Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+8
Dule
komiza
bocka
lord189
Renato.M
Branimir
Zac16
refa95
12 posters

    bastardi sa frzelinom

    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka sub 31 oľu - 0:45

    Sad smo se razumeli, u volieru imam štiglice koje nisu školovane i sve ostale ptice ako si primetio.
    Cilj ovog snimka je da prestavim pjesmu bastarda od štan cajizle jer je takvo baranje postavljeno na forumu.
    Momentalno u istoj volieri su sklopljeni boksovi za parenje a štanceri su u parilice za bastardiranje.
    Echeberija, tebi je 90 min. vožnje do Skoplja pa navrati da se vidimo.

    Pozdrav Bocka
    echeberija
    echeberija


    Broj postova : 209
    Age : 35
    Location : Leskovac
    Registration date : 07.06.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by echeberija sub 31 oľu - 1:31

    Ne peva bastard vec stiglica u volijeri,a s obzirom da se cuje zvuk pesme koji je u prirodi nestao jos pre 20 ak, 30 godina, a kazes da nemas skolovane, onda je to fenomen. Ja ipak mislim da je kod tebe dosla krv iz Leskovca koja ispevava ova javljanja Wink.
    Veruj Bocka da imam rodjenu babu u Skoplju i da je nisam video 5 godina, naselje Djoce Petrov.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka sub 31 oľu - 10:15

    echeberija, opet nisi Ti mene razumeo, ja znam šta je Kostina pjesma i zbog toga prvo sam ti pisao da u volieri ima štiglice.
    Ako si uspeo uhvatiti djelove od Kostine pjesme u toliko pomešanih glasova onda svaka čast tebi.
    Drago bi mi bilo da je došla kod mene štiglica sa leskovačku krv a koliko vidim da i u tebi ima makedonka krv pa eto razloga da dođeš i obiđeš Tvoju babu ujedno i otkriješ štiglicu koja misliš da pjeva Kostinu pjesmu. lol!
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin pet 6 tra - 18:17

    Pozdrav svima! Nov sam na ovom forumu i totalno neiskusan sa bastardiranjem ptica pa imam nekoliko pitanja. Dobio sam bastarda kojeg sam čekao od djetinjstva, a to je bastard frizulina i kanarinke. Naime, raspjevani frajer je od prošle godine i sad je prvo proljeće njegovog života pa me zanima dali da mu ove godine stavim neku zenkicu ili druge godine. Čitao sam da budu plodniji druge godine i stalno se dvoumim za koju zenku da ga čuvam. Meni je oduvijek bila želja da ga parim sa ženkom stiglica/gardelina, a uzgajivaci mi predlažu razne ženke kanarinaca i šta sad. Šta vi mislite, koju curu da mu nabavim?? Isti je kao onaj od bocka na videu i stalno mu se divim kako ima u pjesmi stigliceve stihove. Bio je kao mlad u društvu stiglica pa je vjerovatno naučio od njih. Nakon stiglica meni je ovo najdraža ptica sa cjelodnevnim pjevom. Hvala unaprijed na savjetu!!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka pet 6 tra - 18:33

    Frizulin, pošto navodiš da si totalno ne iskusan sa bastardiranjem mislim da je naj sigurnije da ideš korak po korak, prvo probaj tog bastarda odmah da ga spariš sa neku liporom kanarinkom jer puno je teže spariti ga sa grdelinkom.
    Plodnost bastera od štancera je oko 80% i nadaj se da če bastard biti plodan ove godine ako nije onda probaj iduče sezone kako bi se uverio jeli bastard plodan.
    Želim ti uspeha u radu cheers

    Pozz.
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin pet 6 tra - 18:58

    Hvala Bocka! Znaci da ga vratim na lipokrom zenku kao šta mu je mama bila??
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Mozaik pet 6 tra - 21:10

    Pozdrav frizulin i dobrodošao na forum!

