Ptice pjevice Europe - European singing finches

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Ptice pjevice Europe - European singing finches

Češljugar, juričica, zelendur, čižak, žutarica, kanarinac-::- European goldfinch, linnet, canary, greenfinch, siskin, serin


+6
Merlo
CUBA
zvrcko sen
phaeo92
emirgrdelin
Tome
10 posters

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Tome pet 19 tra - 15:55

    Evo kao što sam naslov kaže koja je razlika između intezivnih i neintezivnih lipokrom kanarinaca.
    emirgrdelin
    emirgrdelin


    Broj postova : 167
    Location : Mostar
    Registration date : 07.01.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by emirgrdelin pet 19 tra - 16:55

    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Tome pet 19 tra - 17:19

    Hvala Emire,znači razlika je u perju?
    emirgrdelin
    emirgrdelin


    Broj postova : 167
    Location : Mostar
    Registration date : 07.01.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by emirgrdelin pet 19 tra - 20:23

    Da intenzivni je taman skroz a neintenzivni je svjetliji puno
    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Tome sub 20 tra - 23:30

    A kakvi su lipokorm kanarinci što se pjeva tiće?
    phaeo92
    phaeo92


    Broj postova : 24
    Age : 54
    Location : Kruševac, Srbija
    Registration date : 18.09.2012

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by phaeo92 ned 21 tra - 21:16

    Isti ko i svi drugi kanarinci boje!
    Tome
    Tome


    Broj postova : 109
    Age : 45
    Location : Hrvatska,Starigrad (Zadar)
    Registration date : 01.03.2013

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Tome ned 21 tra - 21:52

    A to znači da ne pjevaju?
    phaeo92
    phaeo92


    Broj postova : 24
    Age : 54
    Location : Kruševac, Srbija
    Registration date : 18.09.2012

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by phaeo92 ned 21 tra - 22:35

    Tome, svi kanarinci pevaju - naravno ako su mužjaci.
    Pregledaj forum, videćeš razliku izmedju kanarinaca boje i pesme.
    Uglavnom je to sve već napisano!
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by zvrcko sen pon 22 tra - 10:07


    osim ovoga treba pogledati strukturu pera, znači ima više čidbenika koji svrstavaju pticu u intezivnu skupinu.


    kod pravih intezivnih ptica intezivno pero je usko, kratko, intezitet boje je konstantan.....
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by CUBA pon 22 tra - 17:05

    Tome je napisao/la:Evo kao što sam naslov kaže koja je razlika između intezivnih i neintezivnih lipokrom kanarinaca.


    Što se tiče takmičena ako je perje dobro složeno i dobro obojeno nikakva.


    Što se tiče uzgoja razlika je jako bitna.
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Merlo pon 22 tra - 22:35

    .


    Zadnja promjena: Merlo; sri 1 svi - 0:00; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by CUBA uto 23 tra - 0:02

    Merlo je napisao/la:Što se tiče takmičena ako je perje dobro složeno i dobro obojeno nikakva.

    Mozeli autor ovo malo pojasnit?


    Intezitet je pojam koji podrazumjeva strukturu pera, obojenost pera, intezitet boje i pjev, u prirodnim uvjetima i prirodnoj ishrani.


    Uglavnom kod naših zeba ta je jedlika mužjaka.


    Uzgajivači su kod kanarinaca od jednog para ( laički govoreći ) stvorili preko tisuću vrsta današnjih kanarinaca,

    pomješali puno faktora pa tako i intezitet, tako da ptice koje uzgajamo nisu u skladu sa prirodnim zakonima pa u tom kontekstu možemo sagledat i intezitet.


    Na našim takmičenjima imamo 80% kanarinaca boje koji su po stukturi perja neintezivne ptice, po količini boje intezivne, tako su determinirane i ocjenjene.


    Razmislite samo o bijelim pticama i Talijanima koji mjere dužinu pera, posebna priča su mozaici.


    Ovo je dosta opširna tema, godinama sam je proučavao i u koliko bi trebao detaljno obrazožit trebao bi poprilično medijskog prostora.


