Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+17
krstokljun
PESTI
koce
xyz
zijada
bocka
zoranV
Dean
sgobin
turbozd
dr.nenad86
ERVINO
crv
SlavcoMk
sestoperac
ikayke
malinois
21 posters

    Utjecaj sunca na kanarince boje

    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by malinois uto 7 ruj - 21:16

    pozdrav forumasi

    Pokrenuo sam ovu temu jel me interesiraju vasa iskustva .
    Koliko je dobro izlagati suncu lipokrome i melanine ili to uopce nije bitno ???
    Ne bih zelio da se bavimo utjecajem sunca na zdravstveno stanje ptica nego iskljucivo utjecajem na melanin ,lipokrom........
    Prelistavajuci razne forume i stranice vidim da su iskustva i tvrdnje podjeljeni.
    ikayke
    ikayke
    Admin
    Admin


    Broj postova : 1510
    Age : 40
    Location : Rijeka
    Registration date : 09.09.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ikayke uto 7 ruj - 21:21

    Bas tako...iskustva su razlicita... neki zamracuju ptice, kako sam cuo talijani lipokrome drze u polumraku dok mitare... a isto tako sam cuo da je melanine dobro izlagati suncu, ne onom najjacem ali da je to dobro za melanin... osobno moji imaju odredjeni dio dana sunce u volijeti a i nisam primejtio neke negativne posliejdiceutjecaja sunca.
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sestoperac uto 7 ruj - 23:09

    Sa Momom cesto diskutujem o ovome i nikako da budemo sigurni sta je pravo.

    Moram priznati da si me u sekund preduhitrio sa ovim pitanjem, ja sam ga htio postaviti u ''pitanje za majstore'' jer mislim danije jednostavno dati odgovor.

    Ako neko ima da skenira ( a da se nece ljutiti urednici )samo taj clanak iz Batude, bilo bi dobro
    Utjecaj sunca na kanarince boje  Novabatudajedandesetb

    Uploaded with ImageShack.us
    sestoperac
    sestoperac


    Broj postova : 896
    Age : 47
    Location : Podgorica, Crna Gora
    Registration date : 07.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sestoperac uto 7 ruj - 23:10

    strana 11
    avatar
    SlavcoMk


    Broj postova : 61
    Age : 49
    Location : Makedonija
    Registration date : 20.03.2010

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by SlavcoMk uto 7 ruj - 23:39

    Jas imam negde procitano deka za 100% iskoristuvanje na karotinot , potrebno e odredena toplina i sonceva svetlina okolu ova moeto iskustvo e nula...
    avatar
    Gost
    Gost


    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by Gost uto 7 ruj - 23:57

    malinois je napisao/la:pozdrav forumasi

    Pokrenuo sam ovu temu jel me interesiraju vasa iskustva .
    Koliko je dobro izlagati suncu lipokrome i melanine ili to uopce nije bitno ???
    Ne bih zelio da se bavimo utjecajem sunca na zdravstveno stanje ptica nego iskljucivo utjecajem na melanin ,lipokrom........
    Prelistavajuci razne forume i stranice vidim da su iskustva i tvrdnje podjeljeni.
    -------------- Malinois, izvini što ti skrećem s teme, o utjecaju sunca sam stvarno dosta čitao(za druge ptice, ptice pjesme, ljude...) već sam nešto o tome pisao...ali su me sasjekli......
    Samo bih rekao da za čovjeka, je dosta 2-3 puta tjedno, izlaganje suncu po 10.ak minuta, a dosta je dio lica, ruka...ili drugi dijelovi tijela.

    Šestoperac, molim koji je to broj batude iz koje godine???? Ja sam se potrudio da skupim i kopiram koliko sam mogao..... možda mogu biti od koristi???
    k
    Kakva je mogućnost prvih 5. brojeva AVIFAUNA, da mi netko fotokopira i pošalje???? Spasio bi me. Pozzzzz
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv sri 8 ruj - 1:22

    malinois je napisao/la:pozdrav forumasi

    Pokrenuo sam ovu temu jel me interesiraju vasa iskustva .
    Koliko je dobro izlagati suncu lipokrome i melanine ili to uopce nije bitno ???
    Ne bih zelio da se bavimo utjecajem sunca na zdravstveno stanje ptica nego iskljucivo utjecajem na melanin ,lipokrom........
    Prelistavajuci razne forume i stranice vidim da su iskustva i tvrdnje podjeljeni.