    Postoji jedno zlatno pravilo u odabiru ženki (kanarinki) za baštardiranje, a to je da mužjaci faune sa
    djelomičnim lipokromskim obojanim zonama kao što su grdelin, faganel, organetta i sl. bi "trebali" u pravilu dobiti
    mozaičnu ženku i nebi nikako preporučio lipokrom ptice, osim ako ne želiš šarene baštarde, nego melaninsku kanarinku (lipokrom ženke ionako teže prihvaćaju).
    Tip melanina se odabire po osobnoj prefernciji odnosno dali želiš svjetlije ili tamnije baštarde što opet nema pravila
    koliko će geni faune dominirati u baštardu.

    Kod vrzulina bi preporučio neku melaninsku ženku žutog lipokroma i najbolje neintenzivnu pošto se pretpostavlja
    da su mužjaci intenzivni pa da bude što manje letalnog faktora u jajima. Satine žuta bi bio pogodak po meni.. Very Happy
    Nadam se da sam bar malo pomogao...
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Mozaik pet 6 tra - 21:13

    frizulin je napisao/la:Pozdrav svima! Nov sam na ovom forumu i totalno neiskusan sa bastardiranjem ptica pa imam nekoliko pitanja. Dobio sam bastarda kojeg sam čekao od djetinjstva, a to je bastard frizulina i kanarinke. Naime, raspjevani frajer je od prošle godine i sad je prvo proljeće njegovog života pa me zanima dali da mu ove godine stavim neku zenkicu ili druge godine. Čitao sam da budu plodniji druge godine i stalno se dvoumim za koju zenku da ga čuvam. Meni je oduvijek bila želja da ga parim sa ženkom stiglica/gardelina, a uzgajivaci mi predlažu razne ženke kanarinaca i šta sad. Šta vi mislite, koju curu da mu nabavim?? Isti je kao onaj od bocka na videu i stalno mu se divim kako ima u pjesmi stigliceve stihove. Bio je kao mlad u društvu stiglica pa je vjerovatno naučio od njih. Nakon stiglica meni je ovo najdraža ptica sa cjelodnevnim pjevom. Hvala unaprijed na savjetu!!

    Sad sam skužio da se radi o baštardu sa vrzulinom, a ne o čistom vrzulinu.. Embarassed
    No dobro, preporuka i dalje stoji!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka pet 6 tra - 22:58

    Mozaik je napisao/la:Pozdrav frizulin i dobrodošao na forum!

    Kod vrzulina bi preporučio neku melaninsku ženku žutog lipokroma i najbolje neintenzivnu pošto se pretpostavlja
    da su mužjaci intenzivni pa da bude što manje letalnog faktora u jajima. Satine žuta bi bio pogodak po meni.. Very Happy
    Nadam se da sam bar malo pomogao...


    Mozaik, slažem se stobom i sve je tako kako si objasnio, moja greška je što nisam naveo a mislio sam na žuta liphrom ženku,sa satinetima imam lošo iskustvo.
    Sada kad znamo da je bastard izveden sa lipohrom kanarinku onda svaka kombinacija sa ne intezivno žuti lipohrom dobiče se veoma lepa žuta ptica.
    Pošto veoma slabo stojim sa genetikom, pretpostavljam da bi se dobila neka pastelna žuta boja ako grešim molim Vas objasnitemi jesam li u pravo.

    Pozdrav Bocka
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin ned 8 tra - 13:36

    Mene stalno vuče na to da mu stavim jednu gardelinku ili neku drugu divlju ženkicu. Pošto je mlad došao kod mene i od onda nije vidio niti jednu drugu pticu njemu sličnu, osim papigice tigrice koju imam zajedno na balkonu s njim, mislim da bi prihvatio neku ženkicu bez problema. Toliko je nabrijan za parenjem da mi ga je teško gledati, pjeva,trepće ko lud krilima, šepuri se, ma svašta radi... Dao bi mu neku ženkicu, a već kad mu je dajem volio bi da dobijem bastarda x3 (kanarinac, frizulin, češljugar). Gledao sam puno puta mužjaka frizulina u prirodi on nije ni blizu ovom mom stroju za pjevanje.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka ned 8 tra - 17:41

