Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+11
Dule
franeperuzovic
seadriver
krepat ma ne molat
saso78
Fago
xyz
lord189
Dean
PESTI
Dax BG
15 posters

    Odgoj mladih grdelina, štiglića

    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by PESTI ned 3 svi - 22:33

    https://www.youtube.com/watch?v=-UGGVxQX46w
    ovdje se lipo vidi koliko je mužijaka briga u večini slučajeva za mlade....
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Dean ned 3 svi - 23:39

    sve se slazem sa Pestijem Smile, jedino ja u volijerama ne odvajam muške...malo mi je trabakul vaditi muskoga...mislim da bi bilo više štete nego koristi...i meni muzjak isto hrani mlade...bas sam ga danas uhvatio Smile...mada je mom kolegi (to sam vec na chatu spomenuo) i u volijeri uletio muzjak 12 dan i rasuo pet punih jaja...u 120 kavezima odvojim ga obavezno...samo ja ga vratim kad se mladi izlegu negdje peti dan...koliko sam shvatio...pesti ti ga ne vracas dok ne odvojis mlade ?
    seadriver
    seadriver
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 919
    Age : 45
    Location : Split
    Registration date : 14.06.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by seadriver ned 3 svi - 23:44

    Dean je napisao/la:sve se slazem sa Pestijem Smile, jedino ja u volijerama ne odvajam muške...malo mi je trabakul vaditi muskoga...mislim da bi bilo više štete nego koristi...i meni muzjak isto hrani mlade...bas sam ga danas uhvatio Smile...mada je mom kolegi (to sam vec na chatu spomenuo) i u volijeri uletio muzjak 12 dan i rasuo pet punih jaja...u 120 kavezima odvojim ga obavezno...samo ja ga vratim kad se mladi izlegu negdje peti dan...koliko sam shvatio...pesti ti ga ne vracas dok ne odvojis mlade ?

    Jedan moj poznanik je imao slucaj da muzjak nije dirao jaja, medjutim kad su mladi navrsili otprilike tjedan dana sve ih je pobio, zato je i to potencijalna opasnost, vratiti ga da ih hrani ali ga vratiti tako da bude pod budnom kontrolom. Po meni je bolje dati zenki prostora i mira da ona to sama obavi, ali naravno da vidi muzjaka.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by PESTI ned 3 svi - 23:54

    kad mladima bude dva -tri dana samo sklonim pregradu i eto lopine odmah na gnjezdo ....ženka obično odmah čučne i on ponovo gazi......to dodje kao nekakva dobrodošlica...poslije ga vidim da oče hraniti ženku ili mlade ali preveliki je rizik ......mali je prostor pa mu je sve dostupno......ako vidim da ponovo čupa gnjezdo tada ga odvojim za trajno....
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by PESTI pon 4 svi - 0:12

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Gardelin.th
    palac naopako se se zna dogoditi u malih grdelina i to treba na vrijeme podvezati ....evo slučaj gdje nisam bio prisutan večinu vremena u kuči i tada imamo invalida .........liva noga mu je prstenovana da ne mislite da je od prstena....njemu je sad 4 godine i to je onaj ljubavnik sa videa u postu NEŠTO DOMAČE...video SVE OD REDA
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by xyz pon 4 svi - 13:29

    Da pitam u vezi naziva teme, velika dvojba,

    kupovna jajčana hrana kod mladih grdelina, da ili ne?

    Uzmimo Orlux, CEDE, bilo koju umjetnu jajčanu hranu.

    Ima dvije grupe uzgajivača;

    1. Oni koji se kunu da bi mladi grdelin bio dobar (da ne bude gobav, jadan, bolestan kad odraste) da mu treba dodavati, kuhano domaće jaje, ili crve, ili mljevenu pseću hranu, ili lisne uši i mravlja jaja..

    2. Oni koji se kunu da mladim grdelinima ne treba ništa drugo doli umjetna jajčana hrana, zelenilo i sjeme, i da su drugi dodatci nepotrebni i gubljenje vremena, da tić bude odličan i kad na tome odraste...

