Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
echeberija
bocka
seadriver
krnjolac
CASPER
xyz
zoranV
Merlo
many
Carduel
MARIN
ticar
zvrcko sen
crv
PESTI
Miljenko
20 posters

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Carduel uto 22 pro - 1:58

    Miljenko je napisao/la:Carduel, isto nas zanima period lezenja i dok se mladi nisu poceli crvenit. Uvjeti, prisutnost acaka, drugih grdelina,....?

    Mladi su iz tri gnijezda, slušali su cijelo vrijeme oca - očaka, nije bilo u prisutnosti niti jednog drugog očaka samo majke koja ih je mogla učiti javljanjima i cikanjima.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv uto 22 pro - 3:59

    Moja dva mladca koje je odgojila kanarinka sad su stari šest miseci, možda malo i više.Otac im je solidan pivač, mater sa iste pozicije .Izlegli su se uprostoru u kojem su dominirali grdelini(Angel zna-Brela).Kako u periodu koji su proveli u gnijezdu oko njih nije bio niti jedan grdelin u pismi osim oca koji je bio zauzet novom kovadon oni doslovno nisu pokupili ništa.Nemaju normalan zov ni grdelina ni kanarina.Ispuštaju neke neartikulirane zvukove koji se ne mogu ni sa čime usporedit. Dakle pivačku genetiku koja zasigurno leži u njima nije za rane mladosti imalo šta potaknuti.Iako čuju i slušaju samo grdeline oni su dosljedni svome drobljenju i škripanju. Primjer drugi: U prijatelja tz Zadra mladi su priko matere nasljedili ujakovo( ne čačino) trostruko pletivo iako je ujak partija prije njihova izleganja.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Carduel uto 22 pro - 5:00

    crv je napisao/la:Moja dva mladca koje je odgojila kanarinka sad su stari šest miseci, možda malo i više.

    Mislim da je problem u ovom detalju. O ovome je pisao gosp. Lolić u jednom broju Batude kako je prve grdeline uzgojio tako da ih je kanarinka othranila i da je njihova pjesma sličila pjesmi grmuše. Mislim da "grdeline pjesme" moraju othraniti njihovi biološki roditelji a za sve ostalo nije bitno.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv uto 22 pro - 11:42

    Dakle važnost ženke nije u goloj genetici i reprodukciji.Ovi primjeri upućuju na to da ona odgaja i socijalizira mlade u samome početku. Na to sam mislio kad sam napisa da ženka ima više od pola udjela u prenošenju pisme.
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost uto 22 pro - 21:38

    Carduel je napisao/la:
    crv je napisao/la:Moja dva mladca koje je odgojila kanarinka sad su stari šest miseci, možda malo i više.

    Mislim da je problem u ovom detalju. O ovome je pisao gosp. Lolić u jednom broju Batude kako je prve grdeline uzgojio tako da ih je kanarinka othranila i da je njihova pjesma sličila pjesmi grmuše. Mislim da "grdeline pjesme" moraju othraniti njihovi biološki roditelji a za sve ostalo nije bitno.

    Lolića ti pisma nije zanimala nikada ,i zato ga ne možeš u tom kontekstu spominjati.
    Lolić je vrhunski uzgajivač,i baštarder i sve naj, naj ,naj, ali pisma čovika ne zanima.

    """Mislim da "grdeline pjesme" moraju othraniti njihovi biološki roditelji a za sve ostalo nije bitno"""

    Ja mislim upravo suprotno od ovoga; ustvari ,mislim da je sve bitno, a opet je faktor sriće ,taj koji je presudan(znači sve optimalno,SVI mogući uvjet ispunjeni,a opet - ništa).Ne znam, možda griješim,moje iskustvo šta se tiče ovoga(uzgoja grdelina) je skromno,a meni je uvik najdraže govorit svoje iskustvo,jer u istinitost toga sam 100% siguran,a u tuđa i ne baš(opet iz iskustva).
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko uto 22 pro - 23:27

    Stvarno je puno factora koji utjecu na konacni ishod, a tu (za sada) i srica igra veliku ulogu. Tesko (gotovo nemoguce) je dat vaznost jednom factoru (vizavi drugog) ako se nema pravu kontrol-skupina, pa usporedjivati. Ovo je posal za veliku institucija, a kako ce jedan mali uzgojivac tu iskopat nesto...ja ne znam?