    frizulin,
    Nije problem sa bastardom, on je spreman i mačku pariti affraid problem biče u onoj drugoj divljoj ptici.
    Kad završi sezona parenje onda je najbolje uzeti jednu mladu grdelinku i odvojiti je sa bastardom tako da ona ne bi mogla čiti pjesmu grdelina sve do narednu sezonu parenja.
    Uvjek u bastardiranju glavnu ulogu igra ženka i sve od nje zavisi.
    Zato najbolje ovu sezonu pari bastarda sa kanarinkom.
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin ned 8 tra - 18:13

    Misliš da ga oparim sa kanarinkom da vidim dali je plodan? Ako je samo zato onda ću rađe pričekati ovu sezonu i pronaći mladu ženku gardelina koju ću staviti u kavez sa bastardom do slijedećeg proljeća. Ukoliko nebude plodan naći ću joj partnera. Tko zna možda ću se navući pa napraviti volijeru, a do tada ću se lagano igrati.
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka ned 8 tra - 20:58

    Prvo i osnovno je da se osiguraš dali je bastard plodan a naj lakše je to da ga upariš sa kanarinkom.
    Drugo, sada nemožeš nači mladu ženku grdelinku koja nije imala susret sa ostalih grdelina.
    Ti možeš pokušati upariti i ovu sezonu sa bilo koju staru ili mladu grdelinku što pretpostavljam da je puno teže nego li ako je upariš iduče godine sa mladom grdelinkom skojom če celo vreme biti prisutan bastard do reproduktivne sezone.
    Parenje u volieru u ovoj kombinacii je skoro nemoguče, to mora biti u normalnu parilicu.
    komiza
    komiza


    Broj postova : 955
    Age : 53
    Location : KOMIŽA
    Registration date : 20.06.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by komiza ned 8 tra - 21:30

    frizulin je napisao/la:Misliš da ga oparim sa kanarinkom da vidim dali je plodan? Ako je samo zato onda ću rađe pričekati ovu sezonu i pronaći mladu ženku gardelina koju ću staviti u kavez sa bastardom do slijedećeg proljeća. Ukoliko nebude plodan naći ću joj partnera. Tko zna možda ću se navući pa napraviti volijeru, a do tada ću se lagano igrati.
    Lipo ti filmaš,ali nije to pljuni pa prilipi. Ako očeš parit daj mu kanarinku,jer takvu kombinaciju koju ti misliš nije lako izvesti ni iskusnim tičarima. Nije lako ni sa kanarinkom ako si neiskusan,a troke sa grdelinkom. Ja sumnjam da je ti baštard uopče plodan,ali ako i je nije lako sa grdelinkom,ima tu sto caka.
    Pozdrav frižo i sritno... drunken
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin uto 10 tra - 0:06

    Sve to stoji! Imao sam kao klinac kanarince jedanput i to mi nije izazov. Sad sam dobio bastarda kojeg ticari smatraju plodnim 80% i htjeo bi ga opariti sa ženkom bilo koje divlje ptice, a najvise me kopka gardelinka iz uzgoja. Mogu ga opariti sa kanarinkom ali šta cu dobiti sa time, osim pune gajbe tica (3/4 kanarinac)sa kojima neznam di cu i šta cu. Uzmem li gardelinku prvi put cu znati dali je prodan ukoliko nije lako kod prijatelja koji mi je ovog poklonio narucim drugog ili pricekam jos koje parenje i čekam sreću. Ako u dvije godine nenapravim od njega potomke onda je on problem i zenki mogu ubaciti kanarinca ili opet bastarda istog bastarda. Probao bi se igrati. Pored ovako dobrog foruma gdje je sve opisano mislim da mi nebi trebao biti problem odgojiti nešto čemu se nadam od djetinjstva.?? Čim vi kažete da su to radili i iskusniji zašto mislite da ja nebi to uspio ili netko od vas. Treba biti samouvjeren i krenuti. Mislim ako ptice imaju odlične uvjete, dobru prehranu u vašem domu, da nebi trebalo biti problema oko ovog pokusaja. Bavio sam se sa krizanjem raznih peradi, golubova, fazana, pa da nebi uspio ovako nešto, to mi nije jasno.!! Sve bi trebalo biti ok, ako je ovaj moj muzjak plodan. Ako on pari i vidim da su jaja oplodjena, ja to mogu ostvariti!!
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka uto 10 tra - 20:03

