Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+62
cukliju
Border
alija-zenica
aurora2000
echeberija
topaz
krepat ma ne molat
Dobric
angelo
Miljenko
ticar
gramofon
skopski maestro
Merlo
toni mostar
klapa-sinj
vrca
Orhan
branimirf
veso09
Starac_Mostarac
xyz
zvrcko sen
zijada
brabus
NAVI
pippa
crv
lord189
DAMIAN
komiza
DjordjeVet
saso78
kreso
euzebio
vrabac
PESTI
Siskin
Dule
krstokljun
koce
MARIN
ssarava1
vlado
toni ilići
cana
baltic
toni69
dzemal_sa
zoranV
jope
riberi
prco999
bocka
refa95
vansal
Carduel
Dean
krnjolac
Dax BG
plafonko
Said_the_great
66 posters

    Mostarski pjev - Živaticki

    cukliju
    cukliju


    Broj postova : 40
    Location : Mostar
    Registration date : 11.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by cukliju uto 27 pro - 15:04

    ljudi uozbilji te se šta vam je
    skopski slavejar
    skopski slavejar


    Broj postova : 17
    Age : 61
    Location : skopje
    Registration date : 12.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by skopski slavejar uto 27 pro - 16:03

    branimirf je napisao/la:



    ahhahahahahaa to sole nek si mu reko da ga malo poduva.... cheers cheers Basketball Basketball Basketball Basketball

    ma ima i za sviju .to je fabrika duhana
    ssarava1
    ssarava1


    Broj postova : 146
    Age : 56
    Location : Mostar
    Registration date : 31.03.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by ssarava1 uto 27 pro - 16:54

    Nemojte tako oštro ljudi, nije on kriv .Takav se rodio.
    Skopski, pozdrav za ženski dio familije od svih mostarskih ptičara.
    skopski slavejar
    skopski slavejar


    Broj postova : 17
    Age : 61
    Location : skopje
    Registration date : 12.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by skopski slavejar uto 27 pro - 17:04

    ssarava1 je napisao/la:Nemojte tako oštro ljudi, nije on kriv .Takav se rodio.
    Skopski, pozdrav za ženski dio familije od svih mostarskih ptičara.

    takodze i tebi i jos vise
    riberi
    riberi


    Broj postova : 182
    Age : 58
    Location : zenica
    Registration date : 09.02.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by riberi uto 27 pro - 17:06

    skopski.... posadio sam 2 jutra duvana pa dođite dat ću ti jedno jutro da popušite.
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by lord189 uto 27 pro - 18:12

    hahahahah
    franjo
    franjo


    Broj postova : 58
    Location : Mostar
    Registration date : 09.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by franjo uto 27 pro - 19:47

    Slučajno čitam na fofumu stranica 32,33,34 itd.o uhvačenom štigliću kod Tome pa se stvarno pitam o čemu diskutujete.Šziglići u preletu seobom iz sjeverni krajeva su mnogo lijepši bolje izmitareni radi oštrije klime i drukčije prehrane.Od 1974 god. pa do danas naslušao sam se priča o uhvačenim ž.pjevačima pogotovo od Ilićana i Cimljana samo nezam zašto i dan danas slušaju kasete i C:D-ve.Stvarno me zanima o čemu raspravljate o jesenim uhvačenim štiglićima na mostarskom području,stari ptičari su se okanili toga davno koji imalo razumije šta valja.Neko je napisao važno je šta pjeva a kako izgleda nije bitno.Pozdravite Tomu nek mene zovne da mu čujem štgliće.Davno jednom sam bio pozvan da čujem u Tome štiglića (zovu ga žonlija)dobio od svog prijatelja.Pokojni Šimun Zovko me odveo i od tada nisam viš ni išao.Zavijanje ž.pj.nije žonlija nego pitkombli tad sam pokojnom Š.Z.rekao nemojte me više zvati naljutiće se ako im kažeš istinu.
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Starac_Mostarac uto 27 pro - 20:48

    E moj Cana, ja zaista neznam da ima netko osim Zaje u Ilicu i slicno da pjeva Z.P a po pricama svaka kuca ima pjevaca.