    Intezitet morate gledat sa različitog aspekta: u prirodi, u uzgoju, kod takmičenja i td.

    ticar
    ticar
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 2908
    Age : 39
    Location : Zadar
    Registration date : 09.06.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by ticar uto 23 tra - 1:19

    ISTINA
    zvrcko sen
    zvrcko sen
    Moderator
    Moderator


    Broj postova : 1607
    Age : 57
    Location : Solin
    Registration date : 08.12.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by zvrcko sen uto 23 tra - 8:53

    To dida Čuba...

    e moj tičar kad Čuba sroči složenu rećenicu budi uvjeren da stoji iza svakog razmaka...a bogme i pametni mogu čitati između redaka...more bit da je to genetika tongue
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Merlo sri 24 tra - 0:40

    .


    Zadnja promjena: Merlo; uto 30 tra - 23:59; ukupno mijenjano 1 put.
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by CUBA sri 24 tra - 7:28

    Merlo je napisao/la:CUBA zahvaljujem na odgovoru.Ali iman jedan mali problemcic i to sto vise citam to manje razumin Sad .Postoji li mala mogucnost to u praksi pokazat ?


    Sve što je napisano rezultat je analize uzgoja u praksi.


    Bilo bi mi drago na prvoj izložbi na pticama pokazat te primjere.


    Mislim da je to jedino ispravno i dobro za uzgoj.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Dean sub 27 tra - 9:49

    CUBA je napisao/la:

    Intezitet morate gledat sa različitog aspekta: u prirodi, u uzgoju, kod takmičenja i td.


    nemamo opciju da lajkamo postove, pa eto quotam Cubu...to je to cheers

    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Merlo sub 27 tra - 22:57

    .


    Zadnja promjena: Merlo; uto 30 tra - 23:51; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Dean ned 28 tra - 9:24

    Merlo je napisao/la:Momci moji dragi teska srca vas ometam ali ja i dalje nerazumin sta ,di i kako promatrat intenzitet kod tica a da se mi dobro i ljudski razumimo ja sam prosle godine u Germetu,Mechelenu i Njemacnom prvenstvu uzeo zlato i u Haseltu na svjeckom srebro sa kolekcijom crno/cvenih kanarinca a to nije postignuto kupnjom gotovih tica vec godinama pazljive i odabrane selekcije a naravno i po meni ogromne srice.Zato bi vas zamolio ako je moguce i imate zelju i volju malo detaljnije objasnit kako i na koji nacin tocno ustanovit intenzitet kod tica?

    Merlo ovo je super tema sad sam malo u zurbi...ali nadam se da če priječ u diskusiju, Cuba je puno iskusniji od mene pa če imat sigurno koju više od mene za reć...Ali evo moja dva slova :

    nije problem ustanovit intenzitet...ali ono što sam potcrtao u Cubinom odgovoru...postoje "intenzivni" i "intenzivni" npr. intenzivni lipokromci koji pobjeđuju na takmičenjima su po definiciji svi intenzivni (pero je do kraja obojano i nema ni trunke inja) međutim struktura pera im nije intenzivna...pero je duže i "sušlje" od "klasičnog" intenzivca, korištenjem te ptice u uzgoju i po defaultu parenjem sa neintenzivnom pticom kako nalaže struka :-) dobiješ loše, preoperjane ptice ...ptica odlična za takmičenje, ptica odlična i za uzgoj :-)) međutim ne koristi se klasično parenje intenzivno x neintenzivno :-)

    s druge strane imaš parenje intenzivno x intenzivno (mislio sam na ajmo ih nazvat normalne intenzivce) gdje češ dobiti određen broj ptica intenzivno/intenzivno tkzv dupli intenzivci koji ne idu na izložbe međutim s druge strane su vrlo korisni u uzgoju...(mislim da imaš o ovome jedan tekst na mom blogu - ako još uvijek postoji nisam ga dugo gledao :-) link ti je u potpisu)

    Ima toga još hrpa čekajmo da se još neko uključi

    E sad dali je to bitno toliko ? Čuj i sam si rekao da si postao svjetski prvak bez da znaš tu teoriju...i siguran sam da nisi jedini... ovo ti je neznam ako si čitao mislim da je bio politikin zabavnik...di je bila rubrika "za one koji žele znati više" :-) ljepo je znat, pogotovo za one koji misle i u praksi ovo koristiti, a osobno mislim da je za uzgajivače lipokromaca jaaaaaako bitno :-)
    avatar
    CUBA


