Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+16
echeberija
bocka
seadriver
krnjolac
CASPER
xyz
zoranV
Merlo
many
Carduel
MARIN
ticar
zvrcko sen
crv
PESTI
Miljenko
20 posters

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko čet 17 pro - 0:47

    Do sada smo se dosta bavili pripremom i uzgojem grdelina opcenito. Isto tako, skola, obuka, dizanje forme, pjev... za mlade.

    Ovu temu bi iskoristili za razmjenu iskustava i raspravu uzgoja grdelina-pjevaca, ali fukus bi bio:

    1. Priprema i lezenje (selekcija parova, priprema muzjaka/zenke, sparivanje, parenje i lezenje,...), i
    2. Mladi do pocetka mitarenje (mladi u gnjezdo, prehrana, razvoj i separacija roditelja, fizicki napredak, ...)

    Znaci, nametanje pjeva tokom mitarenja, skolovanje, izolacija pojedinh, trening poslije mitarenja i zimski period, dizanje forme u proljece, skurica,....ne bi trebale biti teme rasprave.

    Kako je domestifikacija gedelina u Hrvatskoj (i susjednim zemljama) na samom pocetku ( Zvrcko Sen je naveo da vec postoje uzgajivaci u Splitu i drugim sredinama gdje su prisutni F3/F4 generacije, njihova iskustva bi nam pomogla), nadajmo se da nam nece nedostajati razmisljanja i stecena iskustva dosadasnjih a i novih clanova foruma.

    Unaprijed zahvaljujem na razumjevanju.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by PESTI pet 18 pro - 23:35

    Miljenko , uzgoj grdelina - pjevača je rjetka disciplina jer večinom se uzgajaju mutacije grdelina i tu se selekcija radi po veličini , spolnom nasljedjivanju ,dominantnom .....ali sve preko boje ili mutacije ,nitko tu ne vodi računa o pjevu.
    Malene grdeline uzgajaju donekle u toj kategoriji ali i tu treba voditi računa tko je otac ili majka. Obično se sastavi par grdelina koji postoji u odredjenog uzgajivača , a kad se pojave mladi postupak više nije za uzgajivača nego sad ptice trebaju biti kod meštra od pjeva koji se potpuno posvjeti takvim pticama i moguče je nešto i uspiti.

    Viši stupanj je kad koristimo pouzdane pjevače kao očeve , a ženke obično budu kčeri od takvih pjevača.
    Postupak poslije odvajanja mladih je jednostavniji jer sad uzgajivač može zajedno u letači ostaviti mlade sa ocem i očekivati makar slične ptice.
    Moji mladi godinama uče jedan pjev (sve generacije isto pivaju)i tu je vidljiv pomak pa se može i selekcija učiniti.
    Jedno pivanje u više grdelina daje grdelinovom pjevu poseban efekt i poklapanje u pjevanju , čak bude i zborno (dva grdelina u isti tren istu batudu)
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko sub 19 pro - 0:13

    Pesti, ovdje cemo govoriti samo o grdelinima pjevacima. Zaboravimo ostalo. Znamo da ti o vome mozes pisat "romane", a bilo bi lijepo da se i jos netko ukljuci u temi.

    Da bih se napravio neki pomak (da se forumasi malo ukljuce), postavit cu nekoliko pocetnih pretpostavki (iako znam da mnogi od nas jos nemaju takve uvjete):
    1. Na raspolaganju su nam domestificirane ptice
    2. Imamo vise ptica (muzjaka i zenki) na izbor za selekciju parova i parenje
    3. Imamo poseban prostor za parenje, samo za grdeline

    Prve korak je... parovi na papiru. Sada selektiramo muzjaka. Da li cemo izabrati:

    1. Muzjaka dobre pjesme (vjerujuci da je i genetski materjal dobar), ili
    2. Mozjaka stasitog, zdravog, lijepog, koji nam izgleda bas onaj pravi, ili
    3. Muzjaka koji je pario prosle godine, sto je sigurno, sigurno je..., ili
    4. Mladog (proslogodisnji mladi), ili
    5. Starijeg-stabilnog, barem dvije godine star. ili....