    Sad, kome vjerovati?!
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Dean pon 4 svi - 15:13

    a čuj kome vjerovati...i jednima i drugima :)ali ti moraš sam posložiti malo kockice i viditi kako tebi paše...ako tvoji grdelini jedu suhu jajčanu i od nje žive i napreduju ili jednostavno nemaš volje i želje kuhati jaja i raditi home made pripravke...guraj tako i bog te veseli Smile

    Ja sam vec par godina na netu po raznim forumima (uglavnom talijanskih)gdje se skupljaju uzgajivaći grdelina (neki "veci" neki "manji"), i 90% njih radi svoj pašton...ima vise varijanta na temu, ali sve se svodi na jaje i dodatke jajetu Smile...dapace velika vecina njih je veliki protivnik gotovih pastoncina...

    probaj jedno i drugo pa ces viditi razliku...eto jos je sezona...probaj kanarince jedno gnijezdo hrani sa suhom jajcanom (uzmi najbolju CE-DE) a drugo hrani sa jajem (naravno - da ga moras spremiti kako treba) pa ces viditi razliku Smile
    Dax BG
    Dax BG


    Broj postova : 331
    Age : 54
    Location : Beograd,Srbija
    Registration date : 15.04.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Dax BG pon 4 svi - 15:50

    Mravlja jaja, lutke brasnenih crva, lisne vasi, uglavicen maslacak, dok ne "odskoce malo" (mislim prvih barem nedelju dana). Posle toga dajite sta vam volja samo ako hoce da jedu. Jeste li pokusali davati kuhana prepelicja jaja mladima kada ih odvojite od roditelja? Mislim na japansku prepelicu naravno, jer njima isto mozete vi kreirati ishranu kao i brasnenim crvima...
    franeperuzovic
    franeperuzovic


    Broj postova : 272
    Age : 48
    Location : Split
    Registration date : 29.09.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by franeperuzovic pon 4 svi - 16:07

    ljudi moji HUMANA prah, malo griza i kuvana jaja i sta in mater daje sjeme i malo zelenila i to je to sta se tice spize.

    ne triba puno filozofirat, za sve organizme princip je isti - dovoljan unos potrebnih tvari.

    koje su tvari potrebne zna se. nema u necemu vitamina žnj koji je neophodan grdelinu i nikome vise.

    svi imaju potrebu za istim građevnim elementima samo ih uzimaju iz razlicitih izvora.

    problemi koji nastaju iskljucivo su nastali zbog uzgajivaca.

    tica u prirodi nece nac jaje koje stoji pola dana u hranilici i koje je vec uvatilo nesto bakterija. ona uzima uvik sa svjezeg "izvora".

    i ne šeta ona po izmetu na kojem su isto kolonije svacega. mi ne mozemo postic nikad higijenu koju oni imaju u prirodi niti im omoguciti uvjek istinski svjezu hranu.
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by xyz pon 4 svi - 17:21

    Ne, ne, samo pitam da se izjasne pristaše samo kupovnog i oni koji ipak nude više.

    Znači Deanov odgovor je, može bit jedno, a može bit drugo.. to je vjerovatno i najtočnije,

    Dax preferira crve, Frane opet svoj mix, lipo je čut svačije iskustvo..
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by zvrcko sen pon 4 svi - 17:33

    drazenxp je napisao/la:Ne, ne, samo pitam da se izjasne pristaše samo kupovnog i oni koji ipak nude više.

    Znači Deanov odgovor je, može bit jedno, a može bit drugo.. to je vjerovatno i najtočnije,

    Dax preferira crve, Frane opet svoj mix, lipo je čut svačije iskustvo..



    ha ha ha Dean je takav nepopravljiv... ako nije 100 % siguran ,,, a inda će vrdat sa odgovorom study king king king
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by ticar pon 4 svi - 19:07

    zvrcko sen je napisao/la:
    drazenxp je napisao/la:Ne, ne, samo pitam da se izjasne pristaše samo kupovnog i oni koji ipak nude više.