    Malinois tema je vrlo zanimljiva. Teorija ima otprilike kolko i autora... Za divlje ptice je lako pronači odgovor. Boravak u prirodi i promatranje.
    Poznato je da je izlaganje suncu izravno primanje vitamina D. Njegovo doziranje određuje ,,termostat'' odnosno regulacija tjelesne temperature.Ptica u prirodi to sa lakoćom rješava pokretljivošću , od samog premještanja iz hladovine na osunčano mijesto i obrnuto pa do sezonskih migracija koje mogu biti od oblika skitnje pa do selidbe sa jedne hemisfere na drugu.
    Izlaganje suncu koliko korisno , toliko može biti i pogubno , čak i u prirodi.

    Mislim da za početak treba razlučiti što je to izlaganje suncu .Dali je to volijerski način držanja pa ptica određeni dio prostora ili određeni dio dana ima mogučnost sunčanja ili iznošenje kaveza na osunčano mjesto ili je dovoljno da ptica boravi vani bez izravnog izlaganja sunčevim zrakama?
    Mnogi od nas su vidjeli kako izgleda šok koji kanarinac ponekad doživi kada ga se naglo iznese na prejako sunce.Liči na napad epilepsije. Jednako tako se pitamo zašto su nekim mladim češljugarima noge crne a drugima ne , zašto nedostaje perje na vratu ili oko očiju ? Što se dogodi crvenookoj ptici pri naglom izlaganju suncu? Zašto karotinirane ptice osobito lipokromske slabije trpe vručinu?
    Ovdje će od velike važnosti biti osobna iskustva.Evo ja bih naveo primjer našega Trave (nadam se da se neče ljutiti što ga nisam predhodno pitao za odobrenje).Naime u počecima njegova bavljenja onixima kada je to bila tek priznata pasmina , iznenadilo me je u kojoj mjeri su te ptice bile izložene suncu .Gotovo čitav dan uz malo zaklona. Obrazlagao je to pozitivnim djelovanjem sunca na koncentraciju melanina.
    Prilikom posljednjeg posjeta prije nekoliko mjeseci vidio sam da mu je uzgoj melaninskih ptica u potpunosti interijeran , uključujući i letilicu .
    Eto , volio bih da se Trava javi i iznese i obrazloži svoja iskustva i zapažanja.
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by ERVINO sri 8 ruj - 12:19

    malinois je napisao/la:pozdrav forumasi

    Pokrenuo sam ovu temu jel me interesiraju vasa iskustva .
    Koliko je dobro izlagati suncu lipokrome i melanine ili to uopce nije bitno ???
    Ne bih zelio da se bavimo utjecajem sunca na zdravstveno stanje ptica nego iskljucivo utjecajem na melanin ,lipokrom........
    Prelistavajuci razne forume i stranice vidim da su iskustva i tvrdnje podjeljeni.


    Pozdrav,Malinos dobro je to pitanje za "majstore". Mnogi bi "forumaši" to mogli znati i objasniti ostalima.

    Iskustva i tvrdnje su podjeljeni a da bi shvatili zašto najprije moramo znati osnovnu razliku između pigmenta melanina i lipokroma......

    dr.nenad86
    dr.nenad86


    Broj postova : 756
    Age : 37
    Location : NIS
    Registration date : 22.04.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by dr.nenad86 sri 8 ruj - 17:47

    Evo da se ukljucim malo u ovu diskusiju jer dugo vreme nista nisma pisao, nisam imao ni volje ni zelje, ali kako krece sezona pticarenja polako se vracam u normalu.