    Broj postova : 92
    Location : Split
    Registration date : 26.04.2009

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by CUBA ned 28 tra - 19:39

    Merlo je napisao/la:Momci moji dragi teska srca vas ometam ali ja i dalje nerazumin sta ,di i kako promatrat intenzitet kod tica a da se mi dobro i ljudski razumimo ja sam prosle godine u Germetu,Mechelenu i Njemacnom prvenstvu uzeo zlato i u Haseltu na svjeckom srebro sa kolekcijom crno/cvenih kanarinca a to nije postignuto kupnjom gotovih tica vec godinama pazljive i odabrane selekcije a naravno i po meni ogromne srice.Zato bi vas zamolio ako je moguce i imate zelju i volju malo detaljnije objasnit kako i na koji nacin tocno ustanovit intenzitet kod tica?


    Izvinjavam se zbog ove suhoparne definicije inteziteta uistinu je tema preopširna.


    Ova tema sam tekstualno obradio otprilike u osam stranica bez mozaika koji su posebna priča a oni su još otprilike toliko
    pokušat ću u par riječi pojasnit, u koliko uspijem.



    Standard kaže da je ptica na ocjeni intezivna u koliko je perje dobro posloženo i obojeno u potpunost.
    Sudac ocjenjuje ono što vidi na ocjenjivanju, ostalo ga se ne tiče.



    U današnje vrijeme imamo toliko jakih preparata za bojenje ptica da pored perja pretjeranom količinom mogu obojit i meso ptica, s te strane boja perja ne mora bit mjerilo inteziteta.


    Intezivno pero bi po stukturi trebalo bit uže i kraće ( postavlja se pitanje uže i kraće u odnosu na što ), imamo ptica stasa kod kojih imamo raznog perja pa i neoperjanih djelova a i kod njih se računa sa faktorom inteziteta.



    Kod vaših crno/cvenih kanarinca dominantan je melanin na pticama , predpostavljam da su preostali lipokrom obojeni djelovi korektni,
    s obzirom na nagrade i ocjene koje spominjete.



    Volio bi na konkretnim pticama prokomentirat intezitet. Mislim da na ovome mediju nisam u mogućnosti stavit cjelokupan tekst koji je uistinu za ovaj medij preopširan.


    Pozrav Ćubelić






    turbozd
    turbozd


    Broj postova : 261
    Age : 50
    Location : zadar
    Registration date : 31.08.2010

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by turbozd ned 28 tra - 23:18

    Potpuno se slažem sa gosp. Čubelićem i njegovim obrazloženjima,ali Dean mi kaska čini mi se da je više teoretski stručan nego li je to praktično pokazao...
    Merlo
    Merlo


    Broj postova : 426
    Age : 58
    Location : D
    Registration date : 22.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Merlo pon 29 tra - 0:11

    .


    Zadnja promjena: Merlo; uto 30 tra - 23:51; ukupno mijenjano 1 put.
    Dean
    Dean


    Broj postova : 1847
    Age : 49
    Location : Pula
    Registration date : 19.08.2008

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Dean pon 29 tra - 10:38

    turbozd je napisao/la:Potpuno se slažem sa gosp. Čubelićem i njegovim obrazloženjima,ali Dean mi kaska čini mi se da je više teoretski stručan nego li je to praktično pokazao...

    Eh, diskusije radi, evo nasjedam na provokaciju cheers

    kad kažeš praktično: misliš na moj uzgoj ili na moju ocjenu Basketball Basketball
    avatar
    lordlord


    Broj postova : 59
    Location : Hrvatska
    Registration date : 25.08.2014

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by lordlord uto 26 kol - 11:04

    Molim za savjet imam kanarince

    lipokrom zuta
    dva muzjaka neintenzivna
    jednu zenku neintenzivnu.
    S kojim kanarincima da ih krizam?
    Kada sam ih dobio, rekli su mi da nisu u medusobnom rodu.
    avatar
    lordlord


    Broj postova : 59
    Location : Hrvatska
    Registration date : 25.08.2014

    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by lordlord čet 4 ruj - 15:10


    Link ne radi moze li neki dobar link, hvala unaprijed confused

    Sponsored content


    Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci! Empty Re: Intezivni i neintezivni lipokrom kanarinci!

    Postaj by Sponsored content


      Sada je: pet 29 oľu - 8:28.