    Kako izabrati zenku? Nametnuti (nas izbor), ili prepustiti da sami formiraju parove? Tko ce biti onaj sto izabira? Zenka ili muzjak? Dizati ih u formu (pripremati za selekciju parova i samo parennje) razdvojene (zenke od muzjaka), ili u istom prostoru (ali da se ne vide, samo cuju)?
    Itd, itd...
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv sub 19 pro - 3:14

    Bog vas bagoslovio! Sa zanimanjem pratim.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by zvrcko sen sub 19 pro - 7:40

    kako ženka nosi po meni 50% pisme

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko sub 19 pro - 8:26

    zvrcko sen je napisao/la:kako ženka nosi po meni 50% pisme

    >>Tu se 100% slazem

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    >>Dobro, prema nekim radovima koji su istrazivali/proucavali razvoj pjeva kod ptica, a isto tako historijsko stvaranje pojedinh vrsta ptica pjevica, zenka je ona koja odabire partnera. Njen izbor se bazira na njegovu fizicku spremnost (osiguranje hrane) i njegov pjev tj.usporedjuje njegov pjev s pjevom pospremljenim u njenoj memoriji, odrzanje sub-podrucja podvrste. ( u ovo sam se ja uvjerio kod kanarinaca, pa mogu obrazloziti ako nekog zanima) Ako ne znamo "sub-podvrstu" kojoj zenka pripada, mozemo pristupiti sparivanju zenke s vise muzjaka, da ona izabere partnera. Ako ona izabere manje vrijednog (pjesma) muzjaka da li cemo sprijiciti ovo parenje?

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu

    Ovo je jedna od praksi kod konarinaca pjeva, kad se ima kvalitetan muzjak, koji je vec genetski ociscen. Da li upadamo u zamku ako ovo primjenjujemo kod grdelina, jer ako i imamo dobrog pjevaca kako znamo da je genetski cist? Jer, sto ako je igrom slucaja genetski materjal "zamaskiran" i nas pjevac je slucajnost dominacije odredjenih gena? Ovu metodu bih ja primjenio kad bih imao jato stabilnog dobrog pjeva, i od njih izabrao najboljeg pjevaca za parenje.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv sub 19 pro - 12:31

    Selektivni uzgoj je opčenito duotrajan i mukotrpan postupak.Koji god modus odabereš uvijek se bazira na principu pokušaja i pogreške.Zvrcko je s pravom ženki priznao pola učešća u nasljeđivanju pisme ali smatram da bi on moga bit i veći posebno u našim pionirskim pokušajima.
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by ticar sub 19 pro - 12:45

    Miljenko je napisao/la:
    zvrcko sen je napisao/la:kako ženka nosi po meni 50% pisme

    >>Tu se 100% slazem

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    >>Dobro, prema nekim radovima koji su istrazivali/proucavali razvoj pjeva kod ptica, a isto tako historijsko stvaranje pojedinh vrsta ptica pjevica, zenka je ona koja odabire partnera. Njen izbor se bazira na njegovu fizicku spremnost (osiguranje hrane) i njegov pjev tj.usporedjuje njegov pjev s pjevom pospremljenim u njenoj memoriji, odrzanje sub-podrucja podvrste. ( u ovo sam se ja uvjerio kod kanarinaca, pa mogu obrazloziti ako nekog zanima) Ako ne znamo "sub-podvrstu" kojoj zenka pripada, mozemo pristupiti sparivanju zenke s vise muzjaka, da ona izabere partnera. Ako ona izabere manje vrijednog (pjesma) muzjaka da li cemo sprijiciti ovo parenje?