    Moje iskustvo sa kanarincima boje govori da sunce i izlaganje suncu pojacava melanin, ali gde i kako??
    Preprosle godine sam svoje normal ahat crvene mozaike cuvao na terasi gde nije bilo puno sunca severna strana, sto se tice melenina bili su korektni, svetle noge , nokti bas kao sto treba d aima ahat, prosle godine sam ih cuvao na takvom mestu gde ih je sunce przilo od samog svitanja do zalaska i na kraju kada sam ptice vec razvrstavao i gledao primetio da skoro sve imaju tamnije noge i tamnije nokte za nijansu, dok je melanin na perju isti ili blago pojacan, doso sam do zakljucka da na suncu dobijaju pojacan menanin na nogama, noktima jer sam sa skoro istim pticama radio, tj isti genetski materijal kao i preprosle godine a sada ispadose malo taminje noge i nokti. Ne mora ovo biti tacno to je samo moje misljenje zasnovano na osobnom zapazanju.....

    P.s Prof malinios bravo za temu king

    Pozdrav cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 0:52

    malinois je napisao/la:pozdrav forumasi

    Pokrenuo sam ovu temu jel me interesiraju vasa iskustva .
    Koliko je dobro izlagati suncu lipokrome i melanine ili to uopce nije bitno ???
    Ne bih zelio da se bavimo utjecajem sunca na zdravstveno stanje ptica nego iskljucivo utjecajem na melanin ,lipokrom........
    Prelistavajuci razne forume i stranice vidim da su iskustva i tvrdnje podjeljeni.

    Malinois , evo malo zapelo , lista se dr. Lozovina Very Happy

    A bome i ti si formulira pitanje advokatski Very Happy Očito je da ,kao što i priliči jednom meštru tvoga renomea , znaš i odgovore .

    Mudro si naveo da te ne zanima utjecaj sunca na zdravstveno stanje nego te zanima učinak na boju i izgled ptice za izložbeni period.
    Izgleda da melanin nije sporan. Uzgajivači crnih ptica rado će omogučiti pticama izlaganje suncu koje osobit učinak ima na boju kljuna nogu i noktiju.
    Kod ahata drNenad je vrlo slikovito opisao svoje iskustvo , do u detalj i što je zanimljivo različite uvjete na skoro istom priplodnom materijalu.
    Sunce , izgleda daje jednu tamniju nijansu i tu nema sumnje.

    A što se događa kod lipokromskih ptica , koje su k tome i takmičari pijeva pa prolaze razne režime osvijetljenosti, mislim da bi nam Malinois imao štošta ispričati Suspect .
    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by turbozd pet 10 ruj - 1:45

    Do prije par godina ptice sam držao u potkrovlju.Sunca i miseca što se kaže nisu vidili,ali ja nikad poslije nisam imao tako dobre lipokrom crvene i žute kanarince.Moji zadnji lipokromi iz potkrovlja su sa izložbe PH u Zagrebu 2007g di sam odlično proša.Kolega iz društva uzima od mene dva para lip. crvenih 2007g. i od tada on me pobjeđuje na izložbama, ali njegova volijera je tako reći soba bez sunca polu mrak.Ja mislim da to nešto znači,jer i Klaudio K.naš nekad najbolji uzgaivač lip.kanarinaca je svoje mlade u mitarenju držao u malim volijerama okrenutim od sunca u debeloj hladovini,a bio je na svijetskoj izložbi što se kaže u malom finalu.Zaključak:ima tu nešto Wink
    sgobin
    sgobin


    Broj postova : 361
    Age : 50
    Location : Zadar
    Registration date : 02.10.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by sgobin pet 10 ruj - 10:14

    Ponukan ovim Hrvojevim iskustvom o držanju svojih lipokrom ptica u potkrovlju i tad postignutim rezultatima u uzgoju sjetio sam se našeg kolege Mira Višića koji također
    drži ptice u potkrovlju ali s bitnom razlikom što uzgaja melaninske tice.

