliko skokova ili snesenih jaja mužjak nije potreban, jer će joj samo smetati i nepotrebnim skakanjem sebe iscrpljivati.
    Mužjaka treba ostaviti kod ženke ako je ženka ćudljiva i ne leži na jajima, ili ako ženka ne hrani mlade, pa je nužno da ih mužjak othrani. Takve ženke obično treba izbaciti iz priploda. Ako se izlegu preko 4.mladih, mužjaka treba obavezno ostaviti u kavezu.
    Naša velika radost dok je ženka ležala na četri ili više jaja odjednom se prekida ako jaja ostanu prazna i neoplođena.Ovo je stvarno teška pojava, jer smo uložili dosta truda i hrane, a što je najvažnije angažirali smo mužjaka i ženku za to vrijeme.
    Uzroci tome su različiti, ali se uglavnom svode na to smo ženku kasno ili prerano pustili kod mužjaka, da je nismo dobro hranili, da su mužjak ili ženka neplodni, da je mužjak bio suviše mlad i da nije skakao, da nije bio dobro pripremljen, ili da je ženka prestara.
    Treba voditi računa o gašenju svijetla u prostoriji, o tome da li je ženka u gnijezdu ili van njega, da se jaja ne ohlade.........ovo je tekst (detalj knjige )ing. B.Vasića iz davne 1968.godine.

    Svaka čast Bizar!
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar uto 8 vel - 10:15

    GAJENJE ŠTIGLIĆA-MOJA ISKUSTVA (MarjanS., Pirot,AviFauna 2005.godine)
    -Po meni su najbolji pjevači balkanski štiglići.Ja njih držim.Do sada sam dobio F-3 generaciju, koji su lakši za održavanje i dalje razmnožavanje.Pitomiji su lakše se pare. Voljere su mi dimenzija 2x2x1 m. prostorija je suha,dobro osvjetljena dnevnom svjetlošću, ali radi još boljeg osvjetljenja montirao sam kao dodatno osvjetljenje Gro-lux neonke.Voljere su opremljene prirodnim granama i vještačkim (plastičnim)jelkama. prirodne grane su najprije osušene, skinuta im je kora, dezinfekcija, pa tek onda postavljene. U plastične jelke sam montirao gnjezda. Dno voljere posipam pjeskom debljine 3.cm.Na žičanom djelu voljere montiram hranilice- njih nekoliko, jer hranu dajem u "čistom stanju"- svaku vrstu posebno. Takvom ishranom ptice ne razbacuju hranu tražeći zrnja koje više vole. Unutar voljere objesim sipinu kost, drveni ugalj, komade maltera, a u posebnoj posudi sipam specijalni mineralni dodatak Calci-Lux firme Versela-Laga. Pojilica služi za piće i kupanje. Vodu mjenjam u jutro. Prije početka parenja-razmnožavanja, radi usiljavanja ptica dodajem u vodu Ferti-Vit, (specijalni dodatak koji u sebi sadrži sve ono što bi u prirodi našle njenim "buđenjem"-dolaskom proljeća. Ptice hranim specijalnom hranom za grdeline Goldfinches and Siskins Versela-Laga.
    U tu mješanu hranu dodajem specijalni dodatak za grdeline Prestiž koji sadrži 30.vrsta trava. Tu je neizbježni ljušteni suncokret. Sam sakupljam u prirodi sjeme češljuge, salate a u periodun razmnožavanja sjeme maslačka i čička u poluzrelom stanju, koje je bogato mineralima i vitaminima.Kada dođu mladi štiglići dodajem biljne vaši i mravlja jaja. Uz obaveznu meku hranu, dodajem specijalni miks za štigliće firem V.-L. koji je po sastavu od dehidriranih jaja obogaćen sušenim insektima, mravljim jajima i specijalnim životinjskim proteinima.
    Tjedan dana prije polaganja prvog jajeta dodajem Bio-Digest (***NE U VODU**)koji pomaže održavanju čistoće gnjezda, spriječava pojavu proljeva, smanjuje stres i spriječava pojavu groznice. Bio-Digest dajem svaki dan sve do kraja sezone razmnožavanja.
    U toku razmnožavanja grdelina NE dajem zeleniš , jabuku i agrume. Mislim da program Versela-laga adekvatno zamjenjuje zeleniš i voće, jer Bio-Digest u sebi to sadrži u odgovarajućim količinama . To ne znači da ovaj preparat ne dajem i u ostalim periodima.
    SPARIVANJE ŠTIGLIĆA
    -Početkom 4.og mjeseca u voljere pustim po jedan par štiglića. Hranim ih adekvatno prethodno spomenutoj shemi, s tim što pojačam konoplju, niger i oljušteni suncokret u čistom stanju. posle nekoliko dana mužjak jače pjeva,a ženka je sve nervoznija i nosi u kljunu po koju grančicu. To je znak da treba postaviti gnjezdo (plastično, obloženo bijelom čojom...). Za izgradnju gnjezda ženki pripremam određeni materijal (kudeljin konac,pamuk,jutu, trakice i zečiju dlaku). Sav materijal stavljam u velikim količinama, jer ženka treba da izgradi dom za mlade grdeline. Gnjezdo montiram iza plastične jelke na visini od oko 180.cm od zemlje. ženka tako pripremljeno gnjezdo bez problema brzo pronalazi, prihvati i kreće s izgradnjom. Gnjezdo bude gotovo za 2-3 dana. Dok pravi gnjezdo ona se i pari. Nakon završetka gnjezda počinje sa nošenjem jaja. Snese u prosjeku 4-6 jaja. Inkubacija traje 13 dana.
    ******Tu prekidam (a ima još) je je van teme off topic,a odnosi se na othranu mladih...Pozzz
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar uto 8 vel - 10:27