    Pesti nam je lipo reka da treba ici postepeno, korak po korak, pa se mozda i pomaknemo iz nule. Trebao bi covik posvetiti, samo ovome, 20 svojih godisc, ....nista, idemo svi u samostane, ionako su prazni.

    Mozda otvaramo pandorinu kutiju, ali sto se tu moze, ako ne probamo necemo znat kako izgleda iznutra?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko uto 22 pro - 23:32

    U vezi izbora ocaka (jedan od prijasnih postova, i za one koji vec imaju generacije domestioficiranih), jedno pitanje:

    Da li prakticirate koristenje jednogodisnjaka-muzjaka, za parenje? Ili cekate da tica sazrije, barem dvi mode?
    Ja za sada cekam drugo godinu, ali da li ovo nesto znaci neznam,....jer ovako i onako nemam mladih.
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Carduel sri 23 pro - 0:18

    angel je napisao/la:

    Lolića ti pisma nije zanimala nikada ,i zato ga ne možeš u tom kontekstu spominjati.
    Lolić je vrhunski uzgajivač,i baštarder i sve naj, naj ,naj, ali pisma čovika ne zanima.

    Moje iskustvo je različito od tvoga (dobro se poznajemo), a što se tiče Lolića kao čovjeka i uzgajivača tu je veličina u svakom pogledu.

    """Mislim da "grdeline pjesme" moraju othraniti njihovi biološki roditelji a za sve ostalo nije bitno"""

    angel je napisao/la:Ja mislim upravo suprotno od ovoga; ustvari ,mislim da je sve bitno, a opet je faktor sriće ,taj koji je presudan(znači sve optimalno,SVI mogući uvjet ispunjeni,a opet - ništa).Ne znam, možda griješim,moje iskustvo šta se tiče ovoga(uzgoja grdelina) je skromno,a meni je uvik najdraže govorit svoje iskustvo,jer u istinitost toga sam 100% siguran,a u tuđa i ne baš(opet iz iskustva).

    Nisam nigdje uspio pročitati da je netko napravio nešto sa mladima koje je kanarinka othranila. Zato bi zamolio sve uzgajatelje koji uzgajaju i kanarince i štigliće da nešto o tome kažu jer kanarince ne uzgajam pa je tu moje iskustvo = 0.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv sri 23 pro - 1:21

    Prava domestikacija bi tribala ić bez dadilja.U startu bi se stvorila selekcija dobrih roditelja a to se direktno veže i na učenje pisme, koju mladi,, čuju već iz jaja,,.bez kvantiteta teško da će biti ikakva rezultata.Kvantitet zato šta bi nam se moglo posrećit sa onim šta ženka donese u dotu.Znači osnov za početak su zdrave tice kolko-toliko kontroliranog porijekla sa izraženom voljom za pismu.Kada bi se (normalno da je ovo idealizirano) kontinuira uzgoj virujen da bi bilo posla za meštre od uva ka šta su naši Angel i Marin samo šta bi njihova selekcija tribala ić suprotnim smjerom-od ničega prema nečemu.
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 12:15

    Mislim da geni više igraju ulogu od kvantite,jer to ti je kao loto od deset nadaš se da češ ubosti jednog dva da imaju volju i žar za pjev.Po mome genetika više igra ulogu ženka i mužjak pravilno upareni davati će strašne potomke,koji će svaki pa i onaj sa manje volje za pjev biti vrhunski.Ulogu igra alfa mužjak i alfa ženka u gnijezdu,to ti je ono i sami znate kada ptica ima 5 onda su dvije najjaće i najviše intenzivne u boji,opčenito jake i vrhunske dvije več slabije i blijeđe a ova zadnja je za pustiti jer i veličinom zna biti manja itd,ponekad zna biti i da su sve podjednake,ali tada roditelji moraju biti "krema" od ptica snažni u svakom pogledu.Ako imate potomke od ptica koje nisu preustrajni pjevaći onda bi trebali znati bar jedno do dva koljena unatrag kakve roditelje i djedove imaju,da se ne zaletavate a pticu ne možeš naučiti da bude pjevač ako to nije ni genetski,jer neke lakše uče neke uopče ne,ptice su različite kao i ljudi,vjerujte mi nema dvije iste!To ti je isto kao da kažeš da češ naučiti čovjeka bez sluha da isto pjeva kao netko tko pjeva cijeli život i to mu je u genima i to voli i osječa muziku!
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 13:01