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu

    Ovo je jedna od praksi kod konarinaca pjeva, kad se ima kvalitetan muzjak, koji je vec genetski ociscen. Da li upadamo u zamku ako ovo primjenjujemo kod grdelina, jer ako i imamo dobrog pjevaca kako znamo da je genetski cist? Jer, sto ako je igrom slucaja genetski materjal "zamaskiran" i nas pjevac je slucajnost dominacije odredjenih gena? Ovu metodu bih ja primjenio kad bih imao jato stabilnog dobrog pjeva, i od njih izabrao najboljeg pjevaca za parenje.

    istina ali ako je otac imao snage i talenta za pjesmu zašto to nebi i mladi nasljedili. Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Icon_question
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv sub 19 pro - 13:28

    I ženka je imala oca.Upravo tako.
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost sub 19 pro - 18:02

    zvrcko sen je napisao/la:kako ženka nosi po meni 50% pisme

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu
    Slažem se sa zvrčkom 100%.I mene to zanima i ja to ove iduće sezone mislim radit sa mojim oćakom.
    Ženku iz tog podneblja san nabavija.Zvrčko mislim da san tu ženku kod pok. Kaje i ja sluša.Bili su na dnu one velike "volijere",u desnom kantunu(prozračnog plastenika",tako san ja to kod njega zva,toliko je to veliko),u jednoj metalnoj parilici,ona i mužjak,kad san ja bija ona je pivala ,on nije.
    Ima od toga,mislim 8,9 godina.
    I ja mislim da je to jedini način za dobivat pjevače,tako je i pok. Kajo govorija,a čovik je o tome ima šta za reć,to mu je bila preokupacija.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko sub 19 pro - 20:53

    ticar je napisao/la:
    Miljenko je napisao/la:
    zvrcko sen je napisao/la:kako ženka nosi po meni 50% pisme

    >>Tu se 100% slazem

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    >>Dobro, prema nekim radovima koji su istrazivali/proucavali razvoj pjeva kod ptica, a isto tako historijsko stvaranje pojedinh vrsta ptica pjevica, zenka je ona koja odabire partnera. Njen izbor se bazira na njegovu fizicku spremnost (osiguranje hrane) i njegov pjev tj.usporedjuje njegov pjev s pjevom pospremljenim u njenoj memoriji, odrzanje sub-podrucja podvrste. ( u ovo sam se ja uvjerio kod kanarinaca, pa mogu obrazloziti ako nekog zanima) Ako ne znamo "sub-podvrstu" kojoj zenka pripada, mozemo pristupiti sparivanju zenke s vise muzjaka, da ona izabere partnera. Ako ona izabere manje vrijednog (pjesma) muzjaka da li cemo sprijiciti ovo parenje?

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu

    Ovo je jedna od praksi kod konarinaca pjeva, kad se ima kvalitetan muzjak, koji je vec genetski ociscen. Da li upadamo u zamku ako ovo primjenjujemo kod grdelina, jer ako i imamo dobrog pjevaca kako znamo da je genetski cist? Jer, sto ako je igrom slucaja genetski materjal "zamaskiran" i nas pjevac je slucajnost dominacije odredjenih gena? Ovu metodu bih ja primjenio kad bih imao jato stabilnog dobrog pjeva, i od njih izabrao najboljeg pjevaca za parenje.

    istina ali ako je otac imao snage i talenta za pjesmu zašto to nebi i mladi nasljedili. Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Icon_question

    Ticar, pa nisam ja rekao da se ne koristi ocak, vec da ovako cisto linijsko parenje ima odredjeni rizik koji nam moze zagorcit trud od vise godna. Hocu rec treba biti oprezan i pratit parenje vrlo detaljno.