    frizulin je napisao/la:Pozdrav svima! Nov sam na ovom forumu i totalno neiskusan sa bastardiranjem ptica pa imam nekoliko pitanja. Dobio sam bastarda kojeg sam čekao od djetinjstva, a to je bastard frizulina i kanarinke. Naime, raspjevani frajer je od prošle godine i sad je prvo proljeće njegovog života pa me zanima dali da mu ove godine stavim neku zenkicu ili druge godine. Čitao sam da budu plodniji druge godine i stalno se dvoumim za koju zenku da ga čuvam. Meni je oduvijek bila želja da ga parim sa ženkom stiglica/gardelina, a uzgajivaci mi predlažu razne ženke kanarinaca i šta sad. Šta vi mislite, koju curu da mu nabavim?? Isti je kao onaj od bocka na videu i stalno mu se divim kako ima u pjesmi stigliceve stihove. Bio je kao mlad u društvu stiglica pa je vjerovatno naučio od njih. Nakon stiglica meni je ovo najdraža ptica sa cjelodnevnim pjevom. Hvala unaprijed na savjetu!!

    Sve to stoji! Imao sam kao klinac kanarince jedanput i to mi nije izazov. Sad sam dobio bastarda kojeg ticari smatraju plodnim 80% i htjeo bi ga opariti sa ženkom bilo koje divlje ptice, a najvise me kopka gardelinka iz uzgoja. Mogu ga opariti sa kanarinkom ali šta cu dobiti sa time, osim pune gajbe tica (3/4 kanarinac)sa kojima neznam di cu i šta cu. Uzmem li gardelinku prvi put cu znati dali je prodan ukoliko nije lako kod prijatelja koji mi je ovog poklonio narucim drugog ili pricekam jos koje parenje i čekam sreću. Ako u dvije godine nenapravim od njega potomke onda je on problem i zenki mogu ubaciti kanarinca ili opet bastarda istog bastarda. Probao bi se igrati. Pored ovako dobrog foruma gdje je sve opisano mislim da mi nebi trebao biti problem odgojiti nešto čemu se nadam od djetinjstva.?? Čim vi kažete da su to radili i iskusniji zašto mislite da ja nebi to uspio ili netko od vas. Treba biti samouvjeren i krenuti. Mislim ako ptice imaju odlične uvjete, dobru prehranu u vašem domu, da nebi trebalo biti problema oko ovog pokusaja. Bavio sam se sa krizanjem raznih peradi, golubova, fazana, pa da nebi uspio ovako nešto, to mi nije jasno.!! Sve bi trebalo biti ok, ako je ovaj moj muzjak plodan. Ako on pari i vidim da su jaja oplodjena, ja to mogu ostvariti!!


    Zdravo Frizulin,
    Naročito sam citirao Tvoje postove i vidise da nisi ti početnik kako si se prvo prestavio.
    Ali da krenem redom, ne sečam se kad sam postavio slično pitanje na ovom forumu oko bastardiranjem sa frizelinom i nažalost nisam dobio odgovor pa sam, sam krenuo u pravcu da bastardiram plodne bastarde od frizulin x kanarinka.
    Ova kombinacija nije laka jer tu največi problem je dobiti plodnu bastardicu.
    Radio sam sa dva plodna bastarda i prošle sezone dobio sam samo jednu ženku bastardicu, međutim neznam oče li ona biti plodna.
    Ove godine parim jednog bastarda sa dve kanarinke i največa želja mi je da dobijem ženke bastardice.
    Da je teško bastardirati sa frizulinom ubedio sam se jer u svako leglo ima jedno do dve plodna jaja a samim time i odgoj jedne javrije u leglo je jako teško da ga kanarinka ishrani i da se javrija pravilno formira.