    Many kužim te ali pokušajmo korak po korak definirat osnovu za početak uzgoja grdelina pisme.Evo krenimo sa predpostavkom da imam zadovoljavajuće uvjete (volijere, vanjske, unutarnje, boksove...) i imam mužjaka sa pjesmom (nekakvom ,jer uvik ima bolja pa se ne usuđujem niti ocjenjivat).Porijeklo nepoznato ,mislim na očev pijev.Ptica je po izgledu c.balcanica ali ima bijeli podbradak. E sad, kakvu mu ženku ponudit? Balcanicu , c.carduelis izraženih boja ,na granici dimorfizma ili da prednost dam ćeri provjerenoga pivača, bez obzira na izgled?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 13:13

    ne gledaj na izgled to ti prvo velim ako hočeš pjevača,iz iskustva znam da znaju biti ptice rekao bih šrot kako se kaže bez točki tako rekuć,maska jadna i vrlo mala divalj ko tornado,ali za pjev može biti briljantan bolji od onih gizdelina.Kada dobiješ takvim parenjem tj ako znaš da li je ženka imala takvoga u svojoj liniji tj familiji,onda si na konju,jer boju uvjek možeš naknadno dodati kroz parenje dva pa povratnim parenjem dobiješ ljepotana sa pjevom,rekao bih Elvisa,ha,ha!
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 13:24

    Ok , tu se sada osvrćemo na temu poput ,,gospodin Marek je napisao,, znaš ono ,,Dame biraju,, Šta s tim?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 13:32

    ne gledaj na izgled to ti prvo velim ako hočeš pjevača,iz iskustva znam da znaju biti ptice rekao bih šrot kako se kaže bez točki tako rekuć,maska jadna i vrlo mala divalj ko tornado,ali za pjev može biti briljantan bolji od onih gizdelina.Kada dobiješ takvim parenjem tj ako znaš da li je ženka imala takvoga u svojoj liniji tj familiji,onda si na konju,jer boju uvjek možeš naknadno dodati kroz parenje dva pa povratnim parenjem dobiješ ljepotana sa pjevom,rekao bih Elvisa,ha,ha!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 13:32

    ne gledaj na izgled to ti prvo velim ako hočeš pjevača,iz iskustva znam da znaju biti ptice rekao bih šrot kako se kaže bez točki tako rekuć,maska jadna i vrlo mala divalj ko tornado,ali za pjev može biti briljantan bolji od onih gizdelina.Kada dobiješ takvim parenjem tj ako znaš da li je ženka imala takvoga u svojoj liniji tj familiji,onda si na konju,jer boju uvjek možeš naknadno dodati kroz parenje dva pa povratnim parenjem dobiješ ljepotana sa pjevom,rekao bih Elvisa,ha,ha!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 13:39

    Istina je ali ptica prvenstveno čučne na pjev,boja dokazuje u prirodi kvalitetnu ishranu tj odličnog hranitelja obitelji.Ptice su audio vizualna bića,ali puno polažu u pjev,ženka koja je očarana pjesmom čučne to valda znaš.probaj staviti mužjaka koji je slabpjevač i puštaj ženki pjesmu od šampiona,vidjeti češ što če biti.Inače zna se dogoditi i da ptica tj mužjak ispusti namjernom izmet pred ženkom pa kad ona vidi veličinu toga shvati da mužjak ne gladuje te če biti odličan hranitelj mladih pa i nje,eto kriteriji ženke su svakakvi!


    Zadnja promjena: many; ned 27 pro - 13:45; ukupno mijenjano 1 put.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 13:44

    A kombinacija u pripremi: jedan mužjak više ženki?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 13:51

    jer ti to meni testiraš znanje,he,he profesore,za više ženki rekao bih ne zato jer več spajanje prirodnih parova u volijeri mislim da je prava stvar,stavimo par mužjaka par ženki,i promatrajmo ih svaki dan pomno oko kraja veljače sami se razdvajaju u prirodne parove,takvi su najbolji i osiguravaju mirnoču i privrženost ženke prema mužjaku.Možemo uočiti prvo ljubljenje dok su u jatu,potom lepšanje u paru itd,onda i hranjenje,to su parovi na temelju simpatija ženke,prisiljavanje može biti samo kod bastardiranja i ukrštanja,ok inače bar po mom ovo je najbolje,moje subjektivno mišljenje!Inače ako imamo linijsko parenje onda bih isto preferirao jednu ženku više mužjaka ali ipak dame biraju to je činjenica,o ženki ovisi baš sve,ženku i ulovljeni mužjak spari,ali ženka mora biti domestificirana i to je ključ do bilokakvog uzgoja1
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 14:16