    U samim pocecima nemoguce je da jedan pojedinac slozi uvjete za studiranje razvoja pjeva kod svoje matice. Trebali bi se slozit tri-cetiri ozbiljna uzgajivaca, i onda podijelit zadatke i pratit rezultate. Vjerujem da bi se onda brze doslo do maticnog jata i saznanja kako pristupiti parenju.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko sub 19 pro - 20:59

    angel je napisao/la:
    zvrcko sen je napisao/la:kako ženka nosi po meni 50% pisme

    imamo dva načina prvi

    potrebno je nači ženku iz istog podneblja odakle je mužjak ukoliko je kvalitetne pisme , jer neke pisme - zovovi, pletiva su karakteristična za pojedina područja.
    (primjer kod pok Kaje sam imao čast slušat ženku koja je imala dziju)

    drugi čisto parenje u srodstvu- linijsko
    mužjak xkći, iduće godine mužjak x unuka itd 5-6 godina i imamo mlade koji su 99% genetski isti ocu
    Slažem se sa zvrčkom 100%.I mene to zanima i ja to ove iduće sezone mislim radit sa mojim oćakom.
    Ženku iz tog podneblja san nabavija.Zvrčko mislim da san tu ženku kod pok. Kaje i ja sluša.Bili su na dnu one velike "volijere",u desnom kantunu(prozračnog plastenika",tako san ja to kod njega zva,toliko je to veliko),u jednoj metalnoj parilici,ona i mužjak,kad san ja bija ona je pivala ,on nije.
    Ima od toga,mislim 8,9 godina.
    I ja mislim da je to jedini način za dobivat pjevače,tako je i pok. Kajo govorija,a čovik je o tome ima šta za reć,to mu je bila preokupacija.

    Angele, drzimo palceve.

    Ima kod nas tri-cetiri uzgajivaca koji vec peku zanat desetak godina. Nihova iskustva bi bilo vrijedno poslusat.
    crv
    crv


    Broj postova : 1816
    Age : 58
    Location : Makarska
    Registration date : 02.12.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by crv ned 20 pro - 17:42

    Pitanje za Miljenka i Angela: Pretpostavimo da smo imali dobar genetski materijal s obe strane ili smo izvršili sparivanje u srodstvu priko odlična pivača, nije li šta se tiče pisme ključan momenat odvajanja mladih i početak školovanja? Kad bi to tribalo obavit i koje su mogučnosti da mladi do tada ,,posupaju,, nepoželjne elemente?
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko ned 20 pro - 21:20

    crv je napisao/la:Pitanje za Miljenka i Angela: Pretpostavimo da smo imali dobar genetski materijal s obe strane ili smo izvršili sparivanje u srodstvu priko odlična pivača, nije li šta se tiče pisme ključan momenat odvajanja mladih i početak školovanja? Kad bi to tribalo obavit i koje su mogučnosti da mladi do tada ,,posupaju,, nepoželjne elemente?

    Crv, ja mogu govorit samo u svoje ime.

    Moje je misljenje (nemam nikakvih dokaza, to ti je nesto iznutra dok se ne razuvjerim), da su daleko vaznija prva tri mjeseca (i kako mi pristupimo ovom periodu) nego period "skolovanja" (mitarenje i poslije) za dobivanje ptice-pjevaca. Zato i jesam ovu temu izdvojio i posvetio je ovom pocetnom periodu.

    U drugim temama (parenje i uzgoj grdelina, ŠKOLA PJEVA, KAKO SE STVARA PJEVAC?,...) vjerujem da ces naci strucne odgovore na svoja pitanja. Mozemo mi to i ovdje pisati/raspravljati, ali ce doci do ponavljanja. Eto, toliko.
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost ned 20 pro - 21:52

    Miljenko je napisao/la:
    crv je napisao/la:Pitanje za Miljenka i Angela: Pretpostavimo da smo imali dobar genetski materijal s obe strane ili smo izvršili sparivanje u srodstvu priko odlična pivača, nije li šta se tiče pisme ključan momenat odvajanja mladih i početak školovanja? Kad bi to tribalo obavit i koje su mogučnosti da mladi do tada ,,posupaju,, nepoželjne elemente?