    Parenje plodnog bastarda F2 x kanarinka daje isti bastard kao F2 samo što plodnost od tih bastarda trebala bi biti procentualno veča. (molim da me isprave ako grešim oni koji barataju sa genetikom).
    E sada ako od f2 bastarda x kanarinka dobijem plodnu bastardicu i istu uparim sa plodnim bastardom mislim da ču dobiti isti bastard samo što če plodnost tih ptica biti veča.
    Takođe ako plodne bastarde vratim sa divim frizulinom opet dobiču isti bastard odnosno mislim da samo vrtiču se u krug a ptica biče kao i svaki frizulinov bastard.
    Zato obračam se genetičarima da mi objasne jesam li u pravo ovo šta sam napisao.

    Na kraju došo sam do zaključka da najbolje je da se sa svakim plodnim bastardom ide na mutiranje sa kanarincima u boji.
    Vrlo interesantna kombinacija po moje shvačanje je pokušati parenje sa satine kanarinima.
    Zato još jednom zamolio bi u ovom pravcu da se razvije diskusija kako i koja je najbolja kombinacija za dobiti mutirane bastarde i jeli ovo moguče ?

    Pozdrav Bocka
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Dule uto 10 tra - 21:05

    Bocka ima jedan dobar link gdje je to jako dobro pojašnjeno:http://www.francomonopoli.altervista.org/verzellino.htm
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by ERVINO uto 10 tra - 21:12

    Pozdrav,
    Tema interesantna???sparivanja sa žutaricom (frizelinom) provodio sam prije dosta godina,moja iskustva su slijedeća.Plodne ženke dobivao sam tek u trećoj-četvrtoj generaciji.Mužjaci su plodni sa velikim postotkom već u prvoj generaciji a kasnije u drugoj i trećoj generaciji plodnost je gotovo 100 %. Postoji dilema zašto sparivati žutaricu sa kanarincom ???Ptice pripadaju istom rodu (serinus) i genetski su jako bliske,križanci nisu posebno atraktivni a i pjesma im nije posebna.Zavisni tko što želi postići postoje dva sistema sparivanja.Prvi je sparivanje žutarica x mutacija kanarinca kako bi u F1 generaciji dobili plodnog križanca nosioca mutacije (primjer žutarica x satine ili pastel kanarinka = križanac nosioc satinea ili pastela).Križanac F1 generacije sparujemo povratno sa majkom i u F2 generaciji dobivamo i mutirane križance koji su 75 % kanarici.Drugi način je da križanca F1 generacije povratno sparimo sa žutaricom tada u R2 generaciji možemo dobiti mutiranu ženku koja je 75 % žutarica ali ta ženka nije plodna!!.U istoj kombinaciji dobivamo i R2 mužjake koji mogu biti u malom postotku i nosioci mutacije i koji su plodni u velikom postotku.Daljnjim sparivanjem dobivamo ptice F3 ili R3 koje su sličnih genetskih osobina sa većim postotkom plodnosti i tako se "vrtimo" u krug ,,,, Very Happy

    P.S. Dule dok sam pisao Ti si pustio link Sad
    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Mozaik uto 10 tra - 21:38

    Bocka, što mislite na ovu kombinaciju:
    1. Satine kanarinac x vrzulinka = ostavljaju se F1 muški baštardi koji su nosioci satinea.
    2. F1 (plodni) nosioc pari se sa vrzulinkom i opravdano se nadati satine vrzulinki.
    3. Satine vrzulinka pari se sa normalom i dobijaju se vrzulini nosioci satinea koji se kasnije
    križaju sa satine ženkama da bi se dobili čisti satine vrzulini.

    Ima li netko ovakvih iskustava? Naravno potrebne su godine rada i puuno sreće!