    Pozdrav!
    franjo
    franjo


    Broj postova : 58
    Location : Mostar
    Registration date : 09.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by franjo uto 27 pro - 21:58

    Nesvatljivo je što iz godine u godinu istu priču slušam.Neki dan sretnem Glišu pitam ga šta ima,on nako realno zadovoljan šta imam dobrisu nemam bolji.Pjevaju svi uhvatio pjevača ali na usta,I tako da svak ima pjevača.
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Border uto 27 pro - 22:01

    ove teme mogu samo razumjeti Riberi i Skopski maestro
    cukliju
    cukliju


    Broj postova : 40
    Location : Mostar
    Registration date : 11.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by cukliju sri 28 pro - 0:19

    dragi moj ¸KRALJU ' ti mi reče da se učlanim na forum i evo me kad tamo VRTIĆ ZA ODRASLE katastrofa svi pametni samo se svđaju¸a niko nema štiglića da kaže solidan štiglić nego samo ajde snimi pa stavi da čujemo svi ko eto znaju šta pijeva nemoj prijatelju više ništa stavljat na post ne isplati se.imaju oni svi stručnjake ali bez štiglića ono na ustaovi prepričavaju bajke za naivne.ne želim nikoga povrijediti ali ljudi nemojte sebi dozvolit da vas neko manta raznim pričama 99¸9% jesennji štiglića su tići koji ništa nepjevaju¸kakvi pjevači koja zavijanja.na jednom sam postu pročitao kako je uhvaćen lani u jesen štiglić koji je zavio PIKOOOMBLIII ti štiglići su nestali nisam bi ni rođen mislim smiješno.


    Zadnja promjena: cukliju; sri 28 pro - 1:00; ukupno mijenjano 1 put.
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Border sri 28 pro - 1:00

    dragi moji HERCEGOVCI
    dragi moj CUKLIJU
    nemojte sramotiti BiH
    imam osjećaj da idete na mostarski korzo i da nemate kredita na kartici
    jedina opcija je forum
    ko je živ a ko mrtav to zaboravite
    može li malo struke,struka je MOSTARSKI PJEV,56 stranica šuplje priče

    moja omiljena tema LIZARD(ali poslije BORDERA)
    ovo nema veze sa temom ali je dobar primjer za vas


    Ne znam zbog čega bi, u citiranom članku, bilo nepotpunog tumačenja parenja lizarda. Tamo se navodi da treba pariti zlatne sa srebrenim lizardima, ili drugačije rečeno intenzivne žute ptice s neintenzivnim žutim. To vrijedi kod svih kanarinaca, neovisno o njihovoj masnoj (lipokromskoj) boji perja. Kod lizarda i njihovog nasljeđivanja ništa se nije promijenilo već mnogo desetljeća (možda i stoljeća), osim pokušaja nepromišljenog ubacivanja mutacija boja u lizarde (ahatni lizard, pastelni lizard …), što je srećom na vrijeme prekinuto (a posljedice se znaju vidjeti i danas na nekim pticama, naročito na velikim perima krila i repa). U istu grupu spada i nedavna glupost iz Češke – smeđi lizard. Međutim, o tome ne treba trošiti riječi.

    Zadržimo se na plavom lizardu. Plavi lizardi nisu novi „hir“ uzgajatelja, nego postoje još od 1820. godina. Wallace, autor jedne knjige o kanarincima, objavljene krajem 19. stoljeća, napisao je da su oni izumrli oko 1870-ih godina. Kako plave lizarde nalazimo i danas ispada da su oni rekonstrukcija nekadašnjih originalnih plavih lizarda. Jesu li plavi lizardi (isto tako i crveni) natjecateljska grupa na izložbama ptica, to za njih nije bitno. Činjenica je da oni postoje, a COM ih, ovisno o nečijim interesima, povremeno „priznaje“ ili „ne priznaje“.

    Što se tiče kombinacija parenja, sa stanovišta nasljeđivanja boje, za lizarde vrijede ista pravila nasljeđivanja kao i za kanarince boje. Kada to ne bi bilo tako doveli bi u pitanje sva postojeća pravila nasljeđivanja boje perja kod kanarinaca (pa i šire). Tu odvojeno trebamo promatrati nasljeđivanje melaninske boje i nasljeđivanje lipokromske boje (ne zanemarujući pritom ni faktor perjavosti – intenzivni, neintenzivni). Kako su lizardi, ili bi trebali biti, isključivo crne melaninske ptice (ptice sa crnim melaninima), oni moraju ispoljavati samo crni eumelanin. Ne treba tolerirati niti malo ispoljavanje smeđeg eumelanina, a pogotovo ne smeđeg feomelanina. Prema tome, kako se pare isključivo crne sa crnim pticama, dobivaju se sve crne ptice, pa o nasljeđivanju melanina ne treba ni raspravljati.