    Crv, ja mogu govorit samo u svoje ime.

    Moje je misljenje (nemam nikakvih dokaza, to ti je nesto iznutra dok se ne razuvjerim), da su daleko vaznija prva tri mjeseca (i kako mi pristupimo ovom periodu) nego period "skolovanja" (mitarenje i poslije) za dobivanje ptice-pjevaca. Zato i jesam ovu temu izdvojio i posvetio je ovom pocetnom periodu.

    U drugim temama (parenje i uzgoj grdelina, ŠKOLA PJEVA, KAKO SE STVARA PJEVAC?,...) vjerujem da ces naci strucne odgovore na svoja pitanja. Mozemo mi to i ovdje pisati/raspravljati, ali ce doci do ponavljanja. Eto, toliko.
    I ja mogu samo reći svoje iskustvo.Ima od toga 7-8 godina.radilo se o tiću (znat će PESTI cibli cibli cibli sisli visli visli visli vinndzijuu,nisam drugačije mogao reći o kojem se radilo nego ovako,ovako je poznatiji).On je bija genetski materijal,mladac iz prirode,učen,i nadiša je učitelja.Tu godinu sam jednoga mladca iz istog područja odakle je i on,koji je bija njegov učenik,malo lošiji od njega poklonija prijatelju.Prijatelj mi je tog "učenika" parija sa ženkom također iz istog područja.Dobija je mlade(svi prstenovani).Pomalo su mu krepavali da bi na kraju osta samo jedan živ,za kojeg je mislija da je ženka.Iduću modu onaj "učenik" kojeg sam mu da nije preživija(ćaća od prstenovanog),tako da je onaj mladac kojeg je dobija osta sam(prstenovani).On ga cilo vrime drži za kuju,između ostalog i zat jer do 1.4. iduće godine nije zinija.
    I tako jednom prilikom ja kod njega,i on meni da vidim je li kuja.Gledam ga bez uzimanja u ruke ,prije bi reka da je nego da nije.Uzmem ga u ruku - nije kuja.
    Pošto je on osta bez te pisme,a i bez obzira na to on tog mladca 1.4. te idduće godine da meni.Znači on je sin od onoga tića šta ga je moj stari učija.
    Ja ga stavim 1.4. pod svog starog,i za divno čudo tić je nakon par dana počeja veršati,da bi kroz 15-ak dana u verši već sve bilo prepoznatljivo ,od moga staroga.
    Neka je doša u školu kod mog starog 7-8 miseci kasnije od svih ostalih mladaca,jedini je tu godinu osta kod mene.Skinija ga je doslovce,sa napomenom da mu je zija bila malo kraća.Starom je bila ćetvorka,njegova +3.
    Na momente niti ja ako nisam bija dovoljno skoncentriran ne bi uspija pripoznat tko od njih dvojice piva,dok se ne okrenem i pogledam.
    Eto to je moje iskustvo
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko ned 20 pro - 22:46

    Angel, da ne kopiram tvoj post (nepotrebno produzujem postove),

    Otvara se nekoliko pitanja (na neke necemo dobiti odgovor, na neke se moze raspravljati), vezane za nacin uzgoja i nasljedjivanje pjesme (genetike), generacije cemo zvati F1 (ocak), F2 (ucenik ocaka, vjerojatno srodno vezan za F1), F3 (sin ucenika):

    1. F3 je u gnjezdu i do mode slusao F2 (do njegovog uginuca), a isto tako ostale grdeline u uzgajivackoj sredini tvog prijatelja. Rekao bih da i nije bilo nekog skolovanja (izolacije), jer ga je prijatelj "drzao" kao zenku. F3 je prirodno pokupio/naslijedio pjev????