    Znači Deanov odgovor je, može bit jedno, a može bit drugo.. to je vjerovatno i najtočnije,

    Dax preferira crve, Frane opet svoj mix, lipo je čut svačije iskustvo..



    ha ha ha Dean je takav nepopravljiv... ako nije 100 % siguran ,,, a inda će vrdat sa odgovorom study king king king

    ja za sve tice kuvam jaja,plus jajčana suha,
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Dean pon 4 svi - 19:14

    seniore potsjeti me da te sutnem u rit kad se sretnemo SmileSmile

    moj pristup je da nikom ne govorim da je jedino moj i ničiji drugi način ispravan...svaka glava svoju pamet...ja samo kazem kako ja radim...i vjeruj mi, ne postoje 2 uzgajivaca koji rade identičnu smjesu...

    pa uostalom i ja sam je mijenjao tijekom godina...i niko ne tvrdi da sutra necu preci na nesto bolje ili probati nešto gore, stvari se mijenjaju i informacije su lakše i brže dostupne, nešto prihvatiš nešto odbaciš ...ali bedasto je ostati slijep na tudja iskustva i godinama tupiti jedno te isto a bez da se i razmisli o drugim opcijama...

    koja je tvoja teorija ?...da je najbolji suhi paston ?...pa sta jos ga prodajes SmileSmile

    eto ti ga na, a sad trk u samoposlugu po grašak Very Happy
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by zvrcko sen pon 4 svi - 19:22

    ma moš ti mene šutat u rit i u guzicu... ali ovo je već iskomentirano ...kako te čovik pročita ... ha ha ha ha ha ha


    ja uvik učim biži su već na repertoaru Razz




    imaš pp
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by malinois pon 4 svi - 22:34

    Very Happy Very Happy Very Happy Ove rasprave su stvarno zanimljive ,da vas covik nezna pomislija bi svasta(Dean i Zvrcko)
    Sto se tice ishrane ptica uvijek dolazi do mimoilazenja u misljenjima i to je normalno.Misljenja sam da svako treba sam isprobat dosta razlicitih nacina ishrane.Kad se stekne neko iskustvo onda se i sam pristup ishrani formira.
    Probao sam skoro sve jajcane hrane i izabrao onu koja je meni najbolja.Legao sam grdeline,imao sam losa i dobra iskustva kao i svi uzgaivaci.
    Drazene pitanje ili dvojba ti je na mjestu,ali odgovora ima puno.Svi imamo neka dobra a neka i losa iskustva sa istim vrstama hrane.
    Prije 8 godina sam jednom prijatelju izlegao 30 grdelina pod kanarinkama.Nisam davao ESB3 nisam imao crve ,kanarinke nisu jele glave maslacka .Hranio sam kanarinke jajcanom hranom za kanarince(CeDe) i dodavao kalci,vitamine i dobar postotak pastoncina za divlje ptice koliko se sjecam (raggio di sole),jele su jabuku ,krastavac i razno zelenje.
    Gubitaka nije bilo
    Ja razumijem da svi imamo neke svoje teorije ,ali ne razumijem ako nam se nesto pokaze dobrim ,zasto bismo mjenjali?
    OSOBNO ISKUSTVO je presudno
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 54
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by krepat ma ne molat pon 4 svi - 22:51

    Ja sam ove godine počeo sa kuhanim jajem,žlica mljevenih oraha,žlica mljevenih lješnjaka i žlica mljevenog rogača i papaju ko ludi.Kad sam dodao pastončino jedna kanarinka nije htjela a druge jesu.Dok sam ih pripremao sve su zajedno sa gardelinima prihvatile pastončino a sad naprimjer neće.Ko će im znat šta im pukne u glavi!
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by malinois pon 4 svi - 22:56

    oraha ?ljesnjaka? Very Happy Very Happy a lipo je to ako nemas 150 mladih!!!!!
    Prijatelju moj ima ovdje ljudi koji bi bankrotirali da hrane tako ptice Very Happy
    avatar
    xyz


    Broj postova : 2232
    Age : 1933
    Registration date : 09.06.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by xyz pon 4 svi - 23:00

    Ma znam šta je Dean hito reći, to je potvrdio i Malino.