    Ostaje jedino da vidimo nasljeđivanje i pravila nasljeđivanja masne (lipokromske) boje (uključujući i faktor perjavosti). Točno je da se ona uz kombinaciju sa različitim melaninima različito manifestira, ali rekli smo da su sve ptice crni melanini, pa je ta manifestacija jednolična.

    Ptice razmatrane u primjerima koje ste mi poslali, gledano sa stanovišta njihove lipokromske boje, su:
    - plavi dominantni lizard je dominantno bijele lipokromske boje, intenzivni i neintenzivni
    - plavi recesivni lizard je recesivno bijele lipokromske boje, intenzivni i neintenzivni
    - zlatni (homozigotni) lizard je žute lipokromske boje, a dobiven je iz međusobnog parenja ptica žute lipokromske boje; ovo je ptica intenzivne kategorije perja
    - zlatni (heterozigotni) lizard je žute lipokromske boje, a dobiven je iz parenja ptica žute i dominantno bijele lipokromske boje; ovo je ptica intenzivne kategorije perja
    - srebrni lizard je žute lipokromske boje (nema veze s plavim lizardima); ovo je ptica neintenzivne kategorije perja

    Iz navedenih primjera nasljeđivanja teoretski se dobije:

    1) plavi dominantni x zlatni (homozigotni) = 50% plavih dominantnih i 50% ptica
    lipokromske žute boje (heterozigotnih), a koji mogu biti zlatni i/ili srebreni;
    Napomena: iako se kod plavog dominantnog radi o ptici dominantno bijele lipokromske boje, kod koje se prilikom ocjenjivanja ne definira faktor perjavosti (intenzivno, neintenzivno) uzgajatelj i to treba definirati i uzeti u obzir; ako ne uzme moglo bi biti parenje intenzivno x intenzivno, a što daje 25% letalnog faktora

    2) plavi recesivni x zlatni (homozigotni) = 100% ptica lipokromske žute boje
    (heterozigotni), a koji mogu biti zlatni i/ili srebreni;
    Napomena: iako se kod plavog recesivnog radi o ptici recesivno bijele lipokromske boje, kod koje se prilikom ocjenjivanja ne definira faktor perjavosti (intenzivno, neintenzivno) uzgajatelj i to treba definirati i uzeti u obzir; ako ne uzme moglo bi biti parenje intenzivno x intenzivno, a što daje 25% letalnog faktora

    3) plavi recesivni x zlatni (heterozigotni -nosilac plavog) = 50% plavih i 50% ptica
    lipokromske žute boje (heterozigotni-nosilac plavog), a koji mogu biti zlatni i/ili
    srebreni;
    Napomena: iako se kod plavog recesivnog radi o ptici recesivno bijele lipokromske boje, kod koje se prilikom ocjenjivanja ne definira faktor perjavosti (intenzivno, neintenzivno) uzgajatelj i to treba definirati i uzeti u obzir; ako ne uzme moglo bi biti parenje intenzivno x intenzivno, a što daje 25% letalnog faktora

    4) zlatni, nosilac recesivno plavog x zlatni, nosilac recesivno plavog = 50% zlatnih
    (heterozigotnih, nosilaca recesivno plavog), 25% recesivno plavih i 25% zlatnih
    (homozigotnih);
    Napomena: ovo je sa stanovišta perjavosti parenje intenzivno x intenzivno, sa svim negativnostima koji iz njega proizlaze (letal)

    5) plavi recesivni x plavi recesivni = 100% plavih recesivnih;
    Napomena: iako se kod plavog recesivnog radi o ptici recesivno bijele lipokromske boje, kod koje se prilikom ocjenjivanja ne definira faktor perjavosti (intenzivno, neintenzivno) uzgajatelj i to treba definirati i uzeti u obzir; ako ne uzme moglo bi biti parenje intenzivno x intenzivno, a što daje 25% letalnog faktora

    6) plavi dominantni x plavi recesivni = 50% plavih dominantnih nosioca plavog
    recesivnog i 50% ptica lipokromske žute boje (heterozigotni, nosioci plavog
    recesivnog), a koji mogu biti zlatni i/ili srebreni;
    Napomena: plavi dominantni i plavi recesivni mogu biti intenzivne i neintenzivne kategorije perjavosti, te to treba uskladiti kod sastavljanja parova.
    Ovo nije idealna kombinacija parenja, ali ne znam zašto ne bi bila preporučljiva.