    Taj prostor je osvjetljen malim prozorčićem i to sa zapadne strane.Ono što on godinama radi je da strogo selekcionira kvalitetan genetski materijal za daljnu reprodukciju u čemu je nedvojbeno uspješan što govore i ostvareni uspjesi na izložbama.

    Iz svega toga se da zaključiti da je kvalitetan genetski materijal osnov svega a ostalo ,tipa izlaganje sunčevom svjetlošću ,prehrana i sl. su nijanse koje apsolutno u nekoj mjeri mogu utjecati na fenotip ptice.
    Pozdrav cheers
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 16:35


    Eto , sinoć me uzgajivač iz Danske uvjerava da Birdlamp u potpunosti može zamijeniti sunčevo svijetlo , čak i u smislu potrebe za vitaminom D. Kaže da je veći problem skučen prostor sa lošom izmjenom zraka i bez regulacije vlage.
    A ipak , kad vidim svoje u letilici kad legnu na osunčano mjesto i našešure perje i rašire jedno krilo, pa malo kasnije drugo...Ma vidiš da uživaju Very Happy
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by Dean pet 10 ruj - 16:54

    kod mene ne vide ni sunca ni mjeseca Very Happy samo arcadia bird lamp, mišljenja sam da sunčeva svjetlost utječe u nekoj manjoj mjeri na fenotip ptica, međutim niti če sunce od lošeg tića napraviti dobroga, niti obrnuto.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 17:06

    Dean je napisao/la:kod mene ne vide ni sunca ni mjeseca Very Happy samo arcadia bird lamp, mišljenja sam da sunčeva svjetlost utječe u nekoj manjoj mjeri na fenotip ptica, međutim niti če sunce od lošeg tića napraviti dobroga, niti obrnuto.

    Deane , di si nabavio ,,arcadia bird lamp''? Postoji li mogučnost nabave u Hrvatskoj? I dali jačinu ili količinu rasvjetnih tijela treba prilagoditi kubikaži prostora ili postoji način ,,usmjeravanja''.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by Dean pet 10 ruj - 17:11

    crv je napisao/la:
    Dean je napisao/la:kod mene ne vide ni sunca ni mjeseca Very Happy samo arcadia bird lamp, mišljenja sam da sunčeva svjetlost utječe u nekoj manjoj mjeri na fenotip ptica, međutim niti če sunce od lošeg tića napraviti dobroga, niti obrnuto.

    Deane , di si nabavio ,,arcadia bird lamp''? Postoji li mogučnost nabave u Hrvatskoj? I dali jačinu ili količinu rasvjetnih tijela treba prilagoditi kubikaži prostora ili postoji način ,,usmjeravanja''.

    postoji u Hrvatskoj, kupio sam zadnje kod renata u Rijeci, a ima i u Puli u jednom shopu, ako ne možeš nabaviti te isto su ti dobre i ...osram biolux a ja mislim da su i jeftinije Wink
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 17:18


    Deane , daj reklamiraj malo Renata Very Happy

    Možeš li navest koji broj za kontakt? Da se raspitam za cijenu i ponudu...
    zoranV
    zoranV


    Broj postova : 2908
    Age : 57
    Location : Poreč-Livno
    Registration date : 26.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by zoranV pet 10 ruj - 20:23

    ima ih kod Renata u Dražicama (Rijeka)
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 20:43

    zoranV je napisao/la:ima ih kod Renata u Dražicama (Rijeka)


    Zorane hvala , nego na snimkama smo vidjeli da si svoje ljubimce držao i u volijerama i u prostoriji.Kakva su tvoja iskustva sa faunom i hibridima glede ove teme odnosno utjecaja sunca na boju ptice ?
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by bocka pet 10 ruj - 21:41

    Pratim ovu temu u oČekivanju da se ptičari proiznesu u pozetivnom smislu odnosno da sunce jako dobro utiče na ptice.
    Pošto ja ne iznosim ptice na takmičenje i nisam opterečen sa kakve boje postžu isunčane ptice, međutim primetio sam kod ne intezivnih bakarca ptice dobijaju fantastičnu boju, napraviču slike ali prvo nek se ptice izmitare.
    Druga stvar, kad vidim ptice kako legnu i otvore krila i rep pa sunčajuse to mora da im prija, ja mislim da stime ptice se i leče od neke njihove bolesti.
    Ako neko ima neke dokaze kako sunce utiče na pticama to bi me jako interesiralo.