    Ima više puteva, a mogu svi bit točni.

    Samo neki bolji, neki lošiji..

    Koliko vidim, svi respektirate kupovnu hranu, ali svako mrvicu više voli domaće kuhano jaje ili nekakav domaći paštoncin.

    Dogodine krećem ozbiljno sa grdelinima, pa se raspitujem, ne bi im volio davati samo kupovni paštoncin pa da budu, kako neki kažu, lošeg zdravlja/stasa.

    A opet mogu možda i od kupovnog bit dobri.

    Izgleda da nema nego jedne hranit ovako, druge onako, pa na svom iskustvu vidit šta je bolje.. scratch
    krepat ma ne molat
    krepat ma ne molat


    Broj postova : 616
    Age : 54
    Location : Krk
    Registration date : 31.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by krepat ma ne molat pon 4 svi - 23:03

    Pa 1 kg oraha čistih je cca 60 kn a lješnjaci 70 kn pa kad to izmelješ dođe toga puno a rogač je 1 kg 10 kn.Ok ja nemam 150 ptica,imam ih 40 pa mi to ne prestavlja neki veći izdatak.Ali opet ako gledaš tako ih hraniš 30 dana.
    PESTI
    PESTI


    Broj postova : 1419
    Age : 54
    Location : LIPA NAŠA -ZADAR
    Registration date : 11.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by PESTI pon 4 svi - 23:26

    upravo tako malinois.......OSOBNO ISKUSTVO...kao što si prije naveo svi se mi možemo prepirati čiji je način bolji ili gori...bitno je da se pokaže dobrim......

    ha ha sad ču i ja malo početi po svom.....pohvalno kako si izveo 30 grdelina u sezoni..meni treba više vremena za to izvesti..........ali meni je kvaka što ja ne želim da mi kanarinka uopče othrani grdelina jer tad nemam cilj koji zaista želim ostvariti.......ovu godinu sam po prvi put odlučio koristiti samo grdelinke za othranu mladih i veoma sam u siguran u uspjeh......nekoliko zadnjih godina stekao sam odredjeno iskustvo protkano sa uspjesima ali nažalost i sa padovima...ne sudjelujem često (svake prestupne) na izložbama ali ih garantirano sve obidjem ma gdje bile jer da sudjelujem vjerovatno bi koristio kanarinke za odgoj grdelina ali to više nije grdelin po mojim kriterijima...
    veoma mi je drago što imamo ovaj forum gdje možemo svoja iskustva i videom i slikama potkrijepiti sto nažalost velika večina ne čini pa ču iskoristiti ovo škrabanje i zamoliti takve da stave SVOJE slike , videa, ....PJESMU... Laughing

    ha ha mora da oče ha ha uživaju čitati forum ..hrane se iskustvima drugih...I STOJE U SVOM MRAKU....

    možda navučem koga.........pozdrav... lol!
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Fago pon 4 svi - 23:27

    malinois je napisao/la: Ja razumijem da svi imamo neke svoje teorije ,ali ne razumijem ako nam se nesto pokaze dobrim ,zasto bismo mjenjali?
    OSOBNO ISKUSTVO je presudno

    Zašto Question Možda zato jer može biti bolje Exclamation
    Već sam o ovome pisao.... Čvrstog sam stajališta da je ozbiljan uzgoj Faune nemoguć bez domaće ishrane od jaja... preko maslačka... do crva u bilo kojem obliku.