    Dok sam ja ovo pisao Ervino je dao svoje mišljenje! A sada protupitanje na moju kombinaciju. Rekli ste da ste dobili plodne mutirane ženke tek u 3-4 godini ili generaciji?
    bocka
    bocka


    Broj postova : 1656
    Age : 76
    Location : SKOPJE
    Registration date : 23.11.2008

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by bocka uto 10 tra - 21:46

    Od svega ipak mislim da sam imao pravo oko bastardiranjem sa frizulinom da ču se vrtiti u krug.
    Međutim vidim da je ipak najbolje raditi na mutacijama pogotovo imam osečaj da bi se dobile lepe pastelne boje.

    Dule pa gde si bio do sada da mi daš ovaj link, hvala Ti puno.

    ERVINO svaka šast, nisam znao da si jako upučen i sa divljim pticama, i neznam po koji put ubeđujem se da na ovom forumu ima velikih znalaca ali ih trebaš isprovocirati sa pravim pitanjima kako bi pokazali svoje znanje i umeče.

    Hvala momci,

    bocka

    PS. Mozaik, dok sam pisao svoj post nisam video tvoje objašnjenje, nemam komentar, pa ovde ima toliko kombinacija da prosto čovek zaželi produžiti svoj životni vek lol!
    ERVINO
    ERVINO


    Broj postova : 628
    Age : 66
    Location : Pula
    Registration date : 02.12.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by ERVINO uto 10 tra - 22:00

    Ženke su plodne tek treću-četvrtu generaciju, dobiveni mutirani križanci nisu priznati kao mutacije žutarica ,,,,,,
    Ukratko ta se sparivanja koriste da bi se poboljšale neke osobine kanarinaca npr. nagon za parenje i hranjenje mladih ili poboljšanje bočnog crteža ali dobivamo i izrazito loše kanarince u veličini i obliku kojeg moramo daljnjom selekcijom ispravljati,,,ili da se dobije mutirani križanac najbliži žutarici,,
    Dule
    Dule


    Broj postova : 340
    Age : 67
    Location : Pula
    Registration date : 24.03.2009

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Dule uto 10 tra - 22:45

    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin sri 11 tra - 0:59

    bocka je napisao/la:

    Sve to stoji! Imao sam kao klinac kanarince jedanput i to mi nije izazov. Sad sam dobio bastarda kojeg ticari smatraju plodnim 80% i htjeo bi ga opariti sa ženkom bilo koje divlje ptice, a najvise me kopka gardelinka iz uzgoja. Mogu ga opariti sa kanarinkom ali šta cu dobiti sa time, osim pune gajbe tica (3/4 kanarinac)sa kojima neznam di cu i šta cu. Uzmem li gardelinku prvi put cu znati dali je prodan ukoliko nije lako kod prijatelja koji mi je ovog poklonio narucim drugog ili pricekam jos koje parenje i čekam sreću. Ako u dvije godine nenapravim od njega potomke onda je on problem i zenki mogu ubaciti kanarinca ili opet bastarda istog bastarda. Probao bi se igrati. Pored ovako dobrog foruma gdje je sve opisano mislim da mi nebi trebao biti problem odgojiti nešto čemu se nadam od djetinjstva.?? Čim vi kažete da su to radili i iskusniji zašto mislite da ja nebi to uspio ili netko od vas. Treba biti samouvjeren i krenuti. Mislim ako ptice imaju odlične uvjete, dobru prehranu u vašem domu, da nebi trebalo biti problema oko ovog pokusaja. Bavio sam se sa krizanjem raznih peradi, golubova, fazana, pa da nebi uspio ovako nešto, to mi nije jasno.!! Sve bi trebalo biti ok, ako je ovaj moj muzjak plodan. Ako on pari i vidim da su jaja oplodjena, ja to mogu ostvariti!!