    7) srebrni x srebrni = 100% srebrni
    Napomena: srebrni lizardi su ptice žute neintenzivne lipokromske boje, nisu bijele – plave boje, ni dominantne ni recesivne. Ova kombinacija nije preporučljiva, naročito višestruko ponovljena, jer se gubi kvaliteta boje i perja, te se dobiju ptice previše širokog i mekanog perja, koje kvari izgled i ravnomjeran linijski raspored ljusaka.


    možete li nešto slično pričati osim da se nađete na kavi ili da ja Marko 1700-te imao štiglića
    moram ovo kad neće MODERATORI iliti UREDNICI
    cukliju
    cukliju


    Broj postova : 40
    Location : Mostar
    Registration date : 11.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by cukliju sri 28 pro - 1:23

    moj jarane nisi upratio moje poruke¸ja jesam protiv šuplji priča vidim da se razumiješ jako dobro u parenje i to si obrazložio samo nastavi nadograđivati svoje poznavanje o uzgoju itd.vamo ti je mantanje i samo mantanje raznim pričama šta je nekad bilo i ko je šta imao aniko od nji da kaže šta ima
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Border sri 28 pro - 1:36

    to Care,šupljak je divna stvar dok te ne provale-ne tebe
    znam puno ljudi u Hercegovini,divni su, idemo malo struka,idemo malo znanje-svima dobro sunny
    gramofon
    gramofon


    Broj postova : 142
    Age : 56
    Location : Mostar
    Registration date : 18.09.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by gramofon sri 28 pro - 1:50

    franjo je napisao/la:Slučajno čitam na fofumu stranica 32,33,34 itd.o uhvačenom štigliću kod Tome pa se stvarno pitam o čemu diskutujete.Šziglići u preletu seobom iz sjeverni krajeva su mnogo lijepši bolje izmitareni radi oštrije klime i drukčije prehrane.Od 1974 god. pa do danas naslušao sam se priča o uhvačenim ž.pjevačima pogotovo od Ilićana i Cimljana samo nezam zašto i dan danas slušaju kasete i C:D-ve.Stvarno me zanima o čemu raspravljate o jesenim uhvačenim štiglićima na mostarskom području,stari ptičari su se okanili toga davno koji imalo razumije šta valja.Neko je napisao važno je šta pjeva a kako izgleda nije bitno.Pozdravite Tomu nek mene zovne da mu čujem štgliće.Davno jednom sam bio pozvan da čujem u Tome štiglića (zovu ga žonlija)dobio od svog prijatelja.Pokojni Šimun Zovko me odveo i od tada nisam viš ni išao.Zavijanje ž.pj.nije žonlija nego pitkombli tad sam pokojnom Š.Z.rekao nemojte me više zvati naljutiće se ako im kažeš istinu.

    Pozdrav Cana! Prvo da ti zahvalim za prevod koji sam tražio. Drugo, ja sam na forum postavio slike štiglića kojeg je Toma jesenas donio iz Goranaca. Ja nisam govorio o pjevačkim kvalitetama tog štiglića jer ga nisam čuo ni kako pirlita, a kamo li nešto više. Ja sam samo rekao, a to ponavljam i sada, to je na oči ptica kakva se rijetko viđa.
    Slažem se da je važnije kako ptica pjeva nego kako izgleda, ali pošto godinama izvodim štigliće, da imam onakvog štiglića, ja bih ga ubacio u volijeru sa ženkom bez obzira na to šta pjeva. A što se tiče jesenskih pjevača, po kafanskim pričama bih rekao da ih samo u Ilićima ima desetak ove godine, he he...
    Border
    Border


    Broj postova : 321
    Age : 68
    Location : zenica bih
    Registration date : 05.12.2009

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Border sri 28 pro - 2:03

    dobar GRAMOFON ko da se nije ništa desilo
    ide nova tema
    šta je sa prošlom temom GRAMOFONE, ili ti nisi odavde
    to pali kod Maestra
    Gramofone de malo kako da ja u Zenici dobijem ŽIVATICKI PJEV
    vrabac
    vrabac


    Broj postova : 166
    Age : 33
    Location : mostar
    Registration date : 25.11.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by vrabac sri 28 pro - 2:15

    Starac_Mostarac je napisao/la:E moj Cana, ja zaista neznam da ima netko osim Zaje u Ilicu i slicno da pjeva Z.P a po pricama svaka kuca ima pjevaca.