    Reći ću ti na temelju osobnog iskustva i to samo na kanarincima:
    Uzgajao sam lipokrom crvene mozaike i postizao relativno dobre rezultate. Hranio sam ih isključivo na tvorničkoj mekanoj hrani bez dodataka jaja i uz ograničenje zeleni u bilo kojem obliku.
    Potom sam prešao na satinete... i prve 2 godine jedva izvukao par mladih... i dalje su lipokromi hranili mlade i njihovi mladi su napredovali. Potom mi je pukao film i nakon nekih 4-5 godina vratio se ja jaju i postao Karapanda kako to zvrcko sen kaže... I evo danas mladi satineti napreduju vrlo vrlo uspješno.

    O Fauni neću ni pričati... Very Happy

    Eto to su moja iskustva study na vlastitim greškama i uvažavajući iskustva uspješnijih Cool
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by malinois pon 4 svi - 23:30

    slazem se da mlade grdeline najbolje odhrane grdelini ali moze to i kanarinka.Vjerujem da za pismu mozda i nisu a za izlozbu sigurno jesu.U volijeri kad pocnu jest sve, dodu oni na svoje.
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by malinois pon 4 svi - 23:33

    Fago je napisao/la:
    malinois je napisao/la: Ja razumijem da svi imamo neke svoje teorije ,ali ne razumijem ako nam se nesto pokaze dobrim ,zasto bismo mjenjali?
    OSOBNO ISKUSTVO je presudno

    Zašto Question Možda zato jer može biti bolje Exclamation
    Već sam o ovome pisao.... Čvrstog sam stajališta da je ozbiljan uzgoj Faune nemoguć bez domaće ishrane od jaja... preko maslačka... do crva u bilo kojem obliku.

    Reći ću ti na temelju osobnog iskustva i to samo na kanarincima:
    Uzgajao sam lipokrom crvene mozaike i postizao relativno dobre rezultate. Hranio sam ih isključivo na tvorničkoj mekanoj hrani bez dodataka jaja i uz ograničenje zeleni u bilo kojem obliku.
    Potom sam prešao na satinete... i prve 2 godine jedva izvukao par mladih... i dalje su lipokromi hranili mlade i njihovi mladi su napredovali. Potom mi je pukao film i nakon nekih 4-5 godina vratio se ja jaju i postao Karapanda kako to zvrcko sen kaže... I evo danas mladi satineti napreduju vrlo vrlo uspješno.

    O Fauni neću ni pričati... Very Happy

    Eto to su moja iskustva study na vlastitim greškama i uvažavajući iskustva uspješnijih Cool
    pa napisao sam bas to u gore citiranom komentaru.Mozda se satineti kod nekoga legu na jajcanoj bez jaja.
    avatar
    Fago


    Broj postova : 704
    Registration date : 16.10.2008

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Fago pon 4 svi - 23:40

    E pričao sam s likom iz Nizozemske... prvak svijeta ko i ti Very Happy
    Kaže frajer: vratio se on na jaje jer mu ženke bolje hrane...

    Znam prijatelju da je to individualno i u stvari ovisi kako hraniš ptice tijekom cijele godine. Uglavnom izgleda da svi isto misle pa neka svatko nađe svoj put Very Happy

    Pozdrav,
    malinois
    malinois


    Broj postova : 1594
    Age : 53
    Location : klek
    Registration date : 19.03.2009

    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by malinois pon 4 svi - 23:45

    Da se mi nebi krivo razumili glede tih jaja.Jaja su u ishrani super ali vec sam pisao na ovom forumu da netko ima volju za to a neko i nema.Ja spadam u grupu onih linijih koji su vidjeli da moze i bez i cvrsto se toga drzim.Dok sam davao jaja nekoliko puta tjekom dana bih sve mjenjao ,navece bih prao hranilice ali sad imam puno toga a malo volje za svim tim pa hranim na jednostavniji nacin i rezultati su dobri.

    Sponsored content


    Odgoj mladih grdelina, štiglića - Page 2 Empty Re: Odgoj mladih grdelina, štiglića

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: pet 29 oľu - 1:21.