    Zdravo Frizulin,
    Naročito sam citirao Tvoje postove i vidise da nisi ti početnik kako si se prvo prestavio.
    Ali da krenem redom, ne sečam se kad sam postavio slično pitanje na ovom forumu oko bastardiranjem sa frizelinom i nažalost nisam dobio odgovor pa sam, sam krenuo u pravcu da bastardiram plodne bastarde od frizulin x kanarinka.
    Ova kombinacija nije laka jer tu največi problem je dobiti plodnu bastardicu.
    Radio sam sa dva plodna bastarda i prošle sezone dobio sam samo jednu ženku bastardicu, međutim neznam oče li ona biti plodna.
    Ove godine parim jednog bastarda sa dve kanarinke i največa želja mi je da dobijem ženke bastardice.
    Da je teško bastardirati sa frizulinom ubedio sam se jer u svako leglo ima jedno do dve plodna jaja a samim time i odgoj jedne javrije u leglo je jako teško da ga kanarinka ishrani i da se javrija pravilno formira.

    Parenje plodnog bastarda F2 x kanarinka daje isti bastard kao F2 samo što plodnost od tih bastarda trebala bi biti procentualno veča. (molim da me isprave ako grešim oni koji barataju sa genetikom).
    E sada ako od f2 bastarda x kanarinka dobijem plodnu bastardicu i istu uparim sa plodnim bastardom mislim da ču dobiti isti bastard samo što če plodnost tih ptica biti veča.
    Takođe ako plodne bastarde vratim sa divim frizulinom opet dobiču isti bastard odnosno mislim da samo vrtiču se u krug a ptica biče kao i svaki frizulinov bastard.
    Zato obračam se genetičarima da mi objasne jesam li u pravo ovo šta sam napisao.

    Na kraju došo sam do zaključka da najbolje je da se sa svakim plodnim bastardom ide na mutiranje sa kanarincima u boji.
    Vrlo interesantna kombinacija po moje shvačanje je pokušati parenje sa satine kanarinima.
    Zato još jednom zamolio bi u ovom pravcu da se razvije diskusija kako i koja je najbolja kombinacija za dobiti mutirane bastarde i jeli ovo moguče ?

    Pozdrav Bocka

    Ma sve ja vas lijepo razumijem ali ja imam drugi cilj, a neiskusan sam sa bastardiranjem. Mene zanima kao sto je netko napisao da je bastard frizulinxkanarinka plodan muzjak u 80%slucajeva i vise, dali i kakvu cu pticu dobiti ako tog bastarda parim npr. sa gardelinkom. Jeli taj slučaj moguć? To vraćanje na kanarinca i frizulina me nezanima, ja želim svog bastarda opariti sa nekom divljom ženkom izlezenom u zatočeništvu.
    Vi vjerovatno radite na ljepoti ptice mjesanjem genetike ali mene to nezanima već me zanima da u ptici budu tri vrste frizulin+kanarinka+gardelinka, e taj ishod želim imati. Ako to nemogu stvoriti, tj. da mi muzjak nije plodan onda cu partnerici koju mu nabavim, nabaviti drugog plodnog muzjaka, sve dok to nepostignem. Mladi bastard dobiven iz te kombinacije će naučiti pjevati pjesme iz obližnjeg zelenila pored moje kuce u kojem svakodnevno pjevaju gardelin i frizulin.
    Zato molim one koji su to imali da mi objasne ukratko postupak ulaganja truda u taj pothvat, hvala!!!???
    avatar
    frizulin


    Broj postova : 21
    Age : 46
    Location : Pula
    Registration date : 06.04.2012

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by frizulin uto 19 vel - 16:08

    Mozaik
    Mozaik


    Broj postova : 134
    Age : 38
    Location : Rijeka
    Registration date : 24.11.2010

    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Mozaik uto 19 vel - 21:19

    Mislim da je možda već negdje i navedeno, ali smatra se da su mužjaci plodni i 100% samo
    pitanje koje godine dospijevaju u tu plodnost, neki su već prve godine, neki druge, treće..

    Ovo će ti ipak biti premala krletka za taj pokušaj.

    Sponsored content


    bastardi sa frzelinom - Page 2 Empty Re: bastardi sa frzelinom

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: čet 28 oľu - 18:09.