Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+5
Dean
Merlo
Rasko
sestoperac
cevap
9 posters

    Cevap - Rasim

    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap uto 17 oľu - 1:38

    E pa ja cekam do tad, nije meni tesko prodati ptice, ja to rasprodam za 2 sedmice jer imam musterije. Cekam cisto da vidim kakve ce ocjene dobiti. Opet, belgijanci i holandjani sude, a opet........ oni znaju bolje od mene..... tako da i te njihove ocjene odlucuju mnogo kako cu sastaviti ptice za uzgoj. Da ja imam prostora za vise ptica ne bi to bio problem.... ostaviti i ono sto ti ne treba a cuvati za rezervu. Ja prostor moram da iskoristim sto je moguce vise......
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap uto 17 oľu - 1:39

    Eee da....... trenutno stanje moga uzgoja: 6 mladih i 32 jaja Very Happy
    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by ticar uto 17 oľu - 5:23

    cevap je napisao/la:E pa ja cekam do tad, nije meni tesko prodati ptice, ja to rasprodam za 2 sedmice jer imam musterije. Cekam cisto da vidim kakve ce ocjene dobiti. Opet, belgijanci i holandjani sude, a opet........ oni znaju bolje od mene..... tako da i te njihove ocjene odlucuju mnogo kako cu sastaviti ptice za uzgoj. Da ja imam prostora za vise ptica ne bi to bio problem.... ostaviti i ono sto ti ne treba a cuvati za rezervu. Ja prostor moram da iskoristim sto je moguce vise......

    kao uzgajivač bi trebao znati koje ptice ostaviti za uzgoj,a to ne može odrediti niti jedan sudac jer nezna od kojih si ti to ptica dobio,tj kakvi su roditelji.
    i od najvećeg škarta ispadne pokoja dobra ptica-pitanje je kakve će ptica ta ptica dati.

    vjeruj znam po sebi.od kanarinca kakvog možeš samo sanjati ispada živi škart.
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by zvrcko sen uto 17 oľu - 13:22

    potpisujem sudac ocjenjiva jedno ,a za rad se traži drugo....

    Npr
    ptice vrhunski mužjaci mozaik crveni za rad kod bilo kojeg sudca ne mogu imati više od diskvalifikacije pa da ga nateže koliko oće...

    Dobro je stare parove ostavit uparene ako daju dobre mlade....da pojasnim ukoliko par daje takmičarski kvalitetne ptice takav par se nikad ne dira..e ovdje može pomoći sudac da "ocjeni" kvalitetu mladih ptica..


    Zadnja promjena: zvrcko sen; uto 17 oľu - 17:49; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean uto 17 oľu - 15:44

    slažem se...isto tako moze po sreći ispast jedna 93 boda ptica...a da je genetski teški škart i nevalja za parenje ...
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 18 oľu - 1:18

    Sve to stoji, ali ako ja npr. imam 5 muzjaka od istog para roditelja, i meni se cine podjednako dobri, max 1 bod razlike medju njima, desi se da sudija vidi nesto sto ja nisam i da boduje pticu vise. A meni recimo za uzgoj treba da zadrzim 3 komada, onda je jasno. Kako dolaze od istih roditelja, nose isti genetski materijal..... sudija mi tu pomaze tako sto procjenjuje ptice i eventualno vidi ono sto ja nisam. One sa manje bodova prodajem, a one sa vise ostavljam...
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Dean sri 18 oľu - 11:09

    to ti ponekad moze biti mač sa dvije oštrice...svakako kad biraš parove treba gledati oba dvije jedinke u paru...poznato je da svaka ptica nosi 50% karakteristika na podmladak...

    trebalo bi se načelno držati pravila da ono čega jedna ptica ima premalo druga bi trebalo da ima viška...naravno da se nečemo ovoga držati kao pijan plota ali...


    ali trebalo bi birati PAROVE a ne si puštati recimo najbolje ženke...za koje se kasnije uspostavi da nemaš adekvatne mužjake...možda je bolje npr. pustiti neku ženku sa manjom manom ali za koju imaš mužjaka koi tu istu karakteristiku ima vrhunsku i koi če je popraviti kod mladih ... nego da si puštaš parove koi recimo imaju isti nedostatak ili jedna ptica u toj stavki prosječna a druga ima falinku...huh nadam se da ce se shvatiti sto je pjesnik htio reči SmileSmile

    biranje parova je (kad se ima materijala) krucijalni dio uzgoja
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap sri 18 oľu - 13:08

    Razumijem sve sto hoces da kazes. Za uzgoj mozaika ne smijes imati 2 perfektne ptice, Jer one daju losh podmladak. Kad kazem perfektne znaci ako ides na musku liniju, moras drzati "lose takmicarske" zenke i dobre "takmicarske" muzjake i obratno od ovoga kada ides na zensku liniju. Meni ocjene sudija pomazu ako sam recimo odlucio da zadrzim kao sto rekoh 3 od 5 muzjaka, a koji dolaze od istih roditelja, i s kojima mislim raditi musku liniju. Onda ostavljam 3 muzjaka koju su dobili najvise ocjene. Ja sam prije izlozbe procijenim koje cu ptice ostavljati, a ocjene dolaze tek na kraju ako sam u nedoumici izmedju 2-3 ptice, onda ocjene odlucuju....

    Nego Dean....., sta bi sa onim Feo dokumentom od 4 stranice? Very Happy
    Volio bih to malo procitati!!!
    cevap
    cevap


    Broj postova : 189
    Age : 55
    Location : Kopenhagen, Danska
    Registration date : 14.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by cevap pon 23 oľu - 2:45

    8 Mladih i 34 jaja Very Happy

    Ide polako.... Cool
    Edin Hamdija
    Edin Hamdija


    Broj postova : 15
    Age : 49
    Location : Sweden
    Registration date : 21.02.2009

    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Edin Hamdija ned 8 stu - 2:52

    cevap,imas prelijepe ptice....masallah

    Sponsored content


    Cevap  - Rasim - Page 4 Empty Re: Cevap - Rasim

    Postaj by Sponsored content

      Similar topics

      -

      Sada je: čet 28 oľu - 19:22.