    Pozdrav Bocka
    zijada
    zijada


    Broj postova : 354
    Age : 50
    Location : Split
    Registration date : 07.08.2010

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by zijada pet 10 ruj - 22:13

    bocka je napisao/la:Pratim ovu temu u oČekivanju da se ptičari proiznesu u pozetivnom smislu odnosno da sunce jako dobro utiče na ptice.
    Pošto ja ne iznosim ptice na takmičenje i nisam opterečen sa kakve boje postžu isunčane ptice, međutim primetio sam kod ne intezivnih bakarca ptice dobijaju fantastičnu boju, napraviču slike ali prvo nek se ptice izmitare.
    Druga stvar, kad vidim ptice kako legnu i otvore krila i rep pa sunčajuse to mora da im prija, ja mislim da stime ptice se i leče od neke njihove bolesti.
    Ako neko ima neke dokaze kako sunce utiče na pticama to bi me jako interesiralo.

    Pozdrav Bocka
    Ne treba te se bojat da vam je ptica bolesna.To je jednostavno ptica iz sunca preuzima D vitamin i stim dobija lipše perje i jača kosti.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by xyz pet 10 ruj - 22:19

    Mali osvrt na ovu zanimljivu temu;

    tići se rado izlažu suncu, jer im ono između ostalog pomaže kod parazita perja (tekuti, grinje) a šta se tiče boje, izravna je veza između vitamina D i raznih karotena, vitamin D ima funkciju ugradnje istih u perje.

    Zanimljivo je da i ptice u (relativnoj) tami mogu isto tako lijepo se obući ako imaju visok udjel konoplje u prehrani, koja je jako bogata vitaminom D.

    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by crv pet 10 ruj - 22:36

    drazenxp je napisao/la:Mali osvrt na ovu zanimljivu temu;

    tići se rado izlažu suncu, jer im ono između ostalog pomaže kod parazita perja (tekuti, grinje) a šta se tiče boje, izravna je veza između vitamina D i raznih karotena, vitamin D ima funkciju ugradnje istih u perje.

    Zanimljivo je da i ptice u (relativnoj) tami mogu isto tako lijepo se obući ako imaju visok udjel konoplje u prehrani, koja je jako bogata vitaminom D.


    Misliš li pri tom na ,,škurecu''?
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by xyz pet 10 ruj - 23:13

    Ne, ona nije u doba godine kad je mitarenje.. a i ne prakticirah je ima jako puno godina..
    čisto sam mislio na tića u tamnoj prostoriji, ne da je mrak, da se oblači u miru i uz veću vlažnost i dosta konoplje.. dođe sjajan ko dukat.. doduše to se odnosilo na gardelca, a valjda onda igra i za kanarince.

    avatar
    koce


    Broj postova : 360
    Age : 58
    Location : split
    Registration date : 16.04.2010

    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by koce pet 10 ruj - 23:20

    drazenxp je napisao/la:Ne, ona nije u doba godine kad je mitarenje.. a i ne prakticirah je ima jako puno godina..
    čisto sam mislio na tića u tamnoj prostoriji, ne da je mrak, da se oblači u miru i uz veću vlažnost i dosta konoplje.. dođe sjajan ko dukat.. doduše to se odnosilo na gardelca, a valjda onda igra i za kanarince.




    Kod mene isto,godinama minjam grdeline u polu mraku,u hladnijoj prostoriji.Uz pojačanu prehranu,prominu se nevjerovatno brzo i sa odličnom bojom.Pojačam konoplju i lan,zelenila svaki dan i jajačane smjese svako drugi dan.

    Sponsored content


    Utjecaj sunca na kanarince boje  Empty Re: Utjecaj sunca na kanarince boje

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: sub 27 tra - 4:29.