    Pozdrav!
    slazem se sa vama jedino se da u zaje cut nesto najslicnije zvatickom pjevu
    vrabac
    vrabac


    Broj postova : 166
    Age : 33
    Location : mostar
    Registration date : 25.11.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by vrabac sri 28 pro - 2:18

    franjo je napisao/la:Nesvatljivo je što iz godine u godinu istu priču slušam.Neki dan sretnem Glišu pitam ga šta ima,on nako realno zadovoljan šta imam dobrisu nemam bolji.Pjevaju svi uhvatio pjevača ali na usta,I tako da svak ima pjevača.
    cane praijtelju cisto sumnjam da ti je to glisa.. reko ja sam svaki dan sa glisom ama bas svaki covjek drzi za sebe stiglice puca njemu kurac sta drugi misle a da potvrdim informaciju tvoju zovnut cu ga sutra da pitam jeste se sreli i staje ti reko POZDRAV
    vrabac
    vrabac


    Broj postova : 166
    Age : 33
    Location : mostar
    Registration date : 25.11.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by vrabac sri 28 pro - 2:21

    i jos nesto da nadodam pocemu si ti zakljucio da glisa ima pjevaca ? on ti reko ili tvoja izmisljena prica?
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Starac_Mostarac sri 28 pro - 10:55

    Cana, budem te zvao danas da je popijemo u Splitu...

    Pozdrav!
    franjo
    franjo


    Broj postova : 58
    Location : Mostar
    Registration date : 09.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by franjo sri 28 pro - 12:30

    Vrapčiču ili neznaš čitati ko je rekao da ima pjevača nego bolje pročita pa se onda javljaj.
    franjo
    franjo


    Broj postova : 58
    Location : Mostar
    Registration date : 09.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by franjo sri 28 pro - 12:40

    Kad vidiš Glišu pozdraviga pa ga upitaj šta mije rekao :zadovoljan sam imaju đavku i fino blicjer i cvrrr a o ž. pjevaču čovjek nije ni spomenuo a što nisi dobro pročitao možda si brzo čitao pa nisi ukapirao.
    franjo
    franjo


    Broj postova : 58
    Location : Mostar
    Registration date : 09.12.2011

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by franjo sri 28 pro - 12:42

    Starac_Mostar slobodno zovni kući sam.
    lord189
    lord189
    Opomena pred isključenje
    Opomena pred isključenje


    Broj postova : 1872
    Age : 31
    Location : solin
    Registration date : 28.10.2008

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by lord189 sri 28 pro - 15:27

    poštivaoci ž.pijeva Smile u 10 misec možete doć ode na ledinu i svak će odnit 10 pravih doma eto...aaa sad franjo oće li više to tvoje "dalmatinsko pivanje" šta imaš
    avatar
    Starac_Mostarac


    Broj postova : 142
    Registration date : 23.12.2010

    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Starac_Mostarac sri 28 pro - 16:58

    lord189 je napisao/la:poštivaoci ž.pijeva Smile u 10 misec možete doć ode na ledinu i svak će odnit 10 pravih doma eto...aaa sad franjo oće li više to tvoje "dalmatinsko pivanje" šta imaš

    Ja sam bio danas kod Cane i slusao sam kasetu starog stiglica iz Gabela strava dobro, Inace,Cana je gospodin od svojih 60 i kusur godina kojem nije friendly racunarska tehnika i bez sinova nije u stanju da prebaci stari snimak sa kasete u racunalo. Mozda ako stignemo prebacicu ja ovih dana taj snimak...

    Pozdrav!

    Sponsored content


    Mostarski pjev  - Živaticki - Page 34 Empty Re: Mostarski pjev - Živaticki

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 19 tra - 14:33.