    ********* Važna napomena, sve ovo što sam napisao(a ima još stvarno puno, tek sam na AviFauni), su "varijacije na temu", a što znači različita iskustva uzgajivača, prilagodbe,načini i pristupi istoj stvari.
    -Molim(vezano za ovu temu), ako netko ima SVOJ način, pristup , neka slobodno napiše, a naj više bih zamjerio nekom "dežurnom" da traži mane, nedostatke,greške napisanom........
    -Znači moj savjet je ne kritizirati napisano( a to je najlakše), nego ponuditi BOLJE-MODERNIJE rješenje,svoj način,svoj pristup,shvaćanje (PERSONAL TOUCH).....jer ću popizdit Hahahahaaaa
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by echeberija uto 8 vel - 15:37

    Pomenuti gospodin , autor teksta , iz Pirota ima jos nekoliko kvalitetnih tekstova o stiglicima uopste o ishrani i slicno. Ovaj tekst sto ste otkucali imam skeniran , ali neka ovaj post je prilagodjen ovom forumu.
    avatar
    bizar


    Broj postova : 389
    Age : 65
    Location : Split-Podstrana
    Registration date : 21.09.2010

    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by bizar sri 9 vel - 7:24

    echeberija je napisao/la:Pomenuti gospodin , autor teksta , iz Pirota ima jos nekoliko kvalitetnih tekstova o stiglicima uopste o ishrani i slicno. Ovaj tekst sto ste otkucali imam skeniran , ali neka ovaj post je prilagodjen ovom forumu.

    Bravo prijatelju, šta se čeka, "kači tekstove", uključi se napiši ili skeniraj navedene kvalitetne tekstove.
    Ja znam da je pomenuti gospodin veliki znalac grdelina, i zaljubljenik u grdeline, zvao sam ga nekoliko puta telefonom i razgovarao po 45.minuta, razmjenjivali neke snimke... navedeni gospodin mi je poslao CD snimku glasovite "KOSTINE pesme", hvala mu.
    Mislim da navedenu pjesmu nemaju mnogi ni u Srbiji. Pozzzzzz

    Sponsored content


    priprema grdelina za parenje - Page 20 Empty Re: priprema grdelina za parenje

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 2 svi - 8:21.