    2. Kao sto si rekao, F3 je prekasno dosao u "tvoju sredinu", "skolovanje" , zacas poceo pjevom "konkurirati/nadmetati" sredini pa bi se moglu zakljuciti da je vise rezultat genetskog nasljedjivanja, nego bilo cega drugog.?????

    3. Sada je pitanje da li bi on isto tako dobro pjevao da je ostao kod prijatelja ???? Ili je prisutnost (pa i tako kratko vrijeme) F1 ucinila svoje?

    4. Ne mozemo tocno znati koji je utjecaj imala sredina u kojoj se F3 izlegao/odrastao????

    Jedino mozemo sa nekom dozom sigurnosti pretpostaviti/prihvatiti da u ovom slucaju nije bilo striktne izolacije/skolovanja, pa je pjev F3 rezultat "ne-nametnutih" faktora.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko ned 20 pro - 22:56

    Jos sam nesto zaboravio, doprinos zenke u stvaranju F3?

    Virovali ili ne , zenka bolje memorira pjesmu, zenka bolje prenosi gene za odrzanje vrste, zenka je vrazja stvar....tako je to priroda napravila. Niti ljudska rasa nije tu iznimka.
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost pon 21 pro - 20:35

    silent


    Zadnja promjena: EUMOx; sri 23 pro - 2:27; ukupno mijenjano 1 put.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko pon 21 pro - 20:49

    Sto je Angel napisao je iskustvo, sto sam ja napisao je nagadjanje/misljenje/pretpostavka.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by PESTI pon 21 pro - 23:37

    Miljenko , samo ti nastavi ionako je puno teorija u svim temama (pjev krcat), pa zašto nebi toga bilo i ovdje.
    Ja čitam SVE! Barem si iskren .
    MARIN
    MARIN


    Broj postova : 2096
    Age : 65
    Location : Split
    Registration date : 17.11.2008

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by MARIN uto 22 pro - 0:00

    Miljenko king king king
    avatar
    Gost
    Gost


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Gost uto 22 pro - 0:07

    Marine,ja sam mislio da ce biti vise teksta Like a Star @ heaven , a sad sve razmisljam dali da klikam na
    > Prestani pratiti temu < Cool
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko uto 22 pro - 0:37

    PESTI je napisao/la:Miljenko , samo ti nastavi ionako je puno teorija u svim temama (pjev krcat), pa zašto nebi toga bilo i ovdje.
    Ja čitam SVE! Barem si iskren .

    Pesti, a sto imam od toga da "varam samog sebe"?

    Ma, mozes i ti nesto nadodati. Necemo ti mi zamjerirti, barem ne odmah, nije ovo Kalahari!

    Valjda imam jos neko tko je uzgojio dva-tri grdelina, pa napisa "memoare' u svom notesu???

    Forumasi, ne sramite se! Ne-znanje se ovdje cjeni! cheers
    Carduel
    Carduel


    Broj postova : 1278
    Age : 50
    Location : Ljubuški
    Registration date : 29.07.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Carduel uto 22 pro - 0:46

    Pozdrav svima,

    evo jedan slučaj kod kojeg je očak ostao u volijeri sa svoja 4 muška ptića do 4 mjeseca iduće godine. Mladi su slušali samo njega i na kraju niti jedan ptić nije se niti blizu približio s kvalitetom i širinom pjesme ocu. Majka je istih javljanja kao i otac i naravno sa istog podneblja.
    Miljenko
    Miljenko


    Broj postova : 816
    Age : 66
    Location : Rancho Palos Verdes, Kalifornia, USA
    Registration date : 25.04.2009

    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Miljenko uto 22 pro - 1:18

    Carduel, isto nas zanima period lezenja i dok se mladi nisu poceli crvenit. Uvjeti, prisutnost acaka, drugih grdelina,....?

    Sponsored content


    Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost Empty Re: Grdelin-PJEVAC, pripreme za parenje i rana mladost

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 19 tra - 6:46.