    Nije testiranje nego pokušaj konstruktivnosti dok nije uletio destruktivac(čudo da nije već). Dakle izdvojili smo par.Kraj veljače-početak travnja puštam ih u vanjsku polunatkrivenu volijeru ili boks ,tko šta ima.Ako je vanjska kao moja ,kakav pod? Zemlja, pijesak ,šljunak,rešetka,beton, kombinacije...?
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Merlo ned 27 pro - 14:34

    Materija dosta zanimljiva momci samo naprid.Meni se najbolje pokazalo vanjska volijera 100x200x200 i podloga poda slama konoplje http://cgi.ebay.de/Hanf-Einstreu-Nagereinstreu-Hanfstreu-150-ltr-14-Kg_W0QQitemZ300380261003QQcmdZViewItemQQptZde_haus_garten_tierbedarf_klein_nagetiere?hash=item45f00f0a8b
    iako mislim da bi idealni uvjeti bili u cibama 100x50x50 sa mogucom pregradom u slucaju da muzjak pravi probleme zenki.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 15:38

    Merlo eto i to smo apsolvirali. Idemo dalje: Imamo sriće ,upareni su, kljunovi pobilili ,ženka počinje nosat po kavezu nekakva perca.Šta joj ponudit od materijala za gradnju i kakva gotova gnijezda, koji promjer?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 18:01

    ja bi ih stavio u volijeru čim veču tj neka matičnjaci budu uvijek u volijeri koja bi bila njihova a mladi pi išli pogajbama i u pripremu za slijedeču godinu.Za gnijezdo u manjim volijerama odnosno večim gajbama ide gnijezdo ili plastično za kanarince ili pleteno uz uvijet da se uzme neka grančica dvije ovih borova za božić umjetnih pa se malo zakamuflira biti će time bolje.

    Ovo važi za potpuno domestificirane ptice,za one malo na svoju ruku ja sam preferirao uniojeti neku puzavicu u kanti tj živu pa sa njiom kamufliram mjesto za gnijezdo koje može biti opet velim ili neke guste rašlje ili malo isprepleteni umjetni bor,inače najbolje je staviti grančicu ariša samo odpadnu iglice pa imaš ništa

    Materijal je nježan opče poznato je da su češljugari majstori u pletenju gnijezda pa se vješto koriste paučinom kao vezivom,ponuditi im malo grančica jer to upotreblavaju kao podlogu i to da su neke mekše grančice korova,onda malo mahovine isto kao podloga i to koriste,vunice od ovce pramenke,razčehanu da se ne zapetljaju noktima jer je to za unutrašnjost i formu odnosno termo izolaciju gnijezda,dobro je i narezanu na 4 cm konjsku dlaku za udubinu osim toga ima i faktor oblikovanja koji se radi palminim izdancima možda ste vidjeli ono što raste uz deblo palme,ima u kauču ako imate kauč za baciti to je ono gdje su federi,odlično za gnijezdo a i ptice to obožavaju!
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 18:06

    Da nastavim onda pojačati ishranu dodati jajčanu i mješavinu sa pojačanim udjelom kalcija,biljnu prirodnu tj animalnu hranu dodati u velikim količinama tj koliko ženk treba,normalno da i mužjak to jede jabuka je e vitamin i djelujejako na nagon.Ako je sve ok ženka če prokvocati mužjak če ju oploditi i početi če nešenje jaja gdje ženka nakon 4 jaja počne ležanje ako ima 6 jaja.Mužjak če ju vjerojatno hraniti ako nije od takvih koji ne hrane a ima i takvih!
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 27 pro - 20:05

    Ako mi ženka odluči gnijezditi se u dijelu koji nije natkriven?Imam tise i pačemprese u loncima, jesu li oni dovoljna zaštita od atmosferalija?
    many
    many


    Broj postova : 762
    Age : 49
    Location : Čazma
    Registration date : 13.10.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by many ned 27 pro - 20:13

    To i nije baš ok ideja jer ti si uzgajivač i staviti češ raslinje tamo gdje je natkriveno,ti si šef zar ne!Tisa je bolja ali eto u čempresu sam našao ove godine gnijezdo sa poletarcima!

    Sponsored content


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost - Page 2 Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 8:12.